opsMtfOORrSALATAf Van Est won de vijfde étappe en Schellingerhoudt de Oranjetrni Eerste Kamer behandelt Oorlogsbegroting HEI HUIS AAN DE BAAI Radio-prograinnia LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 11 Mei 1949 Tweede Blad No. 26689 Ronde van Nederland. Reeds 29 renners uit de course Xu wij, bij aankomst van de 5e étap pe le Helmond, ongeveer op de helft van de tweede Ronde van Nederland zijn, vallen er enkele conclusies te trekken, welke wellicht van voorlo pige aard zijn, maar toch belang wekkend genoeg mogen worden ge noemd om te worden vermeld. Daar ls in de eerste plaats de en or- me belangstelling, welke ook deze 2de ronde allerwege trekt. Niet tiendui zenden, ma3r honderdduizenden staan er langs de wegen. Ook gisteren ln de vijfde étappe, die van Apeldoorn door dé Achterheek. langs Arnhem en Nij megen en door ae dorpen Grave, üden én Gemert en hoe al die aardige plaatsjes in ,het prachtige Brabantse land meer mogen heten, naar Hejmond liep. In deze stad was geen mens meer thuis, werkelijk iedereen had zioh een plaats weten te veroveren langs de straten en lanen, waarlangs de laatste kilometers voor de finish het parcours leidde. En het dient gezegd, de renners hebben de toeschouwers tot dusverre mooie sport voorgezet. Gestreden is er In deze 5 étappes, van begin tol eind. In elke rit vielen er slachtoffers en nu, na 5 étappes, z{jn er nog maar 51 in de course en men vertrok met 80 uit Amsterdam, bijna 40% uitvallers dus. De zware heuvels van het Limburgse parcours moeten nog komen, Wat de I reden is van dit hoge percentage? Dat is heel simpel. In elke étappe gaat er vlak na ae start ten aantal renners tussenuit. Het gevolg is, dat het tem- DO onmiddellijk hoog komt te liggen, ér wordt dan getrokken dat het een lieve lust is cn de strijd eindigt niet eerder voordat de eindstreep is gepas seerd. Dat gaat zo ovei afstanden die variëren van' 170 tot 250 kilometer. Meü moet in een goede conditie zijn om dit daverende geweld te kunnen overwinnen, om zich te handhaven, wanneer de krachten losbarsten. En 'n renner moet ook in puike conditie zijn om een kans te hebben om op een der bovenste plaatsen var het algemeen klassement beslag te kunnen leggen. BOUK S HELLINGERHOUDT IN GROOTSE VORM. Een van die renners, die een formi dabele vorm vertoont, is de Zaankan- ter Bouk Schellingerhoudt, die in eike étappe tot de aanvallers behoort en ook in deze 5e étappe steeds kranig werk heeft geleverd. Toen Sohulte, de drager van de Oranjetrui in Apeldoorn, een groep vluchtelingen op een paar kilometer van de start liet gaan. heeft hij waarschijnlijk een grote fout ge maakt. Het verschil tussen een 20-tal uitlopers en het grote peleton werd f steens groter, van 1 minuut naar 2 mi- nuten te Winterswijk, 4 minuten bij Dieren en 6 minuten bij Grave. Toen begreep men weldra, dat de Bossohenaar zijii leiderstrui kwijt zou raken aan de man die 2e was in het algemeen klas sement, Schellingerhoudt. Want wel trachtte Schulte de achterstand steeds te verkleinen, maar na 114 uur zwoe- I gen was hij nog niet verder gekomen, I aangezien hij weinig steun ondervond I van zijn ploegmaten uit de nationaie A-ploeg, zodat elke poging bij voorbaat tot mislukken was gedoemd. Toen Schulte in Helmond arriveerde, met een aohterstand van 6 A 7 minu- I ten, klonk juist door de luidspreker, dat Schellingerhoudt de Oranjetrui had gewonnen, 'n verbeten trek kwam er op 't gezicht van de Bosschenaar en hij mompelde: „Mijn tijd komt weer, wij zijn pas op de helft, de Ronde is nog lang niet uit." De uitslag van de ïde étappe Apel doorn—Helmond t214 km) luidt: 1. Van Est (Ned. D) 5 uur 15 min. 3-3 sec., 2. Keteleer (Ned. B) 5.16.09. 