Hyacinthenkwekers vragen: „Geef ons de feellmaatregelen terug!" Gunstige tendenz in Indonesië handhaaft zich STADSNIEUWS I Meisjes m de schoonmaak Met een enkel woord VRIJDAG 22 APRIL Toch is er nog veel terreur Van officiële zijde wordt o.a. mede gedeeld.', dat de achter ons liggende week wei nig verandering in het aleemeen as pect bracht. hetgeen betekent dat de gunstige dendens zich handhaafde. De moeilijke gebieden on Java de om gevine van IVIalang in de eerste plaats bleven zorgen baren, met dien ver stande intussen dat ook hier de toe stand in liet algemeen gesnroken niet ongunstiger werd. De activiteit der benden legt in die gebieden intussen nog een zware druk od de bevolking. Ofschoon het in de omgeving van Djokja met name in het gebied tussen Djokja en Solo eveneens nog onrustig is. verbetert de toestand in Djokja zelf duidelijk. Bantam blijft het deel van Java, waar het herstel het snelst in zijn werk gaat. On Sumatra is de ontwikkeling van zaken eveneens over het algemeen gun stig. De politieke sfeer te Djokja ontwik kelt zich niet ongunstig. Steeds groter wordt het aantal dergenen, dié de hui dige imnasse ontstaan door de non- coöperatieve houding van de Sultan rnoe blilken te ziin. Denachtelilke sluipschut tersactiviteit en intimidatie zijn nog niet bedwongen en d-it leet op het leven in Djokja een zekere druk. In de omgeving van Puvwokerto waren de benden actiever dan de vorige week; bii een actie van Nederlandse troepen werden 25 bendeleden gedood. In het gebied tussen Djokja en Solo. waar gro tere benden zich trachten te verzame len moesten de Nederlandse troepen enige ma'en ingrijpen; de bendeleden hadden zware verliezen. In het regentschap Brebes bleef de veilieheldstoestand onbevredigend In het regentschap Pekalongan en In de re sidentie Semarang is de toestandiets gunstiger. In Kraksaan (Oóst-JaVa) blijft de toestand ongunstig. Terreur doet zich in a)loT*lel vorm voor.. Wat de pas bezette gebieden op Su matra betreft. Is de levendige activiteit der patrouilles .'der Nederlandse troepen reden, dat de benden meer en'meer wor den versnipperd en hun greep ou de be volking in bepaalde streken verliezen. In sommige de'en van Tapanuli en van de Padangse bovenlanden laat de veiligheid buiten de grote centra -nog veel te wen sen over. In Noord en Oost Sumatra zijn talloze .tekenen van economische ople- ving. Het woord is aan de Republikeinen RUM MORGEN VOOR RAPPORT NAAR SURARNO. Naar aanleiding van het gebleken misverstand over de.1n het jongste com muniqué van de Unci vermelde formu lering van 'de uitspraak, die dr van Royen gisteren deed. verklaarde een woordvoerder der Nederlandse delegatie, dat dr van. Royen het reeds bekende standpunt van de Nederlandse regering duidelijk wilde stellen. „Het is echter - onjuist de conclusie te trekken, dat overeenstemming zou zijn bereikt over de terugkeer". Ten aanzien van Republikeinse be richten. Waarin gezegd wordt, dat aan Republikeinse zijde ..geen ruimte meer is voor verdere concessies", zeide de woordvoerder; „De Nederlandse delega tie meent, dat'zij thans zeer ver gegaan is in het geven van opheldering ten aanzien van de Nederlandse plannen en dat thans het woord is aan de Republi keinse^ delegatie om althans op enige door de Nederlandse delegatie gestelde vragen antwoord te geven. Zoals bekend, stelt de Republikeinse delegatie zich op het standpunt, dat op het ogenblik uitsluitend over de details van de terugkeer der Republi keinse regering naar Djokja kan wor den gesproken. De Nederlandse dele gatie acht echter de drie punten van het directief (ta.1. de terugkeer, het staken van het vuren en tiid en voor waarden voor de Ronde Tafel-Confe rentie) onverbrekelijk verbonden. De voorzitter van de Republikeinse delegatie. Moh. Rum. vertrekt morgen met enkele andere délegatieleden naar Banka om aan Sukarno en Hatta rap port uit te brengen over het huidige stadium van de besprekingen. De woordvoerder van de Unci deelde mede. dat de commissie een militair rap- *"»rt over de periode van 24 Januari tot 11 April per luchtpost aan de Veilig- he'dsraad heeft gezonden, waarvan de tekst na aankomst zal worden gepubli ceerd, Indonesische schuld bedraagt 5 milliard DRASTISCHE BEZUINIGINGEN NOODZAKELIJK. Drs A. Oudt. thesaurier generaal te Batavia heeft medegedeeld, dat de Indonesische staatsschuld gestegen is Ons Dislribuliehochje Nieuwe bonnen voor werkkleding Het C.D.K. deelt niede, dat de bon nen voor weiÊfcleding H 13 en L 13 tot. ander order geldig* zijn voor het kopen .van werkkleding. Op" de bonnen H 13 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keeper of sa.