M' Gewestelijke parlementen in Italië H! WEERBERICHT Overweg ter overweging 68ste Jaargang DINSDAG 10 MEI 1949 00 No. 26688 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no.: 57055 Op hoop vap zegen DE voorbereidende besprekingen, welke te Batavia tussen de Neder landse en Republikeinse delegaties onder auspiciën van de Unci zyn ge voerd, schijnen tot een succes te heb ben geleld. Wij sohryven met opzet .schijnen" omdat wij er lang niet zeker van zijn. dat het inderdaad een succes zal blijken en omdat het op een dergelijke afstand nu eenmaal vol strekt onmogelijk Is zich een soherp omlijnd en juist beeld te vormen van alle onder- en achtergronden, welke die overeenstemming mogelijk maak ten. Vooropstellend dat wij groot ver trouwen stellen in de bekwaamheden van dr Van Royen, die de Nederlandse belangen in de Veiligheidsraad meer malen op even welsprekende als voor treffelijke wijze bepleitte, blijven er niettemin ook na het ogenschijnlijke resultaat nog tal van vraagstukken over. welke het ons vooralsnog onmo gelijk maken zijn optimisme ten aan zien van de verdere ontwikkeling te ^Toegegevenpolitiek is de kunst van bet bereikbare, dooh het kost ons moeite ons los te maken van de ge- daohte, dat hetgeen bereikt is tenslotte alleen weer mogelijk was door vérgaan de concessies van Nederlandse zijde. Dit feit te erkennen, behoeft noodzake lijkerwijze geen veroordeling ervan in te houden. Om tot dit laatste gerech tigd te zijn, dient men te beschikken over tal van gegevens, bijzonderheden, kennis omtrent internationale invloe den e.d., welke zich ook voor de meest geïnteresseerde toeschouwer in Neder land aan waarneming onttrekken. aar het onloochenbare feit is er niettemin, dat Nederland door zioh bereid te verklaren het re publikeinse gezag in de gehele residen tie Djokja te herstellen, aanzienlm verder ging dan zelfs de Canadese re solutie in de Veiligheidsraad verlangde en een droevig ervaringsfeit is evenzeer, dat onze politiek van voortdurende toegevendheid in Indonesië ons hoe langer, hoé dieper in het moeras heeft gewerkt. Wij hechten niet zoveel gewicht aan de psychologische waarde van een der gelijk gebaar, dat volgens dr Van Royen bedoeld is als een poging om het republikeinse wantrouwen te door breken. De liefde kan nu eenmaal niet blijvend van één kant komen en het geen de Republiek, of beter gezegd haar veronderstelde woordvoerders en ver tegenwoordigers, daartegenover stellen is op de keper beschouwd toch wel héél pover. Nederland heeft in de voorgaande ja ren voor de voortdurende demonstra ties van zijn idealisme in Indonesië een té hoge tol betaald dan dat het daaruit niet minstens de lering mag trekken, dat de realiteit anders is. Doordringend tot de nuchter heid der dingen, moet worden ge concludeerd, dat de leider der Re publikeinse delegatie, Moh. Rum, niet anders en niet meer heeft verklaard dan dat Sukarno en Hatta hun per soonlijke verzekering geven dat zij voorstaan: le. bevel te geven tot staking der guerilla; 2e. samen te werken bij herstel van vrede en handhaving van orde; 3e. deel te nemen aan de Ronde Ta felconferentie in Den Haag. Zij zullen erop aandringen, dat deze politiek door de regering zo spoedig mogelijk na haar terugkeer te Djokja wordt aangenomen. En nu willen wij mét dr Van Royen volledig vertrouwen stellen in de op rechtheid der bedoelingen van de ge noemde leiders, maar wie kan zeggen of zij straks te Djokja van hun toe zeggingen méér zullen künnen honore ren dan de inlossing hunner belofte om naar die doelstellingen te streven? Hetgeen Rum belooft kè,n veel zijn, méér dan we durven hopen. Maar het kan ook