hm Katwijk: vissers, die „in den vreemde het zeegat kiezen Ondanks regen een fleurig feest in Umuiden Ex-Duifse trawler „Vorwaerfs" in Umuiden aangekomen Met een enkel woord MAANDAG 16 MEI ff Morgenvroeg trekken uit de vissersplaatsen langs onze kust de haringloggers met stampende motor onder een glanzend opgepoetste huid en met de vlaggen in top, de koppen van de branding, de horizon en de ver daarachter gelegen visgronden tegemoet. De jacht op het go/td der zee, de Hollandse Nieuwe, begint! Ver van de l/muider pieren, waarbuiten tientallen Katwijkse loggers de vrijheid van de zee begroeten, ligt in stilte de meest karakteristieke vissersplaats van ons vissersvolk: Katwijk aan Zee. Katwijk zonder haven. Afgesloten van de bruisende, brandende vrijheid, die speelt met de golven Het is stiller in Katwijk dan anders, wanneer morgen de loggers hun lijnrechte zog trekken door de branding naar de zilveren scholen daarginds. Duizenden Katwijkers roepen dan langs de kaden en pieren van Ijnmiden hun schepen een afscheidsgroet toe. Zij brengen een stukje van de warmte mee, die Katwijk aan Zee de vissers toedraagt. Maar juist omdat deKatwijker „in den vreemde" het zeegat moet kiezen ontbreekt er toch iets aan de sfeer van het vertrek. Niet „Katwijk", maar „de Katwijkers" wuiven ten afscheid In enkele afscheidswoorden willen wij trachten, zoveel doenlijk van dit gemis te verzachten. Enkele woorden, welke - door de plaats in de Katwijkse gemeenschap van de personen die deze woorden tot de vissers richten - bedoelen een groet van Katwijk zelf te zijn. Mogen de vissers, die wij vanavond in Ij muiden uiteraard deze groet bezorgen zullen, de zin dezer woorden verstaan: KATWIJK groet U en wenst U „BEHOUDEN VAART EN GOEDE VANGST Ds J. G. van leperen: „Werp Uw brood uit op het water Ds J. G. van Ieperen, die als eerste predikant dit seizoen de vissersbelangen op het Hospitaal-Kerkschip De Hoop zal behartigen, formuleert zijn gedach ten bij het uitvaren van de haringvis sers als volgt: Tegelijk met de vissersvloot, die mor gen ter haringvisserij uitvaart, zal ook weer het Hospitaal-Kerkschip „De Hoop" zee kiezen. Onnodig te zeggen, in welk een grote behoefte dit schip, dat onze vissers zowel medische als geestelijke verzorging biedt, voorziet. Welk een geruststellende gedachte voor onze zeelui, dat in alle voorkomende ge vallen de dokter bij de hand is om hulp te verlenen! En hoezeer stellen de be manningen van onze loggers, die geluk kig merendeels nog beseffen, dat ze niet slechtseen lichaam hebben, doch ook een ziel, die verzorging behoeft, het evenzeer op prijs, dat ook de dominé in hun onmiddellijke nabijheid is om bh zijn bezoek aan de schepen of door middel van de zender van het Hospi taal-Kerkschip hun het Woord des Le vens te verkondigen. Sedert vorig jaar zijn het de Hervormde en Gereformeer de predikanten uit de zeegemeenten, die naast de arbeid in Dieppe, ook de be hartiging der geestelijke belan'gen van de vloot op zee tot taak hebben gekre gen. Zij verheugen zich, dat zij dit be langrijke werk mogen doen en weten zich daarbij gesterkt en gedragen door de sympathie moge het zijn ook door de gebeden van allen, die bh onze visserij betrokken zijn. De predikanten, die dit seizoen mee zullen uitvaren, on der wie schrijver dezes ditmaal de rij zal openen, verrichten hun werk evenals onze vissers het hunne: Op hoop van zegen! En niet slechts op hoop van ze gen, maar zelfs in de vaste zekerheid, dat God Zijn belofte vervult: „Werp Uw brood uit op het water, want gij zult het vinden na vele dagen". Burgemeester Woldringh v. d. Hoop Burgemeester mr W. J. Woldringh v. d. Hoop acht de vreugde bh de uitvaart