Engeland verkreeg New Foundland voor tien pond 40 diensten zijn gealarmeerd voor het in Rotterdam aankomt „Voortdurend wantrouwen van Republiek is een teleurstelling" Merkwaardige houding van het State Department Laatste Berichten Het Leidsch Dagblad UIT DE RIJNSTREEK In Maassluis zit de „spin in haar web'' Beurs van Amsterdam WOENSDAG 6 APRIL Leidse Schouwburg LEIDS ACADEMISCH KUNSTCENTRUM. Thomas More. Het is 37 Jaren geleden, dat mevr. Henriëtte Roland—Holst haar Thomas More schreef Eenaaam als zil zich toen •egvoekie midden der politieke onenig heden en botsingen van die dagen, voel de zij zich bijzonder aangetrokken tot de droeve geschiedenis van Thomas More. de Britse Rijkskanselier, die zich terugtrok, toen koning Hendrik, in con flict met de Paus over ontbinding van zijn huwelilk, de kerkelilke macht tot zich trok. Thomas More werd toen im mers ook een eenzame, wiens leven ein dige od het schavot. Henriëtte Roland Holst heeft in haar di*ama in riimloze verzen echter niet ge schilderd de martelaar voor de R.K. Kera, zelfs niet direct de schrijver van de moralistische fantasie „Utopia" al wordt dit geesteskind wel benut, doch de humanist Morus, die voor alles zijn geweten gehoorzaamt en vast gelooft, dat hem de toekomst is. Een wisselwerking tussen twee zich verwant voelende zielen, althans vol gers de schriifster. 37 jaar heeft dit drama rust gehad: nimmer kwa mhet op de planken. Nu heeft het gezelschap Comedia gemeend het te moeten opvoeren bil gelegenheid van de tachtigste verjaardag van Hen riëtte Roland Holst als een hulde aan haar talent. Dit. eerbiedigende, vragen wii ons toch af. of men dit leesdrama want een speeldrama is het aller minst. niet beter ook verder had kun nen laten rusten. Het toneel heeft men er geen dienst mee bewezen, waar het. zoals reeds gezegd, alles mist. hetgeen het toneel eist. Laat ons echter anderziids eerlijk er kennen. dat Comedia alles heeft, ge daan om er van te maken, wat er van te maken is. Cor Hei-mus beeldt de hoofdfiguur uit met alle talent, waar over hij beschikt en zo blijft Thomas More een althans niet detonerende to neel-figuur. Vooral zlln slot-monoloog in het derde bedrijf, woar hoofdthema en neven-thema samenvloeten. was krach tig en eoed geet.vleerd. Naast hem dient de Margreet. de lievelingsdochter, die toch niet de kracht kan opbrengen, haar vader ln gevaar te kunnen steunen, ge prezen. Ellen de Thouars gaf keurig te genspel. Verder zouden we nog willen noemen Ton Lut-z. die het relaas van More's droevig einde deed leven, voor zover dit toneehnetiv mogelijk was. Tegenover een goede hertog van Nor folk van Ludzer Eringa stond een wel zeer zwakke bisschop Cranmer van Hans Everts, waardoor veel van luist die scène, waar het op toneel gaat lijken, verloren ging. De muziek had men beter achterwege kunnen laten. Als leesdrama bevat Thomas More veel moois, als toneel wordt het lang dradig en uiterst vermoeiend Roden, dat het in de zaal. die eheel gevuld was. en nog al eens roerig was door ge schuifel enz. Niettemin hebben de aanwezigen aan het. einde het gezelschap warme hulde gebracht voor het gepresteerde. M. GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden voorwerpen in de maand Maart: gymnastiekschoen, linnen zakje met inhoud, alpinomuts, vulpen, wan ten, sleutels, handschoenen, hangertje, sigarenaansteker, portemonnaie, bed kussen, oorknopje, gebreid mutsje, schroevendraaier, tas (plastic), kinder - schoudertas, actetas, zakmes, combina- tietang, armbandhorloge, ceintuur, pakje met inhoud, sjaal, kinderlaarsje, dasspeld, motorhandschoen, kinder kousje, hoofddoek, contactsleuteltjes r (auto), koperen gewcht, wieldop van auto. boord en manchetten, Jute onder legger van een matras, ijzeren gewicht, distributiebescheiden, nagelgarnituur, bril. breiwerk, rozenkrans, bankbiljet, hoodschappenmandje, duimstok, kin- derstep, kinderschoentje, Frans leer boek, balpointpen, wit vest met boord, passer, vulpotlood, meisjesbaret, arm band, knot wol, muntbiljet. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Politie. Zonneveldstraat 10, op Woens dag- en Zaterdagmiddag van 14 tot 16 uur. Dr Van Royen in Nederland terug: Ronde-T afel-Conf erentie wordt toegejuicht Vanmorgen landde de K.L.M.-Con- stellation „Utrecht" op Schiphol met de Nederlandse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, dr J. H. van Royen. Voor zijn vertrek uit de Ver. Staten heeft dr Van Royen nog uitvoerig ge confereerd met minister Stikker en dr Van Kleffens. „Ik beschouw het persoonlijk als zeer teleurstellend, dat de Republikeinse leiders de uitnodiging voor de bespre kingen te Batavia niet zoals Ne derland onvoorwaardelijk hebben aanvaard. Hieruit blijkt, dat bij deze leiders nog steeds een diep wantrou wen In de bedoelingen van de Neder landse regering leeft" zo zeide dr Van Royen na aankomst op Schiphol. „Overigens is dit iets, dat op het ogenblik de Unci aangaat. Neder land heeft de uitnodiging aanvaard en komt pas aan het woord als dë besprekingen beginnen. De Unci zal zich ter beoordeling van de Republi keinse voorwaarde stellen op het standpunt van de resolutie van de Veiligheidsraad"* „In meer algemene zin is het teleur stellend dat steeds weer opnieuw en dikwijls bi) landen, van welke men het niet verwacht, wantrouwen blijkt te be staan in de bedoelingen van de Neder landers. Vooral het optreden van de Amerikaanse pers is wat dit betreft zeer teleurstellend, al moet ik er onmiddel lijk aan toevoegen, dat verscheidene en vooraanstaande commentators in Ame rika op het ogenblik begrip blijken te krijgen voor het Nederlandse stand punt". Merkwaardig, om niet te zeggen te leurstellend, achtte dr Van Royen eveneens het feit, dat het State De partment hardnekkig vasthoudt aan de letterlijke tekst van de resolutie van de Veiligheidsraad, hetgeen Ame rika bijv. ten opzichte van Israël niet heeft gedaan. Toen nam men een meer practisch standpunt in. De hou ding van liet State Department acht te dr Van Royen sinds het optreden van Dean Achcson niet gewijzigd. De invloed van de Republikeinse pro paganda in Amerika achtte dr Van Royen nog steeds groot. De Republikein se vertegenwoordiger in de Veiligheids raad de heer Palar weet handig gebruik te maken van het wantrouwen tegen de bedoelingen van Nederland. VIVIENNE BENNETT VOOR GENOOTSCHAP „NEDERLAND— ENGELAND"'. Donderdagavond zal. onder de auspi ciën van het Genootschap „Nederland —Engeland" ln het Leidse Volkshuis on treden de Engelse voordrachtskunste- naresse en actrice Vlvienne Bennett, een der meest beroemde Shakespeare vertolksters van het huidige Engeland, Haar optreden tc dezer stede mag als een grote bijzonderheid gelden. Zij zal drie Shakespeare-karakters presenteren, n.l. Rosalind („As you like it"), Titania (Midsummernlghtsdream) en Lady Macbeth (Macbeth). Het voorstel van B. en W. inzake de in AugustusSeptember hier ter stede te houden tentoonstelling „De Mens en zijn Arbeid" houdt in een subsidie te verlenen van maximaal f8000 en een garantie van maximaal f. 15.500. In ons Blad van gisteren was het eerstvermelde bedrag verminkt overge komen. Over het Amerikaanse standpunt in het Indonesische probleem zelde de heer Van Royen: „Het Amerikaanse standpunt is, dat niet een van de par tyen in een conflict, waarin de Veilig heidsraad is gemoeid door macht van wapenen van de andere party geëlimi neerd mag worden". De geruchten over het inhouden van de Marshall-hulp of het beknotten van de toewyzingen in het kader van het Atlantic Pact, achtte dr Van Royen niet verontrustend. „Het denkbeeld van een Ronde Tafel conferentie te 's-Gravenhage wordt algemeen toegejuicht, zelfs door de vertegenwoordigers van landen, die niet op de hand van Nederland zijn, mits de a.s. besprekingen te Batavia maar tot overeenstemming leiden", zo merkte dr Van Royen op. Ten slotte antwoordde dr Van Royen op de vraag of het Indonesische pro bleem in de Assemblee ter sprake zal komen: „Zolang