Hoe Amerika West-Europa militair wil steunen WEERBERICHT HOOG BOVEN DE BOSSEN zit de brandwacht Verenigd Europa onmisbaar voor blijvende vrede 88ste Jaargang MAANDAG 16 MEI 1949 00 No. 26693 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie* B W Mpnkhnrst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Slneel 1 Lelden Giro no 57nfr5 Een brochure verschenen „Het Amerikaanse volk dient wel te beseffen, dat de Verenigde Staten niet Hoeven te rekenen op hun West-Euro pese vrienden als de Amerikaanse stra tegie ze aan hun lot overlaat, met de belofte, ze later te komen bevrijden", zo wordt verzekerd in een brochure, die door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken in het licht is ge geven. „Thans zijn de onvoldoende verdedi- gingsstelsels in West-Europa een ware uitnodiging tot militaire agressie", zo luidt het verder, „en de groeiende wel vaart maakt West-Europa tot een ver leidelijke prooi. De Verenigde Staten moeten dus al hun macht inzetten in een gemeenschappelijk verdedigings front". In het document worden vervolgens de hoofdkenmerken van het militair hulpprogram onder de loupe genomen. Ia een enkel program zijn al de bijzon dere militaire hulpprograms samenge bracht en wordt een globale credietver- lening voorzien. Deze zaL voor het dienstjaar per 30 Juni 1950 een milliard 130 millioen dollar bedragen wat betreft de Noordatlantische pactlanden, en on geveer 320 millioen dollar voor Grie kenland, Turkije en sommige andere landen, wier veiligheid onontbeerlijk is voor de Verenigde Staten. De president van de Verenigde Staten zal bekleed worden met ruime volmachten voor de aanwending van de credieten waar en wanneer hij zulks nodig zal achten". Nadat er op gewezen is, dat de Ame rikaanse militaire hulp zal steunen op de samenstelling en de getalsterkte van de Europese strijdkrachten en dat het doel moet zijn hun uitrusting te mo derniseren en te unificeren, verklaart het document nader, welke drie vormen die militaire hulp tijdens het belasting jaar 1949—1950 zal aannemen. Vooreerst een beperkte hulp in dollars, die de West-Europese landen in de mogelijk heid moet stellen, hun program voor de fabricage van militair materiaal uit te breiden. De rechtstreekse levering ,van wapens en materiaal zal de ver- terklng van hun defensief potentieel verhaasten. Ten slotte zullen zij nog geholpen worden- door Amerikaanse militaire technici en opleiders. Met de tenuit voerlegging van dat program zal een gecentraliseerd bestuur worden belast, „Kleine doch goed uitgeruste legers", zo wordt betoogd, „kunnen doelmatig blijken voor het behoud van de vrede en kunnen geenszins beschouwd wor den als bestemd voor agressieve doel einden". Het ministerie van buiten landse zaken verklaart, dat de militaire programs der West-Europese landen geenszins hun economisch herstel mo gen belemmeren en het geeft de verze kering, dat die landen ongetwijfeld In de nodige opofferingen zullen toestem men, om, zonder tot inflatie over te gaan, de financiële middelen bijeen te brengen, die voor de uitgebreide mili taire programs zijn vereist. Ten slotte verklaart het ministerie nog, na verzekerd te hebben, dat het militaire hulpprogram slechts in ge ringe mate, en dan nog tijdelijk, de hulpmiddelen en de financiën van de Verenigde Staten, in de huidige con junctuur, de vrede en de veiligheid moeten betalen". NE NNI OVERWINNAAR. Ten koste van nieuwe scheuring. De pro-communistisohe fractie heeft bil de stemming in de slotzitting van het partijcongres der Italiaanse socialis tische partij de meerderheid behaald. De pro-communisten onder leiding van Pletro Nenni kregen 220.600 stemmen föltepCt), toen gestemd werd over een motie ten gunste van Dro-communisti- sche politiek. De 'centrumgroep. die het afgelopen jaar de macht had en slechts beperkte samenwerking met de commu nisten voorstaat, kreee 168.525 stemmen. 