Lichte verbetering op Midden- en Oost Java POLITIEKE STRIJD OP BREED FRONT Parijse conferentie praat voort Vele wegen leiden naar Moskou WEERBERICHT Salarissen hoge ambtenaren te laag geacht 68ste Jaargang ZATERDAG 28 MEI 1949 No. 26703 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no.: 67055 De conferentie te Parijs is ondereen goed gesternte ingezet! Over de agen da werd men het in één zitting reeds eens en zodoende kon direct begonnen worden aan een daadwerkelijke behan deling van de grote vraagstukken, die om een oplossing roepen. Dat 't daar-, bij niet in sneltreinvaart gelukt om tot overeenstemming te komen, spreekt o.!. te zeer voor zioh zelf dan dat het nodig is daaraan speciale aandacht te besteden. Wie ook maar voor een ogen blik anders had verwacht, maakte zich schuldig aan een door niets gefundeerd optimisme. Hoe mocht men aannemen, dat in een handomdraai tot een oplos sing zou kunnen worden gebracht, het geen in moeizame besprekingen totdus- per op een echec was uitgelopen? Bovendien, het is volkomen logisch, dst iedere party en dat zijn er ge lukkig maar twee: het Westen tegen over het Oosten tracht er uit te slepen, hetgeen slechts enigszins mo gelijk moet worden geacht en dat be tekent k priori reeds, dat niet voet stoots wordt toegegeven. Totdusver blijft de toon echter uit nemend en dat alleen is al een aan wijzing, dat er toch wel iets ten goede is gekeerd. De felle aanvallen op het Amerikaanse kapitalisme en op de va- sal-positie van Engeland ten aanzien vsn Amerika blijven volslagen achter wege, hoezeer Wysjinsky daarvoor be rucht was. Er heerst een zucht tot ma tiging en daarmede is op zich zelf al heel wat gewonnen. Niettemin moet worden vastgesteld, dat de gezichtspunten elkaar nog niet hebben kunnen vinden. In eerste in stantie hebben de Russen geprobeerd terug te keren tot de overeenkomst van Potsdam, dooh dit is door het Westen vierkant afgewezen. Terugkeer tot Pots dam zou immers niet anders betekenen dan een loslaten van de opbouw van een Westduitse staat, zoals deze na vele en langdurige besprekingen eindelijk tot een feit is geworden. Dat was te absurd om ook maar voor een ogenblik als mogelijk te kunnen worden veron dersteld. En wij vermoeden, dat zelfs Wysjinsky slechts als een kaart in het spel deze suggestie heeft gedaan! Meer en meer blijkt evenwel uit het verloop van zaken, dat boven de poli tieke aspecten de economische gaan en dat behoeft geen verwondering te wek ken. Het Oosten is toch in een zeer zware depressie te land gekomen, spe ciaal vergeleken bij de opbloei in het Westen en alles zal er op worden ge- riclit. om daaraan paal en perk testel len. Daarvoor zullen desnoods politieke offers kunnen worden gebracht. Helaas heeft de gang van zaken te Berlijn een koers genomen, die weinig geëigend is, om mee te helpen aan een doorbreking van de impasse. De spoor wegstaking ondermijnt voor een niet gering deel alles, wat te Parijs aan goodwill" kan worden opgebracht. De Sovjets zijn er door in een situatie ge raakt, die wel een zeer scherp licht werpt op de dictatorische rechtstoepas- süig van haar systeem. Terwijl de com munisten in de Westelijke landen iedere poging om door staking onrust te scheppen steunen en toejuichen, ver oordelen zij de staking te Berlijn, on geacht de motieven, als verderfelijk en ontoelaatbaar, terwijl juist de Weste lijke mogendheden het recht van sta ken erkennen! Een en ander leidt in tussen tot het feit, dat het spoorver keer cp en van Berlijn weer is gestaakt en dus de luchtbrug, die trouwens nim mer uitgeschakeld is, grotendeels de oude functie voortzet, al is er ontlas ting doordat het weg-verkeer nog voort gang vindt.'Het kan verkeren! ,Dat de Russen te Berlijn er niet p.ooibaarder op zijn geworden en in