opsmmOKTSAIA7A/ WARMOND HEI HUIS AAN DE BAAI Landarbeiders-pensioen van zes tot twaalf gulden f Mei a.s. reeks van belangrijke sociale voorzieningen Jubileum van bezinning en siudie Pamela em de gs-reaziger Radio-programma 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 21 April 1949 Tweede Blad No. 26672 (Speciale berichtgeving) Als op 1 Mei a.s.. naar redelijkerwijs ma? worden verwacht, het „Bedrijfs- pen ioenionds voor de Landbouw" in werking treedt, zal daarmede een reeks van sociale voorzieningen rijn getroffen voor een aantal mannelijke landarbeiders in de land-en tuinbouw en de veehouderij, dat op rond HOO.C0O wordt geschat. Toen op 26 Maart j.l.dc wet betreffende verplichte deelne ming in een bedrijfspensioenfonds van kracht was geworden, is de „Stich ting voor de Landbouw" de eerste geweest die voor haar bedrijfsgroep vergunning tot het instellen van een dergelijk pensioenfonds heeft aan gevraagd. Voor de agrarische bevolking van Nederland was dat van de al- lergrootste betekenis. Aantal deelnemers 200.000 De heer J. C. Schroder, directeur van het Fonds (voorheen wiskundig adviseur bij de Rijksverzekeringsbank) vertelde ons dat deze nieuwe voorzie ning zowel ouder doms-, als invalidi- teits-, weduwen- en kinderpensioen omvat. Vooral aan het ouderdomspensioen was in de land- en tuinbouw zeer grote behoefte Het gaat in op het 65ste jaar en bedraagt voor het eerste jaar f. 6— Het stijgt echter geleidelijk voor degenen, die in de loop der jaren aan ce~ beurt komen voor pensioen (die dus al meerdere malen premie hebben betaald) en zal, als de regeling 40 ja3r werkt, het maximale bedrag van i. 12 p.w. hebben bereikt. Het invalidi teitspensioen is tweederde van het ouderdomspensioen, het weduwenpen- sioen bedraagt f. 5 p.w. tot aan het 50ste jaar, het kinderpensioen f. 1 per week per kind, welk pensioen voor ouderloze kinderen verdubbeld wordt. De premie bedraagt een rijksdaalder per week, behalve voor jle jongere ar beiders (1720 ja-ar), voor wie f. 1,25 per week moet worden gestort. De premie, die wordt betaald gedurende de tijd dat de arbeider werkzaam is, wordt voor de helft door de werkgever en voor de helft door de werknemer gedragen. Maar omdat de lonen der mate laag zijn dat het premiegeld 'daar feitelijk niet meer af kan, -heeft de regering het voorstel van de Stich ting goedgekeurd om bij de inwerking treding van het fonds de lonen zoveel verhogen als de door de arbeiders te betalen premie bedraagt. Hetgeen er op neer komt, dat de volle last moet worden gedragen door de werkgevers, zij het dan dat alle organisaties met die maatregel hun instemming hebben betuigd. Voor de berekening van het pensioen eer arbeiders, die in de komende 40 jaar de 65-jarige leeftijd bereiken, is een schaal opgemaakt, welke aangeeft op hoeveel uitkering de betrokkene recht heeft. Gelijk gezégd is het mini mum (met terugwerkende kracht tot 1 Mei 1947) f. 6,— p.w. Wie op die datum 60 jaar was, ont vangt t.z.t. een pensioen van f. 6,44. Wie 50 jaar was f. 7,44, 40 jaar: f. 8,84, 3G jaar: f. 10,69 en 25 jaar: f. 12,—. De premie-betaling begint op 1 Mei a.s. Over de afgelopen twee jaar zal echter een aanzienlijk bedrag aan pen sioen moeten worden uitbetaald. Om die kosten te dekken heeft de regering goedgevonden dat daarvoor het