Heel Holland op stap in dePaaszon Hardnekkige geruchten over pogingen toi opheffing blokkade van Berlijn Bollenstreek verwerkte ongekende drukte, badplaatsen stroomden vol, bloeiende. Betuwe een uitgaansoord WEER BERICHT Het werk der Verenigde Naties voortgezet 88ste Jaargang DINSDAG 19 APRIL 1949 00 No. 26670 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 De zomerse Paasdagen, halverwege de vorige week nog niet te voor zien, doch voor duizendtallen als een aangename verrassing komende, brachten 't gehele Ned. volk op de been, op de fiets of in de auto. om de om geving van de dagelijkse sleur te ontvluchten voor een bezoek aan de in deze tiid van het jaar aantrekkelijkste gedeelten van ons land: de bol lenvelden, de vroeger dan verwacht was bloeiende Betuwe, het zon nige frisse strand, de stillere heidevelden en bossen, en het verkoeling en sportieve genoegens brengende water, waarop een drukte van zeilen heerste als was het hoogseizoen. Hoe kan het anders, of het bloementapüt tussen Leiden en Haar lem trok van die uitgaansoorden de meeste belangstelling. Tienduizen den Belgen, duizenden andere buitenlanders en honderdduizenden land genoten trokken in lange slierten over de propvolle wegen door de bollen- gemeenten, waar zich van tiid tot tiid hopeloos schijnende verkeersopstop pingen voordeden in de nauwe straatjes, in de landweggetjes en soms zelfs op de toegangswegen. Het ergste kreeg het verkeer het in Sassen- heim te verduren, waar. in tegenstelling met Hillegom, geen gelegenheid bestond het verkeer in de twee richtingen over verschillende straten te lelden. Uren heeft de drukte hier vele bezoekers gekost, gedwongen pauze genoten, om de prop volle treinen naar het Noorden en Zui den door te laten. De files fietsers groeiden soms aan tot voorbij de halte Posthof aan de Oegstgeester kant. en wanneer de bomen voor korte tiid wer den geopend kreeg slechts een gering deel der wachtenden gelegenheid, deze barrière te overwinnen. De anderen za gen, vaak over honderden wachtende voorgangers heen. andermaal de bomen voor zich neergaan. Hier zagen wij de verkeerspolitie in top vorm. Met onvermoeide ijver regelden zij in de brandende zon op voortreffe lijke wijze deze verkeersstroom, en een woord van hulde komt toe aan dit corps, waarvoor deze dagen niet ont spanning maar uiterste krachtsin spanning betekenden. Niet alleen ech ter op dit punt. ook op alle andere punten in de bollenstreek was de po litie op haar post. bij de Haagse Schouw, in Noordwijk, in Sassenhcim, Lisse en Hillegom, in Voorhout en Nnordwi'kcrhout. overal waar de on afzienbare stroom van vacantiegan- gers zich voortslingerde. De bollenstreek heeft hoogtijdagen- gehad, die niet 'licht vergeten zullen worden. Meer dan twee uur per auto van Noordwijk naar Hillegom Ter illustratie van de recorddrukte, welke de bollenstreek te verwerken kreeg, diene, dat een autobus met Bel gen. die om kwart over één op Tweede Paasdag uit Noordwijk naar Hillegom vertrok met het doel. linea recta door te rijden zonder oponthoud voor be zichtiging van velden e.deerst om halfvier in Hillegom arriveerde. Het was niet mogelijk gebleken, de route snel ler af te leggen. Andere bussen met Belgen, die tot dezelfde groep behoor den startten* gelijk, maar konden het „hoge tempo" van de eerste bus niet bij houden. De tijd van deze bussen was niet meer te registrerenDeze Bel gen. een gezelschap van 450 man, zou den om twee uur door de burgemeester van Hillegom worden ontvangen Over bussen gesproken: de bus dienst LeidenHaarlem heeft, voor zover dit