WEERBERICHT Te Oberammergau groeien de baarden 88ste Jaargang ZATERDAG 16 APRIL 1949 No. 26669 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst eD J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21807 Witte Singel 1, Leiden Giro oa: 87U65 Kaar een West-Duitse staat Nu het Atlantisch Pact werkelijkheid ls geworden trots alle verzet van de zijde der Sovjets, die nog steeds te pas of te onpas er tegen te velde trekken blijft men van diverse zijden propa- I geren voor uitbreiding van dit pact door toevoeging van een Middellandse Zee pact en een pact voor de Stille Oceaan. Tot dusver toont Washington zich even wel nog niet enthousiast en blijft alles derhalve zwevende. Het Westen concentreert zich mo menteel blijkbaar geheel op de kwes tie Duitsland, die immers een factor van de grootste betekenis moet wor den genoemd in het Atlantisch Pact. Het Westen heeft er het grootst mo gelijk belang bij, dat althans West- Duitsland zich tot het Westelijk pact toekent, ook al is er natuurlijk nog geen sprake van een officiële opneming als gelij k-gerechtigde. Dit laatste zou slechts mogelijk wor den, zo er in de eerste plaats een offi ciële vrede met Duitsland tot stand zou kunnen worden gebracht en in de tweede plaats, zo Duitsland dan direct alle rechten als vrije natie terug zou krijgen. Onnodig te zeggen, dat noch het eerste nooh het tweede tot de mo gelijkheden behoren. Een vrede met Duitsland is zonder de Sovjets niet wel doenlijk en het behoeft geen nader be toog, dat daarvan voorlopig geen spra ke zal kunnen zijn, daar de tegenstel lingen tussen Oost en West onvermin derd voortduren. En ook het volkomen vrijlaten van Duitsland in naaste toe komst is ondenkbaar, daar dit Duits land immers de directe gelegenheid zou bieden, om zich opnieuw te bewapenen, met alle gevolgen, daaraan verbonden. Trouwens, wij geloven ook niet, dat het Westen, dat heus nog niet ver geten is, wat de Duitsers het hebben aangedaan, zelfs al zou het mogelijk zijn, dit zou aanvaarden. Te meer niet, waar bij de Duitsers nog altijd te zeer ontbreekt de erkenning van gemaakte fouten- Zij weigeren nog maar al te heftig de hand in eigen boezem te steken en schuld te belijden, hoezeer die voor de historie is vastgelegd. Dat is b.v. wel zeer bijzonder gedemon streerd bij de grenscorrecties aan de Westgrens, hoewel dit alleen maar zeer ondergeschikte gladstrijkingen betreft van niet te handhaven toestanden. Dat blijft uiteraard het Westen prikkelen en vormt een krachtig beletsel om de Duitsers meer te geven dan hard noodzakelijk is. Niettemin is de huidige ontwikkeling van zaken voor Duitsland bijzonder gunstig te noemen. Het Westen beseft toch, dat het juist met het oog op een zo krachtig mogelijk maken van het Atlantisch Pact van de grootste be tekenis is, dat West-Duitsland een be trouwbare factor is, zo het met het Oosten tot een botsing mocht komen. Dat vraagt geen nadere toelichting, het spreekt voor zich zelf. Het is in dit verband, dat te Washington tussen Acheson, Bevin en Schuman een over eenstemming is bereikt, die nog kort geleden van Franse zijde zou zijn af gewezen. Frankrijk heeft in het belang van het geheel concessies gedaan, die het tot dusver hardnekkig had gewei gerd. Men is Duitsland verder tegemoet gekomen, dan had mogen worden ver wacht. Gelet op de omstandigheden wordt de Duitsers een zelf-zeggenschap in uitzicht gesteld, die zover gaat als maar enigszins toelaatbaar mag en kan gg worden