Montgomery's triomftocht door Eindhoven Heden formele bijeenkomst Nederland-Republiek Spanje in de V. N. Antwoord van Sukarno en Hatta wekt voldoening „Regionalisme en politieke verdragen' Van Kleffens over: Hulp niet intrekken bij wijze van eenzijdige sanctie WEERBERICHT 88ste Jaargang ZATERDAG 7 MEI 1949 No. 26686 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041: Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Consequenties dringend nodig Begrijpelijkerwijs is de overeenstem ming tussen het Westen en Moskou in zake opheffing van de blokkade van Berlijn en de bijeenkomst van de vier ministers van buitenlandse zaken te Pa- riis algemeen met vreugde begroet. Doch daarnevens ziet men .even algemeen een zekere terughoudendheid aan de dag treden en dat laat zich verklaren. De plotselinge zwenking in de houding der Sovjets kan immers niet opeens dat ver trouwen wekken, dat nodig zou zijn om een direct optimismete wettigen. De Sovjets mogen zich er wel van bewust zijn. dat zij dit vertrouwen nog zullen moeten verdienen. Er heerst nog een te groot wantrouwen om nu opeens te kun nen geloven in een ernstige poging van Moskou om tot een algemene oplossing van het Duitse vraagstuk te geraken. Men blijft argwanend. En dat is goed! Het Westen wake er vooral voor om zich niet In slaap te laten sussen. Mag men geloven hetgeen leidende fi guren uit het Westen reeds verklaarden, dan behoeft men zich in dit oozicht geen zorgen te maken. Het Westen gaat ziin uitgestippelde weg. Dat bewijst de on dertekening door tien ministers Inzake oprichting van de Europese Raad en dat bewijzen de woorden, daarbii door mi nister Bevin gesproken. Het Westen blijft in ieder opzicht -waakzaam. Ook al is het bereid om met de Sovjet-Unie tot een minnelijke regeling te komen, het zal niet wijken voor nieuwe pressie. En daarom zal de luchtbrug paraat blij ven en zal de vorming; van een West- o'uitse staat niet worden getraineerd. Half Juni ziullen de besprekingen te Pa rijs tot een einde moeten ziin gebracht! Slagen zij, dan is er de mogelijkheid, dat een West-Duitsland niet verder no- o'ie zal ziin. slagen zij niet. dan zal de vorming van deze staat geen ogenblik worden getraineerd. Het Westen, wakker geschud, blijft op zajn hoede! Helaas geldt dit nog niet voor alle vraagstukken, die zich momenteel voor doen Men zie b.v. naar Spanje, dat nog steeds buiten de eemeenschap der vol keren wordt gehouden En waarom? Of ficieel heet het, dat het Franco-Spanje buiten de democratische wereld staat. Wij zullen de laatsten ziin om dit te ont kennen Edoch, wij hebben er reeds eer der op gewezen, staat het Franco-Span- je verder af van de democratie dan Sov- 1 jet-Rusland? Wij ziin zo vrij dat te be twijfelen En waarom dan wel het Sov- iet-blok opgenomen in de rij der vrije volkeren en niet het huidige Spanje? Wij weten, dat tal van gevoeligheden in het Spaanse vraagstuk een belang rijke rol spelen, maar dit mag geen re- I den ziin om niet te handhaven con clusies te trekken. Verbazen doet het j dientengevolgp zeker niet. dat de stro- mingen. die een erkenning van Spanje voorstaan, langzamerhand aan kracht gaan winnen. Zelfs Amerika begint van een eewiiziede houding getuigenis af te lergen. zodat de kans op een lening aan Spanje vrijwel zeker schijnt te zijn. Hetgeen een aanloop tot erkenning mag I worden beschouwd, van Amerikaanse aide gerekend. Zelfs los van bijgedachten, als b.v het feit. dat opneming van