Premier Arnold wil grenscorrecties inruilen De vorming van een West-Duitse staat WEERBERICHT Overkoepeling en samenwerking der Textiel verenigingen 88ste Jaargang DINSDAG 12 APRIL 1949 00 No. 26666 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W flenny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week TelefooD Dir. eD Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro oo.: 57065 Duitse onenigheid De hoop der Westelijke geallieerden op spoedige overeenstemming tussen de Duitsers over de Westduitse consti tutie werd door het bestuur van de Duitse sociaal-democratische partij vernietigd. De leiders verklaarden met betrekking tot een voorstel van de af gevaardigden der partijen in de ver gadering van Bonn om een nieuw ont werp op te stellen, dat aanvaardbaar zou kunnen zijn voor de partijen en de geallieerden, dat het voorstel niet officieel naar voren gebracht diende te worden, voordat een grotere party - commissie, waarin- alle districtsorga nisaties vertegenwoordigd waren, de gelegenheid had gehad om het op 20 April te bespreken. De geallieerde verbindingsofficieren hadden gehoopt, dat de Duitsers tegen Donderdag een aanwijzing zouden kun nen geven, dat zij naar overeenstem ming neigden. Na een vergadering van het bestuur der socialistische partij werd verklaard dat de christen-democraten een vlotte gang van zaken hadden verhinderd, doordat z'J onder druk van de gealli eerden zich hadden gedistancieerd van het eerder bereikte compromis. Van gezaghebbende zijde zijn thans inlichtingen verkregen over de bepa lingen van de overeenkomst inzake de vereniging van de drie Westelijke zones van Duitsland, welke de vereniging van de drie Westelijke zones van Duitsland, welke Vrijdag jd. door de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannie en Frankrijk is bereikt. Practisch zal door de overeenkomst geen verande ring komen in de huidige bestuursre- geling daar in elk der zones een af zonderlijk bestuur gehandhaafd zal worden en het driezijdig element in het bestuur van trizonia grotendeels zijn uitdrukking zal vinden in de func tie van waarnemers. De vertegenwoor digers van de drie bezettende mogend heden zullen de nodige voorbereidingen treffen voor het in werking treden van een driezijdig contróle-apparaat wan neer de voorlopige Westduitse federale regering wordt ingesteld. Zoals reeds bekend gemaakt, zal het ambtenarencorps zo klein mogelijk ge houden worden, teneinde de Duitse re gering de gelegenheid te geven de hoofd-verantwoordelijkheid uit te oefe nen voor binnenlandse aangelegenhe den en om de bezettingskosten zo laag mogelijk te houden. Wat het systeem van stemmen be treft; besluiten van de geallieerde hoge commissie zullen met eenparigheid van stemmen genomen moeten worden ter zake van goedkeuring van amendemen ten op de\federale grondwet. Terzake van kwesties, waarbij hulpverlening door de Verenigde Staten ter sprake komt, zal een gekwalificeerd stern- systeem gelden, volgens hetwelk het stemrecht van de vertegenwoordigers Maarschalk Tito herkozen ALS LEIDER VAN JOEGO-SLAVIE. Het derde congres van het Joegoslavi sche volksfront is besloten met de her verkiezing van maarschalk Titó als pre sident van het federale comité. Tito betuigde het congres „zijn grote dank voor het vertrouwen, dat gij ge toond hebt in de leiding van de staat." Hij wekte de afgevaardigden op „zekere zwakke punten, die nog in ons land be staan, zo spoedig mogelijk weg te wer ken." „Vervul uw taak. richt arbeidsbrlga- des op en arbeidscoöperaties van boe ren. Dit is onze voornaamste taak. Vrees niet, dat wij in een economische