IET HUIS AAN DE BAAI Kerkelijk Leven Panda en de meester ontdekkiegs-reiziger Beurs van Amsterdam Radio-programma Engelsen te gast van Natuurwetenschappelijk Genootschap Ter gelegenheid van het bezoek, dat momenteel een gezelschap van 40 En- relsen, leden van de Newcomen Society for the study of the History of Engi neer^ and Technology, aan ons land irenst. had het Genootschap -voor Ge- jchie-'enis der Geneeskunde. Wiskunde en natuurwetenschappen Zaterdagavond na een gemeen schappelijke maaltiid in „Het- Gulden Vlies", aldaar een gecom- jine°rde vergadering beleed waar als eerste spreker optrad de heer Rex Wal es Spreker gaf een uiteenzetting van je ontwikkeling van de Engelse molen- ,vpes. waarbii epn vergelijking getrokken werd met de Hollands* molen In aan sluiting hierop gaf mei. dr M Roose- worn een uiteenzetting over het Rijks- nuseum voor Geschiedenis der natuur wetenschappen te dezer stede, aan welk museum het gezelschap de volgende |3c een bezoek bracht. In verband met dit bezoek heeft de molen ..De Valk" gisterochtend geruime iid gedraaid. Nadat in de ochtenduren de algemene erzadering van het Natuurwetenschap pelijk Genootschap In Amicitia was ge- iouden. volgde in de middag, andermaal n Het Gulden Vlies een gecombineerde eerkomst, Hier voerden het woord dr W. Dickinson over de Nederlandse )iidrage tot Engelands technische ont wikkeling tot 1700 en ir J. Voskuil over e geschiedenis der methoden, waarop n de loop der eeuwen de menselijke tem werd vastgelegd. Voordien werd en film vertoond, welke ter beschikking as eesteld door de B.P.M. over stoom- ipcht. Een gezamenlijke maaltijd besloot het lezoek aan Leiden. Voor vandaag stond en bezoek aan Haarlem en Amsterdam d het programma, terwijl het gezel- chap morgen nog een uitstapje maakt aar Koog Zaandilk. „HAAGWEGKW ARTIER" VIERT FEEST. Een flink bezette Stadsgehoorzaal eeft Zaterdagavond kostelijk genoten an het gezelschap .Dg Nieuwe Com- iaatle", dat de cabaret-revue ..Zorfne- ohljn" voor leden van de Buurtver- mising ..Haagwegkwartier" op de plan- en bracht. Reeds eerder schreven wij c.er dit jonge gezelschap, waarin de as ontdekte Rotterdamse revue-ko- niek Henk Buclcman een eerste viool speelt. Zfjn optreden doet enigszins aan Toen Hermans denken, hoewei zijn ef fecten minder geraffineerd zijn. Zijn nimiek s echter voortreffelijk; we der.ken daarbij slechts aan zijn creatie van de „sportheld". Het Dicola-danstrio is in Leiden feeds bekend en bracht ook nu weer lijn Hongaarse- en boerendansen. De radiozangers Wim en Bram Sholte jrachten met hun melodieën de zaal n verrukking, nadat ,:Les Astra's" met iun accordeons er de stemming zij iet aanvankelijk wat aarzelend er n hadden gebracht met een populaire wtpourri. De conferencier Dick Bin- cer.dlj'k lijmde dit alles met een grap- >ipraatje aan elkaar en Theo Waas crgde aan de plano voor de begelei ding. Het was een beschaafd klein- tunst-iprograjiKma, waarvan met veel ilezier genoten is. De voorzitter van het „Baagweg- wartier", de heer C. F. Lardee, open de deze avond. De drie grondpijlers, Kaïrop drie jaar geleden de vereniging Rerd opgericht: vrijheid, vrede en ver draagzaamheid, hebben „Haagweg- iwartier" kunnen dragen. De heer W. F. van Wijk, met mede- erking van G. Hofenks dansorkest, terzorgde het slot van deze prettige ivond. ZILVEREN JUBILEUM W. F. VAN DUUREN. De heer W. F. van Duuren, vertegen- ffooidlger bij de firma G. Kuperus aan de Hogewoerd, die j.l. Donderdag het eit mocht herdenken, dat hij voor 25 aar ais loopknecht zijn intrede deed bij dit bedrijf, is Zaterdagochtend in te- enwoordigheid van het voltallige per soneel hartelijk gehuldigd. De heer J. Kuperus, die de bijzondere oewijding en Over van de jubilaris in iet licht stelde, prees het doorzettings- ermogen van „Willem", die uiteindelijk sijn doel heeft weten te bereiken. Als andenken aan deze dag bood spreker jem een gouden horloge met dito ket- |ng aan. Namens het personeel voerde e heer J. van Dijk het woord, die niet Heen wees op de grote activiteit van ie jubilaris, doch eveneens aandacht MAANDAG 9 MEI vroeg voor de goede karaktereigenschap pen en grote collegialiteit van de heer Van Duuren. Voorts gewaagde spreker van de