heel erg weinig betekenen, minder dan we helaas moeten vrezen... ET moge dan waar zijn, dat, zo als dr Van Royen het formuleer- de, de ogen van de wereld op Djokja gericht zijn en dat een niet- realisatie dezer beloften de Republiek een geweldig internationaal gezichts verlies zal berokkenen, dat alles neemt niet weg, dat die toezeggingen Neder land geen enkel reëel houvast bieden. Aanzienlijk minder zelfs dan de over eenkomsten van Linggadjati en de Renville, waarvan de teleurstellende ervaringen de ogen van de wereld toch ook niet vermochten te openen voor de onwil en onmacht der Republiek. Wij mogen slechts hopen, dat de ontwikkeling ditmaal anders zal zijn en dat de besprekingen in de eerstvol gende dagen alsnog meerdere zeker heid en waarborg zullen opleveren ten einde die hoop in vervulling te doen gaan. Tot nu toe geeft de gang van zaken ons geen aanleiding ons te verheffen boven een status, welke misschien het teste wordt weergegeven door Heyer- mans' gezegde: „Op hoop van zegen"... vis is waarlijk al duur genoeg betaald! Verkiezingen op Sardinië (Van ónze Romeinse correspondent) Zondag j.l, ging Sardinië ter stembus, en Avanneer wij deze regelen publiceren is het „grote pleit" reeds beslist. Nooit in zijn geschiedenis heeft het eiland zo zeer horen verkondigen, dat het tijd is Sardinië. gelukkiger, welvarender, vruchtbaarder en wat niet al te maken. Alle partyen hebben hun grootste kam pioenen naar Sardinië gestuurd. De redenaars arriveerden iedere dag by vliegtuigen vol: De Gasperi. Scelba, Pacciardi, een stuk of vyf andere mi nisters en voor de oppositie Togliatti en Nenni en Terracina, voor de royalisten Petrassi en een reeks andere cory- pheeën. De royalisten weten, dat zij in Sardinië meer aanhangers hebben dan op het vasteland. De Savoia's waren eeuwen lang koningen van Sardinië en Piemont. Eén ding komt by al de welsprekend heid in het gedrang: de reden der ver kiezingen. Wat gekozen moete worden is het gewestelijk parlement van dit autonoom verklaarde gebied, een parle ment, dat meer administratieve dan po litieke betekenis heeft. Maar de spee ches zijn alle politiek, voor of tegen het Atlantisch pact. voor of tegen het Marshallplan. De Sarden, bedaarde mensen, luisteren geduldig naar de mooie woorden, knikken goedkeurend, wanneer de redenaar zijn tegenstander- met argumenten weerlegt en vinden het niet netjes, wanneer de politici elkaar van landverraad en erger betichten. Sardinië is nog zo primitief, dat de boeren vinden, dat het niet te pas komt, dat heren elkaar uitschelden. Tot nu toe heeft de verkiezingscampagne voor al succes, doordat „sprekers het doen regenen". In elk dorp, in elke stad. waar een meeting belegd wordt stroomt de regen neer. zodra de redenaar zyn mond open doet. En regen is in Sardi nië goud. In vele plaatsen had men al volgens oeroud, waarschyniyk nog heidens gebruik het beeld van de patroonheilige uit de kerk gehaald en in de onbarmhartige zonnebrand op het open veld gezet om hem te bewegen, wat lafenis te zenden. Maar de politieke propagandisten bleken veel effectiever. Die gewesteiyke parlementen voorge schreven door de nieuwe grondwet, ziin oorspronkelijk een stokpaardje van de AFNEMEND BUIIG. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met aanvanke- bik nog enkele verspreid optredende buien. Vannacht zwakke, morsen overdag niatiee Noordelijke tot Noord-OostelUke *ind. No gvrii koud met vannacht op Vele olaatsen nachtvorst. 11 MEI. Zon on: 4.53 uur; onder: 20.20 uur. Maan op: 19.22 uur; onder 4.14 uur p (12/5 V.M Hbojwater te Katwijk te 2.01 en 14.20 u. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Maatregelen tot opheffing blokkade van Berlijn Generaal Tsjoeikof. de Sovjetrussische militaire bevelhebber in Duitsland, heeft thans een order ondertekend tot ophef fing v.an. -de blokkade van Berlijn op 12 Mei. één minuut over middernacht, overeenkomstig de door de Westelijke geallieerden getroffen voorbereidingen. Tezelfdertijd wordt de tegenblokkade opgeheven. Een aantal Sovjetrussische controle- oosten voor verkeer Per spoorweg, auto weg en te water tussen de Westelyke zones en Berlijn, worden eveneens bij de order ingesteld. Ten aanzien van de valuta wordt be paald. dat de huidige regeling voor de import van Westelijke mark en buiten landse valuta in de Sovjet-zone van kracht zullen blijven, totdat de valuta kwestie opgelost zal zijn. Punt 8 van de order bepaalt, dat de „intersectorale politie-contróle" binnen Berlijn niet zal worden voortgezet. Alge meen wordt dit punt beschouwd als een opheffing van dé Oost-Berlijnse Politie posten aan de grens van de Sovjetrus sische sector Voorts is opdracht gegeven tot ver groting van het aantal benzine-stations en technische hulpposten langs de auto weg van Berlijn naar Helmstedt. De commissie, die bij de order wordt belast met de uitwerking van de tech nische détails, nodie voor de ten uit voerlegging van de order, werd tevens opgedragen er od toe te zien. dat de Westelijke autoriteiten hun verplichtin gen nakomen. Een woordvoerder van het Britse leger heeft te Berlijn medegedeeld, dat de eer ste Britse passagierstrein sinds 13 maan den op 12 Méi te 6 uur 's morgens Ber lijn zal binnenrollen. Deze trein zal functionarissen van de conrtóle-commissie, journalisten en een kleine hoeveelheid vracht meenemen. Er zullen geen legervliegtuigen op de autoweg naar Berlijn worden toegelaten, voordat deze door de genietroepen veilig is bevonden. Christen-democraten. De Italiaanse een heid, door de liberalen tot stand ge bracht. heeft nooit de volle sympathie der katholieken weggedragen, Zy meenden de monarchie, oorspronkelyk vyand van de Paus, te verzwakken door de centralisatie te bestryden Besef fend, dat een terugkeer tot de oude Italiaanse staten en staatjes van voor 1860 niet mogelijk was, stelde de kath. volksparty in 1919 voor, vergaande auto nomie te verlenen aan de gewesten. Het fascisme reageerde allerheftigst tegen dit plan, en in Mussolini's tyd bereikte de centralisatie haar hoogtepunt. Oude hoofdsteden als Napels, Palermo, Flo rence enz. kregen iets provinciaals. Uit reactie tegen het fascisme was tot voor kort de autonomie der gewes ten populair. Alleen de communisten, die hoopten door middel der verkiezin gen de macht in handen te krygen, waren er tegen. Nu de verkiezingen anders zyn uit gevallen, yveren juist de communisten voor de autonomie De katholieken kun nen hun oude idee niet plotseling ver werpen, maar ze huiveren toch wel bij de gedachte, dat er gewesten zyn Toscane Ligurië, enz waar het ge westelijk parlement overwegend com munistisch zal zyn. Sardinië behoort echter zeker niet tot die groep. Donderdag regeringsverklaring in Tweede Kamer De regering heeft gevolg gegeven aan haar voornemen, de Tweede Kamer tegen Donderdag a.s. om 13 uur bijeen te roepen voor het aanhoren van een regeringsverkla ring. DE RESIDENTIE DJOKJAKARTA Aanvalspoging te Surabaja berecht „INDONESIË NOG STEEDS ONDER NEDERLANDSE SOEVEREINITEIT" Het Büz. Krijgsgerecht van de Mari- niersbrigade heeft te Surabaja de zaak behandeld tegen 48 leden der TNI en 2 burgers, die half Maart hebben ge tracht, een aanval op Surabaja be on dernemen. Van de oorspronkelijke groep die van de adjudant van Sukarno zelf het bevel tot de