É02 Nederlanders hielden tof de rust stand f Toen sloegen de Brillen meedogenloos ioe HEI HUIS AAN DE BAAI Panda en meester ontdekkimgs-reiziger JJ i li DE NIEUWE BONNEN Ned. Rode Kruis heefl l^millioen gulden nodig DE TWEEDE ENGELSE LES V Radio-programma Sfljtr laargnng LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 19 Mei 1949 Tweede Blad No. 26696 Zestigduizend Nederlanders z\jn gisteravond optimistisch gestemd naar het Olympische Stadion in Amsterdam getrokken. Met diep in hun hart de hoop, dat de Nederlandse Bondsploeg tegen het Engelse B-elftal een dra gelijk resultaat zou behalen. Misschien een overwinning, maar dat durfde men toch niet hardop te zeggen. Dat optimisme had men geput uit het prachtige, gelijk pittige landwljn mousserende spel, dat het Nederlandse elftal enkele weken geleden tegen Frankrijk had laten zien. En het eerste kwartier van de strijd van gisteravond hield deze hoop levendig. Toen speelden onze jongens een aantrekkelijke party voetbal, vlotte het samen spel nog in onze gelederen. En zelfs, toen daarna de Engelse voetbalma chine op volle toeren ging draaien en de Bondsploeg vakkundig uiteenge rafeld werd, maar met de rug tegen de muur vechtend by de rust de stand 0—0 had weten te houden, hoopten wy nog op een eervol resultaat, zy het niet meer op een zege. Maar in de tweede helft sloegen de perfect spelende profs toe, hard en meedogenloos. In zeven min. drie doelpunten! Nederland daarby zelfs niet de eer gunnend van een tegenpunt. Wij kregen in die tweede periode voetbal les; na Huddersfield, misschien is het iets te bout gezegd, de tweede En gelse les voor beginners. Het Bondselftal werd in deze wed strijd overklast, niet één klasse, doch zeker twee klassen en op zo'n duidelijke wijze, dat menigeen na afloop het sta dion verliet met de gedachte: wy ama teurs kunnen er toch eigenlyk bitter weinig van, wat hebben wy veel geleerd van die profs en wat was die zege vol komen verdiend. Maar ook zal menig een hebben gedacht: wat heb ik geno ten van dit voortreffeiyke Engelse voetbal. En waarin stak nu dat grote krachts verschil? Had het Bondselftal een slech te dag en waren de Engelsen juist by- zonder goed op dreef? Er zijn hiervoor vele oorzaken aan te voeren, al moeten wy allereerst opmer ken, dat tegen deze zware Nederlandse nederlaag geen enkel excuus is aan te voerea Op de eerste plaats was het tempo van de bezoekers in alle opzichten stuk ken hoger dan van onze spelers. Blik semsnel was het ingrijpen van de de fensie, als de Nederlandse voorhoede ln de aanval was, in één flits sprongen de buitenspelers, Langton en de kleine Parsons onze achterspelers voorbij, nooit werd geaarzeld met het afgeven van de bal en door schitterend positie kiezen van alle spelers en het keurig laaghouden van de bal werd dit voorde Nederlanders moordende tempo nog verder opgevoerd. En dan was daar dé fabelachtige techniek van de Engelse profs. Hier stonden ware balkunstenaars in het veld. Voortreffelijk was de bal behandeling, het stoppen en het dood maken van de bal. Het onmiddellijk zonder merkbare vertraging doorgeven van het leer naar een medespeler, hun grootmeesterschap in het koppen en dan een van hun sterkste wapenen: het dekkings-systeem, dat tot in de perfec tie verzorgd was. En toch was het spel niet dood, geen moment had men het gevoel, dat hier een systeem mecha nisch werd toegepast. Integendeel, het persooniyk initiatief kon zich volkomen het in de Nederlandse linkervleugel, De HarderTimmermans, aardig, maar toen de Nederlanders in paniekstem ming raakten, begrepen ook de belde Hagenaars elkaar niet