crisis zullen terecht komen; dat is niet mogelijk. Wij kunnen alles kopen door te verkopen. Er is slechts een crisis in ons land; wij k9pien handen te kort." Tito besloot zijn rede met een oproep tot vrede en de verklaring, dat „gij u niet in de war moet laten brengen door oorlogsgeruchten, Zij kunnen op het ogenblik geen oorlog voeren, omdat" de mensen geen oorlog willen." Met algemene stemmen werd een re solutie aangenomen, waarin wordt op geroepen tot een „meedogenloze strijd" tegen „elke poging om onze staat te splitsen." REGERINGSCRISIS IN GRIEKENLAND? Griekenland wordt met een politieke crisis bedreigd, die. tot een splitsing in het 2*6 maand oude coalitiekabinet zou kunnen leiden. Markezinis, minister zonder porte feuille. wordt er nl. van beschuldigd be trokken te zfjn bij een deviezensmokkel- affaire. Op grond hiervan heeft Dio- medes. plaatsvervangend minister-pre sident. hem gisteren verzocht uit het kabinet te treden, totdat het gerecht uitspraak heeft gedaan. Naar verluidt, weigert Markezinis af te treden. Volgens welingelichte kringen is ko ning Paul tegen een splitsing of crisis tijdens de heersende noodtoestand in Griekenland. AANHOUDEND VRIJ ZACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking en plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige Westelijke wind. Weinig verandering van temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 13 APRIL Zon op: 5.49 uur; onder: 19.33 uur. Maan op: 20.24 uur; onder: 5.55 uur. (V.M.). Hocg water te Katwijk te 3.14 en 15 29 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. der bezettingsautoriteiten zal zijn in verhouding tot de door de betrokken regeringen aan Duitsland ter beschik king gestelde gelden. Bij alle andere kwesties zal meerderheid van stemmen gelden. Te Washington is men van mening, dat door de overeenkomst aan de Ver enigde Staten een doorslaggevende stem wordt verleend inzake de handel van Duitsland met het buitenland. Zulk een stem hebben de V.S. reeds in het gemeenschappelijke bureauvoor in- en uitvoer van Duitsland en in het gemeenschappelijk clearingbureau. GEEN UITNODIGING VAN SOVJET-UNIE. Een communistisch voorstel in het Britse Lagerhuis, dat de regering met andere ondertekenaars de kwestie zou opwerpen om de Sovjet-unie tot toetre ding tot het Atlantische pact uit te nodigen, is door de Britse regering ver worpen. Mayhew, de onderminister van bui tenlandse zaken, achtte „met het oog op de Sovjet-Russische houding ten op zichte van het pact. het voorstel ge heel academisch". DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. De door de Labourparty gepubliceer de definitieve cijfers zijn: Verloren: 338 zetels; gewonnen: 83 zetels. Duitsland, land van overvloed! Het gaat toch merkwaardig in deze wereld. Duitsland heeft niet alleen een overvloed van puin. maar ook aan goederen, zo dat het aanbod de vraag verre overtreft. De eigenaar van een kledingmagazijn in Binsbüt-tel heeft het al nodig gevonden zijn cliëntele te informeren, dat er wat de betaling betreft, met hem wel tcpraten valt. Gezien de belangste- ling voor de étalages, schijnt men daar nogal voor te voelen! 