waardering, welke de oprichter van de zaak. wijlen de heer G. Kuperus steeds voor de jubilaris aan de dag heeft gelegd. Ook de heer Van Dijk bood een geschenk aan. terwijl er van zelfsprekend voor de echtgenote van de heer Van Duuren bloemen waren. Na een kort dankwoord van de jubi laris bleef men nog geruime tijd in feestelijke stemming bijeen, 's Avonds werd het leest in intieme kring voort gezet. „EEN UUR MUZIEK". Als inleiding tot de jaarvergadering der Leidse afdeling van de Ned. Toon kunstenaarsvereniging hebben de heren Paul Kurpershoek (piano) en Wlm Brüning (tenor) Zaterdagavond in de Muziekschool Toonkunst voor slechts een handjevol toehoorders gemusiceerd. Zij wijdden hun aandacht aan com posities van de Nederlanders Voormo len. v. d. Sigtenhorst Meyer en Orthel. Daarvan leek ons de Voormolen piano sonate Anno 1947 de meest vitale. Wat hij schrijft welt bijna voortdurend op uit een gezonde, warm-vloeiende Inspi ratiebron, het is melodieus en weelde rig harmonisch. Zo is ook deze Sonate, zonder nu bepaald te getuigen van een sterke oorspronkelijkheid of een bijzon der inventief vermogen, toch een bij zonder dankbaar speelstuk. Kurpershoek verklankte haar met een frani toucher. Hij speelde ook de 2e Sonatine van v. d. Sigtenhorst Meyer en diens Ca priccio: beide opvallend door de knappe constructie. Het Capriccio vereist bo vendien een virtuose techniek en een enorme klankintensiteit: de pianist overwon de moeilijkheden met gemak. In de vijf geestelijke liederen van deze componist op teksten van Jan Luyken overheerst het verstandelijke element, uitgezonderd in het ..O, schone dag", waarin het accent ligt op het melodi sche. De tenor Wim Brümng gaf er een begripvolle voordracht van. De préludes no 7 en no 27 van Orthel zijn ons eerlijk gezegd niet meegeval len. Vooral de eerste niet. Zij lijken geenszins uit innerlijke noodzaak gebo ren, doen vrij machteloos en bloedeloos aan, zijn niet vrij van monotonie en langdradigheid. Boeiender uit hij zich in de derde Sonatine, Maar ook deze is toch de componist der symphonieën, waarin hij werkelijk wat te zeggen heeft, niet volkomen waardig, Kurpershoek voldeed ook hier aan de verwachtingen, die wij na zijn geslaagd recital ran onlangs van hem hadden. De voorzitter der N.K.T.V. de heer Leo Mens. heeft belde musici begroet en zijn dank betuigd. H. )l OEGSTGEEST Plechtige herdenkings- samenkomst Onder auspiciën van de Oranjevere niging was Zondagmiddag een plechtige herdenkings-samenkomst be legd in „Het Groene Kerk je" waarvoor, veel belangstelling be stond. Wij merkten hierbij o.a. op bur gemeester Baumann, wethouder L. de Neef, de gem.-secretaris de heer J. de Visser, ds F. v. d. Heyden, pastoor J. J. M. Looyaard. rector H. Sondaal. een de putatie van de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente en van de Geref. Kerk, kap - luit F. P. Roest met de officieren H. W. Runla en P. Romljn van de Marine Radio Dienst, vele familieleden van op het kerkhof rustende militairen die hier in de oorlogsjaren zijn gevallen ën tal rijke belangstellenden. Medewerking werd verleend door mevr. H. C. Bar nardEfroptey (zang) en de heer Joh. Zweers (orgel). Na het gemeenschappelijk zingen van ..O, God, die droeg ons voorgeslacht" Gez. 293 12—5 en 6 trad als spreker op ds G. F Callenbach, Ned. Herv. predikant alhier, die aanving met het voorlezen van Psalm 46. gevolgd door solozang van mevr. Barnard. In de aanvang van zijn herdenkings woord verwelkomde spr. de burgerlijke autoriteiten, de deputatie van de Ma rine-Radio Dienst en de plaatselijke geestelijken, waarmede dan tevens wordt getuigd van de wil om gezamen lijk te herdenken hen die in de laatste oorlogsjaren in deze omvevin? ziin ge vallen en op deae begraafplaats zijn ter ruste gelegd. Het is. aldus spr., niet al leen dat wij hier éénmaal per jaar te samen komen om te eren in steen of brons, maar 't moet voor iedereen een zelfherdenken zijn, elke dag des jaars. En waarom zijn zij gevallen? De strijd van de jongste oorlogsjaren is een strijd geweest om de geestelijke en stoffelijke vrijheid van ons volk. De gevallen Jonge levens, die in het militaire stelsel zijn ingezet tegen het geweld dat ons werd aangedaan, waren