Waar de grote vier Ie Parijs confereren Mi Schiphol nam afscheid van Vrijheidssiraai Kool geit? Rotterdams Bouwcentrum krachtbron voor vernieuwing WEERBERICHT 56ste Jaargang WOENSDAG 8 MEI 1949 00 No. 26695 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57U55 VOOR de tweede maal binnen één week heeft de minister van Over zeese Gebiedsdelen, mr Van Maar keen via het parlement de aandacht ran het Nederlandse volk gevraagd voor een regeringsverklaring. Zij had uitsluitend betrekking op de ontslag aanvrage van dr Beel, de Hoge Verte genwoordiger der KroQn, waarover a afwachting van officiële berichten tot dusverre van regeringszijde een volstrekt stilzwijgen was bewaard. Nieuws in de letterlijke betekenis van het woord, heeft deze regeringsverkla ring overigens niet opgeleverd: zij geeft alleen een nadere toelichting op de motleven, welke dr Beel tot zijn be sluit leidden en legt de nadruk op de onherroepelijkheid er van, welke de regering blijkbaar tot voor kort hoopte te mogen betwijfelen. Dr Beel laat dienaangaande geen jjoop of twijfel bestaan. In tegenstel ling met de regering ziet hij het ac toord van 7 Mei tussen dr Van Royen en Moil. Rum als een radicale omane- zraai in de gedragslijn der Nederland- te regering, welke Donderdag j.l. bij monde van mr Van Maarsoveen slechts gewaagde van koersafwijkingen, waarbij let doel onveranderd het zelfde zou ajn gebleven. Doelende op de internationale tegen stromingen, gebruikte de minister het beeld van een kapitein, „die weliswaar hei commando voert over zijn schip, maar niet over de zeeën, die hij be vaart, noch over de winden." Dr beel ziet en naar onze me ning terecht dat anders. In overleg met zijn reders in casu Nederlandse regering is, vóórdat bij het commando aanvaardde, de koers beoaald. Met volledige instemming ran „Hunne Hoogmogende Heren" beeft hij zijn bemanning samengesteld tt elementen, die de verwezenlijking eer federale gedachte voorstaan zon der daarbij bij voorbaat de aanmonste ring van republikeinse krachten in de naaste toekomst uit te sluiten. Zijn onsterrol lag als het ware dag en acht ter tekening gereed voor allen, die bereid waren onder zijn commando koersen naar de haven, die de naam draagt „Souvereine Verenigde Staten ian Indonesië". Hoe kan een rederij rede(r)lijkerwijze een kapitein verlangen, dat hij zijn opdracht tot een goed einde zal bren gen, wanneer tijdens de vaart een deel ian de bemanning ondanks de gege- ren garanties uit zijn bevoegdheden vordt ontzet en daarenboven wordt ervangen door lieden, die zich in een ecent verleden meermalen aan mui terij hebben schuldig gemaakt? Men begrijpe ons goed: het is aller- .linst onze bedoeling om eerlijke na tionalisten, zoals de Republiek en voor al onder haar voormannen ongetwijfeld vele telt, le bestempelen als muiters, doch de gedisciplineerdheid van een volk wordt ten slotte bepaald door de racht en het gezag van zijn leiders door de bereidheid van hun volge lingen om deze to erkennen en volgens hun aanwijzingen daarnaar te hande- De eerstgenoemde factoren voor ogenblik buiten beschouwing la ten- moet toch minstens worden gecon- :ateerd, dat van die bereidheid na Linggadjati en Renville bitter weinig is iebleken. OM het beeld van minister Van Maarseveen nogeven vast te houden, de regering zegt nog iteeds te varen volgens het beginsel *Houdt koers", dr Beel meent „Het is öm". Kapitein Beel is er van overtuigd, lat het nieuwe bestek het schip onher- oepelyk op de klippen zal doen be landen en, zoals een goed gezagvoerder staamt, weigert hij de