'are Akkertjes Wordt Carlton flatgebouw of hotel? MrOud over Y.Y.D. houding ten opzichte van Indonesië DAGEN Adembenemende politieke race Oppositie lieeft te weinig oog voor realiteit RECHTZAKEN Films vaa deze weeks Met een enkel woord ZATERDAG 9 APRIL Londen nu zo goed als rechts Onze Londense correspondent meldt du heden: Het resultaat van de verkiezingen voor de Londense graafschapsraad, het centrale bestuurslichaam van de hoofdstad, is een sensatie, minstens van dezelfde orde als Labour's zege praal by de algemene verkiezingen van 1945. Londen stemde rechts, nadat La bour sinds 1934 met een grote meer derheid aan het bewind was geweest. Conservatief stemden 1.443.121 en op Labour: 1.332.969 kiezers. De tweede sensatie is, dat deze adem benemende politieke boatracc tussen do twee partyen in een dead heat ein digde, iets wat in do geschiedenis nog nooit is voorgekomen. Het zal een groto puzzle worden. Beide concurren ten veroverden 64 zetels. Do resteren de zetel ging naar do liberalen, dio met deze ene plaats dus een sleutel positie innemen. De oude zetelverdeling was socialisten 90, conservatieven 30, liberalen 2, com munisten 2. Een nieuw element in de stry'd vorm de de herverdeling van een aantal kies districten, die waren teruggebracht van 61 op 43, terwijl het aantal zetels in de raad was verhoogd van 124 tot 129. Ook bij deze verkiezing geldt het systeem der absolute meerderheid. Elk district levert drie raadsleden. Terecht beschouwen de conservatie ven de uitslag als een grote overwin ning en een moedgevend begin na de vele tegenslagen elders. Desniettemin zijn zij uiterst voorzichtig met voorba rige conclusies, wat hun vooruitzichten in de nationale politiek betreft. De ver kiezing 'werd volgens hen in hoofdzaak uitgevochten over de plaatselijke pro blemen. Maar zyn die los te maken van de algemene toestand? De Londense raad was al jarenlang de grote trots der sociaal-democraten, die destijds onder aanvoering van Her- bert Morrison hun taak met geest-drift aanpakten, toen zij voor het eerst de meerderheid verwierven. Zij beschuldig den er de tories teen van, dat ze na al die jaren oudbakken waren geworden. Diezelfde beschuldiging krygt Labour Nieuw bestuur P. v. d. A. Het Congres van de P.v.dJV. heeft gistermiddag een niéuw partijbestuur gekozen in de plaats van de wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd aftredende algemeen se cretaris J. Woudenberg werd met 2027 stemmen gekozen de heer E. F. Al- brecht, lid van de gemeenteraad te Haarlem. Op de niet gekozen candi- daat H. Roelfsema, wethouder van Onderwijs te Groningen, werden 631 stemmen uitgebracht. Als gewocn secretaris werd voorts gekozen de heer E. A. Vermeer uit Naarden. In de bezoldigde bestuurs functies werden herkozen de algemeen voorzitter Koos Vorrink, de secretaris sen J. H. Scheps uit Den Dolder en J. M. Willems uit Tilburg, alsmede de secretaresse, mej. L. Lopes Dias uit Amsterdam. In de onbezoldigde functies herkoos het congres als regionaal lid voor het rayon Överijsel en Gelderland de heer C. Kleywegt -uit Nijmegen. Door en kele c-andidaatstellmg werden herko zen voor Groningen, Friesland en Drente de heer J. Tuin uit Hoogezand Sappemeer en voor Zeeland, Noord- Brabant en Limburg de beer C. J. Lienden uit Eindhoven. Voor de Westelijke provincies zal nog een herstemming worden gehouden. WOUDENBERG IN DE BLOEMETJES. Het congres bracht de heer J. Wou denberg en diens vrouw bij zijn aftre den een minutenlange ovatie, zong hem staande de Socialistenmars toe en zc-tte hem in de bloemetjes. Diverse sprekers memoreerden hoe Woudenberg, die sedert 1929 tot het begin van de oorlog ook reeds secreta ris was van de SDAP, met grenzenloze energie ieder congres had voorbereid. „Het heengaan van Woudenberg is een zeer groot en moeiiyk te verwer ken verlies," zeide de congres-voor zitter, prof. mr R. Kranenburg. „Met zyn markante persoonlijkheid, zowel in ernst als humor, is hij de man, die meer dan één van ons de party in hart en nieren kent," En in een telegram uit Nyköping huldigde Vorrink zijn scheidende se cretaris „voor zijn volhardende toege wijde strijd van een halve ^eeuw voor het democratisch socialisme". Een in de party tot dit doel opge richt comité, genaamd .Klaar is Kees bocd Woudenberg