GRATIS STOMEN F. P. STOEKE VAN UW GARDEROBE Expositie „Ars Aemuia Naturae" in Lakenhal Kruidenierszaak Lef op s.v.p. alléén - Haarlemmerstraat HT Laatste berichten Beschermt de reddingslijn en haak Gij sleunt daarmee een goede zaak Het autogebruik in de Verenigde Staten Voor de Vrouiv LEIDEN degelijk Meisje v. BUUREN JILLEBA ZATERDAG 7 MEI Veelbelovende vooruitgang De tentoonstelling van werken van leden cn adspirantlcdcn van het schildersgenootschap „Ars Aemuia Naturae", welke gistermiddag door burgemeester jhr mr F. H. van Kin schot in de Lakenhal geopend werd toont op stellige wijze wederom een verheugende vooruitgang. Er wordt blijkbaar onder de kundige leiding van de heer Rotman serieus gewerkt en in het bijzonder valt op de bij ve len uitermate frisse kleurgeving, ge tuigend van een blijmoedige cn krachtige geestesgesteldheid, ondanks een drukkende tijd! Daaraan paart zich een reeds bij ve len gegroeid betrouwbaar vakman schap, waardoor beloften in vervul ling gingen en jongeren meer op de voorgrond gaan treden, dan tot nu toe het geval was. Wij verheugen er ons over dat dilettantisme tot zulke op merkelijke resultaten leiden kan en zien daarom de toekomst van „Ars" hoopvol in! m Natuurlijk is het niet mogelijk alle hier geëxposeerde werken en de ver vaardigers ervan te noemen. Wij doen daarom een korte greep uit hetgeen wij zagen, zonder dat men In de volgorde een voorkeur behoeft be onderkennen of nletgenoemden zich ten achter ge steld behoeven te gevoelen. J. C. Roelandse heeft een uitgespro ken schilderstalent. Met zijn prachtig en royaal gecomponeerd stilleven van een oud-Hollands schip met daarbij be horende attributen als een globe, een revolver en een kompas trekt hij op vallend de aandacht. Maar er is ook van zijn hand een fijnzinnig en sfeer vol stadsgezicht (met oude molen) ge vat in een prachtig harmoniërende lijst dat van zijn begaafdheid spreekt. Daar is ook de oorspronkelijke Walter E. Bosch, wiens voorkeur voor grijze tinten opvalt. Zijn sterke ontwikkeling blijkt uit het portret van zijn vtouw en enkele naaktfiguren. J. C. van der Post is één van hen, in wiens stillevens de liefde voor fel- harde contrasterende kleuren het krachtigst spreekt: zo in zijn Marok kaans aardewerk" als in de „Maske rade". W. J Pasman treft zuiver de stem ming met zijn „Plas te Nieuwkoop" en ook de grillige berk getuigt van een bijzonder gelukkig® visie. De schilder Mieog is o.a. vertegenwoordigd door zijn uiterst nauwkeurige en levendige re productie van „Da Beukenhof", waarin echter de boompartijen zwak aandoen. En aan de indruk van het „plaatje" ontkomt men hier niet M. J. van Doorn stelt een uitstekend zelfportret ten toon en ook dat van een dame spreekt van een grondige be kwaamheid. Wij noemen voorts nog de knappe, suggestieve en karakteristieke tekeningen van mevrouw NanningaIn de Betoü (speciaal „Werkman" en ..Oude man"), een geslaagd en veelbe lovend stilleven van mej. Fillppo en een fris getroffen doorkijkje te Ascona van J. Irish Stephenson. W. F Tege laar herinnert in zijn werkwijze aan Van Driesten en Piet van Wees vond een geslaagde kleurencombinatie in zijn Bloemenstilleven. Een fraaie waterverf tekening Buurt in oude stadswijk" en een „Naakt* van J, B. Volkers zijn vol goede beloften. Will Tweehuyzen expo seert ook enkele van zijn modern ge oriënteerde werken. Van de oude getrouwen zijn er Lode Sengers en Verkoren, die resp. met hun ..Verrijzenis" en „Stilleven met Chris- tuskop". welk onderwerp hij vroeger al eens behandelde, hun gerijpt kunnen demonstreren. De voorzitter van „Ars Aemuia Na turae", de heer L. Verkoren, heette al len welkom en zegde drs Pelinck, di recteur van de Lakenhal dank voor de ontvangst, waarna de burgemeester de banden schetste, welke er bestaan tus sen het Gemeentebestuur en „Ars". Hierbij gewaagde hij van de waardering welke voor deze vereniging bestaat, het geen o.a. tot uitdrukking komt door de aan dezevereniging verleende subsidie „Ars" stimuleert tot werken" en jhr van Kinschot constateerde met blijdschap de bloei en de werkkracht der werkende leden en adspirantieden. Ten slotte sprak hij de hoop uit, dat deze exposi tie een groot succes zou hebben! Hierna bezichtigden de aanwezigen de tentoonstelling, welke, alleszins ver diend, de aandacht trok. Wij vertrouwen, dat vele stadgeno ten zich geroepen zullen voelen, deze verzameling te bezichtigen. H. Onze stadgenoot, de architect ir. Hugo A. van Oerle, die als luitenant-kolonel in Indonesië is gemobiliseerd, zendt ons bovenstaande foto, welke de plechtige inwijding in beeld brengt van een door hem aangelegd groot ereveld in Palem- bang voor slachtoffers van alle rassen en religies, die tijdens de Japanse over heersing om het leven kwamen. Tijdens deze inwijding, welke ge schiedde door het hoofd van de Negara Zuid-Sumatra, Zijne Excellentie Malik, vond tevens een herbegrafenis van vele slachtoffers plaats. Achter de heer Malik ziet men de Nederlandse en En gelse driekleur, geflankeerd door onze militaire politie. „De foto. aldus schrijft de heer Van Oerle, geeft een aardig beeld van de situatie in Indië. Ten on rechte heeft men de mening in Holland, dat de Nederlanders en Indonesiërs el kaar alleen beschieten en de Nederlan ders in vijandschap leven met de En gelsen. Bij dergelijke plechtigheden ziet men al deze heren heel gemoedelijk bij elkaar". Wij tekenen hierbij aan. dat er ook streken zijn, waar de verhouding tussen Nederlanders en Indonesiërs he laas anders is. Maar dan betreft het ook niet altijd „heren" RAAD VAN ARBEID. Bij de Raad van Arbeid te Leiden is met ingang van 1 Mei j.l. bevorderd tot hoofdcommies S, Melse. AANBESTEDING. Ten Stadhuize Is gisteren aanbesteed het uitvoeren van rioleringswerken in de omgeving van de spoorwegovergang aan de Morsweg. Er was als volgt ingeschreven: Fa. v. d. Bron en Visser, Den Haag f. 19000. Fa. J. H. v. Bergen Jr. Noord- wijk a/Zee f. 18900; L. P. v. d. Geer en A. Th. Stuifzand, Leiden, f.15900; Aan nemers- Wegenbouw- en Transportbe drijf J. M. Samson, Oegstgeest f.15750; H v. Dijk. Edam f. 15500; Th G. Bar- then, Leiden, f. 14500; O. Godschalk, ld f.14160: P. Stigtef- en Zn, Ammer- stol f. 14126; G. A. Langeveld, Alphen a/d. Rijn, f.13300; Fa. A. Groenewegen, Rijswijk (Z -H.) f.13157; Gebrs. J. en P. A. Schouls, Rotterdam f.11900; Aan nemersbedrijf Gebr. Schouls, Leiderdorp f. 10389. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het propaedeutisoh exa men godgeleerdheid: de heer A. J. Tel- legen (Lelden)candidaatseamen Ne derlands-Indisch recht: mei. D. L. van Son (Scheveningen) en de heren F. Bierman (Den Haag) en W. Blok v. d. Velden (Dordrecht): doctoraal examen Nederlands Recht: de dames T. Pit (Rotterdam) en C. G. Schoppen (Lei derdorp) en de heer H. van Everdingen (Voorburg): candidaatsexamen Indone- sisohe taal- en letterkunde: de heer Ph. Loembantobine (Leiden)artsexamen 2e gedeelte: de heren E. Dekker (Haarlem) en H. B. van 't Hoff (Dordreoht). Tot lid van de examencommissie voor het notarieel examen in Den Haag, is benoemd prof. mr G. de Grooth al hier. MARKTBERICHTEN BOSKOOP, 6 Mei. Rozen gr. bloemig per bos: Edlth Helen 1.40—2.60: Better Times 1.402.40; Hadley 2.203.20; Brlarcllff 40—60; Butterfly 1.10—1.60; Pech told 1.50—2.00; Rosalandla 1.40—1 70; Parel van Aalsmeer 1.201.70; Vlerlanden 2-204.40; Queen Mary 2.003.00; Ge mengde rozen 4070; Babyrozen per bos: Pauls Scarlet 801.00; Sweetheart 1 60 2 50; Ellen Poulsen 801.10; Ingar Olsson 1.80—2 00; Else Poulsen 1.20—1 70. Di versen per bos: Rhododendronbloemen 90—2 30: Idem Pink Pearl 851.80; La thyrus 40—55; Margriet 24; Clematis Mevr le Coultre 3.30: Leeuwenbekjes 40 56; Genista 65; Anemonen 2434; Serin gen 1.10—2.30. ROELOFARENDSVEEN, 6 Mei. Groente veiling. Aardbeien 5169; Idem afw. 38 '8 per doosje. Kropsla I 9 0014 00: Idem II 4 00—8 60; Spinazie 8.00—13.00: Bloem kool 50.00—57.00; Rabarber 4.006.00: Radijs 4.00—5.00; Sniibonen 250.00; Peulen loO.OO—265.00 per 100 kg. ROELOFARENDSVEEN. 6 Mei. Bloe menveiling Tulpen 649; Narcissen 13 Pp Rhododendron 5060; Calla 601.50; Pioenroos 1.50—1.70; Ixla's 10—11; Trol- mim 828; Anemonen 1635; Lathyrus ?fr~57; Irissen 2665; Dhoronlcum 814; fresia's 2047; Papaver 717; Hortensia's 1.55. RIJNSBURG, 7 Mei. Groenteveiling. Aardapnelen 5—6; Kroten I 6—7; Idem II Was peen I 1024; idem II 47; Witlof 10—20- Prei 6—7 per kilo. Radijs q7~0:. Peterselie en Selderij 36 per bps. Sla 10—15 per krop. £atw"K a. d RIJN. 6 Mei Groente- ^elllne. Waspeen I 10—24; Idem II 2.75— eio; Witlof 21—32: idem II 10—19: Uien i 7.20; Rode kool 14.90—15; Selderie T4° 3: Peterselie 1.10—1.80: Prei 6—6.30; Kervel 2.70—2.80: Spinazie 8—13: Rabar- oer 5—9.20: Radijs 3—4 10: Raapstelen 0.501.90; Aardappelen 5-607.60. LEIDEN. 7 Mei. Coöp. Groenteveiling. *er 100 kilo: Prei 6.508.60; Rabarber I79: Kroten gek 10—12- Uien 1 20—5.40; reen i°—27Andyvle 28—61; Stoofsla oorT AarrJbelen 230440; Sniibonen -0—250 Witlof 1449: Postelein 34— SDlnazie 8—21; Tomaten 200. Per 100 10 knrp.knmmers 1670" Bloemkool .7 4 - -1630. Per 100 bos- Petpr- óon L—-^ 40: Radii* 3—4.80; Selderie 2— •■.au; Bospeen 3448. Leids Jaarboekje 1949 verschenen WELVERZORGDE UITGAVE. MET UITVOERIGE AANDACHT VOOR DE OMGEVING. Het een-en-veertigste deel van de se rie jaarboekjes van de vereniging Oud 'Leiden, dat versoheen bii A. W. Sijt- hoff's Uitgevers Maatschappij, opent met een fraaie reproductie van het wandtapijt, dat HKH Prinses Wilhel- mina aan de Leidse Academie ten ge schenke heeft cegeven. Een waardige en veelbetekenende opening va?j een ook overigens als eebraikelük welverzorgd en waardevolle gegevens bevattende uit gave. Het jaarverslag, dat volgt op de orga