HET HUIS AAN DE BAAI HET WENEN VAN NU Schatten en raadselen van Luilekkerland Panda en de meester ©ntdekkings-reiziger Zullen M wc stoven? Radio-programma MAANDAG 25 APRIL Het vredescongres te Parijs VOORTDURENDE COMMUNISTISCHE BETOGING. Tienduizenden „partisanen van de Wede"_dernonaireerden gisteren mei vlae- C*n en ol ij fikken in 'n Parijs stadion, waar hei onder communistische leiding staande wereldvredesconvres een grote bijeenkomst had georganiseerd. Talrijke „vredeskaravanen" met op schriften en vlaggen, versierde bussen, arriveerden uit Nederland. België en verschillende streken van Frankrijk. Een sterke politiemacht was op de been om de menigte, die op meer dan 100.000 personen werd geschat, onder controle te houden. Het verkeer voor het stadion werd langer dan pen uur opgehouden. De menigte schreeuwde: „Monty, smeer "m". toen zij -Fontainebleau, waar veldmaarschalk Montgomery zijn hoofd kwartier heeft, passeerde. De deken .van Canterbury, '.prof.Joliot. Curie, Picasgo. N.enni en de Sovjet- Russische gedelegeerden, werden luid toegejuicht. Slagzinnen waren„Lang leve de Frans-Sovjet-Russische alliantie", „Vre de in Indonesië" (gedragen door een Nederlandse groep), „Het Atlantische pact is liet pact van de* dood", „Franse moeders 1 zullen pooit haar zonen geven om tegen de Sovjet-Unie te strijden" e.a. - De redevoeringen bleven op één na alle in de lijn der communistische propaganda. De uitzondering was een rede van de Amerikaanse afgevaardigde, John Rog ge. Deze werd uitgefloten toen hü. de Sovjet-Unie critiseerde VEIT HARLAN VRIJGESPROKEN. Veit Harlan, de Dultsé filmregisseur, die onder.het Derde Rijk dé anti-Jood se film „Jud Suess" praakte. is te Ham- bure door-een Duits'hof vrijgesproken van misdaden tegen de mensheid door het steunen van de nazi-campagne te gen de Joden. De uitspraak werd door de publieke trlburié luid toegejuicht; De aanklager, die twee jaar gevangenisstraf en een. boete Jiad geëist. zal beroeü aantekenen. De president van het hof verklaarde, dat de film „Jud Suess" geen invloed had gehad..,op de onmenselijke misdaad, die de 'Jodenvervolging door het Derde Rijk was". „DE NACHT VAN DE LANGE MESSEN". De politie te Muencheir zoekt naar gegevens over'Hitiers beruchte „bloed bad" in de nacht van 30 Juni 1934, ook wel „de nacht van de lange messen" genoemd.. .1 Tientallenbrujnhemden werden toen door SS-éri (zwarthemden) vermoord. De Dültse districtsprócureilf te Muen- chen heeft verklaard,- dat een vroegere SS-officier, wiens "naam als Lippert. wordt v.erméld, zich in. Nederland moest bevinden. Zijn uitlevering wordt afge wacht in verband met de moord op Ernst Roehm in die bewuste nacht. Het verhaal gaat, dat-Hitier Roehm zelf hééft doodgeschoten, nadat deze twee uur lang1-had geweigerd Zelfmoord te plegen DEMONSTRATIES TEGEN HARRY POLLITT VORRTGEZET. Voor "dé-derde maal-in drie dagen heeft dé Lóndense -politie Harry Pollitt, de secretaris der -Britse communistische partij,-in -bescherming- moeten- nemen. Gisteren sprak hij. Voor eén huis staan de, een menigte toe; Zijn stem ging ech ter na vijf mih'uten in het rumoer ón der .toén" hH over .dé .incidenten met de Britse' marineschepen 'op de Jarigtse wilde spreken. - Zeelieden'-en anderen wierpen stoelen en stenen naar Pollitt en de politie moest .hem -in het huis in veiligheid brengen. Buiten bleven ongeveer 500 mensen-wachten tot hij weer te voor schijn zou komen Pollitt werd door een stoel getroffen en een'zeeman'wist hem te'bereiken en schudde "hem door elkaar. Een gedeelte van de menigte buiten marcheerde naar het hoofdkwartier van de communisti sche Dartel en wierp alle ruiten in. Pollitt ontkwam door een achterdeur. Zes personen wei-denin hechtenis ge- homen. 