Wie is schuldig aan „moord" op duizenden illegalen! Wat ter vergadering der V.N. plaats vindt De „Zeehond" was 14 dagen „onder waler' Maj. De Graaf bespreekt het geheimzinnige „Englandspiel" Schout bij Nacht Rouwenhorst over de Marine-opleiding Tekort aan Officieren van Gezondheid en specialisten WEERBERICHT 88ste Jaargang VRIJDAG 8 APRIL 1949 00 No. 26663 LEIDSCH Directeur: J W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dlr eD Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro no.: 67U55 Eerste Sovjet-nederlaag De bestuurscommissie der algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft de besprekingen voortgezet over het al of niet houden van een debat over de zaak van kardinaal Mindszenty en de Bulgaarse predikanten. Jacob Malik, de Sovjet-Russische ge delegeerde, die gekant is tegen elke be spreking van deze zaken in de algeme ne vergadering, verklaarde, dat „de Hongaarse burger Mindszenty en ver schillende Bulgaren gewone misdadi gers en oorlogsstokers" waren. Hij noemde het voorstel om de pro cessen te bespreken „een onmiddellijke en flagrante tegenspraak" van het Handvest, dat bepaalt, dat de Verenig de Naties niet mogen intervenieren in de interne zaken van staten. De schending van dit principe achtte Malik in staat de Verenigde Naties te „verlammen en te vervormen in een blind werktuig van een of twee grote mogendheden, zoals ook met de Volken bond gebeurd was". Malik keerde zich tegen de Verenigde Staten en Chili, die volgens hem trach ten het „hoge forum" der Verenigde Naties te gebruiken voor het belaste ren van de Sovjet-Unie. Hij verklaarde, dat de regeringen van Hongarije en Bulgarije „onze dank ver dienen omdat zij de oorlogsstokers ge grepen" hadden en „de wereld hun duistere plannen" hadden getoond. De Amerikaanse afgevaardigde, War ren Austin, zeide, dat Maliks beschul digingen, dat Wallstreet achter de vuige laster tegen Hongarije en Bulga rije stond, een reden te meer waren om de zaak op de agenda te plaatsen. Ten slotte werd met 11 tegen 2 stem men besloten de zaak-Mindszenty en van de Bulgaarse protestantse geeste lijken voor volledig debat op de agenda van de algemene vergadering te plaat sen. De Sovjet-Unie en Polen stemden te gen, terwijl Perzië zich van stemming onthield. DE VOORMALIGE ITALIAANSE KOLONIËN. De politieke commissie van de VN. heeft de kwestie van de voormalige Italiaanse koloniën in behandeling ge nomen. De Franse afgevaardigde, Jean Chau- vel, verklaarde, dat Frankrijk er voor was om aan Italië het bestuur over al zijn voormalige Afrikaanse koloniën, behalve Eritrea, te geven onder het trustschap van de V.N. Aan de eisen van Ethiopië zou voldaan moeten wor den „als schadeloosstelling voor het ver leden en waarborg voor de toekomst". Chauvel wees er op, dat volgens artikel acht van het Handvest de trustschaps- overeenkomsten niet beperkt zijn tot leden van de V.N. De Britse vertegenwoordiger, Hector McNeil, verklaarde, dat Groot-Brittan- nië de kwestie met betrekking tot elk der koloniën afzonderlijk behandeld zou willen zien. De viermogendhedencom- missie was tot de conclusie gekomen, dat, wat Libye betreft, de wensen van de bewoners zeer varleerden van gebied tot gebied, zodat deze gebieden als af zonderlijke eenheden beschouwd dien den te worden, ofschoon een eventuele vereniging van de Libysche gebieden wenselijk bleef. Wanneer de VN. Cyrenaica onder Brits bestuur zouden willen plaatsen, zou Groot-Brittannie „getrouwelijk po gen zich van de