nisatorische g©2evens over Oud Leiden, vermeldt een verheugende groei van het ledental en brenst voorts de belangrijk ste gebeurtenissen in de werkingssfeer van de vereniging in het afgelopen iaar in herinnering. Od een korte kroniek van Leiden en omstreken over 1948 wor den door verschillende schrijvers woor den van herinnering gewijd aan de be langrijkste figuren, die in de loop van 1948 de Leidse gemeenschap door de dood ontvielen Het zijn P. C. G. A. Wijkmans, D. A. van Eek. A. M. de Blauiw, prof mr P. J. M. Aalberse, Is. M. Leman, H. G. Jonker. P J. Dee. J. W. E. Ebbinge en P. A. Werninok Sr. De daarna volgende bijdragen geven een duideliik beeld van de omvang van het terrein, waarover Oud Leiden haar activiteit uitstrekt. Niet alleen de Sleu telstad, ook de de uit historisoh oogpunt rijke omgeving eeniet de volle aandacht van de vereniging, welke in dit Jaar boekje wel zeer duideliik tot uiting komt. Mr S. J. Fockema Andreae schreef een uitvoerige bijdrage over de geschie denis van Warmond, het onder de rook van Leiden een zo besloten dorpssfeer handhavende Dlaatsie bii de Kagerplas- sen. Het vroegere gebruik van de bak kershoren in Leiden en Rijnland wordt door de -heer A. Bleker Caarten aan een besohouwing onderworpen, waarna mr R. v. Royen een artikel uit het Jaar boekje 1947 aanvult met passages uit oude kronieken De hee^ E. Pelinck ver dient zich in de geschiedenis van het huis van het timmermans- en metse laarsgilde te Leiden, de heer K. A. Hö- weler brengt ervaringen van Bllderdiik als advocaat in herinnering. Het oude kerkhof te Katwijk aan Zee. o.m. tal van grafschriften vermeldende, was terrein van studie voor mr J. Belonjè. de ramp van het Leidse kruitschip in 1807 wordt nogmaals onder de louoe genomen door de heer N. Tonokens. De heer J. L. van der Gouw duikt andermaal in de omge ving met een artikel over het Ambachts huls van Voorschoten, en dr W. S. G. A. van Leeuwen bliift bulten de stadswal len met herinneringen van een 90-jarig oud-Rijnlander. De herinneringen van een Herenstraten aan het begin van de 20e eeuw door H. B. van Velzen vormen de laatste omvangrijke bijdrage, terwijl diverse aardige bladvullineen de nodige afwisseling bieden. De meeste artikelen worden opgelucht, door zeer goed ver zorgde illustraties. Een liist van werken, betrekking hebbend od Leiden en om eevin?. besluit dit verdienstelijk Jaar boekje^ Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Lodewljk Franclscus Maria, z. van Q. Vlugman en M. M. van Steenbergen: Cor nells Joh. Theodorus, z. van C. L. v. Seggc» len en M. H. Honsbeek; Maria Josepha, d. van H. J. Mledeman en C W. J. van Abswoude; Wilhelmus Johannes Maria, der Top; Paulus. z. van P Plu en J. van z. van M. F. van Rijn en P. C. Hooeeveen; Marijke Jeanne Hendrika, d. van J. A. P. Moonen en J. C Bouten Abraham Alber- tus, z. van H. W. van der Melj en H. E. van Venetien; Agatha Jacoba Maria. d. van T. J. van der Holst en M v. d. Zon. OVERLEDEN: M. van der Mee. hulsvr. van P. C. de Haas. 60 Jaar; C. J. Cornet, wednr., 70 jaar, J. van As, man, 56 Jaar. I HERZIENING MEMOIRES VAN CHURCHILL? Zoals eerder gemeld hebben einde Februari een aantal Belgische generaals aan Churchill, tijdens zijn bezoek aan Brussel