mogelijk is op dergelijke da gen, voldaan en heeft het er zeker zo goed afgebracht als de tram had ge kund. Natuurlijk moesten duizenden telkenmale geruime tijd geduld oefe nen, om een plaatsje te bemachtigen, maar ook van de tramhaltes menen wij ons van vroeger jaren eindeloze rijen wachtenden te herinneren. En de frequentie van de busdienst was uiterst hoog: nu en dan werd zoiets als een „minuut-dienst" gereden, w aardoor de meeste gegadigden na be trekkelijk korte wachttijd vervoerd konden worden. Niet alleen het bus- en auto-verkeer overtrof alles wat vroeger jaren te zien gaven, ook de wielrijders waren in on gekende drommen komen opzetten. Zo telde de politie te Sassenhcim in één kwartier niet minder dan 1300 wielrij ders in één richting Buitendien kwamen tienduizenden naar de bloeiende velden zonder eigen vervoermiddel .om te voet de lenteweel- de te genieten. Zij hebben wellicht meer dan de anderen genoegen van hun tocht beleefd, want het moet voor fiet sers een onmogelijke taak zijn geweest, zowel op de wirwar van het verkeer te letten als op het natuurschoon dat zij wilden bewonderen. Voor autobestuur ders gaven slechts de gedwongen rust perioden in de bebouwde kommen gele genheid hun blik van het verkeer af te wenden, en dat waren nu niet juist de mooiste punten! Andere autopassagiers moesten zich merendeels tevreden stel len met de velden, waarop de hoofdweg een uitzicht bood. en ook dit waren niet de mooiste gedeelten. Om negen uur des ochtends was de stormloop al in volle gang, om vijf uur des middags soheen heel Nederland zich door de straten en wegen van de bollen streek te persen, om zes uur begon de drukte iets af te nemen, en in de avond uren herinnerden slechts vrijwel leeg- gekochte bloemenstallet.ies die goede raken deden afgesloofd neergezegen café-personeel en een tapijt van ver welkte bloemenkransen langs de wegen aan de hoogtijdagen, die de bollenstreek bad beleefd. Beide Paasdagen deden zich deze verschijnselen" voor, doch Tweede Paasdag spande in alle opzich ten de kroon. De bollenmarsen mochten zich in een enorme belangstelling verheugen. Ook de ..tulip tours", speciaal voor buiten landers georganiseerd, hadden succes. De speciale Paastocht in deze actie telde o a 104 buitenlandse deelnemers, onder wie zestig Amerikanen uit de Ameri kaanse bezettingszone van Duitsland. Van het officiële ontvangstcentrum in Hillegom uit werden in drie dagen ruim 1200 rondvaarten gemaakt. Het politie bureau in deze gemeente werd. bij ge brek aan beter, ingericht als logement om buitenlanders, die nergens elders meer een plaats konden krijgen, te her bergen. POLITIE WAS PARAAT! Uiteraard was ook in Leiden, als een van de toegangspoorten tot de bollen streek. de drukte enorm. De spoorweg overgang aan de Rijnsburgerweg bood wel de beste gelegenheid om nu en dan eens een rustig klikje te nemen van de drommen, die op weg naar de bloeiende velden of daar van terug kerende een VEEL BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking met slechts hier en daar enige lichte regen of motregen Matige tot krachtige Westelijke wind Weinig verandering in temperatuur. 20 APRIL Zon op: 5,34 uur; onder: 19.45 uur- Maan op. 3.31 u.; onder. 