plichten van een der gelijk mandaat te kwijten". De Britse regering zou voorts Emir Sayid Idris zo spoedig mogelijk als staatshoofd erkend willen zien. Groot-Brittannië zou „onvoorwaarde lijke steun" verlenen aan eventuele Franse aanspraken op Fezzan (Libye). Ten aanzien van Tripolitanië heeft de Britse regering nog geen voorstel kun nen formuleren; zij zou er echter niet op staan nog veel langer als besturende autoriteit van dit gebied op te treden. De provincies van Eritrea, die deel uitmaken van het Ethiopisch plateaü en bewoond worden door Koptische Chris tenen, zouden zonder meer aan Ethiopië moeten worden afgestaan, onder be schermende maatregelen voor de Ita liaanse minderheden. Over de over heersend Mohammedaanse Westelijke provincie zou afzonderlijk beslist moe ten worden. Wat betreft Somaliland stelt Groot- Brittannië Italiaans bestuur voor onder trustschap van de V.N. De Braziliaanse afgevaardigde was voorstander van het stellen der kolo niën onder Italiaans trustschap. De commissie ging vervolgens uiteen. Het tijdstip, waarop het debat zal wor den hervat, is nog niet vastgesteld. Een voorstel om „een subcommissie voor onderzoek en verzoening" in te stellen „als een methode om interna tionale geschillen op vreedzame wijze te regelen" is door de „tweede politieke commissie" van de algemene vergade ring der VN. aangenomen met 41 tegen zes stemmen bij drie onthoudingen. In het voorstel, dat door de „kleine assemblee" aan de commissie was voor- geligd, werd eveneens aangedrongen op bevordering van de internationale sa menwerking. Accoord in beginsel over Duitsland bereikt De ministers van Buitenlandse Za ken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten, die zich thans te Washington bevinden, hebben „in be ginsel overeenstemming" over West- duitse vraagstukken bereikt, aldus hebben minister Schuman en Bevin meegedeeld. Schuman verklaarde, dat zij thans werkzaam waren aan de tekst van hun accoord. Volgens gewoonlijk betrouwbare krin gen is men tot overeenstemming ge komen over een nieuw Amerikaans ontwerp van het bezettingsstatuut, dat in de plaats komt van het statuut, dat de drie mogendheden te Londen heb ben opgesteld. Het bezettingsstatuut voor West- Duitsland regelt de betrekkingen tus sen de bezettende mogendheden en de voorlopige Westduitse regering en tus sen de bezettende mogendheden on derling. Naar verluidt, is men tot een com promis gekomen over de aanspraak van de Verenigde Staten op een doorslag gevende stem in zaken, die het econo misch bestuur van West-Duitsland be treffen, Dit recht zal mogelijk worden vastgesteld op basis van de huidige re geling bij het bestuur van de Engels- Amerikaanse bi-zone. In zaken, die veranderingen in de Westduitse basis-wet en kwesties van veiligheid betreffen, zijn, naar men ge looft, concessies gedaan aan het Fran se standpunt, dat de eenstemmigheids- regel onder de bezettende mogendhe- denden gehandhaafd wenst te zien. Defensie-ministers kwamen bijeen (Van onze Haagse correspondent) Gisteren kwamen, gelijk was aange kondigd, de defensie-ministers van de vijf bij het Brussels verdrag aangeslo ten mogendheden te 's-Gravenhage voor hun vierde periodieke conferentie bijeen. Het ging hier alleen over de defensie te land; marine-aut-oriteiten waren niet aanwezig. Amerika en Ca nada hadden waarnemers gezonden. Naar wy vernemen, zouden de voor naamste punten van bespreking zijnde militaire aspecten van de uitbreiding van het Brussels verdrag tot