Westelijke geallieerden ireffen overeenkomsf inzake de West-Duitse industrie Het werk in en rondom de algemene yergadering der V.N. WEER BERICHT Maatschappij voor Geneeskunde viert in Juli 100-jarig feest Langs de Londense dokken 88ste Jaargang DONDERDAG 14 APRIL 1949 00 No. 26668 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dli en Adm.: 25041; Red 21607 Witte Singel l. Leiden - Olro oo.: #7065 De toelating van Israël De algemene vergadering; der V.N. heeft met 47 tegen 7 stemmen en 2 onthouding besloten het verzoek van Israël om toelating; als lid van de V.N. op haar agenda te plaatsen. Met 31 tegen 18 stemmen en 7 ont houding werd besloten de kwestie van Israels toelating naar de politieke com missie te verwijzen. VERZOENING SBESPREKINGEN TUSSEN GRIEKENLAND EN NABUURLANDEN? Dr Herbert Evatt, voorzitter van de algemene vergadering der V.N., heeft de vertegenwoordigers van Griekenland. Joego-Slavië. Bulgarije en Albanië uit genodigd de besprekingen ter billegging van de geschillen te hervatten, aldus wordt uit gezaghebbende bron vernomen. Men hoopt, dat de volgende week een bijeenkomst zal worden gehouden. Men verwacht, dat bepaalde grensvraagstuk ken zullen worden besproken. GROMYKO OP OORLOGSPAD. Gromyko. het hoofd der Russische de legatie bij de V.N.. heeft in de algemene vergadering voor het eerst een groot scheepse aanval gedaan op het Noord- atlantisch pact. Hij noemde het pact „een bewils. ddt de heersende kringen van de VS en Engeland weer de oude gedragslijn hadden gevolgd In de bui tenlandse politiek, die gericht was op isolering van de Sovjet-Unie". „Een dergelijke alliantie zou niet no dig zijn. als niet ..het verlangen bestond de Brits-Amerikaanse overheersing met geweld tot stand te brengen". Het op bouwen van de Noordatlantische groe pering en van „andere agressieve mili taire en politieke groeperingen" was een bewijs, dat genoemde Britse en Ameri kaanse kringen geheel gebroken hadden met de politiek van Yalta en Potsdam, met de politiek van versteviging van de internationale samenwerking. Andere punten uit de rede van Gro myko waren Indonesië, Palestina, de Brits-Egypt. betrekkingen, de atoom bom de West-Europese Unie, de Balkan- commissie. De toestand in Indonesië was niet te wijten aan het Russische veto. doch aan de staten, die het vetorecht bestreden - .staten die nationale bevrijdingsbewe gingen onderdrukten". BRITSE ANTWOORDNOTA AAN SOVJET-UNIE. In een'nota als antwoord op de Sov- jetrussische nota van 31 Maart, waarin Groot-Brittannië er van beschuldigd werd artikel zeven van het verdrag met de Sovjet-Unie geschonden te hebben door ondertekening van het Atlantisch pact. heeft Groot-Brittannië gesteld, dat het Atlantisch pact alleen gericht is te gen agressie zelf. (Artikel zeven van het Brits-Sovjetrussisch verdrag verbiedt de partijen toe te treden tot een coalitie, welke tegen de andere partij is gericht). De internationale commissaris van de Amerikaanse padvindsters. miss Cle mentine Miller (links), vertoeft op het ogenblik in Engeland alvorens zich naar Nederland te begeven, waar zij de bij eenkomst van internationale commissa rissen zal bijwonen, die van 20 tot 27 April a.s. op Drakenburg wordt gehou den. Hier is miss Miller in gesprek met lady Somerleyton, de leidster van de Engelse padvindsters. „Staakt het vuren" Tussen Syrië cn Israël. Israël en Syrië hebben een overeen komst „staakt het vuren" getekend, al dus wordt te Damascus officieel bekend gemaakt. De wapenstilstandsbesprekingen tus sen beide partijen zijn aan de Syrisch- Israëlische grens hervat. Vredesonderhandelingen in China begonnen Na 12 dagen van officieuze besprekin gen zijn thans de officiële vredesonder handelingen tussen de Chinese regering en de communisten begonnen op basis van de acht voorwaarden van de leider der communisten, Mao tse toeng. DROOG EN OVERWEGEND ZONNIG. De Bilt verwacht tot morgenavond: In de vroege ochtend hier en daar tijdelijk mist. Overigens droog en over dag zonnig en zacht weer. Zwakke of matige wind tussen West en Zuid. (Opgemaakt te 10 uur). 