onverminderd door de moeilijke proble men voor de Katwijkse visserij: Op de vooravond van de dag dat de Vissersvloot zee zal kiezen wil ik enige woorden tot de Katwijkse vissers rich ten. Ik weet dat de Katwijkse vissersvloot met grote moeilijkheden te kampen heeft. De problemen van een eigen haven zijn nog niet opgelost en de moeilijkheden met materiaal en perso neel zijn groot. Toch ben ik er van overtuigd dat U, die morgen zee zult kiezen, dit men vreugde doet. En ik kan U dan ook niet anders toe wensen dan een goede vangst en een behouden vaart. De heer D. Taat: „Goede eetlust, goede vangst, behouden vaart" De voorzitter van de Rederhvereniging Vuurbaak, de heer D. Taat. wil ook bui ten de visserskringen belangstelllne wek ken voor deze haringrace. door in het kort de ontwikkeling van de haringsvls- seril te schetsen. „Wat zal 1949 voor de haringvisserij brengen? Deze vraag komt op bil allen, die bij deze visserij betrokken ziln. De sohepen zijn goed uitgerust. Het vistuig, als netten, touwwerk, enz. ,is met de meeste nauwgezetheid en zorg visklaar gemaakt. De schippers en bemanningen ziln paraat en vol spanning. Hoe zullen weer visserij, kwaliteit en handel zijn? Een grote factor is, of het weer zal mee werken. in de eerste plaats voor de be houden thuiskomst van de vissers. Bo vendien is dit van belang voor de kwa liteit. de grootte der vangst en het aan boord verwerken van de gevangen vis. Morgen gaat de helft der Nederlandse vloot naar zee op hoop van zegen, de anderen volgen Door de goede samen werking. de vakbekwaamheid en activi teit van onze Nederlandse vissers, de niet te onderschatten speculatieve on dernemingsgeest van de reders geholpen door de vlugge paraatheid van de han del. is het mogelijk geworden ons zee banket fiin van smaak aan de wal te brengen. In vroeger tijden werd het pro duct zeer zwaar gezouten. Dit was no dig omdat de schepen lange reizen van 5 tot 8 weken en soms langer maakten. De haring zou toen. indien licht gezou ten bedorven zijn aangebracht. Thans wordt, na iedere nacht vissen, gedurende ongeveer 12 weken, de vangst van enice schepen, die in groepsverband vissen en de bekomen resultaten geliik- keiiik verdelen, licht gezouten en daar door verrukkelijk van smaak, in zee aan één schip overgegeven. Dit schip gaat direct naar de haven terug, waardoor de harine zo spoedigMik aan de wal als groene" aan de consument wordt gebracht. Alzo, alles zo goed mogelilk uitgerust en verzorgd en voorbereid, brengt de Nederlandse haringvloot onze Neder landse haringeters het beste product, met een smaak beter dan zalm. voedingrijker dan vlees en onmisbaarder voor de ge zondheid dan wat ook ter wereld. Wij wensen alle Nederlanders goede eetlust, de vissers gezondheid goede vangst en behouden vaart en de haring handelaars en reders een lonend bedrijf in 1949." De heer J. C. Tieleman: „Er moet een eigen haven komen De heer J. C. Tieleman. die namens het comité van actie Zeehaven bereid was enige gedachten te formu1 eren naar aanleiding van het uitvaren van de ha ringloggers uit een ..vreemde haven", toonde de geldigheid van1 het spreek woord „waar het hart van vol is. loopt de mond in casu de schrijfmachine van over". De heer Tieleman schreef ons: „Sinds de bomschuit plaats moest ma ken voor de van een kiel voorziene vis sersschepen, is de behoefte ontstaan om voor de Katwijkse vissersvloot een eigen haven te hebben. Dit verlangen is niet ontsproten aan eng chauvinisme, doch is steeds gezien als de grondslag waarop Katwijk als vis sersplaats zou kunnen voortbestaan. Naar mate de techniek verder schreed en als vrucht daarvan steeds grotere en beter toegeruste vissersschepen