een bepaald onderwerp nog op de agenda van de Veiligheids raad staat hetgeen met het Indone sische probleem het geval is behoort het niet op de agenda van de Assem- blée voor te komen, doch van de zyde van Australië en India worden pogin gen ondernomen het probleem toch in de Assemblée ter sprake te brengen. Ik beschouw dit als een tegen Nederland gerichte propagandastunt" zo besloot dr Van Royen het onderhoud. Mevr. Noordewier-Reddingius overleden Hedenmorgen is in haar woning te Hilversum overleden mevrouw A. Noor dewier-Reddingius. Het stoffelijk over schot zal worden overgebracht naar de rouwkamer aan het Melkpad. waar Za terdagmiddag om halftwee een muzikale rouwdienst wordt gehouden, waaraan medewerken Anton van der Horst. Dora Lindeman. Ca rel van Leeuwen Boom kamp en Miep Klasen. Daarna volgt op de nieuwe algemene begraafplaats al daar de teraardebestelling. MR LANDRÉ VOORZITTER VAN DE VOORLICTINGSRAAD. Tot voorzitter van de Voorlichtings raad s benoemd mr J. M. Landré, di recteur van de Regeringsvoorlichtngs- dienst In voorkomende gevallen zal mr Landré tevens optreden als woord voerder van de minister-president. NEDERLANDSE KUIKENS VOOR HONGAARSE PLUIMVEETEELT. Op 14 April a.s, zal op Schiphol een speciaal vliegtuig van de Maszovlet (Hongaarse Sovjet-luchtvaart-mij.) uit Budapest aankomen. Op 15 April zal dit weer terugvliegen met 13.000 eieren en één-dags kuikens voor de pluim veeteelt in Hongarye. 2 JAAR VOOR EX-BEAFTRAGTE NOORDBRABANT. Het Byz. Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde vandaag de 41-j. Hein- rich Otto Albrecht Erich Sellmer tot 2 jaar met aftrek. Sellmer bekleedde gedurende de bezettingstijd o.a. de functie van Beaftragte voor Brabant, 14 dagen geleden eiste de advocaat fiscaal mr P. P. Th. Röhling tegen hem 6 Jaar gevangenisstraf. Eiland Canada's tiende provincie (Van onze Londense oorrespondent) vyf Jaar nadat Columbus voet aan wal zette op Amerikaanse bodem, ont dekte de Engelsman John Cabot New Foundland, welke naam pleegt te wor den uitgesproken met de klemtoon op <le eerste lettergreep. Koning Hendrik III beloonde hem met een gouden sovereign, een muntstuk ter waarde van tien oond sterling en daarmede kwam Engeland in het bezit van zijn oudste kolonie ln Noord-Amerika. Het duurde neg by na honderd Jaar. voordat het eiland formeel aan de Brit se kroon werd gehecht. Tot aan het be gin van deze eeuw hebben Engeland en Frankrük om New Foundland gekibbeld, totdat de Fransen bepaalde visserij rechten kregen. In 1855 verwierf het eiland zelfbestuur, maar dat was nooit een groot succes. Verschillende malen verwierpen de New Foundlanders het voorstel om zich bij Canada aan te slui ten. In 1934, toen het met de financiën was spaak gelopen, en Engeland moest bijspringen, werd de constitutie opgehe ven en het bestuur toevertrouwd aan een gouverneur, die werd bijgestaan door een adviescommissie, uit een eeliik aan tal Engelsen en New Foundlanders be staande. Dit zou voortduren totdat het eiland zichzelf zou kunnen bedruipen. Tydens de oorlog deed het verlangen naar autonomie a'.ch bit de bevolking weer sterk gelden. Engeland beloofde dat New Foundland na afloop van do "trlid zelf kon beslissen wat het wikte. Dat is thans gebeurd. Aansluiting bil Canada, waarmee het economische en strategische zo nauw verbonden Is was onvermijdelijk, want op eigen benen kon het eiland nauwelijks staan. Toch was Een schip vaart binnen KYNOLOGENVERENIGING „RIJNLAND". Op de Internationale Winnertentoon stelling te Amsterdam behaalden leden van de K.V. „Rynland" de navolgende bekroningen: F. Alofs met Cocker-spaniel Sham rock Symphony: Zeer Goed. H. Bats met Diredale-terrer. Rob Two of Dog's Delight: Z.G. H. Bats met Diredale terrier Bernard of Dog's Delight: Z.G. H. Bats met Draadh. foxterrier Com pacts Gold of Dog's Delght: Z.G. Me vrouw J. Boer met Puli-teef Leopike: Uitmuntend en Jeugdwinster. Mevr. N. v. Heusden met Holl. keeshond Re- kelensteyn's Roderich Polly: Z.G. D. de Jongh met Boxer Ester v. Mulders hof: Z.G. Idem met Boxer Diana v. d. Zaankant: Z.G. Idem met Boxer Au reus v. Gevershof: Z.G. J. J. v. Kool bergen met Schotse terrier Roseland Rin-Tln-Tin: Uitmuntend met kam pioenschap. Idem met Schotse terrier Roseland Rich Preward: Uitmuntend. Idem met Schotse terrier Roseland Righton Top: Uitmuntend. J. W. Lam- mers met Bouvier Lawo: Z.G W. F. Mastenbroek met Duitse Dog Arnoldo: Z.G. C. W. Muller met Duitse herder Baltram v. Westergoo: Z.G. L. Nuven met- Chow-Chów Kou-Llng-Xolsky Ultra. J. W. de Rooy met Ruwh. fox- terrier Downicum v. Dog's Delight: Z.G. J. Rynbende met Duitse dwerg pincher Stockton Karla: Ultra, met kampioenschap en wnner 1949, Idem met Duitse dwergpincher Stookton Marga: Z.G. Mevr. J. Tulleners met Pekinees TJi Wangi's Windi of Leth: Bevredigend. Idem met Pekinees Tji Wangi's Butterfly of Leth: Goed. Me vrouw Veilbrlef met Samoyeed Borik v. Karastrand: Uitmuntend. Mevr. Wesseling met Pull Kamp-Tölgyndoarl Aladin: Uitmuntend en Winnaar 1949. De krant voor iedereen ALPHEN UITVOERING GEM. ZANGVER. „CON AJIORE" Onder leiding van de dir. de heer Jac. can Elk. gaf de Gem. Zang Ver. „Con Amore" gisteravond ln wijk Hoorn in het gebouw Jonathan een uitvoering, welke door een talrijk publiek wqrd bij gewoond. De avond werd op de gebruikelijke wijze door voorzitter E. Bogerman ge opend. waarbij spr. allen een hartelijk welkom toeriep in het bijzonder de ere voorzitter de heer L. Spreij. Voor de pauze bracht het koor een zevental nummers in het lichtere genre, terwijl na de pauze „Lentefeest" van J. G. van Herwaarden en een Cantate voor Sopraan- en Baritonsolo gemengd en jeugdkoor de bilzondere aandacht vroe gen. Mevr. Verhorst vertolkte een goede sopraanpartij en de heer B. Batelaan zong de baritonpartii uitstekend. Aan het slot van de avond zong het koor Ps 146 van P. J. v. d. Valk met piano en orgelbegeleiding. De ere-voorzitter de heer L. Spreü sloot, de avond en braoht dank aan al len die tot het sla een van deze avond hebben medegewerkt. OPENING BAZAR „ZONNEGLOREN". In het verenigingsgebouw naast de Herv. Kerk in de Jullanastraat is Dins dagmiddag een bazar geopend welke in voornoemd gebouw georganiseerd is door een dameskrans welke al reeds tal van jaren werkt voor Zonnegloren Reeds direct na de opening was er rond de stands een prettige drukte welke zich ook op de eerste avond voortzette. CONFLICT TUSSEN HOUVAST- EN NUTSBESTUUR. Naar aanleiding van een mededeling aan het eind van de uitvoering van de G.V., „Hou-Vast" gedaan door de voorz. de heer Zuidam. dat het eebruikelijke bal na afloop dezer avond niet gehouden zou worden in het. Nutsgebouw maar ln de bovenzaal van Hotel Centraal verna men wij. dat er zodanige moeilijkheden gerezen zlln tussen „Hou-Vast" ener zijds en het Nutsbestuur anderzijds, dat de exploitatie-oommissie van het Nuts gebouw bestaande uit de heren H. v. d. Linden, C. Zoetemeiier en Braber haar mandaat ter beschikking heeft gesteld. Naar wij vernemen heeft ook het hoofd bestuur van het Nutsdepartement zich reeds met de kwestie ingelaten. teneinde alsnog een oplossing van het geschil te vinden, GESLAAGDE UITVOERING VAN DE G.V. „HOU-VAST". Het was Dinsdagavond in de grote zaal van het Nutsgebouw stampvol toen voor zitter P. Zuidam zijn jongens en meis,- jes het erote podium liet opmaroheren en deze immer vitale voorzitter de tal rijke aanwezigen een hartelijk welkom toeriep in het bijzonder de afgevaardig den van de zusterverenigingen uit de omgeving en uit de gemeente. Het programma werd daarna onder leiding van de heer Zuidam ln een snel tempo afgewerkt, wat bil dergelijke uit voeringen meestal een der grootste ver diensten is. Wat de kwaliteit der num mers betreft heeft ons het werk van de heren op de brug en dat der dames op de brug en het vlagzwaaien op muziek der B. dames het meest kunnen beko ren. De rhytmisohe fantasie was goed en sloeg zeer in. Hiermede brachten de dames een uit stekend