John Barbirolli en zijn Hallé-Orchesfra STADSNIEUWS van Met een enkel woord Hartelijk ontvangst in Sleutelstad Officiële publicatie ZATERDAG 23 APRIL Een jaar Europese Economische Samenwerking GROOTSE HERDENKING IN DE RIDDERZAAL. (Speciale berichtgeving) Od historische exond. in de stemmi ge Ridderzaal van het Haagse Bin nenhof ivoor deze gelegenheid ver sierd met groen en met nalmen en met fraaie bloemstukken in de ven ster nissen is in een buitengewone zittin? van de Raad. van Advies voor het Europese. Herstelprogramma gis termiddag het feit herdacht dat een .iaar geleden in Perils de overeenkomst tot Europese économische Samenwer king werd ondertekend. Autoriteiten vele., landen waren daarbii aanwezig.. Daar waren de minis ters Van Schaik. Götzen, Joekes. Mans- holt. Spitzen en'Stikker, dr Baruch, na. mens de Ver. Staten, leden van het Corps Diplomatique van België. Dene, marken. Engéland. Frankrijk. Grieken land. Italië, Noorwegen. Oostenrijk. Por tugal. Turkije. Zweden en Zwitserland, vrijwel de'.gehele E.C.A.-tnissle In ons land. de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, benevens een aantal ka merleden en tientallen andere vooraan staande Dersonen uit ons land Het woord werd gevoerd door de he ren R. E. Kupers en dr Hlrschfeld, die beiden. In een kortetoespraak hebben gewezen op de grote betekenis van de Marshall-hulp voor Europa en op de noodzaak van' duurzame economische samenwerking. De bi1zqiider'e: zitting van.de Raad van Advies Werd besloten met' een "kort woord van dank voor de ontvangst- en een aansporing' tot samenwerking van de Frdnse "ambassadeur, de heer Jean Rivière. Wereldreis v. d. Tjerk Hiddes BEGIN OPBOUW FEDERALE MARINE De torpedojager ..Tjerk Hiddes", zal Maandag uit'Surabaja vertrekken voor een wereldreis,via West-Indië, naar Nederland.. Het 'schip vaart via Guam. Midway. Honolulu, San Diego en het Panama-kanaal naar Curagao, waar het 5 Juni wrordt verwacht. Volgens een bekendmaking van Marl- nezijde, heeft de minister van Marine, ten einde een begin te maken met het leggen van. een grondslag voor een Federale Marine voor Indonesië, voor 20 Indonesische jongelieden een plaats gereserveerd te Willemsoord, voor op leiding tot marine officier. Deze oplei ding geschiedt voor rekening van Indo nesië. en indien nodig met een afzon derlijke-voor-opleiding. ZWARE BOERDERIJBRAND TE HOOFDDORP. Gebouwen slechts rokende puinhoop. Gistermiddag ontstond brand in' de kapitale boerderij van de heer B. Bus aan de Hoofdweg te Hoofddorp. Een colonne militaire motorrijders, die juist passeerde bestreed samen met de in middels gertvaarsóhuwde Hoofddorpse brandweer het vuur, dat zich zowel over het woonhuis als de' grote -Voorraad schuur verspreidde. Een grote- hoeveel heid opgeslagen- koren—alle landbouw machines, 3 paarden en 1 koe werden door het vuur vernietigd. Men slaagde er in een gedeelte van de hulsboedel te redden. Door de tamelijk krachtige wind was het niet mogelijk nog iets van de gebouwen te redden, die spoedig slechts een rokende puinhoop- waren. SLA-EXPORT DOOR DE LUCHT, De sla-export door de lucht is op het ogenblik in volle gang. Hoewel met dit transport eerst korte tijd geleden is be gonnen, werden reeds grote hoeveelhe den door'de' lücfit'hajftr'Engeland .ver voerd, Zo „bracht A'ero-Holland in en kele wekeri' reeds 120 ton van deze groente naar diverse" luchthavens in Engeland.'Behalve.sla, maken ook kom kommers en aardbeien deel uit van de luchtvrachten, MEPPEL GAAT BOUWEN. De burgemeester van Meppel, mr A. Kleyn, - legde -gisterochtend de eerste „steen", in dit geval; een bouwplaat, voor de te- bouwen 124 Ayre-woning en a3n de Ceintuurbaan. In de gemeente Meppel is men thans begonnen met de bouw van 200 wo ningen. VRAGEN OVER CONFLICT BIJ N.Z.H.V.M. Het Tweede 'Kamérlid, de heer Algera (AR.) heeft aan de Minister van Ver keer en. Waterstaat de volgende vragen gesteld: - - 1. Is het juist dat de N.Z.H.VJM. bij ae minister- 'n verzoek" heeft ingediend om gedurende de zomerdienst-regeling een ontheffing Van het rijtijdenbesluit toe te staan, fen gevolge waarvan het personeel slechts één vrije Zondag in de zes weken zou hebben? 