de werven ver lieten naar mate de arbeidsvoorwaar den werden verbeterd en geünificeerd werd de roep om een eigen haven ster ker. Het is de economische noodzaak die het begrip „eigen vissershaven" heeft ge maakt tot ^n strild >m het zijn of niet ziin. Het vervoer van de vis met bin nenschepen naar Katwijk, het heen en weerreizen van de bevolking der sche nen. het repareren en onderhouden van de vissersvloot ver van de eigenlijke ba sis is een te onrendabele schakel in het gehele proces dat od de duur een lonen de exploitatie mogelijk zal blijven. Katwijk zal zonder haven zich niet kunnen handhaven. De nijvere vissers bevolking zal geen emplooi meer kunnen vinden en werkloosheid zal haar deel worden. De gj'olgei zouden zich ech ter veel verder uitstrekken en onze na tionale belangen onoverkomelijke scha de berokkenen want uit de stoere be manningen der vissersschepen worden de koopvaarders gerequireerd en de on misbare leden van onze Koninklijke Marine. Het is dus niet alleen een loonsvoor waarde voor v it-vijk. doch een eis van nationale betekenis dat de Katwijkse vissershaven binnen zeer afzienbare ter mijn tot werkelijkheid wordt." EEN NIEUW CONSUMENTEN- CREDIET? (Van onze Haagse redacteur). Naar wij vernemen, wordt er, vooral uit bepaalde middenstandskringen, bij de regering aangedrongen op het be schikbaar stellen van een nieuw soort consumentencrediet. en dan niet alleen voor mensen met lage inkomens. Een beslissing daaromtrent is echter nog niet gevallen, te meer niet omdat de stemming onder de middenstanders over dit idee zeer verschillend is. Te genstanders zijn van oordeel, dat zulk een regeling niet onverdeeld ten gun ste van een vrije maatschappij-ontwik keling zal werken. Mocht het plan werkelijkheid worden, dan zal het nog geruime tijd van voor bereiding eisen. EERVOL ONTSLAG COMMISSARIS VAN DE KROON OOST-SUMATRA. Met ingang van 31 Mei is aan de Commissaris van de Kroon voor Oost- Sumatra dr M. Brouwer, op zijn ver zoek wegens volbrachte diensttijd eer vol ontslag verleend onder dankbetui ging voor de gewichtige en langdurige diensten aan den 'lande bewezen. OPHEFFING DISTRIBUTIE VAN IJZER EN STAAL. Het Rijksbureau voor Metalen en Bouwstoffen deelt mede. dat de verbods bepaling betreffende het kopen, verko pen en afleveren van niet-gelegeerde walseriiproducten van ijzer en staal en stalen buizen is opgeheven. Tevens is ingetrokken de verbodsbe paling inzake het sopen verkopen, af leveren. bewerken, verwerken en gebrui ken van het z.g, roestvrij, zuur- en hit tebestendig staal De voorschriften betreffende de in- en uitvoer van genoemde producten blijven onverminderd van kracht. BEDRIJFSGEBOUWEN IN DE LANDBOUW. Zes millioen gulden nog onvoldoenden (Speciale berichtgeving). Terwijl van regeringswege de var- kensmesterij en de pluimveehouderij met alle kracht wordt gestimuleerd, ondervinden de boeren voortdurend moeilijkheden als zij vergunning vra gen voor de oprichting van bedrijfsge bouwen als varkenshokken, kippenhok ken, gierkelders, enz. De gemeentelijke instanties willen voor die doeleinden het hun toegewezen bouw-volume namelijk niet aantasten en weigeren daarom als regel hun medewerking. In overleg met de Minister van We deropbouw is nu een aparte sector in het bouwplan opgenomen onder het hoofd „overige agrarische gebouwen". Voor het jaar 1949 is er een bedrag van zes millioen gulden voor beschikbaar gesteld, hetgeen overigens niet voldoen- de zal zijn om aan alle aanvragen te voldoen. BIJ REDDINGSPOGING VERDRONKEN. Het 4-jarig jongetje F. Appel uit Alkmaar geraakte bij de Scheepswerf het Hondsbos te water. De magazijn meester van de werf begaf zich te water en wist het