Nederland accoord Republiek te met herstel Djokja „Oog van de wereld gericht op Djokja" Sukarno en Hatta zeggen staakt het vuren deelneming aan R.T.C. toé en WEERBERICHT Dr Van Royen vol vertrouwen in de toekomst" Bevin lief zich te Berlijn optimistisch uii 58ste Jaargang MAANDAG 9 MEI 1949 No. 26687 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: j. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Grondslagen voor samenwerking in Indonesië ?5 Naar gemeenschappelijk herstel van rust en orde Tijdens de Zaterdag gehouden formele vergadering van de delegaties on der auspiciën van de Unci, verklaarde de voorzitter van dc Republikeinse delegatie, Moh, Rum: „Ik ben door Sukarno en Hatta gemachtigd om hun persoonlijke verzekering te geven, dat zij voorstaan in overeenstemming met de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari en zijn richtlijn van 23 Maart: Ten eerste: bevel te geven aan de gewapende aanhangers van de Repu bliek om de guerilla te staken; Ten tweede: samen te werken bij het herstel van dc vrede en handha ving van dc orde; Ten derde: deel te nemen aan de Ronde Tafel Conferentie te Den Haag met het oog op de bespoediging van de onvoorwaardelijk overdracht van de reële en volledige souvereinitcit van de V.S.I. President Sukarno en vice-president Hatta nemen op zich. dat zij er op zullen aandringen, dat zulk een politiek door de regering van de Repu bliek Indonesië zo spoedig mogelijk na haar herstel in Djokja wordt aan- I genomen". VAN DR VAN ROTEN. VERKLARING Na deze uitspraak legde dr Van Royen de volgende verklaring af: „Ten eerste: de Nederlandse dele gatie is gemachtigd te verklaren, dat zij met het oog op de plechtige be lofte. zojuist door Moh, Rum aange kondigd instemt met de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djokja, De Nederlandse delegatie stemt voorts in met de instelling van een of meer gezamenlijke commissies onder auspiciën van de Unci voor doeleinden zoals: a. het doen van dc noodzakelijke onderzoekingen en voor bereidingen welke voorafgaan aan de terugkeer van de Republikeinse rege- ring naar Djokja; b. het bestuderen en advies geven betreffende de maat regelen. welke genomen moeten wor- den ter uitvoering van de staking van' de guerilla en de samenwerking bij het I herstel van de vrede en do handha ving van ordo en rust. Ten tweede: De Nederlandse rege ring stemt er mee in, dat de Rcpubli- I keinsc regering vrij zal zijn en facili teiten zal hebben om de haar geëigen de functies in het gebied, bestaande uit de residentie Djokjakarta, uit te voeren. Dit is een stap genomen in het licht van de richtlijn van do Veilig heidsraad van 23 Maart 1949". Ten derde: de Nederlandse regering bevestigt nogmaals haar bereidheid de onmiddellijke stopzetting te verzeke ren van alle militaire operaties en de onmiddellijke en onvoorwaardelijke I vrijlating van allo politieke gevange nen. gearresteerd sedert 17 December 1948 in de Republiek Indonesië. Ten vierde: zonder te prejudiceren op het recht van zelfbeschikking der Indonesische volkeren, zoals deze er kend zijn bij de Linggadiati- en Ren- ville-bcginselen, zal de Nederlandse re gering zich onthouden van de vesti- ging of erkenning van de Negara's of Daerahs in het gebied, hetwelk voor 19 December 1948 onder Republikeins gezag was cn van uitbreiding van de Negara's cn Daerahs, hetwelk ge- I noemd gebied betreft. Ten vijfde: Do Nederlandse rege- ring staat het bestaan voor van de Republiek als een staat, die zijn plaats inneemt in de V.S.I. Wanneer een voorlopig vertegen woordigend lichaam voor geheel Indo nesië zal worden ingesteld en het des wege noodzakelijk is om het aantal vertegenwoordigers der Republiek te bepalen naar genoemd lichaam, zal dit aantal gelijk zijn aan de helft van het aantal leden, dat andere gebieden i dan dc Republiek vertegenwoordigt. Ten zesde: In overeenstemming met de bedoeling van de „ruiling" van de Veiligheidsraad van 23 Maart, betref- I fende, dc voorgestelde Ronde Tafel Conferentie met het doel, dat de on derhandelingen, zoals bedoeld in de