Slagbomen te Berlijn werden opgeheven Regering ziet nog mogelijkheid tot vreedzame oplossing Overeenkomst vervalt bij niet-realisatie der Republikeinse toezeggingen Een ontzettende drukte op de weg 88ste Jaargang DONDERDAG 12 MEI 1949 00 No. 26690 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041: Red 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 Regeringsverklaring over Indonesië in Tweede Kamer Goede bedoelingen overheersen betekenis van het accoord De minister van Overzeese Gebieds delen a.i. mr H. J. van Maarseveen, heeft in de hedenmiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal de volgende regeringsverklaring afgelegd: Mijnheer de voorzitter, De regering stelt er prijs op in deze Kamer een verklaring af te leggen, die betrekking heeft op de nieuwe fasewelke in de ontwikkeling van het Indonesisch probleem is ingetredep door een overeenkomst, welke op Za terdag 7 Mei j.l. is gesloten te Batavia. Voor ik overga tot een bespreking van de inhoud en strekking dier over eenkomst moge ik een korte terugblik werpen op enkele feiten die aan die overeenkomst zijn voorafgegaan., Op 16 Februari j.l. mocht ik |n deze Kamer aangeven, in welke richting de Nederlandse regering de oplossing van het Indonesisch vraagstuk zocht. Vraagt men thans, of de Nederlandse regering de toen uitgestippelde ge dragslijn heeft gevolgd, dan luidt het antwoord, dat de regering koers heeft gehouden in de richting van het toen aangegeven doel, maar zich tijdens de vaart daarheen wijzigingen heeft veroorloofd, welke noch aangekondigd, noch voorzien waren. Indien men de regering daarvan een verwijt zou willen ma ken, merk ik in het raam van het ge bruikte beeld op dat een kapitein wel commando heeft over zijn schip, maar niet over de zeeën, die hy bevaart, noch over de winden. Omdat de regering in de omstandig heden, welke zij bij het nastreven van haar doel ontmoette, aanleiding heeft gevonden om van de vooraf uitgestip pelde koers af te wijken, gevoelt zij het als een plicht deswege verantwoording af te leggen aan de Staten-Generaal. Van die plicht kwijt zij zich op dit ogenblik. Op 16 Februari j.l. mocht ik herin neren aan wat de minister-president op 12 Augustus 1948 had gezgd en na het begin van de tweede politionele actie herhaald had: „Voor een herstel van de staatkun- kundige en economische eenheid in Indonesië, voor het herleven van de welvaart, voor het scheppen van een rechtsorde, die waarborgen biedt voor allen, is het van groot belang, dat de Republiek op korte termijn haar plaats inneemt in de Ver. Staten van Indonesië, die bezig zijn zich te vor men". In de overeenkomst, welke op 7 Mei jl te Batavia is afgesloten, wordt nu voorzien, dat de Republiek als een staat zijn plaats zal innemen In de Ver. Sta ten van Indonesië. Op 16 Februari vermeldde ik, dat er geen verschil van mening was over het het doel, dat men wenst te bereiken na melijk de schepping van de Ver. Staten van Indonesië, waartoe de Republikeinse gebieden behoren, en waarin de Repu blikeinse leiders een belangrijke positie zullen kunnen innemen, maar dat de moeilijkheid steeds heeft gelegen in de overbrugging van de periode tot aan de vorming van de Souvereine Ver. Staten van Indonesië, aangezien de Republiek tiet bereid was haar prerogatieven op te geven, voor en aleer een dergelijke souvereine federatie tot stand was ge bracht. De overeenkomst van 7 Mei j.l. voor ziet thans in een overbrugging van deze periode, doordien de Republiek in een gedeelte van haar vroeger ter ritoir hersteld wordt in afwachting van het ogenblik, waarop zy haar plaats in de Ver. Staten van Indonesië zal innemen. Op 16 Februari j.l. mocht ik mede- dolen, dat de H.VJK. een aantal voor stellen had gedaan, bekend als het plan-Beel, om deze