10.51 u. (L.K.). Hoogwater te Katwijk te 8.41 en 21.23 u. ANDERE UITGAANSOORDEN. Zoals wij reeds zeiden, niet alleen de bollenstreek, ook andere uitgaansoorden hebben een dergelijke stroom van va- cantiegangers-over zioh heen zien gaan. Vooral het strand was in hoge mate in trek. „Na de bollen de zee" scheen het devies voor de kuststrook te zijn, en het strand en- de boulevards van de bad plaatsen, zowel Noordwiik als Katwijk en Soheveningen boden een aanblik als in de volle zomer. Evenals in de bollen streek kostte het hier de wandelaars soms tien minuten, alvorens hij er in slaagde de overkant van een der ver keersaders te bereiken. Langs het strand had de zon druk werk met de velen, die in badpak lagen te ..bakken", terwwijl vooral de jeugd zich in het water ver maakte. De café's en restaurants aan de boulevards maakten fantastische za ken. De tram naar Katwijk onderhield een kwartierdienst, hetgeen zeker geen overbodige luxe bleek te ziin. Wel heel sterk deed zich hier thans het gebrek voelen aan een vriendeliike boulevard, welke als het ware het visitekaartje van een badplaats is. Niettemin wa ren duizenden getrouwe badgasten ook ditmaal aanwezig, om van zon en zee te genieten. Noordwijk kreeg een overweldigende drukte te verwerken, doch is daarpp ingesteld, zodat deze Paasdagen hier vlot verliepen. Nu en dan ontstond alleen op de drukke verkeerspunten een opstopping, die menigeen geruime tijd kostte. Het valt niet bij benade ring te schatten, hoevelen de „bloe- menbalplaats" in deze twee dagen met een bezoek hebben vereerd. De Kagerplassen waren beide Paas dagen wit van de zeilen der reeds zeil klare boten, terwijl er ondanks de nog vrij lage temperatuur van het water reeds druk werd gezwommen. Een buitenkansje voor velen was, dat de Betuwe reeds veel te genieten gaf. Peren- en pruimenbloesem waren tot volle pracht ontloken, en duizenden trokken naar de tuinen tussen de grote rivieren, om deze tere lentepracht te bewonderen. Het valt te verwachten, dat komend weekeinde de appelbomen in volle bloei staan, zodat dan andermaal de Betuwe een lust voor het oog zal zijn. Zo heeft ons land in de afgelopen dagen genoten van zon en buitenlucht, van frisse vrolijkheid en een vlucht uit de dagelijkse sleur, waardoor nieuwe energie gewonnen is voor de arbeid. En Holland is dankbaar jegens de velen, die deze dagen hun handen vol hadden aan het regelen van deze uibgaansrace: de politie, de VWis, de Spoorwegen, trams en bussen. Geblakerd door de zon. gesterkt door de buitenlucht, verfrist door het onge wone keert Holland weer terug naar het dagelijks werk. De Paasdagen hebben ons niet teleurgesteld, integendeel... Belgen wilden de bollenvelden ...EN DE VRIJE KOERS VAN DE GULDEN IN BELGIË STEEG! Als gevolg van de grote vraag naar guldens is de koers van deze valuta in België op de vrije markt tijdens de afgelopen Paasdagen voor de eer ste keer sedert de oorlog tot boven de 13 francs gestegen. Vooral de massale aankoop van guldens door de Belgen, die de bloembollenvclden bezochten, schijnt aan deze stijging niet vreemd te zijn. Naar „La Libre Belgique" bericht werden de Nederlandse bankbiljetten door de wisselagenten op de vrije markt met actetassen vol aangevoerd! PRINSES WILHELMINA'S PAASBOODSCHAP. De Paasboodschap van H.K.H. Prinses Wilhelmina is als gecalligrafeerde kaart in de boekhandel voor een luttel bedrag verkrijgbaar. De uitgave geschiedt on der de auspiciën van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, Nog geen belangrijke beslissingen De Oost-Europese landen hebben in de politieke-commissie der V.N. met alle geweld een doodvonnis over 2 commu nisten in Griekenland te berde willen brengen. De voorzitter, de Belg Van Langenhove, verzette zich en met 31 te gen 6 stemmen en 3 onthoudingen won hij het pleit. Op voorstel van Denemarken, Noor wegen en Zweden besloot de commis sie een speciale commissie in te stellen ter