Eerste Kamer accepteert grenscorrecties met 25 17 stemmen Na veel moeite en boze woorden WEERBERICHT De Chinese regering van Nanking naar Kanton 88ste Jaargang VRIJDAG 22 APRIL 1949 00 No. 26673 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Gisteren heeft ook de Eerste Kamer met 25—17 stemmen de regering ge machtigd om by K.B. voorlopige voorzieningen te treffen in verband met de mogelijke toevoeging van enig Duits grondgebied aan 't grond gebied van het Rijk. Dit is dus net optijd, want de voorgenomen technische grenscorrecties gaan morgen, Zaterdag, in. Maar dit besluit kwam slechts met moeite tot stand en pas na veel boze woorden. (Van onze parlementaire Redacteur) Motie Algra aangenomen Na de reeds door ons gepubliceerde rede van minister Stikker, die voor het eerst in deze Kamer het woord voerde, besprak minister Van Maarseveen de formeel juridische kant van zaken. MINISTER VAN MAARSEVEEN SPREEKT. Hij zette uiteen, dat het Ver. Ko ninkrijk, Amerika, de Sovjet-Unie en Frankrijk het recht hebben grenscor recties te doen plaats hebben. De vraag zou kunnen rijzen, of Duitslahd daarbij als een geheel zou (moeten worden beschouwd en of Rus land aan de correcties moet medewer ken. Gezien het feit dat Rusland in het Oosten de Duitse grens eenzijdig heef t gewijzigd, meent spr. dat mag worden aangenomen, dat Rusland de onder havige onbeduidende correcties niet besoiiouwt als geheel Duitsland betref fende. Voorts betoogde hij, dat het land oorlogsreglement op liet ogenblik niet van toepassing is op Duitsland, zodat moeilijkheden uit dien hoofde niet te wezen zijn. Door ondertekening van het Proto col te Parijs zijn de correcties naar 's ministers oordeel nog niet goedge keurd. Naar de gewone opvatting is een protocol geen verdrag. Voorts zette de minister om. uiteen, dat het gewenst is het Nederlandse recht in de betrokken gebieden te doen gelden. Na diens betoog schorste voorzitter Kranenburg de vergadering voor een halfuur om aan de leden gelegenheid te geven tot onderling overleg. In tweede termijn vond de heer Wen- delaar (V.V.D.) de mooi begonnen dag ontaard tot een Diés Atei (zwarte dag) voor het parlementair democratisch sy steem door de dwangpositie, waarin de regering de Kamer had gebracht. Wü handhaven onze zakelijke bezwaren, aldus spr., maar zullen nu om politieke redenen voorstemmen. Want om wille van Indonesië mogen wij thans in geen geval een kabinetscrisis riskeren. „.Onbegrijpelijke dwang", „consti tutioneel ongehoord", „onbehoorlijke houding tegenover de volksvertegen woordiging", „catastrophale conse quenties" dat waren zo enige uit drukkingen uit het onderling beraad der P v. d. A.-fractie over de houding der regering, die de heer Woudenberg (Arbeid) daarna wereldkundig maak te. Maar het overgrote deel zijner fractie zou net zo doen als de V.V.D. Een kleine minderheid wilde niet on der het juk doorgaan. De regering diende echter te begrij pen, dat de fractie door haar in een zeer onaangename situatie was ge bracht De kruik gaat zolang te water, tot zij breekt, waarschuwde de heer Woudenberg. „Dan zal de kruik nog lang te water gaan", vond de heer Schalker (Com munist), „want de protesten zijn maar comedic." De heer Algra (A.