3. Meersman (Belg. A) z.t., 4. Sohelün- gerhoudt (Ned C) 5.16.22, 5. Loos (Ned. B) z-t. 6. Leenen (België B) z.t. 7. Van Staven (Bel. B) z.t. 8. ex aequo: LeNi- zerny (Frankr.). Van Kerohove (België B>. Kuilman (Ned. C). De Korver (Ned. A). Lakeman (Ned. B). Voorting (Ned. A), Van den Dungen (Belgisch- Nederlandse ploeg). Bourlon (Frank rijk), Dorgebray (Frankrijk), Cal'.ens (België A) en De Ruiter tNed. E) al len dezelfde tijd als Schellingerhoudt. 19. Sohulte (Ned. A) 5 uur 22 min. 07 sec. 20. Acou (België A). 21. Vooren (Ned. C), 22. Middelkamp (Ned. A), allen zelfde tijd. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Schellingerhoudt (Ned. C) 28.29.17. 2. Meersman (België A> 26.29.41. 3. Van Stayen (België B) 26.31.21. 4. Ke teleer (Ned. B) 26.31.24. 5. Schulte (Ned A) 26.33 19. 6. De Hoog (Ned. E) 26.35.15. 7. Middelkamo (Ned. A) 26.37.22. 8. Lakeman (Ned. B) 26.40.05. 9. Callens (België A) 26.40.54. 10. Loos (Ned. B) 26.43.22. TENNIS. L.T.C. „DE MUNNIK". Door de Leiderdorpse tennisclub „De Munnik" werden op de le competitie- dag de volgende resultaten verlüregen: Te Werve I—De Munnik I 2—3; De Munnik 2—Sobri 1 4—1; De Munnik 3 Ballenmeppers 1 2—3. DUIVENSPORT. P.V. „De Blauwbaard' (Alphen) Wedvlucht met oude duiven vanaf Weert, 130 K.M. 343 duiven werden ge lost bij N.O. wind en heldere lucht. De lste duif werd geconstateerd om 9.35.58 uur. Deze vloog met een snelheid van 1181.18 M per minuut. De laatste ar riveerde om 9.46.42 uur en bereikte een snelheid van 1031.74 M. per minuut. De gedetailleerde uitslag luidt: P. G. Bor- gers 1, 2, 9. 11. 15, 42, 47, 58 en 63; J Vernes 3, 27; H W. Martens 4. 19. 29; G. van 't Klooster 5: B. Hoogervorst 6; J. Tuinenburg 7. 45;: Jac. Hogenes 8. 48, 60; J. v. d. Ziel 10, 22; H. v. Vegten 12, 24, 40, 50, 59; Jac Haal# 13. 54; H. Hoogeveen 14, 43, 69; C. v. Ofwegen 16, 17. 39. 62; P. H Goedhart 18. 37; J. A. Mens 20; J. W. Goedhart 21; D v. d. Ham 23, 36; G. v, d. Ham 25, 32; A, v. Walderveen 26, 66, 67, 68; Joh. v. Ofwe gen 31; T Domburg 33; E. v. Egmond 35; G. G. R Dool 41. 55; A. Vernes 44; W. "'Vermei 49; Schellingerhout 52; D. Groeneveld 56. 57: H Mens 64. VOETBAL ALPHEN BIJ LAATSTE 32 IN BEKERSTRIJD. Zondag a.s, zal voor de bekercompe titie een tussenronde worden gespeeld van 10 wedstrijden om het overblijvende aantal clubs op 32 te brengen. Alphen is Zondag a.s. vrij en behoort dus tot de 32 clubs, die 22 Mei de strijd zullen voortzetten. De loting is dan landelijk. PROMOTIE AFDELING NAAR K.N.V.B. De K.N.V.B. heeft de eerste wedstrij den vastgesteld van de tweede helft der promotie-competitie van de afdeling Leiden naar de K.NV.B. In de afde ling van Alphense Boys speelt Zondag a s. WLV togen Lisse. Een propagandastunt der communisten (Van onze Parlementaire Redacteur). Gisteren heeft de Eerste Kamer be schouwingen gehouden over de Oor logsbegroting, waarbij tevens het al gemeen defensiebeleid ter sprake kwam. Praeses Kranenburg en minister Schokking begonnen met een woord van hulde aan de nagedachtenis van de kortelings overleden oud-minister Fiévez, waarbij de meeste sprekers zich aansloten. De heer Vixeboxse (CH) zeide dat de dood van de oud-minis ter aantoonde, dat het offer van het leven aan het vaderland niet alleen op het slagveld wordt gebracht. De huidige minister bleek ten volle de erfgenaam te zijn van zijn voorganger wat betreft het vertrouwen, dat de Kamer in hem stelt. Slechts de heer Schoonenberg (Comm.) deelde dit ver trouwen niet en sprak van een agres sieve begroting. Wij zijn opgenomen in het „oorlogszuchtige Westblok", maar het „welkom" aan de Britse ar tilleristen te Deventer is welsprekend, aldus spr. Ook dien-de hij een motie in, waarin gevraagd wordt de 7 Dec. divisie onmiddellijk te demobiliseren. De heer Wendelaar (WD) had ook critiek op het Atlantisch Pact, al is hij het natuurlijk daarmee eens. Hij vond 24 divisies voor de verdediging van West-Europa maar niets. En als het waar is, dat men de verdedigingslinie langs Rijn en Gelderse IJssel wil laten