overgangsperiode zo spoedig mogelijk af te sluiten. Het "toornaamste voorstel van het plan- B-el was gelegen in de opzet om tot een vervroegde overdracht van de souverei- mteit te geraken en om tegelijk met o?ze cvéi dracht het statuut van de Nederlands-Indonesische Unie en ande re noodzakelijke overeenkomsten vast te stellen. Te dien einde heeft de Ne- oerlandse regering uitnodigingen tot net houden op 12 Maart 1949 van een •tonde Tafelconferentie te 's-Graven- noge gericht om aan de B.F.O. en de Republiek. Eerstgenoemde aanvaardde neze uitnodiging, de Republiek wees naar af. By de op 7 Mei 1949 te Batavia -as-oten overeenkomst hebben thans de nesWent en de vice-president van de republiek verklaard, dat zij de deelne- aan de Ronde Tafelconferentie te Gravenhage zullen bevorderen. Gp 16 Februari j.l. verklaarde ik in tïu? Karner; ..Het Nederlands gezag in tn.aonesië is voor het ogenblik de enige PO'er van orde en recht in dié streken, waaraan zou een onherstelbare slag orden toegebracht indien de republi- •-ïnse leiders thans in het bestuur van Jokja hersteld werden". Vo f overeenkomst van 7 Mei 1949 t, eft Nederlandse regering ver- l a™> dat zy instemt met de terug- r van de Republikeinse regering Djokja. Indien men de regering thans verwijt, Eelyk men reeds gedaan heeft, en on- getwijfeld nog doen zal, dat zy op dit zeer belangrijke punt van een verkla ag, hier in de Kamer afgelegd, is ^geweken, merk ik op, dat zy, die dit Qoen, niet aueen ae schyn, maar ?e,'s een deel van de waarheid aan nun zijde hebben. Ue volle waarheid is echter, dat de reSering aan haar verklaring, dat terugkeer naar Djokja onmoge- 'JK was, de motivering verbonden ae«t» dat de Republikeinse regering I niet bereid was, tot de Federale in terim-regering toe te treden, en dat zy nog steeds niet had doen blijken, dat zy ook aan de eerste aanbeveling van de Veiligheidsraad wenste gevolg te geven, en met name de guerilla zou afgelasten en met Nederland zou samenwerken tot herstel van vrede en handhaving van recht en orde. Op deze punten nu is een ommekeer ingetreden. Wat de deelneming aan de Federale interim-regering betreft, de instelling van deze regering wordt door geen der betrokken partyen meer nood zakelijk geoordeeld, omdat zij in het ont worpen plan van versnelde souvereini- teitsoverdracht een te kort bestaan heeft, om het tijd. en energieverlies, hetwelk met haar instelling gepaard zou gaan, te rechtvaardigen. Thans echter bestaat er bereidheid de Republiek haar plaats te doen in nemen in de Ver. Staten van Indone sië en de president en vice-president der Republiek hebben op 7 Mei 1949 verklaard te zullen bevorderen, dat 'n order wordt uitgevaardigd aan de Re publikeinse gewapende aanhangers om de guerilla-oorlog te beëindigen en dat medegewerkt wordt aan herstel van de vrede en dc handhaving van recht en orde. Nadat het initiatief van de Neder landse regering om op 12 Maart in Den Haag een Ronde Tafel Conferentie te beleggen, niet tot resultaat had geleid, werd de Indonesische kwestie opnieuw in de Veiligheidsraad aan de orde ge steld en werd op 23 Maart 1949 het Canadese voorstel door de Veiligheids raad aanvaard, hetwelk behelsde, dat de Unci in overeenstemming met de reso lutie van 28 Januari 1949 en zonder te prejudiciëren op de rechten, aanspraken en positie van partyen. deze zou bij staan in het bereiken van overeenstem ming over de uitvoering van de resolu tie van 28 Januari en speciaal over par. l en 2 dier resolutie en over de tijd en de voorwaarden voor het houden van de voorgestelde conferentie te 's-Graven- hage. Pag 2 van de bedoelde resolutie had betrekking op het herstel van de Re publikeinse regering in Djokjakarta. De regering besloot, na raadpleging van de betrokken Nederlandse