Sjanghai zal verdedigd worden Sovjet doet onthullingen WEERBERICHT Parade-oorlog aan beide zijden van bet IJzeren Gordijn Meer dan een lialf millioen soldaten voeren een imaginaire strijd Overeenstemming over West-Duitse grondwet bereikt Zonder evenwichtige financiën geen levensvatbaarheid Benauwende lastenverhoging op overheid 68ste Jaargang DINSDAG 26 APRIL 1949 00 No. 266/6 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 67055 Juistheid nog niet vastgesteld De Sovjet-Unie heeft heden bekend gemaakt, dat de voorwaarden, waar op zü de blokkade van Berlijn zou opheffen, sinds Februari het onder werp vormden van besprekingen met de V.S. Tass, het officiële Sovjet-Russische nieuwsbureau, heeft een verklaring ge publiceerd, die in Londen even na 4 uur I hedenmorgen werd ontvangen, waarin i om te beginnen gezegd wordt, dat bui tenlandse persberichten over een even- tuele opheffing van de blokkade „niet i met de werkelijkheid overeenstemden", j De verklaring zegt verder, dat de Amerikaanse afgevaardigde in de Vei ligheidsraad Jessup op 15 Februari met de Sovjet-gedelegeerde Malik contact opnam over deze kwestie. Volgens Tass gebeurde dit er werd niet by gezegd of het contact mondeling of schriftelijk was naar aanleiding van het ant woord van maarschalk Stalin op een vraag in zijn interview met Kingsbury Smith, directeur voor Europa van de International News Service, op 27 I Januari. Jessup, aldus Tass, vroeg Ma- lik om uitleg, waarom maarschalk Sta- lins antwoord op de derde vraag betref fende de blokkade van Berlijn geen ver wijzing bevatte naaf een enkele valuta voor Berlyn. (Kingsbury Smith vroeg, of de Sovjet- Unie de blokkade zou opheffen, indien de Westelijke mogendheden de^ oprich ting van een aparte West-Duitse staat wilden uitstellen, waarop Stalin ant woordde. dat hij „hiertegen geen be zwaar zag", indien de Westelijke be perkingen van de handel en het verkeer ook werden opgeheven) Malik zeide Jessup, dat indien een datum voor een bijeenkomst van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken zou kunnen worden vastge steld, de blokkade alvast zou kunnen worden opgeheven, aldus Tass. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, dat j het op het ogenblik geen commentaar zal leveren op deze bekendmaking. Sovjet-vrouwen mogen niet naar hun mannen VEROORDELING DOOR DE V.N. j In een resolutie der juridische com missie der V.N., die de zaak te Parijs behandeld heeft, is aan de' algemene vergadering der Verenigde Naties ge vraagd om te beslissen, of de weige ring van de Sovjetrusische regering om Russische vrouwen, die met buitenlan ders getrouwd zijn, toe te staan de I Sovjet-Unie te verlaten, „in staat is vriendschappelijke betrekkingen tussen I landen" te verstoren. De resolutie beveelt aan, dat de Sov jet-Unie haar houding in deze zal wij zigen, _T De kwestie is in de Verenigde Na ties gebracht door Chili. 1 Drohokowski, de Poolse afgevaardigde, beschuldigde de ..schoftige Chileense regering" van valse voorwendsels en verklaarde, dat de Verenigde Naties riet gerechtigd waren tot het bespre ken van deze „zuiver binnenlandse kwestie, die alleen de Sovjet-Unie aan- gaat." De Sovjetrussische gedelegeerde ver- weet de Amerikaanse en Britse rege- ling, dat zij „deze laster tegen de Sov jet-Unie" steunden en Chili, dat het „in het stof buigt voor zijn Amerikaan se beschermheren". Hij verklaarde, dat een aantal Sovjetrussische vrouwen, die verlof gekregen hadden om zich bij haar echtgenoten in het buitenland te voegen, naderhand spijt gekregen had den en toestemming hadden gevraagd cm terug te keren. I De Britse minister van Staat, McNeil, zeide, dat twee Russische vrouwen, die hun land niet mochten verlaten om naar haar mannen te gaan, bijna tot zelfmoord waren gedreven. Een andere is voor twee jaar de