15 Mei vlot treinverkeer met België (Van onze Brusselse correspondent) Een gemakkelijk en vlot treinverkeer tussen België en Nederland zal van 15 Mei af ingesteld worden, waarbij ge streefd zal worden om het oponthoud te Roozendaal tot op een minimum te beperken. Van voornoemde datum af. zullen o treinen per dag. in beide richtingen in gelegd worden. De voorm. Italiaanse koloniën BESPREKINGEN VOORTGEZET. Na de debatten tijdens de eerste da gen van de zitting van de politieke com missie der V.N. te Lake Succes over de toekomst der voormalige Italiaanse ko loniën, schijnt het teruggeven aan Ita lië van Tripolitanië, Somaliland en een gedeelte van Eritrea de oplossing te zijn. Met uitzondering van de Sovjet unie is men het er algemeen over eens, dat het bestuur over Somaliland aan Italië moet worden teruggegeven. Vijf Latijns-Amerikaanse landen en de unie van Zuid-Afrika hebben zich uitgespro ken voor het teruggeven aan Italië van Tripolitanië en het grootste gedeelte van Eritrea. Engelands aanspraak op Cyrenaica, het Oostelijk deel van Libye, heeft tot nog toe eveneens algemene steun ge kregen, evenals Ethiopië's verzoek om een uitweg naar zee door Zuid-Eritrea. Alleen de Sovjet-unie wenst een ge heel andere oplossing: trustschap van de V. N. voor tien jaar over alle voor malige Italiaanse koloniën met een administrateur, die geadviseerd zou moeten worden door een raad, samen gesteld uit de grote mogendheden. Ita lië en vertegenwoordigers van plaatse lijke bewoners. Ethiopië heeft in de vergadering een beroep gedaan op de V N., het land er voor te sparen wederom als met een „tang" door Italië omkneld te worden, wanneer Italië Eritrea en Somaliland zou krijgen. Dit zou ons nogmaals in de „muil van een leeuw" plaatsen, aldus de vertegenwoordiger van Eritrea. Het had hem bijzonder gegriefd een voor malige fascistische gouverneur van Ethiopië (Enrico Cerulli), die op de lijst van oorlogsmisdadigers van de Lon- dense commissie stond, als lid van de Italiaanse delegatie aan te treffen. De verlenging van de Marshall-hulp AMENDEMENTEN VERWORPEN. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft gisteren gestemd over enige amendementen op het wetsont werp tot goedkeuring van een verlen ging van de Marshall-steun. Het Huis verwierp met 133 tegen 72 stemmen een amendement, dat meer aandrang be oogt uit te oefenen op het streven naar een verenigd Europa. Hierna werd met 136 tegen 5 stem men een amendement van de republi kein Javitts verworpen om Ec^-gelden in te houden van een land, dat weigert zich te schlkkn naar door de V.N. ge geven richtlijnen. Een soortgelijk amen dement dat ln de eerste plaats ge richt was tegen de Nederlandse poli tiek in Indonesië werd de vorige week door de Senaat in zijn versie van de verlenging der Marshall-hulp opgeno men. Ten slotte werd met 107 tegen 62 stemmen een amendement verworpen om E.R.P -gelden te onthouden aan landen, wier „protectoraten" onder- scheld maken ten nadelen van Ameri kaanse zakelijke ondernemingen in die gebieden. Nog eens een Kravchenko- proces Kravchenko's tegenstanders in het prcces tegen „Les lettres Fran$aises", André Wurmser en Claude Morgan, hebben thans hoger beroep doen aan tekenen tegen de drie vonnissen, die op 4 April tegen hen zijn uitgespro ken. Premier van Zuid-Afrika naar ons land NIET-OFFICIEEL BEZOEK VAN DR MALAN. De minister-president van de Unie van Zuid-Afrika, dr D. F. Malan, heeft het voornemen, na zijn verblijf te Londen een (niet-officieel) bezoek aan Nederland te brengen, voorna melijk aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij indertijd zijn theo logische studies heeft voltooid. Dr Malan zal, zcals bekend, de con ferentie van premiers van het Britse Gemenebest bijwonen, die cp 2-1 April te Londen begint en ongeveer een week zal duren. OPRICHTING VAN EEN BEWAKINGSMACHT DER V.N. De Sovjet-unie heeft fel geageerd te gen een voorstel van Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N., tot oprich ting van een bewakingsmacht van 800 man ter bescherming van missies der V. N. in verschillende