nummer. De heer Van Zwieten bracht, aan het eind van de avond dank aan de dir. de heer P, Zuidam en deed zijn woorden vergezeld gaan van een prachtige huis kamerlamp door de leden aangeboden. De heer Zuidam dankte in welgekozen woorden en deelde mede. dat „bij wtlze van proef" het gebruikelijke bal in de bovenzaal van hotel Centraal gehouden zou worden. Onder leiding van de heer G. van Mild bleef men aldaar nog geruime tyd büeen. Burgeriyke Stand Geboren: Johanna d. van J. C. den Hertog en L, Elkplenboom; Maria Johanna Cornelia, d. van'A. van der Hulst en J. M. Markx. Ondertrouwd- Bastlaan Cuperus. 22 Jaar en Johanna A. van Dlggele. 18 Jaar; Ja cobus van Klaveren, 37 jaar en, Neeltje Oudshoorn. 33 Jaar. NIEUW VENNEP Ds M. M. de Jong bedankt voor beroep. Ds M. M. de Jong, Ned. Herv predikant alhier, heeft bedankt voor het beroep van de Ned. Herv. Gemeente van Woerden. W ADD1NXVEEN Bevorderingen bij de Vaktekenschool van la naar II werden bevorderd: G. de Graaf. Moerkapelle, le prijs; H. C. Kooyman, Waddlnxveen, 2e prijs; M, van Doodewaard, Waddlnxveen. 3e prijs; M. Verleu, Boskoop. 4e prys; A. Lagrauw, Waddlnxveen. 5e prijs. Voorts: F. Sekerls, A. Monster, G. v. d. Meent. H, de Heer, I v. Sparrentak. P. Wesseling, L. v. Soest. D. van Vliet, alen uit Waddlnxveen: W. BooiJ, A. Bade. A. Vogelaar. B. Groeho- vels, A: Vogelaar II allen uit Boskoop; D. Houwellng en C. Llndhout, Moerkapelle. Van lb naar II: J. Hogebrug, le prijs. Boskoop: F. Dullemeijer. Waddlnxveen. 2e prys: Jr Broer, Boskoop. 3e prijs; W. Ver sluis, Waddlnxveen, 4e prys: J. v. d. Meer, Boskoop, 5e prijs. Voorts; N. de Leeuw, L. Monster; W. Berkesteyn, W. Schaap, N. Krabbendam, C. Versluis, T. v. d. Berg, A. v. Willigen, T. v. Vuuren, H. v. Vliet (Waddlnxveen); C. Harskamp, W. Beekhulzen, J. Trouw (Boskoop). Van II naar III: L.HoudlJk. le prijs; H. Loef, 2e prijs; J. v. Veen, 3e prijs allen uit Boskoop; A. Perrldon, 4e prils; H. v. d. Berg, 5e prys, belden uit Waddlnxveen. Voorts: A. de Jode. A. Hofman, J. Bone faas, L. Schoenmaker, G. Oskam, A. v. Nlelen, P. Versluis. N. den Haan. D. v. Willigen (Waddlnxveen); B. v. Tienhoven. W. de Groot, J. Loef (Boskoop). H. Llnd hout. Moerkapelle, Th. Hayes, Zoeter- meer. Van III naar IV: D. de Leeuw, le prys; J. v. Doodewaard, 2e prys; J. Dullemeller. 3e prys; M. P. v. Oosterom, 4e prys. allen uit Waddlnxveen. Voorts: W v. d Berg. A. v. d. Filer; W. Dekker. C. Scheele (Wad dlnxveen); G. Ramp. A. W. Hoogendoorn. A. A. Byiand, G Windhorst; H. Verlaan: W. v. d. Arend; G. J. v. Ooij (Boskoop); L. Verhoeff. Capelle a. d. IJssel; MacleJ Czerwony (Gouda). Gediplomeerd werden: E. Stolker met le prijs; E. Bonefaas, 2e prys; J. J. Tref fers. 3e prijs en C. Broer. 4e prys. Voorts: W. v. Leeuwen, W. v. d. Starre. J. de Bruin. A. Both. P. Treffers, allen uit Waddlnxveen en L. Konyn uit Boskoop. A. A. van Oort verkreeg aanvullend diploma A. Spaargelden. Bij de Rijkspostspaarbank werd ln de maand Maart Ingelegd f. 10.879.65. Terug betaald werd een bedrag van f. 11.555.95 By de stichting spaarbank der Coöp. Boerenleenbank werd ln de Afgelopen maand Ingelegd f. 86.141.20 waartegenover f. 132.446.01 werd uitbetaald. Ds J. R. Ctiperus bedankt voor beroep. Ds J. R. Cuperus. Ned. Herv. predikant te Doornspijk, heeft bedankt voor het be roep van de -Ned Herv. Gemeente alhier. WOUBRUGGE C.H. en A.R. gaan weer samen Voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing hebben de Chr Hist, en de A.R. Kies vereniging wederom besloten om geza- meniyk met één ïyst uit te komen. In de bijeenkomst van beide besturen is gisteravond de candidateniyst samen gesteld, die aldus luidt: 1. H. Angenent, C.H.: 2. E Boer A R.; 3. T. den Hertog C.H.; 4. P. R. R. Venhuizen AR.; 5. A. Boon C.H.; 6. C Ryiaarsdam AE.; 7. C. T. van Rijn C.H.; 8 B. van Dam A.R.; 9. C. Kempenaar CH.; 10. C. Oudshoorn A.R.; 11. G. A. van Win gerden C.H.; 12. H. Burggraaff A.Rf Van de op de lijst voorkomende can- didaten hebben de heer H. Angenent