LAXEER-AKKERTJES Eerste vredesconferentie was niet zonder resultaat In Sassenheim ging 4 ton filmband in vlammen op Reinig Uv ingewanden Met een enkel woord DONDERDAG 13 MEI Herdenking in de Riddersaal Van fabriek naar verbruiker! Toespraken van Jhr Van Eysinga en de heer Basdevant (Speciale berichtgeving). Het feit dat 50 jaar geleden In het „Huis ten Bosch" te Den Haag op verzoek van Tsaar Nicolaas II van Rus land de eerste vredesconferentie werd geopend, is gistermiddag op plech tige wijze herdacht. Op uitdrukkelijk verlangen van de Nederlandse regering was voor deze bijeenkomst de Ridder zaal aangewezen, die zoals prof. Van Eysinga ter inleiding van zijn rede op merkte sinds het einde van de der tiende eeuw het toneel van alle grote nationale gebeurtenissen is geweest. In de met groen en bloemen versierde zaal was een illuster gezelschap bijeen. Daar was mr Sweerts de Landas Wyborgh, als vertegenwoordiger van H.M. de Koningin, daar waren minis ters en Kamerleden, diplomaten en an dere hoogwaardigheidsbekleders uit vele tientallen landen. Nadat de Kon. Militaire Kapel, onder leiding van Rocus van Yperen, Bach's „Symphonia" ten gehore had gebracht, hebben twee sprekers het woord ge voerd: prof. jhr mr Van Eysinga, lid van het Permanente Hof van Arbitrage, en de heer J. Basdevant, president van het Internationale Hof van Justitie. Zij beiden hebben er op gewezen dat Thomas E Dewey heeft bewondering voor de Hollanders OOK TWEE IRAANSE PRINSESSEN OP SCHIPHOL. (Speciale berichtgeving). Thomas E. Dewey, de grote rivaal van Truman tijdens de jongste Ameri kaanse presidentsverkiezingen, is op Schiphol gearriveerd. Dewey verliet 5 Mei Amerika en ver bleef ruim een week in Engeland. Het bezoek van thans draagt een volledig particulier karakter, en Dewey weigerde zich uit te laten over enige politieke aangelegenheid. Wij vroegen hem of zijn bezoek mede in verband stond met de Marshall-hulp aan Euro pa. waarop hij antwoordde: „Dat ls politiek Hij vertelde ons zeer geïnteresseerd te zijn in de landbouw, want hij is van huis uit farmer, en nog steeds wisselt hij zijn advocatenpraktijk af met land bouw, zijn grootste liefde. Dewey is voor de eerste maal in Hol land en zal hier drie dagen blijven. Hij zeide grote bewondering voor de Hol landers te koesteren. Op het vliegveld waren ter begroe ting aanwezig de Amerikaanse ambas sadeur Baruch en de Amerikaanse con sul-generaal Jesse van Wickel. Per auto vertrok het gezelschap naar Den Haag. waar Dewey in hotel des Indes zijn Intrek nam. Mr Baruch. de Amerikaanse ambas sadeur. vertelde ons nog, dat vandaag een officiële ontvangst op kasteel Oud- Wassenaar plaats vindt, terwijl Dewey morgen een rondvaart door de Amster damse grachten zal maken. Even later kwam een nogal bont ge zelschap uit de Convair van Teheran. Niemand minder dan de Prinses van Iran, en haar zuster Fatima, de ge wezen vrouw van Koning Faroek van Egypte. Belde Prinsessen (inmiddels met an deren dan regerende vorsten getrouwd) arriveerden op doorreis naar Parijs in onze hoofdstad, waar zij een naoht verbleven. Ter begroeting was de Iraanse ge zant in België aanwezig. Bijeenkomst der V.N. gesloten IVAT WEL EN WAT NIET BEREIKT WERD. De derde zitting van de algemene vergadering der VU., die twee maan den geduurd heeft, ls gisteravond door de algemene secretaris, Trygve Lie, ge sloten. ,De hoop op vrede en het ver- ti ouwen in de VU. is sterker dan lan- ge tijd het geval is geweest", aldus Lie. De afgevaardigden der VU. hebben de 'besprekingen over het opheffen van de Berlijnse blokkade tot een succesvolle afsluiting gebracht, zo zeide hij. Op ander gebied en in andere omstandig heden hadden de V.N. ook haar waar de als vredestichter bewezen, zonder over een enkele soldaat te beschikken om haar besluiten door te voeren. Hij voegde er echter aan toe, dat de V.N. niet in staat zouden zijn de vrede te verzekeren, totdat de grote mogendhe den de laatste oorlog definitief hebben afgewikkeld. Dr Evatt, voorzitter der