Het Noord-Atlantisch pact in behandeling WEERBERICHT I vfi1 op: 504 uur onder: 20.10 uur. I an °b: 10.25 uur; onder: 2.40 uur In China naderen de rode troepen de tweede verdedigingslinie ft jM'J 88ste Jaargang WOENSDAG 4 MEI 1949 00 No. 26683 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57U55 In diverse landen Tijdens in de Belgisohe Kamer ge houden debatten over het Noordatlan- "tische Pact heeft premier Spaak de Sovjet-Unie verweten systematisch het mechanisme van de internationale or ganisaties te hebben gesaboteerd met 't gevolg dat de V.N. veel van haar pres tige in de wereld heeft 'verloren. De eerste minister bestreed de bewe ringen der communisten, dat het Pact een agressief karakter draagt en legde er in dit verband de nadruk op, dat 't geen enkele geheime clausule bevat. Spaak zeide er van overtuigd te zijn, dat de besprekingen tussen dr Jessup en de Russische gedelegeerden het eer ste resultaat zijn vah het Atlantische Pact, Ook de ontspanning met betrek king tot de Berlijnse kwestie is volgens Spaak het resultaat van een vastbe raden maar geenszins agressieve poli tiek der Westerse mogendheden. Tot een ontwapening, aldus Spaak, zal 't E echter slechts kunnen komen, indien het vetorecht, waarvan door de Sov- I jet-Unie zo dikwijls misbruik is ge- 9 maakt, wordt afgeschaft en doelmatige I controlemaatregelen, die zowel voor de I gTOte als de kleine mogendheden gel- I den, worden toegepast. Communistische manifestanten heb- I ben tijdens 'de uiteenzetting van Spaak I vanaf de publieke tribune een regen van strooibiljetten op de hoofden der volksvertegenwoordigers doen neerda- I len. Spaak moest zijn uiteenzetting als I gevolg van deze bombardementen en I de talrijke interrupties herhaaldelijk I onderbreken. De rust werd pas weer I geheel hersteld, toen de voorzitter der I Kamer, Frans van Cauwelaert, de pu- I blieke tribune had laten ontruimen. De Canadese ambassadeur, Hume Wrong, heeft tijdens een korte pleoh- I tijheid aan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Aoheson, als I eerste land de Canadese bekraohti- gmgsoorkonde van het Atlantisch Pact overhandigd. Generaal Omar Bradley, stafchef van 't Amerkaanse leger, verklaarde in de Senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen, die haar audities houdt Acheson ziet toekomst hoopvol in totalitarisme terug gedrongen. Op een bijeenkomst van de Ameri kaanse Kamer van Koophandel te Was hington heeft de minister van Buiten landse zaken Aoheson verklaard, dat de Iood der gebeurtenissen in West-Europa een aanmoediging mag ziln voor de krachten van vrijheid en democratie. Hij zeide. dat sinds het begin van het Europese herstelprogram het totalita risme in West-Europa geen vordering heeft gemaakt en dat de volken aldaar in elke belangrijke verkiezing hun dui delijke steun gegeven hebben aan de constitutionele regering. De arbeiders ain in toenemende mate het gevaar van de communistische agitatie gaan heseffen, en de communistische pogin gen om het herstel te belemmeren zijn verijdeld door een krachtige houding van de regeringen In het bijzonder in Frank rijk en Italië, zo verklaarde Acheson. ••Deze toenemende vooruitgang, gestimu leerd door de Amerikaanse hulp. wordt echter bedreigd door een toenemend ge voel van onveiligheid tegen een gewa pende overval", zo zeide Aoheson. „Het Noord-Atlantisch pact kan deze vrees wegnemen, zodat de volken van West- Europa hun gehele aandacht en ener- ^e aan hun herstel kunnen wijden. De vaarde van het pact voor de veiligheid vordt echter aanzienlijk verhoogd door Amerikaanse hulp bij de opbouw van West-Europa's strijdkrachten. De Ame rikaanse militaire hulp moet echter op zodanige wijze verleen*} worden, dat het voortschrijdende economische herstel er ooor niet In gevaar wordt gebracht." NIEUWE SOVJET-LENING. De regering van de Sovjet-Unie heeft de inschrijving opengesteld