lopenj dan is dat voor ons onaanvaard baar. De heer Van Voorst tot Voorst (Kath.) laakte de zwijgzaamheid van „Marine" over ons maritiem aandeel in het pact. „Oorlog" was heel wat mededeelzamer. Doch op dit departement had spr. heel wat critiek wat betreft de interne or ganisatie. En hier kwamen we op het Instituut der Staatssecretarissen. Ook te dien aanzien zag de heer Van Voorst tot Voorst verschillen in de bevoegdheid: de heer Moorman vervangt de minis ter op alle terrein en gaat dus ock over de Ohef Staf, aldus spr., terwijl de heer Fockema Andreas slechts voor een deel der taak van de Minister van Oorlog de verantwoording draagt. Maar in ieder geval hebben de staats secretarissen by alles de politiek van de minister uit te voeren. Zij zijn dus niet van invloed op de politieke sa menstelling van het kabinet. En de roep om staatssecretarissen van PvdA- huize gaat. althans om redenen van evenwicht binnen het kabinet, niet op, aldus spr. De heer Algra (A.R.) had. ter be strijding van de P.v.d.A.-eisen Inzake een partijgenoot-staatssecretaris aan Defensie, het oude verhaal van het gebroken geweertje opgehaald ten be wijze dat aan die zijde geen deskundi gen voor zulk een functie te vinden zouden zijn. Dodh de heer v. d. Kieft (Arb.) diende hem van repliek: Wij hebben ons in de tijd van het vredes-idealis- me vergist, maar moet de heer Algra uitmaken, hoe lang wij „ln quarantai ne" dienen "te blijven? De heer De Dreu (Arb.) had tevoren al verklaard, dat zijn partij geen be zwaren had tegen de nieuwe staatsse cretarissen persoonlijk. Om een derge lijke functionaris voor de luchtmacht werd intussen door niemand gevraagd. Voor de Marine werd voornamelijk opgekomen door ae heren Algra en Vixeboxse. Onze zeemacht mag niet de dupe worden van internationale ver dragen. De motie van de heer Schoonenberg vond bij de andere sprekers geen steun, daar zij haar als een propagandastunt beschouwden. In de aanvang van de middagverga dering werden een vijftal wetsontwer pen z.h^t. aangenomen, w.o. de Instel ling der gemeente „Wieringermeer" en Matige wedstrijd tussen Bondsploeg en Rotherham ENGELSEN" VERLOREN MET 3—2. Machtige dingen heeft de Engelse club Rotherham in de gisteravond in het Feyenoord-stadion gespeelde wed strijd tegen een bondsploeg niet laten zien. Maar al was dan het Engelse spel pover, dat van de bondsploeg was niet veel be-er. Het beste was wel de BVV- verdediging. waarin Saris als doelverde- diger uitblonk en Krijgh een voortdu rend struikelblok vormde voor de lin kervleugel van Rotherham. Möring als stoppelspil was goed zonder op te val len. De middenvoor Ponstijn uit de club van dr Jan Thomee (Concordia), viel zeker niet tegen. Hij loste soms ver rassend e schoten Het eerste doelpunt, dat op zijn naam kwam, nam eigenlijk Timmermans voor zijn rekening, maar Ponstijn gaf het leder ln de doelmond nog wat meer vaart en bü het tweede doelpunt had de Delftenaar over enig geluk niet te klagen. Timmermans en Beun als middenspelers ondervonden te weinig steun van hun vleugelspelers Colthoff en Clavan, die beiden beneden de maat bleven. Van de kanthalfs was Schaap de beste. De wedstrijd was nauwelijks vijf mi nuten oud, toen de Engelse rechtsbui ten Mc Mahon de bal overgaf aan de linksbinnen Sfcaw, die onhoudbaar In zette (01). Er volgde een kwartier van middelmatig spel van weerszijden, toen eindelijk Timmermans, die rechts binnen speelde, na een mooie dribble een schot loste, dat keeper Bolton niet meer kon bereiken. De bal was wellicht de doellijn reeds gepasseerd, in ieder geval was Ponstijn er als de kippen bij om nog een zetje toe te geven (1—1). Een minuut later loste Ponstijn tussen vele spelers door een niet ai te hard schot, dat door effect echter over de vallende keeper heen in het net be landde (2—1). Twaalf minuten voor de rust beging Van der Sluys binnen