het At lantisch Pact en de opvoering en dis locatie der bewapening. Mededelingen omtrent het verhandelde behoefden evenwel niet te worden verwacht, zo werd ons verklaard. HJVI. DE KONINGIN BEZOCHT VOLKSHOGESCHOOL. H. M. de Koningin bracht gistermid dag een bezoek aan de Volkshogeschool te Bergen en stelde zich op de hoogte van de werkmethode. Ook maakte zij enige besprekingen mee van de ver schillende groepen van cursisten. STICHTING „ONZE KONINKLIJKE MILITAIRE KAPEL". Opgericht is de stichting „Onze Ko ninklijke Militaire Kapel", welke zich ten doel stelt de betrekkingen tussen het Nederlandse volk en de Kon. Mil. Kapel nauwer aan te halen. In het bestuur der -stichting hebben o.m. zit ting: de oud-minister van Oorlog, mr dr L. N. Deckers, de oud-commandant veldleger, Luitenant-Generaal b.d, J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, de heer Th, de Groen en enige Commis sarissen der Koningin. De opbouw en de reorganisatie van de opleidingen bij de Kon. Marine zul len dit jaar gereed komen, terwiil ook de accomodatieverbeterin? van de op leidingsinstituten in 1949 practisch haar beslag zal krijgen, aldus ver klaarde Schout-bij-Nacht P. Rouwen- horst. Schout-bij-Naoht Rouwenhorst ,die. gelijk gemeld, onlangs benoemd is tot inspecteur van het onderwijs bij de Zee macht, heeft tot taak de opleidingen in de Kon. Marine onder centrale leiding te brengen en bepaalde richtlijnen voor de toekomst te ontwikkelen. Deze op leidingen bevinden zich thans nog ineen overgangsstadium door de extra hoge druk. welke een geforceerde opleiding od de diverse opleidingsinstituten legt. De oorlogsvrijwilligers en de militie van vóór 1940 hebben de allenSgieUlikste tijd helDen overbruggen doch nu zij langza merhand worden afgevoerd, moet de kern van beroepspersoneeL waarmede de Marine vooral werkt, geconsolideerd en uitgebreid worden: dit laatste hoopt men om. door wervingsacties in geheel ons land te bevorueren. Bij de opleiding van de schepelingen wordt ruim gebruik gemaakt van de in de tweede wereldoorlog opgedane erva ring. De marine, die er van uit gaat, dat Iedere beroensman uiteindelijk een ka- derooleiding moet krijgen, hecht uiter aard zeer veel waarde aan de instructie bekwaamheid van haar officieren en on derofficieren. De Engelsen en Amerika- Het is al weer 19 weken geleden, dat Engeland werd verblijd met de geboorte van eeti prins. De kleine Charles weet zich blijkbaar best met zijn speelgoedkonijn te ver maken. AFNEMEND BUIIG. De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht met op sommige tegen de wind beschutte plaatsen lichte nacht vorst. Overdag wisselend bewolkt en slechts enkele verspreid optredende buien. Langs de Waddeneilanden aan vankelijk nog krachtige, overige meest matige wind tussen Noord en West. On geveer dezelfde temperatuur als van daag. 9 APRIL Zon op: 5.58 uur; onder; 19.25 uur. Maan op: 14.15 uur; onder: 4.59 uur. (EK.). Hoog water te Katwijk te 0.03 en 24.20 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Op een vergadering van het voorma lig verzet „ZUid-Holland", in 't Beurs gebouw te Rotterdam, sprak de Res.