een. deel van ons erfdeel nJ. de vrijheid van ons volk en ons leven. Zo gedenken wij onze kinderen en hebben de belofte afgelegd om hen in vrijheid te doen leven. God is het die ons vrij maakt door de uitstorting van de Heilige Geest. Dat ons volk daarom de opdracht Gods wil te aanvaarden, niet om gediend te worden, maar om Hem te dienen Daarom zijn wij hier te zamen gekomen, om hen te herden ken die hier zijn te ruste gelegd. Na solozang van mevr. Barnard Gez. 282 1, 3 en 5 „Blijf bij mij, Heer, want d'avond is nabij, ging ds Callenbach voor Het Fries in de kerk ONDER DE FRIEZEN VERZET TEGEN DE FRIESE PREEK. Op een bijeenkomst In het Cqulonhuls te Leeuwarden, welke werd bezocht door een aantal predikanten en theologische studenten, werd de kwestie van het Fries in de kerk onder ogen gezien. Men kwam tot de conclusie, dat er onder de Friezen verzet is tegen de Friese preek. Het theologisch oordeel moet evenwel de doorslag geven. Het gaat hier niet om een ideaal, maar om een roeping. Een overgangstijd is noodzakelijk. Het gaat er overigens niet om. aldus was men van mening, dat de gemeente Frieser wordt, maar dat God bii de Friezen wil wonen zonder dat zii eerst halve Hollanders be hoeven te worden. Afgewezen werd de stelling, dat de Friese preek moet worden geëist als een geschikt middel voor evangelisatie en kerstening Men zou er dan immers mee moeten ophouden zodra bleek, dat de ontkerstening voortgang vindt. Men stelde vast, dat het eisen van de Friese preek als middel tot heiliging van de taal pas op de tweede plaats komt. Men kwam daarentegen nog tot de conclu sie. dat de Friese preek theologisch noodzakelijk wordt als men. met de re formatie. inziet, dat het Woord vlees is geworden, dat God is ingegaan in de mensenwereld. in gebed, waarop gezamenlijk werden gezongen het le en 6e couplet van het Wilhelmus. De kerkelijke samenkomst werd besloten met het bekende „Panis Angelicus" door mevr. Barnard. Öp de begraafplaats van de Neder landse militairen heeft burgemeester Baumann een krans gelegd en bad ds Callenbach het „Onze Vader", waarna mevr. E. HannemaMaasdijk een krans legde op de Engelse graven. Ds Callen bach bad ook het „Onze Vader" in de Engelse taal. Na de kranslegglng werd op beide plaatsen 2 minuten stilte in acht genomen. Diep onder de indruk van deze plech tige middag verlieten allen de begraaf plaats en verenigden vele familieleden zich nog enige tijd in de zijzaal van de Willem de Zwijgerkerk, waar zij waren genodigd door de O.V. in samenwerking met het Oorlogsgraven Comité. Ook ds Callenbach en weth. De Neef sloten zich hierbij aan. De voorzitter van de O.V. de heer N. van Weizen, heeft hier in een korte toespraak het doel dezer bijeenkomst nog nader in 't licht gesteld, waarop de heer Reub uit Rotterdam namens de familieleden voor deze ontvangst har telijk dank betuigde. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Theodora Jacoba Elisabeth, d. van S. G. Reijken en J. van Kampen; Pleter, z. van J. Devilee en M W. van der Blom: Petrus Johannes, z. van J. H. Kerkvliet en M. C. Laterveer. OVERLEDEN: A. ,G.i Tlrnmers, zn.( 8 Jaar. GEVESTIGD: C. M R. Bartels, 11. verpleegster, Rljnsb.- weg 10; R. C. van Basten, huisschilder, Hogewoerd 37; R. K. van den Berg. Rood- borststraat 29; M. Berkhout, medisch analyste, v. Ledenbechstraat 4; M. Koren hof-Blok en fam., Prinsenstraat 67; F. W Boschma,medisch analyste.Rijnsb.weg 160; A. Dekker. 11. verpleegster. Rljnsb - v/eg 10; J. den Draak, Roodenburgerstraat 66; D. Eggcrs. 11. verpleegster, Rijnsb.weg 10; J. M, van der Geest-van der Geest, Mnredljk 28; S. T. Gouw, Vreewijkstraat 10; G. de Haan. Rijnsb.weg 43A; A. Haas noot, verpleegster, Plantsoen 51; L. H. de Heiden en lam., rijksambtenaar.. Pres. Steljnstraat, 8; H. M. A. Helnen, strijkster, Kariaaletróat 11; G Hennevelt. II. ver pleegster. Rijnsb.weg 10; H. J. van Iterson en fam.. accountant. Bllderdljkstraat 11; P. A W. Jansse. W. Singel 75, C. Keijzer. dienstbode. 