meer. Overbeek was ronduit gesproken slecht en hoort in een Nederlands elftal niet thuis. Na 20 minuten spelen in de tweede helft raakte hy geblesseerd en moest het veld worden afgedragen, waardoor onze ploeg met tien man moest verder spelen. In de middenlinie was Terlouw, hoewel soms weifelend optredend, weer de gro te man. Bergen werk heeft de Krimpe- naar verzet, ofschoon wy slechts zelden vergast werden op zyn forse trappen. Van Sohyndel bleef beduidend bene den zyn normale vorm al verrichtte hy nuttig defensief werk, terwyl de AJaxied Stoffelen goed met zeer zwak spel afwisselde. De beide backs. Everse van Neptunus, die voor Schijvenaar inviel De Haar lemmer liet verstek gaan wegens een oude enkelblessure en Van Bun, mo gen op een goede wedstrijd terug zien, al lieten zij keer op keer steken vallen. De Munck toonde zich weer een uitste kende, betrouwbare doelman, doch ook hy maakte enSele malen fouten, voor namelijk door riskant en onoordeelkun dig uitlopen. Opvallend was het slechte plaatsen van alle Nederlandse spelers, hetgeen fataal was, want de gasten, die fel op de bal zaten, maakten zich hier door steeds eerder meester van het leer Ds Nederlandse achterhoede wordt voor de derde maal gepasseerd. Everse pro beert nog te redden, doch tevergeets.V.l.n.r.: Everse, De Munck en Van Bun. en verhinderden samenspel in de Ne derlandse ploeg. HET BEGON GOED. De wedstryd, die wat entourage be trof het uitverkochte stadion en het spelen van de volksliederen geheel op een officiële landenontmoeting geleek, begon met een offensief van de Britten. Maar de onzen bleven het antwoord niet schuldig. Een verre pass van Overbeek belandde by Bertus de Harder, die het leer keurig voor de voeten van Wilkes tikte. Het schot van de Rotterdammer ging evenwel rakelings naast. Het eerste kwartier was ons team iets in de meer derheid, de Engelsen waren toen nog niet op elkaar ingespeeld. In de Nederlandse voorhoede vlotte het wonderwel. Lenstra dribbelde uiterst handig langs Cockburn en Westwood, plaatste daarna voor doel een Timmermans lostte een hard schot, dat doelman Dltchburn op het nippertje kon stoppen. Enkele ogenblikken daar na kreeg Timmermans een goede pass van De Harder. De ADO-speler wachtte echter te lang met schieten en moest de bal naar De -Harder terugspelen. Deze, hierdoor verrast, schoot uit moeilijke positie hoog over. Even later gaf De Harder wederom een goochelnummer weg; hy omspeelde de geduchte Harri son en plaatste de bal met zó'n geraf fineerd tikje voor 't Engelse doel, dat niet alleen de Britten verrast waren, maar uitleven, want even zo vele malen werd fraai combinatiewerk afgewisseld door persoonlijke pogingen de Nederlandse defensie te doorbreken, waarbij tevens veelvuldig gebruik werd gemaakt van de switch. Vooral te loven viel het uit stekende spel van de beide kanthalfs Cockburn en Harrison. Wat deze spe lers in het magische vierkant, zowel aanvallend als verdedigend, hebben ge presteerd, grensde aan het onmogelijke. GEEN VERONTSCHULDIGINGEN. Verontschuldigingen voor het minder goede spel van de Bondsploeg behoren niet gevonden te worden en zijn ook niet te vinden want dat zou afbreuk doen aan het prachtige spel van de gasten. Onze voorhoede hadden de En- gelsèn volkomen in hun zak. En hadden wij gedacht, dat mannen als Abe Len stra en Faas Wilkes zo ongeveer gelijk konden worden gesteld met de Engelse spelers, deze avond heeft ons geleerd, dat ook zij, vergeleken met deze voet balmeesters, nog maar heel kleine jon gens zyn. Abe als midvoor was een fa tale mislukking, de Fries gaf na een kwartier de moed al*op en