Reserve - Rijkspolitie - Kinderbescherming Bijz. Rechtspleging-Mishandeling in kampen DE NIEUWE BONNEN Nieuwe Britse begroting ingediend WEERBERICHT Belgische badplaatsen bereiden zich voor op seizoen 58ste Jaargang PONDERDAG 7 APRIL 1949 00 No. 26662 LEIDSCH Directeur: J W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Leiden Giro oa: 57U55 Sir Stafford Cripps niet ontevreden De Britse minister van Financiën en Eoonomisohe Zaken, sir Stafford Cripps. heeft gisteren in het Lagerhuis zijn rede gehouden over de nationale begroting. Hfj betoogde, dat het resultaat van de maatregelen ter stabilisatie van prijzen en lonen ..hoogst bevredigend" was en wees op vermindering van inflatiedruk. Beperking in particuliere uitgaven bleef echter nodig. Cripps schatte de natio nale schuld thans op ruim 25 milliard pond sterling, hetgeen een vermindering beteikent van 453 millioen in vergelijking met vorig jaar. In het afgelopen jaar bedroegen de totale inkomsten ruim vier milliard pond sterling, dit is 242 mil lioen meer dan eeraamd was. Het was echter onmogelijk de belastingdruk te verminderen bii handhaving od de hui dige voet van defensie en sociale dien sten. Handhaving van het huidige be lastingniveau zou een begrotingsover schot opleveren van .slechts 408 mil lioen Dond". Voor het nieuwe begrotingsjaar wor den de uitgaven geraamd op 3.308.000.000 pond sterling. De kosten van levenson derhoud zullen stijgen door verhoging van de prijzen ten gevolge van beperking der subsidies. Zo zullen vlees kaas. boter en margarine duurder worden, evenals lucifers en telefoontarieven. Omzet- en tabaksbelasting zullen niet verlaagd worden. Alleen bier en lichte wijnen worden iets goedkoper. De invoerrech ten op thee en suiker worden vermin derd doch de verkoopsprijs in het bin nenland blijft onveranderd. In een radiorede over de begroting verklaarde Cripps nader, dat het .gek kenwerk" zou zijn „in de huidige om standigheden van politiek te verande ren en het risico te lopen van alle goeds, dat door hard werken en onthouding in de afgelopen jaren tot stand is gebracht, teniet te doen". Wij zullen de economi sche situatie zeer nauwkeurig in het oog moeten houden .aldus zeide hii verder, en „wanneer zioh tekenen van een crisis zouden gaan voordoen welke er op het ogenblik zeker niet zijn zouden wil snel moeten handelen". In kringen van Britse vakverenigings leiders wordt voorspeld, dat de aange kondigde verhoging van de kosten van levensonderhoud eisen om loonsverho ging in de gehele industrie zal uitlok ken. daar de regering tegenover derge lijke eisen tot nog toe het argument hanteerde van de stabiliteit der prijzen. Grimmige begroting van Cripps wekt onrust bij Labour Onze Londense correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Het is begrijpelijk, dat reeds lang on rust heerste in de labour-partii over de stijgende kosten van het levensonder houd. Uit de vakbeweging stegen her haaldelijk noodkreten op. dat Cripps' po litiek van bevriezing van het loonpeil onhoudbaar dreigde te worden. Titans (heeft hii met ziin grimmige millioe- nennota er nog een schepje bovenop ge daan. De prijzen van kaas. vlees, margarine en boter worden hoger, omdat er geen geld meer is om de voedselsubsidies te verhogen. Ook lucifers zullen meer gaan kosten en de telefoontarieven gaan om hoog. De enige pleister od de wonde is. dat bier en wijn iets goedkoper worden. De fantastische prils der sigaretten blijft gehandhaafd. Het is een schrale troost, dat de zeer hoge inkomstenbelasting van 9 shilling per pond geliik blijft. De eveneens to renhoge omzetbelasting, die vooral zo sterk drukt, op artikelen van dagelijks bruik. blijft