4e Blnnenv.gracht 73A: J. T. van Kleef, rellgieuse, Pelikaanstraat 1; J. A. Kruljer en fam.. slager, Haarl.str. 208; A. G. Laan. serveerster. Beschuitsteeg 1; M. C. A. Meijer-van de Laar. hulsjuffr.. Breestraat 125; A. Lautenbach, 11 ver pleegster. Rljnsb weg 10; H. Lourens, dienstbode, v. d. Waalsstraat 56; L Lunen burg, Morsweg 9a; M. M. H. Mögle. ver pleegster, Lorentzkade 10 L O. A Moll, Morsweg 19; W. de MooiJ, hulp 1. d. huls houding. De M. van Streefkerkstraat 26; W. van Muiden en fam.. huisschilder, H. Rijndijk 70; K. Mijnheer, centrlfugist. Herenstee'g 21a; J. Naler. 11. verDlecgster. Rijnsb.weg 10; T. Nauta, ass. 1. d. hulsh., Rijnsb.weg 10; J. Nessen, chauffeur, Pr. Frcderlkstraat 26; A. C. Offers. 11. ver pleegster. Rijnsb.weg 10; J. Kruyt-Ooster- lee, R. en Schlekaae 1; G. v. d. Pluljm, Janvossensteeg 51; M. T. P. Schildkamp. kinderverzorgster. Boerhaavelaan 4; C. Servaas, Frulnlaan 12; H. W. Slewertsz van Reesema. Morsweg 10a; A. Smits, H. Morsweg 126; J. Spans, verpleegster. W. Singel 27; C Spijkerman, verpleegster, Rijnsb.weg 10. J. O Tjoa, Utr. Jaagpad 3; W. Vegt. 11.. verpleegster, Rijnsb.weg 10; C. de Vries én fam.. tekenaar, Medusastr. 17a; H. C. E. van Wel-Werdmüller, zonder beroep; J. v. Hout-kade 34a; S. Bouma-de Wit, Tomatenstraat 18. P. A. van Wou denberg, hulshoudster, H. Rijndijk 145. VERTROKKEN: C. F. Visser-van Amsterdam en fam.. van Haagweg 57, naar Indonesië. C. W. BelJ. van-t Lapgegracht 24 naar Rotterdam,. Nozenmanstraat 40, A. Blellie en famv van Hogewoerd 110 naar Leiderdorp, v. d. Valk Boumanweg 19; S. Brulnwold Riedel, van Rijnsb.weg 42 naar Indonesië; T. A. Buslnk en fam van Rijnsb.weg 18 naar 's-Gravenliage, Maarsbergenstraat 11; G. van der Llnden-Collee, van Morsstraat 44 naar Indonesië; A. Dekker, van Konln- glnnelaan 36 naar Singapore SS; J. van Dijk, van Boommarkt 22a naar Leidschen- dam. Veürse Achterweg 157; L, Gans, van Morssingel 2 naar Voorburg. Cremerstr. 33; H. S. Gmelig, van Roodenb.straat 5 naar Denemarken; EL de Goede en fam., van De Sltterlaan 12a naar R'dam, Groe- nendaal 27d; G. van Overeem-de Graaf en familie, van Kalserstraat 14 naar In donesië; P. J. Maclaine Pont-Groeneweg en fam., van De Sltterlaan 34a naar In donesië; L. A. Berg-de Haas en fam., van Rijnsb.weg 18 naar Indonesië; T. B. J. Helneman en fam. van Noordeindsplein la naar 's-Gravenhage. Fred. Hendrik laan 19; M. van Helmond, van Haagweg 47 naar Olrschotv Lindelaan 15: Berend J. Hoff. van H. de Vrlesstraat 3 naar Hilver sum. Gljsbr. v, Amstelstraat 360; M. J. de Wolf-Jager. van Morsstraat 37 naar Bloemendaal, Hartelustlaan 2; M. A. Joossen, van Rijnsb.weg 10 naar Utrecht, Croeselaan 83bls A; P. C. Kerkvliet, van de Genestetstraat 2a naar Warmond. Herenweg 50; G. H. de Graaf-Koning en fam., van Levendael 114a naar Z. Afrika; L. Labeur en fam., van Stieltjesstraat 64 naar Vlaardingen, Kievitlaan 4; M A. Levlson, van da Costastraat 99 naar Am sterdam. Reltzatraat 391; W-. J. H. van Limburg Stlrum. van Houtstraat 6 naar Bloemendaal, Oosterduinweg 260; P. C. Lindenbergh en fain., van W. Singel 22 naar Katwijk. Cantlneweg 16; D. van Llngen, van J v Goyenkacle 6 naar Breda, Regentesseplein 5; W. H. van Loenen Martinet, van L Mare 68 naar Bussum, J. Obrechtlaan 1; W. M. Lunslngh Scheur leer. van H. Rijndijk 18 naar Katwijk, Noordw.weg 5; J. Mark, van W. Pyrmont- straat 38 naar Alphen a. d. Rijn, Groen weg 22; A. E. R. C. Adelbert-Mauren- brecher en fam., van Boerhaavelaan 47, haar Buitenzorg. Indonesië; J Meefout, Van Rijnsb.weg 10 naar 's-Gravenhage. Terwestenstraat 125; A. M. E Kroonberg- Meyer .en fam., van Rljnsb weg 29b naar Indonesië: A. ter Mors. van Lijsterstraat 13 naar Vlaardingen. Knottenbeltlaan 45; N. W. Volwater-Ouwerkerk en fam.. van Nrd Rundersteeg 6 naar Leiderdorp, Acht- hovenweg 38; P. J. G. Peusens van Noord- einde 50 naar Valkenburg Houthem, Oude Valkenburgerweg Bid; F. van Room. van Hogewoerd 84a naar Scbledam. Van Dljck- straat 18b: L. van der Wlldt-Schlppers. van Stieltjesstraat 64 naar Vlaardingen, Klevltlaan 4; A. van der Staalj. van Bo termarkt 28 naar Amersfoort. Utr.str.weg 303: P G. A. Vermeulen, van R. en Schle- kade 30 naar Vlaardingen. Nieuwe Kerk straat 3; M. S. VlSBer. van Rapenburg 122 naar 'B-Gravenliage. J. v. Oldenb.v.ln. 56; W. Vl6ser, van H. de Grootstraat 15 naar Zeist, Pr. Alexanderw. 