- tijn, een lange stofjas, eën lange witte jas, een labpratonumjas of 'h mouw- schort. Op de bonnen L 13 kap men kopen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen. Engels leer, manchester of pllow. een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas; De bonnen H 1 t.m. 12 en L 1 t.m. 12 en de rantsoenbonnen PC en FD blijven voorlc-pig geldig. nieuwe uitgaven. Bij de Uitgeverij „De Sleutel" te Haarlem en Antwerpen verscheen „De blijde In komst". een vlot geschreven jongensboek van dr A. Melchior. de auteur van de Walvisvaart der Willem Barendsz, dat een levendige beschrijving geeft van de In huldigingsfeesten van Koningin Juliana Het boek ls verlucht met een 100-tal Illustraties door de schrijver zelf ver vaardigd Bij H. P Leopolds Uitgeversmij N.V-. In Den' Haag verscheen van de hand van prof. Emll Lengyel „Siberië" een Interes sante verhandeling over een land. waar omtrent weinigen iets weten en dat toch ln hoge mat* belangstelling - verdient ln verband met zlln economische en strate gische belangrijkheid. tot ongeveer vijf milliard gulden. Het grootste deel van deze schuld ls aan het buitenland, hetgeen voor een ka pitaalarm land als Indonesië naar verhouding een zwaardere last bete kent dan voor kapitaalrijke landen. De heer Oudt vérklaarde, dat drasti sche bezuinigingen met opvoeding van de middelén, waar enigszins mogelijk is, noodzakelijk zijn om te komen tot een sluitende begroting. Dit laatste is no dig voor een gezonden financiële toe stand. Verder zeidè hij, dat de begro tingen van de na-oórlogse jaren be langrijke tekorten vertonen. In 1947 be droeg dit tekort b.v. bijna 1.9 milliard doch inmiddels is gebleken, dat het werkelijke tekort minder ls. De binnen landse schuld bedraagt thans 800 tot 900 millloen gulden plus 850 millioen aan uitgegeven muntbiljetten. „Wij kunnen niet op dezelfde voet doorgaan", aldus de heer Oudt. De begrotingstekorten worden in de hand gewerkt door de politieke situatie en de enorme smokkelhandel op Sin gapore. Voorts wees de heer Oudt nog op de zich steeds uitbreidende geld circulatie, die mede oorzaak is van het sprongsgewijze gestegen prijspeil. De terreur duurt voort BERUCHTE BENDELEIDERS GEARRESTEERD. Er vielen 9 doden, toen dezer dagen een fouragewagen voor militairen en politie nabij Pekalongan ln een hin derlaag reed en van drie. zijden met automatisch vuur werd beschoten. On der de doden waren 6 Indonesiërs; 'n militair, 2 politieagenten en 5 militai ren werden zwaar gewond- In Purwokerto is de electrlsche ver lichting uitgevallen doordat een mast van het hoogspanningsnet was opge blazen. Het herstel duurde enkele da gen. Een bus van het Malangse stads net werd even buiten de stad aange houden door een bende van 12 man. De passagiers, die moesten uitstappen, werden van hun geld en alle kleding beroofd, waarna de bus in brand werd gestoken. Een Indonesische keurmeester op de pasar te Sukoredjo in Oost-Java werd vermoord, waarna zlj-n hoofd werd af gekapt en op de omheining van de pasar werd gestoken. Voorts is kort geleden een convooi van Purwokerto naar Bumiaju bescho ten en aangevallen, waarbij een aan tal doden en gewonden te betreuren was. 290 personen zün gearresteerd in ver band met een overval op de onder neming Klambir Lima, nabij Medan, waarbij enige Nederlandse planters werden vermoord. Onder de gear resteerden bevinden zich verschillen de beruchte bendeleiders. De hoofd- dader, de 27-j. Bachtiar, trachtte in de vermomming van vruchtenkoop man uit Medan te