instanties om aan de uitnodiging van de Veiligheids raad tot het houden van een prelimi naire conferentie tot bovenvermeld doel gevolg te geven. Van dat ogenblik af was het duidelyk, dat de Nederlandse regering bereid was een herstel van de republikeinse regering in Djokjakarta in overweging te nemen, een herstel waartoe de B.F.O. kort tevoren onder zekere waarborgen had geadviseerd. Nadat de Nederlandse regering be sloten had gemelde uitnodiging van de Veiligheidsraad te aanvaarden, heeft zij een delegatie ingesteld. Zij had het geluk, dr Van Royen aanstonds bereid te vinden om, trots ernstige bezwaren van persoonlijke en zakelijke aard, zich met de leiding van de delegatie te be lasten. Hy werd bijgestaan door enkele personen van zijn keuze en door een aantal civiele en militaire medewerkers, die op voordracht van de H.V.K. In de delegatie werden benoemd. Nadat in verschillende besprekingen met dr Van Royen deze had kennis genomen van het standpunt der Nederlandse rege ring, hetwelk op essentiële punten in een instructie werd vastgesteld, vertrok dr Van Royen met de wetenschap, dat de Nederlandse regering zowel in het belang van de bevolking van Indonesië als van die van Nederland van harte hoopte, dat zijn missie zou slagen, in dien dit op een wijze, die verantwoord mocht heten, mogelijk zou blijken. In de eerste fase van zijn opdracht is dr Van Royen thans geslaagd. Is de wijze, waarop hij daarin geslaagd is, verantwoord? Voor het antwoord op die vraag is het nodig, op inhoud en strekking der gesloten-, overeenkomst in te gaan. De overeenkomst wordt gevormd door twee verklaringen, waarvan in tijdsorde de verklaring van de Repu blikeinse delegatie voorgaat. Zij be helst verzekeringen omtrent beëindi ging van de guerillastryd, omtrent vreedzame samenwerking en omtrent deelneming aan de Ronde Tafel Con ferentie. Deze verklaring is minder sterk dan de verklaring, welke de Ne derlandse delegatie heeft gegeven. De verklaring van de Nederlandse delegatie bevat een verbintenis van Nederland, dc verklaring van de Re publikeinse delegatie slechts een be lofte van de twee hoogste regerings personen van de Republiek, welke echter zonder meer de Republiek niet bindt, daar slechts wordt verklaard, dat men een bepaalde politiek zal be vorderen en op aanvaarding van die politiek door de regering der Repu bliek sterk zal aandringen. Bij de beoordeling van dit verschil moet men acht slaan op het navolgende: 1. De feitelijke positie, waarin de Republikeinse regering op dit ogen blik zich nog bevindt, verschilt wel zeer sterk van die, waarin de Neder landse regering verkeert. 2. Van belang is wat men overeen komt, maar vooral, dat men het over- eengekomene realiseert. Het is moge lijk en vooral onder de huidige om standigheden zelfs waarschijnlijk, dat de Republiek langs de door haar lei ders ingeslagen weg met minder be zwaar kan bekrachtigen en daarna realiseren wat haar leiders voor ogen staat dan langs de weg ener reeds voor terugkeer naar Djokja aange gane formele regeringsverbintenis. 3. Indien de Republikeinse leiders niet zouden slagen in dc realisering van de door hen aanvaarde politiek, zou de overeenkomst komen te ver vallen. 4. Wat de oplossing van het Indo nesisch probleem vooral in de weg heeft gestaan is niet alleen het weder zijdse wantrouwen, maar vooral ook de maatregelen, welke partyen tegen elkander op grond van dit wantrou wen beraamden en uitvoerden. De overeenkomst is te zien als een po ging tot doorbreking van dit weder zijdse wantrouwen. De Nederlandse regering, die thans steunt op het ver trouwen. dat zy in de Republikeinse leiders wil stellen, slaat daarmede de weg in, welke uitsluitend kan leiden tot een oplossing van het conflict. De overeenkomst, die gesloten is op grond