eveneens onveranderd. Cripps heeft het duidelijk gemaakt, dat de vergaande sociale maatregelen de enige weldaad zijn. die de regering momenteel kan bewijzen. Degenen, die nog niet begrepen hadden, dat deze ten slotte door de belastingen moeten wor den bekostigd, is dit nu nog eens od on- dubbe^nnige wijze aan het verstand gebraoht. Zelfs is het niet uitgesloten, dat er in de naaste toekomst toch nog een speciale belasting od de nationale gezondheidsdienst komt. Ook door de stil - gende defensiekosten is Cripps aan han den en voeten gebonden. Ziin eniee hoop is. dat rie wereldpriizen zullen dalen. Dat Cripps er niet voor terugdeinsde om aan de vooravond van de Londense gemeenteraadsverkiezingPTi de volle waarheid te vertellen, is een moedige daad. Cripps waarschuwing, dat een ver dere herverdeling van het nationale in- RUSSISCH PROTEST AFGEWEZEN. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de Ver. Staten de recente Russi sche protesten tegen het Atlantisch pact officieel naast zich neer zullen lezgen. BEVIN EN SCHUMAN WEER BIJ ACHESON. Bevin en Schuman hebben weer een bespreking gehad met hun Amerikaan se collega Acheson over Duitse en aan verwante problemen. Deze besprekingen zullen vermoede lijk nog twee dagen duren. TAMELIJK KOUDE NACHT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Aanvankelijk vooral langs de Hollandse en Zeeuwse kust r.og stormachtige, maar later geleidelijk afnemende wind tussen West en Noord-West. Tamelijk koude nacht. Overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 8 .APRIL. Zon op: 6.00 uur; onder: 19.25 uur. Maan op: 12.44 uur; onder: 437 uur (E.K.) Hoogwater te Katwijk te 10.43 en 23.39 u. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. komen door middel van belastingen vrij wel ónmogelijk is. betekent volgens con servatieve kringen het einde van La bours sociale revolutie. De periode van consolidatie is begonnen. De stemming onder de socialisten was na Cripps' rede zeer somber. Er heerste grote opgewondenheid op de achterban ken. Vele Labourleden zag men opsprin gen. om de kanselier van antwoord te dienen, anderen stroomden de Kamer uirt en hielden onofficiële protestbijeen komsten. De rebellen wilden een motie indie nen om de begroting in te trekken. He denochtend komt de Labourfractie in <^>oedvergadering bijeen om de situatie onder ogen te zien. Sommigen vergelij ken Cripps' politiek met die van Philip Snowden. die destijds een partij crisis veroorzaakte. Wie Cripps' sterke per soonlijkheid eóhter kent. mag verwach ten dat hii meester van de toestand zal weten te blijven. Zal de regering echter de algemene drang tot loonsverhoging kunnen weer staani Amerika is gereed! In een toespraak ter gelegenheid van de dag van het leger, heeft de Ameri kaanse minister voor het leger. Kenneth Royall, om. gezegd, dat. indien Ameri ka een mogelijke agressor Europa zou laten overrompelen, de daaruit voort vloeiende oorlog tien tot twintig jaar „en misschien langer" zou duren. De pact-landen, zo zeide hij, rekenen op Amerikaanse uitrustingen voor hun eigen legers en eveneens op de steun van het Amerikaanse leger overzee. Royall zeide niet te wensen, dat zijn toespraak oorlogszuchtig zou klinken, en hii was niet van oordeel, dat oorlog op handen was. maar. zo voegde hii er aan toe. de beste wijze om vijandelijkheden te voorkomen was te doen weten, dat Amerika gereed was deze het hoofd te bieden. Hü vroeg zioh af. of de Amerikaanse luchtmacht ten minste de eerste fase van een aanval uit Europa aan zou kun nen. Voor zover men in de toekomst kon zien, zou Amerika geen overwinning kunnen behalen „door van onze kusten of rotsen, raketten of iets anders over de zee te gooien". De Nederlandse vertegenwoordiger bij de Veiligheidsraad, dr J. H. van Royen. is gisterochtend per K.LM.