41.133 stemden voor de rechtse minder heid. die de partij geheel zelfstandig wil houden. Er waren 2.680 onthoudingen. Waarnemers geloven, dat deze over winning der oro-communisten zal leiden tot een nieuwe splitsing in de partij. De rechtse minderheid onder leiding van Romita zou uit de partij treden. De Franse regering heeft van de eigenaresse van het „Rose Marble "-paleis te Parijs, Anna Could, hertogin van Talleyrand, toestemming ontvangen het pa leis als conferentie-ruimte voor de afgevaardigden van de ..Grote Vier" te ge bruiken. De conferenties, die over het wel en wee van Duitsland zullen beslis sen. zullen op 23 Mei as. beginnen Het gebouw, waarin met kwistige hana versierselen zijn aangebracht, werd Dractisch nooit eebruikt. De Franse regering heeft thans verscheidene ar chitecten opdracht totr restauratlé-en verbouwing gegeven. - De spiegelzaal,' waarin de conferenties zullen plaats vinden. Eisler met geweld van schip gehaald ZAL HIJ AAN DE V. ST. WOKDEN UITGELEVERD. Detectives van Scotland Yard hebben Gerhard Eisler, de in Duitsland geboren „communist numero één van Amerika", Zaterdag bij Southampton van het Poolse schip „Bathory" gehaald, terwijl hij zich hevig verzette. De Amerikaanse autoriteiten hadden om zijn uitlevering verzocht, daar hij beschuldigd is van da den, waar in de V. St. gevangenisstraf op staat. Eisler komt heden voor de politierechtbank van Southampton, die de zaak aan de rechtbank te Londen wil overgeven, die als enige in Engeland in gevallen van verzoek om uitlevering fcan beslissen. Men verwacht, dat Polen heden Maan dag een officieel protest tegen de arres tatie zal Indienen. De Poolse ambassade heeft gisteren reeds verklaard, dat Eis ler met geweld werd weggevoerd door de Bntse politie, vergezeld van Ameri kaanse vertegenwoordigers. De ambas sade noemde dit een schending van de Poolse vlag en van de internationaal aanvaarde beginselen van recht, orde en rechten van de mens. Volgens een woordvoerder van het Engelse ministerie van buitenlandse za ten valt Eisler onder Britse jurisdictie, daar zijn arrestatie plaats vond op een schip, dat zich in territoriale wateren be vond. Door de rechtbank zou beslist worden, of de Amerikaanse eis tot uit levering gerechtvaardigd is, aldus deze woordvoerder. HET GESCHIL TUSSEN INDIA EN ZUID-AFRIKA. Een Frans-Mexicaanse resolutie, in houdende dat India. Pakistan en Zuid- Afrika worden uitgenodigd gezamenlijk het eeschil tussen India en Zuid-Afrika te besDreken. werd door de algemene vergadering van de VN aangenomen met 47 tegen 1 stem, bij 10 onthoudingen, ^lleen Zuid-Afrika stemde tegen. De «ovjet-TJnie. de andere Slavische landen f;n Engeland waren onder de onthou ders. OVERWEGEND DROOG WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: voor de Noordelijke provincies: over het a'gemeen veel bewolking maar overwe- ?ens droog weer Matige tot zwakke "rid hoofdzakelijk uit Westelijke rich tingen. Aanhoudend koud weer. Voor het overige gedeelte van het land: ^aar bewolkt, later hier en daar met opklaringen. Weinig wind en droog weer. orpn overdag iets minder koud dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 