Spanje in het Atlantisch pact deze overeenkomst aan zienlijk aan kracht zou doen winnen hetgeen moeilijk is te betwisten wordt het onhoudbaar om Spanje nog verder uitgeschakeld te doen bliiven uit de com binatie der Verenigde Naties Zelfs al geeft men grif toe. dat het Franco- Spanje niet is thuis te brengen onder j het begrip van democratische landen, j Behalve het Sovjet-blok zou in dit ver- I band bovendien nog te wiizen ziin op Portugal en op de meeste Zuid-Ameri- kaanse landen. Het is waar. voor linkse kringen is het een zwaar offer, om dit te erkennen, maar zij zouden verstandig doen om 07e? alle gevoeligheden heen te stappen. Mogelijk bhjft zelfs, dat juist door opne ming van Spanje in het algemeen we reldverkeer de democratische gedachte in Spanje aan kracht zou winnen. Het iberisoh schiereiland is in dit opzicht heel wat minder exclusief dan het Sov- iet-blok achter het IJzeren Gordijn! En dan net Verre Oosten. Daar laat men het communisme, ook al blijft nog i onzeker of het al dan niet het commu- me van Moskou is. eonder zelf iets te ondernemen rustig ziin vleugels uitstrek ken. China is daarvan het overtuigend bewils. En wat zal er gebeuren, waneer het Hemelse Rijk aan het communisme ten prooi is gevallen en de rode vloed via wam, Indo-China, Malakka etc. zfjn 'Hit verder poovt uit te breiden over Wheel Azië? De houding inzake ons In donesië kan slechts de vrees in dit op- ^oht vergroten. Veiligstellen van het Westen is zeer l zeker een belangriike factor, doch daar mede kan men niet volstaan. Wil men net communisme weren, dan dient dat 0V*J geschieden. Mag men het 3at Engeland ^ongkong gaat versterken, een eerste zien van begrijpend inzicht in dit oozicht? Hetware te wensen. Helaas a)n wij nog niet overtuigd. Debat voortgezet Het debat over de Spaanse kwestie werd gisteren in de politieke commis sie van de Verenigde Naties hervat met een beschuldiging van de Sovjet-Rus sische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, aan het adres van de Westelijke mogendheden, dat zfj het bewind van generaal Franco steunden „met het oog op het gebruik van Spanje door Engeland en Amerika in een toekomstige agressie-oorlog". Gromyko zeide, dat in Spanje inten sieve voorbereidingen werden getroffen voor de aanleg van een netwerk van vliegvelden. Hij oefende critiek op de handel van de Verenigde- Staten, Enge land, Frankrijk, Nederland, en België met Spanje. „Klaarblijkelijk houdt de Engelse labour-regering zoveel van Spaanse sinaasappelen, dat de handel met Spanje voor haar absoluut noodza kelijk is", zo zeide hij. Gromyko steunde het Poolse voorstel, dat de export van wapenen en munitie naar Spanje wilde verbieden en de le den van de Verenigde Naties wilde aan bevelen geen overeenkomsten of ver dragen mei Spanje aan te gaan. De Austaliër Plimsoll achtte het niet noodzakelijk, dat de assemblee tot enige actie overgaat om verandering in de toestand te brengen. Hij bracht in her innering, dat de algemene vergadering in 1946 bepaald had, dat de regering van Franco geen gevaar voor de vrede betekent en hy was van mening, dat zij dit ook thans nog niet. is. Dr Arce van Argentinië zeide, dat het „Spaanse probleem" slechts bestond in de verbeelding van hen, die het huidige regime in Spanje willen veranderen. Belgie, Egypte en Equador verklaar den zich voor het Boliviaanse voorstel, dat leden van de Verenigde Naties het recht hebben ambassadeurs naar Madrid te zenden. De