Nog onzekerheid over 25.000 Nederlanders Jonge Nederlandse boeren in Amerika £cftfa£on rNaar Europa's economische éénwording HEI HUIS AAN DE BAAI Maandelijks 800 verhoren Panda en de meester ©ntdekkings-reiziger Kerkelijk Leven Radio-programma 3ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 22 April 1949 Tweede Blad No. 26673 Aarzelend gaat men verder mze Londense correspondent telefo neert ons: JEuropa heeft een nieuwe stap gezet op het moeilijke pad dat uiteindelijk naar eenheid zal moeten leiden. Het is (nog de aarzelende stap van kinder voetjes, die hun eerste schreden doen, maar voor de ouders zijn zij een vreug- 'olle gebeurtenis. eerste economische conferentie de Europese beweging, welke alle ■fanisaties. die naar een verenigd Europa streven, overkoepelt, wordt ge houden in Church-house, het admi nistratieve centrum van de Church of England, gelegen aan het verstilde plein achter de Westminster abbey, een der schoonste plekjes van de Britse ifdstad. ier zijn honderden kopstukken uit jt-Europa, inclusief West Duitsland ook een aantal belangrijke figuren. Ike vroeger een rol ln Oost-Europa peeld hebben, bijeen gekomen, o.w •lementsleden, industriëlen, vakbewe- „gsfunctionarissen en vanzelfsprekend l'rijke economische deskundigen. i Nederlandse delegatie bestaat uit minister dr P. Kerstens (voorzit- P. R. Bentz van den Berg, direc- ir van de hoogovens te IJmuiden, i. van Cleef, adviseur van het plan :eau, J. C. Kaars Sypesteyn, direc- ir der Ned. linoleum industrie te ommenie, C. A. Klaasse, directeur Jh incassobank te Amsterdam, J. Lint horst Homan. voorzitter van de rijks dienst voor het nationale plan, oud- minisfer J. Meynen, directeur der AKW, C M. Nederhorst, rijksbemid- jdelaar, D. V. Ormel, secretaris van het Chr. Vakverbond, D. Roemers, hoofd oer economische afdeling van het N.V.V. Ij. J. Suurhoff, lid van de Tweede Ka lmer en prof. J. Zeilstra, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Dr Kerstens werd gekozen tot voorzit ter van de sectie voor de economische Itrekkingen met de overzeese gebieds- ie conferentie kenmerkte zich van de aanvang af door een groot realitelts- [besef. Men begrijpt dat de problemen iecn concrete oplossing vereisen en aan |een hoera-stemming zal deze bijeen komst zich derhalve niet schuldig ma- ken. Daarvoor zijn de vraagstukken te ingewikkeld. Duidelijk tekenen zich twee hoofd stromingen af. De Franse en de Engel- jee standpunten lopen namelijk het meest uiteen. De Fransen met hun sterk radicalis me willen de tariefmuren slopen, liever [vandaag nog dan morgen. De Britten [manen echter tot voorzichtigheid. Zij villen geleidelijk te werk gaan, ook al [omdat mislukken door ruw ingrijpen het gehele plan van Europese aaneen sluiting in discrediet zou brengen. Ontwrichting, werkeloosheid en ver laging van de levensstandaard zouden [het gevolg kunnen zijn van ondoordach- ]te daden. Zij willen ook het belang van het handelsverkeer niet overschatten. ^Men zal zijn krachten vooral op de in- •atie van de industriële productie ten concentreren. let belangrijkste voorstel komt van Bntse oud-minister Hore Belisha vorming van een Europese econo- •che raad als aanvulling op het ko lde Europese parlement. Het zal de imaamste taak van deze conferentie dit plan in finesses uit te werken 'pmerkelijk was de uitspraak van de inse socialist André Philippe, die paarde de voorkeur te geven aan ti liberaal verenigd Europa boven een iropa, waarvan elke souvereine staat [onderlijk socialistisch zou zijn! 