miste boven dien enkele goede kansen. Wilkes ver viel weer in zyn individualistische spel en moest daarbij ondervinden, dat hy tegen spelers als stopperspil Leuty en de backs Jones en Westwood niets, maar dan ook totaal niets in de melk te brokkelen heeft. Aanvankelijk vlotte ook zyn eigen maats. Maar toen was het afgelopen met het Nederlands kwartiertje, er kwam samen hang in de Engelse ploeg, dé heren raakten ingespeeld en begonnen er etnst van te maken. Corner na corner werd op het Nederlandse doel genomen. Tweemaal schoten de Engelsen tegen het houtwerk, buiten het bereik van De Mjjnck, die geen moment tijd kreeg om even op adem te komen. Steeds groter wérd tie Engelse druk, zonder dat het, dank zy het fanatiek verdedigen van onze achterhoede tot doelpunten kwam. Ook onze aanval kwam voor de rust nog enkele malen voor het Britse doel, maar de attaques waren zo primitief van op zet. dat de Britse verdedigers het gevaar steeds in de kiem konden smoren. Het was een zucht van verlichting, die de toeschouwers slaakten, toen de uitste kend leidende Franse scheidsrechter La Salie het einde van de eerste helft aan kondigde en de stand nog geiyk was. ROWLEY VERRICHTTE DE HATTRICK. Onmiddellyk na de hervatting waren de Engelsen alweer in de aanval. Hun spel had nu een vinnig en zelfs fel ka rakter, de profs speelden al hun troeven uit, er was geen twyfel aan. ze wilden winnen, en liefst met sprekende cyfers. Opgestuwd door de kanthalfs en zelfs door de backs, die ver naar voren kwa men, liep de voorhoede storm, er wer den schoten gelost, die echter nog de goede richting misten. Dan zagen we een goed opgezette Ne derlandse aanval. Door stug volhouden kreeg De Harder, niet zonder geluk, de bal voor doel. waar Lenstra klaar stond, doch tot geweldige teleurstelling van de toeschouwers van dichtbij juist in de handen van Dltchburn schoot. Het was één van de heel weinige kansen, die ons in deze helft zouden worden geboden. In de 9de minuut loste Abe Lenstra ten hard -schot, maar ook nu plaat ste hy niet scherp en Dltchburn werkte weg. Daarna kwam onze voor hoede er byna niet meer aan te pas De Engelsen draaiden op volle toeren en de ploeg sloot als een bus. Stoffelen kon eenmaal nog Juist op de doellyn het leer wegtrappen <of was het achter de doel lijn?) en nog geen minuut daarna was Bentley door alles heen. De Munck plukte de bal van zijn voet en zag dan een harde kopbal van Rowley Juist naast gaan. Profiterend van hun phy- sieke en technische meerderheid voer den de profs het tempo steeds op, en toen Parsons in de 15de minuut na zijn zoveelste solorush een zuivere voorzet gaf schoot de naar binnen gekomen Langton de bal ln het net: 1—0. Onze achterhoede verdedigde zich met de moed der wanhoop, af en toe zuiver paniek-voetbal demonstrerend. Toen een kanjer van Parsons naast was gegaan, werd de bal uit de uittrap wederom een prooi van de Engelsen. Langton dreef het leer langs de lyn, de ijzige De Munck werd Ijseiyk nerveus, liep ver uit en zag de bal langs zich heen voor zyn lege doel plaatsen. Gelukkig was Terlouw er het eerst by en hij trapte het leer corner. Het was duldeïyk, dat wy er niet met een 10 nederlaag af zouden komen. Daarvoor was de veldmeerderheid der Engelsen te groot en hun wil om spre kende cyfers te halen te vurig. In dc 21e minuut liep Rowley door alles heen en scoorde onhoudbaar (20), en nog geen minuut later speel den hy en Parsons met listige com binaties onze verdediging totaal uit een. Het was de kleine rechtsbuiten die voor de finishing touch zorgde (30). Daarmee was de strijd beslist. Wel wa ren er nog enkele