het strafschopge bied een overtreding. Scheidsrechter Van der Meer kende een penalty toe. maar de linksbinnen ShaW schoot de bal keihard naast de paal. Enige mi nuten later kwam echter toch- de ge lijkmaker door rechtsbinnen Guest (2—2) Van de tweede helft is weinig meer te vertellen, dan dat na ruim een half uur van aanvallen over en weer Beun even buiten het Engelse strafschopge bied een vrije trap kreeg te nemen, die hij in een doelpunt omzette (3—2). Dit werd ook de eindstand. BRIDGE. OM DE WADDINGTON-BEKER. In de tweede ronde om de Wadding- ton-beker moest „De Sleutels" in Rot terdam tegen het sterke team van de Kantonbridgebond de strijd aanbinden. Leidon telde vier invallers, zodat de verwachtingen niet hoog gespannen waren. Na vijf ronden was de stand 138 —103 in het voordeel van de gastheren, die daarmee rechtstreeks op de over winning schenen af te stevenen. De Sleutels gaf zich echter niet zonder meer gewonnen en wist deze achter stand ln de volgende ronde tot 159 132 te verkleinen. De zevende ronde was sensationeel: met één slag was de ach terstand van 27 punten omgezet in een voorsprong van 4 punten. De laatste ronde leverde de Leidenaars een zeer ruime winst op; zodat zij met 215—175 deze zware uitwedstrijd wonnen. De resultaten van de Sleutel teams waren: Team 1: Koch, Visser, Roem, Star +69 -32; team 2: v. Helvert, v. Egmond, v. Tuyn, Kuyt +35 -56; team 3* Vriienhoek, v. d Stok, Epskr.mp, v. Wingen Jr. +73 -34: team 4 Bente, Oudshoorn, Beyer, Thijssen +38.-54. Bcdrüfscompctilie -7- Na de wedstrijd Record deelneming aan SpOrtSpllntcrs Sportuitwisseling Leiden-Gent NEGEN TAKKEN VAN SPORT STAAN OP HET PROGRAMMA. Zoals wij reeds meldden, vindt te Gent van 26 tot en met 29 Mei de Jaarlijkse sporiuitwisseling tussen Leiden en deze stad plaats. Aan deze wedstrijden zal door ongeveer 160 Leidse sportbeoefe naren een record-aantal worden deelgenomen en zij omvatten de vol gende takken vaD sport: voetbal, hoc key, athletiek. korfbal turnen, scher men, roeien, bridgen en biljarten. Inmiddels zijn door de diverse sport bonden de ploegen samengesteld, zy luiden Schermen: D. J. Verzijden. H. W. Ligtenberg, P. Erades, L. Erades, H. v. d. Beid E. C de Jager. A. van Vliet. C. J. van Hilteii. Deze schermers zijn ge kozen uit A.E.W., de Politie, én de Studentenscherm vereniging. Korfbal: heren W de Wagenaar (Zuiderkw.), C Vinkenstyn (Zuider- kw.), J. v d. Watei (V.O.), P. Kruyt (V.O.), A. D. J. Labordus (Algemene). H J. v. d. Pluym (Algemene), C. de Wolf (Algemene) G H Frederiks (lei der) C. O. N. Legel (Fluks), J. Beyer (official). Dames: E. M. M. van Haasteren 'Da naïden). M. M. v. Berkel (Zuiderkw.), J J. Nolles, S. M .J. v. d. Tuyn, I. C. Boogert-Stormer (Algemene). J. W. v. d. Pluym—v. d. Linden (Algemene», E. M. Frederik—Buikstra (Fluks). Biljarten: G. M. Teegelaar A. Leeuwin, L. van Roon M. J. van Leeuwen, G. A. Bocxe, A. v. d. Heiden. Turnen: A. Metz (official-jurylid). J. Pommer (leider), D Bergman, A. Vink, J. A. den Hertog. H. den Hertog. M. Mulder, P. v.d. Hoeven. H. J. Labordus, H. Lepelaar (allen lid van Excelsior), G. W. Rohner (official-jurylid). Bridge: I. G. J. Smelt, L. C. v. Win gen, P. A. Visser, N. v. a. Star, M. L. Kuyt, S. van Egmond, A. J. Reekers, A. van Tuyn. T. Bonte. J, Vogelenzang, A. Verboog, mevr. S. VerboogDekker. De bridgers werden gekozen uit De Sleutels. DDS en VOG. Atletiek: 100 m W. van Dorp (Bata ven); H Stlkvoort (Bataven). 200 m. C. van Venetien (Holland); A. v. d. Houwen (Holland). 400 m. J. Mooy- kind (Bataven); P. Sluiter (Holland). 800 m. J. Vollebregt (Bataven); C. Tuynman (Bataven). 1500 m. J. van Rooyen (Holland); W. Bonte (Holland). 5000 m. C. Kraan (Bataven); L. van Heteren (Bataven) Verspringen H, Stikvoort (Bataven)W. van Dorp (Ba taven). Hoogspringen H. Bresser (Ba taven); J. Berbee (Bataven), Speerwer pen Y. de Boer (Donar); S. Meerburg (Holland). Kogelstoten L. Mulder (Hol land); A Gieske (Bataven). Discuswer pen A. Gieske (Bataven); H. Bresser (Bataven). 