- Majoor K. de Graaf, destijds waarne mend hoofd van het Bureau Bijz. Op drachten (BBO) te Londen, over: „Het geallieerde militaire apparaat, het ver zet en het Englandspiel". HU verklaarde, dat de Engelsen het Englandspiel niet bewust hebben voor bereid. Vóór 1940 hebben zij wel ge tracht de Gestapo te penetreren 't z.g. Venlo-incident is daar om. het ge volg van geweest doch er zUn geen bewijzen dat toen een spionnage-com plot als het Englandspiel werd voorbe reid en ook niet. dat dit later door schuldige nalatigheid van de Engelsen is ontstaan. Er was echter een Engelse officier, aldus spr., die niet in de Engelse ge heime dienst thuis hoorde. Maj. De Graaf memoreerde in dit verband enkele publicaties, waarin gezegd werd, dat hij ten onrechte majoor Seymour Bingham er van had be schuldigd een hoofdfiguur geweest te zijn in het Englandspiel. Spr. ver- h Vos veiklaait Marshall en Spaak hielden ons uit de modder HET GESMADE „DOLLAR- IMPERIALISME" HAALT ONS OMHOOG. „De Nederlandse productie maakt een snelle ontwikkeling door", zeide ir. H. Vos gisliu-middag op het Congres van de P. v. d. A. in Bellevue te Amsterdam. Hy noemde de volgende cijfers: in 1946 bedroeg de productie 74 van die over 1938, in 1947 was het 94 en in 1948 113 volkomen in overeen stemming met onze bevolkingsgroei. In de herfst van dit jaar zal het cijfer misschien tot 130 stijgen. De volle winst van deze verhoogde productie zal in de e.v. jaren echter niet aan de arbeiders kunnen worden uit gekeerd, want een aanzienlijk deel er van zal' moeten worden gebruikt voor aankoop en bouw van nieuwe hulp middelen, die voorzien moet in de be hoefte aan toekomstige werkmiddelen. Ir Vos zeide blij te zijn over de op heffing van zoveel distributie en prijs- beheersingsmaatregeien, maar hij waar schuwde er voor orde te scheppen voor er overproductie komt en niet daarna. Gemeten naar het aantal inwoners heeft Nederland volgens ir Vos relatief het grootste gebrek aan deviezen. De invoer was in 1948 2200 millioen gulden hoger dan de uitvoer, die nog niet meer bedroeg dan 54 van onze invoer. Het is duidelijk, dat ons land op deze wijze te gronde zou gaan en in navolging van Engeland zullen wij dan ook de grootst mogelijke constante aandacht aan verhoging van de uitvoer moeten beste- 'den. Eerst als het 90 is geworden, zal het mogelijk zijn evenwicht te krij gen in de betalingsbelans. Wij hebben geleefd, aldus spr. op de 800 millioen van het Marshall-plan en de 300 millioen, die wij alleen in 1948 a! van de Belgen als crediet hebben gekregen. Marshall en Spaak hebben ons uit de modder gehouden. België alleen heeft ons meer crediet ver leend, dan Engeland, Zweden en Zwit serland samen. Ir Vos sprak de hoop uit, dat eens een goed geleide economie tot stand zal komen gemeenschappelUk opgezet door de 3 Beneluxlanden. Tot zo lang zullen de communisten over het Marshall plan we' spreken als het dollar-imperial'sme, terwijl Rusland het levenspeil van Tsjechoslowakije en Finland omlaag haalt en de V.S. het onze omhoog. klaarde, dat hij deze beschuldiging nooit zou intrekken. Hij was van oordeel, dat kolonel dr Somer, hoofd van het Bureau Inlich tingen te Londen, geen rol heeft ge speeld in het Englandspiel. Spr. betreurde," daf sommige leken- op spionnage-gebled hun oordeel over personen en feiten meenden te .moe ten weergeven. Daardoor omi. zijn er „vreselijke beschuldigingen" geuit aan het adres van de agenten, die door het Englandspiel in Duitse handen zijn gevallen. De omgekomen agenten kun nen zich echter niet meer verdedigen. De weinigen, die aan de „sadist Schreieder", die, zoals spr. had ge hoord, thans via Duitsland en Enge land op weg zou zyn naar Amerika, konden ontkomen, zijn nog niet gere habiliteerd. De Militaire Willemsorde, waarvoor maj. De Graaf hen had voorgedragen, is niet toegekend. De geheimzinnigheid