Italië gaal zijn hoger onderwijs hervormen Leiden gaal stadhuisplein van Oxford mei tulpen beplanten De Theorie ST,^?,^?I.EtJ.V/S Studenten aan het verhuizen Laatste Berichten Officiële publicaties Het Leidsch Dagblad ZATERDAG 9 APRIL r ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Rechtsgeleerdheid Vrije Studierichting: de heer M. K. W. Tamboenan (Oegst geest); cand-daatssxamen Nederlands- Indisch recht: de heren J. B. A. S. van Agtmaal (Huybergen) en P. C. N. Baes- jou (Den Haag); doctoraal examen Ge- neeskunde: de heren G. B. Kletter (Leiden). W. F. G. Stein (Rijswijk Z.H.) en R. P. America (Leiden); artsexamen Ie gedeelte: mej. T. K. v. d. Heide (Er- melo) en de heer J. E. Ho-A-Sjoe (Lei den); artsexamen 2e gedeelte: mevr. O. H. JalinkEskes (Den Haag); mej. W. van Beest (Reeuwijk) en de heer J. V. Meininger (Leiderdorp). AANBESTEDING VAN VERFWERKEN. De uitslag van de Openbare aanbe- i steding. weike gisteren is gehouden in het Stadhuis en die betrof het ver- j richten van verfwerken aan bruggen, is als volgt: F. W. H. v. d. Zant. Amster dam f. 17870; E. Rikken, Hilversum f. 13000; M. Schoneveld, Katwijk a'd. Rijn f.7300: J. A. Verwer, Leiden, f.6750 Q. W. A. Bleys, Leiden f4835. CHR. SCHOOL NOORDEENDE 40. Ouderavond. Gister werd in dieze school een zeer geslaagde ouderavond gehouden. In het geheel gevulde gymnastieklokaal wer- den de ouders door het hoofd dei- school de heer J. A. Hubregtse, welkom geheten, waarbij deze mededeelde dat een andere regeling voor de ouderavon den is getroffen, waardoor het pro gramma minder overladen wordt en daardoor beter tot zijn recht komt. De ouderavond is een bijeenkomst van de ouders waarop de belangen der kinderen besproken worden. Op een afzonderlijke avond is er gelegenheid geweest om het werk der kinderen te bekijken en dit met het onderwijzend personeel b? bespreken. Ds M. J. Punselie voerde als voorzit ter van de Vereen, voor Chr. Onderwijs het woord. Hij wees op de belangrijk heid van het Christ. Onderwijs, waarna een lezing volgde van de heer J. A, Hu bregtse „De Bijbel en het Kind". Na het financiële gedeelte kwamen de kinderen de avond opluisteren. Vol gens leeftijd kwamen de kinderen in klasséVerband met liedjes declamatie en spelen „op de planken". Aan het einde van de avond dankte de heer M. H. de Reede het personeel der school namens het bestuur, maar ook namens de ouders voor zijn grote enthousiasme, dat het aan de dag legt. GAAT DS L. RIJKSEN 3 MAANDEN NAAR AMERIKA Naar wij vernemen is ds L. Rijksen, predikant bij de Geref. Gemeente te dezer stede, door de classis Oost in Noord-Amerika der Geref. Gemeenten uitgenodigd om 3 maanden naar Ame rika te komen ten einde daaj de ge meenten te dienen, zijn kerkengroep ter generale synode te vertegenwoordigen en over kerkrechtelijke aangelegenheden van advies te dienen. Ds Rijksen "heeft dit verzoek in overweging genomen. DS J. J. KONNG BEDANKT VOOR BEROEP. Ds J. J. Koning, Ned. Hen', predikant te Gouda, die beroepen was in de vaca ture ds D. Kuilman, heeft voor dit be roep bedankt. Zoals bekend had reeds eerder ds--Van Ginksl, Ned. Herv. pre dikant te Amsterdam, voor een dergelijk beroep bedankt. Onze stadgenoot, de heer A. P. de Kroon, slaagde in Den Haag voor het examen 3de stuurman grote handels vaart. 'Foto Leidseh Dagblad'Van Vliet). Enicele studenten xicooen gistermid dag in de omgeving van de Vismarkt weer eens voor enige sensatie gezorgd. Wat toch was het geval? Eén van hun vriendjes moest verhuizen en zou een kamer betrekken in het voormalige Hos pital Wallon aan het Rapenburg, dat sinds enkele jaren als studentenhuis is ingericht. Natuurlijk had men voor deze verhuizing een bëroep kunnen doen op één der vele expediteurs uit onze stad. Maar mdachtig aan het „vele handen maken Jicht werk", besloten zij dit kar weitje in „eigeh beheer" uit te voeren. En zo zetten onze verhuizers in spé zich vol enthousiasme aan dit werk. Fau teuils en een kast werden triomfante- 1 10.k op de schouders meegevoerd, ter- wjji-als hartversterkertje