algemene vergadering, verklaarde, dat de strijd van de VU. voor vrede voort zou gaan, totdat de overwinning van de vrede op rechtvaardige wijze verzekerd zou zijn. In deze derde zitting zijn de volgen de resultaten bereikt: Israël werd als 59ste lid tot de V.N. toegelaten een onüwerpconventle over de internationale nleuwstransmissie werd aangenomen, een speciale com missie, waarin afgevaardigden van 14 landen zitting hebben, om de moge lijkheid tot oprichting van een speciale garde ter bescherming van personeel der V.N. in functie van alle kanten te beschouwen werd gevormd. Het vraagstuk van de toekomst der voormalige Italiaanse koloniën werd, na verwerping van de Engels-Italiaan se resolutie, naar de volgende zitting in September verschoven. Het debat over de Indonesische kwestie werd uit gesteld, totdat de besprekingen tussen Nederland en de republiek te Batavia geëindigd zijn Het debat over de be handeling van de Indiërs in Zuid-Afri- ka werd op de lange baan geschoven. DE RUHR-CONTROLE. Het internationale lichaam voor de Ruhr-contróle tot de oprichting waar van ingevolge een zes-mogendheden- overeenkomst in het begin van dit Jaar werd besloten, zal morgen voor de eer ste maal in Londen bijeenkomen. De deelnemende partijen aan de ge sloten Ruhrovereenkomst zijn: Groot- Brittanniè, Frankrijk, de Verenigde Staten, de Beneluxlanden en de Weste lijke zones van Duitsland. Deze laatste gebieden zullen, totdat er een Duitse regering is gevormd, worden vertegen woordigd door een lid van het geallieer de militaire bestuur. de 18e Mei 1899 In de evolutie van de wereld een zeer bijzondere en belang rijke datum ls geweest, ondanks het feit dat de op vrede hopende mensheid in de loop der jaren vele teleurstellingen te verduren heeft gekregen. „Deze conferentie", aldus prof. Van Eysinga, „was de eerste bijeenkomst van een groot aantal naties, midden In een periode van volledige vrede, die het probleem van internationale organisatie, en anderzijds: het gevaar van oorlog en zijn wreedheden te re duceren door beperking van bewape ning e.d. De eerste vredesconferentie heeft door haar werk de basis gelegd voor ver dere internationale organisatie, als het Hof van Arbitrage en van Justitie. En het is goed dat men zich dat eens realiseert. De heer Basdevant zeide dat de con ferentie van 1899 een nieuw tijdperk op het gebied van het Internationale Recht heeft ingeleid en de eerste „Internatio nale Vredescode" heeft opgesteld. Arbitrage was daar toen al het hoofd punt van. In het Charter van de Ver. Naties, dat in 1945 te San Francisco werd ge tekend. ls veelszins voortgebouwd op d'3 in 1899 getrokken richtlijnen. Spr. zeide overtuigd te zijn dat de vijftig jaar geleden opgestelde conven ties wel degelijk hun uitwerking hebben gehad. Zij zijn geen dode letter, maar maken ook nu nog deel uit van de in ternationale orde van vandaag, en zelfs nog meer: zij zijn delen en factoren van onze beschaving. De Kon. Mil. Kapel heeft de bijeen komst met het spslen van het eerste couplet van ons volkslied besloten. Vrijheid van boerenbedrijf blijft onaangetast MINISTER MANSHOLT SPRAK TE GIEKEKK. Te Glekerk sprak gistermiddag op de traditionele landlbouwjongeren-dag ivan de Bond van Verenigingen van Landbouw-jongeren en de Bond van Plattelandsvrouwen in Friesland, de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt. Zijn rede handelde over de toekomst van ons platteland. In het algemeen is men ten plattelande ge neigd te zeggen, zo zeide de minister o.m., dat de vraag over de leverings mogelijkheden is opgelost, als de over heid de prijs van de melk maar vast stelt op 25 cent. Zo eenvoudig is de zaak echter niet. De levensmogelijkheden op het platte land worden niet alleen bepaald door de landbouwende bevolking en het is ook niet zo, dat de landbouw de eerste plaats inneemt in ons land. Wel neemt hij een zeer grote plaats in onze sa menleving in. Het zwaartepunt van de bevolking, zo zeide de minister, ligt in de steden. Het wel en wee