17 MEI. Zon od. 4 44 uur: onder 20.29 uur. laan od: 1.29 uur: onder: 8.31 uur j. (V.M.) "oogwater te Katwijk 6.28 en 19.04 uur. DU nummer bestaat uit zes pagina's. De tankwagen: nieuw wapen tegen bosbrand (Speciale berichtgeving) Geen roofvogel zit er in dit wijde land zo hoog op ziin horst als de een zame uitkiiknost. die een van de 22 onder het Veluwsc bosbrandwecrco- mité ressorterende brandtorens be mant. Ziin blik reikt tot ver over de boomkruinen. Soms, en dat gebeurt buiten vacan- tietiid merkwaardig dikwijls geduren de het weekeinde of op een feestdag; kringelt er boven het glooiende terrein een licht rookwolkje. Vuilwit, heide brand. constateert de wachter op zijn hoge stellage. Witte wolk met donkere toppen: vuur vreet aan heide envlieg- masten. Zwart: de brand woedt in het bos. Met angstwekkende snelheid zig- zaet het vuur door heide en bunt. Bijna altijd is de oorzaak van de ramp terug te brengen tot een ach teloos weggeworpen peukje of lucifer, niet zelden ook dat een vonk uit de schoorsteen van een passerende loco motief of tot het sigaretteneindje, dat een reiziger met een verveeld gebaar uit het coupéraampje mikt DE BESTE TACTIEK. De geoefende wachter kent zijn taak Tot zijn uitrusting behoort een kope ren schijf, verdeeld in 60 mnuten, en voorzien van een vizier. Via keeD en kor rel is de richting van de bosbrand al heel sDoedle bepaald, de hoek wordt af gelezen en enkele seconden later rinkelt In een brandweerkazerne de telefoon Er zijn vijf meldingscentrales, voor de Veluwe: Apeldoorn. Arnhem. Ede. Voort huizen, en Nunspeet. Er moet strategie worden bedreven aH'improviste De bos brand weer kent maar één vorm van strategie: de onmiddellijke tegenaanval. Hoe het ganse raderwerk als door een druk op de knoD ijlings in beweging kan worden gezet, heeft men ons gede monstreerd op de hoofdpost van de Ve- luwse bosbrandweer in Apeldoorn. Daar hangt aan een van de wanden een reus- aohtiee kaart van het gehele terrein. De telefoon rinkelt zonder ophouden. Het alarm van de eerste toren wordt eevolgd door meldingen van de andere uitkijk posten. Daar waar de over de kaart ge spannen koordjes het snijpunt aange ven. overeenkomstie de som van de ob servaties. kraait uitdagend de rode haan. Schakelaars klikken. Rood gloeien de lampjes aan op de hoofdposten. Wie zit het dichtst bij de bedreigde streek? Welke technische leider, welke brandweerploeg, welk materieel-depót. welk garnizoen dat altifd bereid is hulp krachten te leveren? Mèt de aanflitsen de lampfes oo de kaart verschijnen te- "riiikpr-tiid namen en telefoonnummers oo een verlichte glazen olaat Auto's rollen uit de garage Even later begint de on een teen gemonteerde linkzender te kraken ..Hallo H.P.. hallo. H.P." kunt u ons verstaan? Over En dan dirigeert cle man in de kaartenkamer draadloos ziin mobile colonnes, zoals een generaal zfjn troepen. EEN REUSACHTIGE TOR Een nieuw wapen tegen de bosbrand is na de oorlog in het veld gebracht. De tankwagen. Als een reusachtige tor crawlt deze met vier aangedreven wielen door het zwaarste terrein. En in dit land van de dorst kan nu eindelijk een strook terrein worden natgespoten, meestal voldoende om de aanstormende viiand met een sissend ireluid te doen capi tuleren. Vroeger tastte men het vuur uitsluitend aan met schop. zaag. byi, met vuurzweep en „koekepan". Hoe waardevol ook thans dit arsenaal nog is. het moet het afleggen tegen de spuiters, die bijna veral weten door te dringen. Wij schrijven over de Veluwe