15 APRIL. Zon op: 5.45 uur; onder: 19.37 uur. Maan op: 23.31 uur; onder: 6.30 uur (v.m.). Hoogwater te Katwijk te 4,31 en IC uur (16 April te 5.10 en 17.34 uur). Dit nummer bestaat uit acht pagina's. In de Britse nota wordt verder gezegd, dat Groot-Brittannië .nimmer heeft be- erepen hoe de Sovjet-Unie de verkla ring van de Kominform. dat de wereld in twee blokken verdeeld is. In overeen stemming zou kunnen brengen met de belofte tot samenwerking voor de vrede, welke in het Brits-Sovjetrussisch pact tot uitdrukking is gebracht. Volgens de Britse nota hebben de Sov- ietrussische autoriteiten in Duitsland alle bepalingen van de overeenkomst van Potsdam geschonden. In de Britse nota wordt de tegen- besohuldiging geuit, dat de Sovjetrus- sische regering het verdrag met Groot- Brittannië van 1942 ontrouw is gewor den. en verklaard, dat de Britse rege ring niet kan zien. hoe Moskou zijn bij dit verdrag aangegane verplichtingen interpreteert van geen gebiedsuitbrei ding na te zullen streven en zich niet te mengen in de binnenlandse aange legenheden van andere landen. De verplichtingen tot wederzijdse eco nomische bijstand, uit het verdrag voort vloeiend. worden moeilijk uitvoerbaar, aldus de Britse nota. tengevolge van de „openlijke pogingen van de Sovjet-Unie om het Europees herstelprogramma te doen mislukken". De „truc,, is toegepast DE SAMENSTELLING VAN DE LONDENSE GRAAFSCHAPSRAAD. De verkiezingen van de vorige week voor de Londense graafschapsraad lever den een gelijk aantal zetels op voor la bour en conservatieven, nl. 64 voor elk. Als enige liberaal werd in de raad gekozen de 73-jarige sir Percy Harris. Gisteren koos de nieuwe raad een voor zitter, de socialist Bowen, die in de vo rige raad een zetel had, doch deze bij de verkiezingen verloor. Dit resultaat voor labour was te danken aan de stem men van de aangebleven socialistische wethouders. Het resultaat van de stem ming was 71 tegen 64. Hierna volgde de benoeming van 11 nieuwe wethouders. Gekozen werden 6 socialisten en 5 con servatieven. De samenstelling van de raad is thans de 10 aangebleven socia listische wethouders medegerekend: so cialisten 80. conservatieven 69 en libe ralen 1 zetel. Aardbeving in Amerika ENKELE SLACHTOFFERS EN GROTE SCHADE. In een uitgestrekt gebied aan de N, Westelijke Amerikaanse kust is gister avond een krachtige aardbeving waar genomen. ten gevolge waarvan vijf doden zfjn gevallen en voor millioenen dollars schade werd aangericht. De be ving was zó hevig, dat de naalden van de seismograaf van de universiteit te Washington braken. Twintig minuten later was de trilling nog aan het toestel waarneembaar. De aardbeving werd ge schat op sterkte acht ('t hoogste sterk- tecijfer is twaalf). De ergste vorige aardbeving, sterkte zeven, was te Washington geregistreerd op 14 Febr. 1946. In verschillende steden van de staat Washington, als Seattle, Tacoma, Olym- pia, Longview. Centralia en andere, vluchtten de mensen in paniek de heen en weer zwaaiende huizen en gebou wen uit. Brokken steen en beton kwa men naar beneden in de straten, wauer- leidingbuizen braken, muren scheurden en duizenden schoorstenen stortten door de daken van de huizen heen. Grondwet voor raad van Europa VRIJWEL GEREED. Naar vernomen wordt, heeft de con ferentie van ambassadeurs van 10 lan den, die besprekingen heeft gevoerd over een grondwet voor de Raad van Europa besloten Straatsburg voor te stellen als de permanente zetel van de Europese Raad. De conferentie heeft haar werk gistermiddag te Londen beëindigd. De ontwerp-constitutie, opgesteld door de ambassadeurs em vertegenwoordigers van de landen der Westerse Unie, Noor wegen, Zweden. Denemarken. Italië en Ierland zal worden voorgelegd aan de ministers van buitenlandse zaken