de geldmiddelen aan cm met zijn vrouw een reis te maken naar Amerika en een van een benzine motortje op de voorband voorzien So- lex-ruwiel, dat versierd met bloemen dwars door de zaal naar het podium werd gereden. AGENDA ZATERDAG. Maredlik: Kermis t. b. v. Speeltuin werk. 4—11 uur nam. DONDERDAG: Casino: ,.De avonturen op de zeebodem'" 7 en 9.15 uur nam. Breestraat 19: Jaarl. ledenvergadering Ver tot bev. v. d. bouw van werkmans woningen, 4.30 uur nam. DE BIOSCOPEN. Casino ..De avonturen van Tartu" (18 J.).. Zat. en Zon 2'/2( 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2Vk7 eai 9 1/4 uur. Lldo „Een koninkrijk voor een huls'' (alle leeft.). Zat. en Zon 2 1/2 4 1/2. 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2 1/2. 7 en 9 1/4 uur. Luxor ..De fatale stem" (18 J.). Zat. en Zon 2 1/2. 4 3/4. 7 en 9 1/4 u.. overi ge dagen 2 1/2. 7 en 9 1/4 <uur. Trianon - „Noordwestelijke doortocht" (18 J.) Zat. en Zon 2 1/4 4 1/2. 7 en 9 1/4 u.; overige da-een 2 1/2, 7 en 9 1/4 u. Kex „De duivels van het wilde Wes ten" (14 J) Zat. en Zon 2 1/4. 41/4. 7 1/4 en 9 1/4 u.; overige dagen 2 1/4, 7L4 en 9 1/4 uur. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 1 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Van Alphen. Van Es, Teeu- wen en Veldhuyzen. Te Oegstgcest door dr. Varekamp. tel. 21916. De dienst der dierenartsen door de heren Stol en Weening, De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken Lelden wordt van Zaterdag 9 April 13 uur tot Zaterdag 16 April 8 uur waargenom n door Apotheek Herding en Blanken, Kogcwoerd 171, Tel. 20502 en Apotheek Reijst, Steenstraat 35, Tel. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Willie lmlnap ark 8. Tel. 26274 thans op haar beurt te horen. De raad zou te veel achter de regering hebben aangelopen en de specifiek Londense belangen onvoldoende hebben verde digd, zoals kortwieking van de suDsidles voor de Londense scholen. Zeker is het een feit, dat de beste socialistische le den voor Londen verloren gingen, toen velen hunner minister werden of ande re belangrijke posten kregen, In Engeland met zijn zin voor het practische, zijn de verkiezingen, ook die voor het parlement, altijd veel minder ideologisch getint dan op het continent. Bij de propaganda der partyen geeft dan ook meer de ervaring van alledag, dan welke diepzinnige theorie de door slag. Labour kykt nog altijd veel naar het verleden te veel vaak en zegt dat zy het beter zal doen dan de tories en deze beweren, dat zij het weer beter zullen doen dan de socialisten thans. Men kan terecht de stelling verdedi gen, dat het verschil tussen Labour en tories in de practische maatregelen, die door de harde feiten worden gedicteerd, hoe langer hoe geringer wordt. Zie Be- vin, zie Cripps. Er is in hoofdzaak nog slechts een emotionele kloof tussen beide groepen, welke kan worden toegeschreven aan opvoeding en sociaal milieu. De uitslag van Londen weerspiegelt de politieke situatie volkomen. Men kan deze verkiezing misschien ook aandui den als de „opstand der huisvrouwen", die speciaal door de conservatieven, die als tfjgers hebben gevochten, tegen het zich veilig wanende Labour, waren be werkt. De ontevredenheid over de huis vesting speelde een enorme rol. Na Ham mersmith zaten de tories in zak en as. Na Londen en Middlesex, waar Labour's dunne meerderheid van vier in een zwa re nederlaag veranderde, is dit het ge val met de socialisten. Het Britse politieke systeem leidt tot verrassingen, die men elders niet in die mate kent Acheson hoopvol over Indonesië De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson. heeft in antwoord op de vraag, of de aanwezig heid van minister Stikker gelegenheid had geboden tot een bespreking van het Indonesische vraagstuk, verklaard: „Wij hadden een zeer volledige, openhartige en grondige bespreking en ik ben zeer hoopvol gestemd dat deze besprekingen een basis zu'ilen gaan vormen voor gro te vooruitgang in de richting van een oplossing. Ik ben zeer bemoedigd door de vorderingen van de besprekingen". DE BURGEMEESTERSVROUW MOET HET MAAR GOED VINDEN.... De discussies beantwoordend, die op het congres van de P.v.d.A. in Beüe- vue te Amsterdam gevoerd werden over de benoemingen van burgemees ters. zeide de voorzitter der Kamer fractie, mr