aanbeveling van herziening der methoden en procedures van de alge mene vergadering Cadogan (Engeland) stelde voor volgens modern gebruik de commissie met een afkorting aan te duiden en wel met „Scamp" (Special committee on assembly methods and procedures") Het onderzoek zal zich voornamelijk Bollen-hoogt ijdagen Nooit tevoren in onze helaas reeds veeljarige ervaring van Bol- len-Zondagen heerste er in het Bol- lencentrum een dusdanige drukte als op Pasen 1949. Het is eenvoudig onmogelijk om ook maar bij bena dering een schatting te maken van het totaal aantal bezoekers. Zelfs de NZH, die per saldo slechts een gering deel van de stroom ver werkte. kon ons hedenmiddag nog geen cijfers verstrekken, maar sprak over „honderdduizenden". De talloze buitenlandse automo bilisten uit België, Frankrijk, Zwit serland, Denemarken en Zweden moeten wel een overweldigende in druk gekregen hebben, niet alleen van de bloemenpracht, maar even zeer van de populariteit van het Hollandse vervoermiddel, de fiets. En gezien de equilibritische vaar digheid. welke temidden van de onafgebroken stroom auto's een rondrit per rijwiel vergde, moeten de buitenlandse sasten zich wel hebben afgevraagd of de Hollan ders sums op de fiets worden ge boren Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Aangetrokken door het prachtige weer trokken vele tienduizenden er met de beide Paasdagen op uit om van de in volle bloei staande bollenvelden te ge nieten. De nauw^ weggetjes tussen Hillegom en Lisse konden het verkeer ter nauwernood verwerken en af en toe ontstonden opstoppingen van lange rijen waohtendp fietsers en automobilisten. Dat er deze dagen geen rijverbod was, was duidelijk! Totdus ver blijven het geruchten Er lopen hardnekkig geruchten, dat sovjet-russische onderhandelaars reeds in Amerika zouden zijn of op weg daarheen, om te praten over opheffing van de Berlijnse blokkade. En volgens het West-Duitse persbureau DPD heb ben de spoorwegen in de sovjet-russi sche zone van Duitsland in een geheim rapport aa.i het sovjet-russische mili taire bestuur verzocht om heropening van het spoorwegverkeer met de Wes telijke zones. De spoorwegen zouden dit verzoek hebben gefrrond op hun „wanhopige financiële toestand". Gmeraal Clay, de Amerikaanse mili taire bevelhebber in Duitsland, heeft gisteren te Berlijn verklaard, dat hij in het geheel geen reden zag om te delen in het algemene optimisme, dat men in Berlijn schijnt te koesteren over de i verwachting, dat de sovjets dis blok kade zullen opheffen. Hij zside, dat er te Berlijn geen teke nen van sovjet-russische toenadering te bespeuren waren en dat hü er zeker van zou hebben gehoord als de sovjets stap pen op regeringsniveau hadden gedaan. „Zover het mij betre't, blijft de toe stand volkomen onveranderd en zal de luchtbrug voortgaan zo lang het nodig is", aldus Clay. Hij geloofde, dat de geallieerde tegen- blokkade druk op de sovjet-russen uit oefent, doch hij dacht niet. dat dezs druk een beslissing zou forceren. Ook uit Washington komen zowel van sovjet-zijde als van de kant der Amerik. regering tegenspraken. Het valt daarbii evenwel op. dat deze nog al „voorzichtig" zijn gesteld. Zou het mo gelijk zijn. dat de sovjets „verkennings pogingen" uitvoeren om te zien. hoe po gingen om inzake Berlijn tot een op lossing te komen, zouden worden ont vangen? De muziekkapel van het Leger des Heils uit Londen o.l.v. kapelmeester-majoor Adams heeft Zaterdagmorgen een aubade gebracht aan koningin Juliana en de oudste drie Prinsesjes in Paleis Soestdiik. - Overzicht tijdens het