ontvluchten naar Atjeh. Hü heeft reeds volledig be kend. Bankaraad over positie der B.F.O. De correspondent van Aneta te Pan- kalpinang meldt, dat de Bankaraad zfjn standpunt heeft bekend gemaakt met betrekking tot de B.F.O. Naar de mening van de Raad zal de B.F.O. niet als derde party kunnen deelne men aan de besprekingen. Zij dient echter partijen in hun streven naar overeenstemming te steunen, daarbij vasthoudend aan de resolutie van 3 Maart. De Raad is van oordeel, dat, zodra ae voorlopige besprekingen tus sen Nederland en de Republiek tot al gehele overeenstemming zullen hebben geleid, de Indonesische delegatie voor de Ronde Tafel-conferentie op grond van nader te plegen overleg tussen de Republikeinen en de B.F.O. dient te worden samengesteld uit vertegen woordigers van de Republiek en de B.F.O. MODERN MELKVEEBEDRIJF BIJ BUITENZORG. Vlak buiten de gemeente Buitenzorg, op ongeveer een kilometer afstand van de spoorhalte Batutulis, nadert een groot opgezet modern melkveebedrijf zijn Voltooiing. Op de bouwvallen van een oude boerderij zijn een drietal stal len voor melkvee gebouwd, resp. plaats biedend voor 94, 18 en 16 koeien, zodat ln totaal 128 stuks melkvee hier onder gebracht, zullen kunnen worden. De bedrijfsleider de heer Rosenbaum is met circa 50 Hollandse koeien als mede 2 dekstieren per boot uit Neder land vertrokken. Een terrein van 6 H.A. zal voor het weiden van dit vee dienen en geheel worden afgerasterd. Doel van het bedrijf is de voorziening van verse melk voor de stad Buitenzorg en even tueel ook Batavia. MORGEN EMMABLOEM-COLLECTE. Collectanten gevraagd! Men schrijft ons: Morgen wordt de jaarlijkse „Emma- bloem" collecte gehouden. De Emmabloemcollecte dient als aan vulling van de kosten der tuberculose bestrijding. Het Consultatiebureau aan de Middel weg 33 hier ter stede heeft in het afge lopen jaar 15023 patiënten behandeld! Dit is ongeveer 1/7 van de Leidse- be volking. Tevens werden 2700 huisbe zoeken door de verpleegsters afgelegd. De bestrijding der tuberculose is een sociaal belang, dat ieder burger „direct of indirect" ten goede komt. Het houden van een collecte is een barre noodzaak! Mede door de Paas- vacantie ls het winnen van scholieren als collecantt mislukt. Het organiseren van een collecte vergt veel tijd en moeite van degenen, die dit steeds belangloos doen, doch zonder medewerking van de burgerij is het een hopeloze taak. Wil een collecte in een stad als Lel den slagen, dan dienen er ongeveer 250 collectanten gedurende de hele dag be schikbaar te zijn. Uit de praktijk blijkt, dat indien men plm. 2000 personen aanschrijft, er on geveer 60 antwoorden op komen! Ook deze collecte dreigt te mislukken, tenzij U de noodzaak er van inziet. Ieder moet trachten zoveel mogelijk mede werking te verlenen en wel: a. door zich als collectant te melden aan de Middelweg no. 38, de collecte bussen kunnen gehaald worden van hedenavond 7 uur en morgenochtend van 8 uur af. (Jongens van 14 jaar en meisjes van 16 jaar af. Er wordt een wollen deken verloot onder de collec tanten!). b. door Zaterdag een geldelijke bij drage te geven. Giften worden ook gaarne tegemoet gezien per giro en wel: Penningmees ter van de Vereniging tot Bestrijding der tuberculose te Leiden, gironummer 45396. wg. Mr E. J. M. H. Bolsius, Dr G. Brouwer, directeur consul- tatiebureau t.b.c. bestrijding. Mevrouw M. Coebergh—Van Cranenburg. Mevr. E. L. HeskesVan, Bergen. A. J. B Poortman, arts. Zr H. Siblesz. huisbezoekster. Zr J. C Snijder, huisbezoekster. CLASSICALE COMMISSIE VOOR DE KERKMUZIEK. Het bestuur van de classis -Leiden der Ned. Herv. Kerk heeft een classicale commissie voor de kerkmuziek benoemd. In deze commissie hebben zitting ds W. H Kelder, Ned. Herv. predikant te dezer stede, de Leidse organisten Leo Mens en Piet Uiterlinden, dfe heer P. v. d. Voet en de heer A. Tollenaar, resp. organist te Warmond en te Alphen aan den Rijn. U.V.V. ORGANISEERDE MIDDAG VOOR OUDEN VAN DAGEN. Het comité, dat zich ten doel stelt het organiseren van ontspanningsmid dagen voor de ouden van dagen, heeft