als wethouder en de heren T. den Her tog en A. Boon als raadslid zitting in de tegenwoordige gemeenteraad. er veel oppositie togen het plan Met slechts een geringe meerderheid werd besloten de sprone te wagen. De con sequentie is. dat New Foundland nu het sterllnggebied verlaat om te worden oo genomen ln de dollarzone Sommigen ln Engeland hadden liever gezien dat New Foundland het nog eens met zelfbestuur zou proberen. In de practiik zal er niet veel veran deren New Foundland zal zyn naam behouden. Ellandbevolklngen bewaren doorgaans hun eigen karakter Engeland hoopt slechts dat New Foundland er ln aal slagen ln het nieu we verband de welvaart te verkrilgen. die het zich meestal zag ontgaan. Da srheldinc geschiedt in alle vriendschap Ten slotte blijft New Foundland deel uitmaken ven het Britse eemenebest. Het oude Ideaal van de Can aderen om één aaneengesloten gebied te bezitten, zioh uitstrekkende van kust tot kust. is thans verwezenlijkt. (Speciale reportage). Er zit een man, met een kyker gewapend, aan de mond van de Nieuwe Waterweg. Het zal wel niet altijd dezelfde man zyn, maar de figuur tuurt onafgebroken dag en nacht voor een raam van een houten gebouwtje naar alle schepen, die er van zee uit naar binnen komen op wegnaar Rotter dam. HU seint er met vlaggen, wisselt 'snachta Morse-tekens en als het te donker wordt om de naam van het vaartuig te onderscheiden, zet hy met een enorme schijnwerper het schip in een krans van oogverblindend wit licht By na 200 schepen komen er tegen woordig gemiddeld per week naar de Maasstad. Het is nog nooit gebeurd, dat één van hen ontsnapte aan de waak zaamheid van de man aan de Hoek. Reeds in 1633 zag de postmeester van Rotterdam, Jacob Quack ln, dat het voor de kooplieden van groot belang zou zyn als zy van het binnenvallen der schepen ln de Maasmond zo tydlg mo gelijk op de hoogte werden gesteld. Sindsdien heeft zich een speciaal mel- dlngsbedryf ontwikkeld, dat onder de naam „Dirkzwagers Scheepsagen tuur" een voor Rotterdam volkomen unieke positie heeft weten te verwer ven. Het doet zyn werk zó voortreffeiyk en feilloos, dat de buitenstaander het zich eigeniyk nauweiyks meer realiseert. Hij ziet het vreemde vaartuig, met de nationaliteits- en de maatschappü -vlag gen in top - voortploegen langs de Waterweg, hy ziet ineens de sleepboten opduiken om het naar zijn ligplaats te brengen, hy ziet de haven politie en de cargadoor, de douane en de arbeiders aan de wal. klaar om la minute met het lossen te beginnen en de meegebrachte goederen ln de gereed staande wagens te laden. Maar hy ver geet zich af te vragen, welke geheim zinnige hand dat alles heeft geleid, zodat de organisatie klopt tot in haar onderdelen en er geen enkel arbeids uur onnodig verloren gaat DE POSTILJON. Jacob Quack legde in 1638. om zyn plan te volvoeren, een postjacht in de Maasmond en stationneerde een postil jon in een posthuis naby Maassluis. De bemanning van het jacht bewees de schepen allerlei kleine diensten en trachtte vooral ook. gedeelteiyk met be hulp van de loodsboot, de uit de aard der zaak veel buitengaats kwam, de na men van de binnenkomende schepen te weten te komen. Post, vrachtbrieven en dikwyis ook monsters van de lading, werden door het postjacht overgenomen en met de ïyst der zeetijdingen naar het posthuis gebracht, vanwaar 's mid dags tussen 4 en 5 uur de postiljon naar de beurs te Rotterdam vertrok. Vergeleken met nu, was dat alles be paald omslachtig en tijdrovend. Maar ver vóór de schepen zelf was het be richt van de nadering toch in het bezit van de kooplieden. Wind en ty konden lastig zyn op de route naar Rotterdam en meer dan eens duurde het 24 uur of langer, voordat de schepen in de haven aankwamen. In normale omstandighe den vergt zulks thans ongeveer ander half uur. OORVERDOVEND LAWAAI. Dirkzwagers Schcepsagentuur ver zorgt nu de volledige mcldingsdienst, precies zoals de firma Halverhout, Zwart en Zurmiihlcn dat doet te IJmuiden: eerst