aan de R.K. Universiteit te Nijmegen 3200 padvinders(sters) namen deel aan St Jorlsmarsen Met een enkel woord MAANDAG 9 MEI ^RE-PROMOTIES Ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan In de Academische zitting van dc R.K. Universiteit te Nijmegen, Zater dagmiddag gehouden ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan der R.K. Universiteit alhier, heeft de mi nister voor O., K. en W. prof. dr F. J. Rutten, een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide dat de Katholieke Univer siteit vanwege haar verdiensten in de eerste 25 jaar van haar bestaan de volledige erkenning heeft verworven van dc zijde der andere universiteiten en hogescholen. Het is om haar ver diensten ook, dat zij thans het respect geniet van ons volk en de financiële steun van de staat, aldus spr. 's Morgens had Kardinaal De Jong een Pontificale Hoogmis van dank op gedragen. Op het altaar van de Maria Geboortekerk hadden plaats genomen Kardinaal van Roey, Aartsbisschop van Mechelen. mgr P. Giobbe. Pauselijke In ternuntius, de bisschoppen van Haar lem en 's-Hertogenbosch, de bisschop coadjutor van het Bisdom Roermond mgr dr J. M. J. A. Hansen en mgr J. W. M. Baeten, coadjutor van het bis dom Breda. In de kerk bevonden zich voorts vele ministers en andere autoriteiten. In plechtige stoet verlieten de kerke lijke en wereldlijke hoogwaardigheidsbe kleders het kerkgebouw, waarna een druk bezochte receptie van de Acade mische Senaat in de Aula Major van de R.K. Universiteit werd gehouden. - Tijdens de zitting van de Academi sche Senaat, waarin de minister van O. K- en W. het woord voerde, gaf de Rector Magnificus der Universiteit prof. Jurgens een uitvoerige uiteenzetting over „De Nederlandse rechtsopvatting in de Gouden Eeuw". Na deze rede vonden de erepromoties plaats van prof. dr J. E. van Dievoet, hoogleraar in het Internationaal Pri vaatrecht te Leiden tot eredoctor in de Rechtswetenschappen, van mevr. Ma rie Koenen tot eredoctor in de Letteren en Wijsbegeerte wegens haar verdien sten voor de beoefening der Neder landse letteren en voor de ver dieping en verbreiding der Ned. cultuur, van prof. dr Th. H. J. Hoenen, S. J. hoogleraar aan de Pause lijke Gregoriaanse Universiteit te Rome als waardering voor het baanbrekende werk dat hij als natuurkundige voor de ontwikkeling der natuurphilosophie heeft verricht, van prof. dr A. H. Mi- chotte van den Berck. hoogleraar in de experimentele psychologie te Leuven, wie wegens zijn verdiensten voor de ontwikkeling van de onderzoekingsme thoden der experimentele psychologie, het eredoctoraat in de letteren en wilsbegeerte werd verleend. Ten slotte werd aan Kardinaal Van Roey, het eredoctoraat in de Godge leerdheid verleend. 612 millioen in 1948 aan drank uitgegeven MISBRUIK EEN „SOCIAAL GEVAAR". De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr dr J. in 't Veld. heeft te Amsterdam het congres van de Nationale Commissie tegen het alcoho lisme en de Nationale Bond voor plaat selijke keuze geopend, mede uit naam van minister-president dr Drees. „Het huidige kabinet telt twee geheel onthouders-drankbestrijders. wy zijn er aldus de minister op achteruit gegaan, want het vorige kabinet telde er drie, alle uit de P. v. d A. en die allen op dezelfde dag Jarig waren. Het toenemende drankgebruik en het daaruit voortkomende misbruik is een sociaal gevaar. Het betekent een ondermijning van de volkskracht, die juist in deze tüd niet veel kan lijden, nu wy behoefte hebben aan een sterk volk. Zo niet alleen dan toch niet het minst uit economische overwegingen is de strijd tegen het toenemende drankmis bruik noodzakelijk", aldus de minister. De vier referaten, die het onderwerp van bespreking vormden, werden in het kort door de samenstellers toegelicht, wan ma discussie volgde. Over „De vrouw en het alcoholge- gebrulk", sprak mevr. A. C. Ploeg-Ploeg uit Utrecht „Het alcoholgebruik