een fles geest- StiL v?f ,n et ont%ak. Aanvankelijk gmg alles naar wens. totdftt de verhui- «12 -Üe Baten kl-egen. dat verhuizen niet ieders werk en uitermate ver moeiend is. Goede raad was in dit ge val niet duub want alles was bij de hand een karpet ontbrak niet dat noodde tot een rustig zitje.... Een onze fotograaf een plaatje wëardlg keurde Uiteraard trok deze niet alledaagse verhuispartü ook van de zijde *?ublIeï Srote belangstelling. Hoewel niet zo vlot, arriveerde men ten slotte op het Rapenburg, waar de stu dentenkamer in korte tüd was ingericht. fn de hof van Minerva. (Van onze Romeinse correspondent). Drie dagen lang hebben de Romein se studenten midden in de vasten car naval gevierd, het feest van de matri- culae, van de novieten in de studen tengemeenschap. Geen ontgroenings- feest, doch veeleer een feest ter ere van Minerva's Jongste kroost. In hoofdzaak beperkte het zich tot een door de stad lopen met de trots van elk student, de muts lh de kleuren van de faculteit, zwaar op de jonge hoofden drukkend door de dolle zaken, die er aan bungelen: Injectiespuitjes en maatglaizen, dobbelstenen en huis sleutels als teken der volwassenheid, charapagnekurken en nachtspiegels in lilliputformaat, hanenveren, kattenge- raamten en vooral een of ander vreemdvormig electrisch lampje, om 's avonds lichtsignalen te kunnen ge ven. Er waren ook optochten van oude Romeinen, moderne Venussen en bord papieren praalwagens, maar voor het gros bepaalt zich het feest tot het door de stad slenteren, zingend en op erwtenfhütjes blazendI Gewoonlijk merkt men niets van de universiteit. Thans is Rome plots vol studenten. Inderdaad, Italië is een land van studenten. zy zijn zo talrijk, dat sedert ruim een jaar een commis sie bezig is hervormingen uit te denken om te beletten, dat er binnenkort al leen nog maar doktoren en advocaten zullen zijn. Nu weet lk wel, dat dit euvel ook in andere landen -bestaat. Kort geleden was de voorzitter van de British Council te Rome en vertelde o.a. dat in Engeland de toestand on houdbaar was: niet minder dan 150.000 ingeschreven studenten. De rector van de Romeinse „alma mater" glimlachte witjes: Italië heeft minder inwoners dan Engeland en geen commonwealth om het intellect te spuien, maar het heeft 320.000 universiteitsstudenten. Rome alleen telt er bijna 40.000. In 1938/39 was te Rome het aantal groe nen 3858. Ln '45/46 was het 8824. Dit Commissie voor de Onderhoudsplicht BIJ HET 20-JARIG BESTAAN. acao; Ma- SCHEEPSBERICHTEN. ALMDIJK, 6/4 van Tamplco te Houston; ARNEDUK. 7/4 van New Port News te New York; BLIJDENDIJK. 7/4 van R'dam vla Antwerpen naar New York; ABBE- KERK, 8/4 van Port Soedan naar Karachi; BACCHUS. 8/4 van Trinidad te Curi CORYDA (T), 7/4 van Curacao naar nomal; DELFT, 8/4 van Baloao te Buena Ventura; HAARLEM, 8/4 van Curasao n. Punta Cardon; HERCULES, Tanger Piraeus pass. 8/4 Cape Matapan; HERMES 7, 4 van Montevideo naar Santos; LINGE, 8/4 van Landaha te Antwerpen; LOOS- DRECHT. GdanskR'dam 8/4 te Bruns- buttel; MAAS. 8/4 van Curacao naar Aruba; PERICLES, ValparaisoA'dam 6/4 van Antofagasta; STAD ALKMAAR. Mom- bassaA'dam pass. 8/4 Kaap Guardaful; STUYVESANT, 8/4 van Trinidad naar Barbados; WATERMAN, JavaR'dam pass. 8/4 Plnlsterre. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 9 April Coöp. Groenteveiling. Per 100 kg: Rode kool 27; Savoye kopl 25; Prel 810; Rabarber 1949; Gek. kroten 10—15; Uien 1.40—3.50; Peen 12—22; Spruiten 23; Andyvle 2855; Stoolsla 12 —32; Lof 8—30; Spinazie 13—36. Per 100 stuks: Komkommers 82—47; Bloemkool 25—115; Sla 1.50—15.60. Per 100 bos Peterselie 8. Radijs 410; Selderie 10 16; Rabarber 1728. BOSKOOP, 8 April. Diversen per bos: Rozen. Butterfly 1.101.20; Orange Triumph 1.202.10; Better Times 1.20 2.00; Azalea* mollis 3050: Balrozen 17 30; Amandeltakken 2651; Tulpen 25 41; Primula 21; Lathyrus 4347; Andro meda 5375; Anemonen 15—21; Magnolia bloemen 45. Per tak: Azalea'mollis 5590; Idem 2e soort 3040; Balrozen 79; Ce- rasus Hisakura le soort 6775: idem 2e