opflikkeringen in onze voorhoede, wel zwoegde men om al thans de eer te redden, maar de mas sieve en forse Engelse verdediging was onhandelbaar. In de 39ste minuut viel het vierde en laatste doelpunt, nadat Rowley een ko gel had gelost, die door De Munck werd gehouden. Een bliksemoffensief bracht drie of vier Engelsen voor ons doel de toelopende Parsons kopte tegen de lat, maar Rowley stcmd klaar en schoot van dichtby de bal enorm hard in de tou wen: 40. Nog hadden de Engelsen er niet genoeg van, een minuut later ko gelde Parsons in het zynet, en in weer wil van het vertwijfeld verdedigen van de onzen, waarbij Van Schyndel her haaldelijk uitblinkt, bleven ze tot het einde toe verre in de meerderheid. FEUILLETON door ANDRIES MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 35) Maar hoe we ook manoeuvreerden, we «inden <je grote zwarte wagen niet af schudden. Steeds bleven de felle kop lampen achter ons zichtbaar. We reden Qwars door stoplichten heen en op een ae?even moment wisten we als door een bonder een aanrijding met een kranten auto te voorkomen, die volgens de licht signalen mocht doorrijden. Een politie agent snrong ons tegemoet, ons met een "ote zaklantaarn beduidend te stoppen, we schoten langs hem heen en achter om kijkend zac Ik hem opzij springen voor de zwarte wagen, die nog steeds achter ons aan snorde. We kwamen nu n ruimere straten, waar meer verkeers roten waren. We schoten Grays Inn «oad over. waar een taxi uit alle macht fronst rennnen om een aanrildlng te ver- mi'oen en doken onder in het labyrinth ^an Bloomsbüry. Onze achtervolger oieef ons op de hielen en od een bepaald moment was het slechts aan het supe rieure rijden van mijn chauffeur te dan- p - dat. we -bij het binnenreden van V®rtwmffht Gardens niet geramd wer- oen. Toen we op de Euston Road kwa den, sloot zich een derde voertuig bil oe race aan. Een kleine wagen, die uit oe richting van King's Cross kwam, naaide ons plotseling in en schoot dwars *°°r mijn taxi langs, waardoor deze ge dongen werd te remmen aan de kant »an de weg. Even dacht ik. dat een hlvï!re wa"en' die ook aan de bende toe hoorde. mee hielp in de achtervolging, maar mijn vrees hiervoor werd dadelijk Janomen. toen uit de wagen twee jjoedende politieagenten te voorschijn d'ame,n- De grote zwarte wagen reed in uisnelle vaart met volle lichten aan *nss ons heen en verdween in de rich- mz van Euston Station. k-T"" "olgt u onmiddellUk die wagen, tip ik t,ofc de bolltieman die het por- •cr opende. Die mensen moeten gepakt borden. Evenals u. antwoordde de agent op onaangename toon. We hoorden «hmfUw- <*waze rilderil door de radio. U j f niet. wanneer een politieagent u uat beveelt: u stopt niet bij verkeersüch- p u rijdt op een wijze, die levens- eyaarlijic voor het verkeer is. Vertelt u 'maar eens. hoe is u\v naam? ut had m de afgelopen uren zoveel .gemaakt ten behoeve van wat ik £?"ht ^at Recht was. dat de ge- dat ik routinevraaen van een a Measent zou moeten beantwoorden.1 _yuil dergeüike boeven bezie waren te j •csnaopen, te veel voor me was. Loop naar de maan met die onzin, schreeuwde ik. Als u die wagen laat ont snappen, bent daar verantwoordelijk voor. U kunt mh ieder ander ogenblik ondervragen. Hoofdinspecteur Branni- gan zal u nader verklaren, wie ik ben, Ik zou niet zo'n hoge toon aanslaan, als ik u was. waarschuwde de agent. Ik zal u moetenmaar wat is dat? U bent gewond Hij strekte een vinger uit en Taakte mijn schouder aan. Een blik van domme verbazing kwam op ziin gezicht. Maar dat is bloed! merkte hy' op. Ik ben bly, dat u dat tenminste kunt onderscheiden, zei ik geprikkeld: en toen verloor ik voor de tweede maal die avond mijn bewusbzijn. HOOFDSTUK XIV. Toen ik weer bij kwam, voelde ik de koele lakens van een ziekenhuisbed om me heen. Myn schouder deed nog pijn en het irritante kloppende gevoel in mijn been was de tweede herinnering aan mijn nachtelijk avontuur. Het late middag-zonlicht, dat de kleine kamer, waarin ik alleen lag. binnenscheen, wees er op, dat ik ruim twaalf uur geslapen moest hebben. Het grote gezicht van Brannigan. dat om de deur keek. deed me met een schok beseffen, dat ik hem myn bevindingen zo spoedig mogelijk moest vertellen. Ik stond op het punt om een uitvoerig verhaal te beginnen, toen hil zijn hand in een afwerend ge baar opstak. Ik weet alles, zei hy. We hebben niet stilgezeten, terwijl jy lag te slapen. De taxi-chauffeur gaf ons een behoor- W-ke beschrijving van het huis. wraar hy jou achterliet. Wanneer we de eigenaar van die tent eens flink onder handen hebben genomen, denk ik wel dat we er achter zullen ziin, wie die plaats gere geld bezoeken. Wat weet je van de mannen, die me achterna gezeten hebben in die auto? Brannigan was 00 de rand van het bed gaan zitten en schonk me een glas water in. Wat dat betreft, hebben we geen ge luk gehad. De nummerborden waren blijkbaar vervalst. We lopen alle garages af om Informaties te krijgen. Ik heb de indruk, dat de zaak nu wel spoedig opgelost zal zijn. zei ik tevreden. Ik'heb bijzonder veel geluk ge had. dat weet ik. maar het lllkt me nu alleen maar een kwestie van de betref fende personen te arresteren. Wie denk je dan dat het zyn? vroeg Brannigan. Fellowes, natuurlyk met Edith Simpklns als medeplichtige. Het lijkt me goed tegelh'kertiid na te gaan, wat precies de verhouding tussen die twee is. Waarom begin je niet bil het begin en vertel je me alles, wat ie te vertellen hebt. stelde Brannigan voor. Maak geen conclusies, laat dat maar aan mij over; als er gevolgtrekkingen te maken zijn, zal ik dat wel doen. Vertel me alles in zo eenvoudig mogelijke bewoordingen. Brannigan was één en al aandacht, toen ik hem vertelde, hoe ik het kantoor achter St. James Street binnengekomen was. Toen ik hem uitlegde, waar Job zich verborgen hield, onderbrak hil mijn verhaal door te gaan telefoneren. Daar na liet hij me. zonder me verder te on derbreken. mijn verhaal uitvertellen. Die stem aohter dat gordUn. kon die van een vrouw ziin? vroeg hij. Het is mogeiyik. De stem klonk on wezenlijk en was niet speciaal als die van een man of vrouw te herkennen. Een vrouw met een wat zware stem zou heel eoed zo gesproken kunnen hebben. Ik heb Fellowes dat huis daar binnen zien gaan en hij bevond zich niét onder degenen, die naar de stem luisterden derhalve neem ik aan. dat hij achter dat gordiln zat te praten. (Wordt vervolgd) BHBfc c\ 66). Toen Panda die handvol capo- nietjes liet zien, veranderde het bewolkt gelaat van de Bey als by toverslag. Je moet weten, dat de Bey dól was op ca poniet. Bovendien kon hy het ver kopen voor geld en hij was ook dol op geld. En toen de beul zag, dat zyn hoog verheven meester niet langer echt be wolkt keek, zette hy zijn zwaard maar weg en zuchtte diep. Hy kénde dat. Dat betekende, dat hij voorlopig weer niets te doen had. Intussen vertelde Panda natuurlyk heel voldaan hoe alles gegaan was en hy vertelde precies wéér hy de goede herder Mekker had gevonden en hoe die capopolie met hem wilde spelen. Geo- fridus dronk de woorden gewoon in en Dop stond van opwinding van het ene been op het andere te springen; alleen Joris Goedbloed bleef zichzelf geheel meester. „Wel, wel, wel", zei hij ten slotte, toen Panda klaar was