Lan-d- bouw-Egallsatiefonds zal worden aan gesproken. Bij de verkoop van zegels en het uitbetalen van de pensioenen zullen de Boerenleenbanken worden ingescha keld. Aangezien de organisatie onmogelijk alleen van Den Haag uit kan geschie den, zijn er een goede 600 plaatselijke commissies (sociale verzekeringscom missies) ingesteld, die geassisteerd door inspecteurs van het hoofdkantoor het contact onderhouden met de betrokkenen. Zij zijn al ongeveer een i Als werkgevers bezwaren hebben, jaar lang m werking en hebben be- kunnen zij de premie eveneens in het reids ongeveer 100.000 landarbeiders te Spaarfonds deponeren. Over het feit boek gesteld en van hen alle beno digde gegevens verzameld. Natuurlijk kon de medewerking van de arbeiders tot dusverre alleen op basis van vrijwilligheid worden ver kregen. Men neemt echter aan dat de plattelandsbevolking zal begrijpen dat zij haar eigen belangen dient door zich zo spoedig mogelijk by de commissies te melden. En men ge looft ook wel dat de animo straks bepaald groeien zal als men consta teert dat verschillende 65-jarige dorpsgenoten in het genot van een pensioen van f. 6,p.w. worden ge steld. Natuurlijk zal men sommige betrok kenen met de „sterke arm" mee ten dwingen. Natuurlijk zullen er ook mensen zijn die gewetensbezwaren heb ben. Met laatstgenoemde categorie is echter rekening gehouden in de wet. Voor arbeiders, die bezwaren hebben tegen elke verzekering, wordt de week- premie van f. 2.50 in een Spaarfonds gestort. Het aldus verzamelde bedrag, met de rente, krijgt de arbeider of zijn weduwe later ter beschikking. Uiteraard zal het lager 2ijn dan het normale pensioen. dat het daar dan weer uit wordt ge haald tan behoeve van de normale pensioen-verzekering van de arbeiders, die van ds houding der patroons niet de dupe mogen worjen, moeten zij verder maar niet denken. Arbeiders, die hei oedrijf tijdelijk verlaten (in verband met seizoenwerk- loosheid verrichten zy dikwijls tijdelijk ander werk) hebben de gelegenheid om gedurende een half jaar de pre miebetaling vrijwillig voort te zetten. Wie na bijv. tien jaar uit het bedrijf gaat, heeft op zijn 65ste jaar recht £j> een pensioen uit het Fonds voor cie Landbouw, dat een vierde deel bedraagt van het bedra-g dat hem zou zyn toegewezen als hij er onaf gebroken werkzaam was gebleven. In de loop van 40 jaar zal hij dus o.a. in vier verschillende bedrijven, die alle een eigen fonds hebben, werk zaam kunnen zijn en toch ongeveer zyn volledige pensioen boeken, zy het uit vier verschillende kassen. De kleine zelfstandigen vallen ge heel buiten de huidige regeling en der halve ook inwonende zoons, voer zover zij geen loonovereenkomst hebben. Met de camera in, Poëzie-album bracht smaadschrift aan het licht JALOUZIE ALS DRIJFVEER. De politie te Uithoorn is er in ge slaagd een ergerlyke vorm van smaad schrift aan het licht te brengen en de schuldige te arresteren. In de Tebu teerfabriek «te Uithoorn werkte als baas van de smederij K. Re kelhof. Eind 1948 ontving de directie een anoniem schrijven, waarin Rekelhof be schuldigd werd van diefstal van lood en koper. Zijn doen en laten werd nauw keurig geobserveerd. Zijn situatie werd zeer moeilyk en hij nam ontslag. Hfj vond een andere betrekking, doch we derom kwamen anonieme brieven, waar