gevangenis inge- gaan en weer een andere verscheen niet- meer op ha&r werk in de Britse I ambassade en men heeft nooit meer iets van haar gehoord." De resolutie werd met 39 tegen 6 st. en 11 onthoudingen aangenomen. Geen schot inzake vrede met Oostenrijk De plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben de besprekingen over het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk voortgezet. Deze onder handelingen gaan met onderbrekin gen thans het derde jaar in. De plaatsvervangers zijn er niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over de grootte van het bedrag, dat door Oostenrijk aan de Sovjet-Unie moet I worden betaald in verband met- de Duitse bezittingen in Oostenrijk, die in Oostenrijkse handen zijn overgegaan en waarop Sovjet-Rusland aanspraak maakt I als herstelbetaling voor oorlogsschade. De Sovjet-Russische vertegenwoordi- I ger Zaroebln hield vast aan de eis tot betaling van een bedrag van 150 mil- I l'uen dollar in vrij inwisselbare valuta, te voldoen over een periode van zes jaar. KOUDE NACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht weinig bewolking met plaat selijk lichte nachtvorst en tegen zonsop komst hier en daar nevel of mist. Mor gen overdag weer toenemende bewol king, maar overwegend droog weer en m,atige, later vrij krachtige Westelijke wind. iets verder oplopende tempera tuur. (Opgemaakt te 10 uur). 27 APRIL Zon op: 5.19 uur; onder: 19.57 uur. Maan op: 5.03 uur; onder: 19.17 uur. (28/4 N.M.). Hoog water te Katwijk te 2.58 en 15.14 uur. DU nummer bestaat uit zes pagina's. VANDENBERG DOET BEROEP OP SOVJET-UNIE. Senator Arthur Vandenberg, de voor aanstaande republikeinse adviseur in zake buitenlandse zaken, heeft een be roep op de Sovjet-Unie gedaan om haar huidige buitenlandse politiek te wijzigen in het belang van de wereld vrede. „De mededeling, dat Moskou er naar streeft de breuk tussen Oost en West te helen en het communisme bereid is zijn veroveringsplannen te laten varen, zou, wanneer werd bewezen dat het streven echt was, meer effect hebben dan onze gehele voorraad atoombom men," aldus Vandenberg. „Er zal geen derde wereldoorlog ko men als het communistische Rusland hem niet begint. Een eventuele nieuwe oorlog zou tegen ons gericht zijn." DE CONFERENTIE VOOR EEN RAAD VAN EUROPA. Naar 10 regeringen zijn thans uitno digingen verzonden tot het bijwonen van de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken over 'het ontwerp statuut voor een raad van Europa, die 3 Mei te Londen wordt gehouden. Men verwacht, dat de ministers* van Buitenlandse Zaken der vijf mogend heden van de Westelijke Unie en die van Zweden, Noorwegen, Denemarken, Italië en Eire aanwezig zullen zijn. Het ontwerp werd verleden maand1 door de ambassadeurs der tien mogend heden opgesteld. De ambassadeurs be reikten over het algemeen overeen stemming over het door de permanen te commissie van het Brussels verdrag voorbereide ontwerp, doch enkele be trekkelijk minder belangrijke punten moeten nog geregeld worden. Een onderonsje van drie vertegenwoordigers bij de V.Nuit geheel verschil lende delen van de wereld, die merkwaardig genoeg alle drie dezelfde naam dragen. Het zijn v.l.n.r. Jacob Malik, plaatsvervangend minister van buiten landse zaken van de U.S.S.R.. Sardar H. S. Malik, hoge commissaris van In- dit in Canada, en dr Charles C. Malik, gezant van Libanon in Amerika. Eerst echter nog eens goed „uitgaan" Duizenden voor de oprukkende com munistische legers vluchtende Chinezen stroomden gisteren Sjanghai binnen, handkarren of kruiwagens voortduwend, waarop kleren, kookgerei en meubilair hoog opgestapeld lagen. Vele van deze vluchtelingen zijn af komstig uit dorpen, die in 1937, tijdens de gevechten tussen de Chinese en de Japanse troepen om Sjanghai, zijn ver nietigd. De vluchtelingen, doorweekt