aanval kreeg, zoals de auditeur militair in zijn requisitoir me dedeelde, sneuvelden bij de gevechten met' de algemene politie ten Zuiden van Surabaja 54 man, de overige 50 wer den allen gevangen genomen. Alle verdachten verklaarden zich ac- coord met de tenlastelegging, schuldig aan het misdrijf van opstand en het wederrechtelyk bezit van wapens, Mr van der Hoogte zeide: „Ondanks alle geschreeuw in de Veiligheidsraad staat Indonesië nog onder Nederlandse soevereiniteit. Deze verdachten zyn misjbruikt door mensen, die van Indo nesië een chaos hebben gemaakt. De Republiek is opgericht op de wyze, waarop een marskramer een vliegen de winkel op poten zet en zü ver hindert al jaren lang, dat Nederland dc Koninklykc belofte waar kan ma ken. Haar leiders, die zelf in een we reld van weelde leven, misbruiken pimpelen van geest tot het najagen hunner waandenkbeelden. Wanneer die leiders thans hier in de zaal za ten, zou ik niet schromen, tegen hen de zwaarste straf te eisen wegens moord en poging tot moord". De Residentie Djokjakarta - Op de voor bereidende conferentie te Batavia is. naar bekend, onder auspiciën van de U.N.CJ. een basis eelegd voor een nieu we Nederlands-Indonesische samenwer king. Krachtens deze zal de Republi keins^ regering naar Djokja kunnen te rugkeren om in de residentie Djokjakar ta haar functies uit te oefenen. Het ge bied van deze residentie is hierbij in kaart gebracht. De residentie Djokja heeft een opper vlakte van 3200 vierk. km. en volgens de volkstelling van 1930 een bevolking van ruim 116 millioen zielen. Het Sulta- naatsgebied omvat vier regentschappen; Djokja met de gelyknamige hoofd plaats, Bantul eveneens met een ge lyknamige hoofdplaats, Kulen-Progo met de hoofdplaats Watres en Gunung Kidul met de hoofdplaats Wonosari. In het gebied zyn enkele enclaves, nJ. landschappen van de Susuhunan van Solo, van de Mangku Negoro en het gebied van de Paku Alam. Omtrent deze landschappen is beslist, dat zy mede zullen behoren tot het gebied, dat ter beschikking van de Republikeinse regering is gesteld. Nieuw kabinet voor de Ned. Antillen Onder dankbetuiging aan de afgetre den leden van het College van Alge meen Bestuur voor de in hun betrek king aan den.lande bewezen diensten, heeft de gouverneur der Ned. Antillen heden tot leden van het kabinet be noemd R. J. Beaujon Jr., in het bij zonder belast met Openbare Werken, Watervoorziening, Landbouw, Veeteelt en Vissery; dr M. F. da Costa Gomez, Justitie en zaken van algemene aardr C- A. Eman, Sociale Zaken; E. M. Newton, Economische Zaken, en zaken betreffen de de haven- en loodsdienst, radio, radiotelegrafie- en telefonie en lucht vaart; E. A. Romer, Onderwys, Volks ontwikkeling en Openbare Gezondheids dienst. De benoeming van de heer W. R. Plantz tot lid van het kabinet gaat op 11 Mei in, daar hy thans optreedt als voorzitter der staten. Vandaag heeft de gouverneur op plechtige wyze de nieuwe zitting der Staten geopend. Amerikaanse regering juicht overeenkomst toe De uitspraak was. rekening houdend met het feit, dat verdachten waren misleid, tegen 48 hunner 5 jaar, tegen een burger 3 jaar - eri voor een burger vryspraak, waarbij 't byzondere krijgs gerecht mededzelde, dat de militaire auditie hulp zal verlenen, indien de ver dachten een gratieverzoek indienen, hetgeen inderdaad zial geschieden. AFNEMING DER POKKENEPIDEMI. Dr Suwadji, de leider van het coör- dinatielichaam voor de pokkenbestry- ding te Batavia, heeft medegedeeld, dat de algemene toestand met betrekking tot de pokkenepidemie op het ogenblik gunstig is. Sedert twee weken is er een duidelyke daling waar te nemen, zowel te Batavia