tegendeel telkens weer nieuwe chicanes opwerpen, is verklaarbaar, al valt het natuurlijk te betreuren. Soherpe pro testen worden reeds weer ingediend en dat kan de conferentie te Parijs niet anders dan in slechte zin beïnvloeden. Een opmerkelijk verschijnsel is, dat Sovjets thans druk doende zijn om hun invloed in satelliet-landen als Tsjecho-Slowakije en Polen te verster ken, om van de Balkan maar te zwij gen. Al deze landen zijn langzamer hand terecht gekomen in economische moeilijkheden, die Moskou niet kan op- ossen en 't Kremlin moet nu alle zei len bijzetten om zijn positie te hand haven. Vandaar ook de pogingen om óe Griekse guerillastrijd tót een einde •e brengen, daar deze tot mislukking 15 gedoemd. Het Westen, zeker van de ^loop, toont zich nog weinig bereid tot 'n schikking, als door Moskou pro- arisch voorgesteld. Meer succes hebben de communisten 111 net Verre Oosten, waar het arme China steeds meer onder de voet wordt galopen. Het nationalistische China tohijnt alle kracht te hebben verloren en een willoos slachtoffer te zijn ge erden van de rode stormloop. Welke nouding zullen de overige mogendhe den aannemen tegenover dit feit? Het toeen moeilijke beslissing en het Ame- :--:aanse streven om in dit opzicht een icmeenschappelijke houding aan te. ne- Qen. kan slechts worden toegejuicht. Westelijke voorstellen aangekondigd De ministers van Buitenlandse Za ken der grote vier zijn gisteren te 1525 uur (Ned. tijd) bijeengekomen om de discussie over het vitale vraagstuk van de Duitse eenheid te hervatten. Dit was de vijfde zitting van de con ferentie in het Paleis Rose en de derde dag, dat gesproken werd over de Duitse eenheid. De zitting eindigde te 18.45 uur (Ned. tijd). Wysjinsky was de eerste spreker. Hij zei, dat de andere ministers, in tegen stelling tot hemzelf, geen concrete voor stellen voor de eenheid van Duitsland naar voren hadden gebracht, zy had den, zo zei hy, alleen een serie vragen gesteld en hij zou enige constructieve suggesties willen horen. Acheson was van mening, dat dit niet geheel juist was, omdat hij zich moeite had gedaan de punten van overeenkomst en onenigheid te onderzoeken. Hy was het met Wysjinsky eens, dat er een ge allieerde contróleraad moest zyn. Doch toen Wysjinsky voorstelde, dat deze raad zou werken op basis van een stemmigheid, zei Acheson, dat hij het hier niet mee eens kon zyn. Nadat Wysjinsky zijn voorstellen voor herstel van de geallieerde contróleraad en de instelling van een staatsraad voor geheel Duitsland onder de controle van de geallieerde raad had herhaald, waar mee meer dan de helft van de byeen- komst gemoeid was, stelde Acheson voor, dat men over zou gaan tot de bespre king van de kwesties der herstelbeta lingen en van de maatschappyen in de Oostelyke zone van Duitsland, die Sov- jetrussische eigendom zijn. Hij vroeg Wysjinsky inlichtingen over deze beide kwesties. Acheson zei, dat hy geen ma nier zag om een levensvatbaar Duits land tot stand te brengen, tenzy de Sovjets een eind maakten aan hun her- stelbetalingspolitiek. Robert Schuman zei, dat de vier mi nisters nog steeds even verdeeld wa ren wat betreft hun opvatting ten aanzien van de eenheid van Duits land en de middelen om die eenheid tot stand te brengen. Hy zei echter, dat door de Weste lyke mogendheden voorstellen zouden worden gedaan. Volgens zegslieden van de Britse de legatie hadden de Westelyke ministers er de nadruk op gelegd, dat de eenheid van Duitsland naar hun mening alleen tot stand kon worden gebracht, indien deze gebaseerd werd op democratische beginselen. Acheson zei nog, dat het recht van veto (het principe van eenstemmigheid) •niet zo gebruikelijk was in de interna tionale politiek als Wysjinsky wilde doen uitkomen. Hy zei, dat de meeste commissies der