op haar 4de na-oorlogse binnenlandse staatslening, oie in totaal 20 milliard roebel be draagt en aflosbaar is in 20 jaar. De opbrengst van de lening zal gebruikt vorden voor het herstel en de ontwik- Wjng. van de eoonomie der Sovjet unie in het vierde jaar van het lopen- fs vijfjarenplan. Bovendien zal deze lering het mogelijk moeten maken het gehele plan in minder dan vijf jaar te voltooien. Om de lening aantrekkelijk te maken is bepaald, dat de obligaties der lening, de inkomsten, die uit het bezit van oeze obligaties voortvloeien, en de prij zen. welke kunnen worden gewonnen 111 de aan de lening verbonden loterij, vrij zullen zijn van staats- en gemeen telas tingen en andere rechten. MORGEN één postbestelling. Morgen zal de P.T.T.-dienst worden uitgevoerd als op Zaterdag. Er zal één postbestelling zijn. over het Noordatlantisch Paot, dat de Amerikaanse grenzen van de collectie ve verdediging in het hart van Europa lagen. ,X>e Amerikanen beseffen, dat Amerikaanse dollars nooh Amerikaanse wapens op zichzelf Europa zekerheid kunnen gewen. Als het er op aankomt kan West-Europa alleen door de West- Europeanen gered worden," aldus ge neraal Bradley. betonningsvaartuigen tijdelijk terug naar duitsland. Zoals bekend ziin onlangs de „Nord- see" en de „Coldewey". twee beton ningsvaartuigen. die in oorlogstijd in ons land voor de Duitsers zijn gebouwd, aan Nederland overgedragen. Deze sche pen. die thans te den Helder liggen, zul len in charter gaan varen voor de Brit se bezettingsautoriteiten in Duitsland, die thans door gebrek aan materiaal moeilijkheden ondervinden bij het be- boeien van de scheepvaartroute naar Hamburg. Vrijdag a.s. zullen Duitse be manningen de schepen uit den Helder komen halen. Per roeiboot begeven prinses Margaret van Engeland (in licht blauw wollen badpak, een gTOte witte hoed in haar hand houdend) en majoor en lady Tho mas Harvey zich naar een afgezonderde plaats op het strand van Capri om te zwemmen. Politiemannen od het strand en in boten beletten de fotografen en reporters dichter te naderen dan 450 meter, van welke afstand deze foto werd gemaakt met behulp van een telelens. kans op onweer. De Bilt venvaoht tot morgenavond: rft bewolking met hier en daar 'n ^en* onweersbui. Meest zwakke en veranderlijke wind. Nog vrij warm. In ko i =eoie^en eohter plaatselijk een zeewind. (Opgemaakt te 10 uur). I 5 mei I (E-K) I oogwater te Katwijk te 7 51 en 20.30 u. brins bernhard zal onderscheidingen uitreiken. Daags na ziin bezoek aan de interna tionale Luohtvaarttentoonstelling te Pa rijs zal ZKH Prins Bernhard naar Lon den vliegen en daar o.m. in het gebouw van de Nederlandse ambassade aan een aantal officieren van de RAF decoraties uitreiken. nummer bestaat uit zes pagina's. Slavenarbeid In de Sovjet-Unie verklaring van mayhew. Naar aanleiding van een debat over „slavenarbeid in de Sovjet-unie", dat gisteravond in het Britse Lagerhuis werd gevoerd, heeft de onderstaatsse cretaris van buitenlandse zaken, May- hew, verklaard, dat de Sovjet-unie met opzet het ontstaan va neen „mythe van de levensstandaard van de Sovjetrussi- sche arbeider aanmoedigt, ten einde de standaard in de Westerse democratieën te ondermijnen". Betreffende de levens standaard en de belangen van de arbei ders, hadden de Westerse democratieën niets van de Sovjet-unie te leren. De Westerse leiders hadden de plicht de waarheid omtrent de „Sovjetrussi- schë aanmatigingen" aan het licht te brengen. De bewoners van deze demo cratieën hadden het speciale recht een onderzoek naar de gedwongen arbeid in te stellen. Er waren overdreven schattingen van de omvang van de gedwongen arbeid gedaan. Volgens de meest betrouwbare ramingen waren er echter tussen vijf en twaalf millioen slavenarbeiders in de Sovjet-unie. In de Sovjet-zone van Duitsland had men de „praktijk van de concentratie kampen" weer opgevat en verbeterd. Er