geacht. Natuurlijk is het geen L volledige zelfbeschikking, die is uitge- sloten, maar de Duitsers mogen meer dan tevreden zijn met hetgeen hun I wordt aangeboden. Nog slechts kort ge- leden zou men dit naar het land der Ij fabelen hebben verwezen. Veel zal nu echter afhangen van de wijze, waarop van Duitse zijde op de voorstellen zal worden gereageerd. En, J helaas, erg hoopvol lijkt die reactie r vooralsnog niet. I Allereerst zal nodig zijn de stichting I van een Westduitse staat met eigen I grondwet en parlement. Op zich zelf J is dat voor de Duitsers een tegenvaller, daar daarmede de splitsing van het Duitse rijk voorlopig tot een feit wordt gemaakt, terwijl zij droomden van her stel der eenheid. Het is evenwel de 9 houding der Sovjets, die daartoe dwingt en zij zien dat zelf ook geheel I juist in, gelet op het feit, dat zij po- gingen in het werk hebben gesteld om I West-Berlijn als provincie bij het Wes- ten in te delen, hetgeen het Westen uit tactische overwegingen vooralsnog heeft afgewezen. De Duitse eenheid is momenteel niet direct te herstellen en L de Duitsers erkennen dat. Maar trots erkenning kunnen de diverse partijen het niet met elkaar eens wor den over de grondwet, die de West duitse eenheid tot een feit moet ma ken en het zijn speciaal de soclaal- p democraten, die allerlei bedenkingen maken; vooral op economisch en fi- i nantieel gebied. Mogen zij de welbe- I kende spreuk gedachtig zijn: wie het onderste uit de kan wil hebben, valt j het deksel op de neusl West-Duitsland moge bedenken, dat, r al heeft het Westen belang bij de tot standkoming van een Westduitse staat, j ook voor het land zelf dit een factor van de grootste betekenis is. Waarme- I de niet te lang getraineerd dient te j worden, wil men het volledig effect daarvan zien verwezenlijkt. IETS MEER BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Meest matige wind tussen Zuidoost en Zuidwest, meer bewolking dan van- d^ag. nog overwegend droog weer. In de kuststreken van Holland en Zeeland later iets lagere, anders ongeveer de- j zelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 17 APRIL j Zon op: 5.40 uur: onder: 19.40 uur. I Maan op: 0.56 uur; onder: 7.36 uur (V.M.) Hoogwater te Katwijk te 5 54 en 18.23 u. (18/4 te 6 44 en 19.13 uur; 19/4 te 7.35 «n 20.11 uur). Dit blad bestaat uit tien pagina's. Het wordt de automobilisten In Engeland, die naar het vasteland willen rei zen. wel gemakkeUik gemaakt. Zij kunnen thans gebruik makfen van een sne- dle dncmaal daags van het vliegveld Lympne (Kent) naar de Franse badplaats Le Touquet v.v. vliegt. Voor een wagen van 3H meter lane met vier passagiers en hun bagage wordt £27.- berekend. De benzine tank mag voor driekwart gevuld ziin. zodat de automobilist 20 minuten nadat hij k°°Td van de Bristol-machine Is gereden, op eigen kracht Le ïouquet kan binnenrijden. Voor de Passie-spelen (Van onze Duitse correspondent). De jeugd van Oberammergau laat zich enkele weken het haar én de baard groeien, het volgend jaar zullen, na een onderbreking van 10 jaar, de beroemde passie-spelen weer worden opgevoerd. De voorbereidingen zijn in volle gang. Tal van problemen moeten worden opgelost en de gemeenteraad onder lei ding van burgemeester Raimund Lang heeft een uitvoerig programma ontwor pen, waarvan de uitvoering ongeveer een millioen mark zal kosten. De „Bank der Deutschen Lander" te Frankfurt am Main heeft zich bereid verklaard dit bedrag voor te schieten en de Beierse