4 100 m. W van Dorp (Ba taven)H. Stikvoort (Bataven)C. v. Venetien (Holland)A. v. d. Houwen (Holland). De hockeyploeg werd nog niet samen gesteld, De voetbalwedstrijd tegen het eerste elftal van La Gantoise zal op* Zaterdagmiddag worden gespeeld, daar Zondags een herhaling zal worden ge- houden Van de historische ODtocht ter gelegenheid van het 1000-jarig bestaan van de stad Gent. Onderwijzers met 132117 m.p. werd gewonnen, luidt de stand: Ned. Rot. Mij. 6 gesp. 12 pnt; Onder wijzers 611; S.C. Lichtfabr. 7—11; Leidsch Dagblad 76; Stadhuis 76; PTT 74; S.C. Lichtfabr. II 7—2; Twentsche Bank 72. In de a.s. Maandag te spelen wed strijd tussen N.R.M. en Onderwijzers de begroting van het Zuiderzeefonds. OnderwijzersStadhuis, die door de moet dus de beslissing vallen. Alleenj Duyvis maakt Sslata FEUILLETON 23) door ANDRIES MACKENZIE, vertaald uit het Engels. enige De inspecteur kwam zonder omwegen terzake. Meneer Carfrew, ik heb het ver moeden, dat uw moeder gechanteerd tfordt en ik zou graag zien, dat u ons Welp de mensen te vinden, die zioh Weraan schuldig maken. Arthur Carfrew opende een gouden sigarettenkoker, stak met grote zorg 'n sigaret aan en leunde met half-geslo- ten ogen achterover in een diepe stoel. Het zal me bijzonder aangenaam zijn, mompelde hij. Ik heb op me zelf een beetje detective gespeeld, maar ik *an niet zeggen, dat ik erg veel suc ces heb gehad. Schoot u daarom op goed geluk 0? het meisje, dat u dacht, dat de dienstbode was? vroeg Brannigan. Maar m'n beste man, ik heb sinds uit het leger ben geen schot op wie dan ook meer gelost, verklaarde de Jongeman. Bovendien is het niet mijn gswoonte mijn doel te missen, tenzij net doel érg klein is. Ik geef toe, dat die bewuste avond rondom het huis "2t aan het verkennen ben geweest, aaagezien ik de auto met Mary er in uit de stad achtervolgd had en wilde weten, waar ze bleef. Maar ik had niet net minste plan om op haar te schie ten. ik heb een sohot gehoord, dat is waar, Het kwam van ongeveer vijftig Jeter van de plek, waar ik tussen de wmen verborgen zat. 7- Zag u iets van de man, die het sohot loste? vroeg Brannigan. Nee. Hij zou langs me heen geko men moeten zijn, als hij naar de weg tehig wilde gaan. Maar hij schijnt in de tegenovergestelde richting verdwe en te zijn. Juist. Dc merkte aan Brannigan's toon, dat n(l het verhaal van de jonge Carfrew poolde. Het werd dan ook met vol komen overtuiging en zelfverzekerd heid verteld. Heeft uw moeder met u wel eens över deze zaak gesproken? Nee. dat Is juist het afschuwelii- Myn vader is drie jaar geleden ge korven. Toen ik uit dienst kwam. jjrkte ik. dat mijn moeder enorm jkanderd was, maar ik schreef dat V* aan haar verdriet over mijn va- Gers dood. Toen verkocht ze ons bui tengoed en begon allerlei onzinnige bezuinigingen in te voeren, terwijl ik er ook achter kwam, dat ze juwelen had verkocht. Wij hebben nogal wat geld, maar mijn oudste broer erfdemèt de titel het leeuwenaandeel. Hij is nog in dienst in Indië bij de Marine, en ik wilde hem niet lastig vallen met de vage vermoedens, die ik begon te koes teren. Iets meet toch uw argwaan op gewekt hebben? merkte de inspecteur op De jongeman knikte. De allereerste keer, dat ik arg waan kreeg, was teen mijn moeder ontzettend zenuwachtig en opgewon den deed, toen er een blauwe envelop pe bij de post was. Ze maakte al haar andere brieven open, maar liet die ene brief liggen. Ze nam die mee naar haar kamer. Ongeveer 'n maand later herhaalde zich dit. Ik merkte op, dat het dienstmeisje, Mary, altijd als het ware cp de post liep te wachten; de uitdrukking van haar gezicht, als ze de brieven naast mijn moeders bord neerlegde, gaf me de indruk, dat ze ergens van wist. En toen op