'lgemeen werd er op aangedrongen, het Europese experiment zich in sfeer van vrijheid zou ontwikkelen, grote betekenis is dat de Labour ing zich voor het eerst achter de m der Europese beweging schaarde, zich tot dusverre officieel afzijdig hebben gehouden. Minister Alexan- rJr zat op één podium met Winston JSpurchili. Desniettemin uitte hij de bekende reserve, dat economische initiatieven van de regeringen dienen uit te gaan. De Europese beweging gaat daarmede volledig accoord. Het is immers haar taak om inspire rend op de regeringen te werken. Men kan intussen op het congres niet ont komen aan de indruk dat de voorberei ding in veel opzichten is geïmprovi seerd. De Nederlandse delegatie had weinig tyd om een rapport uit te bren gen. Het officiële rapport werd te Pa rijs samengesteld, voordat de meeste bijdragen ontvangen waren, De Nederlanders staan in hun op vattingen dichter bij de Engelsen dan bij de Fransen. Ook zij gevoelen het meest voor geleidelijke overgangsmaat regelen. Men _zal zo menen zij het economisch niveau der diverse lan den niet plotseling moeten gelijk ma ken, maar gedurende een lange periode een economisch sluizenstelsél moeten toepassen, waardoor aanpassing zonder schokken mogelijk zal zijn. Zolang geen multilateraal handelsverkeer mogelijk is, dient men volgens het Nederlandse rapport de diverse bi-laterale verdragen te coördineren, zodat een zo gunstig mogelijk effect kan worden bereikt. Maatregelen, waarover reeds overeen stemming bestaat, zijn de volgende: 1. geregelde bijeenkomst der ministers van financiën. 2. een conferentie van hoofden der centrale bankinstellingen. 3. geleidelijke tarievenvermindering. 4. Controle der sleutelindustriën. 5. Coördinatie der sleutelindustriën in verband met bevoorrading en afzet. 6. Internationale verdeling van ar beidskrachten. 7. Economische en sociale ontwikke ling der koloniale gebieden. Men erkende dat het 19e eeuwse lals- sex-faire dood is, ook in Amerika. Het probleem is evenwel, in hoeverre „planning" zal moeten geschieden door de overheid en in hoeverre door de particuliere industrie. Bij de Missie tot opsporing (Van een speciale medewerker). Op de grens van hoop en vrees leven vele duizenden Nederlanders. Bijna geen dag gaat voorbij of ze denken aan de zoon, man of vader, die na de oorlog nog niet is teruggekeerd en van wie en over wie nog geen enkel bericht is binnengekomen. Sommigen hopen eigenlijk tegen beter weten in. maar het is moeilijk en haast onmogelijk het harde en wrede van „het-nooit-meer-terug" als onherroepelijk te aanvaarden. En de kamer van de vermiste blijft in tact Er zijn nog vele Nederlanders zoek en zo nu en dan duikt er één op. Aan deze wetenschap klampen zich als aan een strohalm duizenden vast: „God geve dat hij ook nog leeft". Raad en uitkomst uit een pijnigende onzekerheid kan geen enkele instantie geven, het wèl te doen, alleen maar om uit de onzekerheid te helpen, zou misdadig zyn en wordt ook niet overwogen. EEN MOOIE TAAK. Hoeveel mensen zijn er zoek? We zitten op het kantoor van de Ne derlandse missie tot opsporing van ver miste personen uit de bezettingstijd. In de wandeling kortweg „missie tot op sporing". Deze