Montagebouw bedreigd door decentralisatie Nog duizenden Nederlanders in Indonesië vermist Onderzoek in Republikeinse gebieden bemoeilijkt door terreur Tuinbouwkriiigen voelen vóór vestigingseisen HEI HUIS AAN DE BAAI Panda en de meester ontdekkings-reiziger Radio-programma 88ste Jaargang LE1DSCH DAGBLAD Dinsdag 26 April 1949 Tweede Blad No. 26676 Hoe wordt een belofte vervuld? (Var. onze correspondent te Batavia). Nu wij sinds enige maanden toegang hebben tot de voornaamste gebieden van de v.m. Republiek, dringt de vraag zich naar voren, hoever men thans is gevorderd met het opsporen van vele duizenden vermiste perso' nen. die sinds 1945 door het Rode Kruis worden gezocht. Bemoedigend zijn de gegevens, die wij hierover ont vingen, helaas niet... 6500 GEZOCHTEN. Het Centraal Informatie Bureau van het Rode Kruis kreeg in de loop der laatste jaren een groot aantal aanvra gen van personen, die naaste familie bezaten in het Republikeinse gebied. Men deelde deze aanvragen in twee ca tegorieën in. Op de ene lijst noteerde men de mensen, die reeds sedert de Japanse bezettingstijd in dit gebied verbleven, terwijl de andere lijst per sonen betrof, die sinds 1945 met geweld r.aar de Republiek ontvoerd zijn. Van deze laatste categorie weet men slechts weinig af, nauwelijks meer dan dat zij het laatst gesignaleerd zijn in handen van terreurbenden zonder dat volledige zekerheid omtrent hun lot kon worden verkregen. Veel hoop dat men van deze vermisten méér zal terugvinden dan hun graven bestaat helaas niet. Het aantal van deze ongelukkigen bedraagt volgens de officiële gegevens tenminste 2500. Wat de eerste categorie aangaat, deze bevat merendeels personen die van oudsher in die streken woonden of daar door de Japanners geïnterneerd wer den. Volgens raming van het Centraal Informatie Bureau kwam men voor de tweede politionele actie tot het cijfer van 6500 gezochten. Bij de samenstel ling van dit cijfer werd rekening ge houden met de reeds geëvaoueerden, met de volgens getuigen overledenen en met een vermoedelijk sterfteóyfer, dat opzettelijk zeer hoog geraamd werd. ANGST VOOR MOORD. Wat heeft men nu sinds het openleg gen van deze gebieden teruggevonden van deze mensen? VVjj zeiden reeds dat het resultaat niet bemoedigend was. In de grote steden, zoals Djokja en Solo, heeft men 't meeste succes gehad. Daar kwamen enige honder den zich spontaan bij de Nederlandse autoriteiten melden en deze zijn in middels naar hun families terugge voerd. Daarbij komen nog degenen, die niet langs de officiële weg ge ëvacueerd zijn. doch op eigen initia tief. Met de moeilijke transportmo gelijkheden kan deze ongeregelde uit tocht ook in het gunstigste geval enige honderden niet overschrijden. Waar is de rest? Waarom komt deze zich niet mel den? Waarom registreren onze eigen aanwezige autoriteiten deze mensen [niet? De practijk is, dat het alleen in de kern der steden veilig is om contact op te nemen met een Nederlandse in- stantie. Er zijn zelfs Europeanen in Djokja zelve, die enigszins aan de rand van de stad wonen en zich nog niet hebben opgegeven, daar zij anders dezelfde avond vermoord zouden wor- 1 den. Om van buiten naar de centra te komen is helemaal onmogelijk, men I zou niet doorgelaten worden. Wie weet bovendien of de meewerkende vroeger Republikeinse instantie geen dubbel spel speelt als men zich komt melden?.