omdat zij het belangrijkste recreatie-bosgebied vormt dat ons volk nog bezit, doch el ders in Utrecht, in de Achterhoek en in Twenthe. is de bosbrandweer op nage noeg analoge wijze georganiseerd. Ne derland is arm aan hout. On areaal omvat slechts 250 H A. aan bos, zijnde 7% van de bodem. Juist in een tijd nu allerwegen en terecht industriali satie wordt gepropageerd, de cultuur technische diensten erote stukken land behoeven, de landbouw boze blikken slaat op de natuurbeschermers, is het behoud van het bos. dat ons na de oor log nog rest. een zaak. de nationale be langstelling waard. GUNSTIGE RESULTATEN. De gunstige resultaten zijn reeds merkbaar. Terwijl helaas de freguentie niet is gedaald, kan men de schade te- eenwoordig beter aangeven in vierkante meters dan in hectaren. Nog is het publiek roekeloos, maar de gevolgen van die roekeloosheid ziin min der schrikbarend geworden. Om te ein digen met enkele cijfers: in 1946 bedroeg de brandschade op de Veluwe f 195.000 -. in 1947, in de hete zomer dus. f. 244.000. Denk daar eens aan wanneer u de waarschuwingsborden met de rode haan passeert! „VERKIEZINGEN" IN HONGARIJE. De derde algenjene verkiezing, die gis teren in Hongarile gehouden is. werd over het gehele land begunstigd door mooi lenteweer. Verschillende dorpen hebben reeds resultaten bekend ge maakt. die tussen 95 en 100% van de stemmen voor het Volksfront tonen. De einduitslagen voor het eehele land wor den nas morgen verwacht Er was geen concurrentie tussen par tijen. De twee partijen, die bii de vorige algemene verkiezing in de oppositie wa ren. hebben zich reeds maanden gele den bii het Volksfront aangesloten. De verkiezers konden alleen voor of tegen het Volksfront stemmen, of zich van stemming onthouden. Er werd zeer druk gestemd. Volgens de wet moet Iedere kiezer in het geheim ziin stem uitbrengen doch bii het uit reiken van het stemblllet werd de kie zers meegedeeld, dat zij indien zij voor het Volksfront waren, hun stembiljet zonder er iets aan te veranderen in de stembus konden werpen, indien men te gen het Volksfront wilde stemmen kon men het billet op een aangegeven plaats met een potlood merken. Wie brengt de Eerste Hollandse Nieuwe Hedenmorgen vonden wij in onze brievenbus reeds de eerste oplossingen op onze prijsvraag ..Welke Katwijkse jager zal de „eerste Hollandse Nieuwe" te Ijmuiden aanvoeren en op welk tijdstip?" Nadere bijzonderheden dien aangaande publiceerden wij in ons Blad van Zaterdag j.l. Tot juist begrip van zaken vermelden wij nog even. dat de loggers Dinsdagochtend zee kiezen en dan rechtstreeks naar de visgronden stomen, waar zij. vermoedelijk in de loop van Woensdag arriveren. In de nacht van Woensdag op Donderdag wordt dus hoogst waarschijnlijk voor het eerst gevist, waarna de jagers de vangsten gaan inzamelen. Het tijdstip van stuiting on zer prijsvraag DONDERDAG MORGEN 11 UUR is met op zet zo gekozen, omdat het naar menselijke berekening uitge stoten moet worden geacht, dat een der jagers op een vroeger ogenblik te Ijmuiden zou binnenlopen. De deelneming beperkt zich uiteraard niet tot onze Kat wijkse abonnè's; al onze lezers kunnen er aan deelnemen. Wij hopen dat het er inder daad velen zullen zijn!! Het oog gericht op Parijs Groepen van functionarissen en des kundigen van Amerika, Groot-Brlttan- nlë en Frankrijk, respectievelijk onder leiding van dr Jessup, sir Klrkpatrlck en Parodl, hebben Zaterdag te Parijs de eerste van een serie bijeenkomsten gehou den voor besprekingen over een gemeen