1- - Luxe slechts voor enkelen? IV. (Speciale berichtgeving). Wanneer men in het jaar 1949 door de Weense winkelstraten loopt, dan voltrekt zich in het brein van de Nederlander, die Wenen nog steeds uitsluitend ziet als een stad waar on dervoede kinderen vandaan komen, die met bekwame spoed in de lage landen bijgespijkerd moeten worden, een geduchte meningsrevisie. Of die nieuwe mening juist is, laten wij voorlopig in het midden, maar het feit blijft dat menige begerige bui tenlandse neus plat wordt gedrukt tegen de winkelruiten, waarachter zich een overvloed van begerenswaar dige zaken bevindt. De levensmidde lenwinkels liggen vo'gepakt met de ingrediënten voor een vorstelijk diner. Ganzen, kalkoenen, kippen en worsten verdringen zich naast groenten in blik of in diepvries en lange rijen flessen vangen de blik van de verte genwoordiger van het ras, dat voor een 40 procent alcoholgehalte niet terugschrikt. Te roken is er ook genoeg, want in de straten staan lange rijen „grijze" han- aclaars zwart kan men ze niet noe men, omdat alles zo openlijk geschiedt Lucky Strike. Shesterfield. Camel en Frinre Albert tabak aan te bieden Mocht men een van de zeldzame Euro peanen zijn, die gewetensbezwaren koesieren tegen de sluikhandel, dan hoeft men nog geen nicotinegebrek te lijden. Men stapt eenvoudig een Ta baks-Trafik binnen en kooDt net zo veel „jonnies" als men wil, die in kwaliteit gemakkelijk kunnen con curreren met hun zwarte broeders van "overzee. Proefondervindelijk vastgesteld heb bende dat eten, roken en drinken niets te wensen over laten. de kwart liter Nüssberger die men bij de lunch ser veerde gleed als een gedicht langs het verwaterd verhemelte zet gij u aan de bestudering van wat er verder al zo uit deze hoorn des overvloeds komt. Ge slentert langs een kapperswinkel en wanneer de friseur een uur later met de restauratie van uw haardos gereed is, dan is daar een complete batterij van flesjes met lotion, tonica, en andere Amerikaanse haarwatertjes aan te pas gekomen. Een ware lust voor het ijdel gemoed zijn de mode-winkels. Stoffen, dassen, costumes en overhemden van een quali- teit, zoals wy ze hier in geen tien jaar hebben gezien, en ge moet manmoedig slag leveren tegen de verleiding om uw schamele leden te hullen in een pak, dat. u onmiddellijk een Esquire-allure zou verschaffen. Wel bepeinst ge met tevredenheid, dat er geen vrouwelijk wezen aan uw zijde gaat, want wat ér in de winkels aan jurkjes, hoofddoekjes, blousjes en an dere luchtigheden is geëxposeerd, zou het onmiddellijk tot een graad van extase brengen, die sléchts te vergelijk ken is met de gelukzaligheid, die Zijne .Excellentie, prof. mr P. Lieftinck, be vangt, wanneer hjj voor de overgehou den Oostenrijkse schillings (die gij kocht voor 27 cent) bij de terugkomst aan de grens slechts 11 cent. terug be hoeft te geven. Het pffect od uw por- temonnaie is trouwens vrijwel gelijk. Wanneer ge dan nog de grote aantal len spiksplinternieuwe aufo's hebt aan schouwd, die door Wenen's straten zoe ven, dan zet ge u ten slotte lichte lijk verbijsterd over zoveel schijnbare luxe in het Weens rustpunt bij uit nemendheid. een Kaffee-Haus annex Konditorei. Maar ook hier laat het welgedane spook van de overdaad u niet los! Want wanneer ge na veel moeite gekozen hebt uit de tien verschillende koffiemengsels, die men hier serveert, komt er een an dere gerokte functionaris aandraven en duwt u een schotel onder de neus, waarop alle culinaire monumenten van de Weense taartenbakker prijken als de realisatie van een massale droom ener meisjes H.BS. Sacher-Torte. Dobosj- Torte, Esterhazy-TorteHet zijn er maar een paar van. Dan komt het moment, waarop ge u zo langzamerhand de prijzen voor de geest roept, die voor al dat schoons betaald moesten worden. Aan de hand van een ingewikkelde calculatie-for mule slaat ge aan het berekenen, hoe veel dat alles in Hollands geld zou kosten. Dan ontdekt ge de eerste har de