- WAAR NAAR TOE? Intussen hebben onze instanties niet stil gezeten. Men weet dat mensen weggevoerd zUn toen de tweede poli tionele actie in de lucht hing. Waar naar toe? De bergen in, daar waar onze patrouilles slechts zelden komen. Er zyn enkele gevallen, waar van men heelt kunnen zeggen dat zij leefden toen de tweede actie begon. Waar is het gros, duizenden uit de lUst van gezochten en de 2500 ver misten? De balans na drie maanden bezet tingstijd is: de lijst der vermisten zal onnoemelijk groter zijn, zal aangevuld moeten worden met slachtoffers, die tijdens de nieuwe actie hun leven heb ben moeten laten. Ze zal in ieder geval aangevuld moeten worden met de man nen en jongens, die tot nu toe cp de lijst der gezochten voorkwamen. Van de vrouwen en meisjes, die nu nog buiten ons bereik in de dessa's leven, kan voor het overgrote gedeelte aan genomen worden dat zij in gedwongen concubinaat leven. Hoe zouden ze an ders moeten leven in een ontwrichte maatschappij, waar nu minder dan ooit geregeld werk te vinden is? Blyven over de kinderen. Er zijn 125 echte Steurtjes gevonden, kinderen van Eu ropese ouders, er zijn in Djokja ge concentreerd een kleine honderd kin deren, zwervers en anderen, die door hun tijdelijke verzorgers aangebracht werden. Het zijn enkele gevallen, die zo terechtkomen. Vaak wordt het nog bemoeilijkt doordat niemand meer de naam van het kind weet. En als de pleegouders buiten het onmiddellijke gezagsgebled van onze troepen Wonen, dan kunnen zij noch voor zich, noch voor het kind het risico nemen om aangifte te doen. Zo zijn over de onveilige gebieden van Java nog tal van blonden, blauw ogige kinderen verspreid, zo zijn er nog vrouwen en meisjes, die niet naar hun oorspronkelijke maatschappij terug kunnen komen, omdat voor hen nog steeds geen rechtszekerheid bestaat. Zo ls de lange lijst der vermisten nog verre van volledig, omdat men de gra ven slechts op kan sporen met hulp van de bevolking, die nu het eigen leven riskeert als zij meewerkt. DE REGERING BELOOFDE. De regering heeft de plechtige belof te afgelegd dat het Nederlandse ge zag deze gebieden niet zal verlaten alvorens hier een rechtsstaat gescha pen is, waarin iedereen zonder vrees zal kunnen leven. Nu worden door dr Van Royen onderhandelingen ge voerd, die het vertrek van deze over heid raken. Grote bevolkingsgroepen in Indonesië vragen zich terecht be angstigd af hoe Nederland op zo korte termijn deze belofte denkt te vervullen.— Zij begint juist goed op gang te komen (Speciale berichtgeving). De montagebouw in Nederland begint geleidelijk op toeren te komen. Op 1 Januari 1949 waren in totaal 40900 woningen in aanbouw. 4283 hiervan waren montagewoningen, dat is ruim 10 De grootste onderneming op dat gebied is de N.V. Bredero's bouw bedrijf te Utrecht, die er ruim 1000 in uitvoering heeft, of wel circa 25 Dit bedrijf is al in 1941 begonnen met de ontwikkeling van de montagebouw en hoewel er nog voortdurend verbe teringen en verder gaande mechani seringen worden aangebracht, is het sinds medio 1948 volledig in produc tie. Per week komen op het ogenblik 40 woningen klaar, over een paar maanden worden het er 50 per weck en nu de organisatie er eenmaal is, zal het technisch betrekkelijk een voudig zijn dit aantal nog flink op te voeren. Door goede organisatie en doeltreffen de overeenkomsten tussen arbeiders en ondernemers is het mogelijk gebleken de arbeidsprestaties met 90 op te voe- vooroorlogse Om dit resultaat te berei ken is in elk der productie-eenheden ren en te brengen op 110 van de het werk tot het uiterste gemechani seerd, zowel in de fabriek voor de be tonnen blaken en elementen aan het Merwedekanaal by Utrecht, als in de fabriek in Terborg. waar kozijnen, deu ren en binnenmuurelementen van hard- bord gemaakt worden. Ook op de verschillende bouwplaat sen o.a. Arnhem met 100, Enschedé met 166, Assen met 100 en Emmen met 354 woningen, is het werk aan de hand van industriële productieschema's ef ficient georganiseerd. Het resultaat ls dan ook dat bij de klassieke bouw per arbeider pér week 6^ M3 woonruimte klaar komt en volgens Bredero's systeem 14j/2 M3. Daarbij komt nog dat het aantal geschoolde arbeiders veel kleiner kan zijn, nJ. 48 tegenover 72 bij de normale bouw. De tweede factor, waarmee in de bouwnijverheid rekening moet worden gehouden, is het deviezen- verbruik per huis. Bij de 1500 woningen, die tot nu toe volgens dit systeem ge reed zijn gekomen, ligt het c.a. 10 lager dan bij