met zyn verhaal, ..goe de lieden, zijt gy nu werkelyk verbaasd? Heb ik u niet altijd gezegd, dat hier caponiet te vinden was? Had gy dan werkelyk myn woorden in twyfel ge trokken? Foei toch zulk ongeloof! Wel is waar was de kaart niet gehéél juist, maar ik was er toch vry dichtby voor iemands die nog nooit in dit land geweest was, nietwaar? Ik zal u dan uw lage, kleine twyfel maar vergeven, maar laat dit alles een les voor u geweest zyn!" Terwijl hij zo sprak, wisselden Geo- fridus en Dop een snelle blik.... Ook Noorwegen door Engeland geslagen Het Engelse berocpsvoetbal heeft gisteravond weer iets van riln verloren prestige terueeewonnen door een dub bele zege op continentale tegenstan ders. Terwijl het Nederlands Bondselftal met 4—0 de meerderheid van het En gelse team moest erkennen, sloeg in Os- oeliikHHlg een an-^er Engels elftal de Noorse ploeg met 41. Deze Dloeg. die. zij het met een vijftal andere spelers, verleden week door Zwe den met 31 werd geslagen, speelde te gen de Noren in veel betere vorm en drone van stonde af aan de tegenstan ders op eigen helft terug. Gladheid van het kleine veld en van de bal maakten het scoren van doelpunten uiterst moei lijk. doch niettemin was de stand na 5 minuten reeds 10 voor Engeland door een doelüunt van Muilen. Het tweede Engelse doelpunt werd kort voor de rust gescoord door Finney. Van de twee an ders Engelse doelpunten scoorde de Noorse rechtsachter Spydevoold er één in eigen doel, het laatste was van Mor ris Het Engelse elftal vormde een homo geen geheel hoewel de verdediging af en toe een steek liet vallen. Beide ploe gen soeelden een uiterst accuraat kort soe'. maar het verschil in de afwerking van de aanvallen gaf de doorslag. Er waren 40.000 toeschouwers, onder wje koning Haakon en kroonprins Olaf. TRIP NAAR TURKIJE HEEFT VOOR BRANDES NARE GEVOLGEN. De trip van Feyenoord naar Turkye heeft voor Brandes onaangename gevol- ■""1 cehad. Hij had voor ziin vertrek bij het ministerie van Marine, waar hij werkzaam is. verlof aangevraagd ..buiten bezwaar van 's lands schatkist". Hoewel hom dit niet werd toeeestaan. heeft Brandes de trip toch meegemaakt, met het cevolg, dat hii gistermorgen op het ministerie te horen kreeg, dat hy op staande voet was ontslagen, Voor het tijdvak van 22 Mei t/m 4 Juni 1949, geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Voedingsmiddclcnkaarten 905 141 Vlees a, b d) 100 gram vlees 142 Vlees (a, b) 300 gram vlees 143 Vlees (d) 100 gram vlees 145 Algem. (a. b. d) 250 gram boter, margarine of vet 146 Algem. (a,b) 500 gram boter, mar garine of vet 147 Algem. <a, b) 200 gram kaas .of 250 gram korstloze kaas 148 Algem. (a, b) 125 gram koffie 152 Algm. (b) 200 gram kaas of 250'gr korstloze kaas 154 Algem. (d) 250 gram boter, marga rine of vet 155 Algem. (d) 100 gram kaas, of 125 gr korstloze kaas. Tabakskaartcn 903 82 Tabak (wqa) 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak 84 Tabak (qo 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak. (De letters achter de bonnummers ge ven de kaarten aan. waarop de betref fende bonnen voorkomen). Bonkaarten za, zb. zc. zd, ze, md. mf» mh, 906 (bijz. arbeid a.s. moeders en zie ken) Geldig ziin de bonnen, gemerkt met de letter N. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrydag 20 Mei worden gebruikt. De bonnen 124. 128, 129, 130, 131. 