V. N. besluiten namen by gewone of twee derden meerderheid. Hij zei, dat Wysjinsky niet altyd zo te gen de meerderheidsregel gekant was als op deze conferentie. Hy las daarop een verklaring van Wysjinsky voor, die deze had afgelegd op een conferentie over Donau-kwesties, waarop de V. S. in de minderheid waren en de Sovjet-Unie gewoonlijk in de meerderheid. Wysjins ky zei toen, aldus Acheson, dat de con ventie (voor de Donau) moest worden aangenomen door de meerderheid van de conferentie. Hedenmiddag komt men weer bijeen. EISLER'S VRIJSPRAAK AANGEVOCHTEN. De Amerikaanse procureur-generaal. Tom Clark, heeft verklaard, dat de V.S. nadere Dogingen in het werk zullen stel len om Gerhard Eisler uit Groot-Brit- tannië terug te halen. De uitspraak van het Londense hof berust volgens Clark op een ..allersmalste basis van techni sche argumenten". Het departement van justitie is niet van Plan mevrouw Eisler op eigen ge legenheid uit de VB te laten vertrek- kenfDp 1 Juni zal te New York het on derzoek beginnen in verband met haar eventuele deportatie. Eisler heeft thans officieel om toe stemming gevraagd bii het Engelse mi nisterie van binnenlandse zaken om in Engeland te mogen bliiven in afwach ting van de voorbereidingen voor zijn vertrek naar Polen. H.M kanonniersboot „Van Kinsbergen". die met een aantal adelborsten aan boord naar Noorwegen was vertrokken, is thans in de haven van Oslo aange komen. DE HANDEL TUSSEN OOST EN BIZONIA. Duitse vertegenwoordigers uit de Sovjetzone en uit bizonia hebben drie dagen lang geconfereerd over eventuele hervatting van de interzonale handel doch kwamen niet tot een accoord. al dus is door autoriteiten van Bizonia medegedeeld. Men zal evenwel voort gaan voorbereidingen te treffen voor een hervatting van de interzonale han del. Van Sovjetzyde wilde men een bin dende handelsovereenkomst voor de rest van dit jaar; van Westerse zyde echter gaf men de voorkeur aan een interim-regeling, hangende de Paryse conferentie. Het mislukken der besprekingen zal tot gevolg hebben, dat voor uitvoer van goederen naar de Sovjetzone vergun ningen zullen worden uitgegeven op de voorwaarden als voor het begin van de blokkade. ENIGE REGEN. De Eilt verwacht tot morgenavond: (hen.egend zwaar bewolkt met op -- meeste plaatsen enige regen. Mati- overdag nu en dan vry krachtige fcnd tussen Zuid en West. Dezelfde of lagere temperatuur dan vandaag. 'Opgemaakt te 10 uur). 29 MEI. op 4 29 uur: onder: 20.46 uur. "kan op; 4.53 uur; onder: 23.13 uur (N.M.) ^gwater te Katwyk te 4 03 en 16.28 'springty) (30/5 t 4.39 en 17.06 u.ï nummer bestaat uit acht "pagina's. Ondanks het heftig verzet in sommige Duitse kringen wordt het ontmantelings- werk van de Duitse zware industrie voortgezet. Een fotograaf van ANP- foto is de eerste fotograaf, die er in is geslaagd opnamen te maken van het ontmantelingswerk en wel in de vroegere fabrieken van Krupp te Essen. Deze foto geeft een beeld van een der grote machine-hallen van de Krupp- fabrieken, zoals deze er tiidens de ontmantelingswerkzaamheden uitziet. Hier stonden de enorme draaibanken, die voor en tijdens de oorlog dag en nacht op volle capaciteit werkten voor de Nazi-oorlogsmachine. „De Duitse communisten zijn dom" (Van onze Duitse correspondent) Er-heerst in het kamp der Duitse communisten ernstige bezorgdheid. De leiders der S.E.D en der economische commissie voor de Oostelyke zone heb ben in de laatste maanden menig standje van hun Sovjet-russlsche chefs in ontvangst moeten nemen en als niet alle tekenen bedriegen is Mos kou, niet alleen van plan zyn politiek jegens de Westelyke geallieerden te wijzigen, maar heeft het ook besloten zyn samenwerking met de Duitse com munistische organisaties grondig te herzien. Tal van voorbeelden uit het verleden '(denkt