als sociaal pro bleem". was het onderwerp, dat dc hoer C. Smecnk uit Arnhem behan delde en waarin hjj er op wees, dat 612 millioen gulden door ons verarm de volk in 1948 aan alcoholische dran ken werd uitgegeven tegen 520 milli oen in 1947. Wanneer een volk een aanzienlijk percentage van zijn inko men besteedt aan uitgaven voor over bodige of zelfs in menig opzicht scha delijke genotmiddelen, bevordert dit de investering van kapitaal in bedrij ven, die deze producten fabriceren en wordt arbeidskracht verspild", aldus spreker. „Een nieuwe lente een nieuw geluld" was het onderwerp van het referaat van Minister In 't Veld. De laatste spreker was pater Pantrl- cius O. M. Cap over „Plaatselijke keuze in de drankweer". Deze concludeerde: „Meer bekendheid van plaatselijke keu ze in eigen kring en waar mogelijk proefstemmingen". Namens de gepromoveerde eredoctors werd het woord gevoerd door Kardi naal van Roey. Hulde brengend aan de Universiteit van Nijmegen, verklaarde Kardinaal Van Roe o.a. dat de allereerste roe ping van een universiteit er in bestaat de grenzen van de menselijke kennis te verruimen door het geduldig navorsen van alles wat het verstand bereiken kan en dan de verworven kennis over de wereld te doen uitstralen. Hierna wees de Kardinaal op de zen- ding der professoren, niet alleen als geleerde maar ook als katholieke op voeders. Vervolgens sprak Kardinaal De Jong, Aartsbisschop van Utrecht, een dank woord tot allen die bijgedragen heb ben tot jle bloei van de universiteit van Nijmegen. Na het slotwoord van de Rector- Magnificus, bestond er gelegenheid de nieuwe eredoctors geluk te wensen. RIDDERS M.W.O. KWAMEN BUEEN. Te Den Haag werd de jaarlijkse alge mene'vergadering gehouden van de Kon. Ver. van Officieren, Ridders der Mili taire Willemsorde. De vereniging telt thans 95 leden, o.w. een Ridder-Grootkruis, H.K.H. Prinses Wilhelmina. erevoorzitster der vereni ging en een commandeur, Z.K.H. Prins Bemhard. Onder de officieren en oud-ófficieren zijn er 14 van de Kon. Marine, 26 van de Kon. Landmacht, terwijl de overigen afkomstig zijn van het Kon. Ned. In disch Leger. Voorts vermeldt de leden lijst nog de namen van 8 civiele perso nen, o.a. Raden Adipati Ario Sastrowi- nata, oud-regent van Tjiamis. ARNOLD WIL VOLKSREFERENDUM In het nieuwe Nederlandse gebied. Dr Karl Arnold, minister-presdent van Noord-Rijnland-Westfalen. heeft in een toespraak tot de grensbevolking van Anholt bij de Nederlandse grens om een volksreferendum onder con- tróle van neutrale waarnemers in de door Nederland geannexeerde grensge bieden gevraaigvi. ACTIE TEGEN VERTRAAGDE DEMOBILISATIE. Instelling van een landelijk comité. Zaterdagmiddag waren uit alle delen des lands ouders, vrouwen en verloof den van militairen in Indonesië naar de Gelderse hoofdstad gekomen, daar toe uitgenodigd door de samenwerken de voorlopige comité's uit Arnhem en Spakenburg, die er voor y.veren, dat oorlogsvrijwilligers, leden van de 7 De cember-dinsie en andere onderdelen spoedig wórden gedemobiliseerd. Doel was té trachten een landelijk comité te vermen, hetgeen inderdaad is bereikt. De Kamerleden Stapelkamp (A.R.), Frans Goedhart (Arb.) en Hcoy (KVP) woonden deze vergadering bij. Aan HM. de Koningin werd een te legram verzonden, waarin eerbiedig veraocöit wordt, te willen bevorderen, dc demobilisatie te bespoedigen. Moties van gelijke strekking werden gezonden aan het Kabinet en aan de Eerste en Tweede Kamer. Een Centrale Raad zal worden ge vormd, terwijl de initiatiefnemers te Arnhem voorlopig het bestuur der nog naamloze organisatie zullen uitmaken. BRUG BIJ RAMSPOL GEOPEND. Op één na grootste van Nederland. De toegangsbrug 'bij Ramspol, weCike de verbinding vormt tussen de N.O.