Mexicaanse afgevaardigde oefen de critiek uit op het voorstel de leden- staten der Verenigde Naties het recht te verlenen ambassadeurs naar Madrid te zenden. Hij drong er by de commis sie op aan, een krachtig standpunt te genover de regering-Franco te blijven innemen. De Amerikaanse afgevaardigde ver klaarde, dat de houding van zijn rege ring tegenover het Madrileense bewind onveranderd is. „Ondanks verzekerin gen, die het tegendeel inhouden, kan ik u zeggen, dat wij geen militair bond- genootschap met Spanje zijn aange-" gaan", verklaarde hij, hieraan toevoe gend: „wij hebben Spanje geen militai re hulp verleend en wij hebben geen militaire of marine-missies in dat land. Er bestaat geen enkele Amerikaanse luchtmachtbasis op Spaans gebied. Wij hebben niet getracht Spa.nje.Jid van de Verenigde Naties te doen worden, of het de voordelen van het Europese herstelprogramma deelachtig te doen worden, terwijl wij evenmin pogingen hebben aangewend Spanje tot het Noordatlantisch verdrag te doen toe treden. Of Spanje al dan niet aan der gelijke overeenkomsten zal deelnemen is iets dat alle aangesloten landen aan gaat en niet slechts de Verenigde Sta ten". De Amerikaanse delegatie is tegen aanneming van de Poolse resolutie, daar zij van mening is, dat er niets ls ge schied, hetgeen een nieuw optreden zou rechtvaardigen. De situatie in Spanje rechtvaardlgd niet het opleggen van de in het Poolse voorstel genoemde sanc ties. Ofschoon de Verenigde Staten niet voornemens zijn een nieuwe motie met betrekking tot Spanje in te dienen, me nen zij wel dat het Spaanse volk tniet langer behoort te worden uilgesloten van de voordelen, die het door deelname aan het werk van speciale organisaties der Verenigde Naties zou verwerven. De Verenigde Staten zijn echter van mening, dat de in 1946 door de algeme ne vergadering der Verenigde Naties met betrekking tot Spanje aangenomen resolutie van kracht moet blijven. Noord-Amerika zal zyn stem niet ge ven aan een voorstel, om dit besluit ongedaan te maken. De Amerikaanse delegatie ziet echter geen termen, om nu opnieuw een resolutie in veroorde lende zin over Spanje aan te nemen. Ook de Franse afgevaardigde ver klaarde dat er, sinds de aanneming in 1946 door de algemene vergadering der Verenigde Naties van de resolutie over Spanje, in wezen niets is veranderd. „Deze resolutie is nog steeds van kracht en er bestaat geen reden, om een nieu we resolutie aan te nemen. Ik zie niet in, waarom niet aan de Veiligheidsraad kan worden overgelaten terzake dilli- gent te blijven", aldus Chauvel. Zonder papieren naar de geannexeerde gebieden VAN HEDENMIDDAG 12 UUR AF. Met ingang van hedenmiddag 12 uur is aan de belemmeringen, die aan het verkeer naar de geannexeerde gebie den waren opgelegd, een einde geko men. Men kon toen de nieuwe gebie den vrij betreden en had dus geen speciale vergunningen meer nodig. Ook de „nieuwe Nederlanders" kun nen zich nu vrij door het overige Ne derlandse gebied bewegen. Drie zwaar gewonden bij auto-ongeluk Gistermorgen reed een personenauto met vier inzittenden uit Winterswijk tegen een boom ter hoogte van de St. IsidoruiShoeve aan de Winterswykse- weg te Groenlo. De auto werd totaal vernield en drie inzittenden werden ernstig gewond. De slachtoffers, o.w. de directeur en de voorzitter van het bestuur van de Winterswijk^ zuivelfa briek, werden overgebracht naar het ziekenhuis in Winterswijk. Hedenmiddag te vijf uur zal een formele bijeenkomst