concert. V.l.n.r. op het bordes mr Rushton, mrs Durner, koningin Juliana en de drie prinsesjes, de chef-staf, commander Aller. Nieuwe beginselverklaring der B.F.O. ZAL ZIJ AAN BESPREKINGEN DEELNEMEN? Binnen 24 uur beëindigde de commis sie van de B.F.O., ter bestudering van de door de deelgebieden ingezonden nota's betreffende de reorganisatie van de B.F.O. haar arbeid. Eenstemmig werd een opnieuw ge formuleerde beginselverklaring en doel stelling vastgesteld. Het Chinese blad „Keng Po" meldt, dat de mogelijkheid, dat de BP.O. als derde partij aan de Nederlands-Repu blikeinse onderhandelingen zal deelne men, door de Republikeinse regering in overweging zal worden genomen, zodra de Republikeinse regering in Djokja zal zijn hersteld. Dr Van Royen wantrouwt Republikeinse grondwet WANT ZIJ SLUIT HET FEDERALE PRINCIPE UIT. Op de tweede bijeenkomst van de voorbereidende conferentie te Batavia heeft dr Van Royen een uiteenzetting gegeven over het nieuwe hoofdstuk der Ned. Grondwet zeggend, dat hij hierover reeds in de Veiligheidsraad had gespro ken. Dr Van Royen wees op artikel 208, dat zegt, dat de nieuwe rechtsorde gebaseerd zal zijn op de basis van het "resultaat van het wederzijds overleg met de ver tegenwoordigers der volken. Zeggend, dat de Ned Grondwet geheel vrijwillige overeenstemming over de Ned.-Indone- sische Unie niet in de weg staat, ver klaarde dr Van Royen dat de Ned. Grondwet niet vooruit loopt op het overleg op de Ronde Tafelconferentie op dit of welk ander punt dan ook. Dr Van Royen besloot met de vraag: „Wat denkt de Republiek te doen aan haar grondwet met het oog op het wegnemen van een mogelijke hinderpaal op de weg van de vestiging van de V.S.I.?" „Het zou van geen nut zijn te verhullen, dat de Republikeinse Grondwet ons en de Federale gebieden aanzienlijke vrees heeft gegeven en geeft, daar om slechts een voorbeeld te geven deze grondwet nadrukkelijk het Federale principe uitsluit". Dr Van Royen vroeg aan Moh. Rum nauwkeurig de positie van de Republikeinse Grondwet te ver klaren en zeide hierover: „De andere partij in het geschil heeft nogal met achterdocht naar de Ned. Grondwet ge keken, die echter, geheel in overeen stemming is met Linggadjati en Ren ville. HET DODEN DUURT MAAR VOORT Uit Buitenzorg wordt gemeld, dat een auto van de dienst van Volksgezond heid werd aangevallen door een bende van 150 man. Vier politie-agenten wer den gedood, een zwaar gewond en drie mantris van de dienst Volksgezondheid en de chauffeur werden ontvoerd Het voorgevecht tussen de bende en de po litie-agenten duurde drie kwartier. Uit Surabaja wordt gemeld, dat een Nederlandse employé, twee Nederlandse ondernemingswachters en twee Javaan se employés van de suikerfabriek Gem- polkerep werden gedood, toen een jeep van de onderneming nabij Brangkal werd beschoten. Duitse dank aan België Dr ARNOLD DOET BEROEP OP NED. REGERING. Dr Karl Arnold, de minister-presi dent van Noord Rijn-Westfalen, heeft in een rede te Hamburg dank gebracht aan de Belgische regering en het Bel gische volk voor hun besluit om „af stand te doen van het grootste deel hunner aanspraken op Duits grondge bied". Hij zeide, dat door deze beslissing het „wantrouwen tussen de beide volken voor vertrouwen heeft plaats gemaakt". In een beroep op de Nederlandse regering zeide dr Arnold: „Het is onze grootste wens met de Nederlandse natie tot verzoening en vriendschap te komen. Desgewenst zal ik naar Den Haag gaan om de onaangename grenskwesties in directe onderhande lingen tct oplossing te brengen". „De Duitse bevolking heeft slechts