Waarschuwing van Dean Acheson In Djokja staan tal van Ned. ondernemingen stop Moeilijkheden bij hel verkeer naar Berlijn Onderzoek beweerde wreedheden in Indonesië Welhaast alle aantijgingen weerlegd oosie Jaargang VRIJDAG 20 MEI 1949 00 No. 26697 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Oir. en Adm.: 25041; Red. 21501 Witte Singel 1, Lelden - Giro no,: 67005 Van officiële zijde wordt inzake het onderzoek naar de beweerde wreedhe den, begaan door militairen van het eger in Indonesië, o.a. het volgende remeld Wat betreft de Peniwen-zaak deelt liet rapport mede, dat het onderzoek ;en zeerste bemoeilijkt wordt doordat :elangrijke getuigen uit de bevolking ran Peniwen door rondzwervende TNI- icepen geëvacueerd zijn, al dan niet jedwongen. Intussen zijn de vertegenwoordiger van de P. G. te Surabaia en de subst. auditeur militair van de krijgsraad S.N.LL. te Surabaia na kennisne ming van het verhoor van 40 militai ren en 12 burgers van oordeel, dat niets positiefs is gebleken van enige bezwa rende omstandigheid ten nadele van de aan de actie deelgenomen hebben de militairen. De commissie in haar geheel Is echt-er mening, dat in het huidige stadium onderzoek, bemoeilijkt als dit wordt do* bovengenoemde omstandigheid, ren volledige oordeelvorming over de cbairtenissen in en om Jiet ziekenhuis, ten aanzien van eventuele gevallen j aantasting der eerdbaarheid nog liet mogelijk is. Inzake het geval-Santoso c.s., waarbij liens auto door Nederlandse militairen «schoten zou zijn. heeft het onder- eek uitgewezen, dat er op de auto ge- cholen is, omdat de bestuurder geen ;thoor gaf aan het bevel om te stop en. Op grond van de zeer bezwarende re- altaten van het onderzoek zal de ser- ant-majoor G. zich voor de krijgs- ad te verantwoorden hebben. De te- echtzltting moest echter worden uit- eiteld, daar G. ernstig gewond een nog liet genezen is, PUBLICATIES IN „DE GROENE". Geruchtmakende publicaties in „De koene Amsterdammer" zijn, naar ge leken, ontleend aan een brief, welke i kapitein aan verschillende vrien- Sen in Nederland schreef, omdat hij m Innerlijke conflicten worstelde, ten inzien waarvan hij raad en steun van eze vrienden nodig had. Een van deze rienden zond de brief ter publicatie an „De Groene", buiten voorkennis an de kapitein. Deze toonde zich daar- ireozeer verontwaardigd, daar hij nooit bedoeling heeft gehad, de gegevens s publiceren. Uit het verhoor van de kapitein is gebleken, dat deze vrijwel al zijn gegevens „algemeenheden" zoals bij zc zelf noemt van horen zeggen heeft. Het onderzoek heeft tot dusver geen verder materiaal opgeleverd; het wordt echter voortgezet. Wel is ge bleken, dat de kapitein in zjjn weer gave van hetgeen hy in de bewuste brief heeft geschreven, te goeder trouw was. GEVAL-Mr NASUTION C.S. Het onderzoek naar de wijze, waarop 21 December een huisbewaarder van rSoekiman in de omgeving van Djok- &arta de dood vond, heeft dusdanig ervarend materiaal opgeleverd, dat ck in deze zaak de Krijgsraad uit- jraak zal hebben te doen. De stand het onderzoek laat niet toe, thans adere mededelingen te doen. DE ZAAK-DJEMBER. Het „Parool" beweert in zyn nummer 4 April 1949 in het bezit te zijn .'rence E. Hunter, opvolger van dr |,f. "dentine als hoofd van de E.C.A.