ter gelegenheid van het Euro pese congres, een schrijven overhan digd, waarin zij de gewezen Britse eer- ste-minister verzochten de passages in zijn memoires betreffende de gebeurte nissen, die koning Leopold in 1940 tot capitulatie dwongen, aan de hand van de geschiedkundige feiten te herzien. Thans wordt vernomen, dat Churchill aan een van de ondertekenaars van dit schrijven, generaal Boels, in een brief heeft medegedeeld, dat hij deze passa ges in zijn boek aan een nauwkeurig onderzoek zal onderwerpen. „Indien ik tot de conclusie kom, dat mijn uiteenzetting van de feiten niet met de historische werkelijkheid over eenstemt. zal ik die passages in mijn memoires herzien", aldus de brief van Churchill. HET KOPEREN HUWELIJKSFEEST DER KONINGIN. Huldeblijk der Garderegimenten. De garderegimenten grenadiers, ja gers en Prinses Irene hebben het voor nemen opgevat aan H.M. de Koningin ter gelegenheid van haar koperen hu welijksfeest een huldeblijk aan te bie den in de vorm van een zonnewijzer, versierd met de emblemen der garde regimenten, welke zal worden geplaatst in de tuin van het Huis ten Bosch, Militairen en oud-militairen van deze garderegimenten, die aan dit geschenk wensen deel te nemen, kunnen hun bij drage storten op giro 447374 t. n. v. P. G. Palmen, res. kap. der Grenadiers, Den Haag. GAAN DE STUCADOORS LANDELIJK STAKEN? Naar het AJ4P. verneemt loopt het ultimatum, dat de stucadoors aan het College van Rijksbemiddelaars hebben gesteld, Maandag a.s. af. Wanneer niet aan de eisen van de stucadoors wordt voldaan, dan verwacht het Haagse sta kingscomité, dat de stucadoors lande lijk in staking zullen gaan. Deze sta king zou dan ongeveer 6000 stakers omvatten. VISSERIJBERICHTEN VLAARDINGEN, 7 Mei. Afslag: 4 kustvissers met f. 1375— besomming aan verse vis. IJMUIDEN. 6 Mei Besommingen: IJM 94 f. 12.280; IJM 8 f. 14.360; logger. KW 15 f.6900; kustvissers: KW 94 f.1095; KW 92 f.1600. IJM 241 f.230; IJM 213 f.249, IJM 226 f.720; IJM 249 f.140; IJM 11 f.2260; IJM 229 f.2090. H 125 f. 1360; DR 41 f. 140. -7- Lissy May (dans) en Henk van Eeuwijk (piano) zullen Dinsdag 17 Mei een Kunstavond geven in de Leidse Schouwburg onder de titel ..miniaturen, muziek en dans ln oude stijl". Industrie een geweldige bewapeningsfactor (Van enze correspondent te N.-York). Met de kwaliteitsverbetering der auto's en niet te vergeten van de wegen, werpt Amerika's meest populaire voertuig 'n steeds groeiende nutsprestatie af. Terwijl in 1925 de auto de weg naai de sloper werd opgestuurd na 25.000 mijlen (1 nijjl is 1609 meter), wees de kilometerteller van de auto die in 1945 op de schroothoop ging, gemiddeld 90.000 mijlen aan. Daarmede ging ge paard een grote verandering in de Een Mei-menu Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: ZONDAG: peterseliesoep lamsvlees, aardappelen, bloemkool chocolade vla. MAANDAG: rest lamsvlees, stamppot rauwe spinazie havermoutpap. DINSDAG: vermicellisoep gebakken bloedworst, aardappelen, rabarber. WOENSDAG: gestoofde of gebakken vis, aardappelen, worteltjes gort met boter en suiker. DONDERDAG: macaronischotel, kom kommer of andijviesla custardvla. VRIJDAG: eieren, aardappelen, sla griesmeelpap. ZATERDAG: zomererwtensoep met krabbetjes