M. van der Goes van Na- ters: „We moeten niet vergeten, dat een burgemeester méér is dan een ambte naar, die alleen maar een trapje ho ger staat dan de gemeente-secretaris, Hij moet aan vele uiteenlopende kwa liteiten voldoen: hy moet een eerste steen - kunnen metselen, hij moet een lint kunnen doorknippen en hij moet een jong meisje, dat bloemen komt aanbieden, een zoen kunnen geven." Nadat de hilariteit in de zaal was geluwd, vervolgde mr Van der Goes van Naters: „En dan moet hü boven den nog een vrouw hebben, die dit al les goed vindt" „WATERMAN" WORDT MAANDAGOCHTEND VERWACHT. Het troepentransportschip „Water, man" wordt in de nacht van Zondag op Maandag a.s. in de Rotterdamse haven verwacht. Aan boord bevindt zich een honderdtal militairen die om bijzondere redenen worden gerepatrieerd. De ontscheping zal Maandagmorgen om 9.00 uur beginnen. By de opening van de tweedaagse al gemene vergadering van de Volksparty voor Vryheid en Democratie, te Utrecht, hield mr P. J. Oud een redevoering. Deze wees er op, dat reeds lang voor het optreden van het nieuwe kabinet in Augustus de internationale wereld zich met het Indonesische probleem had bemoeid. Dat zy daarmede bui ten haar boekje was gegaan, staat volgens mr Oud vast. De verhoudingen in deze wereld worden echter helaas niet alleen door liet recht bepaald. Behalve de juridische wenseiykheid staat nu eenmaal de politieke werke- ïykheid, waarmee een regering reke ning moet houden. Het kan wel eens zyn, dat het schip van staat een andere koers moet vol gen, dan die, welke rechtstreeks naar de uiteindeiyke bestemmingshaven voert. Het kan, als het weer erg slecht is, ook wel eens gebeuren, dat het schip een noodhaven binnenloopt. Op de bui tenstaander kan dit dan de indruk ma ken als had de kapitein het doel van zijn reis veranderd, terwijl het in wer- keiykheid niet anders betekent, dan dat hy het enige doet, wat hem de omstan digheden veroorloven. Wie deze een voudige waarheden niet- in het oog houdt, is niet in staat het regerings beleid der laatste maanden naar bil lijkheid te beoordelen. Dit is het vooral, dat ons scheidt van hen, die de rechtse oppositie vormen en in het bijzonder de Anti-Revolu tionaire partij.. Deze oppositie heeft voor de realiteit te weinig oog. Reeds vrywel onmiddeliyk na het optreden van het nieuwe kabinet gaf de oppositie blyk van haar voorbarigheid van oordeel. Aan onze party werd ver weten, dat zy de verkiezingsleuze „Het roer om" had aangeheven en dat na het intreden van mr Stikker in het kabinet van een omgaan van het roer niets zou zy'n gebleken. Hoe onjuist dit was zou biyken toen in December 1948 het be sluit van de regering kwam om orde en rust op het z.g. Republikeinse gebied te gaan herstellen. Daarmee was de andere koers duideiyk aangegeven. Vrijwel on middeliyk na de gebeurtenissen van 18 December is de internationale storm met ongekende hevigheid losgebarsten. Wederom werd van de regering het uiterste geëist. De Veiligheidsraad kwam met zyn resolutie van 28 Januari. Waar dig en beslist is de houding geweest, die de regering tegenover die resolutie heeft aangenomen. Vasthoudende aan de fundamentele doeleinden harer poli tiek tegenover Indonesië heeft zy zich bereid verklaard aan de verlangens van de Veiligheidsraad waar mogeiyk te gemoet te komen. Zy heeft echter te vens de grens gesteld daar, waar die grens gesteld moest worden. Tegelyker- t.yd heeft de regering blyk gegeven van haar volkomen bereidheid tot het voe ren ener constructieve politiek. Een constructieve politiek betekent een politiek, die mogelyk maakte een zo spoedig mogelyke overdracht van onze souvereiniteit aan de regering der Ver. Staten van Indonesië. Naar een Ronde Tafelconferentie ging reeds zeer lang ops verlangen. Het was van het begin af te vrezen, dat het opnieuw de Republiek zou zyn, die moeilijkheden zou maken, want zy streeft een ander doeleinde na dan de Nederlandse regering. Zij wil voor zichzelf alleen de souvereini teit over geheel Indonesië. Zij wordt in die houding telkens weer gesterkt, omdat zy meent daarvoor interna tionaal ruggesteun te vinden. De hoofdmoellykheid is thans, dat de Republiek bij de besprekingen een by- zondere status verlangt. Zodanige sta tus bezit zy niet. De Republiek verlangt, dat zy zal