schappelijk optreden ter aanstaande con ferentie met de sovjets. Er wordt strikte geheimhouding be tracht. Officieel ls toegegeven, dat zy bedoeld zyn om de houding der drie Westelijke ministers van buitenlandse zaken eensgezind te doen zijn by de bij eenkomst van de raad van ministers op 23 Mei. Naar verluidt zullen de drie mi nisters zelf beslissingen nemen omtrent enkele moeliyk gelegen punten. OOK GROMYKO OP REIS. Gromyko, de leider van de sovjet-dele- gatie ter V.N., ls gisteren per vliegtuig uit New York naar Parijs vertrokken, ver gezeld van elf leden van de sovjet-dele- gatle. Voor zyn vertrek verklaarde hij slechts twee dagen te Parys te zullen biyven en vervolgens naar Moskou te reizen. Hy voegde er aan toe, niet voornemens te zijn deel te nemen aan de conferentie van de vier ministers van buitenlandse zaken. Volgens Reuter verklaarde Gromyko tegenover verslaggevers, dat ..Amerika nen en Russen kunnen samenwerken als zij dat willen". Op de vraag, of hy dacht, dat de opheffing van de blokkade de spanning tussen Oost en West zou ver minderen- zelde Gromyko dat de toe komst dit zal beslissen. GENERAAL CLAY VERLAAT DUITSLAND. Na precies 26 maanden militair gou verneur en opperbevelhebber van de Amerikaanse troepen in Europa ge weest te zijn is generaal Lucius Clay gisteren per vliegtuig uit Duitsland ver trokken. Op het Beriynse vliegveld Tem pelhof werd Clay uitgeleide gedaan door de Britse en Amerikaanse bevelhebbers van Berlijn, de Franse plaatsvervangen de militaire gouverneur en de West- Berlijnse burgemeester, prof. Reuter. VERKIEZINGEN IN DE SOVJET ZONE VAN DUITSLAND. Gisteren zijn in de sovjet-russische zone van Duitsland de verkiezingen be gonnen voor het Duitse Volkscongres, dat er aanspraak op maakt het gehele Duitse volk te vertegenwoordigen. Heden zullen de verkiezingen worden voortgezet. De geallieerde autoriteiten hebben de verkiezingen voor het congres in de drie Westelijke sectoren van Berlijn verboden, doch 500 Beriyners verzamel den zich in een gebouw in de sovjet- sector om 60 candidaten te kiezen voor West-Berlijn. Alle Duitsers boven de 18 kunnen aan de verkiezingen deelnemen. Zij kunnen slechts voor of tegen een alle partijen omvattende lijst stemmen. De lijst is samengesteld uit candidaten van de vier in de sovjet-zone toegelaten poli tieke partijen de socialistische een heidsparty. de liberaal-democratische partij, de christelijk-democratische par tij en de nationaal-democratische par ty en van massa-organisaties en vakverbonden. De stemming was geheim. De kiezers namen hun biljetten mee naar de stem hokjes en deden ze vervolgens in een verzegelde bus. Gisteren heeft 52 pet. gestemd. STAKING IN LANCASHIRE AFGELOPEN. De staking van 50.000 mijnwerkers in Lancashire, die 14 dagen heeft geduurd, is ten einde. Het werk is vandaag her vat. De eis van de mynwerkers ver strekking van een bonus in natura zal vandaag door een gemeenschappe lijke verzoeningsraad worden bespro ken. Naar schatting heeft de staking 350.000 ton steenkool gekost. Minister Spaak: „Oorlog is absurd" Ongeveer 4.000 personen waren Za terdagavond in de Apollohal te Am sterdam bijeen, waar de Amsterdam se Federatie van dc Party van de Arbeid onder presidium van tnr A. de Roos een vergadering had belegd. Deze vergadering stond in het teken van het Verenigd Europa. Onder de vele buitenlandse sprekers veerde ook het woord de Belgische mi nister Spaak, ingeleid door prof. Kra nenburg. die er op wees, dat een goed georganiseerde internationale rechts