delen van de we reld. De Sovjet-gedelegeerde Malik ver klaarde in een rede van een uur, dat het voorstel „slechts beoogde, speciale gewapende machten van de V. N. in het leven te roepen." Het Handvest voorzag niet in een dergelijk voorstel en ver leende de secretaris-generaal geen en kel recht om wat voor garde ook op te richten. Alleen de Veiligheidsraad zou zy'n toe vlucht tot gewapende machten kunnen nemen. Malik waarschuwde, dat een dergelijke bewakingsmacht de deur zou openen voor „illegale en willekeurige practijken''. Het voorstel van Lie werd gesteund door Zweden en de V.S., Engeland en Zuid-Afrika vroegen om nadere uitleg van zekere taken van de bewakings macht. Di Van Roy en te Batavia „Aan Nederland zal het niet liggen HOOP EN VERTROUWEN OP GOEDE UITSLAG. „Het zal zeer zeker niet aan Ne derland Uggen wanneer de bespre kingen niet tot een goed resultaat zouden leiden", aldus verklaarde dr Van Royen bjj zijn aankomst te Ba tavia. „Het feit, dat wij aan de tafel willen zitten, aldus voegde hjj er aan toe, is een bewjjs van onze hoop en vertrouwen op een goede uitslag. Hiertoe is echter de goede wil van beide zijden nodig". Op een hem gestelde vraag ant woordde dr Van Royen, dat de duur van zijn verblijf te Batavia niet vast staat, daar deze afhangt van de om standigheden. Op de opmerking, dat de B.F.O. heeft medegedeeld, dat zij niet in de Nederlandse delegatie opgenomen wil worden, zeide dr Van Royen, dat dit hem niet bekend was doch dat hij hoopte, dat de BT.O. aan de bespre kingen zou willen deelnemen. ..De Ne derlandse delegatie te New York is steeds opgekomen voor de rechten van de Federalisten", aldus zeide hij. Dr Van Royen zeide verder, het ze ker mogelijk te achten, dat men vol gens de uitgestippelde punten van het reglement tot overeenstemming zal geraken. Hij verklaarde, dat naar zijn mening de drie punten van het regle ment onderling verbonden zijn hoewel zij afzonderlijk besproken kunnen worden. Hij deed een beroep op de me dewerking van de pers voor het slagen van de besprekingen. Dr Van Royen werd verwelkomd door vele Nederlandse autoriteiten en de voltallige U.N.C.I. VERMOEIDE STEMMING. Onze correspondent te Batavia seint ons heden: De door dr Van Royen bü zijn aan komst te Batavia afgelegde verkla ring maakte een positieve en gede cideerde indruk. Echter moet gezegd dat de algemene stemming onder de vele aanwezigen ietwat vermoeid leek. Er zijn reeds te veel doktoren voor het Indonesische probleem hier ontvangen zonder dat men er enige baat b(j gevonden heeft. De situatie wordt thans beheerst door de vraag wat er zal gebeuren In dien er bij de aanstaande besprekingen geen resultaten worden bereikt. ONBEGRIJPELIJKE HOUDING VAN DJOKJA's SULTAN. De Sultan van Djokja arriveerde gisteren onverwacht be Batavia. Zijn onbuigzaamheid blijkt nog steeds uit de weigering om te reizen met andere ver voermiddelen als Uni-Jeeps of vlieg tuigen. Zijn optreden is onbegrijpelijk voor vele van zijn vroegere goede vrienden. Intussen wordt deze houding van de Sultan en van andere Republikeinen te Batavia aangevoeld als weinig be moedigend voor de komende be sprekingen. Plannen der Stichting Textielcongres Aantal arbeiders en ingenieurs moet verviervoudigd worden Gisteren is in het Mineryapaviljoen te Amsterdam het tweedaags Textielcon gies 1949, georganiseerd door de Stich ting Textielcongres Nederland, begon nen. De voorzitter, dr H. B. Holsboer, wees er op hoe het in Engeland ten aanzien van de toepassing der research in de industrie nog niet al te vlot gaat, even min als in ons land. Jonge bazen kunnen door het