werkelijkheid van de hele dag, na melijk dat al die dingen twee a drie maai zo duur zijn ais in het lieve vaderland. En de conclusie dat deze luxe dus waarschijnlijk slechts voor" énkelen is weggelegd, laat zich gemakkelijk trekken! Zeker is deze étalage van overdaad een bewijs, dat Oostenrijks industrie zich in een verrassend tempo heeft hersteld, maar een graadmeter voor de levensstandaard van de burger is zij zeker niet. Daartoe zou men eerst het loonpeil onder de loüpe moeten nemen, waarbij men naar Hollandse maatstaven wel eens tot schrikbarende conclusies zou kunnen komen Kaï-lakirche in Wenen. DE SURINAAMSE BANK. Van de zijde van de Suxmaamsche Bank deelt men ons hét volgende me de: Naar aanleiding van berichten over een aanbod van Suriname om de aan delen der Surinaamse he bank over te nemen,', is de, Sürinaamschë bank van officiële zijde gemachtigd om mede te delen, dat door het Gouvernement van Suriname een dergelijk aanbodniet is gedaan., - Van de zijde van dé Néderlandsche Handel Maatschappij vernemen wij, dat zij de aandelen thans verwerft niet met de bedoeling'om deze aan derden af te staan, maar om het bankbedrijf -in. Su riname te.beginnen, WIJZIGING DIENSTREGELING AMSTERDAMBATAVIA. Met ingang van Vrijdag a.s. zal de dienstregeling van de K.L.M. voor de AmsterdamBatavia-roube een veran dering ondergaan. De passagiersvlieg tuigen zullen dan op Maandag- en Vrijdagmorgen van Schiphol vertrekken en het postvliegtuig vertrekt cp Woens dag. Per week zullen ongeveer 42 pas sagiers en 6000 kilogram post van Am sterdam via Cairo, Aden en Mauritius naar Batavia vervoerd kunnen worden. Generaal Piron Grootkruis Orde Oranje Nassau PLECHTIGE UITREIKING DOOR PRINS BERNHARD. H.M. de Koningin heeft benoemd tot Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau met de Zwaarden, de luitenant- generaal van het Belgische leger J. Piron, die commandant was van de Belgische .Revrijdingsbrigade" en thans bevelhebber is van het Belgische bezet tingsleger in Duitsland. Namens H. M. de Koningin heeft Z.K H Prins Bernhard de versierselen der Orde uitgereikt na een taptoe, wel ke Zaterdagavond op het Plein te 's-Gravenhage is gehouden in verband met het bezoek, dat ruim 200 Belgische en. Luxemburgse oud-strijders aan ons land brachten. De militaire attaché bij de Belgische ambassade, kolonel A Servais, heeft bij deze gelegenheid een aantal Belgische onderscheidingen aan Nederlandse officieren uitgereikt. De E<gische en Luxemburgse oud- strijders. die hun Nederlandse kamera den een groet kwamen brengen, hadden zich 's middags met hen verenigd in de Dierentuin te Den Haag, waar zij ont vangen werden door een werkcomité, dat de Kon. Ned. Ver „Ons Leger" op verzoek van de minister van oorlog daartoe gevormd had. Na een gemeen schappelijke maaltijd vormden de hon derden Belgische. Luxemburgse en Ne derlandse oud-strijders een stoet, welke werd voorafgegaan door het Belgische marinemuziekcorps en waarin vele tien tallen vaandels werden medegedragen. Begeleid door fakkeldragers begaf men zich naar het Plein, waar een grote militaire taptoe werd gehouden. Daar toe had zich de Kon. Mil. Kapel onder leiding van de eerste luitenant Rocus van Yperen opgesteld op de trappen van het gebouw van de Hoge Raad der Nederlanden. Voor dit gebouw verzamel den zich tal van autoriteiten, waarna de bovengenoemde uitreiking geschied de. Tot besluit van de plechtigheid werd voor Prins Bernhard gedefileerd. Toen Z K H. vertrokken was begaven de oud- strijders zich naar de Dierentuin voor DUIZENDEN PADVINDERS DEFILEERDEN OP ST. JORISDAG. (Van onze Haagse redacteur). Zaterdagochtend vierde de Ned. Pad vindersbeweging als naar gewoonte St. Jorisdag met een grote vlaggenparade op het. Haagse Binnenhof. Zeker 2500 padvinders van alle rangen vulden het prachtige plein, waar zij werden toege sproken door ds Drost, ass. districts commissaris, en de heer Bincham, Com missaris voor het buitenland van het Britse hoofdkwartier. Gesierd met de rode tulp marcheerden de troepen af. terwijl een erewacht de hele dag post vatte bij de vlaggen voor de Ridderzaal. 