rond het Eng landspiel vindt, aldus maj. De Graaf, zyn oorzaak in het feit, dat het on derzoek internationaal moet zijn. De Nederlandse regering schijnt, aldus spr., te aarzelen om de Engelse re gering te verzoeken aan de hand van Nederlandse gegevens nogmaals de schuldige van het Englandspiel te zoeken en te straffen. De Nederland se regering kent de toedracht van de zaak, aldus majoor De Graaf, door de rapporten, die hij na de oor log heeft ingediend. Deze rapporten zijn nog niet gepubliceerd en ook niet ter kennis gebracht aan de Par lementaire Enquête-commissie. Het Nederlandse volk echter mag met recht eisen, aldus spr., dat de schul dige aan de „moord" op duizenden illegale werkers en vele agenten zijn gerechte straf zal ontvangen. Oerkracht uit de jungle ontmoet de moderne techniek' tijdens een parade van de olifanten uit het circus Ringling, dat een aantal voorstellingen in New York zal geven. Maar de bemanning had geen kater In vliegende storm en stromende re gen zyn gisteren de onderzeeërs „O 24" en „Zeehond", na een -reis van zes maanden naar West-Indië in de Waal haven te Rotterdam teruggekeerd. WU spraken met de flottilje comman dant, luit ter zee le kl. J F. Drijfhout van Hooff en de commandant van de „Zeehond", luit ter zee le klasse J. H. baron Mackay. „De reis is zeer vlot verlopen", aldus vertelde baron Mackay. Prof. Vening Meinesz bevond zich aan boord van de „O 24" in verband met de waarnemingen, die gedurende de ge hele reis aan boord werden verricht door de heren G. J. Bruins, civiel-landmeter bij de Rijksdriehoeksmeting en drs H. J. A. Vesseur, wetenschappelijk mede werker van het K.NM.I. in de Bilt. Met het slinger-toestel van prof. Vening Meinesz hebben zU zwaartekrachtsme tingen verricht. De opdracht van de „Zeehond", die met het zgn. „schnorkel"-apparaat, tegenwoordig in goed Nederlands „snuiver" geheten, is uitgerust, luidde om 14 dagen onder water te blyven. Het was de eerste maal dat een Ne derlandse onderzeeër deze proef zou wagen. Vyf dagen na het vertrek uit Suriname, buiten het stroomgebied by de kust van Zuid-Amerika, dook de „Zeehond" onder, om 1400 myl verder een dag voor de aankomst in Ponta- delgada, op de Azoren, weer boven water te komen. Het doel hiervan was, behalve een grootscheepse oefening met de „snuiver", om het uithoudings vermogen van de bemanning te toet sen. Voor de proef begon heeft de aan boord aanwezige Officier van Gezond heid de bemanning onderworpen aan dezelfde proeven, die bij de keuring voor vliegers worden genomen. Deze proeven werden herhaald enige dagen voor het schip weer boven kwam. De index cUfers bleken toen iets gedaald te zijn, doch aldus zeide baron Mackay, de beman ning heeft deze proef voor 100 door staan. Er werd een weinig geklaagd over hoofdpijn en slapeloosheid, doch zowel physiek als psychisch bleek niemand nadelige gevolgen te hebben ondervon den. Op de Azoren kreeg de bemanning twee dagen verlof om ontspanning aan de wal te zoeken. De „Zeehond" en de „Dolfijn" zyn tot nu toe de enige schepen, die met de .snuiver" zijn uitgerust; de „Tyger- haai" en de „Zwaardvis" krUgen er binnenkort een. ACTIE VOOR VRIJE INTERNATIO NALE ARBEIDERSORGANISATIE. De „American Federation of Labour" heeft een beroep doen uitgaan om te komen tot een ..verenigde wereldfedera tie van vrije vakverenigingen". In de op roep wordt het huidige wereldverbond van vakverenigingen beschreven als een ..in dienst van de Sovietrussische dicta tuur staande