van ons platteland lsafhankelijk van de stad, maar ook omgekeerd is de stad afhan kelijk van het platteland. De minister zeide niet te willen ontkennen, dat er bepaalde tegenstellingen zijn. Het plat teland moet zich verheugen als het de stedeling goed gaat en deze moet blij zijn, als het de boer naar den vleze gaat. Kwalitatief zal de landbouw een nog veel grotere plaats moeten gaan innemen, want de bevolkingsaanwas overtreft yerre de uitbreiding van de cultuurgronden. De minister erkende gaarne 't recht van de boer op bestaanszekerheid, waaraan in het verleden al te veel ontbroken heeft. Die kan men berei ken door absolute staatsorganisatie van alles wat de boer produceert, wat dus betekent een vérgaande regle mentering, maar zij kan ook bereikt worden door te zoeken naar een be staanszekerheid, waarbij zoveel mo gelijk de vryheid in het bedrijf on aangetast bl(jft. Tot dit laatste heeft de regering besloten. ELECTRICITEITSKABELS DOOR NOORDZEE-KANAAL. Zoals bekend, worden op het ogen blik electrlciteitskabels door het Noord- zee-kanaal getrokken, waarvoor een geul is gemaakt op 15 meter diepte. Naar wij vernemen worden 26 kabels doorgetrokken, die bestemd zijn voor het hoogspanningskoppelnet in Neder land, nJ. 7 kabels van 150 kilovolt, enige van 50 kilovolt,, enkele van 10 kilovolt en telefoonkabels. Dit werk vergt twee. etmalen. Van de ene oever naar de an dere oever van het Noordzee-kanaal is een speciale telefoonverbinding gelegd ten behoeve van de werkzaamheden. NOODLANDING VAN STRAALVLIEGTUIG.* Gistermiddag startte een Gloster „Meteor" van de jachtvliegschool der Ned. Luchtmacht van het vliegveld Twenthe. Kort na de start weigerden opeens beide motoren, waardoor het toestel niet in de lucht kon blijven: het kwam in de omgeving van het vlieg veld terecht. Het tweepersoons vliegtuig werd zwaar beschadigd. De twee inzit tenden, een instructeur en een leerling, kwamen er met de schrik af. duur! Fll.: Lelden, Haarl.straat 18 Tel. 24641 (Adv.) Over enkele maanden verhoging sigarenproductie THANS 60 M1LLIOEN PER MAAND. Op het congres van de Ned. Bond van Sigarenwinkeliers te Haarlem heeft de aftredende voorzitter, de heer A. van Dcurzen, enkele cijfers gegeven over de accijns, de omzet en het verbruik, om een beeld te geven van de slgarenpositie van ons land. Hij somde daarbij o.a. op: accijns-opbrengst over 1948 ruim f. 160 000.000. Er zijn thans 1800 siga renfabrieken in Nederland, 14 sigaret- tenf abrieken 6 kerf bedrijven en beheer sen driekwart van de productie, de overige 182 werken het overblijvende af. De sigarenproductie bedraagt thans ruw geschat 60 miliioen per maand. Uit België worden jaarlijks nog 30 mülioen sigaren ingevoerd. De totale binnenlandse productie is thans 40 van de vooroorlogsOver enkele maanden kan op verhoging der pro ductie gerekend worden. Voorlopig is op opheffing van de distribute geen kans, wellicht tegen het einde van het jaar als de aanvoer van ruwe tabak \erzekerd is. LANDHUIS „DE KREEK" DOOR BRAND VERWOEST. Schuld van baldadige jeugd? Het sinds de bevrijding leegstaande kapitale landhuis „De Kreek" te Hil versum is gistermiddag door een felle brand totaal verwoest. In het rieten dak vond het vuur, dat vermoedelijk door baldadige jongens is aangestoken, gretig voedsel en de brandweren van het Marine-Opleidings kamp en van Hilversum konden er zich slechts toe bepalen overslaan naar de omringende bossen en de terreinen van het Marine-Opleidingskamp te voorko men. Het landhuis „de Kreek", stond als vijandelijk bezit onder beheer van het Beheersinstituut. Het ligt zeer af gelegen en de jeugd had het reeds lang tot speeldomein gekozen. Door baldadi ge vernielingen was reeds voor tiendui zenden guldens schade aan de kostbare lambrizering en de overige nog aanwezi ge inventaris aangebracht. VERGADERING DER ALG. VER. VOOR VREEMDELINGENVERKEER. A.NV.V. houdt op 2 en 3 Juni haar algemene vergadering in het concert huis te Assen. Blijkens het jaarverslag over 1948 zijn de inkomsten