28: B. M. Blaauw- van der Voort, van Leeuwerikstraat 43 naar Semarang, Indonesië: J. E. T. Zand bergen-de Vos, van Mauritsstraat 55 naar Warmond. Herenweg 50: H. A. de Vries, van Zocterwoudse Singel 99 naar Den Helder. Ruyghwoe 245; A de Water, van Gasstraat 6 naar MAgen. A 86; Z. van WMk van Janvossensteeg 5. naar Utreoht, Krommerljn 11. FEUILLETON door andrew MACKENZIE, vertaald uit het Engels. Gedurende een enkel ogenblik dacht dat ze flauw zou vallen. Ik liep op laar toe. maar ze leunde tegen de laragedeur met gesloten ogen, terwijl met ziohzelf vooht om haar zelf verzekerdheid terug te krijgen. Toen haar ogen weer open deed, was er Potë angst In te lezen. - Hoeveel weet u al? fluisterde ze. Dat u gisteravond op die weg ?nt geweest binnen een meter of vijf- *en afstand van de plek, waar de ver arde man lag. Dat u hem daar ïeot zien liggen, zelfs al weet u mis kien niet, wie de moordenaar is; dat j aaar even bent blijven staan terwijl 'een sigaret rookte, en dat u uw ■'ent verzaakt hebt door deze moord riet onmiddellijk te rapporteren. r- Is dat alles? IK schudde mijn hoofd. - Nee, niet alles. Maar voorlopig is pet genoeg, wat ik u hier vertel. U voelde me een geweldige bruut, rior het meisje op deze manier te vaandelen, maar ik wist, dat, wan- J|Jr ik haar de indruk gaf, dat mij méér bekend was, ik haar mis- Jprien er toe zou kunnen brengen me «n en ander te vertellen. T" gelooft toch niet, dat Ik het fleo gedaan? vroeg ze. Nee. dat geloof ik zeker niet. ~-aar tenslotte ben ik maar een ge won burger en met de politie. Ik denk dat het moelek voor u zou zijn tri de politie te overtuigen, dat u In moordzaak niét betrokken b-iot. net is een geiujj vO0r Ui dat ik eeroer ca-n de politie ter plaatse was. beaurende enkele minuten zei ze eiï ?e stond voor ult naar de »pstaren en trok met haar wel- p^ormde voetje patronen in 't grind. »rhH 2/2 W€er opkeek, had haar ge- tI een vastbesloten uitdrukking. Ik zal u in vertrouwen nemen, zei nL^aar lk dur* u hier n*et te ont" Un nlet binnen tien mlnu- ln nuis ben. zullen ze i«§iand stu- voor iets anders, anders kan ik nooit alleen uit met de wagen en gaat hij altijd mee. Maar ik heb u toch wel alleen in het dorp gezien! O, zaïlke kleine tochtjes staan ze me wel toe. Maar herinnert u zioh. dat ik een paar dagen geleden sprak met die jongeman Carfrew? Welnu, mijn tante wist dat al, voordat ik terug kwam uit het dorp. Ze heeft overal haar spionnen. Waar kunnen we ddn rustig pra ten? vroeg ik. In het kantoor van mijn oom in de stad. Ik ga daar morgenaivond heen om wat werk te doen voor meneer Fellowes. Hij komt om negen uur. Als u me nu om zeven uur voor de Bank ran Engeland wilt ontmoeten, dan kunnen we rustig die paar uur praten. Judith drukte mijn hand even in een vlug gebaar en verdween haastig in de richting van het hiuis. Brannlgan stond in een telefoonhoorn te bulderen, toen ik me weer bij hem voegde. Hij was 'de besohrij-ving van de vermiste Job aan het doorgeven. Voor een zo rustige en bedaarde man als hij was, leek hij ongewoon boos en opge wonden. In deze hele affaire zit iets, dat me niet aanstaat, deelde hij de kolo nel mede. die al zijn luidruohtig aplomb verloren scheen te hebben. Ik verzoek u er voor te zorgen, dat uw hele personeel hier vanmiadag aanwe zig is. opdat ik hun verklaringen kan laten optekenen. En nu stel ik voor het terrein nog eens over te lopen. Zodra Brannlgan met mij in het bos liep en buiten het gezicht van 't huls was, soh/udde hij een gebalde vuist. Iedere steen van dat vervloekte gebouw zal er aan gaan. als het me helpt om het geheim, dat hier aohter steekt, te ontdekken, zei hij met grote hartstooht. Voel Je de misdadige sfeer, die hier hangt, ook zo aan als ik, Ar- len? Het huls stinkt er gewoonweg naar. Ik keek hem enigszins nieuwsgierig aan. Ik -«1st niet, dat je psychisch zo gevoelig was, Brannigan. Gewoonlijk ben ik dat ook niet. Maar van de een of andere verre Kel tische voorvader heb ik het vermogen geërfd om onmiddellijk te reageren, wanneer ik het Kwaad in levende lijve, in de vorm van een persoon of een huis of wat ook, tegen kom. Het is ee- nuttig vermogen en één keer heb ik er mijn leven door kunnen redden. Ik ben er van overtuigd, dat in dit huis al heel wat kwaad is uitgebroed. We stonden in de schaduw van een grote boom