ww Enorme belangstelling tijdens Koninklijk bezoek aan Rotterdam Belgische koningskwestie weer opgerakeld Regering van Pasnndan moet loyaal medewerking verlenen WEERBERICHT am X mi Evacuatie uit Djokja zal zo snel mogelijk verlopen Bezoeken aan havens, Bouwcentrum en Stadiouspel Franco zegt: Wij worden gedreven naar Amerika 58ste Jaargang DONDERDAG 19 MEI 1949 00 No. 26696 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst eD J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i per week Verkiezingen achter het IJzeren Gordijn Achter het IJzeren Gordijn hebben diverse verkiezingen plaats gehad. Alle natuurlijk volgens de „democratische" xyze van het Sovjet-bewind, hetgeen rü zeggen: volledig in strijd met de begrippen der democratie, gelijk wij cje kennen en toepassen. Alleen de lijst van de regeringspartij wordt toegelaten, andere partijen wor den niet erkend en men kan slechts van afkeuring blijk geven door of blan co te stemmen of tegen, maar dan zonder meer. Onnodig te zeggen, dat op deze wijze een meerderheid in ge wenste richting van tevoren verzekerd is. Afgezien dan nog van de verder toegepaste middelen van pressie. En die kennen de Sovjets maar al te goed Zowel in Bulgarije als in Hongarije beeft de verkiezing het gewilde resul taat ruimschoots opgeleverd. Met „trots" kan Moskou het de wereld verkondi gen, dat Bulgaren en Hongaren vrijwel unaniem voor het alleen zaligmakend I communisme hebben gekozen. 1 Jammer slechts, dat voor het IJzeren Gordijn behalve de aanhangers van Moskou niemand er aan gelooft en eenvoudig de schouders ophaalt; zeer terecht van oordeel, dat zulke verkie zingen niets, maar dan ook niets te betekenen hebben. Met democratie i hebben dergelijke schijn-verkiezingen I niemendal te maken, zij zijn niet meer dm een vertoning van slechte allure. Arm Bulgarije, arm Hongarije! Beide blijven scherper nog dan tevoren onder ce Russische laars. Zij moeten prijzen, wat Moskou wijst. Het lot van de eens gevierde Dimitrof is daar om te bewy- Êen. wat ongehoorzaamheid aan de stem an de overheerser zeggen wil. En als I het zo de groten vergaat, hoe moet het ce kleine man dan wel vergaan. En dan hebben er nog verkiezingen oiaats gevonden in de Sovjet-zone van Duitsland met inbegrip van de Ooste lijke sector van Beriyn. Het spreekt ••q zelf, dat zy op de zelfde leest wa ren geschoeid. En toch heeft een derde gedeelte van de kiezers de moed ge had, om „neen" te stemmen. Zie, dat is een nederlaag voor het communisme van zeldzame betekenis, die in de be trokken gebieden ook niet zal worden misverstaan. Het is een eohec voor Moskou, dat zich wel eens zou kunnen wreken op de leiders der S.ED., die het advies voor deze verkiezingen zou den hebben gegeven. Moskou is nu een maal erg gevoelig voor.verkeerde „tips" Inderdaad, het is een nederlaag, doch niet meer dan een morele neder laag, want aan de andere kant kan Moskou toch uitspelen, dat dan in ieder geval twee-derde voor het com munistisch regiem heeft gestemd! Zegt dit de goede democraten niets, mede gelet op de omstandigheden en de ook hier toegepaste methodes, Moskou zal niettemin niet nalaten, deze troefkaart uit te spelen. Het is er in ieder geval iu geslaagd om tegenover de regering an Wesi-Duitsland, die toyna in kan- I .en en kruiken is, er een te stellen in het Oosten, die zal ademen de gee£t van het Kremlin. Er moge dan voor Moskou geen reden Sjn om zich erg sterk