ventje spoedig op het droge te brengen. Even later zag men een pet op het water drijven. Men ging dreggen en haalde het levenloze lichaam van de 54-jarige werfarbeider J. Hol- lenberg uit Castricum, die juist de eerste dag op de werf werkzaam was uit het water op. Aangenomen wordt, dat de man bij Hjn poging het kind te redden, het le ven heeft verloren. Hij laat een vrouw en zeven kinderen achter. Binnenkort herstel oude Amsterdam-Batavia route Naar wij vernemen kan, gezien de ontwikkeling: in Indonesië, verwacht worden, dat de luchtverbindinsr Am sterdamBatavia binnenkort weer vla de oude route zal worden gevlogen. Vermoedelijk zal de frequentie voor lopig vier maal per week zijn. De luchtweg naar Indonesië is gedu rende bijna een half jaar via Mauritius gevlogen. Sedert korte tild hadden de KLM-piloten op het traject steun van een speciaal uitgerust weerschip. Deze proef heeft zeer goed voldaan. Het is waarschijnlijk, dat dit schip ziin plaats in de Indische oceaan halverwege Mau ritius en Batavia, na het ingebruikne- men der oude vliegroute zal verlaten en naar Batavia zal terugkeren. VERWONDERING TE KARAKTSJL In officiële kringen te Karatsji heeft men uiting gegeven aan zijn verwonde ring over bovenstaande mededeling. Een woordvoerder van het Dep. van Buit. Zaken van Pakistan zeide, dat Pakistan bracht naar voren, dat het bericht de kwestie nog steeds in studie had en misschien een proefballon was om de reactie van Pakistan te vernemen. KONINKLIJKE VERMELDING VOOR DE „FRANS HALS". Bij K.B. is aan het thans onder de naam „Alchiba" varende mü. „Frans Hals" de koninklijke vermelding bij dagorder toegekend. Katwijkse en IJmuider loggers in groot-gala Er was natuurlijk niet op gerekend, dat precies op het tijdstip, waarop de optocht voor het IJmuidens vlagge- tiesfeest Zaterdagmiddag vertrok, Plu- vius met een overdaad aan geestdrift aan het werk zou tijgen. Maar de optocht ging döor: met drie muziek corpsen, een hele serie toespelingen op de komende Hollandse Nieuwe en een haag van kijkers langs de kant. Toen de haven bereikt werd, was er in de stoet geen droge draad meer te vin den, maar het enthousiasme bleef' on verminderd, getuige het élan waarmee een kinderkoor in de vishallen het nieuwe „Haringlied'' zong. RIJ DER REINHEID. Fonkelend van de verse verf en schoongeboend tot in de naden van het dek lassen de loggers van Katwijk en Umuiden langs de hallen te pronk: de „Volharding" en de „Elizabeth", de ..Gorredijk" en de „Cornells de Boer": alle rijdend op de trossen en met een bemanning, die een gepavoiseerde vloot ook wel „aerig" vindt, maar de dag van Dinsdag nog' veel „aeriger" Voor hen zijn de optocht en de mu ziek er dan ook niet in de eerste plaats geweest: het ging „IJmuidens Bloei" voornamelijk om de visserij-leek kennis te laten maken met een der meest spectaculaire gebeurtenissen in' de rij der seizoenen: het paraderen der log gers vóór de grote slag begint. Als sluitstuk van deze geslaagde, hoe wel vrij natte middag, werden ganse volksstammen aan boord van een aan tal loggers geladen, die met hun leven de last een rondvaart door de IJmui- dense havens ipaakten. Er is geen officiële vlag gehesen, want de vlaggen wapperden al; er Is niet gesproken omdat deze kleurige revue voor zichzelf sprak, maar Umui den kan tevreden zijn over zijn tweede vlaggetjesfeest: na dit weekend zal er ongetwijfeld met intense spanning het verlocp van de „strijd" rond de 57e breedtegraad gevolgd worden. En dat was de bedoeling. Ook in Soheveningen en Vlaardln- gen werd vlaggetjesdag met opgewekt heid gevierd. Ook daar maakten velen, vooral de jeugd, kennis met de bedrij vigheid in de vissershavens, alvorens