wentelteefjes. Bespreking van het menu: ZONDAG: Het vlees kan 'sZaterdags gebraden worden. Ook de vla maken we 's Zaterdags. We zetten haar op een koel plaatsje weg. Wie op soep gesteld ls, geeft vooraf een licht soepje van wa ter met bouillonbloekjes, groentennat of bouillon, gebonden met aardappelmeel en afgemaakt met een flinke scheut melk en veel fijngehakte peterselie of kervel. De bloemkool wordt 20 minuten ge kookt in weinig water. Dit vocht kan eventueel ook nog aan de soep toege voegd worden. (Oppassen dat ze daar door niet te zout wordt). MAANDAG. Voor de stamppot van rauwe spinazie hebben we nodig 1 k 2 kg aardappelen, waarvan we purée ma ken (met wat boter of margarine, noot muskaat en melk). De spinazie wassen, fijnsnijden (men rekent 150 g. per per soon) en door de purée mengen. De stamppot nog even door en door ver warmen, maar de groente niet gaar la ten worden. Hierbij geven we de rest lamsvlees van de vorige dag; voor toe koken we havermoutpap. DINSDAG. De vermicellisoep koken. De rabarber kan warm of koud gegeven worden. Voor de bloedworst hoeft men geen vleesbonnen te geven. Ze wordt ge bakken, waarna men een bruine saus maakt door bloem bruin te laten worden in de boter of de margarine en er water en zout en wat peper aan toe te voegen, WOENSDAG. BIJ de worteltjes, aard appelen en gebakken of gestoofde vis maken we peterseliesaus van: \z liter viswater, 35 g. (5 eetlepels) bloem, 30 g. margarine of boter en wat fijngehakte peterselie Het vocht aan de kook bren gen en binden met de met melk aange mengde bloem. De margarine of de boter en de peterselie van het vuur af toe voegen. Als toespijs geven we in water gekookte gort met boter en suiker of met een restje rabarber van de vorige dag. DONDERDAG. We maken een maca ronischotel door in water gekookte en daarna uitgelekte macaroni te vermen gen met gefruite uitjes, tomaten-purée, gehakte selderij en desgewenst garnalen of kleine gehaktballetjes. We geven er komkommer of andijvie-sla bij en vol tooien de maaltijd met koude custard vla. VRIJDAG. De sla wordt aangemengd met een slasausje, waaraan wat gesnip perde ui, peper, zout en peterselie is toegevoegd. We maken ze aan vlak voor het eten. De eieren kunnen gebakken of hardgekookt worden. In de griesmeel pap kan men voor de geurigheid een citroenschilletje aftrekken. ZATERDAG. Zomererwtensoep: 13/4 liter water, 1/4 k liter melk, 1 kg krabbetjes, veel groente (wortel, selderij, peterselie, prei) boter of margarine, 300 g. groene erwten of spliterwten, zout. De erwten een nacht weken in 2 maal zoveel water en gaarkoken. Van de krabbetjes bouillon trekken en het vlees van de beentjes halen. De erwten verder in de bouillon tot soep koken, uur voor het eten de schoongemaakte soepgroente er aan toevoegen, evenals wat zout, de boter of de margarine en wat peper. De soep afmaken met melk en eventueel bebinden met bloem. Wentelteefjes als toespijs geven om vóór de Zondag het overgebleven brood op te maken. leeftijd van de auto: in 1925 was een wagen van 6^ jaar rijp voor de slo per, in 1045 was het 12 jaar. De gemiddelde leeftijd van het in gebruik zijnde wagenpark is uiteraard veel lager. In de jaren 1935/1941 lag de gemiddelde leeftijd van