veranbwoorae- jkheid voor schip en bemanning lan- s«r te dragen. Men moge dat al dan Met betreuren de reders doen dat *êl het is in ieder geval ronde zee- lanstaal. Per saldo voelt dr Beel zich ook weer jet zó goed thuis cp de zilte wateren, jat hij evenals admiraal De Ruyter ian verklaren, dat waar de Staten hun dag believen te betrouwen, hij niet zal kbterbljjwen. De omstandigheden zijn sindsdien ®èt de tijden veranderd en daarom deze vergelijking geenszins bedoeld a nadele van de H.V.K.! AAR het beeld is nog niet vol ledig. De regering betoogt dat er vóór de overeenkomst van 7 Mei *'el degelijk „scheepspraet" is gehou den, d.w.z. dat wel degelijk overleg is ïepleegd met de kapiteins van de bo- «ros, die zijn vooroestemd straks ge zamenlijk de vloot der Ver. Staten van Indonesië te vormen, Dit de regeringsverklaring blijkt dat 't overleg zich heeft bepaald tot een •putatie, welke representatief werd pacht. Uit de protesten der Suma- Kaanse deelstaten, blijkt het tegendeel. De regering erkent deze bezwaren, aont ze niet „overwegend". In het huidige stadium van het poli ep debat in onze volksvertegenwoor- willen wij volstaan met de vraag "PP® de Nederlandse regering bij «rtduring nalaat te streven naar een vp-Oising in aansluiting op en in de öiuwste samenwerking met die ele- pntsn in de Indonesische samen- ■■•-ng, welke zich daartoe bij herha- '2 bereid hebben verklaard (Ambon- zen, Timcrezsn, Indo-Europeanen en u weer Sumatranen) en deze bevol- .^sgroepen hoe langer hoe verder "■n ach vervreemdt! wie zowel de kool als de geit wil bp 1n; dient te bedenken, dat een wil- •p (want vruchtdragende) federale -v uiteindelijk óók in internatio- ai oogpunt! veel belangrijker Is ^een onwillige republikeinse geit, dus niet de kool laten verkem- fe;ed»n ien de S2it de sta* aan" dit jaar einde griekse guerilla-strijd. to?® priekse minister van Oorlog ver- cp m een toespraak te Sabniki, dat -'naoverwinning op de guerilla's dit ^nlanri Worden behaald. „Geheel Grie- Tan ri Zal sP°edig gezuiverd worden k!ed.:e Buerilla's, die verschillende ge- 'ervni»°nveillB maken- De regering zal £flwSgens tot zuivering van de grens- 1 ,e3en overgaan. In de vroegere residentie van Von Stülpnagei (Van onze Parijse correspondent) Wanneer ge wat wandelt in het Zui den van Parijs langs de Avenue de Ma- lakoff. dan moet uw oog wel vallen op het z.g. ..paleis van rose marmer". Of schoon bij een wending van deze avenue t wat verscholen ligt achter het nu licht-groene geboomte, trekt toch zelfs in deze stad, die op het punt van pom peuze bouwwerken nog al wat te bieden heeft, dit monumentale paleis, met de kracht van' een sterke magneet, de aan dacht. Beslist niet opvallend mooi met al die drukke decoraties en evenmin nobel van architectuur is dit zacht-rose gevaarte een typisch product uit h_°t einde der vorige eeuw een tijdvak dus, dat ook in Parijs weinig bii heeft gedragen tot ver hogingen van het stedenschoon. Maar die grandioze gevel frappeert niettemin door een demonstratief-welvareniz al lure, door een bijna agressieve uitbun- dieheid. Hier. achter die gevel, werden gedu rende een halve eeuw de brilliantste feesten en recepties georganiseerd, die het toen nog welvarende Europa kende. In het rose paleis, gebouwd in opdracht van Parijs' laatste boullevardier, een graaf, die de sonore naam van Boni de Castellane voerde. het was een ge schenkje voor zijn vrouw, de dochter van een Amerikaanse spoorwegmagnaat ontving het echtpaar de machtigen der toenmalige wereld. Een Alphons XIII en een Isabella II recipieerden