de klassieke bouw. De derde factor is de kostprijs en deze is voor de montagebouw nog steeds een precair punt. Montagebouw is n.l. duur der dan de gewone bouw en tot nu toe verleent de regering daarom een extra bijslag van 10 Bij de in dienststelling van een nleu- de machine bij Bredero's bouwbedrijf voor de vervaardiging van betonnen muurelementen heeft minister In 't Veld kort geleden aangekondigd dat deze bijslag geleidelijk verminderd zal worden. De verwachting is dat in 1950 de kos ten van montagebouw en traditionele bouw gelijk zullen liggen en dat gelei delijk aan industriële bouw zelfs goed koper zal worden. Daarvoor is het even wel noodzakelijk, dat de deviezen be schikbaar worden gesteld voor de aan schaf van nieuwe installaties voor de mechanisering van het productieproces en dat een regelmatige productie en een regelmatige afzet gewaarborgd zijn. Dat laatste lijkt in een land. waar ruim 300.000 huizen te kort zijn, nogal voor de hand liggend, maar de montagebou wers zijn er niet erg gerust op. De de centralisatie, die kort geleden is inge voerd en die in vele opzichten grote voordelen heeft,, ls voor hen, die de montagebouw organiseren een streep door de rekening, want voor ieder nieuw bouwobject moeten ze zich nu door een extra rijstebrijberg van problemen en vaak vooroordelen heenwerken. De regelmatige productiegang, een levens kwestie voor elke industrie, dreigt in de verdrukking te komen. Het bouwbedrijf hoept en verwacht, dat de Centrale Overheid zo nodig doeltreffende maat regelen zal weten te nemen, als het gaat om woningen, die de toets van een re delijke critiek kunnen doorstaan. Nederland immers heeft woningen nodig en montagewoningen zijn in geen enkele opzicht minderwaardig. Men mag niet iedereen op tuinbouw loslaten (Speciale reportage) In brede kringen van het bedrijf wordt momenteel de vraag van de minister besproken of het gewenst is vestigingseisen te stellen aan onder nemers in de landbouw. Maar ook de groentenkwekers beginnen er thans de nodige aandacht aan te besteden. Er is in zoverre verschil tussen land bouw en tuinbouw, dat er in de tuin bouw al een zekere ordening bestaat. Iedere teler moei namelijk, voordat hij zich kan vestigen, eerst als aan geslotene bij het Bedrijfschap voor groenten en fruit zijn erkend, terwijl voorts de bedrijfsgrootte daar gebon den is aan een teeltvergunning. In tussen wordt ook voor de tuinbouw door menigeen een vestigingseis op prijs gesteld omdat daarbij een sociaal clement in het geding komt, terwijl de teeltvereiinning meer het oog houdt op de inrichting van het bedrijf. Nu de grond in Nederland sohaars ls en voor de tuinder dikwijls vele moei lijkheden rijzen om aan een bedrijf te komen, gaat het niet aan dat men iedereen op de tuinbouw loslaat. Het is toiiv niet goed te keuren dat degenen, die hun hoofdberoep buiten de land- en tuinbouw vinden, zioh als bijverdienste op de tuinbouw gaan toeleggen. Hoe moet men nu staan tegenover degenen, die wél hun hoofdgroep in de land- en tuinbouw vinden? Moet men nauwkeuriger omschreven vestigings eisen gaan stellen en zo ja. welke moe ten deae dan zijn? De ontwikkeling van het gehele tech nische en economische leven van de tuinbouw is zodanig dat een tuinder een zekere theoretische ondergrond onder zijn practische kennis niet kan missen. Indien men de eis wil stellen dat hij, die zldh als tuinder wil vestieen. een be paald diploma moet hebben, dan ziet men daar in leidende krlneèn van de afdeling ..groenten" van de Stichting voor de Landbouw geen bezwaar in, mits ook de practische opleiding vol doende is. Moeilijker wordt echter de vraag of men. en zo ja, welke eisen men moet stellen aan het bedrijf. Hier beweegt men zich waarschijnlijk op een ter rein, waarop slechts zeer vaag alge mene regelen zlin te geven en waar- bil men vaak de toepassing moet la ten afhangen van tal van concrete omstandigheden. Ten eerste heeft men