orde het enige is, dat ons een blyvende vrede kan brengen. In zijn synthese van de huidige in ternationale situatie kwam minister Spaak tot de conclusie, dat thans een belangryk stadium in de constructie van de vrede is bereikt. ,Jk meen na mens alle eerste ministers van West- Europa te spreken," zo riep hij uit, „als ik zeg, dat de oorlog absurd is. De oor log. zelfs de overwinningsoorlog, leidt tot niets. En de moeliykheden daarna ?,yn onoverkomeiyk groot. Na het Pact van Brussel hebben tfy gevoeld, dat onze alliantie niet groot en sterk ge noeg was. Sedert in West-Europa een krachtiger politiek gevoerd wordt heeft de internationale toestand zich aan- merkelyk verbeterd. Slechts met rus tige kracht en vastbeslotenheid kunnen wjj onze vredesweg bewandelen." Het resultaat van de bespreking over de Indonesische kwestie is volgens minis ter Spaak een opluchting voor de ge hele wereld gebleken Hy waarschuwde echter voor een overdreven optimisme. De vrede, zo zelde hy, kan slechts het resultaat zyn van langdurige en moei zame inspanning. Hy besloot met de formulering van vier vragen, die opgelost dienen te wor den om de vrede te garanderen. 1. Het Duitse probleem. Er dienen maatregelen genomen te worden, dat de oude Duitse militaire kracht niet herleeft en gestreefd moet worden Duitsland terug te brengen in de Eu ropese gemeenschap. 2. Hervorming van dc UNO. Grondi ge herziening van 't huidige systeem waarbij het vetorecht- dient te ver vallen. 3. Hernieuwing van de strUd voor de ontwapening terwille van de univer sele veiligheid. Deze ontwapening zal gclijktydig in alle landen moeten ge schieden. De mogelijkheid tot con trole hierop moet worden geschapen. Landen die die controle niet zouden toestaan, cn toch ontwapening be pleiten, voeren volgens minister Spaak een dubbelzinnige cn geen se rieuze politiek. 4. Het zo spoedig mogeiyk komen tot een Verenigd Europa dat onmisbaar is voor de blyvende vrede. Acht doden bij vliegramp op Midden Java TOESTEL TIJDENS SLECllT WEER NEERGESTORT. Een Nederlands militair vliegtuig op weg van Djokja naar Bataria, is Za terdagmiddag tydens zeer slecht weer naby Kroja (Midden-Java) neerge stort. De acht inzittenden, alle mili tairen, kwamen om het leven. De lichamen van zeven hunner konden tot dusver worden geborgen. Het toestel was een B-25 van de luchtmacht. De oorzaak van het on geluk is niet bekend. De Inzittenden keerden terug van een opdracht te Djokja, waarvan ae uitvoe ring enkele da^en in beslag nam. De namen van de zes slachtoffers, die behoorden tot het KNIL zyn: le luit.- vlieger W. J. van der Plaats, bestuur der, Luit.-kolonel R. E. Jesserun, Ridder MWO 4e klasse, stafofficier technische zaken bij de Militaire Luchtvaart; Lui tenant-kolonel J. W Gerharz, stafoffi cier Luchtvaartzaken bij de Militaire Luchtvaart; sergeant-majoor radio-tele- grafist H. F. van der Helde; sergeant boordmecano H. C. Bartelings en sol daat leerling-vllegtuigmonteur G. E. Durand. De namen van de overige twee slacht offers, een officier en een spldaat van de KL., kunnen nog niet gepubliceerd worden, omdat hun familieleden nog niet zyn ingelicht. Vanmiddag zijn de slachtoffers met militaire eer begraven op het ereveld Tjililltan. I Het branden van houtskool is voor velen in de omgeving van Hengelo (Geld) een bestaansmogelijkheid. Dit branden gebeurt in ijzeren ovens. In een oven gaat ongeveer 6 m3 hout. dat na 3 tot 5 uur branden (de U1d is afhankelijk van de windsterkte) 14 hl hiutskool oplevert. Sjanghai voor de