door de stromende regen, boden een naargeestige aanblik. Zy verspreidden zich door de overvolle straten van Sjanghai waar het verkeer door het grote aantal voertuigen is gestremd. De passage-kantoren van scheep- en lucht vaartmaatschappijen worden bestormd door duizenden personen, die trachten passage naar het buitenland te krijgen. Op de beurs te Shanghai worden thans geen zaken gedaan. De banken stellen contant geld slechts in beperkte hoeveelheden beschikbaar. Aangezien men van mening is, dat de zilveren Chinese dollar de munt is, die het meest gangbaar zal zijn, indien de communisten Sjanghai zouden bezet ten. bestond er grote vraag naar deze munteenheid. Door de vluchtelingen meegebrachte vooraden rijst werden door hen voor zilveren Chinese dollars van de hand gedaan. Als gevolg hier van daalden de rijstprijzen, doch de prijzen van de meeste andere producten vlogen omhoog, daar het publiek bleef kopen, met het oog op voorraadvorming in geval van nood. Bioscopen, restaurants en dansgele genheden trokken zeer veel bezoek, hoofdzakelijk van jonge mensen, die vrezen dat er onder een communistisch bewind beperkingen aan het uitgaans leven zullen worden opgelegd. Velen zijn van mening, dat men thans voor het laatst in de gelegenheid is buitenland se films te zien; ook acht men het mo gelijk, dat de communisten het dan sen zullen verbieden Er reden vele auto's met rode vlag gen in Sjanghai rond. Dit waren echter geen communistische vlaggen, doch de vlaggen, welke voor de Chinezen de zin nebeelden zyn van het sluiten van een huwelijk. Vele trouwlustige paartjes hebben, in verband met de onheilspel lende militaire situatie, de data van hun voorgenomen huwelijk vervroegd. Werknemers van vele firma's vroegen hun werkgevers om uitbetaling van de drie maanden salaris, welke een Chine se werkgever minstens moet uitkeren aan een door hem ontslagen werknemer. De militaire autoriteiten van Sjang hai gaan voort met het treffen van maatregelen, om de stad te verdedigen. De waarnemende burgemeester van Sjanghai, generaal Tsjen Hang. zeide dat Sjanghai op een krachtig verdedigd fort geleek, waarvan de bezetting steeds sterker wordt door het binnenstromen van troepen, die uit de frontlinie terug zijn getrokken. Volgens generaal Tsjen liang was aan de vloot- en luchtstrijdkrachten van de regering opdracht gegeven hulp te ver lenen bii de verdediging van de stad. Hij zeide er op te vertrouwen, dat de zee weg naar Sjanghai zou kunnen worden opengehouden, hetgeen een algehele isolatie van de stad zou verhinderen. Nader wordt gemeld, dat meer dan 300.000 man regeringstroepen zijn sa- mengterokken voor de verdediging van Sjanghai. Een Sjanghai, welks stellingen zijn bezet door de manschappen van 19 legers, die „in volmaakte orde" uit in Oostelijke richting gelegen stellingen op de stad zijn teruggetrokken, .sterk" is. Naar gemeld wordt, zijn 15.000 man door de Amerikanen geoefende en be wapende Chinese troepen uit Formosa te Sjanghai aangekomen. De nieuwe versterkingstroepen zijn geoefend door de militaire deskundigen van de voormalige Amerikaanse groep van adviseurs onder generaal David Barr. Berichten over de gevechten melden, dat er een hevige strijd woedt bij Hsoeszkewan, 8 km ten Westen van Soetsjou. Op andere delen van het front aan de beneden Jtmgtse en op de Oostelijke oever van het Taihoemeer zouden de regeringstroepen stand houden. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft de militaire attaché te Nanking opdracht gegeven „krachtig te protesteren" bii de com munistische militaire autoriteiten we gens schending van de woning van de Amerikaanse ambassadeur aldaar. Twaalf communistische soldaten wa ren de ambassade binnengekQmen en hadden die aan een onderzoek onder worpen. Er werd echter niets meege nomen. In een nota aan de diplomatieke mis sies te Nanking wordt door het commu nistische militaire bestuur verklaard, dat de onderdanen der V.S. zullen wor den beschermd. Vreemdelingen, die zich aan spionnage schuldig maken, of de van kracht zijnde wetten overtreden, zouden uitgewezen worden. De Amerik. ambassadeur in China, J. Leigh ton Stuart, heeft opdracht ont vangen voor overleg naar Washington te komen, zodra hij de veiligheid van de Amerikaanse gemeenschap in de vlakte van de Neder-Jangtse verzekerd heeft. (Van onze Duitse correspondent) De gevechtshandelingen aan beide zijden van de demarcatielijn, die Duits land in twee delen snijdt, z(jn in volle gang. 70.000 Amerikanen en meer dan een half millioen Russen leveren elkan- -der een imaginaire slag. De manoeu vres van het Rode leger en van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa hebben haar hoogtepunt bereikt. Het militaire schouwspel van vreem de troepen op Duitse bodem verkrijgt zowel door de gelijktijdigheid van de oefeningen der beide partijen als door de politieke spanning, die tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten bestaat, een bijzonder karakter en een actuele betekenis. Opmerkelijk is, dat de manoeuvres aan deze en aan gene zijde van de zonengrens ieder voor zich uitgaan van de gedachte, dat aanvan kelijk een defensieve taak moet worden uitgevoerd om vervolgens tot de aanval over te gaan. Opmerkelijk is in de tweede plaats, dat geen der beide partijen in haar projecten de medewerking van Duitse troepen of van de Duitse bevolking heeft ingeschakeld. De Russen hebben slechts een contingent Duitse volkspo- litie aan de oevers van het meer van Kummerow in Mecklenburg gediri geerd, dat onder leiding van Russische officieren landingsoefeningen houdt en met modern geniemateriaal opereert, waarbij vooral pontons met groot draagvermogen voor het leggen van bruggen en voor het transport van zware pantserwagens opvallen. Het Russische operatieplan verdeelt het front in drie sectoren. Het zwaar tepunt ligt in het Noorden aan de Mecklenburgse grens. Hier zijn om vangrijke afdelingen snelle pantserwa gens geconcentreerd Het tweede zwaar tepunt bevindt zich in Thilringen. Ter wijl het front in Saksen-Anhalt, waar van Helmstedt aan de autobaan naar het Westen het middelpunt vormt, zich van een uitsluitend defensieve taak heeft te kwijten en opdracht heeft een aanval op Berlijn te stuiten, wordt verondersteld, dat de beide flanken in het Noorden en 'Zuiden, nadat een aan val van de tegenstander zou zijn afge slagen, tot het offensief overgaan, in het Noorden via Hamburg en Bremen de kust van de Noordduitse bocht en vervolgens Noord-Nederland bezetten en in het Zuiden Beieren en Hessen "binnendringen. De beroemde tangbe weging. De leiding der Russische ma noeuvres ligt in handen van maar schalk Rokossowski die reeds in 1945 het bevel veerde over de Russische troe pen in Mecklenburg. De Amerikaanse oefeningen hebben plaats in Frankenland met Neurenberg als centrum. De twee hoofdverdedi gingslinies lopen parallel aan de Bei- ersTsjechische grens en buigen op de linker flank naar het Westen, om zowel aanvallen uit Bohemen als uit het Noorden te kunnen opvangen. Een groot gedeelte der medewerken de Amerikaanse strijdkrachten bestaat uit jonge troepen, die pas in de laatste tijd naar Europa zijn overgebracht. Ook het materiaal 10.000 gemo toriseerde voertuigen, waaronder 1.000 tanks van het nieuwste model is pas onlangs over de Oceaan gekomen. Bij zonder sterke formaties van 't lucht- wapen nemen aan de manoeuvres deel. Vertegenwoordigers van alle by het Atlantisch Pact aangesloten staten wo nen als gasten de paradeoorlog bij. Ook Nederlandse en wat wellicht enige verbazing zal wekken Zweedse offi cieren zyn op het slagveld aanwezig. De Amerikaanse legerleiding