-Constellation uit New York op Schiphol aange komen in gezelschap van prof. W. Schermerhorn. Dr van Royen zal na een kort overleg met de Nederlandse regering aan het einde van de week doorreizen naar Batavia. - V.lm.r.: dr J. H. van Royen. A. H. J. Lovink, (secretaris generaal en plv. minister van Buit. Zaken) en prof. W. Schermerhorn, Goede verwachtingen (Van onze Brusselse correspondent). Oostende en de tientallen kleinere bad plaatsen verwachten dit jaar een goed toeristisch seizoen. Wij hebben van en kele recente weekeindtoertjes aan de kust de indruk meegekregen, dat de Belgische hoteliers en handelaars een ernstige poging zullen doen om voor deel te halen en uit het traditioneel Engels toerisme naar België en uit de nieuwe mogelijkheden, welke Bene lux biedt. Tijdens de onderhandelingen over het jongste Belgisch-Britse handelsaccoord werd eindelijk verkregen, dat de Bank van Engeland de beurs wat wijder zou openen, en de hoteliers zijn al tevreden met het 1.1 millioen pond sterling, dat toch een aardig bedrag van circa 180 millioen Belgische frankskens uitmaakt, en waarvan zij weten dat het grootste gedeelte in de badplaatsen zal terecht komen en niet in de overige Belgische toeristencentra zoals de Ardennen en het Groot-Hertogdom Luxemburg. Maar de Engelse cliëntèle zal toch niet veel meer dan 35 50 pond of ca. 8000 fr. meekrijgen. Daarom maken plaatsjes als Heyst aan zee, Koksljde en Middel- kerke in Engeland een goed doordachte propaganda, waarbij de nadruk wordt gelegd op het feit, dat volledig pension reeds van 100 tot. 150 frs. per dag te verkrijgen is. Zelfs hebben wij te Oosten de geen groot prijsverschil met Brussel kunnen vaststellen. Er worden echter enorme feestprogramma's opgemaakt. Er zullen dagelijks concerten, folklo ristische stoeten, paardenrennen, schoon heidswedstrijden, tentoonstellingen etc. worden georganiseerd. Ook de casino spelen en de auto-rallyes horen daarbij. De hoofdredacteur van de veelgelegen Oostendse „Zeewacht", Dries v. Damme, gaf als zijn mening te kennen, dat de Belgische badplaatsen uit de Benelux groot profijt zullen halen. Reeds van nu af zullen vriendschap pelijke relaties met Nederlandse steden worden aangeknoopt. Wanneer eenmaal het monetaire probleem is opgelost, zo dat de Nederlanders met volwaardige guldens in België zullen kunnen beta len, denkt men er aan in Nederland een grootscheepse publiciteitscampagne te Truman zal atoombom desnoods gebruiken GELOOFT NIET, DAT HET NODIG ZAL ZIJN. President Truman heeft verklaard, dat. indien hij moest beslissen, of de atoombom opnieuw voor het welzijn en de vrede van de wereld moest worden gebruikt, hij zou handelen als in Juni 1945: haar gebruiken. De president sprak een vergadering toe van pas gekozen congresleden van de democratische partij. Truman voegde er aan toe ,dat hij van mening is dat de toestand in de wereld zich zodanig ontwikkelde, dat hij niet voor een tweede maal een besluit behoefde te nemen, zoals het besluit om de atoombom te gebruiken tegen Japan. Truman noemde het Atlantisch pact een stap in de richting van een vreed zame wereld, waarin de atoombom nooit meer zou worden gebruikt. beginnen. De Belgische kustbedrijven vrezen de concurrentie van de Neder landse badplaatsen allerminst. De pret tige sfeer en de zo gevarieerde amuse mentsmogelijkheden gestimuleerd door de natuurlijke aantrekkingskracht van het Zuiden op de Noord-Nederlander, zijn sterke troeven in onze hand, zo betoogde de heer Van Damme. Meer partementen, waarvan de huur heel wat en meer ziet