te voelen en :rker geen aanleiding om hoog van de .oren te blazen over deze „overwin ning". aan de andere kant zal het waarschynlyk nu een ander argument In het geding brengen, nJ. dat thans gebleken is, dat ook volgens Sovjet- wijze vrye verkiezingen mogeiyk zyn gebleken. Of het zelf aan deze absur diteit gelooft, doet weinig -ter zake. Ieder argument is voor de Sovjet-leer tu eenmaal goed genoeg, als het ten- I minste er voordeel in ziet. Tegenover de Westduitse regering naat, geiyk gezegd, nu een Oostduitse, c:e voigens democratische beginselen gekozen zal worden genoemd. W\j zien daarin een nieuw beletsel v:or de komende Paryse besprekingen, die op 23 dezer een aanvang zullen nemen, wy menen er uit te mogen op maken, dat de Russen er vooralsnog met aan denken om het Westduitse regiem te aanvaarden voor het Oosten, in welke vorm dan ook gecamoufleerd. Waarmede de kans op splitsing van Duitsland in een Westehjk en een Oos- *eiyk deel groeit. Al zal het Oostelyk ceel dan ook te vergelijken zyn met een kolos op lemen voeten. Misschien «ater het gevaarhjkst voor degene, die 1 meent deze kolos te kunnen dirigeren m een bepaalde richting. Verklaring van generaal Engles: Telefoon Dlr eD Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57(155 Ratificatie van de grondwet van Bonn I Vier van de elf Westduitse staatspar- '--menten hebben de grondwet van de fe- c«rale republiek Duitsland met overwel vende meerderheid geratificeerd. De ,5 van kracht worden wanneer zy 8W tenminste twee derden van de sta- is goedgekeurd. Het parlement van uerttemberg-Baden (Amerikaanse zo- keurde de grondwet met 80 tegen stemmen goed, het door de Fransen B-Jfk^d-'Saden met 49 tegen 2, de •jnpalts (Franse zone) met 91 tegen ?n Hamburg (Britse zone) met 97 te- «en 3. tegenstemmers waren communist. ERDRIJVENDE wolkenvelden. Verwacht tot morgenavond, liik t. tot matlSe wind hoofdzake- ce ïnfen Noord en Oost. Overdry ven- re'pn fi?velcien met 6011 kans °P enige ratnni. y^iniS verandering in tempe- ur (Opgemaakt te 10 uur). 20 Mei. Zon 0p 4 4Q uur; onder; 20.34 uur. taan op: 2.31 uur; onder: 12.20 uur ojwrwater te Katwijk te 9.23 en 22.03 Bumnjg, ujt zes pagina's. Oproep tot samenwerking 'jan T.N.I.-ers Naar aanleiding van een verklaring van de Wali Negara van Pasundan, heeft generaal Engles, territoriaal, te vens troepencommandant van West- Java medegedeeld, dat „de Wali Negara de indruk heeft gewerkt, alsof de TNI in bepaalde gebieden rust en veiligheid zou kunnen garanderen". Tot zijn spijt moet generaal Engles tegen deze indruk een waarschuwend woord doen horen. „Het moet de regering van Pasun dan toch bekend zijn, dat tot nu toe de TNI-onderdelen nauwelijks bij machte waren zich zelf tegen verzets- benden zoals dc Darul Islam staande te houden", aldus de generaal. „Het schijnt derhalve, dat de Wali Negara door zijn regering niet geheel juist is ingelicht. Noch het bataljon van Achmad, noch dat van Nasuhi hebben enig gebied onder controle gekregen, terwijl het bataljon van Nasuhi zich zelf sinds 12 April geheel van enige samenwerking met de Nederlandse troepen heeft teruggetrokken. ervSTin«. die met vele reeds o\ ereengekomen voormalige TNI-ers is opgedaan is voldoende gebleken, datzy JSfc organisatie ,en scholing be treft niet als volwaardige krijgsgroeDen h«intnfWOrue?