waren goede redenen te geloven, dat er twee- driehonderdduizend gevangenen in zes grote en zeven kleinere kampen vastgehouden werden. De Sovjet-urne verklaarde op verga deringen der V. N., dat er geen gedwon gen arbeid op grote schaal in de Sovjet unie voorkwam. Er waren echter vol doende gegevens aanwezig om deze be wering te logenstraffen. De Sovjet-unie kon overigens teri allen tijde haar ver klaring bewijzen door de wereld de toe standen te tonen. De kampen werden echter strenger bewaakt, dan de con centratiekampen van Hitler en in deze kampen was de bewegingsvrijheid gro ter. De Sovjet-gedelegeerde ter V. N." had echter geweigerd een commissie van arbeiders in de Sovjet-unie toe te laten om een onderzoek in te stellen en deed de ongerustheid der wereld toe nemen. Israel's toelating tot de V.N. bezwaren geopperd. Pakistan en Irak hebben de geldig heid van een aanbeveling van de Vei ligheidsraad om Israël als lid van de Verenigde Naties te erkennen, in twij fel getrokken, op grond van het feit dat Engeland, één der mogendheden met het reoht van veto, zich in de Veiligheidsraad van stemming had ont houden, toen over de aanbeveling werd gestemd. De voorzitter van de kleine politieke commissie der Verenigde Naties, gene raal Carlos Romuno (Fhilippijnen), ver zocht het naar voren gebrachte schrif telijk onder de aandacht van de oom- missie te brengen. truman lijdt een nederlaag. President Truman heeft een zware nederlaag geleden door toedoen van een coalitie van Zuidelijke democraten en republikeinen, die in het Huis van Af gevaardigden bij wijze van proef een wetsontwerp aannam tot handhaving van de voornaamste bepalingen van de arbeidswet van Taft en Hartley, welke door de vakverenigingen als tegen de arbeiders gericht wordt beschouwd. Het wetsontwerp werd aanvaard met 217 tegen 203 stemmen. De voorstem mers waren 146 republikeinen en 71 Zuidelijke democraten. Generaal Clay's aftreden dank van het amerikaanse volk. President Truman heeft medegedeeld, dat hij het verzoek van generaal Lu cius Clay om ontheven te worden van zijn plichten als Amerikaans militair bevelhebber in Duitsland, inwilligde. Truman deelde voorts mede, dat lui tenant-generaal Clarence Huebner en' genera al-majoor George Hays, resp. ge neraal Clay's militaire plaatsvervanger en diens plaatsvervanger in het mili taire bestuur, zijn werk zouden voort zetten, hangende de benoeming van een burgerlijke hoge commissaris. Truman zei, dat het werk „van mo rele en economische wederopbouw" in de Westelijke zone thans een stadium (had bereikt, waarin de Duitsers „op 't •punt staan een veel grotere mate van •politieke en economische verantwoor delijkheid te verkrijgen". De president zei, dat generaal Clay een „ontzaglijke" bestuurstaak had ver richt en dat hij op 15 Mei van zijn post ontheven zou worden, in overeenstem ming met „zijn herhaalde verzoeken". „Zijn naam zal altijd verbonden, zijn met een der moeilijkste taken en ver richtingen in de Amerikaanse geschie denis. Hij verdient de dank van het Amerikaanse volk en hij zal deze ont vangen," zo voegde de president er aan toe, i Wordt „Ik verkoos de vrijheid" verfilmd? het contract heet getekend Bladen te Parijs delen mee, dat de producer Jacques Gauthier, de film rechten van het boek van Kravohen-ko „Ik verkoos de vrijheid" heeft aange kocht. Het contract zou op 30 April zijn ge tekend, enkele uren voor het vertrek van Kravchenko naar Groot-Brittannië. De buitenopnamen zouden in Frankrijk en de studio-opnamen in Engeland wor den gedraaid. De opnamen voor deze Frans-Britse film zouden twintig weken duren. Kravchenko zou zich verbonden heb ben bij alle opnamen aanwezig te zijn, verder de laatste controle uit te oefenen od de montage en de dialogen en de film in te leiden in elke hoofdstad waar zii zal worden vertoond. Volgens „Paris presse" zou Kravohen- ko voor de vertolking van