uit particuliere bron ach tergebleven bij die van 1947, ni. f. 41 000 in 1948 tegen f. 64.000 in 1947 De Ned. Spoorwegen gaven een bij drage van f 15.000. In 1948 werd voor het eerst na de oorlog weer een brochu re van behoorlijke kwaliteit door de A.N.V.V. uitgegeven onder de titel „How to see Holland". Het aantal plaatselijke verenigingen voor Vreemdelingenverkeer steeg van 549 tot 008. GRENSCORRECTIES BIJ VAALS DEFINITIEF. Gistermorgen hield de demarcatie- commissie aan het grenskantoor te Vaals besprekingen over de definitieve afbake ning ter plaatse van de Nederlands- Duitse grens in het raam van de grens correcties. Het resultaat van deze be spreking, die ongeveer één uur duurde is geweest, dat de grens thans op enkele vierkante meters na definitief zal blij ven zoals zii is gewijzigd bit de grens correctie op 23 April. CONGRES NED. CHR. BOND VAN OVERHEIDSPERSONEEL. Thans 26350 leden. Onder presidium van de voorzitter, de heer P. Kapinga, congresseert thans de Ned. Chr, Bond van Overheids personeel in Krasnapolsky te Amster dam. De voorzitter memoreerde dat de bond sterker is geworden. In 1947 waren er 21870 leden. In 1948 25.000 en thans 18 Mei 1949 heeft de bond 26.350 leden. Het devies moet blijven: „Op naar de 30.000". De heer Kapinga verdedigde de sa menwerking van de Christelijke Bond met de beide andere bonden in georga niseerd overleg en betreurde het, dat in verschillende gemeenten nog overleg geschiedt met de E.V.C. Met grote by- val begroette hij het besluit van de gemeente Zaandam, waar zulk overleg niet meer geschiedt-. De wethouder van Sociale Zaken in Amsterdam, de heer W. Steinmetz, wees op „het grote belang van de or ganisatie voor de opbouw van ons va^ derland". Ais leden van het hoofdbestuur wer den herkozen de heren H. Brouwer. C. Guyt, J. Rocseboom en A. Fonteyn. De voorzitter, de heer P. Kapinga en de secretaris, de heer L. Vermeulen, bleven aan. 's Avonds hield prof. dr S. U, Zul- dema een lezing over „Vrijmaking tot de arbeidende stand". Nederlandse culturele manifestatie in Londen (Van onze Londense correspondent). Londen is deze zomer een paradijs voer de liefhebbers van schilderkunst. Behalve de vaste Britse seizoen-ten- toonstellingen worden in de Tate Gal lery de Weense kunstschatten geexpo- seerd en in de National Gallery de magnifieke collectie uit de Pinacotheek te Munchen. Daarbij komen dan nog niet minder dan 150 schilderijen der Haagse en Amsterdamse impressionis tische school, welke bijeengebracht zijn in de Guild Hall Art Gallery. Deze tentoonstelling, welke eerst in Lincoln werd gehouden en later naar Pieter Maritzburg in Zuid-Afrika zal gaan, is gistermiddag in aanwezigheid •van de Lord-Mayor van de City van Londen en vele andere Britse en Ne derlandse autoriteiten geopend door jhr mr E. F. J. M. Michiels van Ver- duynen, onze ambassadeur te Londen. De expositie is met- steun van de Ne derlandse regering tot stand gekomen. Koningin Juliana stond voor deze tentoonstelling vier werken van Jong kind af. Andere doeken zijn o.m. af komstig van het Rijksmuseum, het Amsterdamse Stedelijk Museum, het Haagse Gemeente Museum, 't Museum Boymans en de Kroller-Mliller-collec- tie. VRIJ GUNSTIGE RESULTATEN DER UTRECHTSE JAARBEURS. Hoge belastingheffing werkt remmend. In tegenstelling tot de resultaten van enkele andere onlangs gehouden jaar beurzen, waar over het algemeen de kooplust een aanzienlijke daling ver toonde, blijkt de Utrechtse Jaarbeurs vrij gunstige resultaten te hebben op geleverd aldus werd medegedeeld door het Jaarbeursbestuur. Wel is ook hier gebleken, dat het economisch leven zich in een overgangs stadium bevindt. In sommige takken van nijverheid blijkt het productiever mogen nog aanzienlijk te kunnen wor den vergroot, zodat de vraag naar b v. productiemiddelen nog steeds zeer krachtig is, in andere branches daar entegen lopen de orders een weinig te rug. In enkele gevallen kan reeds van een partiële verzadiging van de markt worden gesproken, zoals bij