resolutie van 28 Januari zo spoedig mogelijk kunnen worden gehouden, is de Nederlandse regering ten volle be reid haar uiterste best te doen, dat deze conferentie plaats vindt onmid dellijk na terugkeer van de Republi keinse regering naar Djokja. Op deze conferentie zullen besprekingen wor den gehouden betreffende de wijze, waarop de onvoorwaardelijke over dracht van de reële, volledige souve reinitcit aan de V.S.I., in overeen- I stemming met de Renville-beginselen, kan worden bespoedigd. Ten zevende: In het licht van de i noodzakelijke samenwerking bij het herstel van vrede en handhaving van orde en rust stemt de Nederlandse I regering in. dat in alle gebieden bui ten de Residentie van Djokja, waar burgerlijke, politiële en andere amb- I tenaren van de Indonesische regering momenteel niet functionneren, de Re- aanhoudend koud weer. 05 Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele verspreid optredende buien. Meest matige Noor- aeipke wind. Aanhoudend koud weer met vannaoht hier en daar nachtvorst. 10 mei vrCn °P: ^55 uur; onder: 20.18 uur. Maan op: 17.49 uur; onder: 4.01 uur. L (E.K.). "oog water te Katwijk te 1.14 en 13.34 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. publikeinse burgerlijke, politiële en andere ambtenaren, die nog steeds in functie zijn, in functie zullen blijven". Dr Van Royen zeide ten slotte: „Er is overeengekomen, dat de Nederlandse autoriteiten aan de Republikeinse rege ring faciliteiten zullen verschaffen, als deze redelijkerwijze door deze regering zullen worden gevraagd voor de verbin dingen en het raadplegen van alle per sonen in Indonesië, inbegrepen die. wel ke dienst doen in burgerlijke en mili taire dienst van de Republiek en dat technische details zullen worden uitge werkt door partijen onder auspiciën van de Unci". FORMELE BEVESTIGING. Voorzitter Cochran vroeg hierop: „Willen beide voorzitters mijn opvatting bevestigen, dat de verklaringen, welke zij zojuist hebben afgelegd, waren over eengekomen tijdens het. overleg, dat elk zich accoord bevindt met het standpunt, zoals door de ander is uiteengezet' en .dat de verklaringen hierbii formeel be vestigd en aangenomen zijn?" Dr Van Royen en Moh. Rum ant woordden bevestigend. De heer Cochran drukte zijn erkentelijkheid uit voor de uitstekende geest, waarin de voorzitters van de delegaties bij de informele be sprekingen hadden gewerkt en felici teerde £en met de resultaten. Hij zeide, dat 'deze resultaten voortaan de „Van Royeri-Rum statements" zouden dienen te worden genoemd. Dr Van Royen zeide dat hij de Neder landse regering dankbaar was voor de eerste positieve en hoopvolle resultaten, welke de voorbereidende conferentie heeft afgeworpen. Hij was van mening, dat de resultaten goede mogelijkheden boden voor de toe komst en zeide aan Moh. Rum de ver zekering te willen geven, dat de over eenkomst, welke zojuist bereikt was, van Nederlandse zfjde fair en loyaal zal wor den uitgevoerd en dat van Nederlandse zijde er op zal worden toegezien, dat geen repressailles zullen worden geno men en dat niemand van de andere partij tot slachtoffer wordt gemaakt. Dr Van Royen dankte de Unci voor de bijstand. Moh. Rum verklaarde hierna, dat hij dankbaar was voor de woorden van dr Van Royen en zeide, dat de Republi keinen de overeenkomst in dezelfde geest zouden uitvoeren. „Wij delen de gevoe lens van dr. Van Royen en zullen ons uiterste best dc?en om in dezelfde rich ting te werken". Cochran kondigdo aan, dat de dele gaties vanmiddag informeel bijeen zullen komen om de leden van de twee commissies te benoemen en het werk voor te bereiden. Ook leden van de Unci zullen hieraan deelnemen. COMMENTAAR DER B.F.O. Van de zijde van de BJF.O. is bekend gemaakt, dat zij met grote voldoening kennis genomen heeft van de verklarin gen der Nederlandse en Republikeinse delegaties, waaruit zij geconstateerd heeft, dat de gevoerde preliminaire be sprekingen tot een gunstig resultaat hebben geleid. De B.F.O. is van mening, dat op basis van de thans bereikte re sultaten verdere vruchtbare besprekin gen en