hoopt de bezoekers er van te overtuigen, dat West-Euro pa niet weerloos ls en dat de Amerikaanse formaties wel terdege in staat zouden zijn, een aanval cp Duits gebied zelfs uit twee rchtingen het hoofd te bieden. Een strategie, die reeds in de tweede helft van de jongste wereldoorlog in zwang is gekomen, neemt in de opera ties der Amerikanen en Russen een be heersende plaats in. Aan beide kanten dragen de legergroepen 'n „autonoom" karakter, d.w.z. iedere groep houdt re kening met de mogelijkheid, dat in het verloop van de strijd haar verbindin gen met het achterland en met het overige front worden verbroken, zodat zy geheel zelfstandig de voorgeschre ven bewegingen Zou moeten uitvoeren. Terwijl de Amerikanen deze „autono me" oorlogsvoering hebben opgebouwd Half Juli een regering! Gisteren is te Frankfort na een laat ste bespreking tussen de drie gealli eerde militaire gouverneurs en de lei ders der Westduitse constituerende vergadering een volledige en defini tieve overeenkomst t«n aanzien van de Duitse federale grondwet bereikt, aldus heeft de Amerikaanse militaire gouverneur, generaal Clay, meege deeld. Clay verwachtte, dat de grondwet te gen 15 Mei gereed zal zyn. waarna te gen midden Juli een Westduitse rege ring moet zyn gevormd. Clay wilde aan de Duitsers de be slissing over hun kieswetten overlaten en de methode, waarop zij de grondwet zouden ratificeren. De hoofdcommissie te Bonn had de hoop uitgesproken, dat tegen half Juli verkiezingen zouden worden gehouden voor de Duitse volks vertegenwoordiging. Deze zou dan tot taak hebben de nieuwe „Duitse bonds republiek" te vormen. Clav zeide voorts, dat Berlyn niet In de Westduitse staat zal worden opge- militaire woordvoerder j nom^n, hoewel een latere toetreding verklaarde, dat de verdediging van i niet uitgesloten is. Hij meende niet, dat door de bereikte overeenkomst de deur voor een viermogendhedenbespreking van het Duitse probleem gesloten is. De besprekingen waren niet gemak kelijk geweest, doch zij hadden geleid tot een gelukkige oplossing voor alle partijen, zo zeide Clay. Sir Brian Robertson, de Britse mili taire gouverneur, verklaarde, dat de Duitse partijen concessies hebben ge daan, doch dat ook de geallieerden zeer welwillend zyn geweest. Dr Adenauer, de christendemocrati sche voorzitter van de Westduitse con stituerende vergadering, verklaarde eveneens, dat alle partijen concessies hadden moeten doen, die echter gaar ne werden gedaan „in het belang van het Duitse volk en in de hoop, dat hierdoor een grote bijdrage kon worden geleverd tot de welvaart van Duitsland en van Europa." De Duitse partijleiders hadden eerst nu, tussen de besprekingen met de ge allieerde gouverneurs door. een deel van hun geschillen bijgelegd. Aangaan- op het beginsel van de ravitaillering door de lucht, waarbij de ervaringen van de luohtbrug goed te pas komen, schijnen de Sovjets meer waarde te hechten aan de vorming van sterk ge decentraliseerde wapen-, benzine- en levensmiddelendepóts in Oost-Duitsland en langs de Duits-Poolse grens, waar uit de eventueel geïsoleerde formaties zichzelf van het nodige moeten voor zien. Ook de staf van maarschalk Ro kossowski biedt officieren van bevrien de staten gelegenheid zich van de macht en de hoedanigheden van het Rode leger persoonlijk te overtuigen. Tussen de beide manoeuvrerende ar meeën hangt het gesloten IJzeren Gor dijn SULTAN VAN DJOKJA IN BATAVIA. Gistermiddag arriveerde de Sultan van Djokja met het vliegtuig van de Unci op het vliegveld Kemajoran bij Batavia. B.F.O.