- polder en het „Oudeland" Is gisteren voor het verkeer opengesteld. Deze brug is op de Moerdijksorug na de grootste van Nederland. Er wordt thans nog gewerkt aan een goede verbindingsweg tussen Ramspol en Emmeloórd, het toekpmstlg hoofd dorp van de N O. polder. Men is bezig, op de toegangsweg naar Emmelocrd een natilumiverlidhtlng aan te brengen. DE „TOSARI" TE ROTTERDAM. Zaterdagavond liep het m-s. „Tosari" van de Kon. Rott, Lloyd de haven van Rotterdam binnen. Meer dan de heCft van het aahtal passagiers, dat dit uit Indonesië komer.de sdhiip verveerde, bestond uit Marva's; er waren drie maal zowel vrouwen dan mannen aan boord. De „Tosari" bracht o.m. een grote partij Dehli-tabak mee. DE „WILLEM BARENDSZ" WEER IN AMSTERDAM. Na voorspoedige vangst. Gisterochtend is de drijivende traanfa- briek „Willem Barendsz" v. d. Ned. Mij. voor de Walvüscüwaart de sluizen van IJmuiden binnengestoomd en 's mid dags voer het schip de Amsterdamse haven binnen, waarmede het zijn derde Zuidpoolexpeddtie, die uit en thuis bijna zeven maanden duurde, heeft volbracht. In de Zuidpoolwateren werd in to taal 17.507 ton walvistraan en 694 ton spermolie geproduceerd, hetgeen meer is «dan in het voorafgaande seizoen, toen 13.033 ton traan en 1176 ton spermolie uit de walvissen en potvissen werd «gehaald. De vangst was dus zeer voorspoedig. De ..Willem Barendsz" braoht exen- wel niet de gehele traanproductie mee naar huis. 10.044 ton traan was reeds door de tankboot .Mijdrecht" naar Rotterdam overgebracht. Ds M. W. J. Geursen vertelt van zijn verblijf in Indonesië In de vrijwel geheel gevulde Pieters kerk heeft ds M. W.' J. Geursen gister avond het een en ander verteld van zijn verblijf gedurende twee jaren in Indonesië. Vooraf heeft ds D. J. Vossers hem namens de Kerkeraad en de gehele ge meente een hartelijk welkom toegeroe pen Hierbij herinnerde hij aan de ge deprimeerde stemming 2 Jaar geleden in de Marekerk, toen hij eveneens na mens de Kerkeraad en de gemeente af scheid van ds Geursen nam Thans zijn wy allen dankbaar en verblyd, dat hy in goede welstand in Leiden mocht te rugkeren. Op populaire en zeer onderhoudende wijze heeft ds Geursen voorts verteld van zijn ervaringen en belevenissen on der de altyd stralende en vaak schroeiende tropenzon, waarover wy rees kort geleden een en ander mede deelden. Met grote nadruk betoogde spreker, dat er een drift onder onze Indonesische broeders bestaat om de dingen zelf te doen. Wij hebben wel degeiyk rekening te houden met de grote Aziatische om mekeer, aldus spreker, welke wy helaas te lang hebben genegeerd en geklei neerd. Prof. dr Kraemer heeft de situa tie van nu reeds in 1927 voorspeld. Het gaat er om, dat wy niet meer proberen te heersen, maar te dienen. Natuuriyk werden de Hollandse man nen en jongens door ds Geursen in zyn toespraak niet vergeten. De taak welke zij aldaar hebben te verrichten noemde hy gevaarlyk. Gelukkig heeft hy er velen ontmoet, die prachtig werk ver lichten ook op kerkeiyk terrein- Deze samenkomst, die meer bedoeld was als een gemeenteavond, dan als een godsdienstoefening en ook door de burgemeester jhr mr F. H. van Kin schot werd bygewoond, werd besloten met het zingen van gezang 162, op de wyze. zoals dat in Surabaja pleegt te geoeuren, n.l. bij beurtzang. AMUSEMENTS VERENIGING „ONZE CLUB". In de geheel bezette grote Burchtzaal had de Amusementsvereniging „Onze Club" Zaterdagavond een feestavond belegd, welke met een kort woord van welkom werd geopend door de voorzit ter, de heer J. W. Dirkse. In stemming gebracht door het Leldse salon-orkest waren de aanwezigen zeer ontvankelijk voor het vrolyke toneelspel „Wie kust de mummie?" van de «hand van Lex Karsemeyer en onder goede regie van de heer Fr. Simons Jr. De medewerken den, waarvan wy vooral professor Wa- geman <P. Hendriks; willen noemen, waren uitstekend op dreef en zorgden voor een vlotte vertolking. Ook de aan kleding van het stuk viel te loven. Tot slot volgde een gezellig bal o.l.v. de heer C. van Leeuwen en met mede werking van het dansorkest „De