- in Nederland. eerbericht DROOG. Bilt verwacht tot morgenavond: en toe matige, overigens zwakke tussen Noord en West. In de 'sê ochtend hier en daar mist. Mor- ^overdag droog en op de meeste JjJ® vr\j zonnig weer. Ongeveer -uae temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 21 MEI. op: 4 38 uur; onder: 20.35 uur. 13aQ op: 2 42 uur; onder: 13.32 uur h» (LK-> Water te Katwijk te 10.34 en 23.12 u. (Doodtij) 1 nummef bestaat uit acht pagina's. van een brief van «een Indonesiër, "die „voorzitter van het comité voor oor- logsslachtoffers" te Djember zou zijn en als zodanig een groot aantal wreed heden opsomt, welke door Nederlandse militairen in Djember en omgeving zou den zijn begaan. Wat deze zaak, betreft worden verschillende officiële verkla ringen gepubliceerd, waaruit o.a. blijkt dat er omtrent het bestaan van een co mité voor oorlogsslachtoffers te Djem ber, niets bekend is. Raden Pandji Abdoelmadjid, wedono van Djember, verklaart o.a.. dat op de 10de Februari 1949 door het K.N.I.L. een zuiveringsactie werd ingezet tegen de Republikeinse mobiele-brigade in de kampong Djomerto. Djember. Tijdens deze actie, waar aan beide kanten werd geschoten, vielen behalve de bendeleden ook enkele slachtoffers onder de dessa-bevolking, hetgeen werd veroorzaakt door verdwaalde kogels. Maatregelen zijn door het K.N.I.L. ge troffen om de gewonden zowel TNI- leden als dessa-bevolking naar het zie kenhuis te transporteren voor een ver dere geneeskundige behandeling. R. M. Soedirman, inspecteur van po litie 1ste klasse, hoofd der recherche algemene politie te Djember, verklaart, dat op de 3e Maart 1949 jl. door het K.N.I.L. een zuiveringsactie werd inge zet in de Patrang, onderdistrict Djem ber. Volgens verkregen inlichtingen" van het volk zou bovengenoemde streek door een rampokbende onder leiding van de beruchte recidivist genaamd: Pak Ro- hami Alias Bakri onveilig worden ge maakt. Het volk in die omstreken voel de zich niet meer veilig en durfde haar dagelijkse werkzaamheden niet te ver richten, omdat bekend was dat hij reeds vele dessa-genoten had vermoord en van hun goederen had beroofd. Pak Ro- hami is reeds lang door de politie ge zocht, in verband met gepleegde wreed heden. Toen op 3 Maart 1949 jl. het bericht kwam, dat Pak Rohami door het K.N.I.L. tjjdens een zuiveringsactie is neergelegd, omdat hjj zich verzet had, konden vele dessabewoners het nog niet geloven. Door het K.N.I.L. werd het lyk vervoerd naar Patrang en al daar tentoongesteld met de bedoeling om de bevolking te laten zien, dat de beruchte rampokleider P. Rohami werkelijk dood is. Door de dood van Pak Rohami is het volk in deze omstreken zeer opge lucht. Een verklaring van de wedono van Wuluhan (res. Djember) luidt: Naar aanleiding van de militaire in formatie, als zouden er in het - district Wuhuhan tijdens de tweede militaire actie een of meer huizen en/of objecten door de militairen in brand zijn gesto ken of op andere wijze vernield zijn, verklaar ik. dat zulks onjuist is. M.i. moet deze informatie berusten op valse gronden, daar van bestuurszijde ook in het geheel geen rapporten hieromtrent door mij zjjn ontvangen. Voorts is er nog een verklaring van de wedono van Puger (res. Djember), vier ass.-wedono's en 29 Potinggi's uit het district Puger, luidende als volgt: „Ondergetekenden verklaren, dat in het district Puger, vanaf Januari t/m. heden 23 April 1949, geen huizen of ge bouwen door militairen van het KJN.LL. als represaillemaatregel ver brand zijn. Wel zijn er huizen /gebouwen verbrand door het republikeinse leger (terroristen/ordeverstoorders) Tot zover hetgeen thans kan worden gepubliceerd. Omtrent verschillende an dere gevallen is het onderzoek nog niet ver genoeg gevorderd om daarover reeds mededelingen te doen. Oost-Java pessimistisch Evacuatie onoplosbaar probleem (Van een medewerker te Surabaja). Zonder enig enthousiasme heeft men in Oost-Java kennis genomen van de overeenkomst van 7 Mei. Men gelooft hier niet meer in overeenkomsten en dat is begrijpelijk na de vele misluk kingen van de afgelopen jaren. Speci aal in militaire kringen ziet men de toekomst zeer donker in. Men vraagt zich af en stellig niet zonder reden waar heeft al ons werk, waar heb ben al onze offers voor gediend? Wij hebben - hier hoge beroepsofficie