onderhandelingen, die leiden tot een spoedige goede oplossing van het Indonesische vraagstuk, mogelijk zullen zijn. Zij is van oordeel, dat daarbij aan stonds de volgende hoofdpunten aan de orde zullen komen: a. de vorming van een Nationale Federale regering welke als eerste regering van de Vrije Souve- reine Staten van Indonesië zal kunnen optreden: b. de overdracht van de sou- vereiniteit en alles wat daarmee samen hangt, zoals de inhoud van het Unie statuut en de daarmede verband hou dende eventuele (voorlopige) verdragen. WAT WASHINGTON DENKT. In politieke kringen te Washington beschouwt men het als zeker, dat de Republikeinse regering -ten gevolge van het zojuist bereikte accoord tussen de Nederlanders en de Republikeinen spoe dig te Djokja zal terugkeren. Deze gebeurtenis acht men in genoem de kringen bijzonder gunstig. Men legt er de nadruk op, dat de Republikeinen aldus uiting hebben gegeven aan een „heilige vrees" voor de communisten. Kravchenko naar Amerika terug Victor Kravchenko is Vrijdagavond met de „Queen Elizabeth" uit South ampton naar de Verenigde Staten ver trokken. Voor zjjn vertrek heeft hij nog 50 Engelse journalisten in het Londense Dorchesterhotel, ontvangen, waarbij hij mededelingen deed over de verfilming van zijn boek: „Ik verkoos de vrijheid". Kravchenko vertelde, dat het zijn ver langen was, dat James Mason de hoofd rol in de te vervaardigen film zou spe len. De film zal beginnen met scènes uit het te Parijs gevoerde proces. De buitenopnamen worden in Frankrijk en de studio-opnamen in Engeland ge daan. Men hoopt na October met de productie te beginnen. De rolprent zal, naar Kravchenko's zeggen, geen propaganda tegen het Rus sische volk bevatten, maar wel tegen het Sovjetregiem. Verder heeft Krav chenko plannen om zijn boek voor de radio te bewerken. De schrijver deelde verder mee, te geloven, dat hij eenmaal naar zijn vaderland zou terugkeren. „Wanneer dit zal zijn, weet ik niet" voegde hij er aan toe. Kravchenko ont kende met reactionnaire groepen van doen te hebben. „Ik geloof in de sociale vooruitgang" zei hij. Ten aanzien van de koude oorlog tussen Oost en West verklaarde hij: „Ik ben helaas niet op timistisch. Het compromis inzake Ber lijn is slechts "een druppel op een gloeiende plaat Wij moeten nog ^ele verrassingen onder ogen hebben te zien". Kravchenko geloofde echter niet in een spoedige oorlog, want de Europese vol ken koesterden een grote vrees voor de krijg. truman werkt te hard. President Truman is Zaterdag, aan de vooravond van zijn 65ste verjaardag, door zijn dokter „ijzersterk" genoemd. Hy werkte echter te hard. Hij ontving te veel bezoekers en v ^st daarom vaak 's avonds werken. ,.Ik weet niet hoe hij het volhoudt en daarbij zo opgewekt en voi energie blijft", aldus de arts. Op een persconferentie legde dr Van Royen 'n speciale verklaring af, waar in hij zeide namens de regering, dank baar te zijn voor de eerste resultaten van deze voorbereidende conferentie. Hij was van mening, dat beide par tijen een zeer belangrijke stap heb ben gedaan in de richting van het uiteindelijke doel, namelijk de vesti ging van vrije, souvereine V. S. Ind. en blijvende samenwerking tussen de beide landen. Hij wenste hier een woord van oprechte dank aan toe te voegen jegens de Unci, in het bij zonder voor de heer Cochran, voor dc toegewijde, voortdurende pogingen om de partijen bij te staan bij het bereiken van overeenstemming. Dr Van Royen zeide volledig vertrou wen te hebben in de thans ingeslagen richting. „Ik zie de toekomst vol ver trouwen tegemoet voor wat betreft de kansen voor een voortdurende samen werking". De Nederlandse delegatie is ten aanzien van het grondgebied Djok jakarta verder gegaan dan het Cana dese voorstel van de Veiligheidsraad. De Republiek wordt hersteld niet al leen in de stad Djokja, maar in de gehele residentie. Dit besluit mag wor den gezien als een genereus gebaar van Nederlandse zijde om alle wan trouwen ten aanzien van de Neder landse bedoelingen te doorbreken, al dus dr Van Royen. Ook de Republi keinse delegatie heeft