van deze 10 landen, wanneer zij eind April of begin Mei te Londen bijeen komen. Een woordvoerder zeide, dat over het algemeen overeenstemming was bereikt, maar dat enkele punten, waarover men het niet eens was, aan de ministers van buitenlandse zaken zouden worden over gelaten. ULTRA-NATIONALISTISCHE DUITSE PARTIJ DOOR BRITSE AUTORITEITEN VERBODEN. De Britse autoriteiten in Duitsland hebben de .Duitse rechtse partij", die haar aanhangers heeft in 't in Neder- Saksen gelegen district Gifhorn, op grond van haar „ultra-nationalistische en militairistische neigingen" verboden. De „Duitse rechtse partij" had tot nu toe slechts in het district Gifhorn en in dat van de universiteitsstad Goettingen geopereerd. Haar enige succes was het veroveren van de meer derheid in de gemeenteraad van Wolfs burg, de stad, waar de „volkswagens" worden vervaardigd. Dit verkiezingsre sultaat is sindsdien ongeldig verklaard en de zaken van de stad Wolfsburg worden nu door commissarissen gere geld. De „Duitse rechtse partij" ontstond in 1946, als het resultaat van een fusie van de Duitse conservatieve partij, de Duitse partij voor het herstel en de Duitse boerenpartij. Zij verkreeg des tijds een voorlopige vergunning om als politieke partij in de Britse bezettings zone van Duitsland te mogen fungeren. NIEUWE GRIEKSE REGERING. De Griekse premier, Sofoelis, heeft koning Paul meegedeeld, dat in zijn nieuwe kabinet geen leden van de „nieuwe partij" zullen worden opgeno men. Verder zou het gelijk aan het vorige zijn. De ..nieuwe partij" had twee porte feuilles, Arbeid en Economische Za ken. De koning heeft gisteravond het nieuwe kabinet, dat het zesde van So foelis is, beëdigd. Mevrouw Abdul Kadir arriveerde op Schiphol WIL BEGRIP WEKKEN VOOR INDONESIA'S NODEN. Gistermiddag is op Schiphol mevrouw Abdul Kadir, echtgenote van het plv. hoofd van de Nederlandse delegatie bij de Assemblée der V.N. aangekomen. Zij was gekleed in de dracht van haar land, en op eigen initiatief naar ons land ge komen om in bredere kring begrip te wekken voor de noden van sommige delen van Indonesië. Zy was vroeger be stuurslid van het. Indonesische Rode Kruis. Na een kort verblijf in ons land zal mevrouw Abdul Kadir met het zelfde doel doorreizen naar Amerika. Van de zjjde der regering was ter be groeting aanwezig dr J. P. Bannier, ge- commiteerde voor Indonesische Zaken. Besprekingen te Batavia begonnen Hedenmorgen te 10.45 uur zijn in de balzaal van het Hotel des Indes de voorbereidende besprekingen tussen Nederland en de Indonesische Repu bliek onder auspiciën van de U.N.C.I. begonnen. DR VAN ROVEN IS NIET PESSIMISTISCH. Dr Van Royen heeft gisteravond nog maals verklaard, dat Nederland de uit nodiging tot deelneming aan de preli minaire besprekingen onvoorwaardelijk accepteerde. „Volgens de Canadese „ruling" van 23 Maart", aldus dr Van Royen, „zijn drie punten waarover overeenstemming meet worden bereikt: het staken van het vuren, het herstel van het Republikeinse gezag in Djokja en het tijdstip en de voorwaarden voor het houden van de Ronde Tafelconfe rentie. Deze drie punten zijn volkomen met elkaar verbonden, daar de „ruling" spreekt van „an agreement" en niet van „agreements". Over de punten kan afzonderlijk gesproken worden, doch wanneer het komt tot het 'bereiken van een beslissing, beschouwen wij ze als één .geheel. De mening, dat de Republikeinse re gering eerst in Djokja moet werden hersteld als voorafgaande voorwaar de voor verdere besprekingen, is bui ten geding," aldus dr Van Royen. Indien de Republiek echter veron derstelt, dat er slechts één punt op de agenda staat, zouden er moeilijkheden kunnen rijzen. Dr Van Royen herin nerde er aan, dat het eerste punt van de resolutie van 28 Januari de Repu bliek verzocht de guerilia-activltelt te staken. Wat de pessimistische voorspellingen over de besprekingen betrof, zeide dr Van Royen: „Het is mij niet duide lijk, waarom