wederom een filmmiddag aangeboden. Gistermiddag omstreeks halfvijf was het druk voor het Casino-theater, waar vele bejaarden wachtten tot- de deuren zouden worden geopend. Het was velen aan te zien dat zè verlangden naar de dingen die komen zouden. Mevrouw v. Rijnbach heette de aanwezigen wel kom, waarna onmiddellijk begonnen werd met de film „Achter de wolken". De voorstelling duurde tot ca. 6^ uur en liet geen pauze toe; na afloop was het dus hoog tijd huiswaarts te keren. Dat het vertoonde op prijs werd ge steld, viel te constateren uit de voort durende, gespannen aandacht. Een woord van dank aan de directie van het Casino-theater, voor het ge heel belangeloos afstaan van haar the ater, ls hier zeker op zijn plaats. A.R.J.O.S.-VERGADERING. Woensdagavond verga-derde de Leidse A.R.J.OB. onder voorzitterschap van de heer C. Kromhout ln het Gebouw voor Ohr. Soc. Belangen. De heer P. Overduin leidde het on derwerp „Bedrijfsorganisatie" in. Aan de hand van verschillende rapporten gaf spr. een overzicht van de denkbeel den over bedrijfsorganisatie in A.R. j kring. In de discussie ging men op en kele problemen nader in. Ter sprake kwamen o.a. de taak van de overheid t.o.v. de bedrijfsorganen, de economi sche medezeggenschap van de arbei ders, de positie van de zgn. opgeorga- niseerden en de verordenende bevoegd heid. Tenslotte werden enkele huishou delijke zaken besproken. NOTABEL NED. HERV. GEMEENTE. Tot notabel der Ned. Herv. Gemeente te dezer stedé zijn gekozen de heren R. Bolderdyk, I, Eikerbout, Jac. de Geus, A. Knetsch, Joh. Sierat, J. Siere en D. Stigter. Leidse Chr Besturenbond ^>iiiiiii!iiiiiiii!i>|iiilliliiiïiiiiiiii!iiiiii!iiiiiiiiiiliiiiiiiiiifiiiiiiiiliiiiiiiiliiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilliilllliiiilililllllllilllllilllL'iH Dr G. BROUWER OVER DE BETEKENIS VAN HET DOORLICHTEN. In het gebouw voor Ohr. sociale be langen hield de Leidse Ohr. Besturen bond gisteravond een vergadering, waar in dr G Brouwer, de directeur van het Consultatiebureau tot bestrijding der T.B.C te dezer stede, het een en ander heeft verteld over de betekenis van het doorliohten. Vooraf heeft de voorzitter de heer G. Hordijk, herinnerd aan het overlijden van de heer W. Strijbis Pzn. een pionier der christelijke vakbeweging en vele ja ren vice-voorzitter van het Ohr. Nat. Vakverbond, waarna de secretaris, de heer W Veerman, belangstelling vroeg voor het 40-jarig bestaan van het C.N V dat op 2 Juli te Utrecht zal worden herdacht. Voorts deelde spreker nog mede. dat as. Donderdag de jaarver gadering van de L.C.B, zal worden ge houden. terwijl op Zaterdag 7 Mei in „Den Burcht" een kadervergadering is belegd. Dr Brouwer, die allereerst een tech nische uiteenzetting gaf van het door lichten, wees vervolgens od de belang rijke betekenis van dit onderzoek, voor al bij de bestrijding van de TBC Zo ls het nog kort geleden voorgekomen, dat na het overlijden van een baby van 3 maanden aan hersenvliesontsteking (in de regel een gevolg van T.B.C.) het ge hele gezin werd doorgelioht. de vader lildende bleek te zijn aan een zeer be smettelijke T.B.C. De man had hier zdf niet het minste vermoeden van Veelal bliift ln zulke gevallen het onderzoek niet tot het betreffende gezin beoerkt. Mocht op school een geval van TBC. worden geconstateerd, dan gaat men zelfs over tot onderzoek van de gehele klas. resp. school, Dr Brouwer juichte het toe. dat in de laatste laren allerlei eroeDen van personen zioh aan een vrij willig onderzoek onderwerpen. Ook de directies van tal van bedrijven gaan hierin voor. Zelfs gaan openbare licha men al zo ver. dat niemand meer ln dienst wordt genomen voordat de be wuste persoon is doorgelioht. Hoewel dit on Dractische gronden tot een onmoge lijkheid behoort (een tekort aan dokto ren en apparaten) zou het aanbeveling "rdlenen. dat de gehele bevolking werd doorgelioht. Toch is men door toepassing van een nieuwe methode al een heel eind in deze richting werkzaam en v/el door fotograferen van het beeld, dat on de gevoelige plaat is gekomen bij een massale