--aangemerltt- 20034 n°S heel v, at valt by to schaven, voordat zij KSn h32dhavlng van orde en rust kunnen medewerken. Hieraan zullen Nederlandse troepen van ganser harte meehelpen, doch als ■•■■■■■■IIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIII Haringvangsten zeer goed ETEN WE MORGEN DE „EER STE HOLLANDSE NIEUWE?" Gistermiddag gingen op de 57ste breedtegraad de netten overboord van de haringloggers, die Dins dagochtend in alle vroegte de ha vens uit stoomden naar de ha- ringgronden. De beriohten uit zee, die wy hedenochtend ontvingen, maken duideiyk, dat het nieuwe seizoen zeer goed is ingezet met eerste vangsten, welke de ver wachtingen hebben overtroffen. Terwyi wij dit schryven zijn de jagers reeds op weg naar de thuis havens en wanneer dit gelezen wordt, is misschien voor sommige schepen het grootste deel van de race reeds afgelegd. Zullen wy morgen de Eerste Hollandse Nieu we verorberen? Het ziet er naar uit, dat morgen al vroeg de KW 227, de Karei Doorman, welke geen deel uit maakt van een grotere groep en derhalve direct na het halen van ie netten huiswaarts kon stomen, tn IJmuiden zal binnenlopen. De Karei Doorman beschikt over een sterke motor, waardoor het schip minstens 10 myl loopt. De over het algemeen ruime vangsten hebben uiteraard een langere tyd voor het overnemen van de vang sten door de jagers gevergd. Het weer werkte evenwel byzonder mee. Verheugend is, dat Katwyk het hoogste gemiddelde heeft geboekt by de vangsten van afgelopen nacht. De gemiddelde vangst van de Katwijkse loggers bedroeg 16 kantjes, van de Scheveningse 13 en van de Vlaardingse 11. De vangsten van de Katwykse schepen waren: KW 67 22 kantjes, KW 32 Vi k., KW 20 29 k., KW 49 25 k., KW 78 25 k., KW 14 11 k., KW 25 15 k., KW 73 14 k.. KW 2 32 k., KW 3 14 k., KW 9 37 k.. KW 47 18 k., ijm. 268 30 k., ijm. 75 18 k„ KW 124 4 k.. SCH 107 26 k., KW 65 8 k., KW 168 28 k., KW 42 7 k., KW 43 7 k.. KW 110 8 k., KW 130 7 k., KW 151 8 k., KW 123 12 k., KW 127 14 k., KW 175 7 k., KW 70 12 k.. KW 129 15 k., KW 19 2 k., KW 227 36 k., KW 33 30 k. voorwaarde moet worden gesteld dat de regering van Pasundan dan ook loyaal en zonder enige terughouddend- noud haar medewerking verleent. Er heeft voor de TNI altyd gelegenheid opengestaan en deze staat ook nu nog open om met de Nederlandse troepen samen te werken. Van deze gelegenheid hebben velen reeds gebruik gemaakt terwyl de over tuiging bestaat, dat bij een meer posi tieve houding van de regering van Pa- sundan nog grotere aantallen zich voor samenwerking zullen melden. De nei ging daartoe is er en het is slechts te hopen, dat het gezonde verstand spoe dig zal doorbreken, opdat in de Negara Pasundan de grootst mogelyke rust zal heersen, die zo hard nodig is voor de stevige opbouw van deze deelstaat", al dus generaal Engles. mccloy benoemd tot amerik. hoge commissaris voor duitsland. President Truman heeft John McCloy benoemd tot Amerikaans hoge commis saris voor Duitsland. Hij treedt af als president van de Wereldbank Hij zal in die functie worden opgevolgd door Eu gene Black, een der directeuren. McCloy volgt generaal Clay op als voornaamste Amerikaanse autoriteit in Duitsland ingevolge het besluit van de onlangs gehouden conferentie van mi nisters van buitenlandse zaken der drie Westelijke grote mogendheden te Wash ington, dat de Westelijke zones van Duitsland onder driezijdige burgerlyke contróle zullen worden gesteld. nog moeilijkheden te berlijn, j Zoals niet anders te verwachten was, zijn er bij de opheffing