al de vraag: wat ls nu precies een economisch verantwoord bedrijf? Kan men hiervan een algemeen geldende omschrijving geven? Bij het stellen van vestigingseisen ten opzichte van het bedrijf moet men niet alleen op de tuinbouw letten, maar op het gehele bedrijf, waarvan deze tuin bouw een onderdeel vormt. Men zal hierbij ook zeer voorzichtig te werk moeten caan om te voorkomen dat de bedrilfstak gesloten wordt Een energiek en flink landarbeider zal zloh moeten kunnen opwerken tot zelfstandige en het verleden heeft bewezen dat hij vaak niet de slechtste zelfstandige is. Indien men in de landbouw de els zou stellen dat deze landarbeider onmiddellijk moet beginnen met een economisch verant woord bedrijf, zou men practlsch in alle gevallen deze weg voor de landarbeider afsluiten. In de tuinbouw ls dit in veel mindere mate het geval. Wel zal men naukeurlg moeten toezien dat geen bedrijven tot stand komen, waarvan tevoren al is tc zeg gen dat zij nooit rendabel zu'len zijn en dat men er zelfs met zeer hard werken nooit een sober bestaan in zal kunnen vinden. De sociale cn econo mische verhoudingen in Nederland en de dichtheid van onze agrarische be volking laten niet toe dat men deze bedrijven zonder meer tot stand laat komen. Een bepaalde beoordeling van het bedrijf zal dus wel moeten ge schieden. Ditzelfde geschiedt in de tuinbouw reeds bii het toekennen van de tuin bouwteeltvergunningen. Het is eebleken dat de ordening, die nu reeds 16 Jaren in de tuinbouw plaats vindt tot een zekere sanering heeft geleid. Deze ervaring leidt- er toe dat de tuinbouw de idee van vestigingseisen in feite reeds heeft aanvaard. Het stellen ,van eisen ten aanzien van het kapitaalbezit en ten aanzien van de credietwaardigheid wordt in leidende tulnbouwkringcn niet aanvaardbaar geacht. Jhr van Suchtelen te Oegstgeest gaat in hongerstaking DIEP BESCHAAMD OVER INDISCH BELEID, Naar wü vernemen heeft de oud- gouverneur van Sumatra's Oostkust jhr B. O C. M. H. van Suohte'en. wonende te Oegstgeest. aan H.M. de Koningin een telegram gezonden, waarin hij zegt: „Ik ben diep beschaamd over het slineerende. karakterloze, onbekwame Indische beleid, dat. in plaats van krachtig zelfbewust op te treden, de guerilla tracht af te konen middels de canutilatie aan de Kremlin-, te vens do'lar- en sterlingsatelliet Su karno. Dat helpt bovendien natuur lijk niets en de regering kan doorgaan met wekelijks goedkoop leedwezen be tuigen over door haar schuld nodeloos geofferd bloed. Met dergelijke houding wordt 'onze nationale eer in binnen- en buitenland opnieuw door een diep tepunt van vernedering eesleurd. Als protest daartegen zal ik, waar elk ander middel strandt op ministeriële onaandoenlijkheid en lauwhe'd bij ons Dartiigevangen volk. met ingang van Zaterdag 30 April a.s. in hongerstaking overgaan, net zo lang tot een radicale wijziging in het Indische beleid zal wor den ingeluid, gepaard aan aftreden der hoofdschuldigen. Ik eis een vrij Indone sië van Oost en van West. staatsrech telijk volkomen eeliikwaardig aan een vrij Nederland ven West en van Oost, belde landen onder vrij Oranje. Geen Jcnechtenstaten. geen partiigekneoht Ko ningschap". Afschriften van dit telegram worden gezonden aan cl» Raad van State, aan de Ministerraad en aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. OPENING PHONOGRAFISCH CONGRES. Namens de minister van O.. K en W. heeft gistermiddag in hotel de l'Europe te Utrecht dr N. R. A. Vroom het drie daags congres geopend van de Interna tionale Federatie van de phonografische industrie. Spr. wees op de belangrijk heid van deze industrie, die niet alleen de muziek weet vast te leggen, doch haar ook tot het volk brengt. Het vastleg ee.n van muzikale prestaties op de gra- mofoonplaat geeft volgens dr Vroom de kunstenaar mede gelegenheid ziln fi nanciële positie te verbeteren, hetgeen vooral het Ministerie zeer ter harte gaat. Het is aan te bevelen, aldus