aan Dimitroff) tonen aan. dat Rusland de hulp van tydelyke vrienden gretig aanvaardt zolang het die hülp nodig heeft, maat- niet draalt zyn helpers in de steek te laten, zodra zij niet meer aan de gestelde verwach tingen voldoen. De SED en haar neven-organen zyn by de Sovjetisering van Oost-Duitsland en Oost-Berlyn in gebreke gebleven. De primitief doch realistisch oordelende machthebbers van het Kremlin hebben uit het falen van hun bezettingspoll- tiek in Duitsland consequenties getrok ken. welke de eenheidsparty tot 't spe len van een ondergeschikte rol zullen doemen. Vele wegen leiden naar Mos- Kou en de Russen deinzen er niet voor terug als het in hun kraam te pas komt omwegen te bewandelen. De weg via de SED is onbegaanbaar gebleken. Noch met beloften, noch met dreigementen is deze party er in geslaagd het hart der bevolking, haar sympathie of haar ge hoorzaamheid te winnen. Als het poli tiebureau zyn wil kan doorzetten en dat zal in hoge mate afhangen van de gebeurtenissen te Parijs dan zul len wy in de naaste toekomst in Duitsland een even gewaagd als interes sant experiment beleven. Ter wille van een formele vriendschap met Duitsland ls Rusland bereid het nationalisme, dat alom in brede kringen der Duitse bevolking smeult en hier en daar alweer lustig opvlamt, vrijheid van ontwikkeling te geven. De ideologieën zullen tijdeiyk worden opgeofferd aan zeer concrete en zakelyke overwegin gen. Aanvankelyk hebben de Sovjets hun oude taktiek toegepast, een taktiek. die er op gericht 'was de bevolking der be zette gebieden angst aan te jagen en onder druk te zetten. De SED en de ge- lykgeschakelde burgerlyke partyen van het. Oosten deden dienst als gewillige werktuigen. Het resultaat was negatief. Volgens, de jongste berichten uit En gels-Amerikaanse bron vluchten per maand'ongeveer 45.000 mensen uit de Oostelijke zone naar het Westen Wat zij in hun nieuwe omgeving vertellen, is uit de aard der zaak niet bevorderïyk voor de communistische propaganda. Hoe hard Reimann, de leider der West- Duitse communisten ook schreeuwt, hy krygt ondanks de vrijwel algemene ontstemming jegens de Amerikanen en Britten geen voet aan de grond. Berlijn weer op luchtbrug aangewezen STAKING DUURT VOORT. Door het Sovjet-Russische besluit niet langer treinen naar Berlyn te ac cepteren, is de bevoorrading van de voormalige Duitse hoofdstad weer ge heel van de luchtbrug afhankelijk. Weliswaar is het verkeer per auto normaal, doch hiermee kunnen dagelijks slechts enkele honderden tonnen goe deren naar Berlyn vervoerd worden, terwyl de luchtbrug elke dag 6 7000 ton voor haar rekening neemt. De Sovjet-Russische autoriteiten heb ben inmiddels de Engelsen en Amerika nen verzocht nog slechts van de mid delste lucht corridor gebruik te maken met het oog op zomermanoeuvres van d$ Sovjet-Russische luchtmacht. De Britten en Amerikanen hebben hier tegen geprotesteerd. Prof. Reuter, de burgemeester van West-Berlijn, heeft in een brief aan de directeur van ds Ooslduitse spoorwe gen. Kreikemeyer, deze er van beschul digd, dat hij alleen verantwoordelyk is voor de verkeersopstopping. Hij deed op Kreikemeyer een beroep om een hechte overeenkomst met de stakers aan te gaan, waarby hun uitbe taling van hun loon in Westelyke mar ken zou worden gewaarborgd. De onder Sovjetcontröle staande di rectie van de spoorwegen te Berlijn heeft de leden van de Westelijke vak bond. die thans reeds gedurende een week in staking zijn om betaling van hun loon in West marken, aangeboden van 1 Juni as af zestig procent van het. loon in Westmarken te betalen. 