men pessimistisch zou moeten zijn over deze besprekingen. Wanneer beide partijen en de Unci overeenstemming wensen te bereiken, zijn de verschillen zó klein, dat zij met goede wil aan beide zijden over brugd kunnen worden." REPUBLIKEINSE DELEGATIE BIJ VOORBESPREKINGEN. De Republikeinse delegatie bij de vandaag te Batavia aanvangende voor besprekingen voer de Ronde Tafel conferentie bestaat uit de heren: mr Moh. Rum, dr Leimena, ir Djuwanda, prof. Supomo en Latuharhary. Advi seurs der Republikeinse delegatie zijn: Sutan Sjahrir, ir Laoh, Moh. Natsir, dr Darmasetiawan en Sumarto. DANK VAN ZUID AFRIKA'S HOUDING. De voorzitter van de Nederlandse de legatie bij de V.N., jhr mr J. W. M. Snouck Hurgronje, heeft persoonlijk de dank van Nederland overgebraoht aan de heer E. Louw, de voorzitter van de Zuidafrikaanse delegatie, voor de steun, ondervonden bij de behandeling van 't voorstel om de Indonesische kwestie op de agenda van de Algemene Vergade ring te plaatsen en drukte daarbij zijn grote waardering uit voor de houding van de Unie van Zuid-Afrika. Scandinavische tolunie Te Annecy in Frankrijk, waar thans internationale handels- en tariefbespre kingen worden gehouden, hebben De nemarken, Noorwegen en Zweden be kend gemaakt, dat zij de vorming van een Scandinavische tol-unie met een uniform tarieven-systeem overwegen. In een uitgegeven aanvullende ver klaring werd meegedeeld, dat de unie „mogelfjk ook IJsland zal omvatten". DE HAVENSTAKING TE LONDEN VERLOOPT. Na een levendige vergadering beslo ten de leden van de transportarbeiders- bond hedenochtend aan het werk te gaan. Er zal evenwel geen stukwerk worden verricht en ook geen overwerk, in afwachting van een pensioenregeling voor de oudere havenarbeiders, die ontslagen zijn. George Isaacs, de Engelse minister van Arbeid, heeft in een radio-uitzen ding de stakende havenarbeiders ge waarschuwd, dat de regering „plannen om in de situatie te voorzien" zal uit voeren, wanneer niet voldoende arbei ders het lossen der 84 schepen hervat ten. De staking wordt gebruikt als excuus voor een roekeloze actie, „die er op uit is wanerde te verwekken en het economisch leven van het land te ontwrichten", aldus de minister. Binnenkort een overschot aan artsen? De Nederlandse Maatschappij tot be vordering der Geneeskunst bestaat 22 October 1949 honderd jaar. Op 7, S en 9 Juli a.s. zal dit belangrijke ju bileum echter reeds worden gevierd en wel te Amsterdam, omdat, zoals de statistiek heeft uitgewezen „Juli de gezondste maand is" en in die maand de artsen dus het best een paar dagen er uit kunnen breken, om eens hartelijk feest te vieren. Er is een uitvoerig feestprogramma samen gesteld. In een te Amsterdam onder leiding van de voorzitter van het hoofdbestuur, L. F. C. van Erp Taalman Kip, gehou den persconferentie, is uitvoerig gespro ken over de doelstellingen en de maat schappelijke functie van deze maat schappij. De Maatschappij heeft er altijd tegen gewaakt een „vakvereniging" te wor den. Problemen welke op dit ogenblik de volle aandacht van het hoofdbestuur Op wee naar Brussel waar zij een bezoek brengt aan haar grootmoeder koningin Elizabeth, heeft prinses Joséphine Charlotte een bezoek gebracht aan de groot hertogin van Luxemburg. Thans wordt haar naam genoemd in verband met de geruchten over een verloving met de 28-jarige prins Jan van Luxemburg. Angst voor massa-ontslag (Van onze correspondent te Londen). Het is niet eenvoudig de stemming onder de stakende havenarbeiders te peilen. Maar een tocht, die ik langs de dokken maakte, bevestigde mijn eerste indruk, dat 'deze staking, evenals die van vorig jaar, absoluut geen uitge sproken politiek karakter bezit. Dan zou het veel verbetener toegaan. Ook nu heerst er weer diezelfde sfeer van gemoedelijkheid. De mannen lanterfan- teren wat bij de ingangen der haven terreinen, ze roken hun sigaretje, lezen hun krant en verdwijnen af en toe