van de Nederlandse en Republikeinse delegaties onder auspiciën van de Unci gehouden worden. Na deze bijeenkomst zal dr Van Royen een persconferentie houden. In kringen van de Nederlandse delegatie heeft men met voldoening ver nomen, dat Sukarno en Hatta gisteren bij het bezoek van de Republikeinse delegatie aan Banka de formule hebben bekrachtigd, welke werd opgesteld ten aanzien van de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djokja, de order tot het „staken van het vuren" en het bijwonen van de Ronde Tafel-Confe rentie tydens de informele besprekingen. Ook het antwoord van de Nederlandse regering is intussen ontvangen. Naar Aneta van wélingelichte zijde verneemt zal een speciale commissie de details van de terugkeer der Republikeinse regering behandelen. Toelating van Israël tot de V.N. voorgesteld Een gemeenschappelijke resolutie van zeven, mogendheden, waarin, de alge-: rriehe vergadering der V, N. wordt ver zocht Israël tot de V.N. toe te laten, circuleerde gisteren onder de leden van de tweede politieke commissie. De resolutie wordt gesteund door Australië. Canada, Guatemala, Haiti, Panama, de V. S. en Uruguay. Tawfiq al Sawaidi (Irak) zei. dat Is raël geen staat was in de betekenis, gegeven door het internationaal recht en dat Israël met het oog op de han delwijze van de Stern-groep geen vrede en veiligheid, zelfs binnen zyn eigen grenzen, had gevestigd. OOST-EUROPESE POLITICI IN BALLINGSCHAP VERGADEREN. Een vyftigtal Oost-Europese politici in ballingschap en 2000 Amerikanen, van wie de meeste van Oost-Europese afkomst waren, hebben, in een vergade ring te New-York met algemene stem men een resolutie aangenomen, waarin zij verklaren, dat zij zullen aandringen op „de bevrijding van 350 millioen men sen ln Oost-Europa, die gelijkelijk zuch ten onder het communistische juk". Onder de sprekers waren Jan Papa- nek, vroeger Tsjechisch gedelegeerde bij de Verenigde Naties, Ferenc Nagy, oud- premier van Hongarije, Stanislaw Mi. kolajezyk, Pools premier tijdens de oor log en Alexander Kerensky, die in 1917 president was van de voorlopige Russise regering. Enorme, juichende mensenmassa's De rijtoer van het vliegveld naar het centrum van Eindhoven van Mont gom er y Is een ware triomftocht ge worden, waarbij duizenden school kinderen de rijweg omzoomden. En kele malen stapte de maarschalk uit om even een praatje te maken. Bij Jhet naderen van het centrum juichte de mensenmassa van de Philips-fa- brieken en kantoren aan de Emma- singel. De belangstelling by en op het Stationsplein was zó groot, dat de auto's niet anders dan stapvoets konden rijden. Bij hotel „Het Silveren Seepaert". waar de Phllips-harmonie het Engelse volkslied speelde, kon de politiemaoht de menigte nauwelijks de baas en men ■hield niet op met iuichen voor Mont gomery op het balkon van het hotel was verschenen. In een der zalen hield de maarschalk een receptie, waar velen hun opwaoh- tiiïig maakten, o.a. de Commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, prof. dr De Quay, dr A. F. Philips, ir F. Philips en de deken van Eindhoven, Heszemans, alsook de heer De Vries en echtgenote, in wiens huis Montgomery destijds zijn hoofdkwartier had. Maurice Maeterlinck overleden Op 87-jarige leeftijd is in zijn villa te Nice overleden Maurice Maeter- linck. Maeterlinck werd 29 Augustus 1802 te Gent geboren. Hij studeerde daar in de rechten. Weldra legde hij zich uitslui tend op de litteratuur toe. In 