een keer, dat mijn moeder uit was om te winkelen, betrapte ik Mary er op, dat ze privé-brieven en stukken in het bureautje van mijn moeder aan het doorzoeken was. Ik gaf haar 24 uur om het huls te verlaten. Ze ging on middellijk naar het Bureau, dat haar aan ons verhuurd had. Diezelfde mid dag verliet ze Londen in een auto, die juffrouw Taylor bestuurde, en die ik achtervolgde in mijn eigen wagentje. Dat is alles wat ik te vertellen heb. Als was hij uitgeput door zijn ver haal, leunde de jongeman dieper in zijn stoel en Stak opnieuw een sigaret aan, die hij met kennelijk genoegen inhaleerde. Brannigan glimlachte en er was vol doening op zijn gezicht te lezen. Wat u me daar allemaal verteld hebt, klopt volkomen met mijn theo rie. Gelooft u, dat uw moeder er een vermoeden van heeft, dat weet, dat ze gechanteerd wordt? Ik ben er zeker van, dat ze dat niét weet. In dat geval zou ik graag willen, dat u haar vertelt, dat u op de hoogte bent. In eerste instantie zal ze alles waarschijnlijk ontkennen. Maak haar goed duidelijk, dat de reden van deze chantage wat die ock mag zijn voor u geen versohil zal maken. Ik mag aannemen, dat u veel van uw moeder houdt? O ja, héél veel. Wanneer eenmaal de angst voor de gevolgen van het feit, dat u op de hoogte bent, verdwenen is, zal uw moe der waarschijnlijk wel met ons samen willen werken. Als de zaak voor de rechtbank komt, zal haar naam niet genoemd worden, daar kan ze zeker van zijn. Gaat u zo spoedig mogelijk naar haar toe, overreedt u haar ons te helpen en kóm daarna terug om ons te vertellen, wat het resultaat is. En het plan, dat u wilt uitvoeren? 59). Er is een spreekwoord dat zegt: „Als de nood op het hoogst is, is de red ding nabij." Jammer genoeg komt dat niet altijd uit, maar deze keer klopte het toch werkelijk; want juist toeh Pan da helemaal wanhopig was geworden, zag hij in de verte het rosse schijnsel van een klein vuurtje. Waar vuurtjes zijn, zyn meestal ook mensen die het vuurtje stoken; en dus ging Panda er zo vlug mogelijk op af. Daar bij dat vuurtje zat de bejaarde Mekker ben Drein, een eerzaam geitenhoeder, die in het geheel niet verbaasd was toen hij Panda ont waarde. „Kijk/'^zei hij; „Daar ziet mijn oog een persoon! Och, och dat moet wel twintig jaar geleden zijn sinds ik voor het laatst een persoon ontwaarde. Waar blijft de tijd, 0, persoon? Wees welkom aan mijn schamel vuur en eet wat zure geitenkaas! Hebt gij ook zo'n last van de verveling?" „Nee", antwoordde Panda. „Ik heb last van allerlei, maar niet van verve ling!" „O, gelukkige!" riep Mekker ben Drein uit. „Duizendmaal liever .had ik last van allerlei dan van verveling! Maar wat kan Ik doen? Hier zit ik, jaar in jaar uit, en allerlei komt niet, maar de ver veling is er! Kent ge mijn hartverlan- gen? Niets zou ik liever willen, dan een spelletje capopolie spelenDoch daar toe moet men met zijn tweeën zijn en lk ben altijd alleen. Zee mii, 0, Dersoon, wilt gij een spjelletje capopolie met mij spelen? Het is ontspannend en eenvou dig men speelt met deze glimmende kleine lach-steentjes En met _die woorden haalde hij een handvol steentjes te voorschijn. Steen tjes? Weineen! Een handvol caponiet! Panda slaakte een kreet Dat hoort u vervolgens. Niet al les tegelijk! Nadat de jongeman vertrokken was, wijdde Brannigan zioh volkomen aan het genot van zijn pijp. Maar aan de uitdrukking van zijn ogen zag lk, dat zijn hersens zioh met grote activiteit met de zaak bezig hielden. Wat aoht jij het meest van be lang in het verhaal van die jongeman, Arlen? vroeg hij mij tenslotte. De identiteit van de man, die op Judibh Taylor heeft geschoten. Precies! Diverse personen worden door zijn verhaal nu onmiddellijk uit gesloten zoals b.v. de kolonel en de butler. In zekere zin ook de belde jachtopzieners, want deze konden zich van haar ontdoen op ieder gesohikt moment, dat ze