in R. van diefstal beschuldigd werd. De politie ging toen zslfs zover, huiszoekin gen bij hem te verrichten. Er werd ech ter geen spoor van door hem gepleegde diefstallen gevonden. De politie besloot ten slotte kostte wat het kostte, er ach ter te komen wie de schrijver der brie ven was en dit gelukte met behulp van een toevallig aangetroffen poëzoe-album, waarvan het handschrift bijzonder veel leek op dat van de briefschrijver. Het album behoorde aan de dochter van een goede „vriend" van Rekelhof. Deze bekende uit jalousie Rekelhof had een zeer goede positie bij de Tebu de brieven geschreven te hebben. Inmid dels is Rekelhof volledig gerehabiliteerd: hij zal weldra weer in de teerfabriek werkzaam zijn. Wat het onderzoek voor al bemoeilijkte was het feit, dat er in derdaad diefstallen in de fabriek waren gepleegd. De echte dader is inmiddels gearresteerd GRATIE VERLEEND. Bij Kon. Besluit is gratie verleend aan W. M. Willemsen, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam. De dood straf is veranderd in levenslange ge vangenisstraf. Bliksemvlucht van emigranten NIEUW LEVEN OP DE CANADESE VLAKTEN. Gistermiddag zyn van Schiphol ver trokken 49 volwassenen, 7 kinderen en 3 babies als de jongste Nederland se emigranten naar Canada. De reis naar het nieuwe vaderland geschied de per speciaal chartervliegtuig van de K.L.M. Het was de eerste keer, dat op deze wijze emigranten uit oris land vertrekken. Deze vlucht is een expe riment, dat wanneer het slaagt, het begin zal zyn van een lange reeks van vluchten. Alleen al dit jaar wachten 6 k 7 000 Nederlandse boerenzoons en -dochters om een nieuw leven te beginnen in de wijde Canadese vlakten. 2500 zijn er dit jaar met schepen van buitenlandse maatschappijen vertrokken. De overigen zullen nu met twee Nederlandse sche pen en K.L.M.-vliegtuigen de reis ma ken. Ér is grote haast bij, want om streeks 15 Juni begint in Canada het seizoen en ieder die later komt loopt een kans, dat zijn plaats door een andere buitenlander is ingenomen. De vlucht, die de 59 grote en kleine emigranten gistermiddag begonnen, is een ware bliksemvlucht. Vanochtend stonden zij reeds aan de grond in Montreal en enkele uren later arriveer den zij op hun plaats van bestemming. Een enkele onder hen begint als zetboer maar veruit het grootste deel als arbei der met de mogelijkheid op de duur crediet te verwerven en een eigen boer derij te beginnen. NEDERLANDSE WAARNEMERS BIJ AMERIKAANSE MANOEUVRES. De Nederlandse militaire attaché te Parijs, generaal-majoor A. G. J. M. F. van der Kroon .alsmede generaal-ma joor A. T. C. Opsomer en verscheidene andère Nederlandse officieren zijn op het hoofdkwartier van de Amerikaanse strijdkrachten te Stein aangekomen. Zij zullen, gelijk gemeld, de Amerikaanse manoeuvres als waarnemers bijwonen. Duyv UITREIKING VAKDIPLOMA'S E.V.O. Aan de beste Nederlandse beroepschauffeurs. In een druk bezochte bijeenkomst in het Bouwcentrum te Rotterdam werd gisteravond voor de eerste maal in ons land aan 122 chauffeurs het vakdiploma uitgereikt, ingesteld door de Algemene Verladers en Eigen Ver- voerdersorganisatie (E.V.O.)district Zuid-Holland De alg. seer., mr Greebe, deelde mede, dat een uniform diploma in drie ran gen is ingesteld, n.l. een bronzen, een zilveren en een gouden. Men