der Beriynse blokkade over en weer klachten en ver- wyten. In onderling overleg zal men trachten deze controverses op te lossen. De Westberlijnse burgemeester prof. Reuter, heeft in een radiotoespraak me degedeeld, dat in Berlyn spoedig vrije ver koop zal komen van vis, aardappelen, koffie, thee. chocolade en andere voe- dlngsmiddelen, doch dat de Prijzen zul len stygen. I h'i J 9 k v Gezagsoverdracht op kortst mogelijke termijn De Nederlandse delegatie te Batavia heeft een verklaring uitgegeven over de evacuatie uit Djokja, waarin ojn. ge legd wordt: Vooropgesteld zy, dat dc Nederlandse regering er aan vasthoudt, dat, alvo rens de Nederlandse troepen uit Djok ja worden teruggetrokken, allereerst aan al diegenen, die in de overtui ging, daarmede hun land en volk het beste te dienen, hun waardevolle me dewerking hebben verleend aan de Nederlandse militaire en civiele auto riteiten, gelegenheid zal moeten wor den geboden desgewenst uit Djokja te evacueren. Ook voor hen, die menen, dat zy ge vaar zouden lopen op grond van met de Nederlandse autoriteiten onderhouden betrekkingen, blijft de mogelykheid open vóór het vertrek van de troepen te evacueren. Daarnaast, zal de Ned. delegatie doen, wat in haar vermogen ligt om waarborgen te verkrijgen, dat ook na de overdracht van het gezag over Djokja aan de Republikeinse auto riteiten veiligheid van lyf en goed voor alle ingezetenen zal zyn verzekerd. Zo zullen waarnemers van de Unci de si tuatie blijven observeren. De delegatie erkent met dankbaarheid, dat terzake van de Republikeinse delegatie de grootst mogelyke medewerking wordt ondervonden en heeft met voldoening vernomen, dat de Sultan van Djokja heeft toegezegd een verklaring over de handhaving van de openbare veiligheid ten behoeve van alle ingezetenen te H.M. de Koningin en ZJK.H. Prins Bernhard bezochten Rotterdam. In de burgerzaal van het Stadhuis werden de wethouders, raadsleden en verdere ge nodigden aan H.M. de Koningin voorgesteld. Het oudste raadslid van Rotter dam. ir A. Plate, wordt aan HM. voorgesteld. Geheel rechts burgemeester Oüd. zullen afleggen als bewys van de ern stige wil van de Republikeinse gezags dragers om ook hunnerzyds terzake al het mogelyke te doen. De voorbereidingen van de evacuatie zyn met bekwame spoed ter hand ge nomen door alle daarby betrokken in stanties van de regering van Indonesië, daar het om voor de hand liggende re denen in het belang van alle betrokken partijen is de gezagsoverdracht te Djok ja op de kortst mogelyke termijn tot stand te brengen, aldus de verklaring. Van Nederlandse zijde zal dan ook al les gedaan worden om de evacuatie voor hen, die daarop aanspraak kunnen ma ken, zo snel mogeiyk te doen verlopen. Rustam Effendi gevangen gezet? RIVALITEIT TUSSEN REPUBLI KEINSE STRIJDGROEPEN. Te Surabaja ontvangen berichten melden, dat de majoor der T.N.I., Sukowati, die met zyn troepen ope reert in de omgeving van Madiun, kort geleden het vroegere lid der Tweede Kamer voor de C.P.N., Rus- tam Effendi, heeft gevangen gezet, zulks om een eind te maken aan de geleidelyke communistische beïnvloe ding zyner gucrillatroepen. In het Kedirise worden daarentegen voortdurend kleine TNI-eenheden ont wapend door de Gerakan Rakjat Re- volusioner, de onder leiding van Tan Malaka staande revolutionnaire volks beweging; verschillende compagnieën van de T.N.I. hebben zich vrywillig onder de vanen van de Partai