2-sn woordvoerder van de Westelyke .noormannen verklaarde. dat het hoogst onwaarschynlyk" was, dat dit aanbod geaccepteerd zou worden. Ondanks toenemende bende-activiteit De weerslag van de op 7 Mei bereik te overeenkomst is uiteenlopend. In de nieuw opengelegde streken in Midden- en Oost-Java wordt de plaatselijk voelbare toeneming van activiteit van guerilla's en benden toegeschreven aan he* dat *le strijdgroepen de overeenkomst aan grijpen als middel om de bevolking te intimideren en trachten haar te bewegen tot het aannemen van een non-coöperatieve houding, aldus wordt van officiële zyde medegedeeld. Men spreekt in Midden-Java over de overeenkomst als het begin van de „Kebangkitan Nasional" (nationale we deropleving). De bevolking neemt ech ter een afwachtende houding aan. By de strijdgroepen in Zuid-Malang. Djom- bang. Ngandjuk en Madium valt een verdergaande communistische oriënte ring op te merken. De eindindruk in 't nieuw opengekemen gebied op Java (met uitzondering van Bantam, waar op de weg naar normale toestanden wederom vorderingen gemaakt zyn) is noohtans, dat, vrijwel constant geble ven met een lichte tendens tot verbete ring. De toewijding en de plichtsbe trachting van bestuur en politie noem de de Regeringscommissaris voor Oost- Java boven alle lof verheven, ondanks het risico van intimidatie. Op Sumatra heeft van d= aanvang af de reactie op de overeenkomst een ander, karakter gedragen, voornamelyk een van politieke aard en zij heeft mitsdien ook andere consequenties. De teleurstelling over het afsnyden van de mogelykheid om reeds thans te komen tot een zelfstandig landsbestel is vooral in Tapanuli groot. Men is er daar van overtuigd, dat rekening moet worden gehouden met het herleven van de in timidatie. In het Noordelyk deel van Midden- Ja va zet de gunstige tendens zich voort. In het Z.O. deel van het regentschap Banjumas en Kebumen werden by het opjagen van reeds eerder uiteengesla gen benden 140 bendeleden gedood. Als gevolg hiervan ls de veiligheid in dit gebied toegenomen. In de Negara Djawa Timur (Oost Java) neemt de economische activiteit toe. De bestryding van benden wordt met succes voortgezet. In het gehele gebied van Sumatra werd de beveiliging van nieuwe ge biedsdelen voortgezet. In het algemeen ls de toestand er niet ongunstig. TATARESCU GEARRESTEERD? Uit gewoonlyk welingelichte kringen verluidt, dat dr Georges Tatarescu, Roemeens minister van Buitenlandse Zaken van 1945 tot 1947, is gearresteerd Er is geen officiële bevestiging van dit bericht, noch van een ander, dat Alexandre Alexandrini, oud-minis er van Financiën, die tot Tatarescu's libe rale partij behoort, eveneens in hech tenis is genomen, in een proces, dat op het ogenblik te Boekarest wordt ge voerd tegen vier van verduistering be schuldigde Roemenen, heeft een der beklaagden beweerd, dat Tatarescu deze verduistering beraamd had „om gelden van de liberale party in het buitenland te hebben". Het is ruim een jaar geleden, dat de Russen op grond van de erkende te genslagen 'n nieuwe methode probeer den. zy schoven enkele, niet al te sterk belaste voormalige nationaal-so- ciallsten naar voren, die poogden in de nationaal-demccratische party al die elementen te verzamelen, die bereid waren onder Sovjetrussische auspiciën een sohynbaar chauvinistische politiek te voeren. Het succes was niet verbys- terend groot. De natiónaal-bolsjewisti- sche leuzen vonden slechts geringe weerklank. Het Politbureau wil thans een derde poging wagen. Welke krachten te Moskou de drijf veer zyn van het nieuwe plan, zal sraks wel duidelijk worden. Waarschyn- lyk was Molotoff sceptisch en koester de ook Sokolofsky twyfel. zy werden bevorderd en vervangen. De Sovjetrus sische ambassadeur te Berlyn, Semjo- now, die naast de militaire figuur van Tsjoeikof als diplomatieke representant van het Kremlin fungeert, is naar men aanemen kan, bereid geweest aan de verwezenlyking van het pro ject mee te doen. Maar ofschoon hy