's Middags paradeerden meer dan 5000 padvinders door de Residentie onder de tonen van drie muziekkorpsen, waarna voor het nationale hoofdkwartier in de Zeestraat werd gedefileerd voor Com missaris Bincham. DE MOEILIJKHEDEN BIJ DE N.Z.H.V.M. OPGELOST. Nieuwe regeling per 15 Mei. In de N.Z.H.V.M.-kwestie is thans overeenstemming bereikt. Tot 14 Msi zullen leden van het personeel, die zich daarvoor vrijwillig melden, op de Zondagen werken, zo dat de diensten volledig kunnen worden uitgevoerd. Zij zullen overigens he't aantal vrije Zon dagen genieten, dat door het rijtijden besluit wordt voorgeschreven. Na 15 Mei zal een nieuwe regeling in wer king treden, waarmede de personeels organisaties zich thans reeds accoord hebben verklaard. Deze houdt o.m. in, dat het personeel der N.Z.H.V.M. over meer vrij? Zondagen zal beschikken dan de bepalmgen van het rijtijdenbesluit als minimum aangeven, REPUBLIKEINS WOORDVOERDER OVER UITVOERING DER RESOLUTIE. Een Republikeins woordvoerder heeft officieel verklaard, dat de resolutie van de Veiligheidsraad voor een definitieve oplossing alleen bruikbaar is. indien beide partijen ernstig bereid zijn. alle delen van de resolutie als één geheel na te komen. PRINS BERNHARD SPREEKT 6 MEI TE BRUSSEL. Z.K.H, Prins Bernhard zal ter gele genheid van de Nederlandse dag op 6 Mei a.s. een bezoek brengen aan de In ternationale Jaarbeurs te Brussel. Het Jaarbeursbestuur zal ZK.H. op het stadhuis te Brussel een lunch aanbieden, waaraan ook de Minister van Economi sche Zaken, prof. dr J. R. H. van den Brink zal aanzitten. Het ligt in het voornemen van de Prins tijdens de lunch een rede uit t? spreken1. Ook de minister Van den Brink zal het woord voeren. BIJENZWERM IN VLIEGTUIG LOSGEBROKEN. Bij het lossen van een KLM-machine op het Londense vliegveld bleek Zater dag dat een der overigens goed verpakte zwermen biien tvas losgeraakt en in het VTachtruim rondzoemde. Toen een -der vraoht-empïoyees het luik van dit ruim opende, kwam de zwerm naar buiten en verspreidde zioh over het vliegveld en ook. via de openstaande deur. in de ca bine. De passagiers hadden het vlieg tuig echter al geruime tiid verlaten en hebben van deze biienaanval niets ge merkt. De KLM neemt maatregelen, dat in de toekomst dergelijke uitbraakpo- gingen worden voorkomen. KONINGIN ONTVANGT PADVINDSTERS-COMMISSARESSEN. Op de „Drakenburgh" bij Hilversum zijn op het ogenbl k 45 padvindsters uit 18 verschillende landen biieen. Het zijn zgn. buitenlandse commissaressen. Ieder Internationaal contact van de pad vinderij, of het nu uitwisseling of corres pondentie betreft loopt over haar. ..Als u het zo hoort, lijkt het heel eenvoudig, aldus mevrouw PeereboomKikkert, de Nederlandse commis9aresse voor het buiten^nd, maar er zit heel wat aan vast. Om al deze moeilijkheden eens of ficieel te bespreken, zijn wil hier nu bijeen van 20 tot 27 April." Vandaag is het gezelschap in Paleis .Soestdffk door H.M. de Koningin ont vangen. TOURISTEN-KLASSE-TARIEVEN VOOR LUCHTREIS OVER ATLANTISCHE OCEAAN? De Pan American airways hebben plan om een permanente luchtdienst, genaamd de „Air-Coach" in te stellen over de Atlantische Oceaan tegen tou rlstenklas-tarieven, welke bijna 40 pet beneden de bestaande tarieven liggen, aldus meldde de „New York Herald Tri bune". Het plan waarvoor voornamelijk haar nieuwe Boeing-stratocruisers, die plaats bieden aan 75 passagiers, zullen worden gebruikt, is verleden week voor gelegd aan het bureau voor economische voorschriften van de Civil Aeronautics Board. De voorstellen zullen worden behan deld door de