van de ruling van de Veiligheids raad van 23 Maart, welke ruling tege moet kwam aan de overwegende bezwa ren. welke Nederland tegen de resolutie van 28 Januari van de Veiligheidsraad had. heeft thans internationaal de grootst denkbare instemming gevonden. Amerika heeft jegens de betrokken par- tiien aan ziin verheugenis over het be reikte resultaat ultdrukkine gegeven. Aziatische staten, die zioh voor het In donesisch probleem sterk interesseerden, hebben de overeenkomst toegejuicht. De commissie ad hoc van de Ver. Naties heeft met een overweldigende meerder heid besloten de behyideling van de In donesische kwestie van de huidige agen da der Assemblée af te voeren. Deze internationale morele steun, die een imponerende indruk achterlaat, zal voor alle betrokkenen een spoor slag ziin om de thans gesloten over eenkomst ook tot verwezenlijking te brengen. De verklaring van de Nederlandse de legatie behelst, dat de terugkeer der Re publikeinse regering naar Diokja wordt aanvaard. Hoewel de besluiten van de Veiligheidsraad, welk#» de basis vormen voor de preliminaire besprekingen, naar het oordeel der Nederlandse regering slechts spreken over de stad Djokja en hare onmiddellijke omgeving, heeft de Nederlandse regering er geen bezwaar tegen een meer ruime interpretatie aan deze gebiedsomschriiving te hechten en met name de gehele residentie Djokja karta daartoe te rekenen, indien zulks het bereiken van een algehele overeen stemming tussen partijen kan bevorde ren. Naar verluidt zal de Sultan van Djok jakarta belast worden met de handha ving van de orde in dit gebied. Voor de terugkeer echter een feit kan worden moet een accoord bereikt ziin over de met die terugkeer samenhangende vraagstukken, waarondervallen de maat regelen ter staking van de guerilla, het herstel van de vrede en de handhaving van recht en orde. waaronder vooral ook begrepen ziin maatregelen, die voorko men. dat represailles, in welke vorm ook. genomen worden. Afgezien van het herstel van dc Re publiek in Djokja zal er overigens in afwachting van dc volledige souver^'- nïteitsoverdracht als gevolg der Ronde Tafel-Conferentie een staatkundig be stand intreden. Als onderdeel van dat bestajid heeft de Nederlandse rege ring harerzijds besloten in dc over gangstijd geen negara's of daerah's of uitbreiding daarvan meer te erkennen voor zover zulks betrekking heeft op gebied, dat vóór 19 December 1948 on der Republikeinse controle stond. Deze bepaling laat onverlet hetgeen in de betrokken gebieden vóór 7 Mei Is tot stand gekomen. Als tweede onderdeel van dat bestand moet gewezen worden op de bepaling, dat in de gebieden buiten D.jokja, welke thans niet bestreken worden door werk zaamheden van het ambteliik apparaat van de Indonesische revering, de Repu blikeinse civiele en politionele ambtena ren in functie blijven. In deze bepaling is een consolidatie van een' bloot feite- Vriendelijke Russen Onmiddellijk nadat de blokkade om één minuut over 12 (plaatselijke tyd, 11.01 uur Ned. tijd) was opgeheven vertrok een Amerikaanse jeep als eerste van Berlijn naar de Westelyke zones. Deze Amerikaanse jeep werd gevolgd door een tweede en een Duitse Merce des .met een knap meisje aan het stuur. De stroom auto's, die weldra volgde, passeerde rustig de Sovjet-Russische controlepost, waar de papieren der in zittenden slechts vluchtig werden door gekeken. Te middernacht maakte het onder Sovjet-Russische controle staande radiostation Berlijn het volgende be kend: „Op dit ogenblik zijn alle ver- keers- en handelsbelemmeringen tussen de Sovjet-zone van Duitsland en de Westelijke zone plus Berlijn, die sinds 1 Maart 1948 zijn ingesteld, op bevel van de vier bezettende mogendheden opgeheven". Eveneens om een minuut na midder nacht begon de