één wens en deze is: „Bij het Duitse vaderland te blijven en bij te dragen tot verbetering van de NederlandsDuitse betrekkingen". Dr Konrad Adenauer, president van de West-Duitse constituerende verga dering, heeft te Bonn verklaard, dat hij het Belgische besluit als „het beste be wijs van een geest van werkelijke Euro pese samenwerking" beschouwt. Naar rijn mening zou de Belgische geste „een gunstige invloed hebben op de toekomstige betrekkingen tussen België en Duitsland". Volgens Arnold, treft de regering van Luxemburg voorbereidingen het besluit van België te volgen. KARL ARNOLD ONVERWACHT NAAR DEN HAAG. Karl Arnold, de minister-president van Noord Rünland-Westfalen is vanmorgen onverwacht naar Den Haag vertrokken, aldus een Britse woordvoerder te Berlijn, die er aan toevoegde, dat men aanneemt, dat de minister de grenskwesties met de Nederlandse autoriteiten zal bespre ken. Dr FRIEDERICY NAAR INDONESIË. Het hoofd van de Ned. Voorlichtings dienst in de Ver. Staten, dr H. J. Frie- dericy, is Zaterdag per lijntoestcl van de KL.M, naar Indonesië vertrokken. Hij zal een oriënterend bezoek aap de Oost brengen, en contacten leggen met de meest vooraanstaande Amerikaanse verslaggevers, die onlangs naar Indo nesië vertrokken. Voorts hoopt hij iets te ervaren van de sfeer rond de voor besprekingen voor de Ronde Tafel-Con ferentie, die op het ogenblik in Indone sië worden gehouden. REPUBLIKEINS VERZOEK TOT LENING VAN PHILIPPIJNEN Volgens Amerikaanse persberichten uit Manilla heeft het Ministerie van Buitenlandse Zaken van de PhillppUnen bekend gemaakt dat de Republiek In donesia de regering van de Phllippijnen heeft verzocht om een lening ten be drage van een millioen peso (half mil- lioen dollar) voor de aankoop van medi cijnen, textiel en andere goederen in de Philippijnen. Dit verzoek moet volgens de ondersecretaris van buitenlandse za ken, Felino Neri. nog in detail gefor muleerd worden door de „Indonesische regering, die reeds een verzekering van sympathieke overweging heeft ontvan- richten op de mogelijkheid tot verkor ting van de debatten. Leden der com missie zijn de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad, België, Brazilië, Ca nada, Paraguay, Tsjecho-Slowakije, Egypte, India, Irak, Mexico en Zweden. De „Scamp" kreeg de opdracht een voorlopig rapport zo mogelijk tijdens de huidige zitting der politieke commissie in te dienen en niet later dan 15 Augustus een eindrapport te zenden aan de algemene secretaris der V.N. ter bestudering op de volgende gewone zit ting der algemene vergadering. Tijdens het debat over deze kwestie verklaarde Malik (Sovjet-Unie), dat veel tijd gespaard kon worden, indien „bepaalde groepen van landen, die door enkele der grote mogendheden onder steund werden" zich er van onthielden zulke onderwerpen als de gevangenne ming van kardinaal Mindszenty in Hon garije en van de predikanten in Bulga rije op de agenda te plaatsen. Cuba gaf een direct antwoord: het heeft voorgesteld, dat een speciale com missie der Verenigde Naties zal worden ingesteld, waaraan zal worden opgedra gen een onderzoek in te stellen naar de schending der fundamentele menselijke rechten, welke door Hongarije en Bul garije zou zijn begaan bij het voeren van de processen tegen kardinaal Mindszenty en tegen de 15 Bulgaarse protestantse geestelijken en bij het ge vangen zetten van de veroordeelden. In de Cubaanse resolutie wordt ver der voorgesteld, dat Hongarije en Bul garije zullen worden uitgesloten van verdere deelname aan het werk der Verenigde Naties, totdat de commissie