hoopt deze landelijke regeling op 3 Mei a.s. te kunnen doen ingaan. De heer J. J. Oster, Rijksinspecteur voor Zuid-Holland, wenste de gediplo meerden geluk en zeide tenslotte: „U kunt zich thans rekenen tot de beste onder de Nederlandse beroepschauf feurs." Namens de chauffeurs sprak de heer J. Eland woorden van dank. „Wij wil len niet alleen een gouden diplo ma," zo zeide hij o.m., „maar ook een diamanten." Tenslotte werden de diploma's met toepasselijke woorden uitgereikt. INTERNATIONALE TUINBOUW- CONFERENTIE TE LONDEN. Aandrang op samenwerking. Tot voorzitter der bovengenoemde conferentie werd gekozen de heer E. H. Gardener (Ver. Koninkrijk) en tot vice- voorzitter de heer Alphonse Coninx .(België), De heer J. Linthorst Homan (Neder land). de voorzitter van de commissie van de Ifap voor Europese economische samenwerking, zeide, dat het voor West- Europa moeilijk is om een agrarische eenheid te vormen. Alles wat wij kun nen verwachten is: samenwerking tus sen de nationale landbouworganisaties en de nationale regeringen. Deze sa menwerking moet zo sterk gemaakt worden, dat gezegd kan worden, dat er eigenlijk één Europese landbouw is. De leider van de Nederlandse delega tie, graaf Van Lijnden van Sandenburg, sprak over het stelsel van coöperatieve groenten- en fruitveilingen en de ver gunningen con tróle op de tuinbouw in Nederland. "N Foto L D /V«n Win FEUILLETON door ANDREW MACKENZIE, vertaald uit het Engels. 13) Geen wonder, dat u dan bijna neergeschoten wera. Het zit hier vol stropers. Laat het eén lesje voor u ZIJD. Judith was naar haar kamer ge bracht. Zodra de kolonel zich er van overtuigd had. dat ze ongedeerd was, begaf hij zich naar de telefoon. De aominee sloop naar de kamer van het meisje. Ik bleef wachten, maar hij wenkte me om mee te gaan. Judith lag op haar bed met gesloten ogen eii haar blonde haar lag op het tussen uitgespreid Haar tante hield haar een flesje reukzout voor. Ze is van schrik flauwgevallen, Ki Eöith Simpkins. De een of andere stroper was zeker aan het schieten in de bossen en vuurde per ongeluk in d«e richting. Dat weet ik.nog zo niet.... De dominee hield Judith's hoed om hoog, die hij van de grond opgenomen had, toen we het huis binnengingen, ■net was een hoed een hoge bol en een voile. De kogel ging door de bol van de noed. Als hij twee centimeter lagerwas geweest, was hij door haar hoofd heen gegaan. I De kolonel, die de kamer binnenge komen was en deze woorden van de dominee hoorde, verbleekte. Zijn zus ter vertrok geen spier van haar ge acht. Ze nam de hoed uit dominee's handen en bekeek deze nauwkeurig. Het ls niet te geloven, mompelde Judith's oogleden bewogen zich even. ze keek in het rond en gaf dan een verschrikte gil. Ik kan er zo niet mee doorgaan, nep ze uit, ik weet zeker, dat ik nog eens vermoord zal worden, en opeens barstte ze in hartstochtelijk snikken I Huil niet, m'n kind, drong haar tante zachtjes aan. Je bent hier vei ns, dat weet je toch. De anderen stonden weinig op hun gemak om de twee vrouwen heen, als I vvaren ze er niet zeker van wat ze I ®°esten doen. Ik kon nooit goed een I vrouw zien huilen. Instinctief ging ik I naar het meisje toe, en een arm om I naar heen leggend, sprak ik troostende I woorden. Lanazamerhand werd haar gesnik minder, I - Ik .geloof, dat ik