De V.N. behandelt diverse vraagstukken Communistische strijdgroepen weer actiever eerbericht Betty en Jetty gaan naar Amerika Regiment Luchtdoelgeschut legert te Schalkhaar eöste Jaargang ZATERDAG 30 APRIL 1949 No. 26680 LEIDSCH ÜE DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dtr en Adra.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Ontspanning of schijn-ontspanning I Alle twijfel is thans weggevallen: er rijn besprekingen gaande tussen de Sov- '-jets en de Verenigde Staten over de op heffing van de Berljjnse blokkade! Het $n de Sovjets geweest, die het initiatief laartoe hebben genomen en het balletje jan het rollen hebben gebracht. En in tegenstelling met vroegere po- jingen blijkt Amerika thans geneigd, lom in te gaan op de Sov jet-voorstellen. Verklaarde zelfs president Truman niet, Sat hij van oordeel was, dat Moskou nu te goeder trouw was? I Tot een beslissing is men wel is waar I nog niet gekomen, doch er is werkelijk ^lle reden om aan te nemen, dat de :ans op een voorlopig vergelijk groot is. Jioskou is plotseling toegankelijk ge worden voor rede, naar het zich laat ianzden. Het is bereid de blokkade op heffen wel is waar zijn er nog al- ijd communisten, die volhouden, dat er nooit een blokkade is geweest! mits dc tegenblokkade tegelijkertijd wordt Opgeheven, hetgeen een alleszins rede lijke eis mag worden genoemd en mits !en datum wordt vastgelegd voor een jiieuwe bespreking der grote vier over liet ganse Duitse vraagstuk. Wat ook al biet verontrustend klinkt, al kan daar bij een addertje onder het gras schuilen. Voor zover momenteel te beoordelen s, verzet Moskou zich niet tegen ver- lere voort-gang met de vorming van een West-Duitse staat, die juist binnen be reik is gekomen, daar er overeenstem ming is bereikt tussen geallieerden en de Duitse staten, die bij de kwestie zijn jetrokken en bovendien de Duitsers het ens zjjn geworden over een grondwet, ionn of Frankfurt zou dan hoofdstad porden van de nieuwe Duitse staat. Maar de datum voor de nieuwe be spreking der grote vier zou zodanig moe- en vallen, aldus wil Moskou, dat de officiële vorming van de West-Duitse staat nog geen werkelijkheid is gewor den, zodat de mogelijkheid blijft van de voornemens af te zien en terug te ke ren tot de aanvankelijke bedoeling te geraken tot een herstel van de Duitse eenheid. Zie, daarin kan een gevaarlijk addertje schuil gaan in de vorm van 'n irachtlge propaganda der roden. Zij de jrote voorstanders van een Duitse een- ïeid. de geallieerden promotors van de Duitse splitsing in een Oostelijk en een 1 Westelijk deel! Voor een dergelijke stel- inq zijn de Duitsers nu eenmaal erg levoelig Toch betwijfelen we, of het succes van een zodanig opgezette Moskou-propa- snda nog wel zo doeltreffend zou zijn, iia alles wat er heeft plaats gevonden, terwijl bovendien de geallieerden in het Westen belangrijke concessies hebben gedaan en de Duitsers een vrijheid van handelen en bewegen hebben in het 'ooniitzlcht gesteld, waarop zij moeilijk hadden durven hopen. Speciaal de Fran sen hebben heel wat water in hun wijn "gedaan ten aanzien van hun gezichts- lunten tegenover een West-Duitsland. Ook al erkent men derhalve de aan wezigheid van genoemd addertje, toch aat zich het gevaar daarvan op dit ïnoment niet al te ernstig aanzien. En at lijkt ons mede een der redenen, dat Washington, waar de Sovjet-eisen be- icheiden zijn te noemen, zich bereid leeft verklaard tot onderhandelen. Lon- len en Parijs worden geregeld op de ïoogte gehouden en gekend! Al staanzij pos buiten de