eens in de enorme benedenzaal die aan de hal van de opera doet denken, en Clemenceau, Poincaré. Maurice Barrès en vele anderen maakten hier hun op wachting. Jaren later, toen al deze fl euren van het toneel verdwenen waren, namen de Duitsers hun plaatsen in. De bezetter vestigde ln het rose paleis" het persoonlijk hoofdkwartier der twee „Oberbefahlshaber von gross Paris" de gebroeders von Stülpnagei, onzaliger na gedachtenis, v/aarvan de ene omkwam bil een jachtpartij en de andere, mede plichtig in het complot tegen Hitier, zelfmoord pleeede in de beruchte gevan genis aan de Parijse Rue du Cherche- midi. Ditzelfde gebouw heeft dé Juai d'Orsay thans gerequireerd om er de drie minis ters van Buit. Zaken Acheson Bevin en Wisjinsky te installeren en in de vroegere danszaal zal (nogmaals) over het lot van Europa worden gedeli bereerd We zijn het "magistrale hek eens door gegaan om een kiikie in het paleis te nemen wat nu nog mogelijk was aan gezien in velden of wegen nog geen re- cherohéur of «hüiwacht te bekennen was en we kunnen u verzekeren, dat er een beminnelijke chaos heerste om niet te zeggen een wilde bende. Maar een meneer van het protocol van het Franse ministerie v as de zeer besliste overtuiging toegedaan, dat ..de zaak uit muntend voor elkaar zou komen". Wat we hier nog hebben op te knappen, voeg de hij er geruststellend aan toe. terwijl een arbeider ons bijna van de voeten lieo. is maar kinderwerk naast de om bouw van het paleis Chaillot, vorig jaar voor de UNO-zittingen. Deze heer van het protocol bleek behalve een man Yan Sjanghai houdt nog steeds stand In een officieel regeringscommu niqué wordt toegegeven, dat een com munistische strijdmacht van 2000 man de belangrijke stad Tsjosansja, onge veer 26 k.m. ten Z.O. van Woesoeng, is gepasseerd en optrekt naar de monding van de Whangpo. Een tweede colonne valt het dorp Tsjoupoe aan, verder Zuidwaarts ge legen. Nationalistische troepen, die verster king hebben gekregen, doen tegenaan vallen in de sector Tsjoenangsja, onge veer 9 k.m. van de zakenwijk van Sjanghai. In de stad kan men duide lijk grote branden waarnemen. De communisten voeren ten Oosten van Tsjoeansja ook troepen aan met landingsvaartuigen. De regering be weert meer dan 50 grote jonken met troepen en materiaal tot zinken te heb ben gebracht bij aanvallen uit de lucht. De nationalistische troepen hebben de eerste ronde van de strijd om Woe soeng gewonnen, 2x1 heeft de bevelheb ber van een Amerikaans landingsvaar tuig verklaard, die Amerikanen naar voor Woesoeng gelegen Amerikaanse oorlogsbodems bracht. Hij had gezien, dat verschillende aanvalsgolven werden afgeslagen. Sinds de vorige avond scheen de strijd zich van de onmiddel lijke omgeving van Woesoeng verwij derd te hebben. èoed vertrouwen, ook een zeer behulp zaam iemand. En met zeldzame vriende lijkheid werden we tussen tientallen tim merlui, metselaars, electriciens en schil ders rondgeleid en wer 1 ons gewezen, hoe en waar de heren diplomaten zou den worden ondergebracht. Elk der drie buitenlandse ministers krijgtde be schikking over een vleugel van het pa leis en rond hun privc-appartementen worden dan de bureaux, van hun tien naaste medewerkers ihgeriéht. De rest der experts de Amerikaanse missie telt 70 en de Engelse 30 leden, terwijl het aantal Russische deskundigen nog niet bekend was zal in diverse hotels worden gelogeerd. Wisjinsky komt in de salon, waar de graaf vroeger' ziln ga lante rendez-vous organiseerde, Acheson krijgt een groot vertrek on de eerste étage dat generaal von Stülpnagei