de betekenis van het woord „compromis" juistverstaan en is halverwege tegemoet gekomen, hetgeen van Nederlandse zijde ten zeerste gewaardeerd wordt. Hg legde nadruk op de beloofde samen-werking in het herstel van vrede en de hand having van recht, orde en op da ver zekering dat geen der partijen repres sailles zal nemen. Nog niet kan wor den gezegd, wanneer de terugkeer naar Djokja kan worden geëffectueerd. Dit hangt voornamelijk af van de snelheid, waarmede de desbetreffende commis sies ihun werkzaamheden voltooien. Ten aanzien van de verklaring van Rum, dat Sukarno cn Hatta op zich nemen om de order tot het staken van het vuren af te kondigen en de Ronde Tafel-Conferentie bij te wo nen, zeide dr Van Royen: „het woord „urge" dient in dit verband vertaald te worden met „sterk aandringen op". Hij zeide, dat dit voor velen vooral in Nederland waarschijnlijk een vage verplichting is, die nauwe- Een van de belangrijkste werkzaamheden van de Nederlandse charitas Missie in Berlijn bestaat uit het verzorgen van de noodlijdende kinderen, «durend komen er voor deze kinderen voedingsmid-delen uit Holland. Leden van de Missie bezig met het klaar maken van paketten. lijks bindend is, doch ik ben per soonlijk overtuigd van de oprechtheid en de goede trouw van de Republi keinse delegatie. Dr Van Royen voeg de hier aan toe, dat op dit ogenblik de Republikeinse delegatie niet ver der kan gaan. Naar aanleiding van de vraag, welke wezenlijke garanties er zijn, dat de be volking van Djokja niet het slachtoffer wordt van repressailles, zeide dr Van Royen, dat met behulp van de Sultan van Djokja en met voldoende politie, wet en orde kunnen worden gehand haafd. Thans is ook in het belang der Republikeinen om aan te tonen, dat rust en orde kunnen worden gehand haafd. Het oog der wereld is thans op Djokja gericht, aldus dr Van Royen. RUM: „WIJ DEDEN HET UITERSTE". De leider der Republikeinse delegatie Rum, zeide, dat het noodzakelijk ls, dat beide partijen een „break down" voorkomen door te veel aandaoht te besteden aan de bewoordingen van de overeenkomst. Wij hebben het uiterste gedaan om de duidelijkste woorden te kiezen. Het meest belangrijke is de krachti ge wil van beide partijen om uit te voeren, hergeen thans overeengeko men is en dat niet geheel kan wor den vastgelegd in woord en termen. De goede bedoelingen vormen de grondslag van de afgelegde verkla ringen en het hangt van de goede bedoelingen af of wij zullen slagen of niet. ik neem aan, dat met goede wil en hulp van alle betrokken par tijen dat, wat bereikt werd, kan die nen als gezonde basis voor verdere overeenkomst. Rum schatte, dat de terugkeer naar Djokja in twee weken mogelijk was. De Ronde Tafel-Conferentie zal en kele weken daarna gehouden worden. Hg -verklaarde, dat nog geen beslis sing. genomen was over de deelneming van de BFO aan de besprekingen. Wanneer de regering terug is in Djok ja, kunnen wg daaraan meer aanaaont besteden. Na herstel van de regering- Hatta te Djokja zal er, zo zeide hij, neg sleohts één Republikeinse regering zijn, waarvan Sjafruddin en Maramis leden zullen zgn. verdedigingsgordel om sjanghai. De Chinese regeringstroepen te Sjanghai zijn bezig met het aanleggen van een buitenste defensiegordel, die op één punt slechts ongeveer 50 kilometer van Sjanghai is verwijderd. „Zij heb ben hun verdedigingslinie ongeveer 65 km. dichter bij de stad moeten aanleg gen, na het verloren gaan van het spoorwegknooppunt Kasjing, dat op een afstand van ongeveer 100 kilometer ten Zuid-Westen van Sjanghai is gelegen. In de buitenwijken van Sjanghai waren duizenden arbeiders bezig met het aan leggen van een netwerk van loopgra ven en 't opwerpen van versperringen; de verdedigingsgordel rondom Sjanghai wordt door keurtroepen van de regering bezet. De nieuwe linie loopt over een af stand van ongeveer 130 kilometer langs de zuidelijke oever van de Jangtse. Zij begint te Taitsjongn dat 50 kilometer ten Noord-Oosten van Sjanghai is ge legen en eindigt aan de kust, bij de baai van Hangtsjou, welke 65 kilometer ten Zuid-Westen van