regering heeft zich borg gesteld. Niette min zijn er nog vele moelijkheden te overwinnen. De posterijen moeten nieu we telefoonleidingen leggen, wegen moe ten worden verbeterd, de spoorlijn Murnau—Oberammergau moet met het oog op het vervoer van de verwachte vijfduizend gasten worden versterkt wat vooral veel hoofdbrekens kost er moet plaats worden gemaakt voor de vreemdelingen, die straks naar het Zuid- Beierse stadje zullen stromen. Terwijl vroeger in de hotels, pensions en in de particuliere huizen 5000 bedden ter be schikking stonden, kunnen er onder de huidige omstandigheden hoogstens 500 worden vrij gemaakt. Met behulp van het crediet zal in allerijl een aantal huizen worden gebouwd, waarin een aanzienlijk deel -van de vluchtelingen, die na afloop van de oorlog ook Oberam mergau in een mierennest hebben her schapen, zal worden ondergebracht. Een tweede moeilijkheid vormt de keus van de medespelenden. Volgens oud gebruik mogen geen beroep itoneel- spelers en evenmin burgers uit aüdere gemeenten meedoen. De garde, die in 1934 voor het laatst optrad, is of ge storven of wegens lidmaatschap der Hitlerpartij uitgeschakeld en wat er overbleef, is voor het merendeel boven de jaren. De reeds gekozen regisseur Georg Johann Lang is evenwel bezig 70 jonge gemeenteleden in de geheimen der toneelkunst in te wijden en hij hoopt voldoende talenten te zullen ontdekken om straks met een wëlopgeleid gezel schap in ongeveer 60 opvoeringen de be zoekers uit Europa en Amerika op een waardig schouwspel te kunnen vergas ten. Op de Duitse tentoonstelling te New York wordt voor de „Oberammergauer- passionsspiele" reeds ijverig reclame ge maakt. Oefende Acheson pressie uit op Stikker? TWIJFEL EN CRITIEK MET BETREKKING TOT ONZE POLITIEK" Aan een artikel van de diploma tieke correspondent te Washington van de New York Times. J. Reston, ontlenen wij, dat in het persoonlijk onderhoud tussen Acheson en Stikker de eerste de Nederlandse minister op de meest directe wijze zou hebben geprest om de Indonesische kwestie zo spoedig mogelijk op te lossen. Acheson gaf uiting aan twijfel en critiek van zijn regering met betrekking tot de Nederlandse politiek in Indone sië en besloot, dat de onderhandelin gen, die thans in Batavia gevoerd wor den. een grote invloed kunnen hebben op de debatten in Amerika over het Noord-Atlantisch pact en de wapen- lsveranties. Voorbereidende besprekingen te Batavia verdaagd tot Dinsdag NED. DELEGATIE ZAL REPUBLI KEINS STANDPUNT BESTUDEREN. Hedenmiddag heeft de Unci het vol gende communiqué uitgegeven: „De he denmorgen gevoerde besprekingen tus sen de delegaties van Nederland en van de Republiek onder auspiciën van de Unci waren gewijd aan de modali teiten van herstel van de Republikein se regering in Djokjakarta. De voor zitter van de Republikeinse delegatie, mr Moh. Rum, heeft het standpunt van zijn delegatie met betrekking tot dit onderwerp uiteengezet. Dr J. H. v. Royen heeft verklaard, dat de Neder landse delegatie het Republikeinse standpunt zal bestuderen. Als vervolg op zijn verklaring in de openingszitting van Donderdag j.l. besprak dr Van Royen de Nederlandse grondwet In verband met de Nederlands-Indonesi sche Unie. De vergadering werd ten slotte verdaagd tct Dinsdag a.s." SULTAN VAN D JOK JA WEER TE DJOKJA. De Sultan van Djokjakarta in Don derdag met het vliegtuig van de Unci naar Djokja teruggekeerd. Hij werd uit geleide gedaan door leden van de Re publikeinse delegatie en de heer Tahya, de vertegenwoordiger van Oost-Indo- nesië to Batavia. 