2. Is het juist, dat de Inspecteur- Generaal' van het verkeer een onthef fing heeft verleend en wel zondr dat overleg werd gepleegd' met de perso neelsorganisaties? 3. Is de "minister niet van oordeel, dat er in plaats van meer Zondags- ar'oeid in' te voeren juist gestreefd moet wcrcen naar meer Zondagsrust? 4 Wil de minister bevorderen, dat er in overeenstemming met het.karak ter van de Zondig als dag des Heren maatregelen worden genomen ter bevordering van de. Zondagsr\ist van genoemdpersqrjeel? Duits gebied bij België Ongeveer 20 km3 van" Duitsland zijn vandaag' Belgisch grondgebied gewor den. Zes - kleinegebieden ten Zuiden van Aken. mét slechts twee bewoonde dorpen. Blldchén (500 inwoners) en Losheinr (-150 inwoners)" Zijn Ingelijfd. Er waren geen openbare- plechtigheden. Het grensverkeer is vier uur stil gelegd terwijl de Belgische autoriteiten het bestuur overnamen. Vele smokkelaars 'zijn verrast door 't Belgische besluit de annexatie van de dorpen Roetgen en Mützsnich voor on bepaalde tijd uit te stellen. De politie heeft voorraden goederen gevonden, die „lagen te wachten tot. zij Belgisch wer den" zonder betaling van rechten. DEMONSTRATIE TEGEN HARRY POLLITT. Harry Pollitt. de secretaris van de Britse communistische partij, Is gister avond in het huis. waarheen hil was ge gaan naop 'n openlucht-bijeenkomst van de comm. partij door de politie tegen de monstranten 'n b°scherming-tezijn geno men. door een opgewonden menigte be legerd Pol'itt had op de openlucht-bij eenkomst- vragen beantwoord over de beschieting Yan Britse oorlogsschepen op de Janetse. De mensen voor het huls eisten, dat' Po'li U: voorschijn zou ko men en riepen- ..Je moest Pollittsky he ten" en v.We zullen eerst :nog tegen de Russen moeten vechten". Den Helder blijft marinebasis „KAREL DOORMAN" EIND 1950 GEVECIITSKLAAR. In de Memorie van Antwoord naar aanleiding van het rapport der Eer ste Kamer over de Marinebegroting 1949, zeido de Minister van Marine a.L, dat. ton aanzien van het inrich ten van een marinebasis, de keuze op Den Helder is gevallen. Tevens wordt daarin medegedeeld, dat het vliegkampschip Hr Ms Karei Door man eind 1950 over de vliegtutgen en de reserve zal beschikken om dit' scfiip volledig voor zijn taak berekend te maken. Over de plannen ten aanzien van een Marinebasis zegt de minister o.m.: Het kleinere materieel zal zowel ln vredes- als in oorlogstijd zijn basis in Neder land hebben. Uiteraard moeten in ma rinebases faciliteiten voor bepaalde her stellingen aanwezig zijn, doch het zou enerzijds weinig doelmatig en ander zijds economisch en financieel niet ver antwoord zijn in de Nederlandse mari nebasis faciliteiten te scheppen voor groot onderhoud en dokken van groot materieel. Laatstbedoelde werkzaamhe den zullen in vredestijd bij de particu liere industrie hier te lande, in oorlogs tijd in bases buiten Nederland geschie den. In Nederland moet beschikt worden over een vredesmarlnehaven voor het varend en stilliggend materieel, alsme de een oorlogs- en vredesoperatie- en reparatiebasis voor het kleinere mate rieel. Vóór het nemen van de beslissing zijn de voor- en nadelen van de verschillen de mogelijkheden zorgvuldig tegen el kaar afgewogen en daarbij is ten slotte, mede in verband met het aanwezig zijn van hogerbedoelde faciliteiten te Den Helder, welke elders tegen enorme be dragen zouden moeten worden gescha pen, de keuze op die plaats vallen. Te Vlissingen zouden cultuurgronden