zijn persoon eedaoht hebben aan Charles Boyer of James Mason. Sommige deskundigen menen echter, dat men nog niet te veel geloof dient te hechten aan de berichten betreffende de verfilming van „Ik verkoos de vrij heid". Zij zijn van oordeel, dat Gauthier slechts een optie bezit, die voor een be paalde termiin geldig is en zou verval len .indien hij niet binnen de gestelde tijd de vereiste voorwaarden vervult. Brief van koning Leopold aan Prins Karei DE KONING WIL TERUG OP DE TROON. In een brief aan zyn broer, Prins- Regent Karei, schrijft Koning Leo pold met betrekking tot het onder houd, dat kortgeleden in Zwitserland is gevoerd, dat de „onmogelijkheid om te regeren door toedoen van de vü- and" niet meer bestaat, aangezien er geen vijand meer is en hy verzoekt terug te keren tot de constitutionele toestand. Hy verklaart, dat het land opnieuw de wegen der legaliteit moet bewandelen en de tegenwoordige toe stand niet kan voortduren. „De regering en het parlement zullen hun verantwoordelijkheden dienen op te nemen. Wat mij betreft, ik zal de mijne opnemen en mij daarbij uitslui tend laten leiden door de hogere be langen van het vaderland, waaraan enze dynastie onherroepelijk haar beste diensten heeft gewijld," aldus de brief. „Thans leeft het land in afwachting van de eerstkomende parlementsverkie zingen. De nationale en internationale toestand doet zeer ernstige problemen lijzen, die geen verband houden met de koningskwestie, en die de aandacht van de kiezers kunnen opeisen. Eens te meer stel ik er prijs, op te verzekeren, dat de koning boven de partijen staat en geenszins de inzet van de kiesstrijd mag worden", aldus Koning Leopold. coördinatiecommissie der fao komt bijeen. De commissie belast met het coördi neren van het werk van de teohnische afdelingen van het Fao-bureau te Washington en van de regionale Fao- bureaux zal deze maand voor de eerste maal te Washington bijeen komen. Van Nederlandse zijde zullen de he ren drs D. J. van Dijk, directeur van het Bedrijfschap voor Visserijproducten en ir Qhr. P. G. J. Smit, adjunct-di recteur van het Centraal Bureau voor dc Statistiek, aan de besprekingen deel nemen. Zal daar stand worden gehouden? Gemeld wordt, dat de communistische troepen hun opmars naar het Zuiden versnellen. Gistermiddag bezetten zij het door de regeringstroepen verlaten Hangtsjou. 100 mijl ten Zuiden van Sjanghai aan de mond van de Tsjien- tang gelegen. Een macht van 4.000 man begon de stad onmiddellijk van resten der regeringstroepen te zuiveren, terwijl een oommissie van de Kwomintang be hulpzaam was bij het vreedzame over nemen van het stadsbestuur. De plaat selijke spoorwegautoriteiten zouden on gemoeid gelaten worden. Door de val van Hangtsjou zijn de communistische troepen de nieuwe verdedigingslinie langs de Tsj len tang naar de kust dicht genaderd. Voorhoeden van de communistische generaal Lioe po-tsjeng naderen Sjoe- nan, een andere door de regeringstroe pen verlaten stad ten Zuid-Westen van Hangtsjou. Militaire waarnemers zijn van oordeel, dat de communistische troepen de regeringsstrijidkrachten in veertien dagen tijds zullen dwingen de tweede grote rivierverdedigingslinie zon der een belangrijke slag te verlaten. Terzelfder tijd zouden zij de" vitale verbinding over land met Zuid-China afsnijden. Volgens betrouwbare bron is generaal Tsjang kai sjek op Formosa aangeko men. waar hij besprekingen voert met leden der Kwomintang en regerings- functionarissen. Volgens de communistische radio zijn in de driehoek SjanghaiNanking Hangtsjou meer dan 80.000 regerings- mansohappen gevangen genomen. De omroep gaf een twaalftal steden ten Zuiden van de Jangtse, welke bezet zijn. Volgens het centrale Chinese nieuws bureau is een van de mogelijke redenen, waarom Sjanghai niet wordt aangeval len het feit, dat de communisten in Koensjang, Taitsjang en Kasjing slechts drie regimenten