1 KONINGIN EN PRINS WOONDEN AVONDMAALSDIENST BIJ. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben gisteravond in Baarn de Avondmaalsdienst bijgewoond in de Ned. Herv. Kerk op de Brink in Baarn. Ds J. A. J. Vermaat ging in deze dienst voor. ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tct haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd Kon. Marine: Mar. II Z.M. G. W. H. Arts, Castenray, gem. Venray. Tijd. Korp. Mar. Z.M. T. E. van Ommen, Hengelo. Tijd. Korp. Mar. B. van der Pol, Rotterdam. Kon. Landmacht: Korp. J. Moesker, Hoogezand. Sold, le kl. C. Nagtzaam, Oud en Nieuw-Gastol. Sold. D. Nobel, Reeuwijk (Z.H.). Sold, le kl. J. Dijkxhoorn, Schip luiden. Korp. A. Timmermans, R'dam. Sold. P. A. Beekman, Apeldoorn. Adj. ond. off. W. de Boer, 's-Gra- venhage. Sold. P. G. Berkers, Asten. Sold. H. J. J. van Gelder, Maas bommel (gem. Appeltern). Serg. A. de Koek, Rotterdam. Sold. C. Putters, Giessendam. Sold. H. C. Roelofs, Brunssum. 2e It. H, W. Schraagen, Aerden- hout, Bloemendaal. Sold. T. S. J. Snoek, Abcoude. Sold. G. P. A. Spierings, War mond. Sold. A. Stroeve, Brucht (gem. Hardenberg). Sold. A. Zoetebier, gem. Vries. Sold. D. J. Havikhorst, Borculo. Sold. H. Stötefalk, A'dam (O.). Sold. P. H. C. Cappetti, Gendrin- gen. Sold, le kl. M. C. de Ridder, Nieu- werkerk a. d. IJssel. Sold. A. P. Verstoegen, Renkum. Sold, le kl. G. J. Janssen, Bor culo. Sold. M. van Velzen. 's-Graven- hage. Sold. J. C. A- Wewer, Zeist. Korp. H. Buijsen, Kruisland (gem. Steenbergen) Kon. Ned.-Ind. Leger: Tim. sold, le kl. inf. Nago Rafel, Indonesië. Sold, le kl. inf. J. F. Carelsz, id. Jav. sold. 2e kl. inf. Siroen, idem. Jav. mil. sold. Oemaran, idem. Jav. serg. 2e kl. inf. Djoemadi, id. Jav. sold, le kl. inf. Dariman. id. Soend. sold. 2e kl. Kdv Juta bin ■<amat, idem. Jav. sold. 2e kl Kemln, idem. Soend. sold. 2e kl. Endi, idem. Mad. sold, le kl. inf. Halil. idem. Am. korp. inf. J. Pesiwarissa, id. Handel tussen Oost- en West Berlijn EEN SOVJET-FICTIE. Handelsfirma's in Oost-Duitsland mogen contact opnemen met maat schappijen in West-Berlijn om te ko men tot een hervatting van de handel, die vier maanden lang practisch stil heeft gelegen. Dit is meegedeeld door Fritz Selbmann, het plaatsvervangend hoofd van de economische commissie in de Sovjet-zone. Deze mededeling is in Westelijke po litieke kringen met veel belangstelling ontvangen. Zij toont aan, zo meent men in deze kringen, dat de autoriteiten in de Russische zone tot het inzicht zijn gekomen, dat zij het niet kunnen stellen zonder de waardevolle electri- sche artikelen uit West-Berlijn. Som mige waarnemers menen zelfs, dat de Sovjet-autoriteiten een middel zoeken om uit de Berlijnse impasse te geraken. In theorie hebben de Oostelijke auto riteiten alle export van Oost- naar West-Berlijn verboden. In de practljk is dit verbod echter beperkt tot voe dingsmiddelen en brandstof. De Westberlijnse autoriteiten staan geen export naar het onder Russisch bestuur staande gebied toe van artike len, die zijn vervaardigd uit de schaar se materialen, die per luchtbrug naar Berlijn zijn gebracht. Hieronder vallen dfe meeste electrische apparaten. Eerder had de burgemeester van Oost-Berlljn, Fritz Ebert, verklaard, dat hij besprekingen over handelsovereen komsten tussen de Oostelijke sector en de Westelijke sectoren overwoog. De burgemeester van West-Berlijn, prof. Reuter, heeft