-R.) wijzigde zijn motie in de door de regering verlangde zin. Zijn fractie zal tegen het wetsont werp stemmen. Het parlement wordt hier door de regering in een dwangpo sitie geplaatst, terwijl het hier toch gaat om een kwestie, die niet in ver houding staat tot dit krasse middel. Moet het later met alle beslissingen van de Europese Federatie zo gaan? De regering verzwakt juist haar posi tie door dit doordrijven. De heer Beaufort (Kath.) noemde de houding der regering teleurstellend en betreurenswaardig. Persoonlijk zal hij. als gisteren gezegd, toch voorstemmen, mits de regering belooft er serieus naar te streven t.z.t. de betrokken bevolking vrijelijk te laten stemmen tot welk land zU wil behoren. Maar de Kath. fractie achtte het ge bruik van dit- uiterste middel van het stellen der kabinetskwestie staatkundig niet verantwoord. Het is toch een onbeduidende zaak, waarin de Kamer op zuiver zakelijke gronden met de regering van inzicht verschilt Zou het internationale pres tige der regering door deze dwang juist nief aan kracht inboeten? En ook het nationale prestige? Of is men soms re geringsmoe? (Gelach). Dit schijnbaar Krachtig optreden is een symptoom van innerlijke zwakte, aldus de heer Beau fort, Maar het allergrootste deel der fractie KOUDE NACHT De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest, matige wind tussen West en Zuid. Vannacht en morgenochtend I w*mi7 bewolking met in het binnen- iand kans op lichte nachtvorst. Mor sen ovprriag weer meer bewolking met is ter enige regen ten Noorden van de grote rivieren. Ongeveer dezelfde tem peratuur a!s vandaag. •Opgemaakt te 10 uur). 23 APRIL ?*0n cp: 5,^s uur; onder' 19.50 uur. Maan op: 4.24 uur; onder: 14.35 uur ti (LK) «oog water te Katwijk te 0.21 en 12 50 uur. zal nu voorstemmen. Enkele tegenstan ders en weifelaars zal de regering nu aan haar kant vinden De heer Kolff (C.-H.) is door de voortreffelijke rede's van de ministers tevreden gesteld. Maar was het zware geschut wel nodig? De houding zijner fractie is niet gewijzigd. Drie zijn vóór en twee tegen. De heer Ruys (Kath.) vindt de hou ding der regering politiek onbehoorlijk. Hij zal maar niet aan de stemming deelnemen. Minister Stikker legt uit. dat de re gering zo heeft gesproken, wijl enige leden daar zelf om hebben gevraagd. Hij wijst er nog eens op, dat door af stemmen of uitstel de onderhandelings positie van de regering zou worden on dermijnd. Een verklaring over een volksstem ming in de betrokken gebieden kan nu niet gegeven worden. Dat komt straks bij de vredesonderhandelingen aan de orde. DE STEMMING. Bij de nu volgende stemming werd het wetsontwerp aangenomen met 25 tegen 17 stemmen. De 25 leden, die zich voor het wets ontwerp verklaarden zijn: Van Lies hout, Teulings, Van Velthoven, Van Voorst tot Voorst, Nijkamp, Berger, Kropman, Steinkühler, Witteman, De Bruyn en Regout, allen KVP; Bron- gersma, mcj. Tjeend Willink, Kievit, Hoogland, Jonkman, mr J. Cramer, Van Walsum en Kranenburg, P. v. d. A.: Kolff. Vixseboxse en De Zwaan, C.H. en Wendelaar, Bierema en Mo lenaar WD. De 17 leden, die hebben tegengestemd zijn: De Wilde, Woltjer, Tjalsma, Anema, Schipper, Algra en Rip, A.R.; Pollcma en Revers, C.H.; Beaufort en Barge, KVP: j. J, Kramer en Wou denberg, P. v. d. A.; Van Santen, Brandenburg, Schalker en Schoonen- berg, C.P.N. De heer Ruys de Beerenbrouck (KVP) was tijdens de stemming niet in de zaal aanwezig. De motie-Algra inzake Eems en Dol- lard werd hierna aangenomen met 39- tegen 4 (comm.) stemmen. VERSLAGENHEID IN WEST-DUITSLAND. Aan de Duitse grensbeambten in de correctiegebieden is aangezegd, dat zij van gistermiddag hun bureaux moeten verhuizen naar de nieuwe douaneposten, Het besluit van de Eerste Kamer heeft in West-Duitsland een zekere verslagenheid gewekt, daar in de laatste tijd de hoop gevoed was, dat de Nederlandse Senaat in laatste in stantie de correcties niet zou goed keuren. De minister-president van Noord-Rjjnland-Westfalen, dr Arnold, heeft gisteravond verklaard, dat hij ook thans de hoop op een „bevredi gende regeling" der grenskwestie nog niet heeft opgegeven. De Europese gedachte heeft volgens hem zo diep wortel geschoten, dat zij „door een momentele foutieve beslissing niet ge remd kan worden". Het probleem der Duitse Westgren zen