voor de-basis moeten worden prijsgege ven, terwijl in Den Helder door opspui ting terreinwinst wordt verkregen. DE HEER W. STRIJBIS BEGRAVEN. Zeer grote belangstelling. Onder grote belangstelling ls de heer W. Strijbis, tweede voorzitter van het Ohr. Nat. Vakverbond, gistermiddag op de Alg." Be; ra af plaats te Zaandam be graven. De secretaris-generaal van het Dep. van Sociale Zaken, mr dr A. H. van Rhijn. heeft namens de regering ge sproken en gewezen op de belangrijke plaats, die de heer StrilbLs in het maat schappelijk leven heeft ingenomen. De heer E. Schipper wees er namens het ENB^bestuur op dat de heer Strijbis in hét geloof zijn roeping heeft gezocht en streed voor de Ohristelilke vakbeweging. De tegenwoordige bondsvoorzitter de heer C van Baaren. herdacht met dank baarheid het -we 'rC van zin" vonrgang^r. Dr M. Pels. secretaris van de Stich ting van de Arbeid, herinnerde aan het werk van de heer Strijbis voor de loon- commlssie van deze Stichting. De heer J. H. M. Boersma 9prak woorden van deelneming namens de Katholieke Ar beidersbeweging. H:erna sprak de heer E. Heere, voorzitter van de Chr. Bestu renbond te Zaandam mede namens de afdeling Zaandam van de Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, waarvan de overledene oprichter was. Ds P H. Kleer. Ger. predikant te Utrecht, sprak woorden van .troost en bemoedi ging. Een broer van de overledene dankte voor de grote belangstelling. NEDERLANDSE BLOEMEN VOOR DENEMARKEN. Het K.L.M.-lijnvliegtuig, dat vandaag van Schiphol naar Kopenhagen vertrok, was herschapen in een bloementuin. Een geschenk van de K.LM. In de vorm van bloemenruikers, zal ó.m. worden aangeboden aan de Koningin van De nemarken en aan de burgemeester van Kopenhagen. Vijftig bossen zijn be stemd voor jeugdige kankerpatiëntjes in een der ziekenhuizen van de Deense hoofdstad. DE „BRABANDER" TE AMSTERDAM GEARRESTEERD. Door de Amsterdamse Centrale Re cherche is in een woning aan de Mer- catorstraat te Amsterdam de sedert ruim drie maanden gesignaleerde 39- jarige Arnoldus Franken, alias de „Bra bander" gearresteerd. De politie zocht hem gelijk bekend voor een roofoverval, gepleegd op 7 April op een filiaal van een Tuinbouwbank aan de Hoofdweg te Amsterdam. Het was bekend, dat de man handlangers in Amsterdam had en zorgvuldig speuren heeft de politie ln staat gesteld zijn schuilplaats te ont dekken. Met deze arrestatie is een van de beruchte inbrekers uit het Zuiden van het land gepakt. Meer vet spek op de bon ALLE LEVERWORSTSOORTEN VRIJ. Aangezien gebleken is. dat onder de tegenwoordige omstandigheden spek en vet varkensvlees moeilijk zijn af te zetten, waardoor aanzienlijke voorra den onverkoopbaar dreigen te worden, zal met ingang van Maandag a.s. tijde. Jijk een wijziging worden gebracht in de rantsoenwaardering van het vetspek en van een aantal vleeswaren-artikelen, waaraan voo;- een belangrijk deel spek ls verwerkt. Op de nieuwe vleesbonnen 101, 102, 103 vlees, de vleesbonnen van de toe- slagkaart en voor bijzondere arbeid, enz. gemerkt met de letter L en de rantsoenbonnen voor vlees, zal het publiek in de eerstvolgende weken voor elke 100 gram vlees, waarop deze bonnen recht geven 125 gram vet spek (waaronder tevens te verstaan kinnebaklappen en vette lappen) kun nen verkrijgeen. Doorregen lappen en magere lappen daarentegen blijven gewaardeerd op 100 gram per rant soen. Voor alle kookworstsoorten is de bonwaarde vastgesteld op 200 gram per rantsoen,, voor rolpens en gerookt vetspek op 150 gram per rantsoen Deze maatregelen gelden niet voor de oude vleesbonnen, die vandaag hun geldigheid verliezen. Alle leverworstsoorten en leverkaas mogen thans zonder inlevering van bonnen worden verkocht, evenals bloed worst en tongenworst, waarin, in tegen stelling met voorheen, spek mag worden verwerkt. De prijzen, waarvoor bloed worst en tongenworst met spek aan het publiek mogen worden verkocht be dragen ten hoogste, resp. 19. ct en 25 ct per 100 gram. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zal deze maat regel slechts handhaven zolang het in verband met de voorraden spek moge lijk is. De eerste ministers van de landen van het Britse Gemenebest, die voor een conferentie in Londen vertoeven, hebben aangezeten aan een lunch in Bucking ham Palace. De koning met enige van ziln gasten. V.lui.r.: Liaqat Ali Khan (Pakistan), de koning, Clement Attlee (Engeland), Joseph Chlfley (Austra lië) en dr Malan (Zd.-Afrika). KIND VIEL UIT RAAM TE PLETTER Het 2-jarige meisje J. Wallhaus, uit de Rauwenhoffstraat te Rotterdam, is van de derde verdieping op straat ge vallen. Het kind had overeind gestaan in haar bedje, dat vlak bij het raam stond. Toen de moeder, uit vrees voor ongelukken, het kind wilde weghalen, verloor zij. haar evenwicht. Beiden vie len tegen het raam, dat openschoot. Het kind viel naar buiten en bleek bij aankomst in het ziekenhuis reeds over- I (eden te zyn. 's Levens begin en einde: d.\t. zijn de grote momenten van ons gehaast bestaan. Want de' „wiegstand" bepaalt reeds in hoofdtrekken Uw levens milieu en levensloop, waarna ge op pensioengerechtigde leeftijd kunt overzien, wat ge er van terecht ge- bracht hebt. Daartussen staat de felle strdij om het bestaan, die de een omhoog stuwt naar onvermoede hoogten en van de ander haar een heel gewoon mannetje of een misschien nog miserabeler kereltje maakt.... In 's levens begin zljt ge een kind. Eén kind, dat speelt en laAht, dat z'n kleine verdrietelijkheden heeft, maar de verantwoordelijkheid nog niet kent en zijn zorgjes zonder achterdocht aan ouderen toever trouwt. En als 's levens dikwijls zo on rechtvaardige strijd U niet te zeer verbitterd heeft, wordt ge aan dat eind wéér tot kind: ge beziet al die nodeloze drukte, al dat ein- deloze gekrakeel, &1 dat waanwijze elïebogengedoe en die voor-de^gek- houwerij met het air van de man, wie dit alles niet meer aangaat en die er de betrekkelijkheid van diep- doorproefcj heeft Ge krijgt dan nu de Staat er tenminste voor zorgt, dat niemand meer van honger behoeft om te komen weer die wat zorgeloze instelling tegenover het leven, eens het hoopvol kenmerk Uwer blijde jeugd. Ge gaat weer Uw spelletjes spe len: patience wellicht of een leg- puzzle in elkaar knutselen, een re bus oplossen, om de avond door te komen, die weer door een andere avond gevolgd zal worden en mis schien nog door vele, vele andere avonden. Ge hoopt immers, dat het nog vele avonden zullen zijn, want pen sioen is pensioen en het Leven is U ondanks èlles toch lief? Ge kijkt zelfs met jaloerse blik naar de echte kinderen, die nog geen hard leven achter de rug heb ben en geen rimpeltje op het ge zicht. Ge ziet ze hoepelen, vliegeren of knikkeren. En ge zoudt zo graag willen mee doen. Maar dat kè,n toch niet meer op Uw leeftijd? Vergis U niet! Bezie eens deze 77 jarige grijs aard! Hij moest Uw voorbeeld zijn: De heer George Maynard. Met een welgemikt en weigeraakt schot tussen de benen van een zij ner partners door, behaalde May nard het knikkerkampioenschap van Engeland tijdens de jaarlijkse wedstrijd te Surrey. Een ferme baas, die 't met waar digheid, rust en concentratie even tjes leverde, om zijn talrijke con currenten de gevoeligste slag van hün leven toe te brengen. Zou het niet kunnen zijn, omdat hü op z'n ouwe dag weer een echt kind, van wie 's levens onrust en twijfel afviel, geworden is? FANTASIO. Stationschef Idsenga gaat heen NA 42-JARIGE LOOPBAAN BIJ DE N.S. A.s. Zaterdagmiddag om 4 uur 7.a\ de heer J. Idsenga, hoofdstationschef te dezer stede, na een eervolle 42-ja- rige loopbaan bij de Ned. Spoorwegen afscheid nemen van