de slag om de Eerste Hollandse Nieuwe een aanvang neemt. De heer C. Varkevisser: „Leef mee met de jongen» op zee!" Wanneer morgenochtend de meer. touwen worden losgegooid en de ma- chines „in hun werk" worden ge«t voor de tocht naar de visserij, zal een groot aantal belangstellenden op de kaden de schepen volgen. Nog groter aantal zal door middel van de radio met spanning de vorde ringen volgen der „jagers", die met de vangsten van het eerste .schootje" op weg zijn naar onze havens. Spoedig daarna zal dan misschien alleen wanneer men een „Hollandje Nieuwe" verorbert nog even worden ge dacht aan de haringrace, maar de spanning van de „eerste" is er uit. Toch moeten door de mannen op zee nog- vele schoten worden gedaan, eerst om de Noord, la'ter om de Zuid, en de omgeving van de Doggersbank, daarna onder de Engelse wal, en tenslotte in het Kanaal. Dan zijn er nog wel mensen, behalve de familie en andere betrokkenen, die de verrichtingen met aandacht volgen, doch het zou in het belang van de vis serij en vooral in het belang van een vissersplaats als Katwijk zijn als deze kring neg een bescheiden uitbreiding zou kunnen ondergaan; als de zeeman wist dat ook nog anderen dan de oi- reet betrokkenen meeleven met de vis sers op zee. Dit is wat de visser hoopt. Wij van onze kant wensen de vissers toe: goede reis en gezondheid! HET SCHEVENINGSE HAVENPROBLEEM. Rapport over verbeteringen aangeboden. (Van onze Haagse redacteur). Met een korte plechtigheid is Zater dag j.l. aan B. en W. van 's-Gravenha- ge het eerste deel aangeboden van het rapport der commissie van advies voor de Scheveningse havens. Burgemeester Visser, wethouder v. d. Tempel, de com missieleden en enige genodigden waren in de oude raadszaal verenigd, toen prof. ir Thierry, hoogleraar te Delft In de Waterbouwkunde, voorzitter der com missie, met een korte rede het dikke boek aanbood. Het handelt over de verlenging der havenhoofden tot ver buiten de bran ding, verdieping en verdere verbetering der buiten- en binnenhavens i in ver band' met stroming en verzanding, en modernisering der havenoutillage op het gebied van spooraansluiting, koelhuizen en visafslag. Over de koelhuizen en het beheersen der stroming in de buitenhaven zal nog nader worden gerapporteerd. In zijn dankwoord verzekerde wet houder v. d. Tempel, dat de arbeid der commissie zeer spoedig tot resultaat zal lelden, hetgeen niet vaak van commis sie-rapporten kan worden getuigd. Kolenprijzen toch iets hoger Het ministerie van Econ. Zaken öeelt het volgende mede: Het is noodzakelijk gebleken de klein handel-marges voor bepaalde soorten kolen per 16 Mei, enigermate te verho gen. De prijzen voor eierkolen en cokes blijven gelUk. In de vijf grote steden worden de anthracietprijzen voor nootjes I, II en III, met tien cent per mud ver hoogd, de nootjes IV met vijftien cent In de rest van het land gaat alleen de prijs van nootjes IV met vijf cent om hoog. Ook de prijzen van industriekolen bij de levering door detaillisten onder gaan geringe wijzigingen. (Enige tijd ge leden was medegedeeld, dat de kolen- prijzen niet verhoogd zouden worden). Ruimer voorziening van cacao en chocolade (Van onze Haagse redaoteur). In tegenstelling tot berichten rond de jaarwisseling over de slechte cacao- oogst wegens ziekte In het gewas, met als gevolg hoge prijzen van het product, ls de prijs van cacao op de wereldmarkt sindsdien aanzienlijk gedaald. In verband hiermede is een ruimer voorziening van ons land met cacao en dus ook met chocoladeproducten te verwachten. WIE IS DE BESTE KAPPER VOOR KAALHOOFDIGEN? Moet men berichten uit Nieuw-Roden geloven, dan heeft de kapper uit Een, daar een geduchte