consumptie artikelen. Behalve de vermindering van de kooplust oefenen hierbij ook de onzekerheid ten aanzien van het toe komstig prijsverloop en de hoge be lastingheffing een remmende invloed uit. DE RIJKE TANTE UIT AMERIKA. Erfenis van 3 miliioen dollar. De familie Rlesewijk, bestaande uit man, vrouw en 12 kinderen kreeg van het gemeentehuis te Losser bericht, dat zii eerlang een erfenis uit Amerika kon verwachten. Ongeveer 60 jaar geleden vertrok uit Duitsland een zuster van de grootmoe der van de vrouw des huizes naar Amerika. Deze oud-tante is nu in de leeftijd van 92 jaar te New York over leden, een erfenis van ongeveer 3 mil iioen dollar nalatend. De erfenis was bestemd voor haar acht neven en nichten, van wie echter de meesten reeds zijn overleden, zodat de nalatenschap aan hun kinderen komt. De overleden moeder van mevrouw Rle sewijk had dus recht op een achtste deel, dat nu onder haar zeven kinderen wordt verdeeld, van wie er een in België, een in Nederland, en vijf in Duitsland wo nen. De familie Riesewijk. waarvan de man en zes kinderen op een textielfabriek in Enschedé werken, ziet nu met begrijpe- liike belangstelling naar de verdere be richten uit Amerika uit. MONUMENT VOOR LOUIS COUPERUS TE DEN HAAG. De Haagse kunstenaar Theo van der Nahmer, leraar aan de Vrije Academie voor Beeldende Kunsten „Amicitia" te Den Haag heeft opdracht ontvangen een ontwerp voor een monument voor Louis Couperus te maken, dat in Den Haag zal worden opgericht. SCHADEVERGOEDING EX-POLI TIEKE GEVANGENEN. Het hoofdbestuur van de Ned. Ver. van Ex-Politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd verzoekt de Ex-Politieke Gevangenen, die schade hebben gele den en van de Scha de-Enquête-Com missie nog niets hebben gehoord, hier van onverwijld kennis te willen geven aan het secretariaat van de vereni ging, p.a. de heer M. I. Smit, Tulpen straat 6. Leiden. Het hoofdbestuur heeft n.L van de Minister-President de mededeling ont vangen, dat de schadegevallen, die nog met zijn afgewikkeld, thans kunnen worden doorgestuurd naar het Com missariaat van Oorlogsschade met de mededeling, dat de afwikkeling van de nog niet geregelde gevallen op korte termijn kan worden tegemc-et gezien. Foto L.D.-Van Vliit Na geruime tijd onder water te zijn gehouden, brand de filmband onge stoord verder, wanneer deze weer wordt opgehaald. Tegen dit vuur was geen kruit gewassen Aan de Industriekade te Sassenheim werden gisteren proeven genomen door de Leidse en Sassenheimse brandweren op het gebied van de blussingsmoge- lijkheden van brandend filmmateriaal. Een slechts sporadisch voorkomende gelegenheid daartoe deed zich voor, aangezien een bedrijfje in Sassenheim. dat zich tot dusverre bezig hield met het „wassen" van oude films het verwijderen van de gevoelige laag, zo dat de band na aanbrengen van een nieuwe laag andermaal gebruikt kan worden dit bedrijf niet meer lonend achtte en deshalve zijn voorraad films wilde vernietigenDeze voorraad be droeg niet minder dan omstreeks 4000 kg. Uiteraard was de brandbaarheid van dit materiaal algemeen bekend doch zelden of nooit heeft de brandweer ge legenheid gekregen, met zo omvangrijk materiaal proeven te inemen. De vele brandweerdeskundigen, die de proeven bijwoonden, waaronder vertegenwoordigers van Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek te Delft en de brandweerinstructeurs Van Heynsbergen te Zaandam, waren unaniem van oordeel, dat een even tuele brand in het bedrijf, waar deze films lagen opgeslagen, op een om vangrijke ramp voor Sassenheim zou zijn uitgelopen. Vanzelfsprekend heeft het bedrijf indertijd vele voorzorgs maatregelen moeten treffen, doch de proefnemingen van gistermiddag heb ben overduidelijk aangetoond, dat te gen een eventuele brand in dit ma- voorkom verstopping. en Neem eens per week 1 of 2 BINNENLAND In aansluiting aan het bericht, dat Prins Bernhard de openingsvlucht van de K.L.M.