nu maar ga sla- pen, fluisterde ze. We lieten het dienstmeisje by Judith achter en gingen terug naar de zitka mer. Edith Simpkins strompelde naar haar stoei bij het vuur, waarin ze zwij gend ging zitten, terwijl de kolonel de gebeurtenissen van de nacht aan een politie-inspecteur uiteenzette, die een korte verklaring van allen, die 't schot vanuit de bossen gehoord hadden, op tekende. Vanaf de stoeptreden duidden we hem aan, van waar we meenden dat het schot afgevuurd moest zijn. Of schoon hij de taak klaarblijkelijk als hopeloos zag, besloot de inspecteur toch een snel onderzoek in te stellen. Het spijt me allemaal toch zo, zei de kolonel, terwijl hij ons weer naar binnen geleidde voor 'n laatste drank je. Ik denk, dat het de een of andere stroper is geweest, die een wrok koes tert. Ik antwoordde niet. Ik had mijn eigen ideeën. Zelfs de dominee waagde zich niet aan een opinie. De kolonel bracht ons weg in de auto. Gedurende de rit was hij zwijgzaam. Ik merkte op, dat hij de actetas by zich had. Aangezien hij wat nauw zat, bood ik hem aan de tas naast mij te houden, maar hij weigerde dit. Van de chauf feur kon ik niet veel zien, behalve dat hij een klein rond mannetje was met een kaal hoofd en puntige oren. De wagen stopte voor het postkan toor in het dorp. De dominee en ik stapten uit, maar de kolonel bleef zit ten. Een prettige frisse avond, merkte hij op. Ik denk dat ik nog wat om ga rijden om deze vreemde geschiedenis te overdenken. Kunnen we uw brieven voor u posten? vroeg ik. Nee, bedankt. Ik heb nooit veel vertrouwen in die dorpspostkantoortjes. Ze weten veel te veel van je zaken af. Kom me vooral neg eens opzoeken. De dominee en ik keken de wegrij dende auto na. Dit lijkt me wel genoeg opwin ding voor één dag, merkte ik op. Ik vina dat we een goede straffe whisky verdiend hebben voor we gaan soupe ren. Waarom ga je niet mee naar de pastorie, m'n beste, vroeg de dominee. Ik ben er zeker van, dat mijn huis houdster voldoende voor ons beiden heeft, ook al leven we gerantsoeneerd. Ik stond op het punt te weigeren, want ik wilde graag alleen een en an der overdenken, maar aangezien deze wonderlijke dominee me misschien heel wat op zou kunnen helderen, besloot ik de invitatie te aanvaarden. Als een half uur oponthoud u niet te veel is, zal ik graag komen, ant woordde ik. Maar ik moet eerst even Juffrouw Clitherwood spreken. Voor Rose Cottage stond Burton, over het hekje van de voortuin ge leund, met een philosofisch gezicht naar een grote gele maan te kijken. Ik vertelde hem haastig wat er in het Huis aan de Baai gebeurd was. Hij floot even voor zich heen in verrassing. De zaken beginnen daar in bewe ging te komen, meneer. Inspecteur Brannigan sohijnt het toch bij het rechte eind gehad te hebben. Wat stelt u zich nu voor te doen? Zal ik nog eens op m'n eigen houtje gaan kijken om te zien of ik een aanwijzing kan vinden over die schietpartij? Dat zou niet erg verstandig zijn, antwoordde ik. In en cm het huis zal men voor de rest van de nacht waak zaam zijn. Je kunt beter eens naar het dorp lopen en kijken of er eventueel vreemdelingen vallen waar te nemen. (Wordt vervolgd) 42). Terwijl Joris zich druk-babbe- lend iri een nachtgewaad hulde en Pan da verbaasd toekeek, gingen de bedstee deurtjes langzaam steeds een beetje