ren gespreken, en er waren er bij, die tranen in de ogen hadden. Zij zagen geen- uitweg meer, wisten niet hoe zij dit aan hun troep moesten duidelijk maken. Een was er, die ons vertelde: „Bijna dertig van mijn jongens liggen in het hospitaal, ik durf er niet eens meer op bezoek te gaan. Ik heb er de moed niet toe, om^deze kerels in de ogen te zien".... Ook bij de burgers begint hoe lan ger hoe meer de fatale stemming van: „Je vraagt je af, wat wij hier nu nog langer doen, en zou het maar niet be ter zijn als we dit land maai* verlie ten" veld te winnen. De problemen, die deze overeenkomst met zich meebrengt, zijn talloze. De Republiek heeft de verzekering gegeven in het gebied, waar zij straks haar ge zag weer zal vestigen, geen represailles te zullen nemen. Deze belofte, en dat is toch wel weer sterk typerend en tevens weinig hoopgevend voor de toe komst, gelooft niemand, maar dan ook totaal niemand. Practisc'n iedereen in de residentie Djokja, die met de Ne derlanders heeft samengewerkt, wil dit gebied thans zo snel mogelijk verlaten. Waar moeten al deze mensen, Indo nesiërs, Nederlanders, Chinezen, heen, en hoe krijgt men ze weg? Niemand weet daar een antwoord op te geven. Toch zal het de dure plicht van de regering zijn, voor deze duizenden een oplossing te vinden. Men kan nu eenmaal de mensen, die geen ver trouwen hebben in de Republiek en die hun vertrouwen en werkkracht wel hebben geschonken aan het Ne derlandse gezag, niet In de steek laten. Gezien echter het enige dagen geleden gegëven advies in Djokja om de stad maar te voet te verlaten, waarbij dan van militaire zijde de wegen zoveel mogelijk zullen worden beveiligd, zal men op de van rege ringswege te bieden hulp niet te veel moeten bouwen. Inmiddels hebben reeds verschalen- DE ARRESTATIE VAN EISLER. De Britse minister van Binnenlandse Zaken. Chuter Ede, heeft in het parle ment verklaard, persoonlijk volledig de verantwoordelijkheid van Eislers arres tatie in de Britse wateren op zich te nemen. Als hij een verzoek tot uitleve ring zou ontvangen, zou hij nagaan of het wel of niet een politieke zaak be trof. Zo ja, dan zou het zijn plicht zijn toe te zien, dat geen verdere stappen werden gedaan- Ede verklaarde verder, dat bij de arrestatie zelf geen Ameri kaanse functionarissen betrokken wa ren. Wel waren Amerikanen, aanwezig bij de besprekingen, welke aan de ar restatie vooraf gingen. De minister zei- de voorts, dat dit geval niet zonder precedent was. In November 1938 had de Poolse politie een Boliviaan in Gdynia op een Brits schip gearresteerd en Engeland bestreed Poïens recht daartoe niet. Sinds de oorlog waren tien Britse zeelieden door de Poolse politie, die ieder vaartuig onderzocht, gearresteerd. de bedrijven, in Djokja hun productie gestaakt. De „Vorstenlanden", de grootste machinefabriek van Java, ligt stil, de werkplaatsen van de Ned, In dische Spoorwegen, zijn sinds enkele dagen weer even verlaten als toen zij ongeveer vijf maanden geleden door onze troepen bezet werden. De tendenz om niet door te werken onder de Re publiek is algemeen. En niet ten on rechte, want de kans dat straks Djokja een grote chaos zal worden, is zeker niet denkbeeldig. Rond de stad liggen grote benden van de P.K.I. (de Indo nesische communistische partij) en van de FJD.R. (het communistisch georiën teerde Volksfront). Als de Nederlandse troepen ineens zouden weggaan, dan wordt het een wedloop wie het eerst in Djokja zal zijn, de T.N.I. of de com munisten. Bij een langzame terugtrek king kunnen wij er wellicht voor zor gen, dat de TNI ook de zaak in handen houdt. Zjj zal zich zelf de communis tische strijdgroepen van het lijf moe ten houden. Zouden de communistische strijd groepen er na het terugtrekken van de Nederlandse troepen in slagen Djokja