straat- en huisverlich ting te Berlijn te branden, daar de gro te electrische centrale in de Sovjet sector de stroomlevering had hervat. De politiepatrouilles, die aan de grens tussen de Westelijke en de Sovjet-Rus sische sectoren alle voetgangers en voer tuigen controleerden, werden te mid dernacht teruggetrokken. De meeste versperringen op de sectorgrenzen wa ren reeds tevoren weggebroken. Zes minuten na middernacht rolde een Brits convooi bij Helmstedt over de grens van de Sovjet-zone. Het Britse convooi had ongeveer 20 minuten oponthoud aan de Sovjet-Rus sische controlepost, doch een Russische kapitein lachte de chauffeurs vriende lijk toe en liet hen na een lichte in spectie verder gaan. De Sovjet-Russische commandant van de post nam de menigte journa listen in ogenschouw en zei: „in mijn hele leven heb ik nooit zulke zenuwach tige mensen gezien". Kolonel Boris Kalinin, chef-staf van de Sovjet-Kommandantura te Berlijn, weigerde een glas wodka, dat de jour nalisten hem aanboden, met de woor den: „nee, dank je. Ik heb vannacht nog een bende werk te doen". Hij be loofde echter heden met de journalisten te drinken. Aan de Westelijke contróleposten bij Berlijn heerste een stemming als bij een operapremière. Iedere auto, die voorbijkwam, werd met luide toejuichin gen begroet. Een ononderbroken stroom Britse en Amerikaanse vrachtauto's was op weg naar Berlijn. Boven hun hoofden gaat echter de luchtbrug voort, met om de 90 seconden een krachtig geronk van de viermotorige Skymasters. Om 1.25 uur plaatselijke tyd meldde radio Hamburg, dat de eerste trein zo juist uit Helmstedt was vertrokken. De ze trein, getrokken door een locomotief uit de Sovjet-zone, telde acht wagons, waarin zich behalve talrijke Engelse, Amerikaanse en andere corresponden ten ook doedelzakspelers van de „Gor don Highlanders" bevonden. De locomo tief was feestelijk versierd met groene twijgen. Bij Marienborn aan de Sovjet grens werd van locomotief gewisseld. 12 Spoorlijnen werden voor het ver keer opengesteld tussen het bizonale gebied en de Sovjet-zone. Men wil voor lopig gemiddeld 16 goederentreinen, 5 geallieerde pnssagierstreinen en 1 Du!t se passagierstrein per dag op het tra ject Helmstedt-Berlijn laten rijden- Bij de Hamelin-brug aan de Zuid- West-grens van Berlijn, het controle punt der Westelijken, hadden zich meer dan 100 auto's met booglampen en film camera's opgesteld. Vertegenwoordigers van verschillende omroepverenigingen over de wereld stonden daar met vracht ladingen opname- en uitzendappara- ten opgesteld, terwijl eer? wachtende menigte stond te praten, roken en drin ken. De eerste, die Berlijn binnenkwam, was de Amerikaan Walter Rundel. Om 1 uur 46 passeerde hij in een grote Ford dit punt. Zijn wagen werd hier omstuwd door meisjes uit Berlijn met boeketten bloemen. Volgens de onder Sovjet-Russische controle staande radio Berlijn zal de opheffing der blokkade heden in alle Duitse fabrieken worden gevierd en zul len de schoolkinderen een vrije dag krijgen. Alle Berlijners worden uitge nodigd om 14 uur plaatselijke tijd een massa-demonstratie in de Sovjet-sector bij te wonen „om uiting te geven aan de wil van Berlijn, een verenigde hoofd stad en een onverdeeld Duitsland te verkrijgen". Luitenant-generaal John Cannon, be velhebber der Amerikaanse luchtmacht in Europa, heeft in een officiële ver klaring te Wiesbaden gezegd: „De luchtbrug wordt evenals tot op heden voortgezet, totdat voldoende voorraad is gevormd en wij er van verzekerd zijn, dat het vervoer over de grond de be hoeften van West-Berlijn kan voor zien. Twee vrachtauto's met voedselpak ketten voor Berlijn zijn door de Sovjet- Russische controle te Luebeck terug gestuurd. Volgens de Sovjet-Russische autoriteiten mochten heden alleen com merciële