Kruit- noten". Aandacht werd in de_ze feeste- lyke by eenkomst nog gevraagd" voor een groot Zomerfeest, dat op Woensdag 10 Augustus op het historische Burcht plein zal worden gegeven. Prins Bemhard bezoekt generaal de Lattre de Tassigny Prins Bernfnard, die vanmiddag in Parys de luChbvaarttentoonstelling be zoekt, gebruikte tevoren de lunch by generaal J. J. M. G. de Lattre de Tas signy, chef van de Franse Generale Staf. inspecteur-«gene ra al van 't Fran se landleger en opperbevelhebber der landstrydkraohten van West-Europa. HULDEBLIJK VAN KON. MARINE AAN DE KONINGIN EN PRINS. Ter gelegenheid van het 12^-jarig huiweiyk wil de Kon. Marine aan H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bem hard als blijvend huldeblijk aanbieden de vernieuwing van het onder de Duit se bezetting gestolen glaswerëc, bo'.io- rende tot de inventaris van hét Ko ninklijk Jacht „Piet Hein". De N.V. Kristalunie te Maastricht, die ock het originele glaswerk verzorg de. heeft opdracht gekregen, dit hul- debiyk te vervaardigen. Alle sbuteken zullen worden voorzien van het origi nele vignet. In de kosten van dit geschenk zul len alle militairen der Kon. Marine bijdragen. .GLAASJE WATER" AANGEHOUDEN De politie te Ams ter daan heeft de 48-jarlge kek en zeeman W. A. M. aan gehouden, die er in de afgelopen win ter zyn gewoonte van maakte bij men sen aan te bellen, z.g. enige informa ties kwam inwinnen en dan de huis vrouw vroeg of zy een glaasje water voor hem had. In de tud dat de be woonster het gevraagde ging halen, nam hij verschillende dingen, die voor het grypen lagen weg en verdween. Hij (heeft bekend en is aan de justitie I overgegeven. MONTGOMERY BIJ KERKDIENST IN ROTTERDAM. Veldmaarschalk Montgomery heeft gistermorgen te Rotterdam in de Church of St. Mary van de „British Missions to seamen" een dienst byge woond. Hierna begaf hij zich naar «het En gelse Zeemanshuis, waar voor de In gang Engelse padvinders stonden op gesteld, die hy inspecteerde. In het ge bouw zelf had vervolgens een receptie plaats, waarbij vele leden van de En gelse kolonie aanwezig waren. D« lunch gebruikte de Veldmaar schalk, o.a. vergezeld van Sir Philip Nichols, de Britse ambassadeur, ln het gebouw van de Kon. Roei- en Zeilver. „De Maas". Ds H. Jonker beroepen Het kiescollege van de Ned. Hervorm de Gemeente heeft in zijn gisteren in de Pieterskerk gehouden vergadering voor de vervulling van de vacature ds J. C van Apeldoorn, als te beroepen predikant aangewezen ds K. Jonker te Bodegraven. St. Leonardus-parochie bestaat 25 jaar 14 KRUISWEGSTATIES ALS JUBILEUMGESCHENK AANGEBODEN. Gisteren herdacht de St. Leonardus- parochie (Haagweg) het 25-jarig be staan. Daartoe werd door de waarne mend provinciaal der paters Francisca nen, pater Prudentlus van Leusden, een solemnele Hoogmis opgedragen, met assistentie van de parochiegeeste- telijkheid. Behalve de paters L. Tepe en B. de Goede, O.F.Mwaren hlerby de wethouders S. Menken en J. C. van Schaik tegenwoordig. Om half twaalf werd in de pastorie een receptie gehouden, waarop vele geestelyken en deputaties van katho lieke verenigingen uit Lelden hun ge lukwensen kwamen aanbieden aan pas toor M, v. d. Schoot, O.F.M. en zyn kapelaans. 's Middags vond in de gymnastiek zaal aan de Potgieterlaan een receptie plaats voor de parochianen. Namens het kerkbestuur sprak de heer W. Heyde- man. die de paters dankte voor alles wat zij voor de parochie in de afgelo pen 25 jaar hebben gedaan. Met een korte toespraak, waarin hy de geschiedenis der parochie releveer de, bood de heer Th. J. M. Noordman, namens de parochie, een geschenk aan, in de vorm van 14 kruiswegstaties, waarvoor de bekende Leidse schilder Lode Sengers opdracht heeft gekregen. Daar deze echter nog niet gereed zijn, volstond de heer Noordman voorlopig met het aanbieden van een tekening van de 12e statie. Het kerkkoor, het gemengde koor „*t Zonnelied" en 't kinderkoor De Leeu werikjes" brachten enkele liederen ten gehore. De bewaarschoolkinderen en de leerlingen van de lagere school boden met een toepassehjk versje, resp. een declamatie, geschenken aan Nadat nog enkele sprekers het woord hadden ge voerd, kwamen de parochianen de pastoor persooniyk gelukwensen. 