concurrent gekregen. Kapper Amsing aldaar heeft met zDD haargroeimiddel na een behandeling van 3 weken al resultaten kunnen boeken bij een man. die reeds 15 jaar kaal ls. binnenland De zusters Dekker, die de broers Leguit trouwden en deze later ln de oor log verloren, onthulden Zaterdagmiddag onder grote officiële belangstelling op de binnenplaats van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam een door de Am sterdamse beeldhouwer Starreveld ontwor pen monument ter nagedachtenis aan 135 oudljleerllngen der Kweekschool, die ln de jon uk ziln gevallen. De gebroeders Leguit verloren het leven ln de oorlog als kapitein op schepen van de Stoomvaart Mij Nederland. - In het Geref. Zendingscentrum te Baarn werd de Jaarlijkse algemene leden vergadering gehouden van de Bond van Prot. Chr. Verplegenden. De pennlngmeesteresse vermeldde aan inkomsten f. 9.484.23 en aan uitgaven f. 6.286.02. De begroting voor 1949 werd ln inkomsten en uitgaven vastgesteld op f. 12.669,50. Een bestuursvoorstel tot het instellen van een Raad van Beroep werd ter onderzoek naar de afdelingen ver wezen. Op de Nederlandse ambassade te Washington werden door de militaire attaché vier onderscheidingen ln de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan Ameri kaanse officieren, die aan de Nederlandse zaak bijzondere diensten hebben bewezen. In Bussum, waar de letterkundige Fred, van Eeden leefde, werkte en begra ven ls zal nog deze zomer een monument worjlen opgericht te zijner nagedachtenis. Het zal een voorstelling geven van „De kleine Johannes". In samenwerking met het gemeentebestuur van Bussum zal het monument geplaatst worden bij de kom van Biegel, een rustig plekje ln de villa wijk, op de weg naar Walden, waar Fred van Eeden werkte. Op de PTT-kantoren, zullen tm 30 Juni a.s. de kindorzegels 1948 van de Ned. Antillen verkrijgbaar worden gesteld. Ver zamelaars kunnen van deze zegels slechts 1 Exemplaar van elk krijgen. Op het St. Barbarakerkhof te Den Haag ls ter aarde besteld het stoffelijk overschot van het oud-Tweede Kamerlid de heer Henri Hermans, een der voor mannen van de R.K. Arbeldersgeweging en de Katholieke Drankbestrijding. Binnenkort zal een eigen recht streekse radloteletype-verblndlng tussen Schiphol en New York ln gebruik geno men worden. Dan zullen alle telegrammen met uitzondering van prlvé-telegrammen, afkomstig uit het KLM-bedrijf in Neder land, met bestemming Ver. Staten, vla deze nieuwe verbinding worden verzonden. Het Culemborgse Raadhuis dat ln 1534 in opdracht van ridder Antonls de Lalain door de Belgische bouwmeester Rombout Kelderman ontworpen werd ls na een restauratie, die negen Jaar heeft geduurd. Zaterdagmiddag door de Com missaris der Koningin in de provincie Gelderland. Jhr. dr C. G. Quarles van Ufford, officieel geopend. buitenland In Tripolls ls de noodtoestand af gekondigd. daar de Arabieren betogen tegen het Britse plan voor toezicht van Italië over zfjn voormalige koloniën ln Noord-Afrlka. Er viel reeds 1 dode, terwijl 41 personen gewond werden. Amerika zal onderscheidingen uit reiken voor individuele prestaties en held haftige daden bij de luchtbrugoperaties. Veldmaarschalk lord Montgomery heeft gisteren het ereburgerschap ontvan gen vair Vernon (Normandië). Montgomery noemde zich bij deze gelegenheid „een Internationaal soldaat, niet langer een Brits soldaat". v Gelijktijdig zyn twee aanslagen met springstoffen gepleegd op de consulaten van Bolivia en Peru te Barcelona. Er zijn geen slachtoffers, doch het con sulaat van Peru ls zwaar beschadigd. Volgens het met Amerikaanse vergun ning verschijnende Duitse blad „Tages- splegel" ls Donderdag j.l. nabij Wolmlr- stedt