-lljn naar Canada zal meemaken, vernemen wil, dat als verdere passagiers o.a. zullen deelnemen de Canadese am bassadeur ln Nederland, de heer P. Dupuy. de president-directeur van de K.L.M.. ar A. Plesman en de Directeur-Generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer. Te Chaam ls een pantserwagen ln beslag genomen, die zo vol zat met ta pijten, dat de klep niet gesloten kon wor den In verband met deze tapljtensmokkel zijn twee arrestaties verricht. De eigenaar van een metaalgieterij op het Industrle-elland aan de Omval te Amsterdam-Oost heeft de eigenaar van een metaalsmelterij, op datzelfde terrein gevestigd, bestolen voor platen lood ter waarde van f- 3000. Gisteren ls te Bolsward de eerste lagere technische school ln Nederland, een Inrichting voor ambachtsonderwijs geopend. Gisteren arriveerde ln de Amster damse haven het eerste Amerikaanse graanschip voor Duitsland, het s.s. „Davld Galllard" uit/Philadelphia. De toneelgroep „Comedla" zal op 2 Juni a.s. naar Curasao vertrekken om al daar, in Suriname, op Aruba en ln Vene zuela enkele voorstellingen te geven. Een ander deel van het gezelschap wer- trekt op 10 Juli naar Indonesië ln op dracht van de B.P.M. De gezelschappen worden resp hall Juli en plm, 20 Augustus terug verwacht. BUITENLAND Het Britse Hogerhuis heeft eenstem mig zijn goedkeuring verleend aan het Atlantisch past. De Turkse opperbevelhebber van de strijdkrachten, admiraal Mehmet All Oelgen. ls per vliegtuig uit Istanboel naar de Verenigde Staten vertrokken, waar hl| met Amerikaanse functionarissen zal spreken over maritieme hulp aan Turkye. Polen heeft officieel een klacht In gediend bij de V.Nln verband met de arrestatie van Gerhard Elsler. doch deze klacht ls tot volgende zitting (Sept.) uitgesteld. De Zuidafrlkaanse minister van Jusltle heeft in het parlement medege deeld. dat hij plannen overweegt om com munistische literatuur ln de Unie van Zuld-Afrika te verbieden. De regering was echter niet ln staat kranten en tijdschrif ten te verhinderen onrust te stoken. In dien «IJ ln Zuld-Afrlka werden gedrukt. Vier personen zijn om het leven ge komen tengevolge van een explosie ln een dynamlet-fabrlek te Honfleur aan de Normandlsche kust. Ongeveer 700.000 Italiaanse land arbeiders zijn In staking gegaan, nadat de onderhandelingen over looneisen waren mislukt. Een derde van de landbouw wordt door deze staking getroffen. Alle stakers behoren tot het door de commu nisten gelelde algemene vakverbond, dat een nationale loonregeling voor landar beiders tracht te verkrijgen. Niet-commu- nletlsche vakorganisaties hebben tot dus ver de staking geboycot en haar een „communistische manoeuvre" genoemd. In het opleidingskamp van het Bra ziliaanse leger te Gerlclno, nabij Rlo, zijn 8 personen om het leven gekomen en 82 ernstig gewond geraakt doordat een mor tier granaat ln de buurt van een group officieren, die artillerie-onderricht gaven, explodeerde. Volgens de Zwitserse radio heeft het Italiaanse departement van buitenlandse zaken bekendheid gegeven aan een Itallaans-Zwlt.serso overeenkomst tot een werlerzlldse uitwisseling van 400 vlerkante meter grondgebied ln de Val dl lel (pro vincie Sondrlo). De moeilijkheden van het vliegen bij temperaturen tot 30 graden onder nul zijn door Canada en Engeland ongelost. Het Engelse gevechtsvliegtuig met straalaan drijving ..Meteor" pn de Canadese Vam pire" worden becchouwd als de beste vliegtuigen ter wereld voor het vliegen bij lage temperaturen. Moorden en ontvoeringen op Java NIEUWE BENDE-ACTIVITEIT. Zowel uit West-Java als uit Oost- Java wordt nieuwe activiteit van rond trekkende benden gemeld. Zo had een overval plaats op het emplacement der onderneming „Tjigombong" in West- Java door een bende van 40 man, die zich na een vuurgevecht met de on- dernemingswaoht terugtrok. Een 60 man sterke bende verjoeg de vijf bewakers van een opslagplaats te Sukabumi en roefde alle daar aanwe zige textiel. Een bende ontvoerde twee bewoners van een kampong nabij de vliegbasis Andir hij Bandung. Beide ontvoerden werden later aangetroffen; de ene was