-DELEGATIE VOOR BESPREKINGEN TE BATAVIA. In haar vergadering van hedenoch tend heeft de B. F. Overleg een delega tie aangewezen ter deelneming aan de voorbereidende besprekingen te Batavia, en wel 2 afgevaardigden uit Sumatra, 2 uit Java, 1 uit Kalimantan en 1 uit Oost-Indonesië. De voorzitter en de plaatsvervangend voorzitter der B.F.O. zullen eveneens deel uitmaken van de delegatie. De Belgische koningskwestie DE ONTMOETING TE BERN. Koning Leopold heeft gisteren te Bern prins Karei en de ministers Spaak en Moreau de Melen (justitie) ontmoet op het Belgisch gezantschap, dat extra- territorialiteit geniet. Zoals bekend, heeft de koning indertijd de verbinte nis aangegaan geen politieke activiteit aan de dag te leggen op Zwitsers grond gebied. Bij het onderhoud waren even eens tegenwoordig de Belgische gezant in Zwitserland burggraaf De Lants- heere, en prof. Pierenne, secretaris van de koning. De prins-regent, Spaak en Moreau de Melen worden vanavond in Brussel terug verwacht. De correspondent van het A.NP. .meldt nader, dat, naar te Brussel wordt vernomen, het resultaat van de te Bern gevoerde besprekingen morgenavond behandeld zal worden ln een bijzondere vergadering van het Belgische kabinet. Na afloop van deze kabinetszitting zal een communiqué worden uitgegeven. Allerlei suggesties worden gedaan, maar officieel wordt volledig stilzwijgen in acht genomen. United Press meldt nog; Naar te Brussel van betrouwbare zijde wordt vernomen, zal de machtige so cialistische arbeidersfederatie de alge mene staking uitroepen, wanneer Ko ning Leopold naar België zou terugke ren voor de nationale verkiezingen die in Juni worden gehouden. Deze fede ratie omvat ongeveer de helft van de Belgische arbeiders. Een dergelijke sta king zou de industrieën in het Zuiden des lands, waar de socialistische arbei dersbeweging vrywel het monopolie heeft, practisch geheel stilleggen, ter wijl uiteraard de reactie daarvan in hoge mate in het Noorden zou worden gevoeld. Wijze woorden in verslag Ned. Bank: (Van onze financiële medewerker). Wij willen een totaalindruk geven van het heden verschenen verslag van de Nederlandse Bank. VOORUITGANG. Na de economische ontwikkeling in de Ver. Staten te hebben belicht waarbij niet wordt verheeld dat de be-' drtjvigheid aldaar door de Marshall hulp is en wordt gestimuleerd con stateert het verslag dat het economisch leven in West-Europa in 1948 een ver blijdende vooruitgang maakte. Ver heugend is, dat ons land in tempo van de stijging der productie zowel in 1947 als ln 1948 vooraan staat. In 1949 wordt een verdere toeneming der productie verwacht. Te betreuren valt, dat de steenkoolproductie nog steeds niet op peil ls; zij was weliswaar 9 hoger dan ln 1947, doch nog 18 lager dan in 1948. De aardolieproductie was een waardevolle steun voor de Nederlandse energievoorziening. De aigeiueen secretaris van de Wereld raad der Kerken, dr W. A. Visser 't Hooft, arriveert uit Genéve op het vlieg veld La Guardla bij New York. Dr Visser 't Hooft zal op zijn zes- weekse reis door de Ver. Staten en Ca nada in meerdere grote steden voor drachten houden voor kerkgenootschap pen. zo zeide Adenauer. De Duitse constituerende vergadering heeft acht maanden nodig gehad om met de geallieerden over een grondwet tot overeenstemming te komen. De basis van de gehouden besprekin gen was een Duits compromisvoorstel. Vrijdag was te Bonn een memorandum van de ministers van Buitenlandse Za ken der geallieerden ontvangen, waar bij de Duitsers meer vrijheid was ge geven bij het opstellen van de grond wet. De gouverneurs hebben de jongste Duitse voorstellen inzake de verdeling der financiële en wetgevende bevoegd heden tussen de federale regering en de staten goedgekeurd. Te Berlijn is door een driemogendhe- dencommissie een ontwerp-bezettings- statuut voor de Westelijke sectoren van Berlijn opgesteld, dat een parallel zal zijn van het bezettingsstatuut voor West-Duitsland. Alle wetgevende rechten, die aan de Westduitse „Lander" zijn toegekend, de het compromis over kerk- en school- zullen te Berlijn aan het