worden hersteld In het gezag, dat zy voor 18 December bezat. Dat de regering dit niet kan toestaan, is duidelijk, Het zou het doel, dat met de actie van 18 December werd beoogd, herstel van recht en orde, volkomen verydelen. Wil dit nu zeggen, dat de Nederland se regering in geen geval zal kunnen bewilligen in een terugkeer naar Djokja? Er is geen enkele reden om het zo absoluut te stellen. Alles hangt hier af van de voorwaarden, waarop en de omstandigheden, waaronder die terugkeer zou geschieden. Onaan vaardbaar zou zyn een terugkeer als een souvereine regering, los van het federaal verband der Ver. Staten van Indonesië en het gezag der Ncd. re gering, voorts een terugkeer, die niet gepaard gaat met een ondubbelzinnig bevel aan de z.g. Republikeinse stryd- krachten om alle guerilla-acliviteit te staken en een terugkeer zonder de volstrekte erkenning van Nederlands recht en plicht om, zolang de souve- reiniteitsoverdracht aan de Ver. Sta ten van Indonesië niet heeft plaats gehad, voor de handhaving van orde en recht op het terrein der voormali ge Republiek zorg te dragen. Als aan deze voorwaarden wordt vol daan, is niet in te zien, dat de Neder landse regering ontrouw wordt aan het geen zij in de laatste maandeh lierhaal- delyk als haar politiek heeft uitgestip- Kon. Mil.-Kapel voor het ganse land VORMING VAN PROVINCIALE COMITÉS. (Van onze Haagse redacteur) Een nieuw werk van nationale en culturele aard is gelykgemeld. door enige personeri onder leiding van Staatsraad Deckers ter hand genomen. Zy willen ook de landgenoten buiten Den Haag, meer dan tot dusver, met de Kon. Mil. Kapel laten kennis ma ken. Daartoe riepen zy met instem ming van de Minister van Oorlog een stichting in het leven onder de naam „Onze Kon. Mil. Kapel". De initiatiefnemers traden in con tact met leidende personen in de ver schillende provincies en ondervonden van hen algemene instemming en steun. Provinciale comité's onder lei ding van de Commissarissen van de Koningin, burgemeesters en kopstuk ken uit de muziekwereld, werden be reids gevormd. Het doel is de Kon. Mil. Kapel voor uitvoeringen alleen of in samenwerking met piaatseiy-ke muziekgezelschappen daarheen uit te nodigen. De Kon. Mil. Kapel kan veel opvoe dend werk doen, byv. door verzoek programma's uit te voeren. Op 25 April a.s. geeft de Kapel ter ere van de komende verjaardag van de Koningin een gala concert in het Gebouw voor K. en W. te Den Haag, waarop o.a. het plano-concert van Strawinsky zal wo-rden ten uitvoer ge bracht. Dit zal het eerste concert zyn. onder auspiciën van de nieuwe stich ting, waarvan het adres is: Bezuiden- bout 103, Den Haag. Lusteloos,moe on mat? ^Steeds dezelfde klach* /ten die zich bl| ledero vrouw op gezette tl|den herhalen Vroeger waren het „verloren dagen doch de moderne vrouw verdrijft de pijnen met een „AKKERTJE" Altijd Iris en opgewekt, ook in die dagen... wat een voorrecht I..AKKERTJES bestrijden alle pl|nen snel en zeker Weiger namaak I helpen direct peld, indien zy de heren van Djokja de gelegenheid geeft zich mede als een voorlopige deelstaat te constitueren en met de regeringen der andere voorlopi ge deelstaten deel te nemen aan het overleg om de Ronde Tafel. Of de mogelijkheid tot een dergelyke oplossing aanwezig is, zal kunnen bly- ken op de preliminaire conferentie te Batavia. DE MODERNE WERELD KENT GEEN NEUTRALITEIT MEER. Wy wreten, dat het te laat is, als wy ons eerst aaneen gaan sluiten, als de vijand onze grenzen reeds heeft over- sphreden. Westelyk Pact en Atlantisch Pact, wij hebben ze beide met overtui ging aanvaard, omdat wy ze zien als de beste waarborgen van vryheid en vrede. Al deze dingen betekenen voor ons volk even zovele gewichtige veranderin gen. Veranderingen, die ons verplichten te zoeken naar nieuwe vormen ook van scaatsrechtelyke en volkenrechtelijke aard. Voorts sprak mr Oud over onze ge meenten, die de bakermat van onze democratie zyn. Wanneer de gemeenten haar zelf standigheid terug verlangen, dan is dit niet, omdat zy menen, dat alles bij het cude zal moeten blyven. De centrale regeling ga echter niet verder -dan on- vermydelyk is. By de uitvoering dele men aan de plaatselyke organen een ruime taak toe. ECA-TOEWIJZINGEN VOOR ELECTRISCHE CENTRALES. De ECA heeft als nieuwe maatregel om