blijft- volgens Arnold, tot aan het vredesverdrag evenzeer open als dat van de Duitse Oostgrenzen. De regering van Noord-Rijnland-Westfalen ziet daarom geen aanleiding om een afscheidswoord te richten tot de Duitsers, wier geboor tegrond thans onder vreemd bestuur geplaatst wordt, aldus zeide hij. „Wij zullen de strijd om het natuur lijke reoht der zelfbeschikking voor on ze landgenoten niet opgeven. Pas een Duitse bondsregering zou bij de onder tekening van het vredesverdrag het laatste woord in deze kwestie kunnen spreken". Over zijn bezoek aan Nederland zeide Arnold: „Ik heb het als een plicht be schouwd, in het laatste uur door een persoonlijk bezoek aan Nederland te wijzen op de grote politieke en psucho- logische betekenis der grensveranderin- gen. Dit is misschien niet in overeen stemming met de regel der orthodoxe diplomatie. Ik geloof evenwel, dat de- gehen, die zorg hebben voor het recht van hun vaderland, het niet begrepen zouden hebben, wanneer ik niet het uiterste gedaan had. Een Nederlandse minister zou in de zelfde omstandighe den niet anders hebben gehandeld". „DE JUISTE TOON AANSLAAN!" Aan de Duitse pers heeft dr Arnold verslag uitgebracht van zijn reis naar Nederland en gezegd, dat zijn voor naamste indruk van het bezoek was, dat de oorlog in de mentaliteit van Nederland grote veranderingen heeft gebracht, die het voor Duitsers moeilijk maken zich gehoor te verschaffen. Het was volgens Arnold de taak der Duit sers, te trachten deze reminiscenties voor een meer positieve instelling te genover Duitsland te doen plaats ma ken. Arnold riep in dit verband de Duitse pers op er voor zorg te dragen, in be schouwingen over de Duitse verhou ding tot Nederland „de juiste toon aan te slaan". Hjj zeide dat zeer v&ak de Nederlandse openbare mening aanstoot heeft genomen aan „niet tactvol gekozen opmerkingen van Duitse zqde". Bij aankomst op het vliegveld van Londen, werden de eerste minister van Pa kistan, Liaqat All Khan en zijn echtgenote de Begum Liaqat Ali Khan, met bloemen«£Uirlandes begroet door Syed Wasif Hussain, de 15-jarige zoon van de president van het Mohammedaanse Kashmir Verbond in Londen. - De Pa kistaanse premier zal de conferentie bijwonen van eerste ministers van het Britse gemenebest, die gisteren in Londen begon. Dil nummer bestaat uit acht pagina's. De militaire steun aan de pact-landen en niet-pact-landen Senator Tom Conally (democraat voor Texas), voorzitter van de Se naatscommissie voor buitenlandse be trekkingen, welke thans het wapen program voor steun aan het Atlan tische Pact bestudeert, heeft ver klaard, dat de ondertekenaars voor 1.130.0(i0.000 dollar aan militaire steun zuilen ontvangen. Conally zei, dat in dit bedrag be grepen zijn „de overdracht van uit rusting en surplusmateriaal en ook grondstoffen uit de V.S." Minister Acheson heeft de Senaats commissie voor buitenlandse betrek kingen meegedeeld, „dat de kosten van het totale program voor militaire hulp over het belastingjaar 1950 ongeveer 1.450 millioen dollar zullen bedragen". Onder dit bedrag valt dus ook de mi litaire hulp aan landen buiten het Atlantisch Pact, zoals Griekenland en Turkije, aldus Conally. De politieke en militaire doeleinden van de militaire hulp aan afzonderlij ke landen waren besproken cp een vergadering die werd bijgewoond door Acheson. LouU Johnson (minister van Detensie), Av. rell Harrlman. de rei zende ambassadeur voor het plan- Marshall, en -e Eca-adviseur Aiex Her.derson, zo deelde Conally veroer 1 mede Op cte/t oes» ten vergadering 1 had Acheson vers. ara dat „het pro- j gram voor militaire nulp noidzake ijk I was met net ecg op de toestand in j Europa, of er mi wel of geen Atlan- I tisch Pact was." Debat ter V.N. voortgezet GROMYKO MAAKT WEER EENS