be woonde en Be/in zal waarschijnlijk be neden blijven, cmdat de Engelse excel lentie wat kortademig is en hem extra vermoeienissen zoveel mogelijk moeten worden bespaard. Helemaal boven, was men druk doen de bad-, linnen- en dienstboden kamers in te richten als werkvertrekken voor een legertje van 50 secretaressen, een dertigtal vertalers, typisten en ander administratief personeel en een der in tieme eetkamers wordt omeebouwd tot bar. Op de journalisten wordt echter niet ge rekend ditmaal, want de deelnemers aan de conferentie hopen zich te hullen in een hermetisch mysterie. Zo nu en dan Is alleen een communiqué te verwachten, maar persconferenties ziin niet voorzien. Toch was men bezig in 'de concierge- loee een telefooncentrale te installeren. Doch de vijftig directe liinen, die het .rose paleis" met Washington, Londen en Moskou gaan verbinden zullen al leen de heren diplomaten ter beschik king staan. De mannen van de pers moe ten zich volgende weken maar zelf red den. We vonden dat niet vriendelijk van de heren diplomaten, maar onze hoffe lijke begeleider verzekerde ons. dat het werkelijk zijn schuld niet was. (Foto Leldsch Dagblad—Van Vliet) HM Wie, wanneer en hoe laat? Het eerste honderdtal oplossingen op onze prijsvraag welke Kat- w'ijkse jager en op welk tijdstip de eerste Hollandse Nieuwe te IJmuiden zal aanvoeren, is al ruimschoots overschreden. Maar wij verwachten de grote stroom eerst morgen. Denkt U er aan Uw inzending morgenochtend uiterlijk te klok slag 11 uur te bezorgen aan onze Bureaux, Witte Singel 1 te Lei den of Wilhelminastraat 15 te Katwijk aan Zee? Voor extra-buslichtingen zal de zerzijds worden gezorgd! Nu de Leidse Gemeenteraad morgenavond speciaal bijeenkomt teneinde de heren Schüller en Van Iterson gelegen heid te bieden hun reeds vermelde vragen te stellen over het door de ANWB ingediende plan voor de oplossing van het Overweg-vraagstuk, achten wil het dienstig hierboven een foto te reproduceren van een viaduct, zoals de ANWB -00 het oog heeft. Dit viaduct bevindt zich onder de rook van Lelden, n.l. in de grote rijksweg Den HaagAmster dam en overkoepelt de Rijnzichtweg tussen Oegstgeest en Rijnsburg. Een weg dus. waar het verkeer veel en veel min der druk en intensief is dan op de Rijnsburgerweg nabij het Station, doch waar het Rijk met het oog op de toekomstige ontwikkeling het meer dan 10 jaar geleden reeds wenselijk oordeelde vijf afzonderlijke verkeerskokers te bouwen, w.o. één uitsluitend voor het tramverkeer. Wel is waar blijven de afmetingen van de Rijnzichtweg-onderdoorgangen, vooral die voor de voetgangers en wielrijders, beneden die van het ANWB-plan, doch daarvoor is de verkeersinten siteit aan de Rijnsburgerweg dan ook minstens vijfmaal zo groot. Het gaat hier voornamelijk om de vijfde, middel ste keker, welke in het project der Ned. Spoorwegen ontbreekt en waardoor in dat plan de ruimte voor het snelver keer moet worden gedeeld met het tramverkeer. - En zou op het drukste punt- van Leiden niet wenselijk zijn het geen meer dan 10 jaar geleden te Oegstgeest wèl raadzaam werd geoordeeld Aan de Leidse Gemeenteraad het antwoord amerika en het atlantisch pact. Senator Tom Conally, de voorzitter van de Amerik. senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft voor gesteld. dat de Senaat de behandeling van het Noord-Atlantisch pact zou uit stellen om het verdrag „de tijd te laten om er bij het volk in te gaan". Dit voor stel is in de lijn ,van de aanwijzingen van het State-Department en andere officiële z^de, dat het Amerikaanse