dr Vroom, dat de industrie er naar streeft het oubllek niet uit de concertzalen te houden doch het aan te moedigen deze te bezoeken. JONGETJE OP AUTOPED GEDOOD. Gistermiddag is de 5-J. Jos Looise te Amsterdam door een vrachtauto over reden en op slag gedood. Het slachtoffertje reed met 'n vriendje op een autoped. Het tweetal kwam uit de tweede Laurierdwarsstraat en wilde de brug over de Lauriergracht oprijden De kleine Jos, die voorop stond, werd door het rechtervoorwiel van een zes- wielige vrachtauto, die juist passeerde gegrepen en op slag gedood Zijn vriendje werd slechts licht ge wond. FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 117) Neem het niet te ernstig op, wat zeg, lachte Brannigan. Ik voelde het alleen als mijn plicht om een oude verstokte vrijgezel als jij bent te waar- I schuwen voor de valse charmes van I vrouwen. Enige tijd bleven we zwijgend zitten I roken. Toen belde in de verte een te- lefoon. De eigenaar van 't café kwam binnen en wenkte Brannigan. I Voor u, meneer, u kunt het ge- I sprek in mijn privé-vertrek voeren, als I "u wilt. Een zwarte kat sloop de deur bin- I nen, die Brannigan acnter zich open l|iet staan. Het beest sprong op mijn knieën en begon te spinnen, welk ge- I luid zich mengde met het vage geluid lyan het Londehse verkeer buiten op I Luagate Circus en het tikken van de klok op de schoorsteenmantel. Ik keek op de klok en zag dat Bran- i nigan nog geen twee minuten weg |was. Boven de schoorsteenmantel hing 'n foto van 'n cricket-team, dat 'n beker gewonnen had aan het begin van deze 1 teuw. ik peinsde er over, hoeveel van I deze heren met grote snorren heden bog in leven waren en wat ze zouden 1 zeggen van het verarmde Engeland. I Wederom keek ik op de klok. Dein- Ispecteur was nu al drie minuten weg. pDan opeens stond Brannigan in de |ceur, Die duivels hebben ons weer eens I verslagen, Arlen, riep hij uit. Billy werd I vanuit een auto doodgesohoten op het I kruispunt van Tottenham Court Road I en Oxford Street. De wagen stopte niet, I koewei de verkeerslichten tegen zaten. bij is gestorven zonder iets te kunnen I^Hgen. Brannigan zonk in een stoel neer. I Bij weigerde iets te drinken, j tje~ Vermoordmompelde ik zach- Brannigan keek op. Zijn kin werd I ^dagend vooruitgeschoven en in zijn l cgen scheen het licht van de geboren [vechter. Wij zijn niet verslagen, Arlen. Dit I pas de eerste ronde. Als de finish komt, zullen er heel wat mensen ge- iwrokën moeten worden. De arme Billy, |l*cd zeg*ne zyn armzalige ziel. HOOFDSTUK VII. Terwjji ik de morgen na mijn bezoek aan Londen op mijn gemak zat te ont bijten in Rose Cottage, keek ik de mor genbladen door. Billy's dood stond op de voorpagina aangekondigd. De kran tenverslagen waren tamelijk accuraat. De wagen, die gestolen was te Wem bley, was verlaten teruggevonden op King's Cross. Juffrouw Clitherwood, die er in ge slaagd was een wonderbaarlijke hoe veelheid eieren op de kop te tik ken, babbelde voortdurend, terwijl ze m'n ontbijt serveerde. Ik zeg tegen hem, wié is het vol gende slachtoffer! Die onverlaten, zeg ik, kunnen ieder ogenblik ook hier in het dorp komen en je neerschieten, waar je staat. Tegen wie zei u dat,-allemaal? vroeg ik. Tegen Burton? O. niet tegen Burton, zei juffrouw Clitherwood vol verachting. Ik besprak dit met die jonge meneer, die hier naast woont. Een keurige meneer. Hij is sinds gisteren in huis bij juffrouw Brown. Hij heet Carfrew of Carfrax of iets dergelijks. Ik ging rechtop in myn steel zitten. Is hij een tengere jongeman met dik blond haar, opzij gescheiden, en blauwe ogen? vroeg ik. Ik geloof, dat ik hem ken. Daar is hij, meneer, hy loopt het tuinpad af. Ik schoof het gordijn wat opzy. Daar ging de hooggeboren Arthur Carfrew. Bij het hekje hield hij stil en keek de dorpsstraat in. Arthur, riep ik en rende de tuin in. Ik zag, toen ik hem de hand schud de, dat hij niets veranderd was sinds ik hem met zijn