men aan de kust grote flatgebouwen verrijzen. De moderne ap- goedkoper komt dan de hotelkamers zouden door middel van kleine adver tenties in de Nederlandse kranten ge propageerd worden. Men wil daardoor de Nederlandse talrijke huisgezinnen aan een goedkope vacantie helpen in België, waar deze appartementen tot iog toe hoofdzakelijk door Belgische families werden bezet. Minister van Justitie over: 130.000 delinquenten uit rechten ontzet Aan de Memorie van Antwoord op het voorlopige verslag der commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het dienstjaar 1949. ontlenen wij, dat ook de minister het betreurt, dat het totstandkomen van een voor alle partijen bevredigende financiële rege ling voor de Landelijke Ereraad der Illegaliteit vertraging heeft moeten ondervinden. Geen betrouwbare getallen kunnen worden gegeven inzake Nederlanders, die vóór of gedurende de oorlogsjaren zich zonder verlof in vreemde krjjgs- of staatsdienst hebben begeven. De ge registreerde verliesgevallen kunnen op ongeveer 40.000 gesteld worden, waarbij komen de echtgenoten, die in het ver lies deelden, wier aantal naar ruwe schatting 20.000 bedraagt. Op 1 Februari 11., waren nog in be handeling 403 verzoeken om toelating van een met een Nederlander gehuwde Duitse vrouw In totaal zijn sinds 17 November 1945 in Nederland toegelaten 4297 vrouwen op wie het K.B. van 17 Nov. 1945 van toepassing is. Na revisie aan de hand van soepeler richtlijnen bleven nog 91 gevallen afgewezen. Bij na 1000 verzoeken werden ingetrokken of kwamen om andere redenen niet voor verdere behandeling in aanmer king. Ten aanzien van de door verscheide ne leden gestelde vraag of bij de wer ving voor de reserve-rijkspolitie zich reeds 10.000 vrijwilligers hebben aan gemeld, zij medegedeeld, dat zich thans ongeveer 4000 personen voor in deling bij dat instituut hebben opge geven. Naar aanleiding van het bezwaar, door sommige leden geuit, tegen de vorming van weerkorpsen buiten de gewone politie, moge worden opge merkt, dat de reserve-rijkspalitie, niet als zelfstandige politie-eenheid zal op treden, doch dat de vrijwilligers indivi dueel in het normale politieverband zullen worden ingeschakeld. Een algemene vernieuwing van de kinderbescherming zal moeten tot stand komen. Het aantal aan de Voogdijraad voor lopig toevertrouwde kinderen, dat in het begin van 1948 ongeveer 6000 be droeg was in December 1948 reeds teruggelopen tot 4411. Thans is dit aantal gedaald tot 2816, waarbij ten aanzien van 834 kinderen, reeds door een particuliere instelling een be reidverklaring tot voogdij-aanvaar ding is afgegeven, zodat mag worden verwacht, dat in de naaste toekomst het aantal toevertrouwden nog sterk zal slinken. Te dien aanzien treden dus langzamerhand weder meer nor male verhoudingen in. De liquidatie van de Bijz. rechtsple ging vindt gestadige voortgang. Één Bijz. Gerechtshof is bereids opgeheven, de opheffing van de overige is aan staande; alleen de Bijz. Raad van Cas satie zal ook het volgende jaar zijn taak nog moeten voortzetten. Op 28 Februari 1949 bedroeg het aantal nog in bewaring zijnde poli tieke delinquenten 1969. Het aantal dossiers van niet in bewaring gestelde of inmiddels vrij gelaten personen, die nog op afdoe ning wachten aan de onderscheidene parketten, bedroeg in het begin van Maart 1949: 1537. Hierin niet begrepen de zaken, waarin het onderzoek door de politie nog niet is afgesloten. In 7 gevallen werd door H.M. de Ko ningin gratie verleend. Het is ook de minister bekend, dat geruchten over mishandelingen in de kampen van politieke delinquen ten gepleegd, de ronde doen. Erkend moet worden, dat hoogst betreurens waardige voorvallen