soort 2539; per bloem: Rhododendron 1217. Idem Pink Pearl 1022; per stuk: Jap. Azalea 801.55; Vètplantjes 14; Deutzla 3647; Begonia's 1619; Hor tensia's 1.40—2.20; Cineraria 26. ROELOFARENDSVEEN, 8 April. Bloe menveiling. W Pitt 21—53; Golden Day J3olden_ Harvest 2852, Copland 42—54; 2148; Sonja 1628; Zwanenburg 3i Bartlgon 1838; E. Eddy 2443: Tlndaï 17—40; Elisabeth 3245; Olympiade 30 42; Couleur Cardinal 21—34; Rhelnland 2349; Granduc 3850; Crown Imperial 2032; Moederdag 3648; Le Notre 30 43; Dubb. tulpen 14—28; Narcissen 515. Anemonen 1528. Dhoronlcum 1016; Anjers 24; Calla 7—15; Tuinplanten 3570 per bak. ROELOFARENDSVEEN. 8 April. Kropsla 2 00—18.00; Spinazie 30.00—37.00; Uien 1.00—2.10; Aardbeien 0.90—2.00 p. doosje. KATWIJK a. d. RIJN. 8 April. Groen teveiling. Waspeen I 11—18.25; Idem II 4.10—6: Breekpeen 3.80—7; Prei 8.10—12: Rode kool 819; Witlof 17—29; Idem II 1018; Kroten 66.25; Boerenkool 4 4 10; Radjjs 7.90—8.10; Spinazie 29.10— 41; Rabarber 2931.10. RIJNSBURG, 9 April. Bloemenveiling. Copland ros 3540; Bartlgon 4050; v. d. Eerden 3540; Sumburst 4550; Croesus 60—65; Edith Eddy 3040; Cordell Huil 50—60; Golden Harvest 50—60; Hyacin then gemengd 3540; H. Schlegel 2025; Ibis 2030; Rijzende Zon 3040; Rheln land 4550; Witte Iris 1.00—1.05; Vergeet mij niet 3050. Lelletjes 6065; Latyrus ln kleuren 9095 per bos. Anemonen 2.00 3.00; Gele griet groot 2.502 80; Idem klein 1.30—1.50 per 100. RIJNSBURG. 9 April. Groenteveiling. Aardappelen 46; Rjdc kool 1521; Was peen I 1021; idem II 37; Kroten I 6—7; Idem II 4—5; Witlof 15—25; Prei 1012 per kilo. Men schrijft ons: Een der voornaam ste verplichtingen, die uit de familie band voortvloeien is die tot onderhoud. In het eerste boek van het Burgerlijk- Wetboek wordt daar herhaaldelijk over gesproken. Wij vinden haar voor gewe zen echtgenoten, voor ouders tegenover minderjarige kinderen, wettige en na tuurlijke, tegenover meerderjarige kin deren, voor groot ouders, tegenover klein kinderen en omgekeerd, voor schoon ouders en behuwdkinderen en voor deze tegenover ouders en schoonouders. De verplichting tot onderhoud is dus gegrond op een rechtsregel, waarvah de nakoming zo nodig voor de rechter kan worden afgedwongen. Nu zijn er kinderen, die op grond van eerbied, genegenheid en offervaardig heid vrijwillig hun ouders, die in be hoeftige omstandigheden verkeren, steunen. Maar er zijn ook kinderen, die zelf niet tot 'n financiële regeling kunnen komen, omdat er on willigen onder hen zijn of om andere redenen. De Commis sie voor de Onderhoudsplicht is er om ln deze bemiddelend op te treden. Deze Commissie, bestaande uit afge vaardigden van Kerkelijke instellingen en Vakgroepen werd 11 Apiil 1929 in het leven geroepen door het Bestuur van de Armenraad. Zij zetelt ln diens bu reau en werkt nauw samen met de af deling Onderhoudsplicht van dit bureau die de voorbereidende werkzaamheden verricht en contróle uitoefent op de na leving van de besluiten. De taak van de Commissie voor On derhoudsplicht is dus om tussen on- derhoudsbehoeftigen en hun onder houdsplichtigen een regeling in der minne tot stand te brengen, zy vangt de behandeling aan met een naukeurig onderzoek naar de financiële omstan digheden van de behoeftige en zijn on derhoudsplichtigen. Op grond van deze gegevens bepaalt de Commissie, wat ieder naar draagkracht behoort bij te dragen. In de regel wordt deze regeling, door de betrokkenen aanvaard, zijhet soms na vele aanmaningen. Is een pro cedure onvermijdelijk, dan verleent de Commissie alle medewerking om een gerechtelijke uitspraak te vergemakke lijken. In haar 20-jarlge werkperiode, waar in de Commissie 181 maal vergaderde, trof de Commissie voor de Onderhouds plicht in 1045 gevallen een regeling, ter wijl zy ln de loop van deze jaren vele gevallen wegens gewyzigde omstandig heden in volle omvang opnieuw onder zocht en regelde. Gebeurde 't dat ln-de vorige jaren voor- namelyk regelingen werden getroffen, voor behoeftige ouden van dagen in de laatste jaren verzoeken ook vele vrou