hebben, hetgeen voor een aanval onvoldoende zou zijn. Deze plaatsen liggen respectievelijk op 35, 30 en 60 mijl van Sjanghai af. Een bevel hebber te Sjanghai zou hebben ver klaard er op te vertrouwen dat de com munistische troepen zouden kunnen werden verslagen, indien de bevolking „in de rug" zioh rustig zou houden en indien de prijizen niet te hocg zouden stijgen. Het economische leven ondervindt ech ter grote belemmering, om door gebrek aan contant geld. De dreiging van on lusten neemt toe. Vele buitenlanders treffen de laatste maatregelen om de stad te verlaten. In Kwantoeng, China's Zuidelijkste provincie, beginnen ongeregelde com munistische strijdkrachten, naar schat ting 40.000 man, meer activiteit te ont wikkelen. Bij de bezetting van Taijoean zijn 2 generaals van het voormalige Japanse leger gevangen genomen. Zware Amerikaanse ocrlogssohepen zijn de haven van Sjanghai uitgestoomd, omdat zij vreesden „in de val te lo pen". Er zijn echter voldoende torpedo jagers en andere lichte schepen in de haven om de Amerikaanse burgers in geval van nood te evacueren. Amerikaans woordvoerder over communisme in Z.O. Azië Een woordvoerder van het Ameri kaanse Ministerie van Buit. Zaken heeft verklaard, dat een verbreiding van het communisme iri Z.-O.-Azië minder waarschijnlijk zou zijn, indien de „wettige belangen" van de natio nalisten in Indo-China en in Indone sië zouden worden veilig gesteld. De woordvoerder zeide zulks naar aan leiding van vragen, die werd°n gesteld over beriohten, volgens welke de Ver. Staten bereid zouden ziin wapens te le veren aan de Franse strijdkrachten in Indo-China. „De moeite kan mij bespaard blijven", zo verklaarde hij, ..een herhaling te ge ven van de reeksen verklaringen. waar- In de Amerikaanse regering uiting heeft gegeven aan het belang dat zii er bij heeft, dat de Nederlanders en de Fran sen hun geschillen met de Indonesiërs en met de bewoners van Indo-China op vreedzame wijze regelen. Het belang, dat. de Amerikaanse regering hierbij heeft, is thans even groot, als h<*t altHd is Ge weest. Evenmin behoef ik te herhalen hetgeen reeds werd te kennen gegeven, n.1 dat. hoe spoediger de wettige ver langens van de nationalisten In deze ge bieden worden verwezenlijkt, des te min der kans er zal bestaan op een verbrei ding van het communisme in Z.-O.- Azië". GOUD IN DE MINAHASA. Het landschap Bolaang Mongondou heeft een nieuwe welvaartsbron aange boord v/elke. gezien de goede financiële resultaten in het afgelopen jaar. bij goede organisatie uitermate veelbelo vend blijkt te ziin: in dit tot de Resi dentie Menado behorende landschap is n.l. op een berghelling. 3 km van de kampong Modajang. goud gevonden. De grond is landschapsdomein en omvat ook een deel van een voormalig Japans erfpaohtsperceelvief van deze Japan se percelen ziin door het N.l Beheers instituut voor de som van f. 35.000 - aan het landschap verkocht. BEZUINIGINGEN IN INDONESIË. Aneta verneemt van bevpegide zijde, dat een commissie uit de voorlopige Federale regering is ingesteld om na te gaan in hoeverre op de begrotings uitgaven in Indonesië bezuinigd kan worden. De commissie heeft haar taak neg niet beëindigd en ten aanzien van departementale bezuinigingen zijn nog geen definitieve beslissingen genomen. mensenwereld voorkomt inwoning Niet alleen in de mensenwereld is g er woningnood, ook in het dieren- f rijk schijnt men reeds oplossingen ft in de vorm van inwoning te zoeken Te Wolsum, een dorpje in Fries- ft 1 land (gem. Wijmbritseradeel) doet zich thans n.l. het wel zeer unieke 2 geval voor, dat een tureluur en een ft i gruto haar eieren om beurten zus- O terlijk in hetzelfde nest deponeren, g Daar beide weidevogels gewoonlijk ft i 4 eieren bebroeden, zullen de vo- O gels ditmaal voor een groot broed- probleem komen te staan. Wellicht g geeft dit slechts nog aanleiding tot ft huiselijke of liever