op de lijn Maagdenburg-Stendal een Sovjetrusslsche munitie-trein geëxplodeerd waarbij het Duitse treinpersoneel en vele Sovjetrusslsche soldaten, die als bewaking dienst deden, het leven verloren. In de slotzitting van het derde eco nomische Beneluxcongres te Luxemburg, zijn de resoluties betreffende het vraag stuk der mlddenstandspolitiek, betreffende de vrfje uitwisseling van arbeidskrachten en betreffende de coördinatie van de In dustriële ontwikkeling zonder noemens waardige discussies goedgekeurd. De vakvereniging van Canadese zee lieden staakt over de gehele wereld ln verband, met eisen tot loonsverhoging en de erkenning van een kort geleden ge vormde concurrerende internationale vakbond van zeelleden. De Zweedse minister-president, Tage Erlander, heeft ln het parlement doen verstaan, dat de communisten ln tijden lian spanning uit de politie, de defensie en de burgerwacht gehouden zouden worden. Moreau en Pennlllaut, respectievelijk hoofdredacteur en directeur van het Franseweekblad „France a'abord", zijn ln staat van beschuldiging gesteld we gens laster en belediging van leger en marine, evenals van smaadschrift jegens ministers. De politie ls er ln geslaagd na een vuurgevecht van een half uur op een eiland bij Alexandrlë een zekere Moham med Joessef Mallk te arrester >i. Men meent, dat hij de leider ls van de ln Egypte verboden Mohammedaanse broe derschap en dat hij de organisator was \an de aanslag ln December op de Egyp tische premier NokrasJ pasja, waarbij de laatste het leven liet. De vroegere Duitse stafchef kolonel generaal I-Ialder heelt in een boek .Hitler als bevelhebber" verklaard, dat de ver nietiging van Dultslands gigantisch oor logsapparaat te wijten is aan Hitlers „Innerlijke onrust". Halder achtte Hitlers militaire bevelen voldoende bewijs, dat hij krankzinnig was. Reeds ln 1943 was Halder ten volle er van overtuigd geweest, dat Duitsland de oorlog niet kon winnen. Een hevige tornado heeft over de stad Amarillo ln Texas (V.St.) gewoed Verschillende huizen werden verwoest. Vijf personen werden gedood, 60 gewond. De tornado, die door ontzettende regens en grote hagelstenen werd begeleid, wierp auto's op de wegen bulten de stad omver en blies enkele goederenwagens van de trelnralls. Een boer verklaarde, dat hij twee paarden door de tornado zag op nemen om een kilometer verder weer te worden neergeworpen. Door Paus Plus XII Is Jeanne de Lastonnac als nieuwe Franse heilige aan de kerkelijke kalender toegevoegd Haar feestdag ls op 2 Februari vastgesteld. Verwaarloosd maar geheel compleet De Duitse trawler „Vorwaerts". ge sleept door de sleepboot Blankenberg en geëscorteerd door de mijnenveger Vlie- stroom. is Zaterdagavond in IJmuiden gearriveerd als de eerste van de» vier Duitse trawlers, die op restitutiebasis aan Nederland zün teruggegeven. De „Vorwaerts" ls een schip van 530 ton. dat zeer verveloos maar verder in eoede staat en geheel compleet, onder toezicht van de staat der Nederlanden in de IJmuider haringhaven ligplaats heeft gekozen. In de loop van deze week worden de andere trawlers verwacht, de „Fokke Hubert", de „Thetis" en de Jf' foten". De schepen hebben een 800 tot 1000 pk stoommachine en ziin op het vis tuig na geheel compleet. De terugvoering' is geschied onder auspiciën van het Bu reau Teruggave Vissersvaartuigen IJmuiden dat zich sinds de bevrijding heeft bezig gehouden met het terugbren gen van ongeveer 150 Nederlandse p* sersvaartuigen. die door de Units» Kriegsmarine waren gevorderd. De ..vor waerts" voert de visserij nummers van ziln thuishaven Bremen BX 520 en °e Engelse herkenningscijfers 0550.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2