gezegd, dat de han del tussen Oost en West slechts op twee voorwaarden kon worden hervat: opheffing van de blokkade van Berlijn en uitschrijving van vrije en geheime algemene verkiezingen in de Russische zone en sector. DE SOVJET-UNIE EN „DE STEM VAN AMERIKA". De Sovjet-Unie gebruikt bijna even veel geld om de uitzendingen van „de stem van Amerika" te storen, dan de Verenigde Staten om de uitzending tot stand te brengen, zo deelt de „New York Herald Tribune" mede. „De Sov jet-Unie gebruikt 18 geweldige zenders om het program te verdrinken". De zenders bevinden zich bij Moskou en Wladiwostok en naar raming bedragen de kosten tezamen 9 millioen dollar. DE AMBTENARENSTAKING IN GRIEKENLAND. De Griekse regering heeft de staken de ambtenaren gewaarschuwd, dat zij niet uitbetaald zullen worden, indien zij Maandag het werk niet hervatten. In een officieel communiqué wordt verklaard, dat de ambtenarensalaris sen thans niet verhoogd kunnen wor den zonder de nationale economie ern stig in gevaar te brengen. Beloofd wordt dat na één Juli tot verhoging zal worden overgegaan. Het bezettingsstatuut voor West-Duitsland UITSTEL DER BESPREKINGEN. Een delegatie van de Westduitse con stituerende vergadering te Bonn heeft drie uiir lang met de Westelijke mili taire gouverneurs gediscussieerd over het nieuwe bezettingsstatuut. De dele gatie legde de gouverneurs 12 vragen voor en verzocht om verduidelijking van de voorstellen betreffende de vast stelling van de bezettingskosten in de toekomst en de inning van de gelden hiervoor. De delegatie wenste ook te weten, welke rechten van beroep de toekomstige Duitse regering zou kun nen laten gelden tegen geallieerde maatregelen en welke rechten de Duit sers gegeven zouden worden om inter nationale onderhandelingen te voeren. De besprekingen werden tot 25 April Verdaagd. Beslissing over Marshall-hulp Het Amerikaanse Huis vaii Afgevaar digden en de Senaat hebben een com promisvoorstel goedgekeurd, dat door een gemeenschappelijke commissie van Huis en Senaat werd bereikt, en dat voor de uitvoering van het plan-Mar shall tot Juni 1950 een bedrag van 5.430.000.000 toestaat. Het kan nu door president Truman ondertekend worden. Onmiddellijk na de ondertekening zal een bedrag van 1 milliard dollar ter be schikking van de E.C.A. mogen worden gesteld, waarmede deze haar werkzaam heden zal kunnen voortzetten totdat het congres de bovengenoemde gelden definitief zal toekennen. Nederland zal geen hinder ondervin den daar de VN niet tot sancties zijn overgegaan. Sovjet-autoriteiten verbreken telefoonkabels Berlijn-Sovjetzor. - De Sovjetrussische autoriteiten heb ben alle 89 telefoonkabels, die de Ber- liinse telefooncentrale met de Oostelijke zone verbinden .afgesloten. De telefoon centrale bevindt zich in de Amerikaan se sector. Twaalf April deelden de Sov jet-autoriteiten mede. dat in de Sovjet sector een centrale was ingesteld voor de telefonische verbinding met de om ringende Sovjet-zone. Verzoeken om ge sprekken tussen Berlijn en de Sovjet zone moesten aan de nieuwe centrale gericht worden. Het Berlijnse telefoonnet is thans de finitief in tweeën verdeeld. Tot 12 April werkte dit nog oor geheel Berlijn. De 51 kabels, die de oude centrale verbin den met de Westelijke zones, ziin tot nu toe niet aangetast. Er ziin echter maat regelen getroffen om de verbinding in stand te houden voor het geval ook deze kabels afgesloten worden, zo delen func tionarissen van de telefoondienst