gewurgd, de andere leefde nog. In Oost-Java deed een bende een aanval cp Modjokerto. Uit alle hoeken en gaten der stad kwamen groepen ter sterxte van 20 tot 30 man te voorschijn. Zij deden een aanval op het woonhuis van de adspirant-controleur, die echter te Surabaja vertoefde. Het huis van de secretaris van het Regentschaps- kantoor, R. Sutedjo, werd aangevallen. Hij is met zijn gezin uit het huis ge sleept, waarop Sutedjo met bajonetste ken werd vermoord. Een gewapende bende bezocht 's nachts Kroja en stichtte overal branden. Er werden 38 huizen en winkels verwoest. ANAK AGUNG OVER DE NATIONALISTISCHE KRACHT. Op een contactavond te Makassar waarop leden van het parlement en Indonesië, leden van het parlement en vertegenwoordigers van politieke partij en aanwezig waren, heeft de minister president van Oost-Indonesië, Anak Agung. een redevoering gehouden over het huidige stadium van de politieke ont wikkelingen in Indonesië. Hii memoreer de het streven naar een inter-Indone- sisch gesprek en betoogde daarbij, dat de tegenstelling Federalisten—Republi keinen niet bestaat. De basis van het streven van beide nationalistische stro mingen is gelijk. Deze eenheid en het Indonesische nationale streven dienen ook ln de Negara Indonesia Timur be waard te blijven. Anak Agung besloot, een beroep doend op allen om de een heid tussen regering en volk te helpen bevorderen, de eenheid tussen de ver schillende bevolkingsgroepen te bewaren als een kostbaar goed en een bron van nationalistische kracht. TE HOGE PRIJS VAN JONGE KAAS. Er blijkt Jonge kaas, waarvoor zoals men weet maximum verkoopprijzen ge handhaafd zijn, tegen verhoogde prij zen verkocht te worden, zo deelt het ministerie van Landbouw mee. De CCD heeft ingegrepen en zal nauwlettend blijven toezien op de handhaving van de maximum verkoopprijzen voor jonge kaas, die sedert 1 Mei 1949 10 cent per kg. lager zijn dan de voor deze datum voor alle kaassoorten geldende maxi mumverkoopprijzen PLECHTIGHEID OP KERKHOF TE DIJON. Ter gelegenheid van het overbrengen van de stoffelijke resten van een aan tal bij Dljon door de Duitsers gefusil leerde Nederlanders, ls op het kerkhof aldaar een plechtigheid gehouden. Een detachement van het 27ste regiment infanterie bracht ae militaire eer en generaal Pflster van het Franse leger, legde op Iedere kist het oorlogskruis. Versohillende hoge Franse functiona rissen brachten hulde aan de gevalle nen en de Nederlandse ambassadeur, baron Van Boetzelaer van Oosterhout, dankte namens de Nederlandse rege ring. De stoffelijke resten van vier gefu- sllleerden, die 17 Februari 1942 om het leven kwamen, worden naar ons land overgebracht. De resten van vijf anderen zullen ln Franse grond rusten. Allen lieten in Dljon het leven. teriaal geen kruit gewassen zou zijn, en geen voorzorgsmaatregel zou heb-' ben gebaat. Als begin van de proeven werd een paar honderd kilo van de films, deels in vaste rollen, deels ontrold, bijeenge bracht in de wegberm langs het water, en in brand gezet. Ook de leden van de diverse brandweren, die nimmer zulk een hoeveelheid tegelijk hadden zien verbranden, hadden niet op de vuurzee gerekend, die in enkele secon den onder een ontstellende hittever- spreiding hoog de lucht in joeg. Naar alle zijden stoven de toeschouwers uit een, om de ondraaglijke hitte te ont vluchten, en wederom enkele seconden later was het vuur weer uitgewerkt, en waren de stapels filmband veranderd in smeulend en rokend grijs poeder. Vervolgens werden proeven genomen met diverse blusmiddelen op kleinere hoeveelheden brandende filmstroken. Het mistkanon van Van Heynsbergen bleek niet in staat het vuur te doven, al bood het gelegenheid, door het be schermende watergordijn het vuur zeer dicht te naderen. Ook het schuimblus- apparaat had hoegenaamd geen uitwer king op de vlammenzee. Voorts werd nog getracht enkele brandende film rollen te doven met tetrachloorkool- stof, met methyl bromide en met chloor- broommethaan, doch de vluchtigheid van dez? blusmiddelen