als in de ommelanden. Van de bevolking van Batavia, groot 1.3 millioen zielen, is thans ruim een mil lioen gevaccineerd. Er wordt nu stren ger opgetreden tegen het niet aangeven van pokkengevallen. Een groep electro-technische ingenieurs uit tien Europese landen, die deelne men aan het Europese Herstel-Programma, maakt momenteel een toumée door Amerika. Zij bracht o.m. een bezoek aan de krachtinstallaties van Pitts burgh.. Het doel van deze reis is de elecbrische installaties in Euroüa te verbete ren zodat de oroductie aanzienlijk kan worden vergroot. De leden van deze excursie werden in Washington door de administrateur van het Europese Her stel-Programma Paul G. Hoffman, ontvaneen. Aan het hoofd van de tafel links Paul Hoffman. Op de middelste rii tweede van Jinks de Nederlander A. W. Zuid- weg, en vierde van links de Nederlander dr F. V. van Berckel. GOED VOORTEKEN VOOR HAAGSE CONFERENTIE. De Amerikaanse regering heeft in een verklaring aan de pers uitdrukking gegeven aan haar „intense en oprech te goedkeuring van de voorlopige overeenkomst tussen de Nederlandse regering en de Republiek Indonesië, die 7 Mei 1949, te Batavia werd be reikt. Het staatsmanschap, dat door beide partijen aan de dag is gelegd bij het bereiken van deze voorlopige overeen stemming, is een goed voorteken voor het succes van de Haagse Conferentie", aldus deze verklaring van het Ministe rie van Buit. Zaken. „De Amerikaanse regering zal door middel van haar vertegenwoordiger in de Unci, onder welks leiding de voor lopige overeenkomst werd gesloten, haar volledige steun blyven geven aan het verkrijgen van een politieke regeling tot wederzyds voordeel van Indonesiërs en Nederlanders en in overeenstemming met de beginselen, waar men het over eens is geworden". Ten slotte verklaart de Amerikaanse regering zich gelukkig te achten, beide partyen haar gelukwensen te kunnen aanbieden met de tot nog toe bereikte resultaten. Twee commissies ter uitwerking der overeenkomst Heden zyn, naar een communiqué van de Unci te Batavia meedeelt, twee commissies ingesteld: één commissie zal zich bezighouden met de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djokja. Zy zal* „de noodzakeiyke onderzoekin gen doen en voorbereidingen treffen voor deze terugkeer en bestaat uit de Nederlanders: dr 's Jacob, mr E. J. van Hoogstraten, kolonel Droog, een lid van het burgerlijk bestuur en een militair lid en als adviseurs majoor Smit en mr Lykclama. Van de Republikeinen heb ben zitting: de Sultan van Djokja, dr Laoh, dr Djuanda, en mr Sumarto. De tweede commissie, „ter bestudering van maatregelen die moeten genomen worden ter uitvoering van het staken van de guerilla en de samenwerking by het herstel van de vrede en de hand having van rust en orde", bestaat uit: Van Nederlandse zijde: dr H. C. Gie- ben, kolonel Thomson, dr Van der Vel de, terwyl nog andere leden zullen worden aangewezen; van Republikeinse zijde: dr Leimena en dr Kusumah Atmadja. De tweede commissie zal Donderdag as byeenkomen. De subcommissie voor de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djokja. zal morgen per vliegtuig naar Djokja vertrekken en wordt, Zondag te Batavia terug verwacht. DE PUBLICATIE van het A.N.WB.