International Air Trans port Association, welke alle internatio nale luchttarieven vaststelt, op haar vergadering te Nice in Frankrijk op 10 Mei De Pan American stelt een transat lantisch touristentarief voor van 225 dollars enkele reis. Het huidige eerste klas tarief is 350 dir. Evenals voor dat laatste tarief zou ook bij het niéuwe tarief de gebruikelijke 10 pet reductie van kracht zijn voor retourvluchten, waardoor de kosten van een niet- luxueuze luchtreis heen en terug naar Europa zouden worden gebracht op 405 dollars. DE PRIJS VAN GESTERILISEERDE MELK. Voor gesteriliseerde melk en geste riliseerde pappen was toegestaan ge middeld 2 Vz cent per liter meer te be rekenen dan voor g?pasteuriseerde" ge standaardiseerde melk en pappen, met dien verstande dat gedurende het tijd vak van 7 November 1948 t/nr. 2-3 April 1949 het verschil in prijs twee cent per liter en gedurende het tijdvak van 24 April t/m. 8 October 1949 drie cent per liter zou bedragen. Aangezien het gemiddelde prijsver schil t<? hoog wordt geacht heeft het Bedrijfschap voor Zuivel bepaald, dat ook in het tijdvak van 24 April t/m. October 1949 het prijsverschil twee cent per liter zal bedragen, zodat het ge middelde verschil per jaar wordt terug gebracht tot twee cent per liter. FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE vertaald uit het Engels. 16) Die .brief wordt natuurlijk nu ver mist. En hoè! Binnen het uur na mijn vertrek.belde de gravin ae.Yard al op. Ik loog toen ik haar zei, dat ik ner gens van. wist, -maar' deze leugen kostte me gróte gewetensbezwaren, ik was niet van. plan een -zo "belangrijke aan wijzing .uit handen te geven. Ik bekeek"de brief nauwkeurig. Ik kan "zién, dat de E en de H van die schrijfmachine niet helemaal in orde zijn, - merkte ik op. De rest ls volmaakt./" Verder 'is alles inderdaad vol maakt uitgëvïjerd. Er 'zijn geen vinger- afdrukkeji,. Het papier éndé enveloppe z\Jn van prima kwaliteit; maar van een soort zoals bij duizenden verkocht wordt, zodat het niet gemakkelijk is na te gaan, waar een. err ander ge kocht is. De brief is gepost bij het Fleet Street- Postkantoor om 8 uur cp de avond- Vari mijn eerste bezoek aan Jeu. En dat is eigenlijk alles wat; je er van ;ze"gg<m kqiit.'. Tenzjj .de grayin -je. iets. wil ver tellen. ;'7 Ik "zal geen- poging, in het werk stellen êm- haar aan het spreken té krijgen, Arlen. Je -"kunt :ér 'zeker van zijn, dat het huis onder-bewaking staat sinds mijn bezoek. Als ik. de gravin ondervraag, "Zal de afperser daar,ach ter komen; en zullen de. dreigementen ophouden. Als ik me op de achter grond houdr.zal er .va,st -en,zeker nóg een brief vólgen. Én dan bestaat .er een kans, dat ik er achter kom,' wie „Vernon." is en hoe dat geld wordt overgedragen. Een schuifelend geluld in'de gang deed Brannigan ophouden. De deur werd opengegooid en Bui-ton- sleepte een klein -armoedig' 'mannetje het ver-' trek binneil, Ik betrapte hem er op, dat, hij' stond té luisteren in" de gang, inspec teur, grijnsde" de detective- _En toen ik zag. ..dat- het Billy- Turner' was. wist ik dat hij het prettig- zou vinden u. even te -zien; Hijwas té-verlegen cm op eigen houtje binnén te komen. Het mannetjehlef: zijp "hoofd op. Zijn houding was .schichtig en.- zijn kleine ogen waren rusteloos, Hcus,; meneer, ik wist werkelijk niet. da't hier iemand was. kermde-hti llen? ken ik'weten?