PROPAGANDA. De politieke commissie der V. N. zette het debat voort over het proces tegen kardinaal Mindszenty en de 15 Bul gaarse Protestantse geestelijken. Tot stemming kwam het nog niet. Bij het voortgezette debat over de voormalige Italiaanse koloniën, ver klaarde de Sovjetrussische afgevaardig de Gromyko, dat de toestand in de voormalige Italiaanse bezittingen onder Brits bestuur slechter was geworden. Hi) beschuldigde Groot-Brittannië en de Verenigde Staten ei van de voor malige Italiaanse koloniën onder elkan der te willen verdelen „voor aanwen ding in eigen belang dat meestentijds een militair en strategisch karakter draagt" en slechts enkele kruimels voor Italië en Ethiopië te willen overlaten. John Foster Dulles, de Amerikaanse afgevaardigde, zeide. dat Groot-Brit tannië en de Verenigde Staten bewijs geleverd hadden van hun goede trouw door het onderwerp voor de VN. te brengen. Gromykc zou beter kunnen zwijgen, totdat de Sovjet-unie de kwestie van de toekomst der door haar bezette gebieden voor de V N. had gebracht. Er zouden een tiental naties meer om de tafel zitten, aldus Dulles, ware het niet dat het veto van de Sovipt-unie dit had veriideld. en nog een tiental andere staten zouden vertegenwoordigd geweest ziin. wanneer zii niet .in de macht van de Sovjet-unie waren ge raakt! Mc N®il (Engeland) verwierp de aan val op Engeland als propaganda. De West-Duitse grondwet SITUATIE ERNSTIG. Heb sociaal-democratisch ontwerp, dat Woensdag be Hannover door de partijraad is goedgekeurd, is gisteravond aan de vertegenwoordigers van de an dere West-Duitse partijen te Bonn overhandigd. Het aantal van 185 arti kelen van het vorige ontwerp is in dit nieuwe ontwerp teruggebracht tot 124. Het nieuwe ontwerp bevat drie princi piële verschillen met het oude: 1. nieuwe financiële clausules, in over eenstemming met de geallieerde wen sen, 2. beperking van de invloed op de wetgeving, welke is toegedacht aan de federale raad. die de regeringen der staten vertegenwoordigt; 3. beperking van de aanvankelijke opsomming van persoonlijke rechten, waardoor de veel omstreden artikelen over de invloed van de kerk op het godsdienstonderwijs op de staatsscholen worden geëlimineerd. Dr Adenauer, de Christelijk-democra- tische voorzitter van de assemblee te Bonn, heeft verklaard, dat de resolutie van de socialistische partijraad en de verklaringen van dr Schumacher „het moeilijk maken aan de Indruk te ont komen, dat de sociaal-democraten een voudig geen grondwet en geen compromis met de Christelijk-democraten willen". Leden van de kleine liberale partij, die in de assemblee te Bonn op de wip zit, verklaarden, dat zij accoord gingen met de zes principes, die zyn neerge legd in de door de socialisten in Han nover aangenomen resolutie; zij be schouwden de situatie als „uiterst ern stig" vanwege de toenemende spanning tussen de twee grote partijen. De Duitse sociaal-democratische par tijleider, dr Schumacher, is door een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken beschuldigd van het gebruik van „dictatoriale taal" je gens de Westelijke geallieerden. Zulks had betrekking op de verklaring van Schumacher, volgens welke men slechts tot een compromis inzake de West- Duitse ontwerpconstitutie kon komen, ..indien geen verdere geallieerde Inter ventie plaats vindt". PESSIMISTISCH GELUID UIT AUSTRALIË. De Australische minister voor immi gratie. Calwell, heeft verklaard, dat het mogelijk is. dat Amerika gedwongen zal zijn Engeland en Japan in een derde wereldoorlog te gebruiken als „reusach tige vliegdekschepen". In dat geval zou Japan weder bewapend en de industrie opgebouwd worden. „Australia's pro bleem zal dan zijn wie of Japan weer ontwapenen zal", zo voegde hij er aan toe. „Japan zal