Kom- munis geschaard. Het voortdurend overhoop liggen van de drie grote organisaties, de PKI, de TNI en de Masjumi heeft o.a. ten gevolge, dat het aantal aanmeldin gen by de Nederlandse autoriteiten van leden der versohillende guerilla- troepen, dc laatste tyd toeneemt, waarby het een opvallend verschyn- sel is, dat degenen die zich aanmel den, merendeels behoren tot de meer ontwikkelden, b.v. leden van het of ficierskorps. DRIE CHINESE MILITAIRE WAARNEMERS TERUGGEROEPEN. Drie Chlilese officieren, behorend tot de groep militaire waarnemers van de Unci, zijn door de nationalistische Chi nese regering teruggeroepen; zy zullen onmiddeliyk naar Kanton vertrekken. Wellicht het meest betekenisvolle van het Konlnklyk bezoek aan Rot terdam, vormde de rondvaart door de Rotterdamse havens met de spidoboot „Regentesseplaat". Terwyi van de H.M. „Van Klnsber- gen" af de saluutschoten werden af gevuurd, voer de „Regentesseplaat" de Maas op, gevolgd door bevlagde boten, waarop talloze belangstellen den de rondvaart volgden. De Merwehaven kreeg o.a. een kort bezoek, teneinde de Koningin een blik te geven in de herstelwerkzaamheden in deze haven. Zo voer men langs de rechter Maasoever tot de petroleum haven voorby Pernis. In Vlaardingen opnieuw vele belangstellenden, die wa ren samengekomen om een glimp van de vorstelyke bezoekers op te vangen. Men ging terug langs de Zuideiyke Maasoever. In de deksalon van de „Re gentesseplaat" werd de lunch gebruikt. De Koninkiyke bezoekers debarkeer- den aan de steiger van de Kon. Roei en Zeilver. „De Maas", waar namens het Prinses Margriet fonds door Adriana Klink, dochtertje van de omgekomen chef-bakker van de „Zaandam" aan de Koningin bloemen werden aangeboden. Om drie uur arriveerden Koningin Juliana en Prins Bernhard in het Bouwcentrum waar zij werden ontvan gen door de directie en het dageiyks be stuur. Het dochtertje van ir J. van Ettinger. directeur van het Bouwcentrum, bood H.M. een tuiltje oranjekleurige bloemen aan. Gedurende 20 minuten wandelden Koningin Juliana, die door prof. Zwiers, en Prins Bernhard, die door ir van Ettinger werd rondgeleid, over de ga lerijen van het gebouw om de exposities te bezichtigen. Koningin Juliana begaf zich vervol gens naar het Sparta-stadlon om een deel van het kinderspel „wy willen bouwen" bij te wonen, waar zij met groot enthousiasme ontvangen werd. Kort daarna arriveerde ook Prins Onze Haringprijsvraag OVERWELDIGEND SUCCES. Het record van Jan Brani is gebroken! Onze jongste Haringprysvraag. welke Katwijkse jager de eerste Hollandse Nieuwe te IJmuiden zal aanvoeren cn op welk tydstip, heeft het verrassende aantal in zendingen van 1224 opgeleverd, waarvan uiteraard verreweg het grootste aantal van onze abonné's te Katwyk. De brievenbus van onze hoofd agent aldaar werd hedenmorgen als het ware bestormd, vooral na de laatste vangstberichten uit zee. Wy hopen dc uitslag in ons Blad van a.s. Zaterdag bekend te ma ken! Bernhard. die naar het gebouw van de Ryksverkeersinspectie was geweest om precies op tyd met de Koningin, ver gezeld van de Minister van Volkshuis vesting en Wederopbouw, mr dr J. In 't Veld het heiblok op te trekken, opdat de eerste paal voor de „symbolisatie opbouw zou kunnen worden geslagen Een oorverdovend applaus dankt het Koninkiyk Paar voor zyn medewerking. Hierna verlieten de hoge gasten het stadion, nadat Koningin Juliana nog een met rode anjers versierde kleine