besprekingen, t Over het algemeen heerst er een ze ker gematigd optimisme over de afloop der onderhandelingen en neemt men aan, dat de blokkades spoedig tot het verleden zullen behoren. Waarmede een j I der gevaarlijkste factoren van de „kou- 1 de oorlog" terzijde zou zijn gesteld. Minder optimistisch is men echter nog over de mogelijkheid van een regeling ter vier-mogeridheden-conferentie, die vermoedelijk in Parijs zou worden ge- jhouden. Dan zullen immers alle kwes ties, waarover men het niet eens kon gorden, opnieuw ter tafel worden ge bracht. Zal er dan met Moskou te praten val len'' zie, de gerustheid daarop is nog piet erg groot en terecht niet, wanneer pien b.v. let op de ouderwetse klanken, pie zelfs tijdens de pourparlers te Wash- j pgton niettemin in de Alg. Vergadering jvan de Verenigde Naties vallen te be- I luisteren bij punten van ondergeschikt I jïelang! J Maar aan de andere kant, om iets te jberelken zal men wederom aan de groe- j 1 ne tafel plaats moeten nemen. Dat is 1 fiu eenmaal onafwendbaar. Doch de |rootste waakzaamheid zal geboden zijn. I Nu het Marshall-plan in volle werking h, het Noord-Atlantisch paot is geslo ten en over West-Duitsland tussen de geallieerden een merkwaardige overeen stemming werd bereikt zelfs de idee jVan een trizone is er immers door! lijkt ons de kans op een uiteenvallen |van de Westelijke eensgezindheid uiterst Ijniniem geworden. Daarop behoeft Mos kou o.i. niet meer te hopen. Het is een fterke troefkaart in handen van het pesten Laat ons nu echter eerst rustig af wachten, wat er te Washington zalwor- den uitgebroed en geen verdere sugges- Ufs maken- En vooral geen hoera roe pen, voor we over de brug zijn Ook Indonesië aan de orde In de bestuurscommissie van de Al gemene Vergadering van de V. N. heeft de Sovjetrussische afgevaardigde, Malik, verklaard, dat pogingen gedaan werden om de voortgang der bespre kingen op te houden ten einde te ver hinderen, dat de Spaanse en de Indo nesische kwestie in bespreking zouden komen. Deze „tactiek van uitstel" werd vol gens Mallk toegepast bij de bespreking van de kwestie der Italiaanse koloniën in de politieke commissie. Malik uitte deze beschuldiging bij de bespreking over middelen tot bespoedi ging van het werk der Algemene Ver gadering. Hij zeide verder nog, dat het Indonesische volk het de Algemene Ver gadering niet zou vergeven, wanneer deze zich onverschillig zou betonen voor de aspiraties van de Indonesiërs naar vrijheid en onafhankelijkheid. „De Indo nesische volkeren", aldus zeide hij, „zijn het slachtoffer geworden van agressie door toedoen van de politiek van zekere grote mogendheden, die het verlangen van de Aziatische volkeren naar onaf hankelijkheid willen verstikken. Malik stelde voor, dat de Vergadering er naar zou streven de huidige zitting op 18 Mei te beëindigen. In een poging om het werk der Alge mene Vergadering te bespoedigen, heeft de commissie de aanbeveling gedaan, de kwestie van het lidmaatschap van Israël in de politieke commsisie ad hoe te behandelen. Dit voorstel werd met tien tegen twee stemmen met één onthouding aangenomen. De bestuurs-commissie liet de kwestie-Spanje en het Indone sische probleem op de agenda der po- liticko commissie staan. Engeland en Amerika steunden het voorstel om het debat verder te voeren in de politieke commissie ad hoe. De Sovjet-Unie stemde toe, doch wenste het dispuut tussen India en Zuid-Afri- ka eveneens over te dragen. De vertegenwoordiger van de Liba non, Charles Malik, voorspelde, dat de Arabische landen zich in de