het personeel en dc dienst met pensioen verlaten. De heer Idsenga trad in 1907 in dienst van de Ned. Spoorwegen en was achter eenvolgens surnumerair te Zuidbroek, klerk-telegrafist te Coevoröen en Roo- zendaal. commies te Stadskanaal, chef commies te Groningen, stationschef 1ste klasse A ln Den Haag S.S en sedert 1 April 1943 hoofdstationschef te Leiden. Hii zal worden opgevolgd door de heer G. van Ettekoren. thans stationschef le klasse B te Hoorn in de functie van sta- tionsohef le k. A. Voor het onlangs te 's-Gravenhage gehouden E.V.O, ohauffeurs-examen. dat voor de eerste maal werd afgenomen, slaagden twee stadgenoten n.l. de heren A. van Nleuwenhoven en J. M. van der VVeyden. resp. als chauffeur werkzaam bil de firma Gebr. Labeber en het Open baar Slachthuis alhier. Aan hen werd te Rotterdam het z.g.' zilveren ohauffeursdipioma uitgereikt. EEN VARENDE TENTOONSTELLING. Propaganda voor onze Nationale Koopvaardij. In tegenwoordigheid van de directeur van de Markt- en Havendienst, de heer L. A. Mennes, de directeur van de In- strumentmakersschool, dr J. v. d. Han del en enkele hoofden van scholen, heeft gistermiddag de directeur van de Stichting Nationale Koopvaardij week - 1948, de heer A. K. Knuijver, de door deze stichting momenteel in onze ge meente ondergebrachte varende ten toonstelling, welke ligplaats heeft in het Kort Galgewater, geopend. -Spr. wees er op, dat ons land thans de derde plaats inneemt in de wereldscheeps- bouw en de vierde op het gebied van de wereldkoopvaardij. De tentoonstelling, welke een over zicht geeft van de koopvaardij en de scheepsbouw vele modellen der koop vaardijvloot, w.o. de „Willem Ruys" zijn tentoongesteld blijft tot a.s. Maan dagavond in Leiden en ls gratis toe gankelijk van 9—5 en van 7 tut 9 uur. Voor allen, die in de scheepsbouw en de koopvaardij belangstellen, een inte ressante expositie! Een woord van bezinning. KANALEN EN RAILS. Het is opmerkelijk, hoe het in de be richten over de opstanding van Jezus telkens voorkomt, dat de mensen het niet geloven kunnen. Hoewel er toch vele verhalen over gedaan worden, wil len de mensen er eenvoudig niet aan. De ongelofeliikheid en ,de ongeloofwaar digheid van het geval zijn er sindsdien niet minder op geworden. Eingenlijk is het maar heel goed en gelukkig, dat er talloze mensen van al lerlei slag en om allerlei motief in de Bij bel voorkomen, die 't evangelie van de opstanding van Jezus Christus niet ge loven kunnen. Want dan gevoelen wij ons eigenlijk wel heel goed thuis ln dat ?e--elschap. waarvan de een zegt: wat! het ziin allemaal toch maar klets praatjes. en de ander: alles goed en wel, - ik wil het eerst bewezen zien dat het zo is. Als er iets is. dat met de prachtige Paasdagen van dit jaar. waarop zo on telbaar velen van de zomer en de bloe men hebben kunnen genieten, ons dul- delllk heeft aangesproken, dan is het wel dit: de vreugde van het leven. Van die U2de ziin wij meestentijds ver af. En daar is de kerk meestentijds ook heel ver van af. Ja. het leven gaat kapot aan de vreugd ejoosheid En om er wat van te maken, om het houd-baar. uithoud- baar te maken, hebben wij vele kanalen gegraven en rails gelegd. Daardoor en daarover moet het bestaan, als het kan met zo weinig mogelijk ongelukken, wor den geleid. Doch dit alles is vreugdeloos. Maar de bloesems bloeien overal, wel is waar op hun tijd en in hun orde. doch in de uitbundigheid der vreugden en in de overdaad van kleur en geur. En het leven dat waarlijk goed ls. omdat het zo door God gesohapen is. wil het ons leren een beetje te kunnen lachen over onze kanaaltjes en railsjes. waar het alles precies zo moest gaan als wij het heb ben vastgesteld en het ons hebben in gedacht en voor een ander hebben uit gedacht. Prachtig in dat Evangeliebericht!: Thomas met de kanalen en de