doorlichting. Het onderzoek, dat op deze wijze plaats vindt, heeft tot voor deel. dat de te onderzoeken personen zich niet meer beihoeven uit te kleden. Een groot aantal personen kan op deze wijze in een minimum van tiid worden doorgelicht. Zij gaan even voor een scherm staan, worden dan doorgelicht, -terwijl op hetzelfde moment het beeld op de gevoelige plaat wordt vastgelegd. Op deze wijze kunnen plm 100 personen Der uur worden onderzocht, 't Geheel is een technische handeling, welke maar enkele seconden vergt en waarbij geen doktoren van node zijn. Enkele weken geleden heeft men in Pilnacker de^? methode toegepast, waarbu zich 95% van de bevolking vrijwillig heeft laten onderzoeken. In aansluiting op deze toespraak gaf spreker nog een demonstratie met een lichtkastie en enkele fotografische beel den. SCHOOLVOETBALWEDSTRIJD IN NOORDWIJK. Morgenochtend te 10 uur wordt op het terrein der V.V. „Noordwijk" aan de Binnenweg te Noordwijk-Zee een voet balwedstrijd gespeeld tussen een elf tol van de Openbare Muloschool aan de Pieterskerkstraat alhier en een ploeg, samengesteld uit de 450 Engelse school kinderen, die momenteel in Noordwijk logeren. De voorjaarstijd zou een ideale •tijd zijn, wanneer het woord schoonmaaktijd er niet als een zwaard van Damocles boven hing. Ach, die schoonmaaktijd De charmante Nederlandse huls vrouwen krijgen een verwoede aan blik, zij hebben geen tijd meer voor een rustig praatje of een geurig kopje thee, zij kijken haar man, noch haar poes of kanariepiet meer aan, zij zijn rijp voor de psychiater, want lijden aan een boen-complex. Misschien om zich van alle zon den in het afgelopen j-aar schoon te wassen Zó erg is het nu wel niet: inte gendeel, de huisvrouwen verdienen de mannelijke waardering in die schoonmaaktijd nog heviger dan anders. Maar de moeilijkheid is, dat de man er nauwelijks toe komen kan, van die waardering biy*k te geven. Want hy is bij thuiskomst zün gemakkelyk hoekje naast de kachel kwijt. De kachel is zelfs plotseling ver dwenen, of het nog koud is of niet. Die kachel móést weg, omdat het paste in het kader der schoon- maak-parade en omdat geen roet- spatje meer tegen de blanke ka mermuren meer plekken mag. Intussen zit die arme man dan in de kou Er zijn nog andere vreselijke dingen l De kamer staat totaal op haar kop: vutte lakens voor zover na de oorlog nog aanwezig veran deren de meubelen in huivering wekkende spookgestalten, emmers en boenders versperren de gangen en als de nachtmerrie van het wit ten er nog by komt, zyn de ellende en de chaos pas goed niet meer te overzien. Het is voor de man het beste in dat geval zyn biezen te pakken en de huisvrouw verder maar alleen haar schoonmaakfeest te laten opknappen. Er is voor een verstandig woord immers tóch geen tijd Maar we zouden onze huisvrou wen toch niet anders willen heb ben Na de lente-misère is het weer heerlyk en knus zitten op Uw schoongemaakte plaatsje, waar de boenwas lekker nageurt, de kraak zindelijke helderheid van de wan den afdruipt en de sfeer van het knusse Hollandse Binnenhuisje langzaam aan weer terugkomt. Daarom is het goed, dat deze kleine meisjes de kunst van de schoonmaak reeds vroeg leren: zij zullen ongetwijfeld de toekomstige •echtgenoten eerst ook met borstels en spinneraggen het huis uit ja gen, maar dan pruttelt na dagen van enerverende spanning weer het theelichtje en zullen zy opge lucht zeggen: „Vroeg geleerd, oud gedaan". En hoe! FANTASIO. Hllli!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllililllllllllllllllllllllllllllllllll|l|l|||||||||||il||!