wen, die door haar echtgenoot verlaten zijn, de bemiddeling van de Commissie. Opgemerkt dient te worden dat de invoering van de Noodwet Oudferdoms- voorziening by sommigen misverstand gewekt heeft. Er zyn nameiyk kinderen die menen, dat zy nu niet meer ver plicht zyn hun ouders te ondersteunen. Deze mening is onjuist. Het doel van de wet is aan de oude mensen een rui mer inkomen te verschaffen. Zouden de kinderen de by dragen inhouden, dan zouden de meeste ouders er op achter uit gaan. De Commissie voor de Onder houdsplicht is daar om in deze gevallen de behoeften en de verplichtingen naar billijkheid af te wegen. De Commissie houdt spreekuur in het bureau van de Sociale Raad, Nieuw- steeg 6 boven, iedere Dinsdag en Don derdag van 2—3 uur n m. Onderhoudsbehoeftigen en onder houdsplichtigen kunnen daar advies of bemiddeling inzake de onderhoudsplicht vragen, welke geheel kosteloos verschaft wordt De Commissie bestaat thans uit de volgende leden: J. Pieneman, voorzitter; mr P. A van Toorenburg, secretaris; Mevrouw C. P. Braggaar—De Does; H. ten Brumme- laar; J. Nyhuls; H. Arnoldus; F.'A. M. Gründemann; P. van Weeren. Bridgers wonnen, hockeyers verloren (per telefoon) Oxford; Vriöda«ravond De Leldse hockeyspelers, tafeltennissers en brid gers, die in het kader van de sport- uitwisseling Woensdagavond naar Ox ford ztln vertrokken, zijn in eoedc wel stand in de Britse Universiteitsstad gearriveerd. Dé overtocht, die per boot gemaakt werd. is zeer vlot verlopen: de storm was gaan liggen, waardoor het aantal zee zieken beperkt bleef Na de aankomst te Oxford Don derdagmorgen- omstreeks 11.30 uur werden onze -stadgenoten officieel op het gemeentehuis ontvangen. De loco burgemeester van Oxford heette de Leld se gasten hartelijk welkom en wees od dé uitstekende verstandhouding tussen beide steden. De heer B. J. Moolenaar bood na mens de gemeente Leiden een beplan ting aan met rode en w'tte tulpen van het Oxfordse stadhuisplein, welke geste door de Britten zeer op prijs werd gesteld. Tot slot van de ontvangstpleohtigheid volgde een geanimeerde lunch, waarbij kennis werd gemaakt met de gastheren en gastvrouwen. Dezelfde middag kwamen de heren- hockeyers in actie. In een prettige, maar niet op hoog peil staande wedstrijd trok ken de Engelse gastheren met 54 aan het langste eind. De Leidse doelpunten werden gescoord door Goekoop (3 x), die bijzonder goed op dreef was en door Peter Kreek en J. v. d. Veen. De Bridgers deden het beter, zll won nen hun eerste wedstrijd. Gistermiddag maakten de dames-hoc- keyspeelsters een excursie naar de de- kenfabrieken in Witly. waar tevens een wedstrijd werd gespeeld. In de avond uren stonden er een concert en een di ner op het programma. terwJJl de brid gers de kaarten weer ter hand namen en ook de tafeltennissers een aanvang maakten met hun wedstrijden, De he ren -hookeyploeg spee'de gis term ld dg een wedstrijd tegen de YMCA. Van deze wedstrijden waren gisteravond de resul taten nog niet binnen, wil hopen ze evenwel in ons Blad van Maandag a.s. te publiceren. Hedenmiddag staat er een groot mixed- hockey- tournooi oj het programma, waaraan door 12 ploegen wordt deelge nomen. Men heeft dit tournooi het „Lei- den-toumooi" genoemd, daar ry Engel sen voor het eerst met mixed-wedstry- den in onze stad kennis maakten. Onze stadgenoot de pianist Richard Boer, zal as. Maandag te 22.40 uur met de violist Nicholas Roth concerteren by de A.V.R.O. Hilversum 1. Gespeeld wordt de Sonatine no. 2 op. 137 van Schubert. Op 19 en 20 April concerteren beiden in Zwitserland te Davos, waar Richard Boer de Zwitserse première geeft van de nieuwe pianosonate van Alexander Voormolen. R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Het getuigschrift twee-jarige primai re dagopleiding werd behaald door- A. Gaykema, N. Hoogendoorn, A. Rom- bout, C. Vis, E. Wytsma en R. IJzer man, allen te Leiden, A. van Bennekom te Hazerswoude. I. Cranneman, Stomp- wijk. C. Houtman, Boskoop. M. Kern- pers, Alphen a. d. Ryn. Tr. Oudshoorn. Voorschoten. C. Vreeken (met lof),Oude Wetering. Afgewezen 1. Het getuigschrift twee-jarige primaire dagopleiding van de afdelingsschool te Oegstgeest behaalden: A. van Diggele en F. van Diggele te Oegstgeest. C. Glasbergen te Rynsburg. T. Franken, I. van Nieuwkoop en L. van der Wiel te Sassenheim. A. van der Luit en C. Zwaan te Noordwyk. W. Mulder te Voorhout. Bevorderd naar het tweede leerjaar van de primaire dagopleiding zijn: Te Lelden. Tr. den Dopper, G. van der Kaay, Tr. v. Leeuwen, Tr. Tuinhof de Moed, L. Rlngelberg, J. Slnteur, Ag. v. d. Sluis en L. Favier te Leiden. A. Bus- kermolen en A. v. Zanten te Oude We tering. W. v. d. Hoeven te Zoeterwoude. A. v. Klaveren te Alphen a. d. Rijn. J. Kranenburg te Nieuwkoop. A.v. d. Lans te Lisse. B. v. Relsen te Sassenheim. A. Stolwyk te Boskoop. Voorw. 1. Te Oegstgeest. J. Berg, T. v. Dam te Sassenheim., J. Heemskerk, L. v. d. Mey, J. de Mooy en B. v. Starkenburg allen te Rynsburg. M. de Jong en J. de Krij ger te Katwyk- N. Zoet te Noordwyk. Voorw. 4. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND. Donderdag hebben in het Hoogheem raadschap van Rynland verkiezingen plaats gehad voor hoofdingelanden en hun plaatsvervangers. In het 1ste district werd de heer M. Zandbergen te Oegstgeest herkozen als hoofdingeland en de heer G. P. Vree burg te Haarleipmerliede als hoofdinge land-plaatsvervanger. In het 5de district ls een herstem ming noodzakeiyk voor hoofdingeland tussen de heren W. Timmers en G. P. van der Meer; deze zal plaats vinden op Donderdag 21 April as. In de vacature van de heer J. Kem- penear te Langeraar, die het vorige jaar werd benoemd tot hoogheemraad werd in het 8ste district gekozen als hoofd ingeland-plaatsvervanger de heer A. H. Straathof te Leimuiden, terwijl in het 12de district herkozen werden als hoofd ingeland en hoofdingeland-plaatsver- vanger respectivelyk de heren J. K. van der Maas te Zoeterwoude en Jac. van der Eyk Pzn. te Benthuizen. B. en W. doen een voorstel tot het instellen door de gemeente van een rechtsvordering tegen René Sleeswyk te Bussum, strekkende tot betaling van een bedrag van f 186. verschuldigd in ver band met het huren van de grote zaal van de Stadsgehoorzaal voor de avond van 9, 10 en 11 Februari 1949. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Petrus Henrlcus Maria, z. van J. P. A. de Kleren en H. M. van der Poel; Johan Marlnus Alexander, z. van L. H. Brijnen en M. Ceton; Jan Hendrik, z. van G. van den Oever en M. C. van de Water; Johanna Petronella, d. van H. Kinkel en J. de Vos; Albertus Hendrlkus, z. van H. Klaassep en M. Grootendorst; Cloudlne Maria He lena, d. van C. J. Sleeker en F. M. A. Leduc; Arnoldus, z. van J. Eltens en L. de Keizer; Geertrulda Johanna, d. van P. van Egmond en G. H. Swart; Dirk. z. van A. J. Abrahams en M. C. Kruk; Maartje Lena. d. van J. M. Laurier en L. Verduljn; Johanna WUholmlna. d. van E. Brederveld en W. H. .Kraalj. OVERLEDEN: J. J. van der Horn, man, 63 Jaar; J. Blansjaar, wed. van W. de Vrind, 91 Jaar; J. P. Smits, man, 41 Jaar; C. C. van Baren, wed. van H. C. CasparU, 81 Jaar; M. Brandwijk, 67 Jaar. jaar ruim 7000. Met opzet vermeed ik de term ,,de universiteit bezoeken". Eén myner vrienden, professor in de economie, had verleden jaar 2300 eer ste Jaars studenten. Hy klaagde over te druk bezoek, wanneer er honderd Jongelui zyn colleges volgden. Deze geringe frequentie vindt men in alle faculteiten en dit is maar gelukkig, want de collegezalen zijn doorgaans berekend op 50 tot 60 personen. Italië is een land van titels. Wie een bril draagt en een schoon hemd aan heeft, wordt door keUncrs. bar biers, taxichauffeurs enz. zonder meer „dottore" genoemd en meestal met recht. Voor de meest onbeduidende baantjes wordt een „laurea" verlapgd, moet men advocaat of doctor zyn. De staat geeft tot nu toe 't slechte voor beeld. Op de ministeries .zitten de „dot tori" by duizenden. Door die dwaze eis is het onderwys natuurlijk ln crisis: de universiteit verliest haar weten- sc'nappeiyk karakter en wordt een in