Sjanghai is ge legen De nieuwe defensie-gordel loopt over Kashan en Pinghoe, welke plaat sen respectievelijk 60 en 65 kilometer ten Zuid-Westen van Sjanghai liggen. De opheffing van de blokkade van Berlijn op 12 Mei a.s. heeft in de harten van alle vredelievende mensen een sprankje hoop doen ontstaan, dat de voorgenomen besDrekingen tussen de „Grote Vier" tot gunstige resultaten zullen leiden. Een fotomontage van de besDrekingen tussen de vier staatsman nen. zoals wij ons deze wensen. V.l.nr. Clement Attlee (Engeland) Henri Queuille (Frankrijk), Harry Truman (V.S.) en Josef Stalin (U.S.S.R.). Overigens nog alles in voorbereiding Nu de blokkade van Berlijn 12 dezer wordt opgeheven en op 23 Mei te Parijs de ministers der grote vier zullen bij eenkomen, doen natuurlijk allerlei ge ruchten de ronde, die niet op hun juist heid zgn te taxeren. Het lijkt ons het verstandigste daarom maar rustig af te wachten. Oi. kunnen al deze geruch ten de atmosfeer slechts nadelig beïn vloeden. Ook geruchten over eenAlfanbod van Stalin om Truman te ontmoeten, waar op dan een samenkomst mek Attlee en Queuille zou volgen, zijn nog geheel prematuur. Vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en de V.S. zullen te Parijs voorbesprekingen houden voor de bij eenkomst 23 Mei aanvangt. Bevins bezoek aan Berlijn, waar hij de luchtbrug' inspecteerde, is een groot succes geworden. Hij werd door de Duitsers warm toegejuichd. Heden zal hij te Osterwalde besprekingen voeren met Adenauer. Schumacher en Araved. Bevin heeft zich uiteraard niet Inge laten op pogingen om voorspellingen voor de conferentie van Parijs uit zijn mond te vernemen, maar het optimis me, waarvan enkele korte verklaringen, die hij aflegde blijk gaven, was bij alle reserves groot genoeg om te Berlijn een zekere verrassing te vormen. Bevin heeft er geen twijfel aan laten be staan. dat de Westelijke geallieerden de conferentie met de Sovjet-unie be schouwen, als een ernstige kans om „Europa weer in het rechte spoor te brengen". Zijn woorden hebben, hoewel hij zich niet wenste uit te laten over oorzaken van de verandering der Sov- jet-russische houding, de indruk ach tergelaten, dat men zeer wel voor een beslissende keer kan staan Hg zei te zgn voor een vrg Duitsland met vrije verkiezingen en een vrije pers. Men moest jaren vooruit denken! Het stadsbestuur van Oost-Berlijn hee't verklaard bereid te zijn West- Berlijn weer van electriciteit te voor zien. wanneer de blokkade is opgeheven. vrachtauto-wedstrijd. Vrachtauto-chauffeurs van de Weste lijke zones maken plannen voor een wedstrijd op de autobaan van Helm- stedt naar Berlijn op het ogenblik, dat de blokkade te middernacht op 11 Mei zal worden opgeheven, zo meldt de Duitse pers. Verschillende Berlijnse firma's hebben prijzen beschikbaar ge steld voor de eerste vrachtauto, die Berlijn zal binnenrijden. De bladen in West-Berlijn hebben bekend gemaakt, dat in de loop van de tweede week van Mei verse aard appelen zullen worden gedistribueerd. Sinds het begin van de blokkade kon West Duitse grondwet aangenomen De constituerende vergadering van West-Duitsland te Bonn heeft met 53 tegen 12 stemmen de nieuwe West- Duitse grondwet in 3de lezing aange nomen, waardoor de grondwet officieel is aanvaard. Met 49 tegen 1 stem en 15 onthou dingen is besloten, dat de vlag van de nieuwe federale republiek van Duits land de kleuren van de republiek van Weimar zal dragen, rood, goud en zwart. Natuurlijk stemden de communisten tegen. Voor de stemming had de commu nistische leider Reimann nog ver klaard. dat de Westelijke geallieerden ter wille van de eenheid met de Sovjet- Unie binnen enkele weken al het werk ongedaan zouden maken. De nieuwe constitutie is zo opgesteld, dat zij gemakkelijk voor geheel Duits land van kracht kan worden, Indien dë komende viermogendhedenconferentie het hierover eens zou worden. finland niet bij atlantisch pact. Karl Fagerholm, de socialistische mi nister-president van Finland, heeft in een persgesprek met een correspondent van 't Londense dagblad .Daily Mail" verklaard