binnen te dringen, dan kan een verwoede strijd verwacht worden. Velen vrezen, dat er dan geen steen op de andere zal blijven en dat is ook zeker een van de redenen, waar om zovelen een goed heenkomen zoe ken. Wat er in dat geval zal moeten ge beuren? Wellicht een derde politio nele actie, nu met toestemming van Amerika. Onmogelijk is zoiets, gezien de zigzagpolitiek van onze regering, zeker niet. R.K. klacht tegen het communisme IN TSJECHO-SLOWAKIJE. De aartsbisschop van Praag, dr Josef Bran, heeft de Tsjeohoslowaakse communisten er van beschuldigd de godsdienstvrijheid, in strijd met de constitutie, te onderdrukken. Deze be schuldiging is vervat in een brief, waarvan de inhoud gisteren te Praag bekend werd. Deze boodschap was oor spronkelijk bedoeld als herderlijke brief doch werd tenslotte rondgezonden als mededeling aan de geestelijkheid. In de brief van mgr Beran wordt gezegd, dat de R.K. bisschoppen van Tsjecho-Slowakije een bijeenkomst moesten opbreken, waarep besprekin gen werden geveerd over onderhande lingen tussen kerk en staat, omdat men tot de ontdekking kwam, dat de leken- autoriteiten microfoons in de ka mei- hadden aangebracht. Voorts verklaart mgr Beran, dat de communisten de meeste R-K. uitgaven hebben doen stopzetten, waaronder ook die. waarin alleen geestelijke kwesties werden behandeld, dat de communis ten kerkelijke scholen hebben gesloten én zelfs censuur uitoefenden op en de uitgave verhinderden van nieuwe ge bedenboeken. 5CC0 politieke emigranten uit alle Oost-Europese Staten, die in het kamp voor Verplaatste Personen Zuffenhausen bij Stuttgart verblijven, hielden een anti communistische demonstratie. De demonstratie'nverd eevoled door een veld-gods dienstoefening van zowel protestanten als Rooms-Katholieken, Grieks-Katho lieken en Grieks-Orthodoxen. De geestelijkheid van de verschillende kerken tij dens de godsdienstoefening. Russen beurtelings toegevencL| en halsstarrig In de loop van gisteravond kwam 'n verwarde stroom van berichten binnen uit Duitsland met betrekking tot de kwestie van het goederenverkeer naar Berlijn uit de Westelijke zones. Ten slotte kon het volgende worden vast gesteld: De „kleine blokkade" door de Sov jets bij Helmstedt, op de grens van de Britse en' Sovjetrussische zones, waar honderden vrachtwagens met goederen voer Berlijn waren opgehouden onder de eis van vertoon van door de Sovjet instanties gecontrasigneerde verla dingspapieren, was opgeheven onder de mededeling, dat zij heden weer zou worden ingesteld. Terwijl aldus een drie uur lange op tocht van Duitse vrachtwagens met voedsel voor Berlijn de Sovjetrussische zone binnenreed, zonden de Britse en Amerikaanse plaatsvervangende mili taire gouverneurs brieven aan gene raal Tsjoelkof, de Sovjetrussische op perbevelhebber, waarin geprotesteerd werd tegen de beperkingen van de in terzonale handel en van het verkeer. De Sovjetrussische autoriteiten van hun kant deelden aan het Britse hoofdkwartier te Berlijn mede, dat, wanneer de huidige opstopping van Duitse vrachtauto's bij Helmstedt weg gewerkt zou zijn, een nieuwe, eerder op de dag aangekondigde procedure inge voerd zou worden. Deze procedure, welke, in strijd met het te New York overeengekomene om trent opheffing van de blokkade, niet voor 1 Maart 1943 van kracht was, houdt in, dat vertoon vereist zal wor den van een invoervergunning, uitge geven door de Duitse economische commissie van de Sovjetzone, zowel als van een originele handtekening op de laadpapieren, die door de Westelijke autoriteiten zijn uitgegeven, en het di rigeren van alle Duitse vrachtvervoe- rende voertuigen van Helmstedt naar een andere grenspost te Bustedt, een veertig kilometer verder. In een officiële Britse verklaring wordt gezegd, dat, wanneer de huidige situatie