stelling, die na een eindeloze reeks examens doctoren aflevert. Het cultu rele peil dier gepromoveerden i$ in vele gevallen bedroevend. Dezer dagen sprak ik nog een nieuw benoemde doc tor, die nooit de naam Leiden had ge hoord. Het is de meesten niet om de studie te doen, dcch om het baantje. Byna alle studenten zyn werkzaam op een of ander bureftu. zymoeten „stu deren" om niet hun baantje te verlie zen en promoveren na acht of meer Jaar cm tot een hogere categorie op te kunnen klimmen, waarvoor een „laurea" wordt vereist. By de keuze der studie is vaak de enige overweging, •welke faculteit als de gemakkelykste wordt beschouwd. Het euvel' begint reeds met de middelbare scholen, die niet meer op het hoge peil staan van dertig, veertig jaar geleden. Vroeger had het elnadiploma van het klassiek lyceum (gymnasium) zekere, betekenis. In de fascistische: tijd toen politieke verdiensten en deelneming aan de pre- militaire opleiding hoofdzaak werden, is daar de klad in gekomen en thans is het zover dat we onlangs lazen, hoe een professor, van de faculteit der let teren be\veerde, dat ruim de helft van de eerstejaars-studenten de Griekse hoofdletters niet kennen. Een commissie is, zoals gezegd, be last met het' voorbereiden van ingry- pende hervormingen. Italië wil terecht haar onderwys wéér brengen op het hoge wetenschappelyke plan. waarop het stond voor de fascistische tyd. Het middelbaar onderwys zal worden ver beterd en het einddiploma zal niet langer voldoende zyn cm de deuren der universiteit te openen. De adspi- I ranten zullen door een voorafgaand •zwaar toegangsexamen worden ge schift. Na iedere twee Jaar studie zul len opnieuw strenge examens het aan tal der studenten besnoeien. Tenslotte zal de doctorstitel alleen worden ver leend aan hen. die een dissertatie heb ben geschreven en thesen verdedigd, en niet zoals thans, de afsluiting vor men van een lange reeks niet al te moeiiyke examens, voor elk waarvan de student de stof uit een b'vckje heeft gepeurd om ze met bekwame opoed te vergeten, zodra eenmaal de vereLlc 18 punten (het maximum is 35) zyn ver worven. De grote massa, die ztch tevreden stelt met die examens en zich moeite geeft ze met gunstig gevolg af te leggen, zal zich voortaan tevreden moeten stellen met de titel van „afge studeerd" (bacellière) naar Engels voorbeeld. En Italië zal niet langer een land zynmet een niillfoen „dottori", maar meer dan thans een land met een wetenschappelyk gevormde boven laag. Op deze wy®e hoopt men tegen 1955 het aantal studenten terug te brengen tot een tiende van- het tegen-' woordige getal. De serieuze studeren den» die ook thans niet ontbreken en by dit zo intelligente volk ook onder de slechtste omstandigheden wel hun weg weten te vinden, krijgen een be tere kans, misschien kans op een zit plaats in de collegezalen, maar.... de sympathieke studentenfeesten zullen Rome's stadsbeeld niet meer zo volle dig veranderen als in deze dagen het geval was. Dr Van Royen naar Batavia vertrokken „BESLISSING DER ASSENBLÉE STRIJDIG MET V.N. HANDVEST". Uitgeleide gedaan o.a. door de minis ters en Lieftinck is dr Van Royen met zyn adviseurs met het Inionesiö-vlleg- tuig van de K.L M. vanmorgen naar Ba tavia vertrokken. Het is niet de eerste maal, dat hy naar Indonesië gaat in een officiële functie. In 1936 en ln 1939 was dr Van Royen daar, toen hy als gezantschaps secretaris aan H.M.'s gezantschap te Tokio was verbonden. Wat betreft de a.6. besprekingen te Batavia, zeide dr Van Royen, dat vol gens het Nederlandse standpunt de drie punten van de „ruling" van de Veilig heidsraad door Nederland als één ge heel worden gezien. Deze drie punten zullen alle besproken worden en over alle drie punten moet een beslissing worden genomen. De beslissing van de Assembléc om het Indonesische probleem alsnog op de agenda te plaatsen achtte dr Van Royen in stryd met dc geest van het Charter van dc V. N. Het Indonesische probleem is vol gons hem een interne kwestie rn be hoort dus niet in de vergadering van de