wijder openDaarachter hadden de dames Woesteling zich vredig te rusten gelegd en je begrijpt wel, dat de adem haar in de kelen stokte, toen zij nu door een onrustig gefluister uit haar zachte sluimering werden gewekt! En w&t moesten zij er wel van denken, toen zy daar in haar kamer enkele gedaanten zagen, van wie er één een neepjesmuts omstrikte, die zij pas gisteren geplooid en gesteven hadden om ze voor een vol gende verschoning te bewarenMet sidderende handen zochten de beide da mes Woesteling de kachelpoken, die zij altijd voor zelfverdediging mee naar bed namenen juist toen ontwaarde Joris haar. Hij maakte 'n beleefde bui ging en sprak zacht-vriendelijk: „Schrikt niet, eerbare vrouwen! Ik maak u mijn compliment over de witheid van dit nachtgewaad!" Dat was heel vrien delijk van hem, maar in haar angst wa ren de dames zichzelve niet meer mees ter en zij gilden het uit! „Stil tochIriep Joris. „Gij zulff de buren wekken! Ver tel my liever, of gy ook dat beroemde Sopwit gebruikt, waarvan men mij ver zekert dat het witter wast?" Maar het was al te laathet gegil der dames Woesteling had de aandacht getrokken vay de achtervolgers van Panda en Joris (wie dat nu ook waren) en er werd dreigend op de deur ge bonsd Warmond, oord van rust en bezinning, van ontspanning en studie, onder de rook van de crcte stad. Het is vreemd, zo op het eerste gezicht, dat Warmond het landelijke karakter ten volle heeft kunnen bewaren, on danks r.c nabijheid van de Sleutelstad, ondanks de landeWka. vermaard heid als watersportcen trum en bloembollen- tuin. ondanks de be langrijke taak in natio naal licht gezien, die verschillende van ziin instellingen hebben te vervullen Men kan over de oor zaken van die uitzon derlijke samenloop van omstandigheden en in vloeden van mening ver- sohillen. één ding staat vast: die rust. gepaard aan de nabijheid van het stadsleven en hst directe contact met de srote wereld" in de vorm van het water- sporttoerlsme maken Warmond tot het ideale oord voor de instelling, welker 150-jarig bestaan geheel Warmond bin nenkort van ganser har te zal herdenken: het Groot Seminarie, combi natie van Philosophicum en Theologicum. Bezinning en studie, niet om de bezinning en de studie zelve, doch om de vruchten die zil kun nen afwerpen in de woe- liee wereld, in de dage lijkse strijd van de men sen. ook in de vormen en doeleinden van' de ontspanning. die in Warmond zulk 'n gast vrij onthaal vindt, deze bezinning en studie von den anderhalve eeuw eeleden een onderdak in Warmond, waar men trots is op de „huisves ting" van dit geestelijk goed. Hermanus Franciscus ten Hulscher kocht het gebouw In 1779. en zyn naam wordt als grond legger van het Groot Seminarie, nu 150 jaar geleden, algemeen er kend. Voordien was het jvebouw een kostschool voor vermogende jon gelieden. nadien is het hst opleidingscentrum geweest voor allen, die in het bisdom Haarlem (Noord-Holland. Zuid- Holland en Zeeland) een plaats verwierven in het kerkelijke leven der Ka tholieken. Aanvankelijk bestond slechts 't Theologicum, naderhand. in 1930, kwam ook het Philoso phicum als instituut voor de ..vooropleiding" tót stand. Jaarlijks wor den thans 20 tot 24 ker kelijke Katholieke ge zagsdragers aan de ge meenschap „afgeleverd" door deze instelling, die vergroeid