bleek te groot, om in de buitenlucht enig effect, te sorteren. Als demonstratie van de hardnekkige brandbaarheid van het materiaal werd aan een lange haak een filmband in brand gestoken en onder water gedom peld. Borrelend en sputterend joeg het water boven de plaats van de filmrol grauwgele rookwolken de lucht in, die het sterk vergiftigde phosgeengas be vatten. waartussen nu en dan de vlam men boven het water speelden. Wan neer na enige tijd de rol weer boven water werd gehaald, brandde het geval weer rustig verder, zodat zelfs onder dompeling in water dit eenmaal bran dend materiaal niet vermag te doven. Onze foto geeft een beeld van zulk een brandende filmrol, nadat deze geruime tyd onder water is gehouden. De resultaten van de proeven had den de deskundigen zozeer ontsteld, dat men geen uitvoering durfde te geven aan het aanvankelijk voornemen, geslo ten vaten en kisten met filmmateriaal ln brand te steken. Het werd mogelilk geacht dat onder dergelijke omstandig heden de enorme hitte-ontwikkeling tot explosieve verschijnselen zou leiden. Deze hitte-ontwikkeling was zo groot, dat bv. na verbranding van een stapel filmband en volledige uitdoving van het vuur geruime tijd later op dezelfde plaats een nieuw gestorte zak film- band zonder ontsteking direct vlam vatte door de hitte van het wegdek. Dit demonstreerde tevens de uiterst ge vaarlijke brandbaarheid van het. mate riaal. De proefnemingen werden op "rote afstand gevolgd door vele belang stellenden uit Sassenheim, terwijl aan de overzijde van het water telkenmale d? verkeersweg moest worden vrijge maakt, wanneer een nieuwe vuurgloed ontstoken ging worden, en de vergifti ge dampen over het water en de wei landen dreven. Omstreeks v\jf uur waren de laatste ladingen in vlammen opgegaan, en kon den de brandweren inrukken, een erva ring rijker, die slechts sporadisch kan worden opgedaan. Burgemeester Van Sandberg Boelens bevond zich onder oe belangstellenden op het terrein van de „brand". SCHEEPSBERICHTEN. ALCYONE, 18/5 van Baltimore n3ar Nederland; ALETTA (T), 19/5 van Plad- Ju te Batavia; ALPHARD, 18/5 van Ham burg naar Cuba; BLOMMERSDIJK. 18 5 van R dam te New York; DALERDIJK, 20/5 te Balboa ver wacht. JAPARA (KRL) MombassaRot- f,875 van Port Said naar Sfax; irSS? vaR,dam 18/5 van Singapore, KOTA GEDE, vermoedelijk 19/5 van Ba tavia naar Cherlbon; KOTA INTEN. R'dam —Java 19/5 te Suez; LIMBURG 18/5 van Sahreln naar Tanga; MELISKERK. Japan Rdam 19/5 te Genua; MUIDERKERK. Pass. 18/5 Las Palmas: NI- GERSTROOM. A'damWest Afrika 18,5 ?o°?cte *ccra: ORANJE. A'dam—Java pa<5 ,1875 Polnt de Galle: PR. JOH. WILLEM rRISO, 18/5 van Antwerpen naar Hallfax; fR-MAURITS, MontrealAntwerpen pass. 18/5 Father Point; PR. WILLEM 3. Mon- o!aT177Havre P85®- 18/5 Fame Point; SI- BAJAK, R'damJava pass. 18/5 16 uur Point de Galle: SLAMAT. 16/5 van Plad- Ju te Makassar; TABINTA. Quebec—Rot terdam pass. 18/5 16 30 uur Sclllles; TA- WALI. A damJava 19/5 te Belawan; VOLENDAM. Batavia—R'dam 18/5 ter hoogte van Port Soedan; WILLEM RUTS, R'damJava 18/5 van Singapore: ZIJ PENBERG BonaVelsen pass. 18/5 Oues- sant; LEKHAVEN 18/5 van Buenos Aires naar Viloria; NIJMEGEN Philadelphia— A'dam pass. 18/5 Wight; WATERMAN, R'damJava 18/5 12 uur van Sabang ZEELAND, Java—R'dam pass. 18/5 7 uur Kaap der Arml. Ons Dis tri bu tie li oekje NIEUWE BONNEN VOOR WERKKLEDING GELDIG. Het C.D.K. deelt mede dat de bon nen voor werkkleding H 14 en L 14 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 14 kan men kopen: Een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas. een laboratorium- jas cl een mouwschort. Op de bonnen L 14 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satyn, beaverteen, Engels leer- Manchester of pilow. een korte witte ja- e^ri k"k=i'-uis of een korte stofj3S- De bonnen H 13 en H 14 en L 13 en 12 zyn geidig t.m. 9 Juli as. De bonnen H13en H 14 en L 13 «j L 14 en de rantsoenbonnen FC en blijve® VMrlopig geldt*.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2