het tekort aan electrische energie in Europa te verkleinen vier projec ten goedgekeurd, waarbij ongeveer 19 millicen dollar van de ECA-gelden ge moeid zullen zyn, voor de bouw en modernisering van electrische centra les in Italië, Sicilië, Denemarken en Nederland. Voor Nederland werd een bedrag van 3.265.000 dollar goedgekeurd voor de aankoop in de V.S. van materiaal voor gebruik in een electrische centrale van een sterkte van 124.000 kilowatt in Geertruidenberg. „JOHAN VAN OLDENBARNEVELT" MET 1200 VROUWEN EN KINDEREN NAAR BATAVIA. Gistermiddag te vyf uur is het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" uit de Am sterdamse haven naar Batavia vertrok ken. Circa 1200 passagiers, o.w. een groot aantal vrouwen en 500 kinderen, maken in het kader van de gezinsher eniging. met dit schip de reis naar In donesië. PAASBOODSCHAP PRINSES WILHELMINA. H.K.H. PrinsesWilhelmina heeft de wens te kennen gegeven op eerste Paasdag voor de microfoon van het IKOR 'n Paasboodschap uit te spreken voor de Oecumeni sche Raad van Kerken. Deze zal worden uitgezonden om 11.45 uur over Hilversum II en de zender van de Nederlandse Wereldom roep. 's Avonds om zeven uur volgt een herhaling over Hilver sum I. HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF. Visser was een „dapper" man Ja, de boekhouder A J. Visser uit- Lei den was een „dapper" man in de bezet- tingstyd. Vooral, als de W.A. in Leiden een mars maakte. Dan hielp Visser braaf mee om relletjes uit te lokken, en sloeg er op los. Zo maakte hij zich aan diverse mishandelingen schuldig, het geen de Proc. Fiscaal gisteren in her innering bracht, toen Visser zich voor het BG. moest verantwoorden, doch verstek liet gaan. De Proc. Fiscaal wees er op dat ver dachte In 1937 als gevolg van het amb tenarenverbod als lid der N.SB. had bedankt, doch izodra het weer mogelyk was, lid werd. Hy vocht aan het Oost front en werd daar gewond. Hy was voorts verslaggever in het Vryw. Legioen en spr. herinnerde aan het kwaad dat die verhaaltjes gesticht hebben. De eis luidde acht jaar gevangenisstraf met aftrek preventief. VERZEKERINGSZAKEN VERTROUWENSZAKEN ASSURANTIEKANTOOR SLEGTENHORST Nieuwe Ryn 46 - Lelden - Telef. 23010 (Adv.) Een wooid van bezinning HET KRUIS. Hoe verder wy in de lijdenstijd ko men, hoe duidelijker het kruis zichtbaar wordt. En daarmee komen wy op be kend en vertrouwd terrein. Helaas maar al te bekend en al te vertrouwd! Zo, dat wy het kruis niet eens meer erg vin den, en er niet zo heel veel meer van verstaan wat Paul us ergens schryft: dat het kruis een ergernis is. Wat is er n.l. gebeurd? Wy hebben het kruis getrokken binnen de moge- ïykheden en wenselykheden van het leven. Een schone grondvorm en door bouw is er voor een kathedraal in het kruismotief. En een kruis op een kerk of toren weet ons te vertellen, dat wy met Rooms Katholieken te maken heb ben. Wy hebben het aangewend voor allerlei diensten van barmhartigheid, voorzien van en versierd met allerlei kleuren: rode kruis, witte kruis, gele kruis, zwarte kruis, en zo door. Het is geannexeerd door allerlei groepen en bonden, tot ridderorden, tot zelfs het hakenkruis! Het is gestyleerd in aller lei vorm; gedragen als collier om de hals; gebruikt als afweer-rite van boze machten: en ook de redenering van het horizontale, dat door het vertikale door sneden wordt Is ons niet onbekend. Doch het gaat om Christus en Zijn kruis. Immers het kruis Mleen kan slechts symbool zyn, doch hel doet ons uiteindelyk niets. Pas wanneer wy iets verstaan van de prediking van het kruis wordt het anders. En dan kon Paulus wel gelijk krygen met zyn woord, dat het kruis een ergernis is. Het ergerlyke is dat het ons gezeg-d wordt hoe Jezus Christus gekruist wordt tussen twee moordenaren. Dat is een luguber gezelschap, waarin wy ons niet willen begeven. En toch komen wy door de prediking van het kruis daar terecht. Of liever: hier wordt het ons gezegd hoe erg en tot welke consequen ties het met ons gesteld is. Het erger lyke is hierin getoond, dat wy altyd bereid gevonden worden die kwaliteiten en mogelijkheden van onszelf naar vo ren te brengen, .waardoor wy toch wel Iets, en als het kan: veel boven moor denaars staan, De prediking van het kruis ls het definitieve einde van onszelf, en willen wij