-dat ér politie in dé buurt was. U zult niets bij me vinden. Denk je dat? zei Brannigan lang zaam. Keer z'n zakken binnenste bui ten, Burton. Het mannetje hield op met prote steren en tegenstribbelen, toen Burton uit zijn zak een leren portefeuille haal de en deze aan Branniga-n overhandig de. Ik wist niet. dat jij bij de Bank van Engeland werkte, Billy, merkte Brannigan op. En ik zie ook, dat je je naam veranderd nebt van William Turner in John Holmes. Bovendien schijn je een aardig vrouwtje en twee zoontjes te hebben, als ik deze foto bekijk. Maar slechts tien pond in Je portefeuille? Billy, je gaat er niet op vooruit, voor een man als Jij met zo'n goede baan bij de Bank van Enge land, Ik heb dat ding gevonden, zei Billy nijdig. En Je was van plan het naar het naast-bljzijnde politiebureau te bren gen? Neen? Dan ben ik bang, dat ik je zal mceten aanklagen wegens Tenzij Tenzij wat, meneer? Tenzij je me vertelt, wiè je be taalt om mij te schaduwen. Het kleine mannetje keek besluite loos voor zich uit. Eén ogenblik kreeg ik de indruk, dat hij iets los zou laten, maar dan keek hij naar Brannigan, die geweldig en massief tegenover hem zat. Luistert u eens, meneer, gelooft u nu werkelijk dat ze iemand als mij geld geven cm een reus als u te ach tervolgen? Brannigan zuchtte. Neem hem maar mee, Burton. Als hij zes maanden de gevangenis in wil, moet hij het zelf maar weten. Het mannetje werd in de lichting van de deur geduwd, maar toen- hij op het plint stond daardoor te verdwij nen, draaide hij zich om. Een ogenolikje, meneer, zei. hij. Denk er om Billy, weet wat je wil. merkte Brannigan op. Zul je me iets vertellen of niet? Ik zal. u alles vertellen, meneer. Billy werd in een stoel geduwd en zat enige tijd te aarzelen als wist hij niet hce te oeglnnen. Het ls moeilijk alles te vertéllen, meneer, dat is een feit. Ik krijg zo nu en dan met de post een brief, waarin me gezegd wordt wat ik moet doen. Elke keer was het weer, dat ik <u moest schaduwen. Ik geef mijn rap port door en krijg er 5 Pond voor, en aan ben ik het heertje. Hoe breng je rapport uit? Dat is de zonderlinge kant van het geheel, meneer. Een plaats wordt genoemd en er zijn aanwijzingen als b.v. lucifersdoosje, rode roos, of iets dergelijks, en als ik op de aangegeven plaats kom. is daar een oud vrouwtje of mannetje, dat op me afkomt en me een doosje lucifers, of wat het dan zijn mag. geven wil. Ik dos alsof lk het koop, en onderwijl vertel ik, wat er te rapporteren valt, en dan krijg ik de enveloppe met geld toegestopt. Brannigan dacht even na. Heb je nog een van die brieven met instructies. Billy? Ik verbrand ze altijd, meneer. Maar het is zeer behoorlijk papier. Blauw. Brannigan stond op uit zijn stoel. Zijn grote massieve figuur stond 'hoog en dreigend boven het kleine miezeri ge mannetje. Ik ge.oof wat je me vertelt, Billy. Geef me die portefeuille nu maar, die aan de eigenaar teruggegeven zal wor den, en zerg, dat je niet weer in moeilijkheden komt. Je steekt je neus in zaken, die veel te gevaarlijk voor je zijn. En nu er vandoor! Billy vertrok met een blik van op luchting ln zijn schichtige ogen. Recept van de Voedingsraadl U hebt nodig: 1 V/2 kilo wijting (voor 4 pers.), zout, citroensapboter of marga rine. (paneermeel). Was de vis goed, vooral de buikholte. Wrijf ze met zout in. Leg ze in een vuurvaste schotel, braadslee of stoofpan, waarin wat gesmolten boter of marga rine. Voeg wat water toe. Spren kel* er evtl. wat citroensap op. Stoof de vis 20 min. in een matig-warme oven of 10 min. op een klein vuur gaar. Het vlees is dan zacht en laat makkelijk van de graat los. Houd de pan gesloten! Bedruip de vis met het vocht. Bestrooi evtl. de vis, halverwege de stoof tijd, niet paneermeel. Gebruik het vocht als saus, desgewenst gebonden met aardappelmeel of bloem. Geef er gekookte aardappelen bij en worteltjes, andijvie, krop sla of spinazie. PRIJS VAN VERMICELLI VRIJ. Thans zijn de maximumprijzen voor vermicelli, macaroni en mie vervallen. JONGEN TE ALMELO VERMOORD. Dader heeft reeds bekend. Zaterdagmorgen om half vijf vond de vader van dc 13-jarige Eppie Meilhof uit Almelo het lijk van zijn zoontje in de bossen bij het beekje de Iolee in ac buurt van Almelo. Uit het onderzoek door de politie bleek dat de jongen vermoedelijk door sla gen met een