nestelijke on- vrede, hetgeen overigens ook in de 2 Iftft* Moh. Natsir afgetreden als Adviseur Rep. delegatie Moh. Natsir, die behalve Republikeins minister van Voorlichting ook adviseur van de Republikeinse delegatie was. is als adviseur afgetreden. Een republi keinse woordvoerder verklaarde, dat dit aftreden ..niet in de eerste plaats" in verband staat met de verklaring die vorige week van republikeinse zijde werd uitgegeven. Zoals bekend, gaf de?e ver klaring het standpunt van de republi keinse delegatie weer ten aanzien van de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari. Volgens latere berichten zou den leden van de Republikeinse delega tie van deze verklaring niet op de hoog te ziin geweest, hoewel zii volgens de Republikeinse woordvoerder wel de in houd. doch niet de bewoordingen gekend hebben. „een vriendje met geld" De Officier van Justitie bij het Bata- viase Landgerecht heeft gisteren ont slag van rechtsvervolging geëist in de zaak tegen het hoofdbestuur van de Cèntrale van Nederlands personeel in overheidsdienst, dat terechtstond, be schuldigd van belediging van de huis vestingsambtenaar Brandon. In een artikel „urgent geval" genaamd, had het weekblad van de Centrale geschreven, dat Brandon tot een meisje, dat klaagde over de hoge messeelden. gezegd had „zoek maar een vriendje met geld". De Officier achtte het bewijs geleverd, dat Brandon dit inderdaad gezegd had en was voorts van mening, dat het ar tikel was eepublifceerd om het algemeen belang te dienen De Officier zeide, dat het parket naar aanleiding van het bewijsmateriaal een vervolging wegens onbetrouwbaarheid I als getuige tegen Brandon in ernstige I overweging zal nemen. Studentensolidariteit: Ongeveer 2000 studenten van de West-Berliinse hoge scholen kwamen dezer dagen op de Wit tembergplatz bijeen voor een demonstra tie in verband met het h.i. niet voldoende in acht nemen der belangen van de Oost-studenten bii de geldruil. Op weg naar het stadhuis Schöneberg. beloningen werksters in overheidsdienst. In de gisteren te Den Haag gehou den vergadering van de Rijks-salaris commissie ad hoe zijn o m. behandeld de bii genoemde oommissie aanhangig zijnde voorstellen van de samenwerken de centrales van overheidspersoneel (Uniebonden) betreffende de lonen der werksters in overheidsdienst Verwaoht mag worden dat in de binnenkort voort te zetten besprekingen overeenstemming zal kunnen worden bereikt. Zoals gemeld, zullen plm 130 Tommies luohtdoelgeschut ons land bezoeken voor een afdeling in oefening. behorend tot een Brits regiment zwaar instructieve doeleinden. Men ziet hier ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd Koninkl. Landmacht: Serg. A. T. Trentelman, Schaes- berg (L.). Sold. J. H- M. Poppe, Zwollerkerspel Sold. M. S. van de Laar, Haelen. Huzaar le kl. G. Dekker, Wieringen. Sold, le kl. G. J. Poortman, Rijssen. Sold. J. Bom, Ooltgensplaat. Sold, le kl. P A. W. Peters, Maas- bree. Sold. W. Soeteman, Beverwijk. Kon. Ned.-Ind. Leger: Men. sold. 2e kl. inf. H. M. Mewen- kang, Indonesië. Ivfen. sold, le kl. inf. A. Mijojo, id. Amb. sold. 2e kl. inf. J. Soselila, id. Sond. sold. 2e kl. inf. Sapri, idem. Jav. sold. 2e kl. inf. Kartam, idem. Jav. sold. 2e kl. inf. Temon, idem. Sang. sold, le kl. inf. M. Takahin- dangeng, idem. Overleden t. g. v. oorlogsverwon ding Sold, le kl. genie M. O. Pfaff, ld. NIEUWE UITZICHTTOREN TE vaals. De uitzichttoren te Vaals, die voor de oorlog jaarlijks door tienduizenden tou- risten werd bezocht, is in oorlogstijd, door de Duitsers afgebroken. De plan nen om een nieuwe toren te bouwen hebben thans vaste vorm gekregen. Ei is een N.V. Wi!helminat~ren Ex ploitatie Maatschappij opgericht. Binnenkort zal met de bouw van een uitzichttoren worden begonnen.. De bouwplannen ziin de verschillende in stanties reeds eepasseerd.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1