aan het licht zijn getreden. Anderzijds bleek ook, dat diverse klachten wel sterk over dreven waren. Het is dan ook ge vaarlijk in deze een generaliserend oordeel uit te spreken. In totaal zijn thans omstreeks 130.000 politieke delinquenten ontzet van een of meerdere rechten. De minister is er zich van bewust, dat de grote omvang van het aantal van rechten ontzette personen een pro bleem met zich medebrengt, dat om een oplossing vraagt. De minister meent dat het tempo van afwikkeling der zaken bij het Be heersinstituut aan behoorlijke eisen voldoet. Aan de organisatie kleven nog gebreken. De minister is doende maat regelen te treffen om hierin verbete ring te brengen. De algemene vergadering der V.N. KWESTIE-MINDSZENTY EN BULGAARSE PREDIKANTEN OP AGENDA. Acht van de veertien leden van de be stuurscommissie van de algemene ver gadering der V.N. hebben zich uitge sproken voor plaatsing van de kwestie der berechting van kardinaal Minds- zenty en van de Bulgaarse predikanten op de agenda van de algemene verga dering der V. N. Dit verzekert een meerderheid ten gunste van opneming der genoemde kwesties in de agenda bij de komende stemming hierover in de commissie. België, Groot-Bribtarmië, Canada, Frankrijk, Panama en de Verenigde Staten hebben zich uitgesproken voor opneming van beide kwesties. Bolivia verzocht behandeling van de kwestie- Mindszenty en Australië van de kwestie der Bulgaarse predikanten. De Poolse afgevaardigde verklaarde dat de V. N. niet competent waren in deze kwesties, daar deze geheel onder de binnenlandse jurisdictie van Honga rije en Bulgarije zouden vallen. GRIEKSE KLACHT. Griekenland heeft Albanië er openlijk van beschuldigd de bedrijvigheid, welke door de Griekse guerilla-strijders in de laatste tijd in Noord-West-Griekenland aan de dag is gelegd, te steunen. Hier aan werd toegevoegd dat „volledige bij zonderheden" over de Albanese mede plichtigheid ter kennis van de betrok ken geallieerde regeringen zijn gebracht en van de Balkancommissie der V. N. De Griekse regering beschikt over bij zonderheden welke geen schijn van twij fel laten bestaan aan het feit, dat de aanval op onverbloemde wijze vanaf Al banees grondgebied is ingezet. Eveneens is aangetoond, dat de strijd krachten der bandieten, die de stellin gen der Griekse regeringstroepen heb ben aangevallen werden geholpen door Albanese grenswachten, die niet de minste poging deden om hun vijandige houding jegens de Grieken te verber gen". DE ITALIAANSE KOLONIËN. De politieke commissie van de alge mene vergadering der V.N. heeft de ver tegenwoordiger van de Italiaanse rege ring verzocht de debatten over de voor malige Italiaanse koloniën als waarne mer bij te wonen. Onverwacht resultaat van een paar schoten in de lucht TROEP OLIFANTEN AAN DE REN. Een cameraman in Texas (V-St), had voor een scène een troep op hol gesla gen olifanten nodig en vond tot dit doel een circusdirecteur bereid zijn dieren voor een ochtend af te staan. Maar hoe de dieren aan het ver stand te brengen dat zij in plaats van hun dagelijkse oefeningen eens werke lijk weg mochten lopen? Twee circus mensen wisten er raad op en reden te paard achter het rustig langs de weg kuierend groepje olifanten aan. Zij losten een paar schoten in de lucht. De uitwerking was verbluffend: luid trompettend stoven de dieren vooruit en wanneer de cameraman niet in al lerijl de benen genomen had, had hij een prachtige scène kunnen opnemen. De olifanten renden door, liepen een boerenhuis omver, dwars door de ak kers naar de hoofdweg, waar automo bilisten opgeschrikt werden door een ouderwetse olifanten-stampede. De temmer, die van zijn schoten niet zo'n verbluffende