dienst, waarvan kolonel W. Ch. J. M. van Lanschot het hoofd is. heeft zijn vertakkingen in een groot deel van West-Europa. Het doel is na te gaan waar de nog niet teruggekeerde Neder landers, die gedwongen of vrijwillig in oorlogstijd naar het buitenland zijn ge gaan, zijn gebleven, benevens om er achter te komen wat er met de Neder landse slachtoffers van het Hitler-re- gime is gebeurd Een mooie maar verre van eenvoudige taak, die bovendien een duidelijk beeld geeft van de afschuwe lijke wijze, waarop de Duitsers zich te- tenover millioenen mensen hebben ge dragen. Vermetele fantasie benadert deze werkelijkheid niet! OVERHEID WEET NIET ALLES „Hoeveel mensen zijn nog zoek?" „Deze vraag is niet zo eenvoudig te beantwoorden, ook al schat men het aantal op rond 25.000. Vorige maand zijn nog enige honderden nieuwe aan vragen binnengekomen van ménsen, die een familielid missen". „Hoe is het mogelijk dat die aanvra gers nu pas iemand missen, zoveel jaren na de oorlog?" „De mensen denken dat de overheid alles weet. Als Jan Jansen uit het dorp weg is, dan weet daar iedereen dat en daarom wordt verondersteld dat Den Haag er ook van op de hoogte is. Dat dit natuurlijk dwaasheid is, behoeft geen betoog. Omdat die mensen nog steeds niets gehoord hebben, komen ze nu eindelijk met een verzoek tot op sporing". „Acht U het mogelijk dat er van de 25.000 vermisten nog wel 50 in leven is?" „Wij menen wel zeker van niet. De meesten zullen wel overleden zijn, hetzij tijdens de oorlog, hetzij daar na, door ontbering of anderszins. Zo zijn tijdens en na de bevrijding in het kamp Bergen-Belsen nog 20.000 men sen van allerlei nationaliteiten ge storven". ZIJ. DIE NIET TERUG WILLEN. In de verschillende zones van Duits land leven nog Nederlanders, die niet terug willen keren en zich daarom ook niet melden. Zij zijn ondergedoken in het Duitse volk. Zonder uitzondering hebben zij óf een verkeerd politiek mis dadig verleden, óf zij hebben daar een vrouw en soms kinderen gekregen. Hoe wel zij die ook dikwijls in ons land heb ben, geven zy er de voorkeur aan om in de chaos van Duitsland te blijven. Van de missie tot opsporing waren onlangs nog vertegenwoordigers werk zaam in Polen, Tsjecho-Slowakije, Oostenrijk, Italië en Frankrijk, terwijl momenteel wegens inkrimping van de verschillende zones van Duitsland vertegenwoordigers bevinden. Is er enerzijds veel medewerking van de zijde der Nederlanders bij het geven van gewenste inlichtingen, anderzijds zijn er gevallen van personen die zich niet melden, wanneer zij in ons land zijn teruggekomen. Een der bedoelingen daarvan is minder fraai: de vrouwen blijven steun genieten, zodat het mes van twee kanten gaat snijden, wanneer de man weer aan het werk is. Het be hoeft geen betoog dat deze steunrege ling hiermede in gevaar wordt gebracht en dat degenen, die zich aan dit feit schuldig maken, bij ontdekking na tuurlijk worden zij ontmaskerd een straf verdienen, die niet mals is. DIEPGAAND ONDERZOEK. Het hoofd van de missie tot opsporing negde er de nadruk op dat zijn dienst geen openbare instantie is om ver miste personen op te geven. Dat moet bij het Informatiebureau van liet VAANDEL-UITREIKING AAN HET REGIMENT STOOTTROEPEN. Gelijk gemeld, zal 29 April a.s. door de Inspecteur-Generaal der Kon. Land macht, Z.K.H. Prins Bernhard, ln naam van H.M. de Koningin aan het Regi ment Stoottroepen het vaandel worden uitgereikt. De plechtige uitreiking zal geschieden tijdens de parade te 's-Her- togenbosch te 11.00 uur. Het regiment dat thans zfjn vaandel zal ontvangen, gaat zyn 5e verjaardag tegemoet. 