hamer gedood was. Vlak bij de plek waar het lijkje lag vond men n.l. een hamersteel, waaraan de hamer ontbrak. De politie te Almelo heeft de 35-jarige textielarbeider Hendrik Jan Visser gearresteerd, tegen wie sterke vermoe dens bestonden de jongen te hebben vermoord. Hij was als kostganger bij de familie Meilof in huis. Kort na zijn arrestatie heeft hij een volledige be kentenis afgelegd. Het jongetje had Vrijdagmorgen om halftien zijn huls verlaten en enige uren later vond men zijn fiets bij de Bolkshoekweg. De vader stelde 's avonds om il uur de politie van de vermissing van:zijn kind op .de"hoogte en trok zelf, evenals de politie, op onderzoek uit. Visser had ongeveer tegelijk met het Jongetje -het huis van de familie Meilof verlaten en èen half uur later heeft men beiden bij een jjscokraam op de markt in Almelo gezien. De verdenking tegen V. groeide omdat hij 's nachts niet thuis kwam. Het lijkje was gedeeltelijk ontkleed, zodat men aanneemt dat van een zedenmisdrijf sprake is. 45). Waar waren we ook weer geble ven? O jaPanda en Joris Goedbloed renden dus over het knollenveld, met Geofrldus Goudbakker en Dop achter hen aan. Het is duidelijk wie die wed strijd winnen moest; Joris werd gehin derd door de slippen van Lijn nacht japon en Panda heeft nu eenmaal maar korte' beentjes. Maar het geluk was hun dienstig, want vlak achter dat knollen- j veld lag een ander veld, namelijk een vliegveld en op dat vliegveld stond een groot vliegtuig juist gereed voor ver trek. De motoren draaiden al en eert- paar mannen waren net bezig, om het trapje weg te halen. „Geen schoner kans in mijn leven!" juichte Joris hij-' gend. „Snel, manneke; het vrijo lucht-; ruim in!" Panda begreep wat hij be- doelde en rende met hem mee naar dat vliegtuig toe. Achter hen klonken woe dende kreten van Geofrldus en Dop, want die zagen hun bedoeling, maar konden er niets meer aan doenZo stoven de achtervolgden één-twee-hop hét laddertje op. Omdat het al 'n eindje weggeschoven was, vergde het een hele sprong om het vliegtuig in te komen, maar onder de kreet: „Dan liever de lucht in!" waagde zelfs Joris ln zijn nachtjapon die. '.„Te laat, heren!" sprak de beambte tót Gèofridus en Dop. „Wachten op de volgende aansluiting!" En de deur plof te dicht en het vliegtuig vertrok. De vraag is natuurlijk: waarheen? De deur was nauwelijks achter hem gesloten, of Brannigan wendde zich tot zijn assistent. Ga hem achterna, Burton, en verlies hem niet uit het oog. beval hij. Hij zal hierover wel aan Iemand ver slag .gaan uitbrengen, en naar ik aan neem, zal hy daarmee niet lang wach ten. Je weet nu de hele opzet. Arres teer onmiddellijk ter plaatse. De rest maak ik wel in orde, Brannigan belde om bier en zonk weer in een diepe stoel, Je hebt me geluk gebracht, Ar- len. Als Burton er in slaagt iemand te arresteren, aan zou het wel eens kun nen zijn, dat we wat belangrijks in handen krijgen. Het had geen zin Bil ly te vragen, wat de afgesproken plaats vandaag was, want hij zou zeker een leugen verteld hebben of de afspraak niet nagekomen zijn. Terwijl we op nader nieuws wachten, moet jij me eens zeggen, wat Jij van een en ander denkt. Ik zie wel iets meer licht, maar toch neg veel te veel duisternis, ant woordde ik. Welke rol speelt b.v. de dominee? Hij stelt op meer dan nor male wyze belang in het Huis aan de Baai. Misschien is hij een agent van Simpkins Bureau, maar wat voert hij 's nachts op zijn tochten in de buurt van het Huis uit? Dan is daar dat mei9je, Judith Taylcr. Zit zij ook in het complot? Lk geloof het niet. Ik zou er een eed cp durven doen, dat ze. toen ik haar ontmoette, in een toe stand van grote angst verkeerde, als of ze verwachtte, dat er iets vreselijks zou gebeuren. En werd het schot op haar of op het dienstmeisje gelost? Ze zijn even groot en in de duisternis kon nien zich