zou voortduren, het nodig zou kunnen worden het vervoer van voor raden naar Berlijn over de weg geheel en al op te schorten. Het verloop der gebeurtenissen was als volgt: Na een Woensdagavond van Weste lijke zijde uitgebracht protest tegen het ophouden van vrachtauto's bij Helmstedt gaven de Sovjets toestem ming voor geallieerde voertuigen doch niet voor Duitse van Helm- Voorzichtigheid te Parijs geboden De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, heeft in een na een bijeenkomst met de se naatscommissie voor buitenlandse be trekkingen uitgegeven verklaring ge zegd, dat naar zijn mening de aan staande vier minister-conferentie te Parijs een betere kans „dan ooit te voren" had om een „uitvoerbare en doeltreffende overeenkomst" met de Sovjet-unie te bereiken aangaande het vraagstuk Duitsland. Acheson zeide echter verder; „Wij verkeren thans zeer zeker in een betere positie om de gevolgen van een mislukking het hoofd te bieden. Wij zullen behaalde successen niet verkwanselen voor beloften, die eens te meer illusoir zouden kunnen blij ken zoals in het verleden al te vaak het geval was". Acheson waarschuwde voor onge rechtvaardigd optimisme en zeide, dat de wereld de lessen van de jongste geschiedenis niet moest vergeten. Sprekend over het Europese herstel- program en het Atlantisch pact ver klaarde Acheson: „Deze (Europese) landen hebben, met onze hulp, getoond de West-Europese beschaving te kun nen herstellen met behoud van haar vrijheden". De recente overeenkomst t.a.v. de opheffing van de Berlijnse blokkade en het beleggen van een conferentie der vier ministers „is op zichzelf geen op lossing of zélfs maar het begin van een oplossing van het vitale en moei lijke probleem van de toekomst van Duitsland" Senator Conally, voorzitter der com missie. verklaarde, dat z.i. de commis sie de zienswijze van Acheson inzake de Parijse conferentie volkomen deelde. De drie Westelijke diplomatieke des kundigen, die een gemeenschappelijke strategie voor de aanstaande viermo- gendheden-conferentie smeden dr Jessup (V.S.), Kirkpatrick (Engeland) en Parodi (Frankrijk) hebben een gelijkheid van inzicht bereikt, die door een Franse diplomaat als „weergaloos en hoogst bevredigend" werd gekarak teriseerd. Zij zullen verslag uitbrengen aan de drie ministers van buitenlandse zaken die morgen in Parijs bijeenkomen. De Westelijke mogendheden hebben 8 Duitse gedelegeerden uitgenodigd tot bijwoning van de aanstaande confe rentie te Parfjs. Van de delegatie zullen vier minister-presidenten deel uitma ken. Ook Oost-Duitsland wil gedele geerden zenden. Belgische parlement ontbonden 26 JUNI VERKIEZINGEN. Minister Vermeylen heeft gisteren in de Belgische Kamer van Volksvertegen woordigers het besluit voorgelezen op grond waarvan de wetgevende kamers en de provinciale raden worden ontbon den Na een korte toespraak van de voor zitter der Kamer gingen de afgevaar digden uiteen. De katholieke volksver tegenwoordigers rieüen „leve de koning" waarop de socialisten antwoordden met ..leve de prinsregent". De liberalen hie ven de kreet aan: „Leve de erondwet". en de communisten rienen „leve de na tie". De nieuwe wetgevende Kamérs en pro vinciale raden, waarvoor de verkiezingen op 26 Juni as. worden gehouden, zullen oo stond van het nu uitgevaardigde he- slui't ,pD \12 Juli in vergadering bijeen moéten È^ften. stedt rechtstreeks naar Berlijn te rij den over de autoweg via Mariënborn. Duitse vrachtauto's moesten echter 'n andere route volgen, namelijk via Oe- bisfelde, een smallere en langere weg. Al gauw reden de vrachtauto's in rijen langs de twee routes naar Berlijn. Gis teravond echter begonnen de Sovjets op de route via Oebisfelde alle Duitse vrachtauto's met consignatie voor de Duitse administratie van de Westelijke