dat het „volstrekt ondenk baar" ls. dat Finland ooit tot het At lantisch verdrag zal kunnen toetreden. (Dit mocht ook niet worden verwacht!) Hg verklaarde nog. dat, rvu Finland de staatspolitie heeft afgeschaft, het land vorderingen maakt. „De Finnen beginnen thans wederom in de ware democratie te geloven," zeide hij. men in West-Berlijn slechts gedroogde aardappelen op de bon kopen. De .Duitse Volksraad" in de Ooste lijke zone heeft aangeboden met de Westduitse constituerende vergadering en de bizonale economische raad een gemeenschappelijke memorandum over de eenmaking van Duitsland op te stellen, dat aan de vier ministers van buitenlandse zaken te Parijs zou wor den aangeboden. De raad, die zegt te spreken voor ge heel Duitsland, bood aan de Westduitse vertegenwoordigers te Brunswijk in de Britse zone te ontmoeten. Het orgaan van de S.E.D. .Neues Dcutschland", meldt, dat Wilhelm Piek. mede-voorzitter van de partij, de laatste drie weken in een sanatorium in de Sovjet-unie verpleegd wordt. radio-oorlog Zaterdagmiddag is de radio-oorlog tussen Oost en West begonnen met een „barrière" van uitzendingen door 61 krachtige radiostations in Amerika, Engeland en Duitsland, die met fre quenties variërende tussen 10 en 49 me ter programma's in het Russisch op de Sovjet-unie richtten. De Sovjet-russische storingzenders kwamen onmiddellijk in actie en slaag den er aanvankelijk in het programma van de ..Stem van Amerika" onhoor baar te maken, doch de BBC. kon op verschillende golflengten duidelijk wor den opgevangen. Later schakelden de storingszenders over op B.B.C.-uitzendingen, waarop verschillende zenders van de „Stem van Amerika" weer duidelijk doorkwamen. De „Stem van Amerika", die in het Duits gericht is op Oost-Dultsland, werd niet gestoord. Te Berlijn is een nieuw groot Sov- jet-russisch oorlogsgedenkteken ont huld gebouwd met marmer uit Hitlers kanselarij. Generaal Tsjoeikof, de pas benoemde militaire gouverneur, ver scheen voor het eerst in het openbaar. Meer dan 10.000 Sovjetrussische sol daten woonden de plechtigheid bij. Stemming voor Spanje gunstig in politieke commissie der v.n. Nadat nog enige verklaringen waren afgelegd over de Spaanse kwestie, ging de politieke commissie der V.N. over tot stemming over de Boliviaanse resp- ïizf'j herroeping wenste van de in 1946 door de algemene vergadering ge nomen beslissing, dat de ledenstaten hun ambassadeurs uit Madrid dienden terug to roepen. (Deze beslissing is door een klein aantal Zuid-Amerikaanse landen niet opgevolgd). Deze Boliviaanse resolutie, die mede ondertekend was door Brazilië. Colum bia en Peru. werd met 25 tegen 16 stem men en 16 onthoudingen aangenomen. Men acht het echter mogelijk, dat zij m de algemene vergadering zal worden verworpen, daar in dit lichaam een twee-derden meerderheid vereist is. Costa Rica, Guatemala, Mexico, Pana ma en Uruguay stemden tegen de're solutie, terwijl de Verenigde Staten en de West-Europese groep, behalve Noor wegen en Denemarken, die tegen stom den, zich van stemming onthielden Alle Arabische landen en Pakistan stemden voor de resolutie, doch India tegen. Het Sovjet-Russische blok, dat de re solutie fel bestreden had, stemde uiter aard ook tegen. De Poolse resolutie, waarin werd verklaard, dat Engeland en de Verenig de Staten de tot standkoming van een democratisch regime In Spanje ver hinderden, werd met 46 tegen 6 stem men en vier onthoudingen verworpen. nieuwe loon- en prijs regeling in oostenrijk. De Oostenrijkse regering heeft een nieuwe loon- en prijsregeling bekend gemaakt, die het tekort van 2.2 mil- hard in de staatsbegroting moet dek ken. Het loon van de arbeider zal on geveer 97c stijgen, maar het levenson derhoud wordt duurder. De prijzen van brood. meel. trein. tram. gas, electrici teit en brandstof benevens de postta- rieven gaan omhoog. De inkomstenbelasting wordt herzien. De lagere salarisklassen zuilen minder zwaar belast worde". Volgens de rege ring zou zonder dit nieuwe steüei in flatie onvermijdelijk zijn.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1