Veiligheidsraad of dc Assembléc thuis. Evenals by zyn aankomst uit New York zeide dr Van Royen een en ander te beschouwen als een poging tot het maken van propaganda tegen Neder land Ik hoop inmiddels, zo verklaarde hy, dat deze beslissing geen invloed zal hebben op de besprekingen te Ba tavia. Mocht dat wel het geval zyn, dan ben ik er van overtuigd, dat deze Invloed voor ons ongunstig is. De Indonesische kwestie in de Assemblee DISTRIBUTIEDIENST LEIDEN. BELANGRIJK voor texticI-detaiUlsten te Lelden. Textlel-detallllsten te Leiden, dienen Inplaata van op Vrijdag 15 April (Goede Vrydag) In to leveren op Donderdag 14 April. De inleveringsuren biyven onge- wUzlgd. DISTRIBUTIEKRING ALPHEN AAN DEN RIJN. UITREIKING BONKAARTEN 909. In het tydvak van 12 April tot en met 20 Mei a s. zal worden overgegaan tot uit reiking van bovengenoemde bonkaarten. Medegebracht dienen te worden alle tweede Distributiestamkaarten, de Inwls- sellngsbonnen 005 en de contrólekaarten voor a.s. en Jonge Moeders CA 802 of CB 808. Voor de Juiste datum, waarop de bon kaarten dienen te worden afgehaald, raad plege men de ter plaatse opgehangen raambiljetten. Nn-ultrelklng. zy, die om welke reden ook niet op de voorgeschreven dag verschijnen, kunnen genoemde bon kaarten uitsluitend afhalen te Alphen aan den Rijn op 20 Mei 1949. Wijziging openstelling Agentschappen. Medegedeeld wordt, dat het agentschap te Ter Aar met Ingang van Dinsdag 12 April alleen maar des morgens van 9.30 —11.30 uur geopend zal zijn: het agent schap te Lelnmlden alleen op Dinsdag middag van 13 uur. Met Ingang van Zaterdag 16 April a.s. zal het agentschap te Anrlandervecn wor den opgeheven. Voor byzondere zaken diene men zich te wenden tot het distri butiekantoor te Alphen aan den Rijn. WUhelminalaan 12. De zittingsdagen voor de ^uitreikingen van nieuwe bonkaarten cn byzondere arbeid biyven ongewijzigd. VISSERIJBERICHTEN IJ MUIDEN. 9 April. Besommingen: IJM 117 f.9660; KW 54 f.3530; KW 91 f. 1420; KW 5 f. 4780; KW 122 f. 4840; KW 64 f.1610; KW 160 f 1630; KW 28 f.1120; KW 108 f 820; KW 104 f. 1750; KW 86 f.2800; IJM 11 f.1360; IJM 229 f.1960; IJM 74 f.6910. VLAARDINGEN, 9 April. Besommingen: VL 80 f. 1920. EEN GUNSTIG TEKEN VOOR NEDERLAND? Nu de algemene commissie (hel bu reau van de Assemblee) be sloten heeft om dc Indonesische kwestie op .de agenda van de algemene vergadering der Ver. Naties te plaatsen, wil dit nog niet zeggen, dat de kwestie dadelijk door de poli tieke commissie zal worden behan deld, aldus meldt de diplomatieke cor respondent van Aneta uit Lake Suc cess. Het besluit van dit bureau ls n.l. slechts een aanbeveling, welke in het rapport aan de plenaire zitting zal" wor den opgenomen en het is thans dus aan de plenaire zitting om de aanbeveling al of niet op te volgen. Dit zal onge- twyfeld tot nieuwe debatten lelden, maar de mogelUkheid is uiterst gering, dat de aanbeveling zal worden verwor pen. Dan belandt de kwestie dus bij de politieke commissie en daar zal al lereerst het verslag van de besprekin gen. die het bureau gisteren gehouden heeft, (hetwelk Evatt zou „overwegen" aan de aanbeveling toe te voegen), worden bestudeerd, indien Evatt inder daad aan het desbetreffende verzoek van de Engelse delegatie voldoet. In de wandelgangen te Lake Suc cess wordt het als gunstig voor Ne derland beschouwd, dat dc Belgische gedelegeerde Van Langenhove voorzit ter van de politieke commissie is, om dat deze ongetwijfeld moeite zal doen om uitstel van de bespreking tot na de preliminaire conferentie te Batavia, zoals door Canda, Frankrijk, Engeland 'en hemzelf was voorgesteld, door te zetten. Of hy daarin zal slagen zal echter ook van 't verloop van andere agenda punten afhangen. Intussen heeft de Poolse gedelegeerde heden by Australië en India aange drongen pogingen te doen om te be werkstelligen, dat de Veiligheidsraad een verzoek richt tot de Assemblee om aanbevelingen Inzake de Indonesische kwestie te doen. De kans, dat de Veilig heidsraad bereid is om onder de huidige omstandigheden zulk