gemakkelijk vergissen. Ik ge loof, dat Judith Taylor onschuldig is en met de hele affaire niets te maken heeft. Ziet ze er aardig uit? vroeg Bran nigan met een ondeugend lachje. Gaat wel, antwoordde ik stijfjes, zmdat ik voelde, dat de inspecteur .lekscheerde. Brannigan sloeg me op mijn schou ders, zodat ik bijna in mijn bier stikte. Neem een goede raad aan van een oude politierot en houd je afzijdig van vrouwen in een zaak als deze, Bcb. Ze vormen meestal een factor, die alles compliceert, want gevoel- mag niet tot vergissingen leiden. Een meis je kan er uitzien als een Madonna en het hart van een duivelin hebben; Maar ik heb geen ogenblik be weerd, dat ik iets voor dat meisjevoel, protesteerde ik. Ik heb haar maar één keer gezien. (Wordt vervolgd) VOOR DINSDAG 26 APRIL. Hilversum I (301 >L) AVRO 7.00: nieuws. 7.15- ochtendgymnastiek; 7.30: Peter Kreuder speelt en dirigeert; 7.50 (VPRO)dagopening door dr J. C. A. Fet ter; "8.00: nieuws; 8.15: ochtendvarla: 8.55 korte gesprekken van vrouw tot vrouw; 9.00: suite uit de muziek bij „Rosamun- de". Schubert; 9.30; Aubade; 10.00. mor genwijding ds J. A. van Nie; 10.15 ar beidsvitaminen; 10 50: kleutertje luisterI 11.00: Soft and sweet; 11.30: De Wekker; 12.00; Het Lyra Trio; 12.30: mededelingen ten behoeve'van land- en tuinbouw. 12.33 voor ons platteland; 12.40: Internationale 'tulpen rallyer 12.45: Morton Gould en zijn orkest; 1.00: nieuws; 1.15: mededelin gen; 1.20;. „The Fairy Aviation Works Band; 1.5Ó: verzameling Hill Billle songs; 2.00: met naald en schaar; 2.30: Radio- matinee; 4.25honderd beroemde com ponisten van Palestrlna tot Pijper; 4.40; ,,De keizer, de zwerver, de bedelaar en de boer".hoorspel; 5 00: AVRO's kinderkoor ..Jacob Hamel"; 5.30: A. Garlands of Ro ses; 5 40: Internationale tulpen rallye; 5.45" W. S. Bitter spreekt over „Adat": 6.00; nieuws. 6 15 Tom Erich, plano; 6 30: voor de strijdkrachten; 7 00: In een groen knollenland"; 7 10: Good Night, Vienna; 7.15: Nina Mllklna, piano; 7.45: voor de scheepvaart; 7.50: voor de we deropbouw. 8 00- nieuws; 8.05: ln het radio zoeklicht; 8.15- AVRO's bonte Dins- dagavondtreln; 9.30: La Cumparslta; 9.35: brieven over hersengymnastiek: 9.45: bui tenlands overzicht; 10.00: koorvereniging „Pro Musica"; 10.30: Katharlna Marti, alt en Isja Rosslcan. piano; 10.55: Larg-\ Domenicó Zlpoll; 11.00: nieuws; 11.35: The Skymasters; 1145: ..The Ink Spots" in een dromerige stemming; 12 00; slui ting. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendconcert; 7.45" mor gengebed:. 8.00: nieuws; 8.15; internatio nale tulpenrallye; 8.20- pluk de dag, 9.05 Lichtbaken: 9.30: waterstanden; 9 3~5 m"- zlekkalender; 10.00: wie komt er ln mijn hokje?: 10.15: van de Wolga naar c Tiber: 10.40: schoolradio: 11.00: muzi'k houdt fit!; 11.30- als de ziele luistert; 11.40: Bolero. M. Ravel; 12.00: Aneol 12 03 Jenny Molenkamp, plano: 12.30: mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw: 12 33; het orkest zonder naam: 12 55: zonnewijzer;, 1.00* nieuws; 1.20 h"-t orkest zonder naam: 1.45: eram muziek: 2 00: Nederlands Kamerkwartet: 2.30: Onder ons; 3 00: schoolradio; 3.30: ster- renDarade; 4.00: de zonnebloem: 4.30. ziPkeniof: 5.00- na schooltijd* 5.15- la"g zullen -ze leven: 5 4&: KRO Amusements orkest: 6.10: sportnraatle: 6 20 Alma M"- slre; 0 50- actualiteiten; 7.00: ntmiws: 7 15 Johann Strauss nropramma; 7 45: dit 's le«en; 8 00' nieuws; 8 05- He eewone mPn: 8.12: Dooyp zlelpn. een luisterspel I0.°n: nlanorerjtal- 10.45 avondg^be^ en liturg, kalender: 11.00 nieuws- 11 is- i-^frnp- tionflie tuinen ra live: 11.25- gedeelten uit Service" Anglicaanse Mis) van Henry Purcell; 12.00: sluiting. AGENDA MAANDAG: Katwijk aan Zee (UNI-gebouvr) Gezelschap Marti. 8 uur nam. Stadswal: K en O. R'dam Phllharmo- I nisch Orkest. 8 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2