21 September 1944 is zijn op richtingsdatum. Op die dag vond te Eindhoven een bijeenkomst plaats van enksle leidende figuren uit de verzets organisaties in Brabant en Limburg met de speciaal gevolmachtigde van de bevelhebber der Nederlandse Strijd krachten. Z.K, H; Prins Bernhard. 32 jonge Hollandse boeren zijn, gelijk gemeld, met de „Edam" onlangs in Amerika gearriveerd, om daar gedurende zes maanden tijdens een verblijf op verschillende boerderijen in de Ver. Sta ten kennis op te doen omtrent de aldaar gevoerde bedryfspolitiek en landbouw methoden. Het waren boeren, die voor deze studiereis zijn uitgekozen op grond van hun geschiktheid tot onderricht, waardoor zy hun kennis na terugkeer in ons land deelachtig kunnen doen wor den aan andere bedrijfsleiders en ar beiders. De begroeting in Amerika geschiedde door de Nederlandse consul-generaal Teixelra de Mattos, die daarbij dank bracht aan de ECA-organisatie, welke deze studiereis mogelijk heeft gemaakt. Na de begroetingsrede was het woord aan de jonge boerengenerale van de oude en nieuwe wereld, die al spoedig op goede voet met elkaar stonden. Leden, van de „4-H-club", een jonge boeren- organisatie. die krachtige medewerking verleende bij de verwezenlijking van de reis en als gastvrouwe optreedt, heetten de Nederlanders welkom in hun midden. De 18-jarige Barbara Hagen namens de Amerikanen en de Hollander Hilbrand van Veen eten een appeltje, dat nu eens niet als symbool van tweedracht, maar als teken van vruchtbare samenwerking werd uitgedeeld en genuttigd door de goedgemutste Amerikanen en opgetogen Hollanders. Ned. Rode Kruis gebeuren, Vlaming straat 2, Den Haag, waarmede de missie tot opsporing zeer nauw sa menwerkt. Dit bureau gaat dzn na of het iets ovc/ bedoelde personen weet. Zo niet dan gaat de aanvraag door naar de missie tot opsporing van ver miste personen. Die geeft de opdracht tot onderzoek. Een der officieren brengt een bezoek bij degene, die de aanvraag heeft ingediend, waarna al le bronnen in binnen- en buitenland worden geraadpleegd; die over de vermiste min of meer belangrijke din gen kunnen vertellen. Alle gegevens worden zo byeen ge bracht en een rapport opgesteld, waar na het Informatiebureau van het Rode Kruis over de stand van zaken wordt ingelicht. Dank zij het werk, dat in de loop der jaren is verricht, beschikt deze dienst over zoveel materiaal, dat de puzzles waarvoor de missie werd gesteld voor eep belangrijk deel zyn opgelost. De gevallen, die nog niet „rond" zijn, wor den net zolang onderzocht, totdat ook daarin een oplossing is gevonden. ONBETWISTBARE CONCLUSIES. Dit betekent dat met zekerheid het lot Van talrijke Nederlanders is te be palen, omdat er maar één conclusie is te trekken- de persoon in kwestie is overleden. Hebben om een enkel voor beeld te noemen enkele personen A in een bepaald transport gezien en die man is hiet op de plaats gearriveerd, waar de gehele troep is beland, dan moet hij overleden zijn. Ontvluchten was niet mogelijk en ieder, die achter bleef, of uitviel, kreeg de kogel. Door massa-documentatie is langzamerhand bekend geworden wie in bepaalde