rails: ik zal het alleen maar geloven, als ik het bewezen krijg; indien ik in ziin handen niet zie het teken der nagelen, en mijn vinger steek ln het teken der nagelen (kijk deze nauwkeurige onderzoeker eens prikken met z'n vingers!) en steek mijn hand in zijn zijde. - ik zal geenszins geloven. En dan komt de verrezen Chris tus en zegt tot die Thomas: vooruit nu maar Thomas, begin maar met je on derzoekingen. haal de hele anatomie er maar bii. stal de soldaten van je logica in de slagorde, onderzoek, we»" tast, test, en danMaar de hele Thomas komt er niet meer aan toe. Want de vreugde des levens is hem in die Chris tus. die daar voor hem staat, tot een bloeiende sprankelende realiteit gewor den. En hoor!, hoe de vreugde als een symphonisoh gedioht bil hem er uitslaat en hem meevoert en hem optilt en hem anders-maakt: Mijn heer en mijn God! En zoals één enkele bloem ons het In eens kan zeggen hoe schoon, hoe god- delijk-schoon het alles kan wezen, zo zegt de levende Heer tot dit mensen kindje met zijn kanalen en met zijn railsjes: wees niet ongelovig, maar ge lovig! W.H.K. CATALOGUS „DE LAKENHAL". Vrienden van het Stedelijk Museum „De Lakenhal" zullen zich stellig ver heugen over de uitgave van een nieuwe catalogus der in het Museum aanwe zige schilderijen en tekeningen. Alle nummers zijn voorzien van een korte toelichting. De directeur, de heer E. Pelinck, voorzag het ruim 360 pagina's tellende boekwerk bovendien van een kortè geschiedenis en beschrijving van de inhoud van de Lakenhal, hetgeen de practische waarde er van voor de be zoeker nog aanzienlijk verhoogt. Ook zijn enkele Illustraties van de belang rijkste museumstukken opgenomen. Ds RIJKSEN BEDANKT VOOR BEROEP. Ds H. Rijksen, predikant bij de Geref. Gemeente te dezer stede, heeft bedankt voor het beroep naar Ierseke. Luxor Het scenario van de film „Noodlot waarin Ingrid Bergman de hoofdrol vervult, vertoont ln vele opzich ten frappante overeenkomst met het ge- eeven, dat aan haar creatie in „Gas licht" ten grondslag ligt. Zij is hierin de echtgenote van een directeur van een grote staalfabriek, die psychisch abnor maal is, welke kwaal in de loop van het verhaal geleidelijk overgaat in volsla gen krankzinnigheid Deze man. verto'kt door Robert Mont gomery. lijdt aan een laloeziecomplex, hetgeen in hun onderlinge verhouding aanleiding geeft tot ondragelijke span ningen van een adembenemende gela denheid. Met een uit zijn ziekte voort spruitend. afschuwelijk raffinement be werkstelligt hil haar toenadering tot een wederzijdse vriend om vervolgens belden te treffen met ziin sadistische lalouzie, welke beiden bilna de dood doet vinden. Een psychiater weet op het arerlaatste nippertje de wegens moord ter dood veroordeelde vriend van de calg te redden door het bewijs te le veren dat haar echtgenoot zelfmoord pleegde. Zowel Ingrid Bergman als Ro bert Montgomery geven in deze film voortreffelijk spel te zien. dat niemand onbewogen kan laten. Rex Steward Granger en Valerie Hobson vertolken de hoofdrollen in de spannende en boeiende kleurenfilm ..Blanche Furie". Vooral het spel van de bekende Granger is van een uitstekende kwaliteit. Lido In dit theater zijn voor de derde week Heintje Davids en Johan Kaart te bew mder ui in de aardige Ne derlandse film: ..Een koninkrijk voor een huls". Trianon „Mijnheer de Gouvernan te": een voortreffelijk en geestig ge speelde film. bliUt nog ec-n week in Lei den. Het is een kostelilk verhaal van kleinsteeds rnxodde'1 in een Amerikaans stadje. Casino Erich von Stroheim in een huiveringwekkende fini-, nl. „Een mon sterlijk experiment". Er is hier sprake van een hoogst eigenaardiee en lugu bere uitvinding, n.l. het instandhouden van de activiteit van het menselijk brein na de dood. Het zou daardoor mogelijk kunnen zijn. bijv. de hersens van