uitwerking had verwacht, trachtte dé dieren tot staan te brengen, maar werd door de voor ste olifant op de slurf genomen en twintig meter verder neergekwakt. Zijn metgezel werd op dezelfde hartelijke manier onthaald. Het duurde een halve dag voor men de dieren weer in bedwang had en in die tijd velden zij talloze bomen, wier pen huizen en schuren om en bezorg den argeloze weggebruikers de schrik van hun leven door de achtervolging op auto's met veel enthousiasme in te zetten. (United Press). Chinese communisten eisen overgave Uit Nanking wordt gemeld, dat de communisten de nationalistische re gering een ultimatum hebben gesteld om zich vóór Dinsdag a.s. over te ge ven. Zo niet, dan zullen de commu nistische legers de Jangtse overste ken. President LI Tsoeng Jen heeft het ultimatum verworpen. De communistische radio te Peiping riep het ultimatum om. met de mede deling, dat de volledige overgave voor waarde was voor het sluiten van een vredesovereenkomst. Een compromis was uitgesloten. De nationalistische strijdkrachten zouden volgens de radio hun land en volk esn dienst beween „Wij geven u een laatste kans," alius radio-Peiping. ONTWERP-WEST DUITSE GRONDWET. De voornaamste commissie, ingesteld door de grondwetgevende West Duitse vergadering, heeft besloten de opge stelde compromis-tekst welke door dc drie Westelijke militaire gouverneurs was verworpen in te trekken en een nieuwe ontwerpgrondwet op te stellen. Deze beslissing werd met twaalf tegen negen stemmen genomen. Een door de liberale partij ingediende motie, om zowel de oude ontwerp grondwet waarvan de sociaal-demo craten nog steeds voorstanders zijn als dc door de christen-democraten In gediende nieuwe amendementen „ter verdere bestudering" naar de financiële commissie te verwijzen, werd eveneens aangenomen. D't betekent, dat de liberalen gewei gerd hebben zich verder aan de zijde der sociaal-democraten te scharen. De liberalen namen hun beslissing na een bespreking met Amerikaanse en Franse verbindingsofficieren, die met nadruk hadden gewezen op het nadeel, dat West-Duitsland mogelijk zou wor den berokkend, indien de constitueren de vergadering te Bonn op de dag, na dat de nota der gouverneurs was ont vangen, waarin werd verklaard dat de voorgelegde tekst onaanvaardbaar was, zou besluiten deze tekst ongewijzigd te handhaven. Amerikaanse en Franse verbindings officieren verklaarden dat „de rede had gezegevierd" en dat thans waarschijn lijk een uitweg uit de ontstane Impasse zou kunnen worden gevonden. Heden zullen de afgevaardigden der vertegenwoordigde Duitse partijen op nieuw besprekingen over het opstellen van een ontwerp-grondwet aanvangen. Voor het tijdvak van 10 t/m 23 April 1949 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 905 081 Vlees (A, B. D) 100 gram vlees 082 Vlees (A, B) 400 gram vlees 083 Vlees (D) 100 gram vlees 085 Algem. (A, B, D) 250 gram boter, margarine of vet 086 Algem. (A, B) 250 gram boter, margarine of vet 087 Algem (A, B) 200 gram kaas of 250 eram korstloze kaas 092 Algem. (B) 500 gram boter, margarine of vet 094 Algem. (D) 125 gram boter. margarine of vet 095 Algem. (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. Tabakskaarten 903 73, 74 Tabak (QA) 2 rantsoenen si garetten of kerftabak 75, Tabak (QC) 2 rantsoenen si garetten of kerftabak. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF. MH 905 (bijz. arbeid a.s. moeders en zieken) Geldig ziin de bonnen, gemerkt met de letter K (de letters achter de bon nummers geven de kaaiden aan. waarop de betreffende bonnen voorkomen). Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 8 April a.s. worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 069. 