is met War mond als geheel, niet alleen het Katholieke, doch tevens het veel ge ringer Protestante deel. Zeker, ook de Protes tante groenen kennen dit Seminarium, van waaruit in de laatste oorlogsjaren de centra le keuken de ergste no den deed overwinnen, en van waar uit oök an dere noden zonder on derscheid van stand of geloof zo nodig gelenigd werden, ondanks het feit dat de bezetters ook de localiteiten van het vrij nieuwe Philoso phicum in beslag geno men hadden en daarin zodanig huishielden, dat zij na de bevrlidine vril- wel geheel nieuw moes ten worden ingericht en aangekleed. Het onder wijs van de jeugd, de hone van de toekomst, zowel van de Katholie ke als de neutrale en zelfs Protestante 1eugd, vond in de benarde da gen onder het dak van dit Seminarie plaats. Valt het te verwonde ren. dat het jubileum van het Groot Semina rie Warmond, een van de drie van deze aard die ons land kent, door heel Warmond als een feest zal worden ge vierd en dankbaar her dacht? Valt het te ver wonderen. dat ook Pro testanten zitting hebben in het jubileumcomité? Warmond als geheel viert feest, en is boven al dankbaar, wanneer deze anderhalve eeuw van bezinning en studie In de sfeer van plaat selijke rust en schoon heid wordt herdacht. PRINSES WILHELMINA WOONDE BEVRIJDINGSHERDENKING BIJ. H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft gisteravond In de Grote Kerk te Apel doorn de by eenkomst by gewoond ter herdenking van de bevrijding van Apeldoorn. Zy was vergezeld door de directrice voor haar partlouliere zaken voor het Loo en omgeving, mej. A. L. Schoch. De burgemeesters van Apel doorn en Arnhem en de oud-hof predi kant, ds J. F. Berkel. voerden 't woord. scheepsberichten. PRINS FREDERIK HENDRIK, Burrlana— Holland pass. 20/4 Gibraltar. ALDEBARAN. A'dam—Baltimore. 20/4 540 mill West Scillles; ALKAID, Buenos AiresR'dam. 20/4 van Bahla; ARENDS- KERK, 21/4 te Brisbane; AVERDIJK. 20/4 van New York naar R dam; BANTAM, New YorkJava. 20/4 van Suez; BERKEL MonroviaR'dam 20/4 ten anker baal Corcublon; Beverwllk. 20/4 van Londen te Immingham; BOSCHFONTEIN, 20/4 van Zanzibar te Tanga; CERAM 20/4 v. Kaap stad naax Port Elisabeth; COLYTTO. 21/4 van Bona te Barrow verw.; CONGO- STROOM, 21/4 van Luanda te Port Am- boln; CORILLA T, 20/4 van Gibraltar n. Landsend; GROOTEKERK. 20/4 van Dur ban naar East Londen; HILVERSUM. 20/4 van GentU te Polntre Noire; HUGO DE GROOT. 20/4 van Tacoradl naar Nor folk vla St. Vincent; ITTERSUM, 20/4 v. Benuela te Pointe Noire; JUPITER. 21/4 van A'dam te Bremen; KAMERLINGH ONNES, JavaR'dam pass. 20/4 Sagres; KEDOE, 20/4 van R'dam te Batavia; LA- WAK. 20/4 van Port Swettenham naar Singapore; LEMSTERKERK. 21/4 v. Ant werpen te R'dam; LIMBURG. 20/4 van Karachi te Bahrein; LOPPERSUM. 20/4 van Hamburg n .A'dam; MARKEN. 17/4 van Semarang te Makassar; MODJO- KERTO, 20/4 van Batavia naar Belawan, verm. 27/4 vandaar naar R'dam; MURE- NA T, S'- Mlri, 20/4 pass. Singapore; ONDLNA (T). 20/4 van Las Palmas naar Curacao; ORANJEFONTEIN. A'dam—Bel- ra. 20/4 te Tenerlffe. POLYPHEMUS. 20/4 van Ballkpapan naar Menado; POELAU- LAUT, A'damJava. 20/4 van Algiers; PR. WILLEM II. 21/4 van Antwerpen te Rot terdam; REYNIERSZ. 19/4 van Sorong naar Poeloetoedjoe; RIOUW, 21/4 van Rangoon te Singapore; ROEPAT. Java New York. pass. 20/4 Algiers; ROTTI, A'damHouston, pass. 20/4 Horta; SCHIEP'JK, New YorkJava. 