een verzoek tot de Assemblee te richten, wordt door waar nemers in het. algemeen niet groot ge acht, tenzy de besprekingen te Batavia niet tot resultaat mochten lelden. Zon der een dergeiyk verzoek kan de Assem blee slechts een discussie van de kwes tie houden, welke discussie dan eerst In een van belde politieke commissies zal geschieden om daarna tydens de be spreking van het rapport van de betrok ken commissie door de plenaire verga dering te worden voortgezet. KORT VERHAAL De krant voor iedereen door Bram Brekema Sander Marijs was een aanbidder van het toeval. Hy was de overtuiging toe gedaan, dat een mens de weg tot for tuin niet met werken of redeneren kan bereiken, doch dat de gelukkige van zelf op een goede dag die weg vindt en dat de ongelukkige er eeuwig vandaan biyft, wat hy ook doet om er op te ge raken. Dientengevolge deed Sander Ma rys niets hij wachtte slechts op zyn goede dag en hy was er vast van over tuigd, dat die eens komen zou. Intus sen maakte hij zich geen zorgen over het feit, dat zyn leven voorbyging zon der liefkozingen van het toeval. Zyn inkomsten. dagelyks opgescharreld langs de straat en dagelyks uitgegeven aan een schrale boterham, waren juist voldpende om het vege lijf gehuld in bedenkeiyke overbiyfselen van gekregen kledingstukken in stand te houden en het was zeer waarschy'nlyk, dat Sander zyn theorie over het toeval en de weg tot fortuin alleen maar huldig de, omdat hy 't gemakkeiyker en rustiger vond. niets te doen dan zich te vermelen in nietsdoen. Wanneer een medelijden de huisvrouw Sander een boterham aanbood in ruil voor het hakken van een partUtje kachelhout, dan koos San- der de honger en het hazenpad. Hout hakken leek hem een ernstige en on gezonde vermoeienis hij kon zich niet voorstellen, dat de verdiende bo terham hem nog zou kunnen smaken by de overweging, dat hy er elders wel licht een zou hebben kunnen krygen, zonder dat hy zich rugpyn had ge werkt. Sander scharrelde nu en dan in het lompenpakhuis aan de haven om oude de versleten revers van zyn Jasje pak te en hygde: „Ze zitten achter me aan, een tientje als je me niet verraadt!" De man zag er dreigend en gevaariyk uit, en Sander werd er een beetje bleek van. Hij schudde van neep en dacht onderwijl, dat het eenvoudiger en min der vermoeiend zou zyn de man niet te verraden dan wel. De vluchteling kroop in een lege ton en Sander deed het deksel toe. En toen de politiemannen op een holletje het pakhuis binnenkwa men, zagen zij Sander op de ton vol belangstelling in een „Figaro" van drie jaar geleden zitten lezen. Sander wees zwygend naar de achteruitgang van het pakhuis, die op de haven uitkwam, toen de agenten hem vroegen, of hy een man gezien had. En de politiemannen renden achter elkaar het pakhuis uit. Sander kreeg zyn tientje en de vluchteling vertrok gezwind, zonder dankje waarop Sander overigens minder gesteld was dan op het geld. Na een kwartiertje kwamen de ont moedigde politiemannen terug. „Niet gevonden?" Informeerde Sander vrien delijk en dacht daarbij, dat deze in spanning zynerzyds door de tien gul den werd gerechtvaardigd. „Inderdaad niet gevonden", snauwde een der mannen. „Had JIJ hem maar aan zijn jasje gehouden, toen hij voor tkwam", gromde hy tegen Sander. „Dan was je er nu bovenop geweest. Er stond een prys van duizend gulden op zyn arrestatie". Sander viel van verbystering achter over ln de ton en terwyi de politie agenten moeite deden om hem er aan zyn benen uit te trekken bedacht San- der met diep leedwezen, dat hij de weg I naar Fortuin was overgestoken zonder op de verkeersborden te letten, zyn tydschriften en boeken te vinden, theorie had hem een kool gestoofd, en waarmee hij zich kon vermaken in de i hij veronderstelde bitter, dat het wei- uren, dat hy Diet sliep. Daar gebeurde I nlg zin zou hebben, voortaan dagelilk» het, dat hy byna werd omvergelopen op de ton te gaan zitten ln de hoop, dat door een ademloze man, die hem by I de scène zich zou herhalen.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3