op zyn plaats mcoht blijven, is hem door Moskou niet de leiding der poli tieke manoeuvres in Duitsland opge dragen. Men heeft hem een tweede man gestuurd, een plaatsvervanger,die in werkelykheid de directe verbindings man is tussen 't Sovjetrussisch hoofd kwartier te Berlyn en Jiet Politbureau te Moskou en dus aan zijn officiële chef Semjonow generlei rekenschap sohul- dig is. Deze legatie-raad hy heeft een alledaagse Russische naam, die ze ker de zynë niet is beschikt over vérstrekkende volmachten en heeft de opdracht de bevoegdheden der Duitse communistische instellingen opnieuw te Sultan van Djokja garandeert veiligheid EN GEEN REPRESAILLES De Sultan van Djokja heeft een be kendmaking uiteeeeven als minister van Staat van de Repubhek en tevens als coördinator van de binnenlandse veilig heid. aldus bericht een correspondent van Aneta. De bekendmaking luidt: Na de terugtrekking van de Neder landse strijdkrachten zal aan ieder, ook aan degenen, die reeds in dienst zijn bij de voorlopige Federale regering zonder onderscheid van ras en gods dienst, veiligheid van lijf en goed bij voortduring worden gegarandeerd. In het bijzonder zal er voor worden ge zorgd. dat geen renresailJe maatrege'-n tegen wie ook genomen worden. Na het herstel van de Republikeinse re gering te Djokja blijft voor iedereen eelegenheid ooenstaan ongehinderd Djokja te verlaten. De bekendmaking was opgesteld in het Indonesisch en het Javaans. ALLE GEVANGENEN UIT TEBINGTINGI ONTSNAPT. Naar eerst thans bekend is geworden zijn onlangs 's nachts alle gevangenen uit de gevangenis Tebingtingi ontsnapt. In totaal zaten hier 105 gevangenen. Tebingtingi ligt 70 K.M. van Medan. De uitbrekers overvielen de cipier en bonden hem vast. waarna zy zich van de sleutels meester maakten. Vervolgens verdwenen zy met medeneming van f. 1000.— aan contanten en een schrijf machine. Na een wilde jacht is de politie er in geslaagd 47 uitbrekers te arresteren, de rest is echter nog voortvluchtig. regelen. Hy moet voor alle dingen zor gen voor een goede verstandhouding tassen de Sovjet-Unie en Duitsland, waarby het van secundair belang is, welke politieke allures dat Duitsland er op na wenst te houden. Hy is in die zin geïnstrueerd, dat indien het on- vermydeiyk of nuttig ïy'kt het Duit se nationalisme meet worden bevor derd, maar dat voortaan niet de Duit se communisten of tot het communis me bekeerde vroegere nationaal-socia- llsten de rol mogen spelen van voor vechters der nationale idee. „De Duitse communistische leiders aldus heeft de Russische legatieraad ter Inleiding van zyn actie verklaard zyn dom en onbetrouwbaar, zy heb ben een grote mond, maar geen begrip van de realiteit. Wat de Sovjet-Unie wil, ls vriendschap met Duitsland en het behoeft niet onder alle omstan digheden een communistisch Duitsland te zyn." Het vermoeden ligt voor de hand, dat deze onvriendelyke woorden min der voor de Duitse communisten dan voor het „andere Duitsland" bestemd zyn en dat zy weldra zullen worden gevolgd door fluittonen, die sterk her inneren aan de legende van de ratten vanger van Hameln. Verbetering zou bezuiniging betekenen Verschenen is het voorlopig verslag der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp „Wijziging van art. 48 van de Comptabiliteitswet". Hieraan ont lenen wy, dat: Vele leden der Kamer wilden *naar aanleiding dezer wetsvoordracht met klem de aandacht der regering vra gen voor de salarissen van de hogere en hoogste landsdienaren in Neder land. De vergoedingen welke zy ge nieten, zyn van dien aard, dat het steeds bezwaarlijker wordt geschikte en bekwame personen te binden. Het lage remuncratienivcau leidt voorts tot het euvel van het verstrekken van toelagen. Deze wyze van salarisverhoging langs een achterdeur werd allerminst