volk de volle gelegenheid moet krijgen alle consequenties van het pact te overwe gen alvorens zich er aan te verbinden. einduitslag bulgaarse verkiezingen. De einduitslag van de Bulgaarse districts verkiezingen voor de Volksraad toont aan. dat dè lijst van het Vader landse front (communisten, agrarische partij en onafhankel|jken) 4.258.352 stemmen heeft verworven, dat is Iets meer dan 92 van het totaaL Ruim 370.000 stemmen waren ongel dig. Stationsgebouw officieel geopend (Van een bijzondere medewerker). Schiphol heeft definitief afscheid ge nomen van zijn Vrijheidsstraat. Het moderne stationsgebouw, dat al een poos het werk heeft overgenomen van de tientallen houten barakken, die in 1945 gebouwd zijn, is gisteren door de minister van Verkeer en Water staat, mr Spitzen, officieel geopend. In de hangar Le Bourget waren daarvoor meer dan 1000 genodigden samengekomen, o.w. tientallen vete ranen uit de Ned. Luchtvaart en tal van autoriteiten. In de enorme hal, waar voor deze gelegenheid de vliegtuigen op een na hadden moeten plaats maken voor mensen, was een versiering van vlag- „edoek, een muziekcorps van de Am sterdamse politie, feestelijke tafels met een koffiemaaltijd en natuurlijk stond er een spreekgestoelte. Kortom, er was feest op deze dag. .die, zoals de presi dent-directeur van de K.L.M., dr Ples- man, zei tot Schiphors bedrijfsdirec teur, de heer U. F. H. Dellaert, aan wie hij als eerste 'het K.L.M.-juióiieum- bord aanbood, „eigenlijk uw dag is". De heer 'Dellaert immers was een van de' zeven man. die 29 jaar geleden, toen op 17 Mei 1920 op de militaire vliegweide Schiphol het eerste geregel de lijnvliegtuig landde, de volledige K.L.M. gronddienst vormden. Door de jaren heen heeft hij zijn beste krach ten aan Amsterdam's luchthaven ge geven en de plannen, die sinds de be vrijding werden ontwikkeld, zijn voor een belangrijk deel zijn werk. De on- De Amerikaanse ambassadeur in Nederland, dr Herman Baruch, en minister mr D. U Stikker, tekenden gistermorgen op het Ministerie van Buitenlandse Za ken in Den Haag de Fulbright"-overeenkomst. Deze overeenkomst betreft de uitwisseling tussen Amerika en Nederland op onderwijsgebied. derscheiding, die de heer Dellaert gis teren uit handen van Minister Spitzen ontving hij is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau is dan ock wel verdiend. De tweede on derscheiding op deze dag viel ten deel aan de heer H. M. Bogert, directeur van ce Gemeentelijke Handelsinrich tingen. waarender Schiphol ressorteert. Hij werd Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Nadat Minister Spitzen het stations gebouw \oor geopend had verklaard met de wens, dat het herboren Schip hol Nederland ten zege moge strekken, kwam Sdhrphol's belangrijkste belang hebbende aan het woord: de president directeur van de K.L.M., welke maat schappij 80% draagt van het inkomen van de luchthaven, en die sinds de be vrijding voor 15 millicen gulden op Schiphol gebouwd heeft. Tenslotte maakten de genodigden 'n rondgang door het gebouw. En daarbij was ruimschoot gelegenheid te over peinzen, dat er veel veranderd is sinds de Vrijheidsstraat Schiphol tot nieuw leven bracht. Een straat, die „Hol lands-knus" was, zoals de minister het noemde, en die tegelijk zo typisch het kenmerk droeg van de koppige stem ming: en toch gaat 't! Eerbetoon aan generaal Clay in amerikaans parlement. President Truman heeft generaal Lu cius Clay, die uit Duitsland is terugge keerd, ontvangen. Hij overhandigde hem de palmen bij de „Medal of distingui shed services" waarvan hij