|||||||||||j||||rH By het oversteken van de Rijns- burgerweg ter hoogte van Posthof kwam gisteravond de 72-Jarige H. J. v. d. V.. wonende aan de Rijnsburgerweg. te vallen, ten gevolge waarvan hy door een juist passerende auto van de lucht strijdkrachten werd aangereden. Met een schedelbaslsfractuur, een bloedende hoofdwond en een gebroken linkerpols werd het slachtoffer door de E.H.D. naar 't Acad, Ziekenhuis overgebracht. (Van een speciale medewerker). De hyacinthenkwekers zien met grote beduchtheid de gevolgen tegemoet van de vrijlating der hyacinthenteelt, z oals die onlangs door de Minister is afgekondigd. Zij hebben dan ook in vergadering met grote meerderheid zich uitgesproken voor weder-instelling van de beperkende maatregelen voor de hyacinthenteelt. Risico's onderschat? De hyacinthenteelt heeft altijd een bijzondere plaats ingenomen in het bloembollenvak. Omdat de hyacinth z.g. meerjarig is, dwz. dat het meerdere jaren duurt voor zich nieuwe bollen vormen, vereiste deze teelt altijd een gezonde financiële basis, wilde men het zolang kunnen uitzingen. Zodoende was de hyacinthenteelt gro tendeels in handen van de grotere be drijven. die over de nodige reserves be schikten om risico te kunnen nemen. In tegenstelling met de teelt van tulpen BINNENLAND De Burgemeester van Den Haag opende gisteren onder grote belangstelling de tentoonstelling „Vrye tijdsbesteding". Onder auspiciën van de Haagse Jeugd Actie hebben meer dan 1700 Jonge Hage naars hier de werkstukken bijeengebracht, door hen ln hun vrije tijd met veel toe wijding vervaardigd. Gistermorgen ls op de Gelderse kade te Amsterdam een motorrijder, wiens motor plotseling defect raakte, ln volle vaart op een langs de kant geparkeerde bakfiets gereden. De motorrijder, de 27- Jarlge monteur D. van wyk, werd op slag gedood. Zijn vader, die op de duo zat liep een zware wond aan het rechterbeen op. Tegeiyk met het Franse voetbalteam, dat morgen te Rotterdam tegen de Oranje-elf zal uitkomen, arriveerde gis termiddag met de K.L.M -Convair „Paulus Potter" uit Parys op Schiphol de beroem de Amerikaanse negerzanger Paul Robe son. Na een oponthoud van twee uur ver trok hy met het UJn vliegtuig naar Stockholm. HIJ zal zyn concert-tournée door Europa besluiten met een concert reeks ln de Scandinavische landen. Hierna zal hij naar de Ver. Staten terugkeren. Gistermiddag ontving het gemeente bestuur van 's-Gravenbage officieel het Hallé-orkest uit Manchester in het Ge meentemuseum. De wethouder van Onder wijs en Kunstzaken, de heer J. van Zwljn- dregt. memoreerde o.a. ,de verdiensten van de dirigent, de heer John BarblrollL Drie sleepboten en twee loodsboten, die voor Poolse rekening- op verschillende Nederlandse werven zijn gebouwd, zyn gistermiddag te Rotterdam door de pre sident van de Stichting Nederlandse Scheepsbouwexportcentrale. de heer D. O. Endert Jr. aan een Poolse commissie overgedragen. Agenten te Roosendaal hield een tweetal lieden aan. dat hen verdacht voor kwam. Zij bleken afkomstig ült Sneck en Leeuwarden en waren gezamenlijk ln het bezit van 150 paar Nylonkouscn, die kennelijk uit Beleië waren gesmokkeld. De smokkelaars werden Ingesloten. Tijdens de Jaarlijkse herdenklngs- plechtigheid op het Erekerkhof aan de I Zeeweg te Bloemendaal. welke georgani seerd wordt door de Bond van ex-politieke gevangenen in oorlogstijd op de 10e Mei, zal de herdenkingsrede worden uitgespro ken door dr J. E. baron de Vos van Steenwyk, Commissaris der Koningin ln Noord-Holland. In 1952 zal Breda het 70Ó-1ar'ig be slaan als stad herdenken. Reeas thans worden plannen ontworpen om dit Jubi leum op grootse wijze te vieren. In een bos- en heldeterreln van de Ver. tot- Behoud van Natuurmonumenten te Olsterwljk ls gistermorgen brand uitge broken. De bosbrandweer ter plaatse, ge assisteerd door de brandweer uit Boxtel kon het vuur ln bedwang houden en inperken. Er ging ongeveer Vier hectare bos en helde verloren. De oorzaak ls onbekend. Dr J. de Hartog ls benoemd tot directeur van de afdeling Ned. Antillen van de Stichting Culturele Samenwerking tussen Nederland. Indonesië, Suriname en de Ned. Antillen. Alle Indonesische vrouwenverenigin gen hebben gisteren een „Kartlni-da^" gehouden ter gelegenheid van het feit. dat 70 jaar geleden Raden Kartinl. een dochter van een der regenten van Japara, werd geborexi Zij wordt beschouwd als de pionierster \an de emancipatie der Indonesische vrouwen en stichtte o.a. scholen. Naar haar zyn thans vele scholen on cur&ui-sen voor vrouwen genoemd. Gistermiddag recipieerde het Uitvoer Contröle Bureau voor