20/4 van Suez; SOCRATES. 20/4 van A'dam te Hamburg: STAD LEIDEN. Barcelona Antwerpen, pass. 20/4 Dover; STRAAT MALAKKA. 21/4 van Singapore te Pe- nang; STRAAT SOENDA. 21/4 van Ka- llanget te Makassar; SWARTENHONDT. 21/4 van Menado te Makassar; TALISSE, New YorkJava. 20/4 nog te Bahrein; T1BA, AntwerpenMontevideo. 20/4 550 mill Nrd Nrd Oost Pernambuco: TARA- KAN. HallfaxJava, 21/4 te Colombo: TJIMENTENG. 21/4 van Soerabaya te Semarang; TJIPONDOK. 20/4 van Bris bane te Adelaide; VANDERWAALS. Bata viaA'dam, 21/4 te Colombo; VOOR VRIJDAG 22 APRIL Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30; gram.muziek; 8.00: nieuws, 8.15; strijd lied; 8.18: operettemuziek; 8.50: voor de huisvrouw; 9.00: Cleveland orkest;; VPRO 10.00: thuis; 10.05: morgenwijding; VARA 10.20: Masqueraders; 10.30: voor de vrouw; 10.46; moderne pianomuziek; 11.10: de bezoeker, 11.30: Cor Steyn, orgei; AVRO 12.00: Promenade orkest; 12.30: mededelingen; 12.33: sport en prognose; 12.46: zigeuner-klanken; 13.00; nieuws; 13.15; mededelingen; 13.20: Blng Crosby zingt; 13.30: The Avroleans; 14.00: kook kunst; 14.20: rond de Boulevards; 15 00: boekenschouw; 15.20: Engelse componis ten; VARA 16.00: Omroep-kamerorkest; 16.30: tussen twaalf en zestien; 17.00: filmland presenteert; 17.20: wij en de muziek; 18.00: nieuws; 18.15. felicitaties; 18.30: Ned. strijdkrachten; 19.00: denk om de bocht; 19.15; Accordeola; VPRO 19.30: Nederland en zijn gewesten; 19.50; tien voor acht. 20.00: nieuws; 20.05: Annle Woud, alt; 20.30: Jeruzalem; 20.55: zo Juist verschenen; VARA 21.00: verzoek programma; 21.30: Emmy, hoorspel; 22.00: buitenlands weekoverzicht; 22.15: swing and sweet; VPRO 22.40: vandaag: 22.45: avondwijding: VARA 23.00: nieuws; 23.15: in huwelijk en gezin; 23.3024.00: gram.- muzlek. Hilversum ii (415 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: Te Deum Laudamus; 7.45: een woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15: muziek by het werk; 9.00' muziek van Chopln; 9.16: ochtendbezoek; 9.30: waterstanden; 9.35: kussengevecht: 10 05: muziek van Mendelssohn; 10.30: morgen dienst door dB P. N. Kruyswyk; 11.00: symphonle concertante; 11.20. F. D. K. Bosch, bariton; 11.50: Kon. Militaire Ka pel; 12.30: mededelingen; 12.33: orgelcon cert: 13.00: nieuws; 13.15: ensemble Selecta; 13.45: Divertissement; 14.00: Cy clus het oud-Nederlandse geestelijke volkslied; 14.30: Festlvalla; 14.40: onder dak en dan?; 15.00: operetteconcert: 15.40: van oude en nieuwe schrijvers; 16.00: cyclus een serie strljksextetten; 16.36. gram.muzlek; 16.40: laat de ryke klanken stromen. 17.00: muziek v. Johann Strausz: 17.30: de vyf Zapakara's; 17.45: Omroeporkest: 18.30 causerie; 18.45: gees telijke liederen; 19.00: nieuws; 19.15: voordracht: 19.30: actueel geluld; 19.45: C.W.V.-kwartier; 20.00: nieuws; 20 05: proloog; 20.16: opwekkingssamenkomst; 21.30: trio Fantasia; 21.50: muzlekforum; 22.30: NCRV-kwartet; 22.45: avondover denking; 23.00: nieuws; 23.1524.00: gram muziek. AGENDA DONDERDAG: Gerecht 10: Splrltlsch Genootschap. 8 uur nam. VRIJDAG: Schouwburg: ,,'n Zomerzotheid" doof Templum Musarum. 8 uur nam. Stadnaokl: The Halle Orchestra, 8 uuf nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5