thuis was. Arthur Car frew zeif blijkt ook vrij uit te gaan. Maar ae mysterieuze meneer Feliowes olijft als mogelijke dader bestaan; hij kan heel gemakkelijk die avond op dat tijdstip daar aanwezig zijn ge weest. Ik vraag me af, of hij in de een of andere connectie staat tot de do minee. Maar je verdenkt tooh zeker onze dominee niet? protesteerde ik. Waarom niet? In een geval als dit verdenk lk iedereen. Tenslotte was hij de eerste, die Johnny's lijk ontdek- tel Waarom ondervraag je hem dan niet? drong ik aan. Brannigan baalde zijn zware schou ders op. Ais lk het gevoel had, dat ik be hoorlijke antwoorden op mijn vragen zou krijgen, zou ik hem zeker gaan op zoeken, antwoordde hij. Maar ik ben er vast van overtuigd, dat deze domi nee welk spelletje hu ook aan het spelen Is ons daar op het ogenblik althans nog buiten wil houden. HOOFDSTUK XII. Toen ik de volgende avond bij de Bank van Lugeiana aankwam, Siueg ae kiok zeven uur. in de somueie neust- avond leken ae menden, aie zich naar nuis naastten, op grauwe scnimmen. ik was awaas genoeg geweest om een naa uur te vroeg op de aigesproken plaats aan te komen en dit nau uur had ik aoorgeoraont in een naourig caieije met een strafte whisky-suda. Toen aeze drank ae kilheid, aie ik de neie aag gevoeia naa, wat naa verareveu, bekeek ik met een zeker amusement ae lawaaierige, opgewekte mensenty pen, ale ae oar binnen kwamen, en lk was haast dankbaar voor dit korte op onthoud in een normale samenleving. (Wordt vervolgd; Gistermiddag speelde de Katwijk- se politie op het Quick Boys-terrein een voetbalwedstrijd legen de Noordwijkse Hermandad De Katwijkers trokken met 41 aan het langste eind. Door een 3—2 overwinning op Tsjecho-Slowaklje, de bekerhouder, werd Engeland te Bratlslawa winnaar van de Europese tafeltennlscup. De Italiaanse coureur Graaf Trossi is na een langdurige ziekte ln een zie kenhuis te Milaan overleden. Trossi. die de leeftijd van 41 jaar bereikte bracht vele „Grand Prix" op zijn naam. De Italiaanse voetbalpool-maat schappij heeft de netto-opbrengst van 34 wedstrijden, ten bedrage van 35.784 317 lire, als gift gestort ln het fonds,, dat ten behoeve van de nabe- s aanden van de op tragische wijze om gekomen spelers van de Turijnse voet balclub Torino thans in Italië wordt gevormd. Van Dam boekt ruime puntenzege op Caboche In dc Apolloha! te Amsterdam heeft de Nederlandse middcngewichtkam- pioen Luc van Dam gisteravond een verdiende puntenovenvinnlng behaald op de Fransman Lucien Caboche. De overwinning van Luc van Dam was volkomen verdiend Want niet al leen was hij technisch veel beter maar ook zijn dekking was een onoverkomen- lijk struikelblok voor de Fransman, Tegen het einde van het gevecht had Van Dam zichtbaar last van zijn enkel, waardoor de Fransman wat meer gele genheid kreeg ln de aanval te komen en zijn grote puntenachterstand wat in te lopen. Reeds de eerste verkennings ronde was voor Van Dam, die met linkse stopstoten afgewisseld door recht se de Fransman op afstand hield. De volgende ronde kwam Caboche er al niet meer aan te pas. Het gehele arse naal dat Van Dam ter beschikking staat, bracht hij in de ring, waartegen Caboche slechts enkele pogingen tot een tegenaanval kon wagen. Luc bleef ech ter rustig om niet door een onbesuisde uitval op de harde rechtse van de Fransman te lopen. Van Dam voelde zich heer en meester in de ring, een leraar, die een weliswaar moeilijke en goede leerling boksles gaf. Hij ging het wat kalmer aandoen, kennelijk om geen risico te lopen voor eventuele toekom stige gevechten. Caboche, een harde Jongen, bleef maar aanvallen. Na de zesde ronde ging Van Dam weer last krijgen van zijn enkel en Caboche pro fiteerde hiervan door lfjf-aan-llji te gaan vechten. Hiermee kon hij de ze vende ronde gelijkhouden en de achtste ronde zelfs op zijn naam brengen. De grote fout van de