133, 136, 137, 138, en 139 algemeen der bon kaarten voor voedingsmiddelen kunnen vernietigd worden. Inzamelingscampagne van 23 Mei4 Juni In verband met de jaarlykse inzame lingscampagne van het Ned. Rode Kruis die van 23 Mei t.m. 4 tJuni wordt ge houden en ingeleid zal worden met een radiorede van minister-president dr W. Drees op Zondagavond 22 Mei te 20 uur, werd gistermorgen een persconfe rentie belegd, waarop de directeur van het Ned. Rode Kruis, de heer A. van Emden, de plannen voor de nieuwe campagne uiteenzette. Het Ned. Rode Kruis heeft het plan, een groot centraal magazijn in te richten en daarnaast 11 kringmaga- zyncn (één per provincie). De inhoud van het centrale magazyn zal zo groot zijn als die van drie kringmagazbnen. Bovendien staat de inrichting van 88 depots op het programma. Dc inhoud van een der genoemde kringmaga- zynen zal gelijk zijn aan die van 4 depots. Wit zal het eerste binnen zijn ittetwuêetHaaXfü- (Adv.) PSEUDO-PRIESTER „TRAD DE GEVANGENIS IN". Na een verblyf in diverse kloosters. De Tegelse politie heeft een merk waardige vangst gedaan met de aan houding van een persoon van vreemde nationaliteit, vermoedelijk een Pool, toen deze by Tegelen de Nederlandse grens was overgestoken en voorgaf bij het klooster der paters Trappisten in Tegelen, te willen intreden. Deze be weerde, Gerhard Goletz te heten; hij opereerde reeds twee jaar geleden in Limburg in priesterkleed en gebruikte zijn aangemeten waardigheid om gratis aan kost en inwoning te komen. En kele dagen vertoefde hij in kloosters te Steyl en langere tyd in kloosters te Kerkrade en Simpelveld, waar hij zelfs uiteraard ongeldige missen las. Toen de grond hem te heet onder de voeten werd, week hy uit naar Duits land. Zijn signalement werd echter doorgegeven, met als gevolg, dat hy thans terstond kon worden gegrepen toen hij met het kennelijk voornemen zyn vroegere praktijken te hervatten, de Nederlandse bodem weer betrad. De valse „priester" is thans „inge treden" in het Roermondse Hiuis van Bewaring. COMMUNISTISCHE MOTIES IN TWEEDE KAMER VERWORPEN. 104 Nieuwe Nederlanders. Na de debatten in de Tweede Ka mer heeft minister Van Maarseveen o.m. nog te kennen gegeven, dat de regering zich bij haar besluit niet door dwang heeft laten leiden. De Repu bliek zal, wanneer de Ver. Staten van Indonesië tot stand zyn gekomen, de zelfde- status hebben ais de andere sta ten. Tenslotte zijn de beide communis tische moties zonder hoofdelijke stem ming verworpen. De Kamer heeft verder neg 'n aan tal kleinere wetsontwerpen zonder be raadslaging of stemming goedgekeurd. Voorts werden goedgekeurd de begro tingen 1948 en 1949 van het Provincie fonds. Voor beide jaren zijn beschik baar bedragen van resp. f. 19.229.000 en f. 20.577.550. De Kamer hechtte ver der haar goedkeuring aan vijf natura lisatie-ontwerpen, waardoor 104 perso nen het Nederlanderschap zullen ver werven. In deze depots zullen o.m. worden opgeslagen: bedden met toebehoren, ge nees- en verbandmiddelen verpleegarti- kelen en niet aan bederf onderhevige voedingsmiddelen benevens kookgerei en brandstof, een eenvoudig chirurgisch Instrumentarium en een steriliseerappa- raat. De rlchtlge uitvoering van dit plan vraagt een bedrag van anderhalf millioen. Want ook in geval van oorlog, als de verbindingen geheel of gedeelte lijk verbroken zyn, moet men op deze depots een beroep kunnen doeri. Daar het Ned. Rode Kruis slechts een half millioen beschikbaar heeft die het in eigen kring bUecnbracht. Is aan het plan slechts een voorlopige uitvoering gegeven. By de taakverdeling voor de „hulp verlening by calamiteiten", zyn natuur lyk de colonnes van het Rode Kruis in geschakeld met haar 8000 vrijwillige helpers en helpsters, evenals de nood- colonne die in Den Haag gestationneerd is en die ln haar samenstelling er op berekend is, by iedere ramp hulp te kunnen verlenen. Daarnaast