grote denkers in het leven te houden. Rond dit natuurlijk onwettige experiment speelt zich dan een hele geschiedenis af, waarin men von Stroheim aan het werk ziet als de geleerde en duivelse onder zoeker in zijn huiveringwekkend labora torium in een spookachtig kasteel. Genoeg! Wie de films van von Stro helm kent. weet dat er veel te griezelen valt .al moet men sterke zenuwen heb ben, om de gebeurtenissen te kunnen verdragen Voor de jeugd gaat 's middags de aar dige circusfilm „de circusjongen". NED. VERENIGING VOOR MAATSCHAPPELIJK WERK. Vandaag houdt de Ned. Ver. voor Maatschappelijk Werk te Utrecht een congres, waarin het onderwerp „Taak en onderlinge verhouding van kerk, particulier initiatief en overheid t.a.v. de maatschappelijke zorg" werd bespro. ken. In dit congres werden prae-advie- zen uitgebracht door de heer J. C.van Dam, directeur van de Gem. Dienst van Sociale Zaken te Amsterdam, ds P. J. Roscaan Abbing, predikant-directeur van ,.De Rank" te Utrecht en lid van de Algemene Diakonale Raad der Ned. Herv. Kerk, mr dr J. Loeff te 's-Her- togenbosch, secretaris van het R.K. Kerkgenootschap in Nederland en mi nister mr dr J. in 'tVeld, -voorzitter van „Humanitas". Alle prae-adviseurs pleitten voor een nauw samengaan in het maatschappe lijk werk van alle particuliere en ker kelijke instellingen, voor een nauwe samenwerking ook van overheid en par ticulier initiatief. BINNENLAND In verband met bet grote aantal aanvragen om standruimte wordt de ter mijn voor inzendlneèn voor de a.s. Na- Jaarsbeurs te Utrecht op 26 April gesloten. Te Utrecht ls een protestvxgadering gehouden door de ln centraal overleg samenwerkende verkeersorganlsatles: de ANWB. KNAC. KNMV, NOB. Nedop en de Evo, om te protesteren tegen de lasten op het motorwegverkeer. Gisteravond ls brand uitgebroken ln Frank Rademaker's Cacao- en Chocolade fabriek aan de Voorhaven te Rotterdam. De gehele otycanbranderll brandde uit. Een grote partij amandelen en hazelnoten ging verloren, terwfjl de waterschade zeer aanzienlijk ls. Gistermiddag wilde op de Waldeck- Pvrmontkaüp te Den Haag de 24-Jartge wlélrlldster E. J. B. M wonende Benoor- denhöutseweg. tussen een stilstaand mo torrijwiel en een rijdende tram van UJn 10 passeren, zy raakte tussen tram en motorrijwiel bekn-id -m te vallen en kreeg een schedelba? ictuur. Bij aan komst ln het ziekenhuis aan de Zuid-- wal bleek zij reeds overleden. gevoerd, zich ook van een betere zijde. Een weldadige muzlkanteske geest sprak uit Rossini's bekende ouverture „La Gazza Ladra". Met grote voorliefde vertolkte hij bovendien zijn voorname Elizabethan-suite, waarin de warme klank der strijkers opviel en de vier hoorns een meesterstuk van nauwge zetheid en technisch kunnen openbaar den. Deze vijf schetsen van het uit de 16e17e eeuw daterende Fitzwllliam Virginalbook, culminerend in de vlotte The King's Hunt zijn door Barbirolli met grote kennis van zaken en veel kleurgevoeligheid geïnstrumenteerd. Hij geeft o.a. de hier superieur spelende alten in het klagende „Irish Ho Hoane" alle gelegenheid uiterst fijnzinnig voor de dag te komen. Dit was nu eens een staaltje van gecultiveerd musiceren! Ravel's „Daphnis en Chloë" suite, zo juist nog door het Residentie-Orkest hier gespeeld, muntte uit door orkes trale glans, hoewel ook hier de zware fortissimi tot het extreme werden op gevoerd. waarbij te geringe aandacht bestond voor de verfijnde, Franse door zichtigheid Een speciaal bravo voor ds eminent geblazen fluitsolo. Thans is ook onze Sleutelstad in de gelegenheid geweest, kennis te maken met John Barbirolli's Hallé-Orches- tra uit Manchester. Het orkest, dat uit ongeveer 70 mannelijke en niet minder dan 20 vrouwelijke musici be staat, is een buitengewoon vriendelij ke ontvangst ten deel gevallen. De Engelse ep de Nederlandse vlag