Fransman was echter, dat hij te veel op dekking sloeg. De laatste twee van het tien ronden tel lende gevecht waren weer voor Van Dam, die dan ook met een ruime voor sprong door de Jury tot winnaar op punten werd verklaard. Na het gevecht liep Van Dam hinkend door de ring, zodat zijn blessure nog niet geheel schijnt te zijn genezen. In de tweede partij, tussen de Am sterdammer Jan Schoen en de Maro- kaan Ben Alem, staakte Schoen in de zevende ronde, zonder werkelijk in moeilijkheden te zijn, de strijd. Een fluitconcert en een zitkussentjes-regen waren zijn beloning. VOOR DONDERDAG 12 MEI. Hilversum 1 (301 M.) - AVRO 7.00 nieuws; 7.lo: ochtendgymnastiek; 7.30: karakter stukjes; 7.50: (VPRO) dagopening door dr A. Trouw; 8.00; nieuws; 8.15; oentend- varla; 8.55: korte gesprekken van vrouw tot vrouw; 9.00: Symphonle No. 5 ln Es gr. t. op. 82, Jean Sabellus; 9.30: een ned gaat de wereld rond; 1U.00: morgen wijding ds P. Monster; 10.15: arbeidsvi taminen; 10.50; kleutertje luister!; 11.00: sollstenconcert; 11,46: papaatje zal er zijn gedachten over laten gaan; 12.00: uit het werkboek van Jean Louis Plsulsse; 12.30: mededelingen ten behoeve van land- cn tuinbouw; 12.33: ln 't spionnetje; 12.38: André de Raall en Jacques Schutte, pia noduo; 1.00; nieuws; 1.16; mededelingen of gram.muzlek; 1.20: John Renova and hls music; 1.50: Rose Mania en Georges Guétary; 2.00: de methode van Schwartz. Metterklume; 2.15: sollstenconcert; 3,00: klimop; 4.00: van vier tot vijf; 5.00: AVRO kaleldoscoop; 5.20: welk dier deze week?; 6.30: uit de discotheek; 6.50: ouverture „Dichter und Bauer", Franz v. Suppé; 6.00: nieuws; 6.15: sportpraatle door Aad van.Leeuwen; 6.30: voor de strijdkrachten; 7.00: ln een groen knol lenland; 7.10: appél voor de oorlogsgra venstichting; 7.15: Songs of Sorrow, Hope and Glory; 7.45: De RVD antwoordt; 8.00 nieuws; 8.05: ln het radio zoeklicht; 8.20 het Concertgebouworkest olv. Otto Klera- perer; 10.20; gram.muzlek. 10.35: een Lente-windje waalt; 11.00: nieuws; 11.15 the Skymaster8; 11.45: Hel, 't is ln de Mei; 12.00: sluiting. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: Fred Hartly; 7.46 morgen gebed; 8.00: nieuws, 8-15; pluk de dag; 9.00; voor de vrouw; 9.05: ..muziek houdt fltl"; 9.40: schoolradio, 10.00: ouverture Leonore Hl; 10.15: morgendienst door ds G. Hagens; 10.45: NORV-kwartet olv. Melndert BoekeiKRO 11.00: de Zonne bloem; 11.40: schoolradio; 12.00: Ange lus; 12.03: schoolradio; 12.13: Metropolo- orkest; 12.30; mededelingen ten behoeve van land. en tuinbouw; 12.33: ronde van Nederland; 12.38; Metropole-orkest olv. Dolf van der Linden; 12.55: ZonnewUzer; 1-00: nieuws; 1.20: Willem de Roos, pla no; 1.45 Roeromme; NCRV 2.00 m.d, Diesel naar Limburg; 2.20: promenade-orkest; 2.40 even oner ons: 3.00: Sydney Gustard. orgel; 3.15: kamerorkest, olv Maurlts d Berg; 4.00: bijbellezing door ds D. C. van Wijngaarden; 4 45: Serenade „Elne kleine Nachtmusik". K V 525. Mozart; 5.00: het radio jeugdjournaal; 5.30: onze zingende en voordragende Jeugd- 6.60: Jeugduit zending; 6.00: Leger des Hells kwartier; 6.15: land-en tuinbouw, bedrljfspensloen ln de landbouw: 6.30: Sahb Soucl olv Mas ,r:. 00: ,nleuw»: 7 13: Nederlands© organisten spelen eigen werken: 7.30 met JS8« naar L,mbur&: 7-45: Gram.mu- J oAA eei? goed wcord v°or een goede ?no£' n'eliW8: 8 05programma pro loog. 8.15: „Grónneger kouke"; 9.30: fa- mlllecompetltle: 10.05- je vaart der vol ken: 10.25: pianoduo: 1045- avondover denking: 11.00: nieuws; 11.16: beroemde SYÏlïlting!5 Th6 Ksnlucky ""MtreU; AGENDA WOENSDAG. Hoogl. Kerk- Avondstilte. 7J uur nam. Oude Wetering (Hotel Klein): Ledenverg. Coöp. Boerenleenbank. 7.30 uur nam. h.?a£2bUrS 61Spr" Joh" waeger over het onderwijs op een R. Stelnef-School. 8 1/4 uur nam. Steensehuur 6: SpirllUcb OtnooUohuD. o uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5