kam pen, gevangenissen, enz. heeft gezeten en daar is gestorven. OVERLIJDENSACTE AAN TIENDUIZENDEN. Op grond van bepaalde conclusies zal binnenkort aan tienduizenden fami lieleden een overlijdensacte worden uitgereikt. De Eerste Kamer moet het desbetreffende wetsontwerp nog goed keuren. Voor de nabestaanden is een dergelijke actie van groot belang, zowel voor de uitkering van verzeke ringsgelden, als voor de mogelijkheid om weer te kunnen huwen. De medewerkers van de missie komt een pluim toe voor hun vele en accurate werk. Er zijn maanden geweest dat slechts door een zeer gering aantal per sonen meer dan duizend verhoren zijn afgenomen, en 7 k 800 verhoren zijn nu nog normaal. Helaas wenden vele nabestaanden zich lot telepathen e.d. Hun inlichtingen hebben op betrouwbaarheid ge test in vrywel geen enkel geval een oplossing kunnen brengen. De missie tot opsporing van vermiste personen heeft dus ontelbaar veel Nederlanders aan zich verplicht. De missie zal niet rusten, aldus be sloot kolonel van Lanschot, voordat alle problemen die dienaangaande nog be staan zyn opgelost en zolang de rege ring geiden hiervoor kan blijven ver strekken. 25000 onzekerheden het Is toch ze ker wel de moeite waard om te trachten al deze gevallen tot klaarheid te bren gen FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. li) dominee had voor een uitstekend Mideten laten zorgen. Zijn huishoud- diende seep op, die elk groot re- rant in het West-End van Londen aangedaan zou hebben, en daarna koude kip, waarby we wyn ïnxen, en biscuits met kaas. jn gastheer wist op amusante wijze [vertellen. Als men niet te veel aan pot schonk aan zijn wat irritante iwige giimlach, was hij niet als on- dgenaam gezelsohap te beschouwen. zijn slimme ogen achter de bril laten keken bedachtzaam en ik had Izo'n vermoeden van, dat zijn invi- pe voor het avondeten niet geheel bder eigenbelang was gedaan. Jha het eten gingen we in luie stoe len in zijn studeerkamer zitten meteen glas port Een f el-brandend vuur maakte de kamer haast benauwd warm. |U( £reeg neiging om in te dommelen, [wen opeens de stem van de dominee me tot de werkelijkheid terugbracht. -- Wat is jouw opinie over deze hele Arlen? vroeg hij. ik probeerde zo neutraal mogelijk te antwoorden. Het is moeilijk daarop een ant- fd te geven. Ik heb deze mensen r vandaag nooit ontmoet. f „s~" Maar Je wilde ze graag ontmoeten, Ofctwaar? r- Waarom niet? U stelde me voor om mee te gaan. En wat denkt van nen.'* Op het gezicht van de dominee kwam een brede glimlach. j Die arme juffrouw Edith is een zwaar-beproeide vrouw. De kolonel is net aoorsnee-officierstype. Wat valt er te zeggen? U zoudt me uw vogelstudies nader jonnen toelichten, merkte ik op. En nee men er tce kwam om op u te «Spieten. Wat deed u op dat moment? Maar dat heb ik al verteld. Ik P611 bezig met een studie over onze in- neemse uilen. We moeten te zijner tijd hierover eens van gedachten wisselen. J* wist, dat er verschillende uilennes- ifib in net bos bij 't huis aan de Baai j ggren. ik stond onder een boem in het Lüpemerdonker en de vogels waren st bezig in beweging te komen, teen land op me schoot van een afstand ongeveer 50 meter. Ik zag de die het schot loste, niet. Mis- hen was het niet zyn bedoeling mij treilen. Het schot raakte de boom boven mijn hoofd. Natuurlijk ging ik er daarna vandoor. En daarom