1387 ging hi) met Le Roy naar Parijs, waar hij omgang had met Villiers de l'Isle-Adam en dichters uit de symbolische school. Later keerde hi) weer naar België terug. In 1889 gaf hij zyn dichtbundel: .Ser res Chaudes" uit, spoedig gevolgd door zijn drama „La princesse Malelne". Daarna volgde een reeks toneelstukken, die meest in een legendarische sfeer en met behulp van symbolen, conflicten van de ziel behandelen, waarbij voort durend het gevoel van het mysterie in en bulten de mens wordt gewekt; zo bijvoorbeeld „Pelleas et Melisande". Na 1901 komen zijn stukken meer het tra ditionele toneel nabij. Als ethisch-be- spiegelende werken zijn vooral bekend: „Le tresor des Humbles" en „La Sa- gesse et la Destinee". Zyn werken ver tonen ook een sterke mystieke Inslag. Een vertaling van Ruusbroecs: „Het sie raad van de geestelijke bruiloft" ver scheen eveneens van zijn hand. In 1913 kreeg hij de Nobelprijs voor litteratuur en in 1932 werd hij in de adelstand verheven. PLANNEN VOOR LUCHTTAXI- BEDRIJF NOORD-SUMATRA. Naar Aneta verneemt bestaan van Particuliere zijde te Medan plannen tot «mg van een luchttaxi-bedrijf oor Noord-Sumatra zowel voor perso- _n~ &ls voor goederen-vervoer. KOUD WEER. Tn venvacht lot morgenavond m hei Z.-o. van het land aanvanke- d; rin°2 enige regen. Overigens een kou- "acat met weinig bewolking en hier bew ii*r nachtvorst. Morgen wisselende 8' ovenvegend droog weer ^7'°! matige wind tussen West en 10 uur) koud. (Opgemaakt te 8 MEI. 458 uur: onder: 20.15 uur. op: 14.50 uur: onder: 3.36 uur (EK.) ÏTÏÏ/ tfc Katwük te 11.38 en 24.04 Mei te 0.12 en 12.45 uur). Qunimer bestaat uit acht pagina's. Op het vliegveld Tempelhof bij Berlijn heerste grote vreugde toen officieel werd bekend gemaakt, dat de Russen de blokkade zuilen opheffen. Enige Amerikaanse piloten die de dienst op de luchtbrug van Berlijn onderhou den worden door verheugde Duitsers op de schouders genomen. Duitse ontwerp-grondwet te Bonn goedgekeurd De te Bonn vergaderende Westduitse grondwetgevende vergadering heeft de cntwerp-grond'wet in tweede lezing met 47 tegen twee communistisohe) stom men goedgekeurd; 15 leden onthielden zioh van stemming. De grondwetgevende vergadering heeft voorts 18 van de meest vooraanstaan de leden uit haar midden aangewezen om een „interim-commissie" te vor men; er zijn geen communistische leden aangewezen. Deze commissie heeft tot taak het werk van de toekomstige fe derale Westduitse regering voor te be reiden. doch van haar wordt ook ver wacht, dat zij tydens de kemende vier- j mogendheden-conferentie als woord- j voerster van de Westduitse bevolking zal optreden. In de commissie hebben twee afgevaardigden uit West-Berlyn, I namelijk het sociaaldemocratische lid, dr Otto Suihr, en zijn christendemocra tische collega-, Jakob Kaiser, zitting. Prof. Schmidt, voorzitter van de com missie. verklaarde: „In de grondwet zullen bepalingen worden opgenomen, welke het mogelijk zullen maken uit breiding te geven aan 't gebied, waar voor de grondwet in eerste instantie van kracht zal zijn. Ook zal de inhoud van de constitutie kunnen worden ge wijzigd, wanneer een verenigd Duits land in staat zal zijn in volledige vrij heid en in het bezit van onbeperkte souvereiniteit, over de vorm van de Duitse staat te beslissen. Wij hebben opzettelijk de grens, ge steld in de aanbeveling der geallieer den, overschreden, door ook Berlijn als een deelstaat in onze federatie op te nemen. Wy hebben