troepen te Dieppe hielp ontschepen. Arthur Carfrew behoorde tot de aanvoerders van een troep, die een batterij, welke het gehele strand beheerste, veroverde. Hoewel hij zwaar gewond was, behield hy de leiding van een aanval met de bajonet op het ge weer, man tegen man, totdat de vijand zich overgeven moest. Maar dat was niet alles. Toen men zich later moest terugtrekken onder zwaar vuur, toonde hij een voorbeeldige moed en zonder cm eigen lijfsbehoud te denken, leidde hij de aftocht van de achterblijvers. Daarna stortte hij tengevolge van de opgelopen verwondingen ineen. Ik ben hier voor herstel van krachten, ouwe jongen, antwoordde hij op mijn vraag, hoe hij hier verzeild geraakt was. M'n moeder vond me er slecht uitzien en stuurde me weg. Jij zelf ziet er ook niet al te best uit! Ik ben hier eveneens om bij te komen en wat frisse lucht te happen, i bekende ik. Hoe kwam je in deze plaats terecht? Toeval. Ik heb m'n oude wagentje genomen hij wees op een twoseater, die voor het huls op de weg stond en tegen me zelf gezegd, dat ik op de eerste de beste plaats, die me beviel, neer zou strijken. Ik ben hier gister morgen aangekomen. Carfrew's komst hier kon in mijn ogen geen toeval zijn, nu ik gehoord had, wat Brannigan me had verteld over het vermoeden van chantage, waarvan zijn moeder het slachtoffer zou zijn. Ik liet echter niets merken en mijn stem klonk heel onschuldig, toen ik, op het Huis aan de Baai wijzend, °ï?eb je iets gehoord over de schiet partij daar, de avond voordat je hier aankwam? Nee, wat was dat? De stem van de jongeman verried geen bijzondere belangstelling. De een of andere kerei loste een schot op een Jong meisje, Judith Tay lor, een nichtje van de eigenaar. De kogel ging door haar hoed. Als hij iets lager was geweest, zou ze dood zijn. Hoe ziet dat meisje er uit? Haar naam komt me bekend voor, zei hij. 46). Het vliegtuig, waarin Joris Goed- bloed en Panda gesprongen waren, was zo ogenschiinliik leeg. en zii slaakten dan ook een zucht van verademing vooral, toen de deur achter hen dicht eins en de motoren bezonnen te brul len. „Welk een rust!" sprak Joris, ter- wiil hii zich van de nachtmuts ontd°pd en de keurige iaDon achteloos van zijn schouders liet glij den. „Zet u neder, mak kertje. en ontspan u!" Maar ze zaten maar nauwelijks of een zware schrik stond hun te wachten! Van achter alle stoelleuningen verrezen plots baardige Oosterlingen, die hen met een grijns aanzagenen natuurlijk was de bekende Ben Piep-seh er ook bijJa dat hadden ze niet verwacht! (De lezers trouwens ook niet. hopen wfj) Maar je moet weten, dat dit toevallig het vlieg tuig wgfc, waarmee Ben Piep-seh naar Kromostan terugkeerde, nadat Joris hem de laatste keer ontkomen was. en hij wreef zich natuurlijk in de handen bij het buitenkansje, dat Joris en Pan da Drecies in zijn vliegtuig deed stapoen! Maar Panda riep: „Daar hèb Je al die engerds weer!" en Joris schreeuwde: „Verkeerd verbonden!" en zo sprongen ze beiden naar de deur want ze wilden er uit Middelmatige lengte, 1.65 m schat haar en lichtbruine ogen. Nog^al knap om te zien, naar mUnme- Juist, zei Arthur Carfrew, ze boft, dat ze niet geraakt is. ^ï?er<laa^Het Ls mogelijk dat de jeered, die op haar geschoten heeft, haar voor Iemand anders heeft gehouaen- er was namelijk ook nog een dienst bode aanwezig, die ze' uit de stad had meegebracht. a zicht van Arthur was ondoor- grondelyk. Hy antwoordde niet opmyn opmerking, maar staarde voor zich uit in ae rienting van het postkantoor. mZT K?aa^ ^aat een aardi3 meisje, ook met blond haar. Is dat soms het meis- Arlerf? 