stadsbestuur kwesties moesten nog enige details komen. Valuta, in- en uitvoer en de door de Duitse partijleiders geregeld distributie van door de luchtbrug aan- worden. dooh het bereikte kon hierdoor gevoerde goederen zullen echter onder niet meer in gevaar worden gebracht, I geallieerde controle blijven. DEKKING TEKORT BETA LINGSBALANS. Het buitenlandse handelsverkeer nam toe; het percentage van de invoer, ge dekt door de uitvoer, steeg tot gemid deld 65 ln 1948 tegen 44 in 1947 en 74 in 1938. De handelsbalans ver toont derhalve nog een belangrijk defi cit, evenals de betalingsbalans, waarop alle door de Ned. Bank verrichte bui tenlandse betalingen worden gere gistreerd. Hier valt echter ook een ver heugende verbetering ten opzichte van 1947 te constateren, al blijft het tekort zorgelijk. Het tekort op lopende reke ning werd door verplichte aflossingen en door verstrekte credieten (Indone sië!) en door vermeerdering van de de viezenvoorraad, verhoogd tot f. 1585 millioen. Dekking werd gevonden door nieuwe buitenlandse credieten, goedaf- gifte, verkoop buitenlandse activa (gro tendeels Amerikaanse fondsen) en niet het minst door de E.C.A. schenkingen. E.C.A. HULP BLIJFT ESSENTIEEL. De E.C.A. hulp was en zal dit in de komende jaren nog zijn een zeer be langrijke factor by het economisch her stel en het handhaven van het mone taire evenwicht, n 1952 zal Europa en ten staan en de taak, die in die periode nog te verzetten is, is enorm. Op het gebied van de betalingsbalans, op het monetaire en budgetaire gebied zullen nog zeer belangrijke aanpassingen moe ten worden volbracht. In 1948 heeft het Rijk, ondanks uiterst gunstige belastingontvangsten, een beroep moeten doen op inflatoire fi nancieringsmethoden. Ook in 1949 zal dit weer het geval zyn voor belang rijke bedragen (geraamd tekort f. 1200 millioen tegen f. 1585 millioen ln 1948). Met het aflopen van de E.C.A. hulp voor ogen en verminderde mogelijk heden (ot het aantrekken van buiten lands kapitaal, is het duidelijk dat de overheid voor de komende jaren voor het formidabele probleem komt te staan haar kastekorten terug te brengen tot een dusdanig niveau, dat zy op de kapitaalmarkt uit lopende besparingen kunnen worden gedekt. Zy zal daarby gedwongen worden tot een belangrykc verlaging van het peil harer uitgaven. Het is benauwend te zien, aldus het verslag, dat steeds weer de neiging be staat nieuwe lasten op de overheid te leggen of bestaande lasten te verhogen aandrang tot integrale vergoeding der oorlogsschade (die o.i. toch een sterke rechtsgrond heeft) terwijl toch de volstrekte noodzaak tot verlaging zo dicht voor de deur staat. „Zonder evenwichtige financiën, zo besluit dit hoofdstuk, geen monetair evenwicht, zonder monetair even wicht, geen betallngsbalansevenwicht, zonder betalingsbalansevenwicht geen levensvatbaarheid". Wijze woorden! NOG GEEN WIJZIGING DER WISSELKOERSVERHOUDINGEN. De directie der Ned. Bank ziet voors hands geèn heil in wijziging der wissel koersverhouding tussen Europa en Ame rika. De invoeren uit Amerika zijn reeds tot een peil teruggebracht dat daaraan moeilijk meer getornd kan worden, ter wijl de terug te leveren goederen van Europa aan Amerika nog elastlsciteit ge noeg bezitten. M.a.w., Amerika kan de invoer uit Europa gemakkelijk vermin deren, De verwachtingen omtrent een plotseling verdwijnen van het dollarte kort door een devaluatie van de Euro pese valuta's zou daarom wel eens in rook kunnen vervliegen Wel lijdt het geen twyfel, zo zegt het verslag, dat een koerswijziging een ze kere Invloed in de goede rich ing zou uitoefenen. Maar het kwantitatieve re sultaat zou zeer onzeker zijn en zolang het Europese tekort daalt, lijkt voor zichtigheid met al te radicale genees middelen geboden.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1