reeds houdèr Is. De president las de bij het ereteken gevoegde dagorder voor. die o.m. luidt: .Heeft niet alleen het bewijs geleverd, dat hij naar de Amerikaanse militaire opvattingen een uitstekend soldaat is, doch ook, dat hij een kordaat staatsman is van het hoogst? gehalte, die zich vol ledie ten dienste heeft gesteld van de zaak van de vrede". Generaal Clay werd vervolgens ont vangen ln het Huis van Afgevaardigden en de Senaat. De vice-president der Ver enigde Staten. Allen Barkley, voorzitter van de Senaat, noemde de generaal „een groot Amerikaan, een groot bouwer een groot soldaat". In een toespraak voor de Senaat zeide Clay, dat de bezorgdheid in West-Europa over een mogelijke Sovjetrussische agres sie was weggenomen door de onderte kening van het Atlantisch pact. Tegettover verslaggevers verklaarde Clay later, dat hij zeer ongerust zou ziin. wanneer terugtrekking van de Ameri kaanse troepen uit Duitsland zou worden overwogen. Wanneer de Westelijke mo gendheden Duitsland niet zouden willen terughalen in de gemeenschap der vol keren, zou een Duits-Sovjetrussische al liantie mogelijk ziin. Clay zeide er zeer verwonderd over te zullen zijn wanneer de Sovjet-Unie de Ber'ünse blokkade zou hervatten, ook al zou de conferentie der ministers te Parijs mislukken. Opening door Minister In 't Veld De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting mr dr J. in 't Veld heeft gistermiddag namens de minis ter-president het Bouwcentrum te Rotterdam als Internationaal Insti tuut geopend in tegenwoordigheid van een kleine duizend genodigden. Het merendeel der genodigden bestond uit personen, die zijn betrokken bij de opbouw en bouwnijverheid in ver schillende landen, terwijl van Neder landse zijde zo goed als Iedereen, die een belangrijke rol speelt op organi satorisch of vakteohnisch gebied van de bouwnijverheid aan de uitnodiging gevolg had gegeven. Namens het bestuur van de Stichting Bouwcentrum heette prof. ir H. T. Zwiers de aanwezigen welkom. Minister mr dr J. in 't Veld sprak hierna een rede uit waarin hij zeide de opening te verrichten van een in Nederland gelegen internationaal insti tuut, welks wortels hun voedsel ook verre buiten de nationam grenzen moeten zoeken en welks vruchten even ver bui ten die grenzen zullen worden uitge dragen. leven, waaronder Nederland in Mei 1945 gebukt ging. Hij zeide: „Vandaar onze gemeenschappelijke bezorgdheid. Onze bezorgdheid of het mogelijk zou zijn om. met inspanning van alle krach ten, onze landen een nieuw gezicht en een nieuwe welvaart te geven, en de arbeids- en levensvreugde van mil- lloenen te doen herleven. Onze bezorgdheid ook om de mate riële wederopbouw zo snel en effectief mogelijk te doen geschieden, omdat dit belangrijke onderdeel een der absoluut onmisbare voorwaarden betekent voor alle oVerig herstel van geestelijke en materiële aard. Doch naast deze bezorgdheid is er het vertrouwen in onze levenskracht, in de vele geestelijke en materiële moge lijkheden der groeiende Europese ver bondenheid. Als een der krachtige bewijzen van sterk vertrouwen in ons aller toekomst mag de verrijzing van dit Bouwcen trum gelden. Moge het Bouwcentrum uitgroeien tot een voorbeeld voor velen van practische Europese samenwerking en tot een der krachtbronnen voor ver nieuwing van ons aller werelddeel Met deze wens verklaarde spr. het BouwcerUjum geopend als intSrnatlo- is thans twee hoofd0edachten. 