heistelling was aangeboden. Nadat in het Raadhuis de thee was gebruikt volgde onder enorme belang stelling het vertrek naar Soestdyk. Protest van koning Leopold De secretaris van konine Leopold heeft de eerste minister een schrijven van de koning ter hand gesteld, waarin o.m. wordt gezegd: De omstandigheid, dat de laatste da gen via de pers weer berichten zijn ver spreid. die de eer van leden der Konink- lUke familie in het gedrang brengen, noopt mij er toe u dit schryven te doen geworden: Sommige bladen hebben zelfs eens te meer uit gerechteiyke dossiers getrok- In het kader van de internationale verdeling van de aanvoer van graan naar Duitsland via West-Europese havens, is gisteren het Amerikaanse liberty-schip David Gaillard" met het eerste deel van de voor Amsterdam vastgestelde hoeveelheid graan in de hoofdstedelijke haven aangekomen. Het graan wordt in lichters overgeladen en naar Duitsland vervoerd. De burge meester van Amsterdam, mr Arn. d'Ally. leden van de V.C.K. (Ver. Cargadoors Kantoor), de directeur der Graansilo Mij en de secretaris der Vereniging „De Amsterdamse Haven" brachten bij aankomst een bezoek aan de ..David Gail lard" De heer R. Th. J. Ie Cavalier, secretaris der Ver .De Amsterdamse Haven", biedt de kapitein van het schip K. Marcussen, (links) de „Geus" van deze vereniging aan. In het midden achter de „Geus", burgemeester d'Ailly. Door een' oud en verdeeld Europa Generaal Franco heeft in een rede van anderhalf uur ter gelegenheid van de opening van de derde zittingsperiode van de Cortes buitenlandse mogendhe den beschuldigd van intriges in Spanje. Hy zeide, dat „niet een van dc bui tenlandse samenzweerders door ons onopgemerkt is gebleven en meer dan de helft van de geheime agenten van buitenlandse mogendheden in onze dienst waren en een dubbel spel speelden". De generaal bevestigde Spanjes vriendschap jegens Portugal,1 de Arabieren, Zuid-Amerikaanse lan den en de V.S. Hy zeide, dat deze landen Spanjes vrienden waren in weerwil van „de po gingen van een zeker land om onze goede betrekkingen met hen te torpe deren". Franco zeide vervolgens een „zeer belangrijke onthulling te doen, die de belanghebbende kanselarijen geheim houden, doch die Spanje moet weten". Hy las de Cortes hierop een telegram voor van het Britse ministerie van bui tenlandse zaken dd. 31 Januari 1944, gericht tot het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. In dit telegram stemde het Britse ministerie in met een door generaal George Strong, destyds onderstafchef van de Amerikaanse mi litaire inlichtingendienst, opgemaakt plan om de Duitse Atlantik Wall aan te vallen via Spanje. Volgens generaal Franco werd dit plan door Rusland verworpen. Spanje, zo vervolgde hy, ging thans een nieuw stadium in zyn buitenlandse betrek kingen in. I „Wy constateren, dat de Europese staten zo onhandig, zo oud en zo ver deeld zyn, dat zy ons dryven naar landen van onze eigen aard op het Amerikaanse continent, waarin de V.S. een overheersende positie hebben ingenomen. Dc realiteit voert ons tot de V.S., doch met waardige betrek kingen, wederkerige loyaliteit en dui delijke vriendschap". Falangisten demonstreerden na de rede van Franco met vaandels, die opschrif ten droegen tegen de V. N. De slagzin nen luidden o.m.: „Israël verkoopt zich zelf weer voor 30 zilverlingen" - „De Kangoeroes stemden tegen Spanje" - „6 stemmen tegen Spanje in de V. N., maar 25 millioen