Tuinbouwproducten ln Pulchri Studio te Den Haag. ter gele genheid van het 25 Jarig Jubileum, onder grote officiële belangstelling. Het woord werd gevoerd door de heer Zwaan, voor zitter van de Ned, Ver. van groenten, fruit en aardappelen exporteurs, de In specteur van het Uitvoer Controle Bureau en de hfeer A. Abrahamse, namens het technisch personeel van het U.C.B. buitenland Een Israëlisch woordvoerder heeft verklaard, dat negen Israëlische soldaten om het leven :-yn gekomen in de r.aoy- heid van Belt Jibrln, waarop zij in een j hinderlaag vielen. I Kolonel Hoesnl Zalm. de minister president van Syrië, heeft per vliegtuig een bezoek gebracht aan Cairo en aldaar een onderhoud gehad met koning Faroek van Egypte De Verenigde Staten zullen overleg plegen met de ondertekenaars van de vredesverdragen met Roemenië, Hongarye en Bulgarije om eén beslissing te nemen over de te treffen maatregelen ten aan zien van de beweerde schendingen van de clausules betreffende de rechten van de mens ln genoemde verdragen. Deskundigen van de geheime dienst van de Amerikaanse luchtmacht zijn bezig met het samenstellen van een „encyclope die voor bombardementsdoelen". Hierin worden doelen Vérmeid, die ln een toe komstige oorlog zouden worden aange vallen. President Truman heeft David K. Bruce, hoofd van de missie voor het plan- Marshall in Parijs, benoemd tot ambassa deur ln Frankryk. De benoeming moet nog door de Senaat worden goedgekeurd. De wereldfederatie van vakverenigin gen heeft, ter gelegenheid van de komende viering van de één Mei-dag. een manifest uitgegeven, v/aarin wordt verklaard dat slechts eenheid van de werkende klasse over de gehele wereld „de aanstichters tot een nieuwe oorlog" de nederlaag kan bezorgen. In het manifest, dat werd uitgegeven door het hoofdkwartier te Parijs, wordt het uittreden door de Britse. Amerikaanse en Nederlandse nlet-communlstlsche vak bonden veroordeeld. Naar verluidt, zyn ten gevolge van ongeregeldheden te Asmara, de hoofdstad van de vroegere Italiaanse kolonie Eri trea, een aantal Italianen gedood en enige gewond. De onlusten vonden hun oorzaak ln rassentegenstellingen. De negerzanger Paul Robeson werd te -Stockholm ln het Concertgebouw uit gefloten door het publiek toen hij com munistische liederen ten gehore bracht. i}ndanks het gefluit en gestampvoet van zy'n toehoorders bleef Robeson rustig doorzingen (U.P.). I en narcissen, was deze teelt dan ook de laatste jaren economisch gezond. Dit was oorzaak voor de Commissie ter bestudering van de Moeilijkheden op Bloembollengebled, die in Maart 1948 haar rapport (het z.g. Bloembollenrap port) aan de Minister van Landbouw uitbracht, te adviseren, de hyacinthen teelt vrij te geven. Men was van oor deel, dat dit zonder risico kon geschie den. terwijl men vertrouwde, dat de kwekers zelf zoveel gezond verstand zouden hebben, dat ze eigener bewe ging de teelt zouden beperken in die mate. dat een stabiele markt zou wor den verkregen. Het blijkt echter, dat dit vertrouwen, door de Minister bij de motivering van zyn beslissing tot opheffing der maat regelen uitgesproken, niet ten volle ge deeld wordt door de kwekers zelve. BEZWAREN VAN HET VAK. Een dezer vakmensen grondde zyn bezwaren tegen des Ministère beslissing op de volgende overwegingen. De beslissing zal ongetwyfeld velen er toe leiden, de teelt van hyacinthen uit te breiden, Men moge dit misschien een onverstandige zakenpolitiek vinden, maar het feit ligt daar, dat zulk een po litiek maar al te veel gevolgd wordt. Is de prijs hoog (ten gevolge van schaars aanbod) dan gaat men uitbreiden, met als onvermy'deiyk gevolg, dat na ver loop van tijd die prijs, door overvloedig aanbod, weer gaat dalen tot soms de sastreuze diepten. Allereerst vreest men, dat een niet onaanzienlijk kwantum uit de markt zal worden genomen voor het kweken van nieuwe bollen. De hyacinthenbollen worden nl. door het z.g. snyden of hol len zodanig behandeld, dat daarin door „verklistering"- zich nieuwe kleine bollen gaan vormen, die mettertijd tot normale grootte uitgroeien. Hierdoor ontstaat