dit gedaan, ten einde kraoht by te zetten aan on^e eis tot het verkrijgen van een grete de mocratische eenheid en cm de worste ling van Berlijn voor zijn vrijheid te steunen. Op 'n conferentie onder auspiciën van ds Universiteit van Pennsylvanië en de Ver. voor buitenlandse politiek heeft de Nederlandse ambassadeur in de V- S,, mr E. van Kleffens, het woord gevoerd over het onderwerp „Regiona lisme en politieke verdragen". Mr Van Kleffens betoogde, dat het Noord-Atlantisch pact in geen enkel opzicht in strijd is met het Handvest aer V.N. Regionale overeenkomsten, zo zei hij, zijn een manifestatie van de elementaire drang tot zelfbehoud. Het zou zeer onverstandig zyn zc te verbieden. Het Noord-Atlantisch ver drag is „een defensieve reactie op de gebleken expansieve neigingen van de Sovjet-Unie, op het voortdurend mis bruiken van het veto door de Sovjets en op de pogingen de V.N. te gebrui ken als nieuw wapen in het Sovjet arsenaal". In bepaalde kringen ln de VB., zo vervolgde de ambassadeur, schijnt enige bezorgdheid te bestaan over het feit, dat het verdrag de verplichting in houdt tot leverantie van wapens aan de leden-staten. Ik ontken natuurlijk niet, dat zulk een verplichting bestaat en ik wil haar zeker niet geringschat ten, maar zij moet niet worden over dreven. Ik wil ook niet ontkennen, dat de landen van West-Europa Amerikaanse hulp hopen te ontvangen om zich te herbewapenen voor de binnenlandse en buitenlandse verdediging. Deze landen willen echter in de eerste plaats han delen op basis van Individuele zelfhulp en onderlinge samenwerking. Wat de landen van het Pact van Brussel be treft: zy maken hun defensieplannen als een eenheid en het is die eenheid, die in de eerste plaats uitziet naar Amerikaanse hulp als aanvulling op "hetgeen zy zelf tot stand kan brengen. Wij beschouwen de V.S. en Canada niet als weldoeners, die ons wapens toebe delen. Elk land moet zyn deel tot het al gemeen welzijn bijdragen. De landen van het Pact van Brussel geloven niet dat de hulp, die op basis van wederkerigheid wordt verleend door alle partyen van het verdrag, ooit dient te worden ingehouden by wijze van politiek wapen of sanctie, waartoe eenzijdig wordt besloten. Zulks zou in strijd zijn met de solida riteit, die de basis van het verdrag vormt, en ook met het Handvest van de V.N., dat aan de V.N. en aan de V.N. alleen het recht wil voorbehou den te beslissen of en wanneer sanc ties moeten worden toegeyast en zo ja, in weike vorm dit moet geschie den. Ten slotte zou het in strijd zijn met het gezond verstand, omdat het zwakke plekken zou scheppen of bestendigen ln het. gemeenschappelijke defensiesysteem, aldus mr Van Kleffens. PRIJSAANDUIDING BLIJFT VERPLICHT. Nu de ttfdsoms'andigheden het mo gelijk maken, ten aanzien van meer en meer artikelen de prijzen vrij te laten, acht het Directoraat-Generaal van de pryzen het gewenst, er de aandacht op ;e vestigen, dat deze vrijlating geen verandering brengt In dc verplichting geëtaleerde goederen van prijsaandui ding te voorzien. PERMANENTE LUCHTVAART- TENTOONSTELLING OP YPENBURG (Van onze Haagse redacteur) Met een korte plechtigheid is gister ochtend op het Haagse vliegveld Ypen- burg een blijvende luchtvaart-tentoon stelling geopend. Als aanvulling op de gebruikelijke rondleidingen zal zij een bezoek aan het vliegveld ongetwijfeld nog interessanter maken. De expositie, die geleidelijk zal worden uitgebreid,' bevat stands van alle