even stil, Hoewel de zon scheen, drong de zonneschijn, behalve met een enkele stralenbundel, die tus sen de takken heen viel, niet door tot waar we stonden. De morgen was mild, maar toch huiverde ik. Wie verdenk je eigenlijk?vroeg ik. (Wordt vervolgd) Donderdag Regeringsverklaring in de Tweede Kamer? De voorzitter der Tweede Kamer heeft een telegram doen uitgaan naar de leden, waarin verzocht wordt reke ning te houden met de mogelijkheid, dat de Regering Donderdag a.s. in dat college een verklaring wenst af te leggen. Zo de Regering aan haar voor nemen gevolg geeft, zal de Kamer Donderdag en Vrijdag as. vergaderen. BESPREKINGEN TE BATAVIA. De financleel-economische commissie uit de Republikeinse delegatie heeft gis teravond onder voorzitterschap van Djuanda vergaderd voor de voorberei dende besprekingen inzake de finan cleel-economische aspecten van de te rugkeer naar DJokJa. De Nederlandse delegatie heeft vanmorgen vergaderd. DE VERKLARING VAN DE B.F.O. Het federale blad „Warta Indonesia" bericht, dat de B.F.O. geen vergadering heeft gehouden naar aanleiding waar van zij haar voldoening over de over eenkomst kon uitspreken. Het blad zegt, dat er vele vooraanstaande leden van de BJ.O. zijn, die de uitspraak „van de B.F.O." via radio en pers vernamen De uitgegeven verklaring is dus in hoge mate misleidend, want zij geeft de in druk, dat zi) namens de gehele B.F.O. is opgesteld; zij werd in werkelijkheid alleen door de voorzitter uitgegeven, aldus „Warta Indonesia". De voorzitter van de B.F.O., Sultan Hamid II, deelde hieromtrent aan Ane- ta mede dat hij de verklaring uiter aard uitg;af namens de B.f!o. Hij voegde daaraan toe. dat alle delegatie houders of plaatsvervangend delegatie leiders of plaatsvervangend delegatie- de publicatie geraadpleegd waren en hun Instemming betuigden. VOETBAL. ASCOLYMPIA 2—1. ASC speelde Zaterdagmiddag 'een vriendsohappeliike 'wedstrijd, waarvan de baten ten goede kwamen aan de kas van de Leidse Soheidsreohtersvereni- eing. tegen het Goudse Olympia. Rood zwart won-de ontmoeting met 21 (rust 20) Als tegenprestatie hadden de scheidsrechters een beker uitgeloofd. WIELRENNEN. Ronde van St. Bavo SPARTAAN WON VAN SIVIFT COMBINATIE. Te Noordwjjkerhout werd gisteren de ronde van St. Bavo gehouden;-een club ontmoeting tussen de Spartaan (Den Haag) en Swift (Leiden). Vooraf werd. in het prachtigepark der St. BaVo-stichting een 'wedstrijd ge reden voor ingezetenen .van Noordwlj- kérhoüt. Deze werd geronnen door H. Nulkes in een eindsprint- eert renner waardig. Twèede werd J, Piick, 3. P. Duivenvoorden, 4. W. Braun. Bij de renners waren het A. v. d. Voort, Jac. de Groot, G. Bontekoe, J. v. d. Fits en P. Kooiman, die de toon aan gaven. Nadat A. v. d. Voort zes ronden alleen weg was geweest, was het Jac. de Groot, die, nadat hij een door een lekke band opselopen achterstand van 500 M. had weggewerkt, direct doorging en de vluchteling wist te achterhalen. Bij de premiesprints blonk P. Kooiman uit. door 6 premies te winnen tegen G. Bon tekoe twee en Jac. de Groot één. De uitslag was: 1. P. Koolman (Den Haag). 2. Jac. de Groot (Leiden), 3. G. Bontekoe (Den Haag), 4. J. Mlttelbrei- ner (Den Haag). 5. A. v. d. Voort (Den Haag) 6. P. v. Rijn (Den Haag), 7. R. Riethoven (Leiden), 8. W. Rjjsbergen (Lelden), 9. J. v. d. Fits (Leiden). B-klasse: 1. J. Westenhout (Den Haag), 2. P Molenveld (Den Haag), 3. J. Tas Leiden), 4. B. Krult (Leiden). 5. A. Ber- kel (Den Haag), 6. A. ten Kate (Den Haag). Den Haag won deze wedstrjjd met 70 punten. Leiden behaalde. 30^ punten. JHR VAN SUCHTELEN BEËINDIGDE HONGERSTAKING. Jhr van Suchteren. oud-gouverneur van Sumatra's Oostkust, die op 30 Aprii in hongerstaking is gegaan in verband met de ontwikkeling in Indonesië, hec'r vandaag een schrliven doen toekomen aan de Koningin, waarin hil mededeel het tiidst'.D voor ziin actief handeld on treden gekomen te achten, weshalve b;' ziin hongerstaking beëindigt om na al geheel herstel van de verzwakking een ln Den Haag te houden erote demon stratieve bijeenkomst te leiden. GERUCHTEN INZAKE GENERAAL SPOOR'S AFTREDEN ONJUIST? Van militaire zijde werd aan Aneta medegedeeld, dat geruchten als zou ge- neraad Spoor ontslag hebben gevraagd