volgen van een researchopleiding aan het Textile institute verschillende graden behalen. Voor ons land, waar texticl- avondscholen bestaan, die van groot belang zün, achtte hij een dergelijke opleidingsmcthode zeer wenselijk. De voorzitter stipte de plannen aan van het bestuur der Stichting, dat deze in de toekomst een Federatie wil wor den, een overkoepeling van alle tex- liclverenigingcn, met de opzet een aantal bestuurscommissies in het le ven te roepen, die o.a, het geven van lezingen voor de verschillende vereni gingen zal coördineren, opleiding tot bepaalde graden ter hand nemen, cursussen oprichten en de kunst in de textielindustrie nader bestuderen. Tweede spreker was de directeur van het Vezelinstituut van het T.N.O. te Delft, ir. J. R. H. van Nouhuys (Oegst- geest). Deze wees er op, dat ook reeds een Belgische textielvereniging tot de stichting is toegetreden. Met feeling en ervaring alleen komt men er niet meer in de textielindustrie, grote ontplooiing op wetenschappelijk technisch gebied is geboden. Veel meer technische personen moeten worden opgenomen. Opleiding van lager en hoger tech nisch personeel is hoogst noodzake lijk. De textielindustrie in ons land moet één grote familie gaan vormen, d.w.z. „samenwerken". Ons land telt Er komen nieuwe chauffeursdiploma's Binnenkort is de instelling van nieu we vakdiploma's voor beroepschauf feurs ter vervanging van het tegen woordige groot-chauffeursdiploma" te verwachten. Deze vakdiploma's komen tot stand door samenwerking van de verkeers- en vervoersbonden, de werk nemersorganisaties in verkeer en ver voer en het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Op korte termijn wordt een definitieve beslissing genomen. De betreffende diploma's worden vooralsnog niet verplicht gesteld. De vaktechnische kant moet het belang rijkst'? worden geacht. Gestreefd wordt naar goed, bedrijfszeker vervoer met werkkrachten, die hun vak terdege verstaan. Naar de mening van deskun digen kan de veiligheid van het ver keer hierdoor terdege bevorderd wor den. Tegelijk met een belangrijk deel van de binnenstad werd tijdens de bezetting ook het stadhuis van Nijmegen door bommen grotendeels verwoest. De res tauratie van het oude stadhuis vordert goed. terwijl een nieuw deel reeds is voltooid. O.a. voor drooglegging van het IJsselmeer In een rede tot het parlement van Noord Rijn-Westfalen heeft minister president Karl Arnold Duitse werk krachten en materiaal aangeboden voor de drooglegging van het IJsselmeer, in ruil voor de gebieden, die Duits land bij le ere) «correcties zal moe'en afstaan. Indien Duitslands buurstaten geen minnelijke schikking inzake de grenscor recties wilden treffen zeide Arnold te moeten eisen, dat de bewoners van de onder de gren -correcties vallende ce- bieden in een vrije en eerlijke stemming zullen uitmaken onder wier souvereini- teit hun landstreek zal komen. Deze volksstemmingen zouden onder toezi'-ht moeten geschieden van neutrale waar nemers. die bijv. zouden worden be noemd door de Zwitserse en Zweedse regering. Het feit. dat de grenscorrecties voor lopig zijn en bü het vredesverdrag op nieuw in overweging zullen worden ee nomen. gaf Arnold de indruk, dat deze Perscorrecties de voorlopers zijn 'an grotere eebiedsafstand AFWIJZING VAN DE LANDDAG De Landdae van Noord Rljn-West- falen heeft ziin goedkeuring gehecht aan een nieuwe verklaring van minis ter-president Arnold over de correc- Prinses Josephine Charlotte enthousiast ontvangen BIJ HAAR BEZOEK AAN BELGIË. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons heden: Het Waalse land en de Belgische hoofdstad hebben gisteren H.K.H. prin ses Josephine Charlotte, meerderjarige dochter van koning Leopold III op enthousiaste wijze begroet. Overal stonden duizenden mensen langs de wegen, waar de koninklijke auto moest passeren Te Namen aan de Maas. aan het koninklijk paleis te Laeken werd de ordedienst van politie en rijkswacht (marechaussee) overrompeld. Te 6 urn 's avonds stonden de mensen dicht op el kaar gepakt aan het paleis voor schone kunsten .waar de prinses de uitvoering zou bijwonen van de Mattheus Passion van Bach. De zaal. die bit de 3000 zit plaatsen telt, was in een uur tijd uit verkocht. De menigte in de aangren zende straten zong vaderlandse liede ren. Ook daar werd de politiemacht uit elkaar gedreven door ..Leopold" en „Leve de prinses" juichende mensen massa's. Een Brussels politieagent werd met een gebroken schouder weggedra gen Een aantal vrouwen en kinderen werd gekwetst. De .Libre belgiqu?" herinnert eraan, hoe de prinses in Tuni 1944 in een wa gen van de Gestapo met de hele ko ninklijke familie werd weggevoerd. En hoe zij thans omgeven door de jubel neeen schooltjes in dit eebied. doch er van het volk eindelijk naar huis kan zal een ambulant onderwijzer benoemd komen. worden om in het Nederlands les te ge- Aan dit bezoek dient natuurlijk geen ven. 1 politiek belang gehecht te worden, al- ties, waarin gebiedsafscheidingen nog maals worden afgewezen als onver enigbaar met het volkenrecht en de Europese gedachte Bij de voorstellen van minister Ar nold noemen wij nog: een autoweg aan te leggen door Duits gebied ter verbin ding van de Limburgse mijnstreek met Noord-Nederland. Ook het recht tot ex ploitatie van kolenlagen zou volgens hem bü verdrag aan Nederland kunnen wor den gegeven. DE LAATSTE VOORBEREIDINGEN Vandaag zouden tussen Engelse en Nederlandse autoriteiten te Arnhem de laatste besprekingen over de uitvoering der grenscorrecties on 23 April gevoerd worden In de ..zak" bij Sittard, waar de bevolking ongeveer 6.000 zielen telt. zou ongeveer 70 man marechaussee d£ plaats van de wegtrekkende Duitse functionarissen en politie onmiddellijk innemen. De marechaussee zou verge zeld worden van 80 douanebeambten Men verwacht, dat met de inschrijving van de bewoners ongeveer twee dagen gemoeid zullen ziin Het Nederlandse bestuursapparaat aldaar zal naar schat ting ongeveer 250 man bedragen. Het Duits zal de voertaal blijven op de 150.000 textielarbeiders en circa 140 ingenieurs en technici. Dit aantal moet, volgens spr., minstens vervier voudigd worden. Voorts is noodzakelijk, dat de leiders van de technische staf in de textiel industrie dezelfde plaats krfjgen als bfjv. een verkoopdirecteur. Vier factoren zfjn volgens spr. nodig voor het slagen van research: apprecia tie, aanmoediging, het vrfjlaten van de technici in een onderzoek en geduld. Drs G. Bos, adj.-directeur van het Ned. Instituut voor personeelslelding sprak vervolgens over de vorming en training van leidinggevend personeel, dr F. G. Carter uit Londen over de in een der zalen ingerichte tentoonstelling van het internationaal wolsecretariaat te Londen en mr Harold Ash ton uit Rochdale (Eng.) over het spinnen van rayondraad en de mogelijkheden van vezel-menging. „De ontwikkeling van de moderne breimachines en hun in vloed op de weefindustrie" was het onderwerp van de laatste spreker op de eerste congresdag, ir J. Coorevits uit St. Niklaas (België). Brewster c.s. bereiden petitie voor ZIJ ZULLEN ZICJI OVER INDONESIË TOT TRUMAN WENDEN. Senator Brewster heeft verklaard, dat pogingen in het werk worden gesteld om van een groep congresleden van belde