dat? Natuuriyk willen wy dat niet. En ten bewyze daarvan han gen wy allerlei symbolen om dat kruis als teken alleen heen. En het wordt het systeem van de vergoeilyking en de veiligheidsstelling, van de godsdienstig heid en de bewogenheid, van de ver dienste en het ideaal, allemaal, om dat wij toch nog iets willen zyn, en iets willen uitrichten of najagen. Maar Christus' kruis staat tussen de moordenaren. En de prediking van dat kruis ls het volslagen einde en de de finitieve Mislukking van onszelf. Doch deze prediking ls van Jezus Christus, die dit alles aanvaardt temidden van het lugubere, dat enkel maar ergernis wekt. En die prediking is nu juist wat wij verstaan moeten in deze thans ten einde lopende lydensweken, Want Pasen volgt straks, en na de Goede Vrijdag ls er de uitbarstende jubel van Gods liefde en bewogenheid die aan het licht komt: wat het ergste was wordt het beste, en het meest ergerlyke is juist onze enige hoop; Jezus Christus en zyn kruis zal ons enkel maar zeggen: Gy zyt gered! W. H. K. Reeds 300 flat-gegadigden (Speciale berichtgeving). Na de ramp van 1943, waarby een neergeschoten vliegtuig op het door de Duitsers bezette Carlton-hotel aan de Vyzelstraat te Amsterdam terecht kwam en een enorme brand van het gebouw weinig meer dan het beton-skelet over liet, heeft men thans eindeiyk plannen voor een nieuwe bestemming van dit pand. Voor een hotel bleken de kosten to hoog. Het Ryk weigerde bovendien elke sub sidie. Sindsdien hebben zich twee mogeiyk- heden voorgedaan. Ten eerste is er een groep Amerikanen, die wél het risico aandurft om er een hotel van te ma ken en het complex kopen wil. Ten tweede zyn er plannen om van „Carl ton" ten dele congres- en ten dele flat gebouw to maken. Als men het met de Amerikanen eens kan worden over de prijs, zal tot verkoop worden overge gaan, maar dat zal dan moeten geschie den vóór 1 Mei. Het wordt waarschijn- ïyk geacht dat er een jaar voor nodig zal zijn om het gebouw weer geheel voor hotel in te richten. Mislukken de onderhandelingen dan zal, onder leiding van architect Jan Wils, in ongeveer een halfjaar tyds een verbouwing tot stand worden ge bracht waarbij een zalencomplex voor 800 tot 1000 congressisten en een hon derdtal flatwoningen worden inge richt. Die flats zullen vrij klein, maar uiterst modern zyn, met centrale ver warming, koud en warm stromend water, badkamer en telefoon. Beneden komt een eenvoudig restau rant, waar de bewoners de maaltijden kunnen gebruiken indien zy die niet op hun kamers' laten bezorgen. Wat de a.s. bewoners betreft is voor namelijk gedacht aan de man en de vrouw, die elders werkt en geen gele genheid heeft zelf de huishouding te verzorgen. Een speciale huishoudeiyke dienst zal ter beschikking staan voor het verrichten van diverse werkzaam heden. De huurprys van één kamerflat (men moet zelf voor meubilering zorgen) zal minimum f. 85-per maand bedragen (verwarming, water 'en licht inbegre pen). Hoewel de flats pas tegen het einde van het jaar zullen kunnen worden be trokken zyn er nu reeds ruim 300 ge gadigden. De huurders zullen in overleg met de hoofdstedelijke instanties wor den aangewezen. Lido Hoewel de Nederlandse ci neasten het Jordaan-thema in hun films biykbaar moeiiyk kunnen mis sen, is het nieuwe product „Een Ko ninkrijk voor een huis" toch niet zo'n draak geworden als algemeen verwacht werd. Zelfs de meest critische toe schouwer zal enkele malen een smake- lyke lach niet kunnen onderdrukken by de kostelijke avonturen van Hein tje Davids en Johan Kaart, die als marktkooplieden door het huisvestings bureau worden ingekwartierd in een deftige villa op de Apollolaan in Am sterdam. Soms is het accent iets te veel gelegd op het joviale Jordaan- type, maar ondanks dat kunnen wij deze amusementsfilm van Jaap Speyer, die een fel licht werpt op de heden daagse woningnood, geslaagd noemen. Casino De film „De avonturen van Tartu" brengt ons in een spannend beeld, waarbii de aandacht geen ogen blik verslapt, de vele gevaren en intri ges, welke er in de Jaren van de laatste wereldoorlog verbonden waren aan de spionnage en sabotage in een land. dat was bezet door een vijandelijke mogend heid. De Engelse captain Stevenson (R9- bert Donat)die op grond van zyn Europese opvoeding, ziln talenkennis en