1. be- naal inkuilt voor documentatie, voor lichtingen en uitwisseling van gedach ten en gegevens ten behoeve van de Europese wederopbouw". ons thans twee hoofdgedachten zorgdheid, 2. vertrouwen. De minister gaf dan een beeld van de verwoestingen in Nederland en de ontwrichting van het maatschappelijk Beslissing over Italiaanse koloniën italië gedupeerd. De algemene vergadering der V.N. heeft haar goedkeuring gehecht aan twee resoluties, die bepalen, dat Lybië over 10 jaar onafhankelijkheid verkrilgt en Cyrenaica onder trustschap van En geland wordt gesteld. De eerste resolutie werd aangenomen met 48 tegen 8 stemmen en 1 onthou ding. de tweede met 36 tegen 17 stem men en 6 onthoudingen. Tegen de twee de resolutie stemden o.m Birma, de 6 leden van de Slavische groep. Egypte, Guatemala, Haiti, Israël en Pakistan. In dia onthield zich van stemming. Aan Frankrijk werd het trustschap over Fezzan verleend met 36 tegen 15 stemmen en 15 onthoudingen. Tegen stemden o.m. de Arabische en de Sla vische groep, Birma en de Philippijnen. Het voorstel, Italië na 1951 trust schap over Tripolitanië te verlenen verkreeg niet de vereiste meerderheid van twee-derden en werd verworpen met 33 stemmen voor en 27 tegen, ter wijl 8 afgevaardigden zich van stem ming onthielden. Een Iraans amendement, Lybië on middellijk onafhankelijkheid te verlenen werd met 27 tegen 23 stemmen en 9 onthoudingen verworpen. Het plan Bevin-Sforza over de voormalige Italiaanse koloniën werd in zijn geheel verworpen met 14 stemmen voor, 37 tegen, bij 7 onthou dingen. De verwerping van het plan, dat is opgesteld toen de Italiaanse minister van buitenlandse zaken in het begin van deze maand een bszqek aan. Lon den bracht, betekent, dat de toekomst van de Italiaanse koloniën door de V.N. onbeslist is gelaten. Het gevolg is. dat zij onder Brits militair bestuur blijven tct de algemene vergadering van de V.N. anders beslist. De Latijns-Amerikaanse, de Arabi sche en de Oost-Europese landen stem den tegen Ket plan. De eerstgenoemde landen besloten tegen te stemmen, na dat het voorstel om Tripolitanië in Ita liaans beheer te geven, was verworpen. De voorstellen om Somaliland in Italiaans beheer te geven en West- Eritrea aan de Brits-Egyptische Soe dan. werden verworpen. Met het nlan in ziin geheel zijn ook de tevoren goedgekeurde onderdelen van dit plan verworpen. 's Avonds werd In het gebouw een diner aangeboden waaraan ruim 100 genodigden uit vele landen aanzaten en waarbij vele toespraken gehouden wer den. syrisch-israelische besprekingen mislukt. De wapenstilstandsbesprekingen tus sen. Syrië en Israël zijn na zeven we ken van vruchteloos onderhandelen ge ëindigd. De besprekingen werden voor onbe paalde tijd verdaagd „totdat en indien nieuwe voorstellen" door de voormalige waarnemende bemiddelaar in Palestina, dr Ralph Bunche, worden gedaan. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië ziln gerap porteerd: Kon. Landmacht Sold. J. J. van Beek. Baarle Nassau Sold. F. J. de Jong, Amsterdam (C>. Sold H. J. van de Ven, Goirle. Sold, le kl. T. B. Jansen, Erlecom (gem. Ubbergen). Sold, le kl. W. Langenhuizen. Nis- telrode. Sold. G. Tervoort. Santpoort Sold. J. J. Vermaire. Wemeldinge. Sold. P. Westra, Rotterdam. VRIJ KOEL. De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met voorna melijk ln het binnenland nog enkele buien en hier en daar'ochtendmist. In de nacht zwakke en overdag meest ma tige wind tussen Zuid en Zuid-West. Vrij koel. 19 MEI. Zon op: 4.41 uur; onder: 20.32 uur. Maan op: 2.17 uur; onder: 11.06 uur (L.K.) Hoogwater te Katwijk te 8.19 en 20.44 m. Dit nummer bestaat uit zes pagina'^

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1