's Avonds om zeven uur celebreerde pastoor Van der Schoot een plechtig sluitingslof. Pater H van Dam, O F.M.. hield een feestpredikatie, naar aanlei ding van de tekst Een groot profeet is onder ons opgestaan en God heeft Zijn volk bezocht" (Lucas). De spreker wees op de vele weldaden, door God aan deze zilveren parochie geschonken. Deze feestdag werd voorafgegaan door een week van verschillende kerke- ïyke plechtigheden. Met een toneeluit voering en een zangavond in de komen de weken, zullen de jubileumfeesten be. sloten worden. Kadervergadering Chr. Nat. Vakverbond EEN „ECHTE" SOCIALE MIDDAG. De jaarlijkse kadervergadering van het Ohr. Nat. Vakverbond. Zaterdag middag In „Den Burcht" gehouden, is een „echte" sociale bijeenkomst gewor den. Zeer veel bestuursleden uit Leiden en de omliggende ülaatsen waren aan wezig. De heer G. Hordijk, voorzitter, opende, waarna de internationale secretaris van het Ohr. Vakverbond de heer F. P. Fuijk- sohot., tal van vraagstukken behandelde. Het eerste vraagstuk was: „Hoe reilt en zeilt Nederland economisch?" Ons land, aldus spr., leeft van in- en uit voer. Wy hebben invoer nodig, omdat we een tekort hebben aan tal van grondstoffen. De toestand van heden is ten aanzien van deze dingen moeilijkar dan die van voor de oorlog. Zondef uitvoer gaat het echter ook niet. Onze handelsbalans moet weer in evenwicht komen. Duitsland was voor de oorlog een goede afnemer. Na de ineen storting van dit riik is de handel van geringe betekenis geworden. De schuld stllgt. Wij kunnen dit op de duur niet voïhouden. Amerika wil ons heioen met credieten en schenkingen, maar in 1952 eindigt die hip. m.a.w.: dan moeten we weer op eigen benen staan. Landbouw en industrie zullen meer werkers moe ten opnemen: belangrijk is dat de pro ductie stijgt. Daarbij is nieuw afzetge bied nodig. Het tweede punt. waarvoor de beer Fuijkschot aandacht vroeg, was: ,y. sociale Verzekering". De werkloosheid verzekering staat od stapel en de oude;! doms- en invaliditeitsverzekering moe ten worden herzien. Spr. wees ook od6 noodzakelijkheid van orde in de chacj der ingewikkelde organen, die bij di uitvoering van de wetten ziin betrokken Ten slotte vroeg spr. nog aandach; voor enkele speciale vragen over he' ouderdomspensioen en de gezagsverhoji ding: HERDENKING VOORM .ALIG 28 R.l Evenals vorige Jaren zullen de oud. militairen van £8 R.I. Giet dubbelretf. ment van 4 R.I.) op 10 Mei op het eiland van Dordrecht een plechtige herden king voor de gevallen strydmakkers houden. De samenkomst vindt plaats des mor- gens te 11 uur in de Benthiënkazerne te Dordrecht. Na een gemeenschap^», lyke koffiemaaltijd worden rondritten per autobus gehouden over het eiland van Dordrecht en door de Hoekse Waard, de oude legeringsplaatsen van het regiment. De middag wordt beslo ten met een herdenking en kransleg- ging om 4 uur by het monument op dt begraafplaats te Dubbeldam, waarbij di Molenaar en aalmoezenier Laurens hel woord zullen voeren. GELUID, MUZIEK EN BEWEGING IN DE FILM. Een gering aantal filmliefhebber; woonde Zaterdagmiddag in Casino een lezing by van de heer W. de Vogel voor K. en O. over geluid, muziek en bewe ging in de film, geïllustreerd met d? vertoning van enige korte films en film fragmenten. De heer De Vogel zette de functie van het geluld in de film uiteen een concludeerde over het algemeen, da: de niet-commerciële film zovele ult- drukkingsmogeiykheden ter beschikkln: heeft, dat zy tot een der rykste moge lijkheden voor uiting van kunstzin ge- rekend kan worden. Uitvoerig schreven wy reeds over de