mede. ECHTSCHEIDING OM EEN PALING. Mrs Martha Giles, echtgenote van Al bert Giles, heeft een aanvraag om echt- soheidlng ingediend, aangezien haar man wenste, dat zii paling voor hem zou toe bereiden. Zij had hier overwegend be zwaar tegen en weigerde aan het ver zoek van haar man te voldoen. Deze nam wraak, door haar met een levende paling in het gezicht te slaan, waarop hij het beest in haar hals stopte: kron kelend gleed de paling langs de rug van mrs Giles naar beneden. De jury besloot mrs Giles' verzoek tot eohtsoheiding in te willigen, op grond van wreed optreden van haar man. TURKIJE BLIJFT VOOR MIDDELLANDSE ZEE-PACT. De Turkse minister, van buitenlandse zaken. Sadak, verklaarde tegenover ver slaggevers een sterk voorstander te zijn van het sluiten van een regionaal ver drag voor het Middellandse Zee-gebied. Hij zeide, dat Turkije „het Atlantisch verdrag in sommige van zijn aspecten onvoldoende acht voor het handhaven van de vrede op het vasteland van Euro pa", waaraan hij toevoegde, dat Turkije _,zijn veiligheid eveneens gewaarborgd wenste te zien door het sluiten van een ander regionaal verdrag, dat aan het Atlantische pact zou moeten worden ge koppeld". Puzzelaars zijn de wereld nog niet uit! EN HET VERNUFT LAAT WEINIG TE WENSEN OVER. Nu wij ons door de eerste stapel oplossingen van onze vorige week Zaterdag voltooide rebus hebben heengeworsteld, de eerste be reikten ons reeds Maandagochtend \Toeg! mogen wij met vreugde constateren, dat de puzzelaars de wereld nog niet uit zijn, en dat de intelligentie van de lezers verheu gend gestegen is. sinds wij jaren, vóór de oorlog een dergelijke prijs vraag publiceerden. Wij hebben er de oude kranten nog eens op na geslagen en vonden dat er van de vele honderden oplossingen van die oude rebus slechtsdrie volledig goed waren. Zien wij de tot dusver re ontvangen oplossingen na, dan ziet het er naar uit, dat het totaal der inzendingen dat van de vorige rebus zal overtreffen, terwijl wij nü al verscheidene goede oplossingen hebben ontvangen. En dan te bedenken dat zij. die niet over één nacht ijs gaan, en het inzenden van hun oplossing uitstel len om de zaak nog eens terdege door te nemen, nog komen moeten! Wij zijn benieuwd, hoevelen in de komende vrije dagen hun defini tieve oplossing voltooien en hoeve len in de laatste dagen nog beslui ten, dat het nu maar goed moet zijn. Want de tijd strekt nog lang: eerst Maandogochtend 25 April om 12 uur sluit de inzendingstermijn. 2DE PAASDAG GEEN „LD." Het eerstvolgend nummer van ons Blad ?al verschijnen op Dins dag 19 April a.s. DE DIRECTIE. Dr N. de Groot, hoofdnatuurkundige van het Philips-laboratorium voor: weten- schappe'iik Onderzoek heeft op een symposium voor warmte-overdracht in de techniek te Utrecht met een infra-rood droosstraler een spiegelei gebakken. De stralende warmte van deze Philips-lamp bleek voldoende om in enkele mi nuten het ei gaar te kriigen. Het vermogen van de drooglamn. die in de tech niek o.m. wordt gebruikt voor het drogen van lakken en vernissen, is 250 W, voldoende om een halve liter water in 10 minuten aan de kook te brengen. Het veto-recht EEN EERSTE UITSPRAAK TER V.N. De Britse gedelegeerde Hector McNeil heeft in de algemene vergadering der V.N., bij het debat over de voorstellen tot beperking van het recht van veto der grote mogendheden in de Veilig heidsraad verklaard, dat het Noord- atlantisch verdrag „zo uitgesproken de fensief van aard en bedoeling was, dat slechts