vijfde colonne". In de oproep wordt o.m. gezegd: „Toen het TUC. de CIO en het NW uiteindelijk het besluit namen uit het door de Kominform gecontroleerde we reldverbond van vakverenigingen te tre den gaven zij het sein voor elke andere oprechte organisatie van vakverenigin gen om eveneens uit te treden. Naar mate dit proces van scheiding voort gang heeft, ontstaat er een luchtledig !n de gelederen van de internat.ionale ar beidersorganisatie De AFL kan er niet genoeg de nadruk od leggen, dat dit vacuum moet word pp gevuld door een over de gehele wereld georganiseerde eenheid van vrije arbeiders". Het Sovjet-protest tegen de grenscorrecties RUSSEN WEIGERDEN WESTELIJKE EISEN TE BESTUDEREN. (Van onze Londense correspondent) In verband met het protest van de Sovjet-Unie tegen de toegestane 31 Duitse grenscorrecties wordt er in di plomatieke kringen te Londen aan her innerd, dat de "Westelijke mogendheden uitdrukkelijk hebben meegedeeld, dat de afstand van Duits grondgebied aan Frankrijk en de Beneluxlanden zal die nen te worden bevestigd door het vre desverdrag, dat uiteindelijk moet wor den opgesteld. Bovendien hebben de WestelUke geallieerden tot tweemaal toe op de bijeenkomst van de raad van ministers van Buit. Zaken getracht de Russen te bewegen de territoriale eisen van de genoemde landen in studie te nemen. Deze eisen zijn thans voorlopig ingewilligd en dan nog In zeer beperkte mate. Op hun beurt weigeren de Russen de vaststelling van de Duits-Poolse grens, welke de andere mogendheden voor lopig in Juni 1945 ten tUde van Duits- lands nederlaag hadden aanvaard, te onderwerpen aan goedkeuring bU de definitieve vredesregeling, waartoe de vier mogendheden destijd waren over eengekomen. H.M. DE KONINGIN ONTVING Dr VAN ROYEN. H.M. de Koningin heeft gisteren in het Paleis aan het Lange Voorhout ont vangen dr J. H. van Royen. vertegen woordiger van Nederland in de Veilig heidsraad. Dr van Royen had gisteren tot laat in de namiddag besprekineen met de ministers Drees. Van Maarseveen. Stik ker en Götzen over de komende voor bereidende conferentie te Batavia. nen hebben in de afgelopenoorlog de techniek van het lesgeven uitvoerig oe- studeerd en o.m. gezocht naar een me thode waardoor leraren hun toehoor ders kunnen „grijpen". De resultaten van dat onderzoek worden door de Ma rine in practijk gebracht te Hilversum, waar al het Marinekader de techniek van het instructie-geven wordt bijge bracht. „Het middelbaar onderwijs zou er van kunnen leren", verklaarde Schout-bij-Nacht Rouwenhorst. De Kon. Marine heeft op dit ogen blik een niet onaanzienlijk tekort a in officieren van gezondheid en specia listen op het gebied van electrotech- niek en zwakstroom. Nog dit jaar ui len bepalingen worden bekend ge maakt. volgens welke medische stu denten, die zich verplichten na het be ëindigen van hun studie een bepaald aantal jaren bii de Marine te dienen, na hun propaedeutisch examen op kosten van het Rijk kunnen verder studeren. Eenzelfde mogelijkheid zal gegeven worden aan studenten, die in Delft voor electrotechnisch of zwak stroom Ingenieur studeren. Het Marinekader is verder onderwor pen aan een voortdurend opleidings proces. Schout-bij-Nacht Rouwenhorst ver klaarde nog, dat de Marine het in oor logstijd niet kan redden zonder een be paald percentage reserve-officieren te betrekken uit de koopvaardij: dit per centage zal zo laag mogelijk gehouden worden. Hiervan uitgaande is men in October 1948 begerntn met het geven van een