in de „pub" om een biertje te pakken. Met diepzinnige economische vraagstukken moet men niet bij hen aankomen. Om de schade, die ze het land berokkenen, bekommeren de meesten zich niet al te veel. Hun eigen belang weegt het zwaarst. In 1942 werd er orde geschapen in de chaotische arbeidstoestanden in het havenbedrijf. Er kwam toen een einde aan de verlammende onzekerheid, te weeg gebracht door telkens terugkeren de werkloosheid. Indien er een schip gelost of geladen moest worden, wer- Tegemoetkomingen aan de Duitsers Engeland, de V. S. en Frankrijk heb ben een scherpe reductie van het aan tal fabrieken aangekondigd, dat ont manteld en als herstelbetaling uit West- Duitsland zou worden verwijderd. Door deze beperking, die gemaakt is met het oog op de behoeften van het Europees herstelprogram, wordt de uitrusting van 159 fabrieken geheel of gedeeltelijk van de oorspronkelijke lijst van herstelbeta lingen in de vorm van industriële instal laties geschrapt. Het betreft hier de uitrusting van 32 staal-, 88 metaal-, 32 chemische en 7 non-ferrometaalfabrie- ken. De Duitse productie van ruw staal blijft beperkt tot 11.100.000 ton per jaar. De drie Westelijke militaire gouver neurs van Duitsland hebben, tegelijker tijd met de bovengenoemde aankondi ging, in Berlijn een verbod uitgevaar digd voor de Duitse productie van syn thetische rubber, synthetische benzine uit steenkool en vele andere grond stoffen voor de oorlogsindustrie. De overeenkomst betreffende verbo den en beperkte industrieën staat Duitse scheepswerven toe schepen te bouwen tot maximaal 7200 b.r.t. met een snel heid van 12 knopen. Duitsland zal in het buitenland tot 100.000 brt. aan tank- scheepsruimte mogen aanschaffen. De snelheid der tankschepen mag de 14 knopen niet overschrijden en de tonnage program van Duitse binnenlandse^inves- der schepen niet groter zijn dan 10 700 teringen in sleutel-industrieën. I> geal b.r.t. lieerde autoriteiten ziin er n 1. niet van j In de bekendmaking betreffende de fabrieken wordt gezegd, dat de nieuwe overeenkomst die fabrieken van de ont- mantelingslijst schrapt, „welke, indien zij in Duitsland blijven, het meest kun nen bijdragen tot het gecoördineerde economische herstel van de landen, die deelnemen aan het Europese herstel- program". Ook werd overeengekomen, dat de „verwijdering van nog niet geheel gede monteerde installaties zo spoedig mo gelijk zal worden voltooid". Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken legde er de nadruk op, dat een der voordelen van de overeen komst was, dat zowel de ontvangers van herstelbetalingen als de West-Duitse autoriteiten thans in staat zouden zijn terstond plannen te maken voor het gebruik van de installaties. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken zegt verder, dat de wijziging van de herstelbetallngslijsten werd voorgesteld door de Amerikaanse regering. Het Europese herstelprogram voorzag in een gedeelte van de behoef ten van de geallieerden aan Duitse her stelbetalingen voor het herstel van hun eigen economieën. De generaals Robertson en Clay, de Britse en Amerikaanse militaire 'gou verneurs, hebben Duitse economische leiders en bankdirecteuren voor een conferentie te Frankfort bijeengeroepen ter bespreking van maatregelen tot het vervullen van de verplichtingen van bizonla in het kader van het plan- Marshall. De plannen, die door de orga nisatie voor de Europese economische samenwerking te Parijs werden goedge keurd. dringen aan op een uitgebreid den de arbeiders meestal ts hooi en te gras voor deze taak aangenomen Thans moeten zij centraal worden geregistreerd en him weekloon, dat aanmerkelijk ver hoogd werd. is nu gegarandeerd door een beheersraad, waarin zowel werkge vers als vakbonden zijn vertegenwoor digd. Ondanks deze verbetering in de arbeidsvoorwaarden, bleef er iets han gen van de oude sfeer van wantrouwen, die zo vele jaren had bestaan. Het wan