Algemene Vergadering zouden verzetten tegen het toetreden van Israël. Het besluit om de zaak dan naar een andere commissie te verwijzen, zou twee derde van het stern- mental der Algemene Vergadering ver eisen. HU verzocht de zaak niet in de kleine commissie te bespreken in de zelfde tijd, dat de kwestie van de Itali aanse koloniën of van Indonesië in de politieke commissie behandeld zou wor den, Een voorstel om de zaak Indla- Zuid-Afrika naar de commissie ad hoe te verwijzen werd verworpen, zodat deze kwestie op de agenda der politieke com missie blijft gehandhaafd. John Foster Dulles van Amerika ver zette zich tegen overheveling van de Indonesische kwestie, naar de politieke commissie ad hoe op een ogenblik, dat er onderhandelingen gaande waren in Batavia, die de «logelijkheid inhielden, goede resultaten op te leveren. De over heveling was Donderdag door de afge vaardigde van Chili voorgesteld. Ook de Russische gedelegeerde Malik sprak zich uit tegen het overbrengen van de In donesische kwestie, echter niet met het oog op de onderhandelingen in Batavia, doch in verband met het feit, dat de Algemene Vergadering deze kwestie voor de eerste keer zou behandelen. Malik was van mening, dat er geen reden was voor optimisme t.a.v. de resultaten van de onderhandelingen in Batavia. Chili trok daarop rijn voorstel om de Indonesische kwestie naar de agen da van de politieke commissie ad hoe over te hevelen, in. ^EN V.N.-GARDE. De V. N. heeft met 47 tegen 6 stem men, bij één onthouding, besloten tot instelling van een commissie van veer tien leden ter bestudering van de moge lijkheid tot oprichting van een V.N - garde. De Sovjet-Unie en de andere Oosteuropese landen stemden tegen. Het voorstel tot oprichting van een garde is gedaan door de secretaris-ge neraal, Trygve Lie. De gardo zou in het bijzonder dienst moeten doen als gelei de van V. N.-missies. Malik, de Sovjetrussische gedelegeerde, verklaarde, dat oprichting van een der gelijke garde een „flagrante schending van het Handvest" zou betekenen. DE ZAAK MINDSZENTY. De Verenigde Staten hebben bij mon de van hun gedelegeerde Cohen in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties verklaard, dat zij alles wat in hun macht ligt zullen doen om de fei ten van de processen tegen kardinaal Mindszenty en de Bulgaarse predikan ten vast te stellen. De Verenigde Staten zullen het als hun plicht beschouwen de in de vredes verdragen vastgelegde procedure uit te voeren De Algemene Vergadering besprak een door de politieke commissie ad hoe (de kleine politieke commissie) goedgekeur de resolutie, waarin uitdrukking wordt gegeven aan „ernstige bezorgdheid over de tegen Bulgarije en Hongarije uitge brachte beschuldigingen". In de reso lutie wordt eveneens nota genomen van de stappen, welke reeds door verschil lende ondertekenaars van de vredesver dragen met deze landen zijn gedaan. De hoop wordt uitgesproken, dat de voorzieningen betreffende de eerbiedi ging van de menselijke rechten en het handhaven der fundamentele vrijheden van de verdragen zullen worden toege past. Een voorstel om een commissie der V.N. te vormen om een onderzoek naar deze zaken in te stellen werd ver worpen en de kwestie werd verwezen naar de bijeenkomst der Algemene Ver gadering in September. Gromyko. de eerste Sovjetrussische af gevaardigde, keerde zich ten scherpste tegen „het oorlogsgestook" van leiden de kringen in Engeland en de V. S. en zeide, dat kardinaal Mindszenty de wen sen van „WaUstreet" en de ,,City van Londen" ten uitvoer had gebracht met de