070, 071. 073. 076. 077. 078. en 079 van de bon kaarten 903 en de bonnen 62. 65, 68 en 71 van de tabakskaart QA 903 kunnen worden vernietigd. AMBTENAREN STAKEN IN GRIEKENLAND. De ambtenaren zijn in geheel Grie kenland met uitzondering van het Noorden, waar zij wel hun sympathie met 't streven der stakers hebben uitge sproken, doch zelf niet in staking zijn gegaan, met het oog op de militaire be drijvigheid in dit gebied in staking gegaan. De staking in het gebied rondom Athene en Piraeus is over het algemeen geslaagd. Te Piraeus zijn sommige sta kers gearresteerd; er vonden geen wan ordelijkheden plaats. De ambtenaren van de posterijen en van de telegraafdiensten werken nog slechts voor militaire doeleinden. De scholen zijn gesloten. De militaire gouverneur van Athene heeft bevolen, dat alle ambtenaren, die gisteren in staMng zijn gegaan voor ho ger loon, heden weer aan het werk gaan. „Anders zullen zij voor een militaire rechtbank worden gebracht". De minister van oorlog heeft medege deeld, dat de stakers zouden worden op geroepen als zij weigerden het werk te hervatten. Nader wordt gemeld: De politie heeft de leiders van de Griekse federatie van verenigingen van ambtenaren, benevens de voorzitters en secretarissen van de vakverenigingen, wier leden in staking zijn gegaan, ge arresteerd. Het betreft een 20 personen. if*"1* Het 22ste regiment van het Canadese leger is op het ogenblik in de Poolstreek gedétacheerd. Onmiddellijk na aankomst moesten de soldaten een begin maken met het bouwen van sneeuwhutten. Het materiaal hiervoor, sneeuwblokken van ongeveer één meter lang en een halve meter dik. lag voor het „oprapen". De commandant Inspecteert per hondenslee de vorderingen van ziin groep. BRITSE HOUDING TEN AANZIEN VAN SPANJE ONGEWIJZIGD. Lord Henderson, Brits parlementair secretaris voor buitenlandse zaken, heeft in het Hogerhuis medegedeeld, dat „het niet slechts strategische overwegingen waren", die het onmogelijk maakten Spanje uit te nodigen toe te treden tot het Atlantisch verdrag. In antwoord op een hem gestelde vraag verklaarde Lord Henderson dat de Britse regering niet kon overwegen een ambasadeur te Madrid te benoemen, zolang de resolutie, die in December 1946 door de algemene vergadering der Verenigde Naties was aangenomen, nog van kracht was. In deze resolutie werd op de leden-sta ten der Verenigde Naties een beroep gedaan de chefs van hun di plomatieke vertegenwoordigingen bij de Spaanse regering terug te roepen, zolang generaal Franco aan de macht zou bljjven. Henderson verklaarde verder, dar de Britse regering niet bereid was het Ini tiatief te nemen voor het aanknopen van on ierh^"1 delingen, om deze motie te doen intrekken. AMERIKA VOTEERT GELDEN. De commissie voor toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft een „toewijzing voor geval van nood" toegekend aan de commissie, belast met het toezicht op de ontwikke ling der atomische energie, tót een be drag van 110 000.000 dollar. Ter bestrij ding van de kosten, verbonden aan het in stand houden van de „luchtbrug" naar Berlijn, is een bedrag van 43 000.000 dollar uitgetrokken. De commissie heeft ook haar goed keuring gehecht aan het verzoek van president Truman een bedrag van 40.000.000 dollar beschikbaar te stellen voor het aanleggen van voorraden van goederen van strategische waarde en van materialen, welke in tijd van nood eventueel niet zo gemakkelijk in de vereiste hoeveelheid beschikbaar zouden zijn. De kosten van het Amerikaanse aan- ieel in het tot srand houden van d« .luchtbrug" op Berlijn worden voor dit Jaar op 153.000.000 dollar geschat.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1