voor Spanje hier". ken of als zodanig voorgestelde versies bekend gemaakt, welke als een authen tiek verslag van de gebeurtenissen wer den voorgesteld. De persvrijheid is een in onze grond wet neergelegd beginsel en er is geen sprake van. daaraan te tornen. Maar lk verhef mijn stem teeen de ge- Dleegde misbruiken en laakbare hande lingen. en ik ben verwonderd dat zij generlei reactie verwekken vanwege de verantwoordelijke overheidspersonen. Ik acht het als hoofd van de dynastie mijn plicht op de ernst van deze me thoden te wijzen. Deze zijn van een zo danige aard. dat zij afbreuk doen aan de waardigheid van de Kroon en aan het morele crediet van de monarchie, en daardoor in aanzienhjke mate het land schaden. Het is u niet onbekend, dat 'skonlngs grondwettelijke positie hem verbiedt zich rechtstreeks of zijdelings op de weg van de polemiek te laten meevoeren. Ik richt mij derhalve tot u. mynheer de eerste minister, u verzoekend dit schrijven mede te delen aan uw ambt genoten en mil kennis te geven van de plannen der regering ten aanzien van deze toestand. Ik ben er van overtuigd dat mijn land- eenoten zijn houding zullen goedkeuren. Ik heb vertrouwen in hun oordeel. senaatscommissie besluit audities over atlantisch pact De commissie voor buitenlandse be trekkingen van de Amerikaanse Senaat heeft haar audities over het Noord- Atlantisch pact besloten, nadat 97 ge tuigen in orie weken werden verhoord. De voorzitter, Tom Connally, verklaar de aan de pers, te verwachten dat de commissie „met overweldigende meer derheid" haar goedkeuring aan het pact zou hechten. Hy wilde echter geen aanwyzing geven omtrent het tydstip van stemming. Het zal 10 dagen duren voordat een voliedig rapport van de commissie me: het pact naar de Senaat zal gaan. Te vens zal hel nog enkele maanden kun nen duren voordat de Senaat zich uit spreekt over de ratificatie van het ver drag in verband met een achterstand in de wetgeving. In de Belgische Kamer van Volksver tegenwoordigers heeft het katholieke lid Carton de Wiart minister Spaak ge ïnterpelleerd over uitlatingen met be trekking tot de Belgische koning van de leider der fractie van de Partij van de Arbeid in de-Tweede Kamer, jhr van der Goes van Naters. op het internatio naal socialistisch congres te Baarn Spr. maakte zich tot tolk van het ka tholieke volksdeel en sprak zijn veront waardiging uit over het feit. dat de heer Van der Goes van Naters Spaak gelukgewenst heeft met diens ..vastbe radenheid tegenover ziin ongediscipli neerde koning". Carton de Wiart achtte deze uitlating volkomen misplaatst en in striid met de goed» gebruiken. Hij sprak er ziin ver wondering over uit. dat de eerste-mlnis- ter niet geprotesteerd heeft en zeide een verklaring hierover te verwachten. Spaak verklaarde dat hii niet ieder ogenblik tussenbeide kan komen, wan neer men zich ln het buitenland met de koningskwestie bezig houdt. „Ik wens van ganser harte", zo zegt hii. .dat niemand in het buitenland zich met de koningskwestie bemoeit. Hoe wilt u echter dat dit geschiedt, indien koning Leopold zelf een interview toestaat aan de "rote Amerikaans» dagbladen" ..Ik geloof" aldus Spaak. dat het ge beurde niet de aandacht van het oarle- ment verdient. Zelf heb ik steeds ge weigerd een Interview over de konings kwestie toe te staan. Dit voorbee'd zou door een leder gevolgd moeten worden".

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1