trouwen richt zich niet alleen tegen de directies, maar soms ook tegen de eigen vakorganisaties, speciaal tegen de ko lossale transportarbeidersbond, die voor de gewone man te ver verwijderd is en een te onpersoonlijk karakter draagt. Dat was dan ook een van de redenen, waarom de stuwadoorsbond, welke deze staking heeft geproclameerd, zich met hand en tand verzette om zich by transportarbeiders aan te sluiten. Daar bij komt dan nog, dat in de ogen der vaak primitief reagerende havenarbei ders de vakbeweging thans onder één hoedje speelt met de regering, al is dat dan ook een Labourregering. Dat geeft hen een zeker gevoel van machteloos heid. omdat ze menen, dat hun grieven minder gehoor zullen vinden dan vroe ger het geval was, toen de vakvereni ging vrijer tegenover het centrale ge zag stond. Een bejaarde arbeider, met wie ik sprak, liet zich laatdunkend uit over de eigen vertrouwensmannen: „Op het kantoor roken ze dikke sigaren en drinken ze whiskey met de hoge he ren Het ontslag van de 32 arbeiders, dat de aanleiding tot de staking werd, is allerminst lichtvaardig gegeven. Het ar- beidsregister wordt namely k op gezette tijden uitgekamd met het doel om in efficiënte arbeidskrachten af te voeren, zodat ze plaats kunnen maken voor hen, die op de wachtlijsten staan. Er is namelijk alleen werk voor ingeschreve nen. Oorspronkelijk werden 47 arbeiders voor ontslag voorgedragen, maar dit aantal werd na zorgvuldig wikken en wegen tot 33 teruggebracht. Nadat de zaak in beroep was behandeld, werd nog een der mannen gehandhaafd. De meeste ontslagenen waren gedurende lange psriodes zonder opgaaf van rede nen van het werk weggebleven. De an deren werden opgezegd wegens hoge leeftijd, lichamelijke gebreken of onge schiktheid door ziekte. De vrees overheerst echter bij de overigen, dat dit het begin is van een massa-ontslag van arbeiders boven de 65 jaar. Het uitblijven van een pen sioenregeling. welke overwogen werd. schijnt eveneens een rol te spelen bij deze staking. vragen zyn behalve de opleiding met de daaraan verbonden honorering van issistenten enz., in de eerste plaats het vraagstuk van het artsen tekort van dit ogenblik- Nederland telt op het ogenblik ongeveer 1 arts op 1200 inwoners. Maar een groot deel van deze artsen is of in overheidsdienst of opgenomen in het leger. De sterke uitbreiding van de me dische hulp maakt dat op het ogenblik vrijwel alle artsen dit geldt ook voor andere intellectuele beroepen meer werk hebben dan zy aankunnen. Het groot aantal medische studenten doet echter vernachten, dat in de zeer nabije toekomst het probleem omge keerd zal zijn, m.a.w. dat er een over schot aay artsen zal zyn. Er Is dan ook reeds thans in overleg met de hoofdinspecteur voor de volksgezond heid een commissie gevormd welke maatregelen voorbereidt ter beteuge ling van de grote toeneming van me dici. Ook het medisch beroepsgeheim is een kwestie welke „modernisering" behoeft; die der artsenspreiding acht het hoofd bestuur een overheidsaangelegenheid. Een onderdeel van de viering van het 100 Jarig bestaan is eveneens het uit schrijven van een viertal prijsvragen geweest. Twee hiervan betreffen medisch wetenschappelijke onderwerpen; een vraagt een verhandeling over verande ringen die zijn te verwachten in de be roepsuitoefening van de huisarts en de wijzigingen in de opleiding der artsen, welke naar aanleiding hiervan te ver wachten is en ten slotte een welke als onderwerp heeft „een rechtsvergelijkend critisch onderhoud over de verantwoor delijkheid van de arts by beroepsfouten door hem of zijn helpers gemaakt". Morgen geen „L. D." Morgen, Goede Vrydag zal ons Blad niet verschijnen en zullen onze Bureaux de gehele dag geslo ten zijn, DE DIRECTIE. Vonnissen te Neurenberg DUITSE OORLOGSMISDADIGERS VEROORDEELD. Het Amerikaanse tribunaal voor oor logsmisdaden te Neurenberg, dat Hitiers voornaamste diplomaten heeft berecht, heeft heden