verschillende vertoonde films naar aan leiding van dezelfde voordracht voor het Academisch Kunstcentrum. Ook ditmaal werden vertoond „l'Idee" van Bartoscb, „De ballade van de hoge hoed" van Max de Haas. een fragment uit „Le Baron Fantome" van Cocteau, en „Le Tempes- talre" van Epstein. Zowel lezing als films werden met aandacht gevolgd. Er waren geen uitvallers Begunstigd door voor dit doel wel zeer gunstige weersomstandigheden, zijn Zaterdagmiddag de Nat. Sint Jorlsmar sen gehouden Het centrale punt lag ditmaal bij „Het Witte Huls" te Oegst- geest. Deze voor de Nederlandse pad- vlnderabeweging historische dag. blijkt zich in een s.ygende belangstelling te mogen verheugen. Het totaal aantal deelnemende groepen was gestegen tot 229 met een totaal aantal deelnemers tsters) van 3200. Ook de publieke be langstelling was voor dit gebeuren groot Een grote staf van de EH.B.O. afd. OegstgeW. was vóór, tijdens en na de marsen actie. Zelfs een com pleet uitgerukte ambulancewagen maak te de tocht mede. Onder de belangstellenden merkten wij op de burgemeester de heer J. C Baumann. weth. de heer L. de Neef, de distr. commandant van de NP.V. de heer A. Beekes, de ass. dlstr. comm. de heer Burgers en enkele vertegenwoor digers van padvindersorganisaties. Onder de deelnemende groepen merk ten wij o.m. op afdelingen uit Zaandam, Amsterdam, Haarlem, HUlegom, Heem stede, Den Haag. Voorburg. Schevenin- gen. Koudekerk, Gouda, Vleuten. Lei den en Oegstgeest, Warmond, Katwyk. Precies halfdrie riep Hopman J. Th. v. d. Horst alle deelnemers in de houding en werd de St. Jorlsvlag gehesen, waar op door alle padvinders het saluut werd gebracht. Burgemeester Baumann heet te daarop allen harteiyk welkom, roem de het initiatief voor deze marsen van de padvlndersafd. Oegstgeest, verwacht te een sportieve strijd en hoopte dat deze tochten begunstigd zouden worden door goed weer. Direct daarop ving de start aan en marcheerden de talrijke groepen keurig in de houding voorby het terras van „Het Witte Huis". Dank zij de schitterende regeling duurde deze aimars maar 35 minuien. Voor ae regeling van het verkeer komt zeker het politiecorps een woord van lof toe. In een auto hebben wy het gehele parcours kunnen volgen en hebben duarby geconstateerd, dat het geheel lot in alle details perfect in elkander was gezet. Het parcours liep door het mooiste gedeelte van Oegstgeest-, vervolgens door Rijnsburg, Katwyk-Binnen en Katwijk aan Zee, over de boulevard en vandaar weer terug naar Oegstgeest door een ander deel daarvan. Even opgewekt als zy enthousiast waren vertrokken kwamen de groepen zonder uitvallers weer terug, waar ten slotte de deelnemers hun lauweren in ortvangst mochten nemen. De gehele organisatie was punctueel in orde waarvoor speciaal hopman v. d. Horst een woord van extra hulde toe komt. De uitslagen zyn als volgt: 7'L' KM. Kabouters en Welpen: le prys de St. Willibrord groep Den Haag (tevens de St. JoriswlmpeD, 2e pr. St, Willibrord groep II Oegstgeest. 3e pr. Wihjziwakz groep Haarlem. 4e prijs Hor. de Paul Weber Den Haag, 5e prys Groep Will Weber Den Haag, 6e prys Rudl- archlpel Den Haag. 15 K.M. Padvinders en Verkenners: le prys Trozlnah groep Leiden (tevens de St. Joriewimpel), 2e prys Vendel Wa tervogels Den Haag, 3e prys St. Fran- ciscusgroep Warmond. 4e pr. Abel Pas- mangroep Katwyk. 20 K.M. Pioniers en Voortrekkers: le prijs Lumey v. d. Harckstam Spaarne- heuvelgr. Heemstede (tevens de St. Jo- rlswimpel). 2e prys Prinses Irenegroep Hillegom. Een extra-prijs voor de beste Band Is behaald door de Paulusgroep te Leiden. Burgemeester J. C. Baumann van Oegst rrest links sprak bil het Witte Huis in tegenwoordigheid van de leiders der padvinderseroepen en wethouder De Neef de deelnemers toe. (Foto L.D.