sector van Berlijn aan te houden. De Britse en Amerikaanse plaatsvervan gende militaire gouverneurs protesteer den bij generaal Tsjoeikof. De Sovjet-autoriteiten van hun kant beweerden, dat de Britse en Ameri kaanse militaire besturen de overeen komst van New York niet uitgevoerd hadden. In de Britse zone zouden 22 schepen met mangaanerts voor de Sovjetzone worden achtergehouden en de Amerikanen zouden geweigerd heb ben een aantal locomotieven uit de Sovjetzone terug te geven. Een Franse woordvoerder verklaarde, dat van Franse zijde geen protest was uitgebracht, daar het wegverkeer uit de Franse sector niet gehinderd was. Tenslotte kwam uit Helmstedt be richt, dat de Sovjets zonder aankondi ging begonnen waren Öuitse vracht auto's de autoweg via Mariënborn te laten gebruiken. Hiermede was men weer in de situatie gekomen van Dins dag j.l. De Britse transportautoritelten te Berlijn hebben de eerste honderd dos siers met binnenscheepvaart-documen- ten van de Westelijke zones toegezon den aan het verkeersbureau van het Sovjetrussisch militair bestuur, onder verzoek om verstrekking van nieuwe permanente passen voor de schepen om de Sovjetzone binnen te varen. Door waarnemers wordt opgemerkt, dat, gezien de hangende kwesties over het' wegvervoer naar Berlijn en daarbij de dreiging van een staking der West- oerlij nse spoormannen (om betaling van joon in Westmarken door de onder Sovjetrussische controle sta.ande spoor wegdirectie te Berlijn), die door de pro-Westerse vAkoond zijn aangespoord in de nacht van heden op morgen het werk neer te leggen, de luchtbrug wel eens opnieuw het aangewezen middel zou kunnen worden voor handhaving •van het contact tussen het Westen en Berlijn. De gemeenteraad in West-Berlyn heelt eenstemmig de grondwet van Bonn goedgkeurd. De burgemeester, proi. Reuter, zeioe, dat, ook al zou vVest-Berlijn geen deel uitmaken van ae federate republiek, de raad nadruk kelijk zijn adhaesle wenste te betuigen met deze republiek. Beiers parlement verwerpt grondwet Het Beierse parlement heeft de con stitutie van Bonn voor een Westduitse federale republiek verworpen. Een desbetreffende resolutie werd met 101 tegen 64 stemmen en 9 onthoudin gen aangenomen. Volgens dr Ehard. de christeliik-democratLsche minister-pre sident. is separatisme niet het doel van de verwerping, doch .versterking van de federalistische beginselen in de nieuwe staat om zodoende Duitsland en ons Beieren te versterken tegen de stormen, die ons wachten". Men ging tot deze stemming over na een zitting van 14 uur. Met 97 tegen 6 stemmen en 70 ont houdingen besloot het parlement de wetskracht van de grondwet te erken nen, mits deze de vereiste goedkeuring van twee derden der 11 Duitse staten kriigt. DEKKING VAN FRANS TEKORT. Het Franse kabinet heeft voorstellen van de minister van Financiën, Petsche, om het tekort van 83 milliard fr„ dat op de begroting van dit jaar is ontstaan, te verlagen, goedgekeurd. De minister stelde o.m. vrije verkoop van benzine voor tegen 55 fr. per liter, hetgeen de staat naar schatting 22 mil liard fr. zal opleveren. Het zal moeilijk zijn dit laatste voor stel in de nationale vergadering te doen aonvanrHpn Men gelooft, dat premier Queullle hierbij de vertrouwenskwestie zal stellen. FRANSE HOGE COMMISSARIS IN DUITSLAND BENOEMD. Frankrijk heeft André Francois Pon- cet, een 61-jarige diplomaat, tot Franse hoge commissaris in Duitsland be noemd. Póncet was van 1931 tot 1938 ambas sadeur In Duitsland, waarna hij in de zelfde functie bij het Vaticaan werd benoemd. De laatste tijd is hij advi seur geweest van generaal Koenig, de Franse militaire gouverneur ln Duits land. KW 227 Karei Doorman won de haringrace KATWIJK VERWELKOMDE DE OVERWINNAAR ENTHOUSIAST. Gistermiddag varieerden de voor spellingen