spoedig onze machtigste tegenstander worden". Hij zeide, dat Australië minimaal 10 en maximaal 25 jaar had om zich op een nieuwe oorlog voor te bereiden. „Wij hebben 20 mil lioen mensen nodig om Australië te ontwikkelen en te behouden". HET VREDESCONGRES TE PARIJS. Op het „vredescongres" te Parijs zijn gisteren o.m. aan het woord geweest Zilliacus, het opstandige Labour-lid, de sovjet-schrijver Fadejef, mevr. Eugenie Cotton voorzitster van de internationale federatie van democratische vrouwen, de Hongaarse bisschop Bereczky en de sovjet-publicist Ilja Ehrenburg. Allen keerden zich tegen de „oorlogsophit sers" van het Atlantisch pact en be zwoeren de vrede te redden. AMERIKAANSE UNIVERSITEIT EN WETENSCHAP. Beschouwing- van dr A. Valentine. Voor het Nederland-Amerika Insti tuut heeft dr A. Valentine, hoofd van de Nederlandse missie van de ECA, te Amsterdam 'n causerie gehouden over aspecten en problemen van de Ameri kaanse universiteiten. Hij wees er op. dat het gevaar voor al te grote spe cialisatie bij het hoger onderwijs in de Ver. Staten zeer groot is. Er zijn ech ter tekenen, die er op wijzen, dat het hoger onderwijs cp bredere basis zal worden toegepast, teneinde de acade mici een grote algemene ontwikkeling te geven. In ieder geval zo zei hij stijgt de kwaliteit der Amerikaanse universiteit. Waar het vroeger een voorrecht was aan de academie tc worden opgeleid wordt het thans langzamerhand als een goed recht beschouwd. Ook dit houdt echter een gevaar in, n.l. dat te velen de wetenschap niet om haar zélfs wille beoefenen, doch uitslui tend om zich van een graad te ver zekeren, die hoge verdiensten garan deert. TWEE NIEUWE STERREN ONTDEKT Dr Willem Luyten, hoofd van de astronomische afdeling van de Minne- sota-universiteit, heeft de ontdekking van een paar sterren bekend gemaakt, die zich dichter bij de aarde zouden be vinden dan andere, met uitzondering van de ster Alpha in het sterrenbeeld de Stier. Dr Luyten deelde voorts mee. dat in December 1948 op een van de nieuwe sterren een geweldige atoom explosie was voorgekomen. Dit kon na melijk alleen de enig juiste verklaring zijn voor de flikkeringen, die 15 minu ten lang werden waargenomen Geen andere bron van energie zou zulks kun nen te weeg brengen, aldus de sterve- kundige. De sterren, die in het sterre- beeló de Walvissen, werden ontdekt, be vinden zich, naar dr Luyten meedeelde, op meer dan honderd lichtjaren afstand van de aarde. De sterren draaien ongeveer iedere 20 k 25 jaar om elkaar heen op een af stand, die drie maal groter is dan die van de aarde tot de zon. De sterren hebben een rode kleur en lagere temperatuur dan de zon en om ze met het blote te zien, zouden zij 100 keer sterker moeten schijnen. Er ziin plaatsen in het Hollandse landschap waar het mogelijk is van twee lente-attracties tegelijk te genieten. In de buurt van Hillegom prijken de bloei ende perebomen tegen de achtergrond van kleurige bollenvelden. Kenneth Royall afgetreden President Truman heeft thans me degedeeld, dat Kenneth Royall afge treden is als minister voor het leger der Verenigde Staten van Amerika. Hij kon echter niet mededelen wie de opvolger zou zijn. De brief met het verzoek om ontslag was 28 Februari gedateerd. Royall had verklaard, dat recente, persoonlijk gehouden inspecties ge toond hadden, dat het leger zich over al in goede staat bevindt. De inspec ties van Royall hadden Truman in het geloof gesterkt, dat er geen oorlog voor de deur stond. Truman zeide geen verdere belangrijke veranderingen in het defensiesysteem te beogen. 