greep u de gelegenheid aan om vandaag de geweren van de kolonel eens na te kijken?, grinnikte ik. Precies. Ik had er een vermoeden van, dat het schot gegeven werd met een ongewoon soort geweer. Juist. U zult nu wel geen haast hebben om nóg eens in dat bos te gaan wandelen! M'n beste kerel, waarom niet? Het vogelleven fascineert me! Ik stond op en stak hem mijn hand ten afscheid toe. u moet me meenemen op uw vol gende toohten, dominee, zei ik. Twee mensen zien meer dan één. Geloof je dat werkelijk? De stem van de dominee klonk nu ernstig. Arlen, ik ben van mening, dat er in deze streek duistere en vreselijke dingen gebeuren. Waar ben jy naar aan het speuren? Ik voel, dat je hier met een vooropgezet deel bent. Eén enkel ogenblik kwam ik in de verleiding om hem m vertrouwen te nemen. De ernst in zijn stem was echt, dat voelde ik duidedyk. Maar ik wist dat ik mijn onderzoek alléén meest volbrengen. En de hele figuur van de dominee was tè twijfelachtig in ver band met alles wat hier voorviel, dan dat ik hem mijn vertrouwen kon schenken. Mijn c-cel hier? Niet anders als mijn gezondheid terug te krijgen, ant woordde ik dus. Na deze woorden nam ik afscheid van hem. Toen^ ik, het pad van de pastorie afdalend, nog eens omkeek, zag ik hem in de tuin me staan nakijken, 'n don kere zware figuur, met brilleglazen, die in het maanlicht glansden. HOOFDSTUK VI. Ik was van oordeel, dat 't tijd werd dat lk naar Londen ging om Branni- gan op te zoeken. Ho&wel ik nog maar enkele dagen weg was, vond ik dat ik hem genoeg te vertellen had* Boven dien was ik het niet met me zelf eens over de weg, die ik nu verder moest volgen. Ik was er van overtuigd, dat voortdurende bezoeken aan het Huis aan de Baai en nachtelijke speurtoch ten niet zouden leiden tot de oplossing van het mysterie. Burton reed na 't ontbijt mijn oude sportwagen voor. Ik vond het een zon derlinge combinatie: een chauffeur in zó'n versleten auto, maar we hadden nu eenmaal weinig gelegenheid cm on gestoord te praten en verder zou Brannigan hèm zeker ook willen zien. Ik stopte in Ghelmsford om Branni gan op te bellen. We hadden afgespro ken, dat ik hem niet in de Yard zou opzeoken, voor het geval we gevolgd werden. De plaats van onze ontmoe ting was een café ln een zijstraat van Fleet-Street. Burton was bezig met de motor, teen ik mt het postkantoor terugkwam. Raadt u eens, wie hier net langs gekomen is. zei hij. De kolonel. Nee, de dominee. Ik floot even. Het was niet in me opgekomen, dat iemand uit het dorp me had willen volgen. Geloof je, dat hij jou zag? Wis en waarachtig, meneer. Hij keek in deze riohting. Hij zat ln een Austin. Vijf kilometer voorbij. Chelmsford zag ik een Austin uit een zijweggetje komen, nadat wij daar gepasseerd wa ren, en achter ons blijven rijden opeen afstand van een paar honderd meter, hoe we onze -vaart ook beurtelings op- BW 43). Dat was wat! Panda had heter benauwd van! Aan de ene kant zaten de dames Woesteling in haar bedstede, zwaar met poken gewapend en aan de andere kant stonden er achtervolgers op de deur te bonzen en hier in het midden stond hij mét Joris, die er i in het nachthemd met de neepjesmuts alleen maar raar uitzag en verder niets deed! „Dat komt er van!" dacht hy maar hij kon niet eens bedenken waar het van kwam, want op dat ogenblik vloog de deur al open en de boze aéh- tervolgers