alle wagens cp de we? in de buurt van 5M< jaar. In dit cijfer kwam weinig verandering, doordat de veroudering aan de ene kant werd genivelleerd docr de jaar lijkse verjonging aan de andere kant. Maar toon de oorlcg kwam en de in dustrie geen luxe wagens meer mocht afleveren, kwam er aan die verjonging een einde. Iedereen meest veel langer met zijn karretje deen. dan hii eedacht en gehoept had. Maar het feit deed zich voor. dat het niet alleen meest, maar bleek te kunnen ook. In 1944 was ce gemiddelde leeftüd van het wagenpark reeds gestegen tct 7.3 jaar en ln 1946 zelfs t:t ~9 jaar. Thans onder invloed van de stroom nieuwe wagens, die uit de fabrieken komt, is het wagenpark wesr bezig zich te verjongen. Van de ca. 35 mi'.iioen luxe-wagens, die eind 1946 c-p de wereld in gebruik waren, bezit Amerika er 80% of 23 mil- lioen. Zcwel het absolute cijfer als het percentage voor Amerika, zijn stijgend onder de invloed van de nieuwe pro ductie, die als gebruikelijk voor meer dan 90%. voor de binnenlandse markt is. Momenteel is er in Amerika 1 auto op elke 5 inwoners, maar in de uitge strekte landbouwstaten, waar steden en dorpen ver uiteen liggen (Nebraska, Kansas, South Dakota, Icwa etc komt het gemiddelde cijfer diohter in de buurt van 1 op 3X2. In de grote steden, waar het auto gebruik allesbehalve een pretje is en bovendien nog duur ook (in de steden heeft vrjjwel niemand 'n eigen garage en is men aangewezen op stalling, kos tend van 30 tct 45 dollar per maand), is het cijfer veel lager. New York City heeft ca. 650.000 wagens op een bevol king van een kleine 8 millicen (1 cp 12) gevolgd door Chicago met 5CO.COO wagens (1 cp 7). Los Angeles met 500.000 wagens (1 op 4) aangezien Los Angeles geweldig wijd uitgebouwd is. 450 vierkante mijl Detroit met 400.000 wagens (1 op 4\it) etc. In de luxe-oorden zoals Miami (Florida) is de auto ongeveer zo populair als de fiets in Nederland: 1 auto cp 2-,4 in woners. De betekenis van de auto voor de gehele eoonomie is indrukwekkend. De auto brengt per jaar 2.5 milliard dol lar aan belastingen in het laadje, geeft werk aan een kleine 800.000 arbeiders in de automobielfabrieken en aan neg eens 200.000 witte boorden employé's in die industrie. Indirect bij de auto betrokken zijn 5.000.000 vrachtauto- en buschauffeurs en 1.400.000 personen in de automobiel handel. Direct en indirect bij de automobiel industrie betrokken zijn 8.200.000 per sonen. Gedurende de oorlogsjaren werd uit sluitend voor bewapening gewerkt en enkele sterke staaltjes, waarop de in dustrie trots gaat, zijn: de productie van: 2.600.000 militaire vrachtwagens. 127.000 onderstellen voor kanonnen en pantserwagens. 6.000.000 geweren. 21.000.000 helmen. 2.500.000 mijnen. 5-000.000 bommen. 260.000 vliegtuigpropellers. 250.000.000 granaten. 456.000 vliegtuigmotoren. 