—Van Vliet) BINNENLAND Vier stukken Engels afweergeschut van het nieuwste type en voorzien van radar, waarmee de snelste vliegtuigen om laag kunnen worden gehaald, zullen mor gen langs de weg van Rotterdam naar Deventer worden vervoerd. Van de Engelse militairen, die dit geschut zullen demon streren. arriveerden Zaterdag 80 man op het station te Deventer, vanwaar zy per auto naar de Westenbergkazerne te Schalkhaar werden vervoerd. Naar de K.N.A.C. verneemt zyn benzinebonnen thans ook verkrygbaar op de chèques van de medepassagiers der naar Frankrijk reizende automobilisten, hetgeen len aanmerkelijke verbetering betekent. Vanavond 9 Mei 5 minuten voor half acht zal de Minister van Econ. Zaken, prof. dr J. R. M. van den Brink, een radiorede houden voor het gezamenlijk programma over Hilversum I ter Inleiding van een lezingencyclus over het onder werp: „Industrialisatie". De Nederlandse trapéze-werker. Hermsen, bekend onder de naam „De grote Trlsco". Is tijdens een voorstelling te New York van een hoogte van 40 voet gevallen. Hij ls zwaar gewond, doch zijn toestand ls niet crltlek. Met Ingang van 16 Mei zullen de K L M -vliegtuigen een uur eerder naar Fatavla vertrekken en wel om t v.;.r 's morgens. Het oponthoud te Mauritius wordt met een uur verlengd. Gistermiddag ls op de gemeentelijke begraafplaats te Maastricht een graf monument onthuld ter ere van mr L. B. J. van Oppen, die van 1910 tot 1937 bur gemeester van die stad was Het monu ment ls geschonken door de burgery van Maastricht. Op de Zaterdagmiddag te Leeuwar den gehouden ledenvergadering van het Fries Genootschap van Geschied-, Oud heid- en Taalkunde deelde de voorzitter, mr P. A. V. baron van Harnlxma thoe Slooten. mede. dat H M Koningin Juliana het beschermvrouweschap van het genootschap heeft aanvaard. Onder grote belangstelling heeft de burgemeester van Enschedé, de heer M. van Veen de Internationale hondenten toonstelling geopend, die door de Twentse Kynologenclub wordt gehouden. Er wor den ln het geheel 617 dieren geëxposeerd, afkomstig uit Nederland, België. Frankrijk en Engeland. Op de Jaarvergadering van „Het Grondbezit" te Den Haag heeft mr J Linthorst Homan, president van de Ryks- dienst voor het Nationale Plan. een In leiding gehouden over „rulmteiyke orde ning". HIJ besprak doel en werkwijze van deze Rijksdienst en behandelde verschil lende vraagstukken, welke thans ten aan zien van rulmteiyke ordening en grond gebruik actueel zyn. In een met palmen en groen ver sierde loods te Rotterdam zijn Zaterdag middag niet minder dan 176 Jubilarissen van de Kon Rott. Lloyd gehuldigd. Hlerby waren er tien met 40 Jaar en 166 met een kwart eeuw diensttijd. Allen werden ge huldigd en toegeklonken door een der directeuren, de heer D. T. Ruys. Het gezin van J. A. L. Z. te Den Haag. bestaande uit man. vrouw en vier kinderen, resp. 15, 13. 10 en 5 Jaar. ls ln het ziekenhuis aan de Zuldwal opgeno men. nadat zich na het eten van een restant hachée. vergiftigingsverschijnselen vertoonden. De toestand der patiënten is vooruitgaande. Tydens de door de Ned. Ver. voor Textielcnemie o. 1. v. dr B. H. Holsboer Zaterdag te Utrecht gehouden algemene vergadering werd aan dr Holsboer vol macht gegeven om ln samenwerking met het bestuur van de Stichting Textlel- congres Nederland maatregelen te treffen de Stichting te doen optreden als over koepelend orgaan van de bestaande ver enigingen tot coördinatie van werkzaam heden. Met ingang van 16 Mei a.s, zal bij P.TT. een speciale phllatellstlsche dienst worden Ingesteld, welke zich zal belasten met de levering op schrlfteiyke bestel lingen van postwaarden aan verzamelaars. Zoals bekend hebben de Duitsers, toen zy het gedenkteken voor leger en vloot te Schevenlngen afbraken, de bron zen plaat met bet portret van generaal Snijders geroofd. Thans ls door dc zorgen van de Kon. Ned. Ver. „Ons Leger" en ..Onze Vloot" een nieuwe plaat met portret ln het ge denkteken aangebracht. BUITENLAND. Sydney Stanley, die hoofdgetuige was ln het onlangs gevoerde