cursus aan koopvaardij-officie ren op het adelborsten-instituut. De eer ste groep bestond uit 18 stuurlieden. Sla gen zij in Mei as. voor hun examen, dan worden zij reserve-officier bij de Kon. Marine. Uit deze en nog verder op te leiden koopvaardij-officieren kan de marine dan in tilden van gevaar haar tekort aan deskundig varend personeel aanvullen. Rijkspersoneel vrij op Koninginnedag EN NA 4 UUR OP NAT. FEESTDAG. (Van onze Haagse redacteur) Doordat Koninginnedag voortaan zo dicht bij de Nationale Feestdag valt, was in sommige kringen de vraag ge rezen, of op een van belde méér het accent zou vallen, dan wel dat beide dagen aan 't productieproces onttrok ken zouden kunnen worden. De ministerraad heeft daarover be slist, dat het Rijkspersoneel op Konin ginnedag, 30 April, de gehele dag vrij af zal krijgen. Op de Nationale Feest dag, 5 Mei, mag het 's middags om 4 uur naar huls. GENERAAL SIMONDS BIJ H.M. DE KONINGIN. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben vanmiddag in het Palels Soestdük de vroegere Canadese bevelhebber in Nederland, generaal Guy Simonds ontvangen tezamen met de Canadese ambassadeur in Nederland, de heer P. Dupuy en diens echtgenote. PRINS ASCHWIN IN ONS LAND. Gisteravond om zeven uur kwam Prins Aschwin, de broer van Prins Ber nard met een K.L.M.-vliegtuig op Schip hol aan. Prins Aschwin zal enkele dagen op Soestdijk verblijven bij de Koninklijke familie. Maandag a.s. reist hij doornaar New-York. Prins Aschwin zal in de Ver. Staten zUn studies voltooien. JAARVERGADERING BOND VAN NATUURBESCHERMINGSW ACHTEN. Te Utreoht werd de jaarvergadering gehouden van de Bond van Natuurbe- schermingswachten. Aanwezig waren o.a. vertegenwoordigers van het Ministerie van O., K. en W„ Staatsbosbeheer, de ANWB, de Ned. Heidemaatschappij en van vele W verenigingen. De aange sloten natuurbeschermingswachten heb ben in een 16-tal plaatsen van Neder land natuurwachten georganiseerd met In totaal 423 natuurwachters. welk aan tal nog gestadig toeneemt. De voorzitter, dr Joh. H. van Burkom. memoreerde de groei van de bond in de 10 Jaren van zijn bestaan. Allerwegen wordt 't nut van het werk der natuurwachters ingezien, aldus dr Van Borkum. zodat mag worden ver wacht. dat het Rijk. provincies, gemeen tebesturen en beheerders van terreinen uitbreiding van de werkzaamheden mo gelijk zullen maken, door het voteren van een bijdrage, die slechts een frac tie behoeft te ziin van de laarlilks door baldadigheid van de leued aan plant soenen en bossen veroorzaakte schade. „DE BRABANDER" PLEEGDE VERGEEFSE BANKOVERVAL. Doch wist te ontsnappen. Gisteravond heeft een man tevergeefs geprobeerd «en overval te plegen op oe Bank van Tuinders aan de Hoofdweg te Amsterdam. De man drong het ge bouw. waaraan tevens een wonine ver bonden is. binnen en bedreigde de fi- iaalhouder met een revolver Op het hulpgeroep van de familie kwamen bu ren toegesneld en de overvaller nam hierop de vlucht. De buurtbewoner® znr- ten onmiddellijk een achtervolging in. doch de man ;on riet meer achterhaald worden. Nader vernemen wil. dat de politie de Identiteit van de man heeft kunnen vaststellen. Hij is Arno'd Franken, ge boren 14 Juli 1919 te-Dongen 'Br-ibmtV tedertechnicus van berreo. wonende te Tilburg Hij is epn b^ken.te van de poli tie. draagt de biinaam de Br->bonder". is eewanend met *rp -*• p'stool en staat bekend als ^evporiiik. Zi1n opsporing en aanhouding zUn verzocht.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1