260.000 tankmotoren en honderdtallen andere producten, voer een totale waarde van 29 milliard dollar. Leiden zal in de komende weken weer 'n diamanten bru'ricpaar in haar midden hebben. Dit zeldzame voorrecht valt ditmaal ten deel aan de heer en mevrouw D. M. Kuiv er.ihoven - Dl rkzwa- ger in de Gerrit Doustraat 57, voor wie a.s. Maandag de bruidsdag-en in gaan, terwijl de trouwdag op 22 Mei zal worden herdacht. Een dezer dagen hebben wij een praatje gemaakt met de 82-jarige bruidegcan en zijn 83- jarige echtgenote, die beiden, hun leef tijd in aanmerking genomen, nog bij zonder kras zijn. Of het nu gaat over de strenge winter van 1890, de spoor wegstaking van 1903, de eerste wereld- den van de Chr. Nat. Werkmansbond, van welke bond h-ij bhans neg ere-lid is. Geruime tijd heeft hij ock deel uit gemaakt van het hoofdbestuur van de Ohr. Bond van Voedlngs- en Genot middelen, was hij secretaris van de Woningbouwvereniging „Eigen Haard" (reeds 57 jaar wonen bruid en bruide gom ln een woning van deze vereni ging), terwijl «hij eveneens lange tijd deel heeft uitgemaakt van de Raad van Beroep te Den Haag. Voorts was hij 8 jaar voorlezer/zanger in de N.H. Kerk van Zoeterwoude, enige Jaren onderkoster van de Hooglandse Kerk en zes jaar assistent-voorlezer bij de oorlog of de a.s. opheffing van de blokkade van Berlijn, hun herinnering of oordeel is even helder als verstan dig. Maar ock voor het kerkelijk en het gemeentelijk leven hebben beiden nog grote belangstelling. De bruidegom, die ln de eerste jaren van zijn huwe lijk een tuinderij had, is daarna ge durende ruim 30 jaar werkzaam ge weest bij de firma T. D., eerst als portier en minstens 20 jaar als chef van het zuurlokaal. Gedurende 12jaar heeft de heer Kulvenhoven voor de C.H. Unie zitting in de Raad gehad. Ook voor het organisatie-leven heeft de heer Kuiverihoven zich altijd sterk geïnteresseerd, zo was hij cm. ruim 30 Jaar voorzitter van de afdeling Lei- N.H. Gemeente te dezer stede, in wel ke laatste functie hij in alle kerkge bouwen der Leidse gemeente heeft dienst gedaan, ja zelfs nog ln de voor malige Bethlehemskerk aan de Lam mermarkt. Hun nakomelingschap bestaat uit zes kinderen, waarvan er nog 5 in leven zijn, 24 kleinkinderen en 15 ach terkleinkinderen. Als een laatste bijzonderheid zij ten slotte vermeld, dat het echtpaar sedert de trouwdag abonné is geweest van ons Blad, dat zij, zoals uit het boven staande blijkt, dagelijks terdege lezen. Moge deze physiek en geestelijke vita liteit nog tal van jaren hun deel zijn. Tijdens de winkelweek Gratis Stomen, wanneer Uw ont vangstbewijs eindigt op een O, d.w.z. iedfere 10de klant. Deze reclame gaat gepaard met een afl. van binnen 2x24 u. GEDIPL. COUPEUSE Mevr. M. J. Sluüter maakt Uw japonen en mantels ln 8 dagen pasklaar voor f 7.50. Ook patronen naar maat. Aanname nieuw werk Iedere Dinsdag van 1 tot 5 uur in „DE HARMONIE", Breestr. 16 Te koop wegens omstandig heden een reeds jaren be staande kruidenierszaak in volksbuurt. Geen nieuwbouw. Kleine woning aanwezig. Brieven Bur. van dit Blad onder no. 5742a. Wij vragen een tot 40 jaar, voor licht huis houdelijk werk en gaarne goed kunnende koken. Tevens enige zorg voor de kinderen. Prettige werkkring; meer dere hulp aanwezig. Extern. Brieven met uitv. inl. on der no. 8202 Bur. v. d. Blad. OUDE Pi IN 104 TELEFOON,?42T PAPIERGROOTHANDEL Welke vertegenwoordiger, goed ingevoerd bU H.H. Winkeliers te Leiden en omgeving is ge negen ons artikel mede te ne men als bijverdienste. Ruime provisie. Br. ond. no. 1140 Adv.bur. Karei Hoogstraaien, Raampoortstr. 42, Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 7