ladingen en geen liefdadig heidszendingen worden doorgelaten. Volgens een Sovjet-bureau trachtten de Amerikaanse en Engelse journalisten, die met hun auto's te Helmstedt klaar stonden om de race naar Berlijn te beginnen, op alle mogelijke manieren eikaars start te belemmeren, bv. door suiker in de benzinetank te strooien of de wagen dwars over de weg te zetten. De Engelse en Duitse verzekerings maatschappijen hebben geweigerd de deelnemers aan de race te verzekeren. De Brandenburger Tor, de voornaam ste toegangspoort tot de Sovjet-Russi sche sector, is opnieuw in een vuurrood toilet gestoken. Daarachter strekt zich Unter den Linden uit als een bonte aaneenryding van vlammende leuzen. Er is een overvloed van rode en zwartroodgouden vlaggen Overal ziet men in rode letters de eis tot eenheid van Duitsland en een spoedig vredes verdrag aan de muren geschreven. Daarentegen is in het stadsbeeld van West-Berlijn weinig verandering te be merken. Slechts het verblijf van de Westelijke magistraat, waar vanoch tend in het bijzijn van geallieerde ver tegenwoordigers op plechtige wijze de openstelling der wegen is herdacht, werd in feesttooi gestoken. In de hal van het gebouw hing de Sovjet-Rus sische vlag weer naast de vlag van de drie Westelyke bezetters, voor het eerst sedert de Sovjet-Russische wachtposten de rode vaan neerhaalden van het ge bouw der geallieerde Kommandantura. Een impressie van de „opening" De weg naar Helmstedt is thans open. Voor het eerst na tien maanden zijn geallieerde automobielen hedennacht Russische slagbomen bij Babelsberg, vijftien kilometer buiten Berlijn, gepas seerd, om in lange karavaan naar het Westen te rijden. Het officiële einde van de blokkade die een zo betekenis volle factor in de wereldpolitiek is ge worden, had het karakter van een spor tieve gebeurtenis. Het geallieerde con trolepunt leek voor het middernachte lijk uur op de startplaats voor een tul- penralley. In vele honderden automo bielen waren zij, die het einde der blok kade ter plaatse wilden meemaken, naar de controlepost gekomen. Reeds sedert de middaguren had een leger van ge allieerde en Duitse persfotografen er collegiale strijd gevoerd om de beste stellingen te betrekken. De weg was door barricaden van fotoapparaten ge blokkeerd en velen hadden zich met hun toestellen op het dak van het controle- gebouw of in bomen genesteld. Het gros van de ongeduldige massa bestond uiteraard uit journalisten. Pre cies twaalf uur openden Amerikaanse en Britse militaire politie de slagbomen en terwijl blitzlicht uit tientallen lam pen felle flitsen in de bossen wierp, die de autobaan omzomen, zette een jour nalistieke autoriace in, die geen einde scheen te nemen. Door een haag van honderden wuivende toeschouwers schoot de ene na de andere auto door de con trole. Dcumentaire formaliteiten waren tevoren reeds verricht, een kilometer verder bevond zich de Russische con trolepost van Nowaves. Er stonden Rus sische officieren en manschappen, die zich niet om ons bekommerden en door de Duitse politie het sein lieten geven, dat wij zonder formaliteiten konden doorrijden. Als een keten van lichten begonnen de autorijders daarop aan de honderdzestig kilometer naar Helm stedt. De kleine Amerikaanse wegpatroullle, die met een radiowagen de stoet had geopend, werd spoedig door wagens met verslaggevers gepasseerd. Iedereen wil de de eerste zijn om de contröle-post aan het andere einde van de Russische zone te bereiken. Halverwege ontmoet ten wij de kop van de colonne, die uit Helmstedt in omgekeerde richting was gestart en ook daar dezelfde ijver. Met deze colonne keerden wij naar Berlijn terug. Een tocht zonder' sensatie. De autobaan was eindeloos en eentonig als altijd. De Engelse waarschuwingsborden waren er