51 doden op de Engelse oorlogsschepen In vele delen van Zuid-Ohina is de guerilla-activiteit opgelaaid, nu de eer ste communistische strijdkrachten de Jangtse ziin overgestoken. Volgens het militaire nieuwsbureau van de regering komen gecombineerde land-, zee- en luchtstrijdkrachten in ac tie tegen de 3 000 communisten, die een bruggehoofd hebben gevestigd bii Woe- hoe, 100 km ten Westen van Nanking. Verwacht wordt, dat de communisten ook de rivier zullen oversteken bil Thl- wei, 115 km ten Oosten van Nanking, waar zij 2.000 rivierschepen en ongeveer honderd zware kanonnen hebben gecon centreerd. Het militaire persbureau meldt voorts, dat drie communistische legers artille rie-aanvallen hebben geopend van drie eilandjes in de Jangtse. tegenover Tiki- ang tsjen. tussen Woehoe en Fatoeng. Vijf treinen met soldaten van de re gering zijn gisteravond uit Nankine naar Tangpoe gezonden. 50 km van de hoofd stad verwilderd, waar ook een over- steckpoginc werd verwacht. De laatste twee bruegehoofden van de regering op de Noordelijke Jangtse- oever ten Oosten van Nanking. Loewei en Kwatsjou. ziin in handen van de communisten gevallen. Ook het eiland Sjo sjan tsjou, 20 km ten N O. van Tsjinkiang. is door hen bezet. De communistische leider zei. dat de waarnemende president Li tsoeng-jen een laatste gelegenheid zou worden ge boden het uit 24 nunten bestaande vre- desDrogram te tekenen als hij in Nan king zou blijven. Aan de communistische troepen Is be vel gegeven „alle reactionnaire elemen ten onder de Kwomintang te elimineren, alle oorlogsmisdadigers te arresteren en met voorlopigp regeringen te onderhan delen over de regionale regelingen". Op een gistermiddag eehouden ver gadering van de voorzitters van de uit voerende. wetgevende en controlerende joean is beslaten tot onmiddellijk ver trek van de leden der regerin? en van het parlement naar Kanton per vlieg tuig en per trein. Zoals gemeld ziin de Britse oorlogs schepen de ..Londonen de ..Bïaok Twee doktoren zijn er in geslaagd de ..Amethyst" per vliegtuig te bereiken. De korvet en het vliegtuig zijn beide door de artillerie der communistische troe pen beschoten, De commandant van de „London" deelde in een radioboodschap mede. dat het thans onmogelijk Is de ..Amethyst" de Jangtse .te doen afvaren. Van niet- officiële. doch betrouwbare zijde wordt vernomen dat. als gevolg van de beschie ting, op de Britse oorlogsbodems 41 op varenden zijn gedood en 51 gewond. Ge meld wordt, dat aan boord van de „Lon don" 15' doden zijn gevallen, terwijl 20 opvarenden werden gewond. Het schip heeft, als gevo'g van de beschieting, in de soheepswand aan bakboord 12 gaten. Aan boord van de Amethyst ziin 19 op varenden gedood en 23 anderen gewond, onder wie acht ernstig. Van de opva renden van de „Black Swan" zijn er 5 gewond. Ook bevinden zloh aan boord van de korvet nog onveveer 30 zieken Ten slotte werden negen opvarenden van de torpedoboot jager ..Consort" ge dood en drie anderen ernstig gewond. Te Sjanghai zijn 59 leden der beman ning en vier Chinese bedienden van de „Amethyst" per trein aangekomen. Som migen van heh werden op draagbaren uit de trein gedragen. Deze overleven den van de korvet verklaarden dat zij, onder door de communistische troepen afgegeven vuur. naar de oever van de Jangtse waren gezwommen. Vervolgens zijn zij. over een afstand van ongeveer 11 kilometer nsar de spoorweg gelopen. Velen dezer opvarenden van de „Ame thyst" waren gekleed in katoenen bui zen en broeken, zoals deze door de Chi nese regeringstroepen worden gedragen Zij verklaarden deze kledingsstukken te Tsjangtsjou. dat in de nabiiheld van de olaats is ge'egen. ter hoogte waarvan de korvet werd beschoten, te hebben ont vangen. Edward Youde. de 25-jarige eerste se cretaris van de Britse ambassade te Nanking en voormalig luiten?.nt-tar-zee van de Britse marine, heeft de Jangtse overgestoken: hii wil trachten verbin ding te krlieen met de bevo1beKher« der