oorlogservaringen door het departement ran Oorlog met een eevaariyke opdracht wordt belast, moet van een fabriek van gifgassen en oorlogstuig in de buurt van Pilzen (Tsjecho Slowakije) inliohtingen zien te verkrligen en de fabriek in de lucht laten vliegen. Via Hongarije gaat hii er heen. krijgt van een pro-Duitse Roemeen papieren en heeft een prach tige introductie voor de Nazi's. Hij krygt werk in de fabriek en neemt ziin intrek in het huis van moeder en dochter Pa- lacek, waar tevens Maruschka woont, ogenschijnlijk een vriendin van de Na zi's, dooh in werkelijkheid een onder grondse werkster. Op de fabriek ziet Stevenson (Tart-u) dat Pavia een sabo- tage-daad verricht. Daar het duidelijk is. dat hij het gezien heeft, smeekt Pavla hem haar aan te geven, daar zij andera beiden zullen worden gefusil leerd en hii ziln opdracht niet kan ver vullen. Hii verraadt haar en zii wordt gedood. Wanneer Maruschka dit ver neemt gelooft zii. dat hii werkelijk een Nazi is en zii besluit met behulp van één van haar Gestapo-„vriendenhem uit de weg te ruimen. Inmiddels is Tar- 3INNENLAND De ministers In 't Veld en Mansholt brachten, te zamen met vooraanstaande buitenlandse bezoekers van het congres van de Partij van de Arbeid, gisteren een bezoek aan de Wlerlngermeer. Ook dit Jaar zal aan buitenlandse toeristen tussen 1 April en 30 September een restitutie van frs 2 - per liter op de ln België en/of Luxemburgse verbruikte benzine worden gegeven, mits men ten minste drie achtereenvolgende dagen ln deze landen doorbrengt. Gisteravond „brak" een goederen trein, komend uit de richting Leeuwarden, even buiten het station Meppel ln tweeën, doordat de koppeling tussen twee wagens bii het stoppen voor een onveilig sein, werd verbroken. Te Lottum heeft zich een ernstig geval van voedselvergiftiging voorgedaan na het eten van gebakken aardappelen en haring ln het gezin V. Vyf personen moes ten naar het ziekenhuis te Venlo worden overgebracht. De toestand van enkele hunner is zeer ernstig. By de Tweede Kamer ls Ingediend een ontwerp van wet tot vaststelling van een nieuwe beginselenwet gevangeniswezen en daarmède verband houdende wijzigin gen van het Wetboek van Strafrecht en het Wetboek van Strafvordering. Als besluit van zijn tweedaagse tocht door Overyssel bezocht gistermiddag mr D G. W. Spitzen, minister van Verkeer en Waterstaat. Deventer, waar hij zich liet voorlichten over de in uitvoering synde havenwerken aan de Gelderse IJssel, De Belgische minister van Lands verdediging Kolonel R. de Fralteur, heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de Nederlandse oud-mlnlster van oorlog, de heer Flevez, die thans in het ziekenhuis Westelnde te 's-Gravenhage verpleegd wordt. De Staatscourant bevat een beschik king waarbij de prijzen van geneeskrach tige krulden worden vrijgelaten en tot vrijlating van de prijzen van glucose. Schevenlngen-Radio ontving gister avond een spoedsein van het Griekse stoomschip „Agloi Vlctores", dat stuurloos ronddreef ten Noorden van Schiermonni koog. Het schip ls omstreeks halfnegen voor het Friese gat gestrand. De Ned. Ver. van Ohr. kantoor- en handelsbedienden zal Dinsdag 17 en Woensdag 18 Mei a.s. haar 50ste Jaariykse algemene vergadering te Den Haag houden. Terwyi het locomotief-personeel bezig was de koppeling te herstellen, kwam het \oorste gedeelte van de trein weer ln beweging. Dit treingedeelte reed een zy- spoor op. schoof een stootjuk ter zijde en kwam gedeeltelijk in het water terecht. Beide hoofdsporen bleven vry, zodat het treinverkeer geen enkele vertraging onder vond. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. BUITENLAND Voor de eerste maal sedert koning Leopold van België ln ballingschap ls gegaan, vier Jaar geleden, zal een van zijn kinderen een bezoek aan het vaderland brengen. Prinses Josephine-Charlotte, de 22-Jarlge enige dochter van koning Leo pold. zal nameiyk Maandag naar Brussel komen voor een kort verbiyf by haar grootmoeder, koningin Elizabeth. Het met Sovjetrusslsche licentie ver schijnende blad Taegllsche Rundschau meiyt, dat 38.000 arbeiders zyn gerecru- teerd voor een wederopbouw-program ln de Russische sector van Beriyn, waarvoor 240 millloen Oostmarken zyn uitgetrokken. De rechtbank van Praag heeft uit spraak gedaan in een proces