onvoldoende aanbod, terwijl anderzijds venvacht mag worden, dat met enkele jaren dit omslaat ln een overvloedig aanbod, met als gevolg een onstabiele markt. Daarenboven heeft men dit bezwaar, dat de Minister wel de teelt vryiaat. maar wat de prijzen betreft, de handel aan banden legt, zodat het natuurlijk evenwicht niet wordt hervonden. Wat de kwekerij betreft luistert dit evenwicht vrij nauw. Wil men het hui dige areaal handhaven, dan is het vol doende dat circa 5% van de bollenpro. ductie aan de handel wordt onttrokken voor de vorming van nieuwe bollen. De hyacinthenkwekers, die tot nog toe hun belangen in zekerp zin beschermd zagen door de regeling van Overheids wege, vrezen nu voor een zeer onge- Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Laura Adrlana. d. van W. Blok en A. L. de Jong; Johannes Lconardus, z. van R. C. van Vliet en M. C. van Meurs; Leen- dert, z. van G. W. Hendriks en H. Krijgs man; Marlus Johannes, z. van J. J. Ba- velaar en J. Laurier; Martlnus Johannes, z. van F. Diemer en A. E. van der Does; Jaap Frans. z. van A. T. Maassen en B. G. van Haeften; Wilhelmlna Maria, d. van J. J. Boetekees en W. Moll; John Paul, z. van C. F, van Leeuwen en E. J. M. Ouwerkerk; Johannes Gerhardus, z. van K. Calkhoven en M. M. van den Berge. GETROUWD: H. van Dyk Jm en G. Verboon Jd. ONDERTROUWD: J. van Eek jm 27 jaar en G. J. Keljzer Jd 26 jaar; K. Groenendijk Jm 20 jaar cn G. Bergman Jd 18 Jaar; A. L. M. Heere Jm 25 Jaar en c. j. Ouwerkerk jd 20 jaar; j. p. Ouwereerk Jm 24 Jaar en c. j. van der Voort Jd 23 Jaar; c. Rusman Jm 26 jaar en j. c. Houthoff Jd 25 jaar; H. Steenbeek. Jm 25 Jaar en M. van Akooy Jd 24 Jaar; S. Vldak Jm 38 Jaar en A. Waasdorp Jd 24 Jaar; j. Zlerlkzee Jm 27 Jaar en p. Kop jd 22 Jaar; D Blansjaar wednr Jm 34 Jaar en N. Martljn Jd 29 Jaar; D. J. van Duyvenboden Jm 26 Jaar en E. van Ark Jd 24 Jaar; N. LlgtVoet Jm 22 Jaar en E. Demmenle Jd 19 jaar; A. F. J. Strijk Jm 27 Jaar en A. Mulder Jd 23 Jaar; H. J Plso Jm 28 Jaar en P. S. Kuperus jd 29 jaar; J. J. Guldcmond Jm 35 Jaar en H. C. van der Zeeuw Jd 35 Jaar; C. J. van Leeuwen Jm 25 Jaar en S. P. van dei; Linden Jd 23 Jaar. OVERLEDEN: A. Visser, man, 72 Jaar; J. P. Bonarlus. man, 55 Jaar; S. Masurel, wed. van J. Ciere, 90 Jaar; E. G. Groenewoud, dr., 6 Jaar. wenst „particulier initiatief", dat de tot dusver gezonde hyacinthenteelt zeer nadelig zou kunnen beïnvloeden, niet alleen tot schade van kwekerij en handel, maar ook van ons land. Zeer sterk kwam dit gevoelen tot uiting op de vergadering, die dc ver eniging „De Hyacinth" onder voorzit terschap van dé heer W. H. Driehul zen hield, en waar men uitsprak, met een zeer grote stemmenmeerderheid (157-44), dat de maatregelen voor de hyacinthenteelt weer zullen moeten worden ingevoerd. GEEN EENSTEMMIGHEID. Principieel was men het hier dus wei over eens maar. de voorafgaande dis cussie had overduidehjk aangetoond, dat men helemaal niet'eenstemmig was over de manier waarop dit moest wor den verwezeniyktEnkelen wilden weer uitgaan van de oude teeltbewyzen 1947/ 1948; anderen wilden daarby voegen het areaal, dat zij, die niet over die teelt- bewijzen beschikten, in het seizoen 1948/ 49 hadden beteeld. Omdat men het hier over niet eens kon worden, besloot het bestuur ten slotte, slechts over de principiële kwestie te doen stemmen, en de uitwerking nog eens nader te be kijken. Men verwacht nu niet zonder span ning op de beslissing van de minister. Het is bekend, dat deze voorstander is van het langzamerhand geheel vrijlaten van de teelt. Zyn beslissingen zijn dan ook volkomen in overeenstemming met de adviezen van zyn ambtenaren, die zitting hadden in genoemde Commis sie. Zelfs de motivering dier beslissingen loopt parallel met de conclusies, van het Bloembollenrapport. Mocht de minister afwijzend beschik ken op het verzoek van de hyacinthen kwekers. dan zal het inderdaad verder geheel aan henzelf liggen, of ze hun belangen in zodanig grote lijnen zien, dat ze "n ruïneuze handelspolitiek kun nen voorkomen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2