kwamen naar binnen. Dat waren danGeofridus Goudbakker met Dop en nóg een trawant. Blijkbaar hadden zij het gevecht met Beu Piep- seh gewonnen, want dié was er niet hij. „Handen omhoog!" brulde Geofridus. „Waar is Goedbloed?" Maar nu werd 't de dames Woesteling toch werkelijk te machtig en met gierende gillen sprongen zij haar legerstede uit! En Joris wat deed Joris? Vocht hij? Stelde hij zich te weer? NeenJoris deed precies wat de dames Woesteling deden dat wil zeggen dat hij ook zyn armen in de lucht stak en gilde. En toen zag Geo fridus niets anders meer als gillende dames in lange hemden met nette mut sen op. „Trek ze die mutsen af!" riep hij. „Eén van hen moet Goedbloed zijn!" Maar de dames wilden haarmut- i sen niet kwijt en stelden zich met po- ken te weerEn Pandadie is er niet meer. Die is op het tweede plaatje onder Joris" rokken gesprongen, waar i niemand hem meer ziet. voerden en minderden. Zelfs in de voorsteden van Londen konden we onze achtervolger niet kwijt raken. Toen we in het drukkere verkeer kwamen, werd de afstand tussen ons en hem kleiner, zodat we steeds voor dezelfde verkeerslichten moesten wach ten. Opeens zag ik mijn kans. Een ge weldige tankauto kwam uit een zij straat en belette ons bijna door te rijden. Burton gaf echter snel gas en zodoende waren we het laatste voer tuig, dat nog net voor't grote gevaarte heen kwam. Ik hoorde de wagen, die ons achtervolgde, met geweld van de remmen gebruik maken. Laat mü er bij de verkeerslichten uit, zei ik. Breng de wagen naar Northumberland Avenue en kom te voet naar" het afgesproken café. Het plan werkte schitterend. Ik was nog maar net in een portiek geschoten, toen ik de Austin met de dominee over het stuur gebogen achter Burton aan zag racen. Ik nam de bus en zat enige ogenblikken later tegenover Brannigan in een aparte kamer op de afgesproken plaats. Burton arriveerde binnen niet al te lange tijd eveneens. De dommee bleef me achtervol gen en parkeerde vlak achter me. rap porteerde hy. En u had z'n gezicht moeten zien, toen hij merkte, dat ik alleen was. Hij nam zelfs niet de moeite me te volgen. Wie is die dominee? vroeg Bran nigan. In de vrij somoere kamer overheer ste de geweldige gestalte van de In specteur ons gezelschap. Zijn bruine verweerde gezicht was onbewogen, maar de kleine groeven bij zijn ogen duidden meer ncz aan te voren op grote vermoeidheid. Ik vertelde hem alles wat er te ver tellen viel. Brannigan Luisterde aan dachtig. Hy liet me de gebeurtenissen in het Huis aan de Baai, die culmi neerden in de schietpartij, in detail herhalen. Uitstekend, merkte hij op. Ik heb het gevoel, dat we in de goede richting bezig zijn. Heb je de indruk, dat het schot op jou gemunt was, of alleen op het meisje? Op het meisje, zou ik denken. Die vent, wie het ook was, kon schieten, dat staat vast. Als ze niet juist een trede lager was geweest, zou de kogel dwars door haar hoofd gegaan zijn. Geloof je, dat er voldoende licht was, om haar duidelijk waar te ne men? Ik dacht even na. voordat ik ant woordde. Ik ben er van overtuigd, dat het i onmogelyk moet zyn geweest t meisje daar op de stoep te identificeren. Het licht uit. de deur kwam van aentcuvn. I (Wurat vervuigai Ned. Herv Kerk Aangenomen naar Molkwerum A. J. Sohnelder, leger pred. te Gllze-Rfjen die bedankte voor Maas dam. Bedankt voor Den Ham (toez.) A. Breuxe te Glessen-Nieuwkerk voor Anael en voor Hedel J. T. Doornenbal te Oene; voor Broek op Langendfjk A. Makkenze te Tien hoven. Geref. Kerken Beroepen te Montfoort J. W. v. Hoek te Zuillchem. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen Houwerzyi J. H. v. d. Hoeven te Meppel; te Sappemeer H J. Mefjerlnk te Drogenam. Bapt. Gemeenten Beroepen te Nleuw- Weerdlnge J. Scholte te Virleschelo. Was Uw wol veilig in iTirjdi1 1^1 ALKALIVRIJ I 35 cl per pti VOOR ZATERDAG 23 APRIL Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: musette-klanken; 8.00: nieuws; 8 15: strydiled; 8.18: gram.muzlek; 9.00: muziek van Mendelssohn en Brahms; VPRO 10.00: „tijdelijk uitgeschakeld"; 10.05: morgen wijding; VARA 10.20: voordracht; 10.35: voor de arbeiders ln de continubedrijven: 11.35: muziek van Bach; 12.00: Jan Vogel en zijn accordeon orkest; 12.30: mede delingen; 12.33: Omroep-operakoor; 13 00: Ned. strijdkrachten; 13.30: Omroep-opera- koor; 14.00: als een bonte vogelvlucht; 14.20: Marinierskapel; 14.50: streekuitzen- dlng; 15.16: Vlncentlno; 15.45: voetbal reportage; 18.00: nieuws; 18.15: Roemeen se dansen; 18.30: Ned strijdkrachten; 19.00: artistieke staalkaart; VPRO 19.30: lezen ln de bijbel; 19.45: voor de Neder landers ln Duitsland; VARA 20.00: nieuws; 20.05: dingen van de dag; 20 12: varia; 20.15: BelgiëNederland; 21.00: socialis tisch commentaar; 21.15: BelgiëNeder land; 22.00: Je moet maar pech hebben; 22.15: België—Nederland: 23.00: nieuws; 23.1524.00: operette-selecties. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.12: Inleiding; 7.15: Sint Jorls- dag; 8.15: vlaggenparade te Purmerend; 8.30: nieuws; 8.45: wij gaan naar bulten; 9.00: voor de vrouw; 9.05: strijkkwartet; 9.30: waterstanden: 9.35: muziek van Ros sini; 10.00: klein, klein kleutertje: 10 15: muziek houdt fit; 11.00: de zonnebloem; 11.45: ouverture; 12.00: angelus: 12.03: planorecital; 12.30: mededelingen; 12.33: om en om; 12.55: zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13 20: om en om; 13.50: film en toneel; 14.10: Jacques Pills zingt; 14.20: Engelse les voor beginners; 14.40: George Pormby; 14 50: boekennieuws; 15.00: Reginald Dlxon, bioscooporgel; 15.10: naar het wonderland der muziek; 15.30: dub- belmannenkwartet; 16.00: volkshogeschool- uitzendingen; 16.10: gram.muzlek; 18.15: de schoonheid van het Gregoriaans; 16.45: de wigwam; 17.45: reportage; 18.00: Pro menade orkest: 18.30: Journalistiek week overzicht; 18.45: Promenade orkest; 19 00: nieuws; 19.15: St. Joris kampvuur; 19.30: gram.muzlek; 19.45: kampvuren langs de evenaar; 20 00: nieuws: 20.05: de gewone man; 20.12: gram.muzlek; 20 20: licht baken; 20.45: de stem van de week; 21.00: negen helt de klok: 21.45: spelregelkennis; 22.00: weekend-serenade; 22 30: wij lulden de Zondag ln; 23.00: nieuws; 23.15: strijk kwartet; 23.452.30: de Paasnacht ln de Slavisch-Byzantljn6e liturgie. AGENDA Noordelnde 2: K. en O Lezing lult. ter zee Wolters over de Sociaal medische dienst. 8 uur nam. Schouwburg: „n Zomerzotheid" door lemplum Musarum, 8 uur nam. Stadszaal. The HaJle Orchestra, 8 uur nam ZATERDAG: Casino K. en O. „Java's pracht en praal" 2.30 ea 4.30 uur nam Schouwburg: Gents» Toneelver. „Men sen ln pension". 8 uur nam. MAANDAG: Hazerswoude t ZwaantJM 't vergadering Coóp. Boerenleenbank.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5