bedoeling, het Hongaarse regiem omver te werpen en de Habsburgers te herstellen. Midden-Java: Als gevolg van de zeer uitgebreide patrouillegang der Neder landers en de voortdurende verliezen der benden zijn de acties van de in het Djokjase en Solose aanwezige benden BIJNA overal droog. D? Bilt verwacht tot morgenavond: j Koude nacht met weinig bewolking, geinig wind en od vele plaatsen nacht- rwnlt-' Mor:2en3verdae toenemende be- maar nog vrijwel overal droog pi TZwakke tot matiee Westelijke "ai hogere temperatuur dan van- (Opgemaakt, te 10 uur). 1 mei. Zon op- 511 uur; onder: 20.04 uur. «wn °P: 6 15 uur; onder: 24.00 uur -N M.). Hoogv.a er te Katwijk te 4.59 en 17.19 "ur <2/5 te 5 30 en 17.57 uur). Bil blad bestaat uit tien pagina's Vrees voor terreur doorkruist gunstige ontwikkeling. Van officiële zijde wordt o.a. medegedeeld, dat de trekken van het algemene beeld in Indonesië niet veranderen. Daar waar men over het dode punt heen is blijft de ontwikkeling in de goede richting meestal soms in een verrassend snel tempo gehandhaafd. Op enkele moeilijke plaatsen blükt vaak, dat, wanneer de druk op de bevolking op te heffen is of belangrijk verlicht kan worden, de bevolking als het ware klaar staat de zo zeer noodzakelijke medewerking te geven. Deze tendens wordt doorkruist door berichten over een mogelijke terugkeer van de Republikeinse regering naar Djokja, omdat men daaraan de vrees verbindt van represailles op diegenen, die actief of passief met Nederlandse instanties samenwerken. Een aantal berichten uit het nieuw opengekomen gebied in het Westelijk deel van Oost-Java spreekt van botsingen tussen de communisten (PKI) en andere groepen, waardoor de indruk wordt ge wekt, dat deze communistische strijdgroepen steeds actiever worden. van enige omvang, in toenemende, mate onmogelijk geworden. De omgeving van Purwokerto en Banjumas vertoont op leving van de activiteit der benden. In de omgeving van Tegal. Pemalang en Pekalongan richtten benden zioh tegen de op ondernemingen werkzame bevol king. In deze gebieden zijn tegenmaat regelen getroffen. In het overige deel van Midden-Java houdt de gunstige ontwikkeling aan. Oost-Java: In het voortdurend on rustige Malangse geven de aan benden toegebrachte zware verliezen hoop op verbetering. Het herstel van de spoor wegverbindingen van Surabaja met Kediri. Madiun en Bodjonegoro zal de oplossing moeten brengen van tal van j problemen van aan- en afvoer. In Bantam, waar de gunstige ont- wikkeling zich bij voortduring hand- I haalde, is nu ook het regentschap Pan- asglang verbeterd. j In het Sukaboemisohe, Buitsnzorgse, Tjikampeekse, Subangse en Cheribonse j zijn diverse benden onschadelijk ge maakt en is een aanzienlijke hoeveel heid wapenen in beslag genomen. Sumatra: In de nieuw opengekomen gebieden van Noord-Sumatra is de economische toestand geleidelijk ver beterd; in Oost-Sumatra neemt de cn- aernemingsproductie toe, in Djambi verbetert de toestand zeer. In de Lam- I pongs keren de normale toestanden te- i rug. Padang meldt een grotere activi- teit van terreurgroepen. Na het verlaten van het Witte Huis te Washington, waar zij een conferentie hadden met president Truman, zetten de Amerikaanse gedelegeerde bii de Veiligheidsraad dr Philip Jessup. en de Amerikaanse oud-minister van Buiten landse Zaken James A. Webb, hun besprekingen samen voort. Dr Jessup deelde mede. dat de toestand aan het Berlijnse „front" zeer hoopvol is. nu Rusland heeft voorgesteld de blok cade op te heffen. Onze Rebus-prijsvraag Voor de uitslag van onze