26 h€t gemunt hadden, Het was inderdaad Judith. Ze stond even aarzelend stil op de steep van het postkantoor en kwam daarna in onze richting. Ze was een van de weinige vrouwen, die er in het heldere daglicht beter uitzien dan by kunstlicht. Ik voelde iets van benauwenis in nhjn nart by de gedachte, dat zo'n mooi Jong meisje in een dergeiyke duistere affaire betrokken zou zyn. Ik heb gehoord, dat u zich myn lot erg heeft aangetrokken, toen ik flauw viel, zei ze tot my, terwyi ze me haar hand toestak. Ik vind het vrese lijk, dat ik zo weinig by m'n positieven bleef, maar ik wil toch, dat u weet hoé dankbaar ik u ben. Ik stelde haar voor aan Arthur. Ieder vermoeden, dat deze twee elkaar al eens eerder hadden ontmoet, werd te niet gedaan, want er was geen enkel teken van herkenning. Als geen afspraak in de stad had genad, zou ik zeker zyn komen in formeren, hoe het met u ging, zei Ik. Is er al een aanwyzlng gevonden wie op u geschoten heeft? Gisteren heeft de politie een gron dig onderzoek ingesteld. Ze zeggen, dat het schot gegeven is met een dienst- geweer Degene, die het gelost heeft, wie het ock zyn mag. is er vandoor en I onvindbaar. Myn oom is erg zenuwach- tig sinds het gebeurd is. j Arthur Carfrew excuseerde zich en ging naar zyn auto. Met veel lawaai reed hy de dorpsstraat af. Judith keek hem na en er was een vragende uit drukking op haar gezichtje, Ik weet bijna zeker, dat lk die wagen eerder gezien heb, zei ze. Zelfs het lawaai, dat hij voortbrengt, komt me bekend voor. Het ls zéker iets, dat je niet gauw vergeet, stemde ik toe. Zijn moeder ls gravin Carfrew. f 'sschien hebt u hem eens ergens op een feest ontmoet. Ze schudde haar hoofd. (Wordt vervolgd) Vlaardingse meubelfabriek door brand vernield SCHADE GESCHAT OP DRIE TON. Vannacht tegen halftwee werd door een nachtwaker een zwar9 brand ont dekt in de Vlaardingse meubelfabriek ..Vredenbregt". Koningin Wilhelmtna- haven NZ 1. 2 en 3, welke uitgebroken was op de tweede verdieping. Groot alarm werd gemaakt, doch eer de brand weer ariveerde. was ook de derde en zolderverdieping door de vlammen. d'.$ gretle voedsel vonden In het vele brand bare materiaal aangetast. In hetzelfde oand. dat een lengte heeft van 30 een hoogte van 15 en een breedte van 12 meter, waren ook nog gevestigd een ^moekapoenfabrlek van de heer Wey- bern en diens wonine. terwijl de par terre geheel werd benut als opslagplaats n vaten harlnp en ledig fust. De heer W heeft nog het grootste deel van ziln meubilair en inventaris van zlin atelier kunnen redden, wat bij de meubelfa briek niet meer mogelijk bleek. Hoewel de brandweer het vuur met 20 stralen bestreed, cn dus ruim 10.000 liter water per minuut in de bran dende massa's werd geworpen. Vne de inventaris, bestaande uit grote voor raden meubelen en vele kostbare ma chines. geheel verloren. De schade, welke op ruim 3 ton wordt geschat, is slechts gedeeltclilk door verzeke ring gedekt. De meubelfabriek en het lampekap- oena-telier zomede het Dand. dat toebe hoort aan de nieuwe Matex NV. waren op beurspolissen verzekerd. De voorra den haring en fust. eigendom van de firma W. Kwakkelstein. echter niet. Over de oorzaak van de brand tast men nog volkomen in het dulst^-. Het personeel van de meubelfabriek bestond uit 40 man. Felle bosbrand te Arcen 100 HA VERLOREN GEGAAN Zondagmiddag brak een bosbrand uit ln de omgeving van de Wittenberg onder het gehuoht Lomm. een van de mooiste eedeelten van het bekende Noordlim burgse touristenplaatsje Arcen. Na in gespannen arbeid slaagde men er ln het vuur te bedwingen, waartoe een groot aantal brandweerlieden uit Lomm. Ar cen en omgeving en de Venlose brand weer het hunne bijdroegen. Ook een 30- tal militairen hielp mee ann de bestril- dlng van het vuur. Lomm heeft door de2brand, waarbij 100 HA hel en den- nebossen verloren ziln gegaan, veel na tuurschoon verloren. De brand is ont staan op een door wandelaars druk be zochte plaats en is vermoedelijk aan onvoorzichtigheid met vuur te wijten. SAMENSTELLEN HOOFDAFDELING TUINBOUW STICHTING VOOR DE LANDBOUW. De hoofdafd. Tuinbouw van de Stich ting voor de Landbouw is thans defini tief in het leven geroepen In deze or ganisatie hebben vertegenwoordigers van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen (3). de Ned. Fruittelers organisatie (3). van de Chr. en Kath. Boeren- en Tuindersbonden, van het Kon Ned. Landbouwcomité (ieder 2) en van de drie grote Landarbeidersbonden (ieder 2) zitting genomen. Met vertegenwoordigers van de vak technische organisaties is nog geen over eenstemming bereikt. Men hoopt via een laatste vergadering van de organi satie-commissies deze oreanlsaties als nog voor de hoofdafdeling tuinbouw te winnen. GRENSKANTOREN HOOGCRUTS— LA PLANK GEOPEND. De K.N.A.C. deelt mede, dat de Bel gische en Nederlandse douaneautori teiten hebben besloten de douanekanto ren Hoogcruts en La Plank in de route MaastrichtMargratenGrens-Ver viers voor de periode van 1 April tot 30 Sep tember voor het internationaal verkeer rpen te stellen van 7.30 uur tot 22.30 uur, ook op Zon- en feestdagen. VOOR WOENSDAG 27 APRIL. Hilversum I (301 M.). VARA 7.00: nieuws: 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: operette-selecties van Franz Léhar; 8.00: nieuws: 8 15: socialistisch strljdleld; 8.13: Johan Jong. orgel; 8.50: voor de huts- i vrouw 9.00' kamermuziek van Franz Schubert: 10.00: „Kinderen". Spreker: de heer N. Beets, arts: 10.16: morgenwydlng door ds D. Richards: VARA 10.20: Onze keuken: 10.30: als de stofzuiger zwygt; 11.00: populair nonstop programma: 12.00 promenade-orkest; 12.30- mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw: 12.33 voor het platteland; 12.38: promenade-or kest; 1.00; nieuws: 1,15- kalender: 1.20: Noord- en Zuld-Amerlkaanse dansmuziek; 2.00: gesproken portretten; 2.15; Jeugd- concert: 3.00: voor de kleuters; 3.15: men sen. dieren en dingen ln de muziek; 3.30: de regenboog; 4.00- de Roodborstjes; 4.15: het stond ln de krant: 4.45: vragen staat vrij; 5.15: Paul Nero. vlooi; 5.30: Accor- deola; 600: nieuws; 615: VARA-Varla; 6.20: Magyarl Imre: 6.30: voor de stryd- krachten; 7.00: Borrelmode, gzeond ver stand en nog wat; 7.15: Flora Nielsen, de Engelse sopraan zingt: VPRO 7.30: voor de Jeugd; 7 40: Jeugdkroniek door ds C. Beukman: 7.45: van alle dag: VARA 8.00: nieuws; 8 05; dingen van de dag; 8.15: socialistisch nieuws; 8.20: populair con cert: 9.00: Miln Zonen, hoorspel: 10.15: Vlndobona Schrammel'n, 10.45: van boek tot bock: 11.00: nieuws: 11.15: Metropole orkest: 12.00: sluiting. Hilversum II (415 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15 Te Deum Laudamus; 7.45: een woord voor de dag; 8.00; nieuws; 8.15: Internationale tulpen-rallye; 8.20: mu ziek by het werk; 9.00: ochtendbezoek by onze Jonge zieken; 9.30: waterstanden; 9.35; commentaar op de microfooncompe titie; 9.45: Frans morgenconcert; 10.30: morgendienst: 11.00 Partita no 6 ln G. Bach; 11.15; Jona luisterspel; 12.00: po pulaire orgelbespeling: 12.30: mededelin gen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33: cyclus „Romanzen van Brahms"; I.00: nieuws; 1.15- Mandollnata; 1.45: pa norama Américon; 2.00 kwartet ln Es op. 127, v. Beethoven; 2.40: even onder ons; 3.00: nieuwe serie Jeugdconcerten; 4.00: voor onze Jeugdige postzegelverzamelaars; 4.15: voor onze meisjes en Jongens: 5.30: planoduo; 5.45: volksgezondheid ln Su riname; 6.00: cellorecltal door Maurice Eisenberg; 6.25: ouverture „II Matrlmonlo Segreto". Cimarosa; 6.30: Het Huls Islam; 7.00: nieuws; 7.15- het nieuws uit Indo nesië: 7.30: actueel geluld: 7.45: Engelse les voor gevorderden; 8.00: nieuws: 8 05- programma proloog: 8.15: Radio Phllhar- monlsch orkest; 9 15. de Benelux en de arbeiders: 9.35; Sans Souci; 9.55: Intern. ^.Pc"-r.a,,ve; 10 00 de zee bleef vrij; 10.15 wil hebben een woord voor de wereld- 10.45: nvondoverdenking: 11.00: nleuws: II.15; cyclus „Drie Gamba-Sonates van Bacly 11.35: romantisch programma; 12.00 sluiting. AGENDA Rapenburg 50; Anthroposophlsche Ver Lezing Johan Wëger over het Faustpr*^ bleem. 8 1/4 uur nam WOENSDAG. Stadia»!: K en O. R'dam PtUlharmo- aLsch Orkest, 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5