- plan (in ons Blad van Maandag 2 Mei) om aan de door de Ned. Spoorwegen geprojecteerde vier onder doorgangen aan de Rynsburgerweg een vyfde verkeerskoker toe te voegen, heeft nogal wat stof doen opwaaien. Ver schillende dagbladen wendden zich met het verzoek om nadere inlichtingen tot de wethouder van Openbare Werken, de heer Jongeleen en in meerdere publi caties, welke daaruit voortvloeiden, la zen wy tot onze grote verrassing dat het Gemeentebestuur te dezer zake in het geheel niet het advies van de A.N.W-B. had ingeroepen Nader overleg met de Toeristenbond bracht ons tot het inzicht, dat het ad vies inderdaad niet is gevraagd door het Gemeentebestuur, doch door de directie van Gemeentewerken. Wy achten dit verschil niet essen tieel, omdat het ondenkbaar moet wor den genoemd, dat een gemeentedienst een dergelijk advies zou vragen zonder de toestemming laat staan buiten medeweten van de betrokken wet houder. Bepaald onjuist is de voorstelling van zaken in „Het Vrije Volk" als zou ons Blad in de publicatie van 2 Mei j.l. ennog wel „in vry scherpe bewoordin gen" het Gemeentebestuur hebben gewezen op een tekortkoming. Zelfs al zouden wy die opvatting zyn toegedaan hetgeen overigens zeer be slist niet het geval Is dan ware het onzerzyds een ondienst aan het ge meentebelang (dat naar onze mening gebaat is met het A.N.W.B.-plan, reden waarom wy er ook vrij uitvoerige aan dacht aan hebben besteed), wanneer wy dusdanig ontactisch te werk zouden zijn gegaan. Dat de gemeente volgens onze formulering het „raadzaam heeft ge oordeeld" het advies van de A.N.W.B. in te winnen, houdt allerminst een „snijdende hateiykheid" in, zoals „Het Vrije Volk" volkomen ten onrechte con cludeert. Laat MEN dit algemene en im mense Leidse belang in vredes naam toch niet trekken in de poli tieke sfeer en daardoor de zaak vertroe belen. Het gaat, zoals wy eerder schre ven, niet om een oplossing, maar om de oplossing d.w.z. de beste. Het is daarby niet van belang, da tde A.N.W.B,. zoals uit een schryven aan het Gemeentebe stuur dd. 6 October '48 blijkt, aanvan- kelyk zyn instemming met de plannen heeft betuigd, zy het ook onder een voorbehoud, dat de Bond eerst nader hand gedetailleerd heeft uitgewerkt. Het is evenmin belangryk, dat het advies, hetwelk begin April binnen en kele dagen werd gevraagd, eerst na even zovele weken op 25 April jl. werd Ingediend en het is op zichzelf ook helemaal niet belangrijk wie uiteinde- lyk z'n zin krygt. Want het belang van een afdoende oplossing van het over- wegvraagstuk gaat alle prestige kwes ties verre te boven. Het gaat er in het huidige stadium bovenal om de aandacht te schenken aan een voorstel, dat ten minste ern stige bestudering waard is. Zou deze studie alle daarby betrokken partijen tot het gemeenschappeiyk in zicht brengen van de verkiesiykheid ervan, dan is het nü nog mogeiyk de plannen te wyzigen. Is het werk een maal in uitvoering, dan gaat dat al moeiiyker en is het eenmaal voltooid, dan is het telaat en zitten we tien tallen jaren opgescheept met een situa tie, die by de huidige chaotische toe stand allicht een verbetering, doch zeer stellig niet de oplossing mag heten. Een uitstel van enige maanden legt daarby even weinig gewicht in de schaal als een verhoging der kosten, welke door de A.N.W.B (ruw geschat) op ruim f. 100.000 wordt geraamd. Dit laatste bovendien te minder, waar de mogeiykheid van bezuiniging op an dere onderdelen van het plan wordt aangegeven, hetgeen, afgezien van de voor andere doeleinden gevraagde meer dere uitgaven onder alle omstandighe den de moeite van de ernstige overwe ging waard is! En ten slotte moeten wy nog even onze door de wethouder weersproken bewering, dat de breedte van de snel- verkeerswegen in de Maastunnel 7 Me ter bedraagt, handhaven. De effectieve breedte is inderdaad 6 Meter, welk ge tal door de heer Jongeleen als de totale rybreedte werd genoemd, doch deze moet worden vermeerderd met 2 x 50 c.M. voor de schampkanten. Welke ruimte ook Inderdaad aanwezig is! De vyf maanden oude prins Ohaxles met