Feuille ton-rebus venvijzen wjj naar pag. 1 van het 3de Blad. Nieuwe ontmoeting Malik-Jessup VORDERINGEN LIJKEN GEMAAKT. Jessup en Malik hadden samen een ondemoud van 2 en een half uur over de blokkade van Berlijn. Na afloop van de bijeenkomst wei gerde Jessup een verklaring af te leg gen voordat hij zich in verbinding ge steld had met het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken. Jessup zag er opgewekt uit en glimlachte, toen hij het gebouw van de Sovjet-Russische de legatie verliet. Een Amerikaanse woord voerder verklaarde, dat Jessup eerst verslag wilde uitbrengen aan het State Department en daarna „met de Britse en Franse gedelegeerden zijn onderhoud met Malik wenste te bespreken". Naar men meent te weten, bevestigde Malik thans officieel de door Moskou gestelde voorwaarden voor de opheffing der blokkade, die Malik bij zijn laatste onderhoud met Jessup mondeling me dedeelde. Deze voorwaarden zijn: 1 De gelijktijdige opheffing van de Oostelijke en Westelijke beperkingen en 2. het vaststellen van een datum voor een bijeenkomst van de raad van ml- nisrers van Buitenlandse Zaken. Malik zou vervolgens het opstellen van een tijdschema hebben voorgesteld. Jessup zou, zo meent men te weten, ld erop geantwoord hebben, dat dit be ter gedaan kon worden op een moge lijk de volgende week te houden bijeen komst. der vier mogendheden. Van gezaghebbende zijde werd verno men, dat op de bijeenkomst van gister avond zich geen nieuwe moeilijkheden zouden hebben voorgedaan. Wel zou de coördinatie van de opheffing der blok kade aan beide zijden zorgvuldige uit werking vereisen. Een officiële woordvoerder verklaarde, dat de besprekingen tussen Jessup en Malik bevredigend, maar niet be slissend geweest waren. Er werd geen datum voor de .volgende bijeenkomst vastgesteld, doch men gelooft, dat dit zal geschieden in het begin van de volgende week, nadat de drie Weste lijke gedelegeerden de gelegenheid hebben gehad overleg te plegen met hun regeringen. In het geheim worden In de bossen van Java inlanders ingewiid in de cuerilla- tactiek door soldaten van de T.N.I. Een exclusieve opname van deze geuilila- school in Midden-Java. Tivee uitverkoren meisjes: Uit 2300 sollicitanten als stewardess gekozen Twee Nederlandse meisjes voldeden aan de talloze eisen, die Amerika stelt aan 'n stewardesseze dragen geen bril, ze ziin niet verloofd, niet longer dan 21 jaar en niet ouder dan 28, niet groter dan 1 70 meter en niet kleiner dan 1-58 m. en ten slotte wegen ze minder dan 128 pond! Zij werden uit 2300 Europese sollicitanten, tezamen met nog 6 andere meisjes (3 uit Engeland. 2 uit Scandi navië en 1 uit Frankrijk) uitverkoren door de American Overseas Airlines om te worden opgeteld tot stewardesse op het Europese vliegnet van deze Ameri kaanse Luchtvaart Maatschapoit tegen een salaris van f399.- per maand. Het ziin de 23-jarige Betty van der Burg uit Den Haa#. die tot verleden week t-oe werkzaam was bil de Neder landse ambassade ln Londen, en de 22- larige Jetty Verselewel de Witt Hamer uit Noordwijk. voor wie dit de eerste be trekking is. De nieuw benoemde acht Europese stewardessen hebben allen een g-rote ta lenkennis. Jetty spreekt bijv. behalve Nederlands niet alleen de drie moderne talen, maar ook Deens. Noors en Zweeds, dankzij het feit, dat ze lange tiid in Scandinavië heeft gewoond. Bij Betty is de talenliist minder indrukwekkend al nriiken daarop wel Frans. Duits en En gels. Jetty heeft een gymnasiale oplei ding genoten. Betty een Mulo en een huishoudschool. Als u nu aan de