als Legercommandant onjuist zijn. TREIN BIJ TJANGKRING ONTSPOORD. Twee stokers gedood. Gistermorgen is de eerste trein op de lijn Cheribon-Tjikampek ter hoogte van de halte Tjangkring ontspoord door het wegnemen van stukken van de rails. De locomqtief, het bagagerijtuig en twee personenrijtuigen kantelden. Twee sto kers werden gedood. HOOFDREDACTEUR VAN NIEUWE POST VEROORDEELD. Op 25 April eiste de procureur-gene raal van het Gerechtshof te Amsterdam, mr J. Fabius, tegen de hoofdredacteur van het weekblad De Nieuwe Post, L. A. Rodrigues Lopez een gevangenisstraf van een maand wegens smaadschrift, daarmede bevestiging vragend van het vonnis van de Alkmaarse Rechtbank. Verdachte had, aldus de beschuldiging, op 30 Augustus 1947 in een artikel van de serie „politiemannen onder de loupe" de Haagse rechercheur H. O. Huysman ten onrechte er van beschuldigd tijdens de bezetting een communist te hebben doodgeschoten en goederen ten nadele van Joodse Nederlanders te hebben ont vreemd. Het Hof achtte in zijn senten tie verdachte's verweer als zou hij in het algemeen belang hebben willen han delen, onvoldoende en veroordeelde hem tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een manad met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van f. 1000.—. Een tweede zaak, die ook op 25 April in hoger beroep behandeld werd, betrof een artikel uLt de, serie „Tot goed begrip van de collaböratiegevallen", waarin de politieman J. A. Scheers ervan beschul- dicd werd tijdens de bezettine te hebben deelgenomen aan het opsporen van rij wielen e.d. ten behoeve van de Duitsers. Mr Fabius had op 25 April conform de uitspraak van de rechtbank in deze zaak f. 500 geëist, hetgeen hedenochtend door het Gerechtshof bevestigd werd. BEURSÖ VERZICHT De koersen gaven vandaag aanvan kelijk een voortzetting, te zien van die, welke laatstleden Vrijdag golden en vooralIndonesische waarden lagen vast in de markt. Door tephniscihe om-, standigheden, waarbij het aanbod van olies voor buitenlandse rekening een M9 V sen na opening terug,, waardoor, de slotnotering belangrijk van die bil de opening versohilde. In aandelep {Con. Olie werd wederom „geswitoned". Ook nu werden door de arbitrage olies aan geboden, waardoor de koers van 292 in de eerste tape Iets geforceerd bleek. Daarna werd regelmatig onder de 290 afgedaan en het slot kwam op 2881/4, ruim 2 punten lager dan Vrijdag. Bij de suikerwaarden wist HVA een openingswinst van drie punten te boe ken. Na op 166t£ het hoogste punt be reikt te hebben, brokkelde de koers af tot 164. Voor tabakken bestond weder om enige belangstelling. Deli's bleven gelijk, na iets hogere koers beginbeurs. In Rubbers verliepen de noteringen vrijwel hetzelfde. Unilevers, die Vrijdag 7 punten avanceerden, moesten van daag een gedeelte hiervan prijsgeven. Philips sloot vrij onveranderd. Ock Aku was een puntje lager. Voor Scheepvaartaandelen trokken de prijzen iets aan. Amsterdamsohe Eank verloor ruim drie punten, Rot- terdamsohe Bank een punt. Op de be- leggïngsmarkt gingen minieme omzet ten gepaard met fractionele verbete ringen. Maandag 9 Mei ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers V. heden v. heden Ned. '48 314 g97/R 100 Ned. '47 3^4 3 96f* 97^ Dollar-Ing. '47 3 103^ 101 Investeringscert. 3 97 97 Ned. p. 1962/4 m.b. 3 98 98>/a Indlë '37 A 3 94 J* 94% Grootboek '46 3 96% 97 ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 85 85% N. Ind. H.bank 112 112% Ned. Handelmy154% 153 A.K.U16614 166% Lever Br250% 247% Philips 222 222% Wilton Feyenoord 164 167% Kon. Olie 290'% 287% Amst. Rubber 144% 145% Deli-Bat. Rubber 92 95 Holl, Amer. lijn 162% 163 Kon, N. Stoort)boot 147% 147% Ned. Scheepv. Unie 162% 162% H.V.A162% 163% Java Guit83 87% Deli Bat. Mij136 139 I Dell Mij153% 155% Senembah 141% 142% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 99% 99% Den Haag 1947 I 3 100J* R'dam '37 I, II 3% 101% 101% Industr. Obligaties Lever's Zeep Mij 3% 103% 103 Kon. Petr. MIJ 3% 10213 102 {J NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstelllngen Amsterd. Bank 154% 151 Rotterd. Bank 161 160 Twentsche Bank 150 155 Industriële Ondernemingen Ned. G. en Spir.fabr. 300 204% Rott. Droogd. Mij. 325 