ziin ouders in Buckingham Palace. Wordt debat over Indonesië uitgesteld? UITVOERIGE DISCUSSIE LIJKT TOT MINIMUM GEREDUCEERD. Australië en India hebben in de klei ne politieke commissie der V.N. voor gesteld, het debat over Indonesië uit te stellen tot de volgende zitting der algemene vergadering. De discussie dezer commissie over dit voorstel, dat gedaan werd uit hoofde van de voor lopige overeenkomst tussen Nederland en de Republiek, is tot vandaag te 15.30 uitgesteld. Australië en India hopen thans, dat het resultaat van de besprekingen te Batavia zal leiden tot een regeling van biyvende aard in overeenstemming met de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari. „Ongetwyfeld vertegenwoor digen Australië en India met dit plan de gehele groep van New Delhi en daar de kans zeer groot is, dat tal van an dere landen zich onder leiding van Engeland en Frankrijk met het voorstel zullen verenigen, is de mogelykheid van een uitvoerig debat over de Indonesi sche kwestie thans tot een minimum gereduceerd", aldus de diplomatieke correspondent van A.NP.-Aneta. Twee Marine-officieren door T.N.I.-ontvoerd Naar „Het Dagblad" verneemt, zyn enige dagen geleden twee marine-offi cieren door de T.N.I. ontvoerd terwyi zy hun verlof doorbrachten in het verlofeentrum te Prapat aan het Toba- meer. Het zijn de luitenant ter zee 2e klasse mr A, E. L. Roskott en de lui tenant ter zee 3e klasse P. J. Ooster- baan. Sinds de gevangenneming is van beide officieren niets meer vernomen. HUREN IN INDONESIË OMHOOG. Met ingang van 1 Mei 1949 j.l. mogen de huren van gebouwen of gedeelten daarvan in Indonesië worden verhoogd volgens een bepaald schema. Plaatsbewijzen voor succesvolle Broadway Show doen 50 dollar en meer in de zwarte handel (Van onze correspondent te New York) De New Yorkse politie zit voor de zo veelste maal achter de plaatsbewtizen- bureaux aan. nu gebleken is dat er van 50 tot 60 dollar betaald wordt voor plaatsbewijzen (officieel 7.20 dollar) voor de populaire shows als „Kiss me Kate"; de getornde feeks en ..South Pacific". De bureaux hebben voor de uitoefe ning van hun bedrilf een stedeliike ver gunning nodig en .scalping" (overvra gen) wordt gestraft met intrekking van de vergunning. Gezien dit grote risico is 't meer waarschijnlijk. dat de kaarten in de zwarte handel direct afkomstig ziin van de loketten der schouwburgen naar straatverkopers. Het is niet de gemiddelde New Yorker, die met zijn vrouw een avondje uit wil en 100 dollar neertelt voor twee kaar tjes. behoudens dan misschien een en kele OW-er of onderwereldfiguur. Meestal zijn het zaken en bedrilven, die ten behoeve van bezoekers „van bui ten" deze hoge prijzen betalen. De in koper van een warenhuis in St. Louis komt b.v. naar New York met koopor ders van 100.000 dollar in ziin zak en geeft aan een New Yorkse fabrikant of erossler te kennen, dat hi1 vanavond wel lust heeft om ..Kiss me Kate" te zien. Wat zoudt gil doen om uw klant '"n^naam te ziin en een ord°r van een ton te bemachtigen? Nietwaar. Maar begrijpelijk of niet: ..Het is tegen de wet" zeet burgemeester 0*DT""er dat is de reden dat er heel wat kaar- tenverkoners thans met een dagvaar ding rondlopen. PARIJSE BEURSBEDIENDEN IN STAKING. De Parijse effectenbeurs is ge sloten ten gevolge van het ln staking gaan van de beursbedienden voor hoger loon. Het besluit tot staking werd ge nomen op een gehouden vergadering, nadat de afgevaardigden van de dri« grote vakbonden C.G.T.. Force ouvriere en Christelijke bond mede deling hadden gedaan van het falen van onderhandelingen met de regering.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1