nog. Aan het einde was de uit vroeger tijden bekende controle door Russische wachtposten. Ook daarin was niets veranderd. Een kleine, jonge sol daat, met Mongools uiterlijk, salueerde beleefd en een beetle schuchter en vroeg dokumenta".Hij wierp er nauwe lijks een blik in en zeiDobry" dat wil zeggen „in orde". Hij tikte wat onbe holpen aan ziin pet. Duitse politiemannen openden de slagbomen en schoten stram in de hou ding. Alles was alsof er niets was ver anderd. Hetzelfde ritueel, dat wij nog gewoon waren van tien maanden gele den. Verderop, bij de Westelijke con trole. schoten nog een paar blitzflitsen op onze waeen. Toen was de grote sen satie voorbij. Voor ons lag Berlijn, de straten en ruïnes overcoten door een overvloedig maanlicht. Niet langer heers te die ter ~end zwarte nacht. In de hoofd straten brandden weer lantaarns en uit vele vensters scheen licht, het licht dat zovele maanden heeft ontbroken en dat nu plotseling en eigenlijk zonder enige sensatie weer is teruggekeerd. DE LUCHTBRUG. In 10 maanden luchtbrug-operatie brachten Amerikaanse en Engelse vlieg tuigen meer dan 1.500.000 ton goederen m bijna 200000 vluchten naar Berlijn. Zn hebben hierbii een gezamenlijke af stand van 87 mlllioen mijlen afgelegd. De vervoerde voorraden bestonden o.m. uit 950.000 ton steenkool en 438.000 ton voedsel. De luchtbrug kostte naar schatting aan de Verenigde Staten 150 millioen dollar en aan Engeland 6.500.000 pond sterling. Begin Mei waren er 380 Amerikaanse en Engelse vUeetuigen od de luchtbrug waaronder 200 viermotorigp Amerikaan se Skymastprs. een pas gpkomen Ame rikaanse Stratocruiser. Dakota's en Britse Yorks en Hastings. Meer dan 57.000 man hebben de vlieg tuigen van de luchtbrug bemand. lijke toestand uitgewerkt zoals dis thans in At.leh wordt aangetroffen. Mocht deze bepaling elders dan ln Atjeh tot bezwaren aanleiding geven, dan vertrouwt de Nederlandse rege ring, dat de oplossing daarvan zal plaats vinden in de geest van samen werking tot handhaving van recht en orde. welke aan de bereikte overeen komst ten grondslag ligt. De verklaring van de Nederlandse delegatie heeft ook betrekking op de Ronde Tafel Conferentie. Onvermin derd de erkenning van het zelfbeschik kingsrecht overeenkomstig de beginse len van Linggadjati en Renville, wordt bepaald, dat de Republiek straks als een staat haar plaats in de Ver. Sta ten van Indonesië zal innemen en in 't. voorlopig vertegenwoordigend lichaam daarvan een derde van het aantal ze tels zal bezetten. Buiten twijfel wordt gesteld, dat de Ronde Tafel Conferen ce enerzijds zal leiden tot bespoedi ging van de onvoorwaardelijke over dracht van de wezenlijke en volledige souvereiniteit aan de Ver. Staten van Indonesië, anderzijds dat deze over dracht moet plaats vinden in overeen stemming met de Renville beginselen, welke in onze grondwet hun weerslag hebben gevonden. Ik moge mij tot deze resumptie van de inhoud der beide „statements" be palen. Zij hebben de vorm van eenzij dige verklaringen, maar het karakter van constateringen van het door beide partyen aanvaarde resultaat van het gevoerde overleg, gelijk op verzoek van en ten overstaan van de' heer Cochran als voorzitter der Unci door beide de legaties uitdrukkelijk is verklaard. De Nederlandse regering heeft op Vrijdag 6 Mei j.l. haar delegatie ge machtigd de overeenkomst in naam der Nederlandse regering aan te gaan. Daarmede heeft dc Nederlandse regering de verantwoordelijkheid voor de thans ingeslagen weg aanvaard. ZU is tot dit besluit geleid door de overweging, dat de gewenste opbouw van de Ver. Staten van Indonesië als een Souvereine Staat en de tot stand koming van de Unie vroeg of laat eisen, dat de strijd, die thans gevoerd wordt, plaats maakt, voor overleg. Hoe eerder dit overleg