Europese personeels chef van de A O.A.. de Engelsman Peter Thorne, vraagt, waarom Jetty en Betty rim uitverkorenen ziin. dan antwoordt hijDat is een kwestie van personality" Waarmee hi1 dus te kennen geeft, dat Betty en Jetty juist iets meer van de De rode vloedgolf over China f Britse Tommies noor Nederlond In Sjanghai, waaraan de comm. le gers voorbij trekken, verwacht men een nieuwe aanval op de 500 mijl lange nationalistische verdedigingslinie in het Zuiden. Naar gemeld wordt, hebben de nationalistische troepen sterke stellin gen in Woekang Ingenomen, dat ten Zuid-Westen van Sjanghai een sleutel positie in de linie van Tsjekiang naar Nantsjang, in het Noorden van Kiang- si, inneemt. Naar verder gemeld wordt, bevindt zich een communistische ko- lonne op slechts 25 mijl ten Noorden van Hangkou. Ten Oosten van het Tal meer rukt een andere communistische kolonne op naar het strategische punt Kasjing. Op de Oostelijke flank rukt een kolonne op naar Sjanghai. Naar gemeld zou deze zich op een afstand van 35 mijl van de stad bevinden. Op grond van de nieuwe militaire maatregelen zijn te Sjanghai meer dan 1 000 „onge wenste personen" gearresteerd, die ge deporteerd zullen worden. Volgens plaat selijke berichten bevindt de nationa listische vredesdelegatie zich te Peiping in hechtenis. In Hongkong melden zich vele vrijwilligers. Men vreest, dat zich op initiatief van communisten sta kingen in vitale bedrijven zullen voor doen. Profijt trekken van Engelse ervaring Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Ongeveer 130 Britse Tommies zul len 6 Mei met de nachtboot naar Hoek van Holland oversteken Zij hebben donkerblauwe baretten op en dragen op de mouw van hun uniform als ken teken in zwart en rood een pijl en boog. Dit is het regiment zwaar luchtdoel geschut, dat gedurende 2 of 3 maan den in on9 land zal worden gelegerd. Het zal worden ondergebracht in de Westenberg kazerne te Schalkhaar bij Deventer, Een ander regiment ver trekt ter zelfder tijd naar België. Men kan dit bezoek ongetwijfeld beschou wen als een uitvloeisel van do nau were militaire samenwerking tussen de landen van de Westelijke Unie. Het is namelijk de eerste maal, dat een Brits troepenonderdeel na de be vrijding voet aan wal zet op het vas teland van Europa. Het initiatief daartoe is uitgegaan van de Nederlandse en Belgische generale staven, die willen dat de twee landen zoveel mogelijk profijt trekken van de grote ervaring der Engelse luchtdoel artillerie. Het doel van het bezoek is van zuiver instructieve aard. Er zullen demonstraties worden gegeven voor het toekomstig kader van onze luchtdoel troepen, terwijl ook de gewone man schappen in de oefeningen zullen wor den ingeschakeld. De nadruk ligt bij dit alles op het leren omgaan met de uit gebreide Radar-installatie, waarmee de batterij, die uit 4 mobiele 3.7 luchtdoel kanonnen bestaat, is uitgerust. De En gelsen beschikken op dit gebied over het best denkbare materiaal. Het bezoek van deze volledige afde ling met haar eigen administratie loopt echter niet vooruit, zo verklaart men uitdrukkelijk, op de mogelijke standaar disatie van de luchtverdediging van de 5 landen der Westelijke Militaire Unie. welke op het ogenblik ln studie is. De beslissing hierover is namelijk nog niet genomen. Wel kwam reeds overeen om hetzelfde oefenschema toe te passen. De Britse legerleiding beschouwt deze nieu we vorm van samenwerking als een be langrijke gebeurtenis en daarom heeft generaal-majoor C W. E. Heath, die o.a. verantwoordelijk is voor de lucht verdediging