tegen 12 personen, die beschuldigd zijn van spion nage en hoogverraad. De voornaamste be klaagde, Ervln Kolenaty, werd ter dood veroordeeld, zijn echtgenote tot dwang arbeid. Zes anderen werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van 1 tot 8 Jaar. Drie beschuldigden werden tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld, terwyi één werd vrijgesproken. -De Hongaarse regering verklaart ln een nota. dat Hongarije al zijn verplich tingen krachtens het vredesverdrag heeft vervuld en protesteert tevens met nadruk „tegen de Britse Inmenging ln de bin nenlandse aangelegenheiden van de sou vereine Hongaarse staat". De Sovjet-ministerraad heeft een Stallnprys (eerste klasse) van 200.000 roe bel toegekend aan de academicus Latysjef voor atoomonderzoek. Prof, Vernof van de universiteit van Moskou kreeg een Stalin- Drijs voor zijn onderzoekingen op het ge bied van cosmlsche stralen ln hogere regionen. Verder zyn Stallnpryzen toegekend voor werk op het gebied van de medische we tenschap. landbouw, biologie, rechtsge leerdheid en scheikunde. De besprekingen over vrede met Oostenryk'zyn tot 25 April verdaagd. bu op andere en zeer listige wiize in con tact, gekomen met de ondergrondse en lukt het hem explosieven in de fabriek binnen te smokkelen. De Gestapo-man Vogel stelt zdoh telefonisch met de Duit se consul in Roemenië in verbinding en dan verneemt hii zowel als Maruschka, dat Tartu inderdaad degene is, voor wie hij zich uitgeeft. Maruschka doodt Vo gel en smelt naar de fabriek om Tartu te waarschuwen By tyds gealarmeerd, blaast Stevenson de fabriek op en weet te ontsnappen. In een Duitse bommen werper op een naburig vliegveld gesto len. snellen Stevenson en Maruschka te zamen de vryheid en een gelukkige toe komst tegemoet. Nogmaals: een knap gesoeelde film, boeiend van begin tot eind! Trianon De geschiedenis van de Engelse en Franse verovering van de nieuwe wereld, voomamelyk de trek naar het Westen, geeft de Amerikaan se filmindustrie ruime stof tot avontu renfilms, waarvan „The Northwest Pas sage" een uitstekend voorbeeld is. De kleuren, waarin deze film is uitgevoerd, zyn als gewoonlyk wat sterk geaccen tueerd, waardoor het geheel een uiterst „gemaakte" indruk wekt. Niet alleen daardoor overigens, ook door de onver- mydeiyke „stoerheid" van de hoofdper soon, Spencer Tracy. De film behandelt het zoeken van een weg over land langs de Noordeiyke zy'de van het merenge bied op de huidige grens tussen de V.S. en Canada naar het Westen. Daarbij ondervinden Engelsen en Fransen, die elkander voortdurend in felle strijd be kampen, beide ernstige last van de Indianenstammen, die met de meest wrede middelen het doordringen van de blanken in hun gebied trachten te stuiten. Weerzinwekkend zyn de to nelen van de verwoesting van een In- dianennederzettlng, en de film zou er aanzienlyk op vooruitgaan, indien daar in krachtig werd gecoupeerd, of wan neer deze scènes geheel werden wegge laten. Rex Dit theater brengt deze week het tweede deel van de film „De duivels van het Westen", waarin de toeschou wer spannende avonturen en ingewik kelde Intriges kan bewonderen. Luxor „De fatale stem", waarin Boris Karloff een hoofdrol speelt, is in zekere zin een herhaling van de ge schiedenis in „La belle et la béte", waarin Karloff wy zyn geneigd om te schryven: uiteraard de functie van „het beest" vervult. Hy is hierin een door hartstocht verblind medicus, wiens passie een beroemd zangeres geldt, die zijn liefde evenwel afwijst. Hij brengt haar daarna om het leven, doch kan niet velen, dat een andere zangeres dezelfde liederen zingt, welke ziin aangebedene beroemd maakten. Wanneer die opvolgster zich inderdaad aanmeldt, brengt hy haar als behan delend geneesheer van alle schouwburg- artlsten onder hypnose en suggereert haar dat zy haar stem verloren heeft. Er volgt dan een spannende strijd tus sen Karloff en degenen, die haar uit de ban dezer suggestie trachten te be- vryden, hetgeen uiteindelijk lukt. Voor het zover is, beleeft de toeschouwer tal van snannende momenten, waarby d« gracieuze schouwburgrepstities een lief lijk tegenwicht vormen. Een echte Kar- loff-film, doch aanzienlyk minder grie zelig dan zyn mooier van Franken stein e.a.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2