sierden het podium en toen de con certmeester Laurance Turner, die pas het podium betrad, nadat alle an dere concertleden gezeten waren, ver scheen. viel hem 'n hartelijk applaus ten deel. evenals een ogenblik later de dirigent. Het was zeker een onge woon gezicht zoveel dames in dit or kest te zien! Met het s.s. Stuyvesant. dat op 4 Mei r.ad.r Suriname vertrekt wordt post mee- gor>">r!on voor de Ned Antillen. Deze moet ui" "ï|k voor de laatste busllchtlng op 2 Mei a.s. gepost worden. BUITENLAND De Noorse ambassadeur te Moskou, Hans Christian Berg, zal zijn functie, welke hij ln Januari 1947 aanvaardde, om gezondheidsredenen neerleggen. Generaal-majoor Carsten Jacob Hegelby hoofd van de Noorse militaire missie te Moskou, ls benoemd tot zijn opvolger. De militnlrp commandanten van West-Berlljn hel' medegedeeld, dat zij ln hun sectoren et zullen toestaan, dat verkiezingen zullen worden gehouden voor het door de communisten krachtig gesteunde „Volkscongres". De verkiezing zou 15 en 16 Mei gehouden worden. De radio van de Griekse opstande lingen heeft melding gemaakt van „de bereidheid van de vrfje Griekse regering om de oorlog ln Griekenland te doen eindigen zodra de massa-executies wor- Gelukkig toonde de qua straffe en woïdt'aïfekondlgd en ^^'democratisch! ortast'tói rechten van de mens wordon geëerble- kundige Bairbirolll, rdie zfjn orkest tot- dlgd". I een' hoge vorm van discipline heeft op- De klank van dit ensemble onder- scheldt zich wel door een specifiek en ongewoon klankidioom, gedeeltelijk als gevolg van de merkwaardge opstelling. Daar zagen wij de harpen rechts en het slagwerk links, maar bovendien za ten de cellisten op de plaats van de tweede violen en de bassen bevonden zich geheel op de achtergrond. Hierdoor ontstaat een zeer sterk „Fond", dat echter niet steeds in zui vere verhouding lijkt tot de op zichzelf fraai en in grote harmonie klinkende strijkersgroepen. Voegt men daarbij het feit, dat Barbirolli een grote voorliefde bezit voor het rhythmtsche accent en voor hevige explosie's van koper en slagwerk, dan begrijpt men, dat de zaalwanden wel eens dreunden van ge weld. waarschijnlijk ook omdat de diri gent niet ingesteld was op de schal lende accoustiek van de Stadszaal. Vooral tijdens de reproductie van Tschaikowsky's populaire vierde sym- phonie na de pauze, klonk het geluids volume meermaJen te overdadig! Deze Tschaikowsky was ook in ander opzicht lang niet de gelukkigste greep van de avond: door een sterk toege spitste veruiterlijkte weergave werd de voosheid, welke veelal achter dezs brou-ha-ha van noten geborgen ligt, nog eens extra geaccentueerd, de merk waardige en onverantwoorde tempi- wisselingen en schokkende contrastwer kingen vooral in het laatste deel waren exceptioneel en de ontroerende Tschaikowskygeest speciaal in het Canzonetta kon niet benaderd wor den. Het auditorium, in de aanvang reeds in een dankbare stemming gebracht door het met veel overtuiging ge speelde Nederlandse cn Engels? volkslied,' betoonde zich zeer enthou siast. En dat was waarlijk niet uitsluitend en alleen bedoeld als een „hommage" in verband met het feit. dat nu eens een Engels orkest aan het woord was of als een belcefdheidsapplaus voor het sterk vertegenwoordigde vrouwe lijke element,.. De Engelsen zullen een aangename herinnering bewaren aan de langdu rige ovatie na afloop, al moet het jammer voor hen geweest zijn, dat de zaal slechts ten dele gevuld was. H. MARKTEN. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat de al gemene dag- en avondmarkt lnplaats van op Zaterdag 30 April, op Vrijdag 29 April a.s. zal worden gehouden. Lelden, 23 April 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Secretaris, De Burgemeester, J. BOOL. F. H. VAN KINSCHOT.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2