moeten er gelden zdjn voor het vredeswerk van het Ned. Rode Kruis, zoals voor het Welfare werk in militaire en burgerhospitalen. Met dankbaarheid gewaagde de heer Van Emden, dat het Ned. Rode Kruis voor f. 600.000 aan goederen naar Indonesië heeft kunnen zenden. De heer Van Emden zeide te hopen, dat de Inzamelingscampagne van het Ned. Rode Kruis met zijn vele belang- ryke afdelingen de moedermelkcentrale, de bloedtransfusiedienst, de intendance, die oa. de Niwin pakketten naar de Jongens ln Indonesië verzendt, enz. in de grote belangstelling en offerbereid heid van ons volk zou staan. Volledige medewerking zal het Ned. Rode Kruis ook van het bestuur van de Ned. Bioscoopbond bij haar campagne ont vangen, Voorts zullen Pater Henri de Greeve en het eerste kamerlid, de heer J. Schipper het woord voor de miéro- phoon voeren. VOOR VRIJDAG 20 MEI. Hilversum I (301 M.) VARA 7:00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: muziek bij het ontbyt; 8.00: nieuws; 8.15: operettemuziek: 8.50: voor de huisvrouw: 9.00: Tsjechische Kamermuziek: VPRO 10.00: „thuis": 10.05: morgenwijding door ds P. Brakman: VARA 10.20: New Mayfalr Orkest; 10.30: voor de vrouw; 10.45: Corn. Kalkman, tenor, 11.05: Eveline; ll^ö1 Johan Jong. orgel; AVRO 12.00: tussen meren en sparren: 12.30: mededelingen: 12.33: sport en prognose: 12.45: gram.pl I.00: nieuws; 1.15: the Seven Wings; 1.50: Quentin MacLean, orgel; 2.00: wenken voor de behandeling van de was; 2.20- gram.muzlek; 3.00: boekenschouw; 3.20: film melodieën; VARA 4.00: Vlncentlno; 4.30: tussen twaalf en zestien; 5.00: film land presenteert; 6.20: wij en de muziek; 6 00: nieuws; 6.15: felicitaties; 6.30: Ned. strijdkrachten: 7.00: denk om de bocht: 7.15: kwartet Jan Corduwener; VPRO 7.30: causerie: 7.50: tion voor acht; 8.00: nieuws; 8.05: Lucl Warlnga, sopraan: 8.30: Industrialisatie; 8.55: zo juist verschenen; VARA 9.00: verzoekprogramma; 9.30: wat er aan de hand was met Pyecraft; 10.00: buitenlands overzicht; 10.15: swing and sweet; VPRO 10.40: vandaag; 10.45: avond- wljdlng; VARA 11.00: nieuws; 11.15: ln huwelijk en gezin; 11.3012.00: Parijs Conservatorium Orkest. Hilversum II (415 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: Te Deum Laudamus; 7.45: een woord voor de dag: 8.00. nieuws; 8.15: Symphonle van Salnt-Saëns; 8.50: muziek bij het werk; 9.15: ziekenbezoek; 9.30: waterstanden; 9.35: kussengevecht; 10.05: variaties; 10.30: morgendienst door ds P. A van Stempvoort; 11.00: planorecital; II.30: harmonlemuzlek; 12.00: sextet Jonny Kroon; 12 30 mededelingen; 12.33: Nederlands Kamerkoor; |.00,; nieuws; 1.15: trio Fantasia; 1.45: gram.muzlek; 2.00: een serie strljksextetten: 2.35: Tuba Tune; 2.40: onder dak en dan?; 3.00: Sans Souci; 3.40: van oude en nieuwe schrijvers, 4.00: het oud-Nederlands geestelijke volkslied; 4.30: Quentin MacLean, orgel; 4.40: ln memorlam Willem de Mérode; 5.00: Beiersch Staatsorkest; 5.35: Concertgebouw konerkwartet: 6.00: Busch strijkorkest; 6.30: causerie; 6.45: geestelijke liederen; 7.00: nieuws: 7.15: internationale econo mische en sociale samenwerking: 7.30: het actueel geluld; 7.45: CWV-kwartier; 8 00: nieuws: 8.05: proloog; 8.15: radio Philh. Orkest; 9.15: een snufje land. een lcnel water; 9.45: NCRV-kwartet; 10.00: mu^'ekforum: 10.45 avondoverdenking; ft.00: nieuws: 11.15: Mfmdolinata; 11.45— 12.00: Carlos Gardel zingt. Agenda DONDERDAG: Stad6zaal: Concert Marlnlerskapel t.b.v. Stichting 1940—45. Doopsgez. Kerk: Kerkconcert o. 1. v. Han Zlrkzee, 8.15 uur nam. Gerecht 10: Splrltlsch Genootschap 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5