o.a. de volgende straffen uiteesproken Ernst von Weizsaeoker. staatssecreta ris van het departement van buiten landse zaken onder Hitier. zeven jaar gevangenisstraf. Harns Lammers. hoofd van de rijks kanselarij. twintig jaar. Richard Darre. rijksminister van landbouw en voedselvoorziening, zeven jaar. Otto Dietrich, staatssecretaris van het ministerie van propaganda, zeven jaar. Gottlob Berger, chef van het hoofd kwartier van de SS. vijfentwintig jaar. Lutz Schwerinc Krosigk. rijksminister vn financiën, tien jaar. DE VER. STATEN EN DE SOVJET-UNIE. Clarence Cannon, democratisch afge vaardigde van Missouri, en voorzitter van de commissie voor de toewijzingen, heeft in het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden verklaard, dat Amerikaan se bommenwerpers van de luchtvloot, niet vliegtuigen van de vloot, in geval van oorlog de atoombom op Moskou zouden gooien. De VS moeten andere landen de benodigde uitrusting leveren voor de landstrijdkrachten, terwijl Ame rika zelf een luchtmacht vormt, die in staat is iedere aanvaller een beslissen de slag toe te brengen, aldus Cannon. Indien de Sovjet-Unie aanvalt, moeten vliegtuigen van hun basis uit binnen drie weken de atoombom kunnen vervoeren naar ieder militair centrum in de Sov jet-Unie. anders zou de Sovjet-Unie in 60 dagen het gehele Europese vasteland bezetten, aldus Cannon. De ondertekening van het Atlantisch verdrag garandeert, dat de bases be schikbaar zullen zijn. van waaruit de atoombom op Moskou en de Russische industrie kan wordeai neergeworpen. „Wat wij nu alleen nodig hebben, ziin de vliegtuigen om de bom te wernen". De republikeinse senator Ralph Flan ders heeft de Senaat voorgesteld, dat de VS door middel van geleide projec tielen strooibiljetten en vredemamflet- ten voor de bevolking boven de Sovjet- Unie uitwerpen. De VS moeten een ..politiek offensief" beginnen om de be volking van de Sovjet-Unie te laten weten, „waarom de rest van de wereld de Sovjet-Unie vreest en zich tegen haar wapent". Nieuwe K.L.M.-lijn Amsterdam-Paramaribo VIA MADRID—LISSABON—DAKAR. 20 Mei a.s. zal de K.L.M. een nieuwe luchtlijn over de Atlantische Oceaan openen, n.l. van Amsterdam naar Paramaribo. Deze lyn heeft vooral be tekenis, omdat hierdoor Suriname rechtstreeks met Nederland verbon den zal zyn. De belangrijkheid van Suriname is de laatste tien jaren be langrijk toegenomen, voornamelijk door bauxiet-winning en bosbouw, maar ook door de toenemende acti viteit op het gebied van cultures ten gevolge van het Welvaartsplan voor Suriname. Er is echter precies gehandeld volgens het reglement, dat met medewerking van de arbeiders zelf tot stand is geko men. Gooien ze nu niet hun eigen gla zen in? Een zwak punt van de sta kingsleiding is zeker, dat zij het geschil niet aan arbitrage heeft onderworpen, hetgeen wettelijk voorgeschreven is. De stuwadoorsbond zou onder vrij maribo de K.L.M. voor directe aanslui- sterke communistische leiding staan, tin? zorgt naar Caracas In Venezuela Voor de massa der stakers hebben poli- en Willemstad op Curagao. Voorts heeft tieke motieven echter weinig betekenis. men in Curagao aansluiting op het overtuigd, dat de Duitsers ernstig po- al lijkt het er ook thans weer op. dat j hele We^tindische luchtnet van de gineèn doen -vu de kapitaalsvorming tc zij zich onbewust voor het karretje van i K.L.M., dat niet minder dan 18 plaat* bevorderen die nodig is voor een derge- een klein aantal oproerkraaiers hebben sen op de Antillen cn in Centraal ljjke investering. I laten spannen. Amerika bestrijkt. Maar deze Paramaribo-lijn. de vierde transatlantische lijn der K.L.M.. heeft ook internationale betekenis, doordat de route.via Madrid, Lissabon en Da kar zal lopen, zodat ook de Zuideuro- pese landen voordeel zullen hebben van deze nieuwe verbinding (o.a. voor emi granten vervoer). temeer daar in Para-

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1