over de uitslag van de haringrace alleen nog maar ln de tijd "van aankomst van de favoriet, de Karei Doorman KW 227 van Van Leeuwen. De onzekerheid over de aankomst van dit schip, dat uren voorsprong had op alle andere con currenten. bleef aanhouden tot he denochtend vroeg de logger aan de einder verscheen, om op volle toe ren draaiend de IJmuider haven binnen te stomen. Om 14 minuten over 8 meerde de KW 227, de vlag in top, voor de nieuwe hallen, waar op de ruime kade vele Katwijkse autoriteiten stonden opecstcld, om de „Eerste Hollandse Nieuwe" van ons land, aangevoerd door de bekwame Kat- wiikse vissersvloot, te verwelkomen. Was het wonder, dat deze fees telijke aankomst tevens ln dienst werd e-esteld van een klinkende pro paganda voor een Katwükse Zee haven? )e Eerste Hollandse Nieuwe is er. Katwiik heeft daarvoor gezorgd. Hoe Katwiik dit wist te waarderen, zowel in IJmuiden als in Katwiik zelf. vertellen wij u elders in dit blad. De Vangst van 36 kantjes bracht aan de afslag te Katwijk totaal f. 10.000 op. Besprekingen over Griekenland EEN SOVJET-SUGGESTIE. Volgens het officiële Sovjet-nieuwsbu reau Tass hebben Gromyko. plaatsver- gend minister van buitenlandse zaken in de Sovjet-Unie. McNeil, de Britse mi nister van staat, en Rusk, toegevoegd staatssecretaris der VB.. 26 April tijdens een diner ten huize van Trygve Lie te New York een officieuze gedachtenwis- seling over de toestand in Griekenland gehouden. De Sovjet-Unie heeft geen bezwaar tegen officiële driemogendheden-bespre- kingen over Griekenland, aldus Gromy ko: De Sovjet-Unie is van mening, dat de mogendheden een oproep tot vrede moesten uitvaardigen, een algemene am nestie afkondigen en een alzemene ver kiezing houden. De Sovjet-Unie zou by een dergelilke verkiezing waarnemers billen aanstellen en wenst de instelling van een contróle-lichaam. waarin de Sovjet-Unie vertegenwoordigd, ter su pervisie der Noordelijke grenzen van Griekenland, aldus zou Gromyko volgens dit bericht gezegd hebben. Het laatste voorstel van Gromyko was, dat de buitenlandse hulp aan Grieken-, land in de vorm van mensen en mate riaal zou worden stonzezet. Naar verluidt hebben de vertegen woordigers van Engeland en de V S, be loofd- Gromyko's verklaringen aan hun regeringen over te brengen. Dr Evatt, de Australische minister van buitenlandse zaken, heeft bekend ge maakt er niet ln geslaagd te zijn een oolitiejce en territoriale overeenkomst tussen Griekenland en ziin Noordelijke buurlanden tot stand te brengen. Evatt sprak in een verslae over de verzoeninzs- Dogingen van een commissie, bestaande uit hem zelf. de secretaris-zeneraal der V.N. Trygve Lie en vertegenwoordigers van Turkije en België, de hoop uit. dat de betrokken regeringen verder zouden ooeen overeenstemmine te bereiken. Vol gens Evatt was de voornaamste moeilijk heid. tot een verzeliik te komen tussen Albanië en Griekenland. De verzoe ningscommissie had de vormine vin een gemengde Grieks-A'banese grenscom- missie ter vermildlne van STP"caesch11- len voorgesteld. De Griekse regering had dit voorstel in wezen eoedeek^urd. doch de Albanese regerine had er niet op ge antwoord. OUD-PRESIDENT VAN FINLAND IN VRIJHEID. Maar ongeneeslyk ziek. Het Finse kabinet heeft besloten Risto Ryti. president van Finland ln de oor log. die in 1945 door een speciaal tri bunaal tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens zijn houding tijdens de oorlog, in vrijheid te stellen. Verscheidene dokters hadden beves tigd. dat R.vti aan een ongeneeslijke kwaal lijdt Volgens sommige politici te Helsinki lijdt Rytl aan maagkanker. Ryti heeft de meeste tijd doorgebracht in bpt gevangenisziekenhuis. De communiste» hadden zich steed* tegen vxtyl&ting verzet.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1