partijen handtekeningen te ver krijgen onder een petitie aan president Truman waarin bereidheid tot uitdruk king wordt gebracht krachtige steun te verlenen aan de V N door het nemen van doortastende maatregelen tot uit voering van de verplichtingen der Ver. Staten ten aanzien van de Indonesische kwestie. Brewster zeide, dat ln de pe titie geen gewag gemaakt werd van sancties en dat met aanbieding er van gewacht zou worden totdat meer hand tekeningen verkregen waren. BENDE-ACTIVITEIT DUURT VOORT Het ziekenhuis Mardi Rahaju te Bre- bes is 's nachts door een gewapende bende gerampokt; geld en textielgoede- ren werden meegenomen. Een rampokbende van 40 man heeft twee ondernemingswachters van de on derneming Kiarapajung beschoten, van wie er één gedood werd; de andere kon vluchten. Uit Oost-Java wordt o.m. gemeld dat in een kampong te Sawahan (Ngand- juk) een grote hoeveelheid wapens en explosieven werd aangetroffen. In het Zuidelijk deel van Godjonegoro werden twee mlnutiedumps ontdekt. De wapeninlevering in de residentie Modjokerto en ten Westen van Bangil vindt voortgang; in de residentie Be- sukl hebben zeven bendeleden zich aangemeld. Uit het Probolinggose wordt gemeld, dat de Petinggi en de Tjarik (Indone sische ambtenaren) van Sentong door een bende werden ontvoerd en dat de Pettinggi uit Alestengah door terroris ten vermoord werd. In de residentie Besuki werd een be rucht bendeleider gedood en een ram pokbende van 25 man gearresteerd. Bü Malang werd een brug vernield. TYPHUS TE MEDAN NEEMT TOE. Te Medan is het aantal gevallen van typhus toegenomen. Men treft voorbe reidingen voor massa-inenting. Aan de Noord-kust van Java zün te Tjomal 42 gevallen van pokken ge constateerd; verscheidene patiënten overleden. Mr Mas Slamet heeft Woensdag jl. het ambt van gewoon hoogleraar in het burgerlük recht aan de faculteit van Indonesië te Batavia aanvaard. Extra verlichting op Koninginnedag In verband met de viering van de verjaardag van H.M. de Koningin is door de Minister van Economische Za ken bepaald, dat op 30 April as. extra verlichting zal zün toegestaan. Het ontsteken van extra verlichting voor of na die datum is niet geoor loofd. PRINS ASCHWIN NAAR NEW YORK VERTROKKEN. Gisteravond omstreeks acht uur wa ren HM. Koningin Juliana en Prins Bernard op Schiphol bü het vertrek van Prins Aschwin naar New York. Enige minuten over acht steeg het K.L.M. New York toestel op, nage wuifd door Koningin Juliana en Prins Bernhard. Het Koninklük echtpaar vertrok hierna per auto naar het Pa lels Soestdük. dus verklaarde men ons in politieke kringen. De prinses, die sprekend ge- lükt op de betreurde koningin Astrid, logeert op het paleis te Laeken bü haar grootmoeder koningin Elisabeth. Zü werd er door premier Spaak be groet. Het enthousiaste onthaal van de Waalse provincies, waarvan gezegd werd. dat zij lauw waren inzake de koningskwestie, heeft bewezen, dat de trouw aan koning Leopold niet is ge schokt. De katholieke partü bevestigde dit ln een telegram aan de prinses, en deze geste stak schril af tegen het wei nig elegante gebaar van de socialisten, die gisteravond besloten tegen de ver hoging van 6 millioen francs te stem- m*n van de koninklüke dotatie. Naar wij vernemen, zal ook het Vlaamse land aan de prinses hulde brengen. Morgen bezoekt zij een tehuis voor oorlogsverminkten te Le Panne, een badplaats op de FransBelgische grens. Men kan voorzien reeds nu worden alle voorbereidingen getroffen dat haar overal op de autoweg Brus selOstende enthousiaste begroetin gen ten deel zullen vallen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1