onderzoek naar beschuldigingen vim corruptie ln Blitse regeringskringen, ls in een Israëlisch schip uit Marseille In Haifa aangekomen. De directie der Fordfabrieken heeft bemiddelingsvoorstellen van de burge meesters van Detroit en Dearborn, om een einde te maken aan de staking der 65.000 arbeiders van de ,.Red-Rlver"-fabrlek, verworpen. Uit een door de Australische minis ter-president afgelegde verklaring blykt, dat Australië reeds proeven heeft geno men met het afvuren van gelelde projec tielen. Aan het eind van het nationaal vak verenigingscongres van India ls een reso lutie aangenomen,, waarin de vreugde wordt uitgesproken over de „nieuwe schakel" tussen India en het Gemene best en als doel van het congres wordt genoemdInstelling van een klasseloze gemeenschap volgens de grondbeginselen van Gandhi, niet naar het Sovjetrusslsche voorbeeld". Het stoffeiyk overschot van de over leden schrhver Maurice Maeterlinck zal morgen te Nice worden verast. Naar ver nomen wordt, zal de as waarschynlljk naar Brussel worden overgebracht. In het centrum van Rangoon heb ben gewapende mannen tompeljuwelen van onschatbare waarde uit een Hindoese tempel geroofd. De zestig Jaar oude Elffeltoren ver heugt zich nog steeds ln de gunsten van het publiek. De winst, welke ln 1948 ge maakt werd. was 14.400.000 Franse francs. De aandeelhouders, wier Inleg van 500 francs al 60 jaar geleden werd terug betaald zullen dit jaar een dividend van 700 francs krygen. De Turkse minister van buitenlandse zaken. Sadak. is Zaterdag per vliegtuig uit de V.S. te Ankara teruggekeerd. HQ verklaarde een persooniyke boodschap van president Truman voor president lamet inönu medegenomen te nebben. De 76-Jarige leider der Roemeense boerenparty, Manlu. en de vlce-voorzltter, Mlhllache, zullen hun vonnis, levenslang, uit moeten zitten, daar hun beroep ver worpen ls. Zaterdag ls do „Noordam" met bijna tien ton hulpgoederen voor Nederland vertrokken. Dit ls een van de laatste zendingen van de „United Service to Holland". De Paus heeft ln een toespraak tot leden van het Internationale congres van katholieke werkgevers, crltlek uitgeoefend op „overmatige bemoeienis" door de staat met het particuliere bedryfsleven. Gisteren zijn uit een drukkery in de buurt van Parys door zeven met revolvers gewapende personen meer dan 112 millioen franc gestolen. Amerikaanse militairen hebben 15 schllderyen, waaronder authentieke doe ken van Cezanne. Monet, Renoir en Corot, ln een boerdery op 100 myi afstand van Muenchen ontdekt De kunstschatten zyn waarschyniyk door de nazi's tijdens de bezetting uit Frankryk geroofd. De schilderijen worden op een waarde van 200.000 dollar geschat. Een aangekondigde staking op de Franse Internationale luchtlijnen ls af gelast. CREMATIE STOFFELIJK OVERCHOT D. VAN LITH. In alle eenvoud en in tegenwoordig heid van een grote kring van vrienden en bekenden vond Zaterdagochtend o? Westerveld de crematie plaats van hei stoffelyk overschot van de heer D. van Lith, in leven oud-ondercommandant en wnd. commandant van de Leidse Brandweer. Namens het college van B. en W. woonde de tegenwoordige com mandant, de heer S. W. Hagedoorn deze plechtigheid by. Achtereenvolgens getuigden in de aula een familielid en een vertegenwoordiger van de Leidse Loge van Vrymetselaars voor de waardering en de hoogachting, welke men in deze kringen voor de heer Van Li-th koesterde. Een zoon van de overledene dankte voor de belangstel ling en het medeleven in deze dagen van verschllende zyden ontvangen. A.s. Donderdag zullen de heren F A. Schouten te Oegstgeest. ambachts man en C. J, den Edel, monteur en M. J. Visser, ambachtsman, beiden alhier, hun zilveren jubileum in dienst der N.Z.H. herdenken. Officiële publicatie De tut,cmeester van Leiden zal Woens dag 11 Mei a.s spreekuur houdea vaa 1 uür 30 tot 2 uur 30.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2