begint, hoe eerder een eind kan komen aan de offers aar» mensenlevens, die slechts verantwoord zijn, zolang zy het min dere kwaad vormen, zolang zy de tol zyn, die betaald moet worden aan een betere toekomst, welke zonder deze offers niet bereikbaar is. Maar zodra de verantwoordelijke politieke leiders van een volk de rekelijkc mogelijkheid zien om langs vreedzame weg tot een oplossing te komen van een probleem als dit, waaronder het bestaan van byna 100 millioen mensen nu reeds sinds vele jaren gebukt gaat. zyn zij verplicht deze mogelijkheid niet onbe proefd te laten voorbijgaan. Naar de vaste overtuiging van de Ne derlandse regering is zulk een mogelijk heid thans aanwezig. Indien beide par tijen er naar streven om de moeilijkhe den te verkleinen, die elk van haar thans op eigen terrein ongetwijfeld on dervindt, maar die in het licht van het op korte termijn te bereiken doel van de R. T. C. van snel voorbijgaande aard zullen zijn, dan zal in onderlinge sa menwerking een werk tot stand gebracht kunnen worden, dat straks tot zegen zal strekken van de vrije en souvereine vol ken van Indonesië en Nederland. Ik sluit mij aan bij de woorden, die de voorzitter van de Republikeinse dele gatie ter gelegenheid van een te Bata via op 7 Mei jl. door hem gehouden persconferentie heeft gesproken: „Het belangrijkste is de krachtige wil van beide partijen om uit te voeren het geen thans overeengekomen is en dat niet geheel kan worden vastgelegd in woorden en termen. De goede bedoe lingen vormen dc grondslag van de he den afgelegde verklaringen en het hangt van de goede bedoelingen af of wij zul len slagen of niet. Ik neem aan. dat met goede wil en hulp van alle betrokken partijen dat, wat bereikt werd, kan dienen als ge zonde basis voor verdere overeenkom sten". Inderdaad, van overheersend belang zijn de goede bedoelingen. In het licht daarvan verbleekt de betekenis van be palingen, die op zichzelf een van beide partijen zwaar kunnen vallen en zelfs te zwaar zouden zijn, indien zij aan de goede bedoelingen van de wederpartij zou moeten twijfelen. De jongste geschiedenis van het Indonesisch probleem is rijk aan te leurstellingen voor alle betrokken partyen. Het heeft geen nut op dit ogenblik na te gaan waaraan die te leurstellingen te wy'tcn zyn, maar wel mag de wens worden uitgespro ken, dat een nieuwe geest zal intre den, waaruit men de kracht zal put ten om de in het verleden begane fouten te vermijden en aan het lot van de volken van Indonesië en Ne derland een beslissende kentering ten goede te geven. Door deze hoop geleid heeft de Neder landse regering de resultaten van de onvermoeide arbeid van dr. Van Royen en zijn medewerkers aanvaard Zij heeft zich er van vergewist en met voldoening er van kennis genomen, dat ook de B.F.O. daaraan haar volledige instem ming hecht, omdat de voortdurende me dewerking van de B.F.O. aan de verdere ontwikkeling van zaken volstrekt onmis_ baar is. Het is mogelijk, dat de thans ingesla gen weg vooral in den beginne moeilijk begaanbaar zal blijken en dat wij daarop nog hindernissen zullen aantreffen, die een minder door tegenslagen gehard volk dan het onze zouden afschrikken. Dit vooruitzicht beneme ons niet de moed voort te gaan ten einde te verwezenlij ken, wat wij beloofd hebben en overeen gekomen zyn. Moge de overeenkomst van Balaria van 7 Mei 1949, die de naam van Van Royen-Rum-Statements zal dragen, on der Gods zegen de smartelijke historie der laatste vier jaar besluiten en een tydpork inluiden, waarin wederzyds begrip, wederzijdse oprechtheid we derzijdse goede wil, hulp en bijstand zullen tonen, wat deze factoren vermo gen voor een mensheid die snakt naar verlossing uit de machten van het kwaad.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1