een rapport van haar bevindingen tij dens de volgende bijeenkomst van de algemene vergadering der Verenigde Naties in September a.s. zal heb ben ingediend. Ook wordt üi de resolutie voorgesteld, dat de commissie een onderzoek zal in stellen naar het gevangen zetten van de Hongaarse bisschop Lajos Ordas en van aartsbisschop Stepinac van Joego-Sla- vië. De Cubaanse delegatie stelt voor de commissie uit 15 leden te doen bestaan, „die verschillende geografische gebieden en de voornaamste godsdienstige gelo ven moeten vertegenwoordigen". De resolutie zal waarschijnlijk heden door de politieke commissie ad hoc van de algemene vergadering in behande ling worden genomen. De kwestie der Italiaanse koloniën is opnieuw besproken, doch tot besluiten kwam het nog riiet. De Arabische lan den spraken zich uit voor het Russische voorstel om alle Italiaanse koloniën on der de V.N. te plaatsen. Graaf Horza, de Italiaanse minister van Buitenl. Zaken, die morgen naar Rome terugkeert, heeft, weer een on derhoud van een uur met Dean Acheson gehad. Paasboodschap van Prinses Wilhelmina Zondagmorgen heeft H. K. H. Prinses Wihelmina in een uitzen ding van het Inter Kerkelijk Over leg Radio aangelegenheden onder staande Paasboodschap uitgespro ken: De stem, die de luisteraars thans over de gehele wereld horen, moe ten zii uitsluitend beschouwen als de overbrengster van de boodschap, die nu zal volgen, eerst in het Ne derlands en daarna in het Engels. „Op deze Paasmorgen roept Chris tus allen op. die hunkeren naar opheffing van de ellende en de verwording van de wereld. Niet tot de hoofden, maar tot de harten richt hij zich. Christus roept allen op tot het zoe ken en vinden van de levende ge meenschap in hem. Zelf wekt hij allen op tot het le ven en het ademen in de sfeer van rijn liefde en offer, liefde en of ferbereidheid voor hem en tegen over de naaste, waardoor ontstaat de heilige vlam. de onweerstaanbare kraoht der genezing van de zieke wereld, door naastenliefde ln zijn gemeenschap. Hii leidt tot God den Vader. Hij breekt alle vormen terwille van de mens en Hii leidt allen in de enige, ware weg." Laten wii ons bezinnen op deze boodschap, teneinde de rustige kracht te ontvangen, die van de Herder uitgaat en die ons in staat stelt persoonlijk en gemeenschap pelijk de taak te vervullen, die hij ons wil oplegden. Christus, help ons door U bereid te worden. Amen. Eire republiek vEen Juichende menigte was gistermid- aag getuige van de plechtigheden bij de uitroeping van Eire tot republiek. De plechtigheid had plaats op 't hoofd postkantoor van Dublin, het republi keinse hoofdkwartier tijdens de opstand tegen het Britse bestuur in 1916. President Sean CKelly, vergezeld van zijn vrouw en leden van de regering, werd op het postkantoor ontvangen door generaal-majoor Archer, de chef-staf, en leden van de oorlogsraad. Na een fanfare van trompetten werd de vlag van de repubiiek gehesen. Vlieg tuigen vlogen over en er volgde een algemeen saluut. De plechtigheid werd met een militaire parade besloten. Het officiële ogenblik, waarop Eire een republiek werd. was een minuut na middernacht. Te Dublin weerklonken toen als saluut 21 kanonschoten. Een juichende menigte was in de straten verzameld. De 764 jaar oude banden met de Britse kroon zijn thans verbroken. President O'Kelly heeft vele geluk wensen ontvangen, om van de konin# van Engeland, de Paus. president Tru man, Attlee. Einaudl (de president van Italië) en de ministers-presidenten van de landen van het gemenebest.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1