van Londen, gisteren de pers, alsmede film- en radiomensen uit genodigd om in hun kamp aan 't Noord zeestrand bij Weybourn in Norfolk oefe ningen derbeide regimenten bij te wonen, waarbij met scherp op een aan een vliegtuig bevestigd zwevend doel werd geschoten. De troepen, die merendeels uit jeug dige dienstplichtigen bestaan en spe ciaal voor dit verblijf in het buiten land zjjn uitgezocht en voorbereid, maken een voortreffelijke Indruk, zo wel van discipline als van geest. Degenen, die naar Nederland gaan. in formeerden bij ons vol belangstelling, hoe het daar met allerlei dingen is ge steld. Enkelen, die reeds eerder in ons land zijn geweest, zullen oude vriend schappen vernieuwen. De Britse militairen zullen het soldij uit Engeland blijven ontvangen, doch hun verzorging komt voor rekening van de Ned. regering. De mannen zullen vol op aan sport kunnen doen. Er is voor gezorgd dat zij Engelse bladen krijgen. Commandant van het regiment, dat naar Nederland gaat, is majoor D. G. Th. Horsford. gewenste vlotte persoonlijkheid bezitten dan de andere, afgekeurde meisjes De 8 nieuwe stewardessen krijgen eerst in Chicago een opleiding van 6 weken, waarna zil terug zullen keren naar Euro- Da en daar in verschillende landen zul len worden eestationneerd. Betty en Jetty ziin gisteravond van Schiphol vertrokken. Volgens hun me ning ziin zij in hoofdzaak in verband met de talenkennis uitverkoren. De A. OA. slaagde er in de Ver. Staten niet ln de geschikte stewardessen te vinden voor de Europese lijnen. De nieuwe Nederlandse stewardessen ziin belde slanke, blonde meisjes, die door Peter Thorne getest ziin op kleu renblindheid. maar niet od eventuele luchtziekte. GROOT GEHEIM WAPENARSENAAL IN CAIRO ONTDEKT. De politie van Cairo heeft in een arbeiderswijk een groot geheim wapen arsenaal opgegraven. De hoofdcommissaris van politie deelde verslaggevers mede, dat de vangst 25 stuks veldgeschut, waaronder Vickers Armstrong-kanonnen en Duitse 25. ponders, massa's geweren en revol vers van Duits en Italiaans fabrikaat, 500 handgranaten, 2 millioen munitie gordels, een ton dynamiet, een grote hoeveelheid schietkatoen. 10 grote va ten zwavelzuur en 5 tijdbommen om vatte. De politie ontdekte tevens „eert fabriek voor de vervaardiging van draagbare wapens", alsmede een werk plaats, radiozender kaarten van Cairo, politie- en legeruniformen en handboe ken over guerilla-methoden. Volgens de politie behoorden 12 gearresteerden tot de verboden Mohammedaanse broeder schap. Onder de gevonden documenten zou zich een kwitantie bevinden, gete kend door sjeik Hassan el Banna, op- perleider van de broederschap, die in het begin van dit jaar werd vermoord. De politie verklaart thans in het bezit te zijn van gegevens over deze moord. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zjjn gerap porteerd: Kon. Landmacht: Sold. Ie kl. C, Rietveld, Rijswijk (Z.-H.) Sold. J. A. Vermaas, Oud-Beljer- land. Korp. A F. Hllgerink..Almelo. Huzaar J F A. M. de Beer, Nistel- rode (N.-Br.) 2de It K. J. M. Bloemen, Venlo. Sold. Ie kl. N. J D. Theuns, Hil versum. Sold. J. C. van Erp Waspik (N.-B.). Sold. C, F. M. van Kleef, Boxtel. Sold. J. H. M. Nederveen, Helmond. Sold. P, J Lennertz, Maastricht. Sold. D. Meijerhof. Groningen. Sold J. H. W. Dekker. Kampen. Serg.-majoor II. W. Bos. Wasse naar. Huzaar le kl. A. Bosman. Aalsmeer. Sold. J. H Dolman. Apeldoorn. Sold, le kl. F. Jonkers, Zutphen. Sold, le kl. J. M. van der Erve, Am sterdam. Sold. J. J. Tegelaar, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1