communistische troepen in tegenover Nanking gele^n stellmcen. teneinde plaeteeüik een staken ven het vuren te bereiken, waardoor de slachtoffer^ van de ..Amethyst" in vehie-he'd zouden kun nen worden «ebraoht. In een levcndiep - - ----- -I .cr-iw.sr beschrijving van de Swan" naar S.ia^hai tei uzeek-erd. daar aanval. d:p op de ..Amethv t"' werd uit- zii door het vuur der com mu-'sten de gevoerd ver™>ve-rio onder-officier H:arh Amethvst" niet konden be-c'kcn Vol- dat a?r boord van de k°rve: t'i'sp witte gens Engelse mededel'nger zou ook van t.;n ^Q ?r;,nc)_ de Zuideliike oever dus d'or de nat'.o- ten «y»r v,0f ffior „otT1_ nalisten op ^e s-henrr ^evuurd ziindoor mitn'--ten m?^°n e-v«r kleurenblind „opgewonden eenheden". Iziin gsweest". ze.de hij. Extra verlichting op de bevrijdingsdag Behalve op Koninginnedag is het toegestaan op 5 Mei a.s. extra ver lichting te ontsteken. DE LUCAS PASSION TÓCH EEN WERK VAN J. S. BACH? De componist Piet Ketting, leraaj aan het Toonkunstconservatorium te Rotterdam, en Henk Dieben, leraar aan het Muziek Lyceum te Amsterdam, zijn bezig een wetenschappelijke verhande ling te schrijven over de Lucas Passion, waarin zij willen aantonen, dat deze compositie een Jeugdwerk is van Johan Seb. Bach, daterend uit 1704. Zij zijn namelijk na langdurige bestudering van de partituur van de Lucas Passion, o.m. tot de conclusie gekomen, dat dit werk van de schepper van de Mattheus Passion moet zijn. In musicologische kringen werd tot dusverre aangenomen, dat de Lucas Passion van een onbekende auteur moest zijn, hoewel 'n door Bach eigen handig geschreven, maar ongesigneerde partituur bekend is. Twee bewindvoerders over „De Telegraaf" TER VESTIGING VAN NORMALE TOESTANDEN. In vervolge op zijn reeds eer gepubli ceerde. besluit tot het treffen van een voorziening in het bestuur van „De Te legraaf" heeft de Persraad tot alge meen bewindvoerder over deze onder neming benoemd de heer W. H. van Baarle te 's-Gravenhage. thans lid van de Persraad. De heer Van Baarle heeft zich bereid verklaard de leiding van het bedrijf voorlopig op zich te nemen ter vestiging en consolidering van nor male toestanden ter drukkerij. Hij zal worden bijgestaan door een technisch bewindvoerder. Als zodanig is benoemd de heer J. Sikkema te Amstelveen. Aangezien de bewindvoerders voor hun beleid verantwoording verschul digd zijn aan de Persraad, zal de heer Van Baarle voor de duur van zijn be vind niet fungeren als lid van dit col lege. DIRECTEUR DER STAATSMIJNEN OVERLEDEN. Hedennacht is in zijn woning te Oirs- beek nadat hij reeds geruime tijd ziek was geweest, dr Ir D. P. Ross van Len- nep, directeur van de Staatsmijnen, overleden. KOOS VORRINK ZAL SPOEDIG ZIEKENHUIS VERLATEN. Thans loopt hij op krukken. Koos Vorrink, de voorzitter van de P. v. d. A. zal spoedig in staat zijn het ziekenhuis te, Kopenhagen te verlaten waar hij zich bevindt om te genezen van de verwondingen die hii tijdens 't vlieg- tuigongeiuk opgelopen heeft. De geneesheren zeiden dat hij in be gin Mei uit het ziekenhuis ontslagen zal worden en dat hij dan enige tild ergens in Denemarken zal verblijven om weer op krachten te komen. Vorrink loopt reeds op krukken door het ziekenhuis. Hii heeft ais wens uit gesproken daar zo lang mogelijk te mog-n blijven om vol led hersteld te zijn alvorens naar Nederland terne te keren .om -i^n werkzaamheden te her vatten. (U.P.). ÏJMUIDER PIEREN WORDEN ONTMANTELD. Vcrig jaar werden de twee zware Duitse o'jnxers. die op de ultei den der IJmuioer pieren stonden, gedeel telijk :p2ebia<5en GLter°n is ie ^ljks- waterstaat beg-nnen de kop van de pieren seheel te »zaii-o:en en oiuuen- kert zullen er ->Uuwe llcntopotanden worden gtplaatol.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1