Nederlandse luchtvaart-instanties en -maatschap pijen, opleiding, enz. ONZE VERLIEZEN De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Kon. Landmacht: Korp. B. J. Kronenberg. Zwart sluis. Sold. W. A. Visch, Warmond. Sold, le kl. C. van Zee. HerwU- nen. Vaandrig D. van Nieuwenhuizen, Baarn. Sold, le kl. J. W. A. Dols. Mun- stergeleen. Sold, le kl. H. Dijkstra, Eenrum. Sold, le kl. J. Meerdink, Leeu warden, Korp. F. M. van Oort, Nijmegen. Sold, le kl. B. Plagmeyer, Sas- senheim. Serg. P. A. Pouwels, Oeffelt. Sold. F. M, N. M. Vermeulen, Son le It. J. Remijnse, Wolphaarts- dük. Na de receptie volgde een intieme lunch, waar naast het college van B. en W. een tiental genodigden asn deelnamen. Tydens deze lunch werd Montgomery een radio-toestel aange boden. Na de lunoh volgde een kort bezoek aan de N.V. Philip's Gloeilam penfabrieken, waar o.a. een televisie- uitzending werd bijgewoond. Na een korte ron-drit door het cen trum van de stad vertrok Montgomery om vier uur van het vliegveld Wel schap naar Valkenburg. Montgomery beloofde met de bevrijdingsfeesten op 18 September naar Eindhoven terug te zullen komen. Om kwart voor vijf arriveerde Mont gomery in een Dakota op het marine- vliegveld Valkenburg. Ter verwelko ming waren aanwezig de Britse am bassadeur sir Plhilip Nchols en de am bassaderaad de heer B. E. F. Gage, van Nederlandse zijde om. de bevel hebber der Zee-strijdkrachten en ohef- Marine-staf vice-admiraal jhr E. J. v. Holthe en luit.-generaal M. R. H. Calmeyer, plaatvervangend chef Ge nerale Staf. In de auto van de En gelse ambassadeur begaf Montgomery zioh vervolgens naar Den Haag, waar hij op de Britse ambassade verwel komd werd met een bouquet Montgo- mery-tulpen. Deze tulp is tijdens de oorlog door de kweker E. J. van der Zaal te Lisse gekweekt en na de oor log kreeg hij van Monty toestemming diens naam er aan te verbinden. De Montgomery-tulp heeft een witte kroon met een rode raad. Mevrouw Vilayalakahml Pandit, de 49- iarige zuster van de eerste minister van India, Pandit Nehru, is benoemd tot am bassadrice van India te Washington. Voorheen bekleedde zii de functie van ambassadrice te Moskou. Mevrouw Pandit met haar negentien jaar oude dochter Rita op het vliegveld van Londen, van waar zij naar Wash ington zal vertrekken Sjanghai's bedreiging DE STR'JD OM SJANGHAI In een officieel bericht uit Sjanghai wordt gemeld, dat de toestand te Kasjlng ernstig is. Drie communistische colonnes rukken van uit het Noorden, het Westen en het Zuiden naar de stad op. Volgens de leiding van het garnizoen te Sjanghai, is, bij het aanbreken van de dag, in de nabijheid van Talisjong een 5000 man sterke communistische troepenmacht, na een gevecht, dat twee uur heeft geduurd, vernietigd. Toege geven wordt, dat het contact tussen het op een afs'and van 112 kilometer ten Zuid-Oosten van Nantsjeng het eindpunt in Westelijke richting van de strategisch van belang zijnde spoorweg, die door de provincies Tsjeklang en Kiangsi loopt gelegen Jlngtan en Tsjangsjan, dat in het uiterste weste lijke gedeelte van Tsjekiang is gelegen, volledig is verbroken. Groce formaties bommenwerpers heb ben lussen drie en vijf Mei de commu nistische hoofdstad, Peiping, Moekden en Taijoean gebombardeerd. Te Sjanghai zyn wederom, than* acht, personen in het openbaar gelusil- leerd, beschuldigd van oproerkraaier!), spjonnage of samenzwering tegen ds regains.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1