val? Men kans thans in Sjanghai het ge bulder van de kanonnen duideiyk ho ren, nadat de regeringstroepen zich hadden teruggetrokken op verdedigings linies, acht kilometer van de stad. Hevige gevechten woeden rondom Woesoeng, waar de regeringstroepen trachtten de Whangpoe-rivier, de enige ontsnappingsmogeiykheid van Sjang hai naar zee, open te houden. Het centrum van Sjanghai wordt overstroomd van vluchtelingen uit de Westeiyke buitenwyken. Sommigen ko men te voet, met baby's in de armen en beddegoed op de rug. Dicht by het vliegveld Hoengjao wordt hevig gevochten. Met de evacuatie van Engelse onderdanen naar Hongkong is vanmorgen vroeg een begin gemaakt. REGERINGSBESLUIT STATUS VAN TAPANULI. By regeringsbesluit van 11 Mei 1949 ls de „Panitia Status Seruluh Tapanuli" (Comité tot vaststelling van een status voor geheel Tapanuli) erkend als de voorlopige vertegenwoordiging der be volking van het op het vasteland van Sumatra gelegen deel van Tapanuli, voor wat betreft het tot uiting brengen van de wensen der bevolking ten aan zien van de vorming van de souvereine verenigde staten van Indonesië en de verhouding der VS.I. tot het Konlnk- ryk der Nederlanden, een en ander voor zolang dit orgaan niet ls vervangen door een ander, op democratische wijze sa mengesteld lichaam. Het regeringsbesluit beoogt om de bevolking de gelegenheid te geven uiting te geven aan haar wensen en verlangens in verband met het haar toekomende zelfbeschikkingsrecht. WEER EXPRESSE-BESTELLING VAN POSTPAKKETTEN. Met Ingang van 1 Juni a.s. zal de expresse-bestelling van binnen- en bui tenlandse postpakketten weer worden ingevoerd. Expresse-bestelling op ver zoek van de geadresseerde is voorlopig nog niet mogeiyk. Verklaring van het Nationaal Verbond „VERLIES VAN ONS GEZAG IN INDONESIË VOOR DE DEUR". Het Nationaal Verbond heeft een ver klaring uitgegeven, waarin o.m. de vrees wordt uitgesproken, dat in In donesië „het volkomen verlies van ons gezag en van onze positie en rech ten voor de deur staat". Als oorzaak noemt het Verbond o.a. de sedert de bevrijding gevoerde poliliek en „de fatale bemoeienis van onze voorma lige bondgenoten". Het is noodzakeiyk, zo wordt in de verklaring gezegd, om het Nederlandse volk de werkeiyke bedoelingen van het Amerikaanse dollarlmperlallsme voor ogen te stellen, „opdat het moge inzien dat wy mede moeten worden opgeofferd ten behoeve va i een Amerikaanse ko lonisering van West-Europa, ter ver vanging van de door een vastgelopen Amerikaanse politiek verloren gegane afzetgebieden in hot Verre Oosten". In 1940/1945, aldus het Verbond, wist het volk zonder regering hoe het moest handelen en het wist in eenheid stand te houden tegen een machtige vyand. Sedert 1945 wordt er geregeerd zonder het volk „ten detrimente van de na tionale aspiraties, het nationale herstel en de nationale cultuur". DALENDE WERKLOOSHEIDSCIJFERS. Nu de seizoensinvloeden zich minder doen gelder. loopt het wei kloosheids- cyfsr in ons land weer terug. Op 30 April waren volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek 5900 mlndei werk lozen geregistreerd dan aan het einde v.ir, Maart. In totaal waren 61.400 werk lozen Ingeschreven tegen 67 300 per 31 Maart. Daar van waren 36 900 f39.000 geheel werklozen 9X) f800) geheel wacht gelders en 23.600 f27500) geregistreerde D.U.W.-arbeiders In de vier grote ste den met omstreken waren 16 9Ó0 fl7.100> werklozen en In de drie Noordciyke pro- vincite 13.900 (17.200).

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1