degenen, die agressie beogen, enige reden hebben om het pact te be treuren". McNeil zeide, dat de Sovjet- Russische vice-minister van Buitenland se Zaken Gromyko, „de Britse regering had belasterd" in zijn rede tegen het Atlantisch pact. In een gloedvolle rede, die veel bij val oogstte, beschuldigde McNeil Gro myko van het aanvoeren van niet ter zake dienende argumenten op „agres sieve en onbekookte wijze". McNeil ont kende, dat het pact in strijd was met het Brits-Sovjet-Russisch verdrag. „Wij willen niet alleen ons niet aan het verdrag onttrekken, maar verlangen ook hartstochtelijk, dat de Sovjet-Unie zich er aan gebonden voelt". De V.N. zouden aan kracht winnen, indien Rusland met alle andere grote mogendheden erkende, dat „wij niet alle wijsheid of alle macht bezitten". De Tsjechoslowaakse gedelegeerde, dr Hoffmeister viel Gromyko bij in zijn aanval tegen het pact, dat naar hij zeide een „pact/ van agressie tegen de Sovjet-Unie" was en gericht op verde ling van de wereld. Niet Rusland be dreigde de vrede, doch de V.S. met hun voorraden atoombommen. De algemene, vergadering legde ten slotte met grote meerderheid van stemmen vast, dat de grote mogendhe den het gebruik van het vetorecht behoorden te beperken tot zekere on derwerpen van het hoogste belang. Hierna ging de vergadering op Paas- rcces. De betreffende resolutie werd met 43 tegen zes stemmen aanvaard. Alle- tegenstemmen kwamen van Oost-Euro- pese landen. India en Birma onthielden zich. In de resolutie wordt de grote mogendheden verder verzocht bij be langrijke beslissingen door de Veilig heidsraad van te voren besprekingen te voeren. De indieners drongen er op aan, dat men in verband met het gebruik van het recht liever water bij de wijn diende te doen, dan de Veiligheidsraad te verlammen. De Oost-Europese lan den verklaarden, dat het recht van veto de hoeksteen van de organisatie vormde. Gezien de verwerping van het voor stel door de Sovjet-Unie zal de aan vaarding van het voorstel weinig con crete gevolgen in de raad hebben, zo geven voorstanders toe. De Bollenvelden met Pasen Ondanks de zware stormen zijn er nog vele narcissenvelden overgebleven, vooral in het Noorden van de bollen streek, zo deelt de Provinciale V.V.V. Zuid-Holland mee. De hyacinthen be ginnen overal te kleuren. Bi) voortdurend warm weer zullen er met Pasen reeds vele kleurige velden te zien zijn. Hier en daar ziet men veldjes vroege tulpen. DE VOORKEUR VOOR TOERISTISCHE DEVIEZEN. De A.N.W.B. deelt ln aanvulling op het bericht betreffende de voorkeur bfj de toewijzing van toeristische deviezen mede, dat de prioriteit wordt verleend, wanneer men voor het betrokken land na de bevrijding nog geen deviezen heeft ontvangen. Wil men b.v. voor het eerst na de bevrijding naar Zwitserland, maar heeft men wel al deviezen voor een reis naar Engeland gekregen, dan valt men toch voor Zwitserland in de categorie reizigers, die voorkeur genie ten bij de toewijzing van toeristische deviezen. TEGEMOETKOMING AAN SLAGERS (Van onze Haagse redacteur). Destijds hebben de slagers bij de Re gering geprotesteerd tegen de rantsoen- verlaging. waardoor hun verdiensten beneden een redelijk peil daalden. Thans heeft de regering besloten om over die periode van mindere omzet, die duurde van 31 Januari tot 5 Maart, aan de slagers een tegemoetkoming uit te keren van 15 cent per afgenomen kilogram slachtgewlcht (vlet* met been).

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1