elegant en tegen de strekking van het bezoldi gingsbesluit geacht. Door een zeer be- hooriyke salariëring van de topfuncties in het ambtelijke apparaat, samengaan de met een efficiente inkrimping van "het aantal hoofdambtenaren, zal het mogeiyk blijken, de leidinggevende figu ren te binden, hetgeen voor 'n goed func- tionneren van het toch betrekkelijk zwaar bezette ambtelijke apparaat der centrale overheid noodzakelijk ls. Uiteraard kan de overheid niet con curreren met de salariëring in het be drijfsleven op overeenkomstige leiding gevende posten, maar het verschil moet ook niet het drie- of viervoudige zyn. Bezetting van Sjanghai voltooid Deze leden zouden het geenszins be zwaarlijk vinden ambtenaren met de rang van secretaris-generaal, direc teur-generaal en daarmede gelijk te stellen rangen een wedde toe te ken nen, ten minste het dubbele bedra gende van wat zy thans genieten, zy waren de stellige overtuiging toege daan, dat de verbetering van de sa larissen in de top en van de weten- schappelyke staf een zeer grote be zuiniging in alle rangen met zich mede zal brengen. In een efficient bedryf werken niet meer mensen dan nodig is: de mannen, die dat beden ken en uitvoeren moeten daarvoor passend gehonoreerd worden. In het licht van het bovenstaande werden de salarissen van de voorzitter en de leden der Rekenkamer onaan vaardbaar laag geacht. Door zeer vele leden werd bepleit, dat de salarissen van voorzitter en leden der Rekenkamer gebracht zouden wor den op: voorz. op f. 2200 per maand is f. 14.400 per jaar: leden op f. 1050 per maand is f. 12.600 per jaar. Twee zwaar gewonden bij explosie in cacaofabriek Omwonenden van de cacaofabriek „Het zwarte schaap" te Zaandam, hoorden vanmorgen een hevige explo sie in de fabriek, waarop rookwolken uit de bovenste verdieping van het ge bouw opstegen. De 39-j. J. Hooischuur en de 45-j. K. Jonker waren reeds vroeg bezig met het mengen van cacaoschilfers in een ketel benzine, door welke behandeling de nog in de cacao aanwezige boter* neerslaat. Toen zy met een 12 volts looplampje de substantie wilden controleren, ont stond kortsluiting, waarop het vat ben zine in brand vloog en explodeerde. Naar verluidt, hebben de communis ten geen tegenstand meer ontmoet bij hun laatste zuiveringsoperaties te Sjanghai, waarby 2.000 nationalisten zich overgaven. De communisten 'nebben een militaire contróle-commissie ingesteld onder lei ding van generaal Tsjen yi, comman dant van het derde communistische veldleger. De communistische autoriteiten heb- hen een Engelse editie uitgegeven van hun blad „Volk van Sjanghai", waarin wordt aangedrongen op handhaving van orde en recht. Het olad eiste vrij heid van godsdienst, bescherming van kerken en tempels en van alle gee^te- Wederom heeft de K.N.S.M. haar vloot lyksn en hun helpers die aan de wet- uitgebieid dooi de aankoop van den ten gehoorzamen. groot schip een „Victory van dek üi<*e De Engelse en. Amerikaanse kolonie! V.C. 2, met een draagvermogen van Beide mannen liepen ernstige brand wonden op en zagen zich door het vuur omringd. J. Hooischuur sprong van het 4 meter hoge dak naar be neden. Jonker wist, hoewel zwaarge wond, de begane grond via de trap te bereiken. De fabrieksbrandweer wist het vuur snel te bedwingen. De toestand der beide arbeiders is zorgwekkend. Hooi schuur is vader van vyf en Jonker van negen kinderen. heeft niemand by de gevec.iten veno- ren. Het Amerikaanse Hoengjao-sana- torium. dat verleden jaar was geopend' en met de nieuwste mëdischa uitrusting was ingerioht, is echter verbid. 11.1)1),' ton wicht, Het zojuist gekochte schip, dat d* naam „Vlllar'* droeg, zaJ door de K..N. S M. In de vaart worden gebracht oncier de naam „Bennokoni".

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1