Zwanenb. Organon 175 176 Handelsondernemingen Born. Sum. H. MiJ. 149% 151% Internatio 190 191% Spoorwegen Dell Spoorw. Mij. 63 64% Voorl. genoteerde aandelen Albert Heyn 184% 185 Ned. MiJ. Walv.Vrt. 109% 111% Amerik. fondsen Anaconda 20% Shell Union363% 36% - rvÜrc^ u dan bewaakt? Op onopvallende wijze, ja. Van- 2 hadden ze de ohauffeur nodig 57). Ja; het ging wel vlugger dan lopend, achterop die auto. Zo schoot Panda lekker op hij reed uren en uren mee en hij zag. dat het een kaal en bar landschap was, waar zij doorheen kwamen. Stel je voor. dat hij dat alle maal had moeten lopen! Er was geen mens te zien en Panda zou zeker van honger en dorst omgekomen zijn wan neer hij daar helemaal alleen doorheen had mn-'en wandelen. Maar.... je be grijpt wel, dat die auto-karavaan toch niet zo erg ver girig. Die reed door, tot hij precies aankwam op de plaats, die Joris Goedbloed op de landkaart had aangetekend als de vindplaats van het caponiet. Daar stopten alle auto's en daar sprong Heer Geofridus Goudbak ker als eerste op de grond. Nu stapte natuurlijk' ook Panda uit, Hij had er een vermoeden van, dat Heer Goudbakker niet erg op hem gesteld was en hij besloot dan ook, om zich maar niet te laten zien. „Misselijke plek is dit!" hoorde hij Heer Goudbakker roepen. „Geen water, geen huls, geen boom! Bah) Maar hier schijnt caponiet te zijn! We overnach ten hier!" Daarop begonnen Dop en Goudbak ker en de Oosterlingen, die zij als chauffeurs gehuurd hadden, druk ten ten op te slaan en kampvuurtjes aan te leggen en eitjes te bakken. „En ik dan?" dacht Panda. Want hi) had ook honger en slaap. VOOR DINSDAG 10 MEI. Hilversum I (301 M.) AVRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muziek; 7.50; dagopening door dr J. C A. Fetter; 8.00: nieuws; 8.15; ochtend muziek. 8 55: van vrouw tot vrouw; 9 00: gram.muziek; 9.30: aubade; 10.00: mor genwijding; 10.15: arbeidsvitaminen; 10.50: kleutertje lulBter; 11.00: Jan During, vlooi: 11.30: de wekker; 12 00: muziek van Ohopln; 12.30: medodellngen; 12.33: voor het platteland; 12.40: Pierre Palla. plano en orgel; 13.00: nieuws; 13.15; mededelingen; 13.20: Promenade orkest: 14.00: met naald en schaar; 14.30: radio matinee; 16.25: honderd beroemde com ponisten; 16.40: de schoolbel; 17.00: kln- derkoor: 17.30; Ketelbey programma; 17.45; de minderheden ln Indonesië; 18.00: nieuws; 18.15 Tom Erlch, plano; 18.30. Ned. strijdkrachten; 19.00: radiostrip: 19.10; gram.muziek; 19.15: Paris vous oarle; 19.20: bijnamen ln de kamermuziek: 19.45: voor de scheepvaart: 19.50: weder opbouw: 20.00- nieuws; 20.05: ronde van Nederland: 20.15: Muslcorda: 20.45: brie ven over hersengymnastiek: 20.55" ..Dlch- terl'ebe": 21.30: buitenlands overzicht: 21.45: Ida Rósenhelmer. plano; 22.20 de schoolluffrouw: 22.30: Kamerorkest; 23.00: nieuws; 23.15—24.00: sollston- concert. Hilversum II. (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7,15: ochtendconcert; 7.45: mor gengebed en liturgische kalender; 8.00; nieuws; 8.15: pluk de dag; 9.05: licht baken; 21.30: waterstanden; 21.35: plano- werken; 10.00: wie komt er ln mijn hokje; 10.15: operamuziek. 10.40: schoolradlo- 11 00: muziek houdt fit; 11.30: als dé ziele luistert; 11.40: koorwerken; 12.00: Angelus; 12.03: Elsa Barther, zang; 12.30: mededelingen; 12.33: ronde van Neder land; 12.38: orkest zonder naam; 12.55: zonnewijzer: 13.00: nieuws; 13.20: orkest zonder naam; 13.45: Freddy Balta. accor deon: 14.00: Anlo Knlbbelor. cello; 14.30; onder ons; 15.00: schoolradio; 15.50: gram.muziek: 10.00: de zonnebloem; 16.30: zlekenlof: 17.00: na schooltijd: 17.15: lang zullen ze leven; 17.45: Amusements orkest: 18.10: sportpraatje; 18.20: Amu sementsorkest; 18.50: actualiteiten; 19 00: nieuws; 19.15: ensemble Sensible; 19 50: bevrijdend christendom: 20 00- nieuws: 20.05: de gewone man- 20 12: Maastrichts Stedelijk Orkest: 21.20: Flen de la Mar declameert: 21.40- Alma Miislca; 22 10: werken van Daniël Lesur; 22 45: avond gebed en llturzieche kalender: 23.00: nieuws: 23.15—24 00: werken van 8éandl- ravleche componisten. AGENDA DINSDAG: Rapenburg 50: Anthroposophlsche Ver. Lezing Joh. Waeger over het Faustpro- bleem, 8.15 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3