met telegrammen, later sinds 1881 door middel van een directe telefoonverbinding met Maassluis, waar de spin zit In haar web. Op de plaats aan het haven hoofd, waar weldra een groot nieuw dienstgebouw zal verrijzen hoog op- gel rokken en met veel glas, zodat men kyken kan tot den Hoek en tot Vlaar- djngen op die plaats is nu In een uiterst bescheiden houten optrekje dc centrale gevestigd, waar alle be richten binnen komen en van waar uit alle betrekkenen rechtstreeks hun in lichtingen ontvangen. Het lawaai in de telefoonkamer ls daar oorverdovend. Honderden particu lieren vragen er inlichtingen omtrent de positie van schepen op zee (vooral in de eerste periode na de bevryding gaf dat een ontzaggeiyke drukte), van hier worden aan de reders de voor hen be stemde informaties verstrekt, die in de dag en nacht bezette Radio-kamer wor den opgevangen. Van hiei uit gaan ook aüe meldingen omtrent de binnengeko men vaartuigen: 40 per schip, dab is 40 maal 200 per week.... Elk telefoontje uit den Hoek veroor zaakt een enorme activiteit. In een oogwenk heeft men op een kaart de haar, de nationaliteit en de grootte van het schip, de plaats van herkomst en van bestemming, het adres van de be trokken cargadoor en de soort van la ding genoteerd. Veertig telefoongesprek ken flitsen er het volgend moment langs eigen lynen naar Rotterdam: naar de cargadoor en de stuwadoor, de quaran- talnedienst, de bootslieden, de haven- en de sleepdienst en de rivierpolitie, en naar nog tientallen andere personen en instellingen, die belang hebben by de komst van het schip. En opnieuw grypt men ln Maassluis naar de telefoon, zo dra men daar het vaartuig ziet passe ren. Op dit moment varen havenloods, sleepboot en bootslieden het schip te gemoet en gaat de douane naar de ha ven om er gereed te zijn voor de inkla ring. Daar zyn lichters en kranen en werkvolk en de ene tak van de machine rie grypt in de andere zonder enig mo ment van aarzeling of tijdverlies. 2600 GESPREKKEN PER DAG. By het huidige scheepvaartverkeer voert men in Dirkzwagers kantoor te Maassluis gemiddeld 2600 telefoonge sprekken per dag En het verkeer neemt nog steeds toe: 4773 schepen in 1946, 6610 in 1947 en 9461 in het afgelopen jaar. De stijging is even onmiskenbaar als verblijdend. Die verblyding was er niet in de jaren voor de oorlog toen de toeneming werkeiyk verbluffend moest worden genoemd. BUna 17.000 schepen kwamen er in 1938 de Waterweg op, het zouden er in 1939 nog meer zyn geweest als in het najaar niet de oorlog tussen Duitsland en Polen was uitgebroken. DAT KAN NOOIT GOED GAAN. Vijf a zesduizend schepen mécr dan normaal zyn er in die periode opgc- stoomd naar „Hitler's Derde Ryk". Dag en nacht voeren de tankers met olie cn de andere schepen met yzererta en beton naar het Oosten, onafgebro ken. in nooit eindigende reeks „Dat kan nooit goed gaan, dat heeft zyn kwade bedoeling", zei men al in 1938 in den Hoek ert Maassluis. Wonderlijk dat de „gewone" man dat toen zoveel eerder begrepen heeft dan de meeste verantwoordeiyke leiders dezer West-Europese landen.... VERHOGING AMBTSWEDDEN VOORZITTER EN LEDEN ALG. REKENKAMER. By de Tweede Kamer ls Ingediend een wetsontwerp tot verhoging der salarissen van voorzitter en leden der Alg. Rekenkamer. Deze bedragen thans f 10.800 en f 9.450 's jaars, maar naar 't oordeel der regering staan zij niet meer in een juiste verhouding tot het bezol- dlginespeil. dat voor de hogere en hoog ste functionarissen in ryksdienst zal gelden. Het wordt nodig geacht de ambts- wedden te verhogen tot resp. f. 1.100 en f 950 per maand, met terugwer kende kracht tot 1 Januari 1948. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Adrlana Johanna, d. van T. A. J. Lam- boo en C. A. A. Vlnkestyn; Irene Maria, d. van A. J. Brusche en W. M. Goddyn: Carlo Arturo, z. van G. Candldo en W. F. G. de Graal; Catharlna Maria. d. van B. Bakels en C. M. La Lau: Louiso Alexan dria. d. van A. A. Nyp cn A. don Brave; Cornells Arle Hulbcrt. z. van C. Klomp rh A. T Verhoeven: Pleter Willem Hendrik, z. van H. J. Ravensbergen en M. Haasnoot. Hendrik Gerrlt, z. van E. Egberts cn G. Bol; Caecllla Gerarda Maria, d. van J. C. Ouwerkerk en P. G. van Klns; Wilhel mus Johannes, z. van J. C. van Wanrooy en M. C. Isbrucker; Jan Arle, z. van J. Bruggeman en H. J Hartman; Jacob Lambertus, z. van J. Sohllthulzen en M. de Mey; Jacobus Anthonlus Jozef Cle ments Maria, z. van J. B. M. Wassing en Q. J. Sprlnkhulzen; Barbara Allda, d. van H. Kruithof en E. van Noordt; Gerrlt Jo- han, z. van J. C. van der Wllk on J. Rol; Pieter Johan Frederlk, z. van A. de la Rlo en M. Hartman; Johannes Cornells, z. van J. C. van DUk en L. C. Plomp; Anna Maria. d. van P. C. Koster en A. M Kap- toin; Anna Maria Elisabeth, d. van T. Boon en J. Klulnhaar; Dirk Cornells, z. van C. Duyndam en M. van Duin. Mat- thys Johannes, z. van A. J. van Beveren en M. M. ImanBe: Johannes Jacobus, z. van J. J. de Vreede en E. K. Martini. GETROUWD: W. J. van Rooyen Jm en R. W. Zaal berg ]d; L. J. van der Steen Jm en C. W. do Groot Jd; P. Chrispyn Jm en J. M. van Leeuwen Jd. OVERLEDEN: J. Paats, wed. van P. Verver. 82 Jaar; C. M. van Eeden, hulsvr. van L. B. Smit, 50 jaar; A. Bink, man, 56 laar; H. W. Schllperoort. z.. 6 weken; P. J, C Fllppo, pian, 59 Jaar; A. J. Snoek, d., 8 Jaar. L. Nleuwenhuysen. man, 46 jaar: O. Kamphues, z.. 23 Jaar; A. Verstraaten, man, 53 Jaar; A. B. Schrijver, wed. van H. A. Antony. 86 Jaar. BEURSOVERZICHT Amsterdam. 5 April. Het gisteren door de Dell Batavia My uitgebrachte verslag, waaruit de krach tige positie van deze maatschappij blijkt heeft op de effectenbeurs vandaag pas zlln uitwerking gehad. Alle tabaks fondsen genoten grote belangstelling en werden in open hoek verhandeld. De koersen der leidende tabaksfondsen ver toonden iets grotere koerstiigingen. Van de minder courante soorten stegen Oost kust van 86 tot 90% en Arendsburg van 150 tot 154. De andere hoeken der cul tuurfondsen waren weer kalm. Amster dam Rubber kon het vorige peil zelfs nog niet handhaven. Alleen HVA toonde enige neiging tot oplopen. Van Over zeese credletlnstellIneen waren aande len Indische bank wederom iets ge vraagd en vaster .In het verdere yer- Iood waren de koersen slechts aan wei- nle veranderingen onderhevig en kreeg de eehele markt weer een minder ge animeerd aspect, zodat de meeste fond sen sloten op een peil dat slechts wei nig van het vorige afweek. Kon. Olie had een verlaten aanblik en wV zich maar nauwelijks te handhaven. Daaren tegen was de industriemarkt aan de vaste kant. eohter niet voor de toonaan gevende fondsen, die destUds veelal op valuta overwegingen zijn aaneek.. maar meer voor de minder courante soorten, waarvan vele verschelden*» punten om hoog gingen. Een vaste stemming heer ste ook wederom voor de Staatsfondsen, waarvan de meeste soorten omhoog lie pen. Inclusief de investeringscertifica ten. De omzet in obligation bedroeg gis teren niet minder dan 314 millioen gul den .Aandelen Mlchiels Arnold bleven onveranderd. De Scheepvaartmarkt was lusteloos. De markt sloot zonder dat zich verder belangwekkende bewegingen voordeden. Woensdag 6 April ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige O. K. koers v. heden Ned. '48 3# 99 Ned. '47 33 967/a Dollar-Ing. '47 3 99 Investerlngscert. 3 96!;! Ned. p 1962/4 m.b. 3 97^ IndJë "37 A 3 94 Grootboek '46 3 96% ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 853/8 65 N. Ind. H.bank 112% 112% Ned. Handelmy. 156 A.K.U. 161% 163% Lever Br239 240 Philips 224 225% Wilton Feyenoord 159 Kon. Olie 2923/B 294 Amst. Rubber 147% 147 Dell-Bat. Rubber 95% Holl Amer (jftfi 162 Kon N. Stoomboot 146% Ned Scheep v. Unie 159 158 ^6 H:V.A160% 160 Java Cult84% Deli Bat. My. 130 132 Deli My. 146% 147% Senembah 138 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. cn Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 97% Den Haag 1937 1 3 101 R'dam '37 I, II 3% 100% Industr. Obligaties Lever's Zeep My 3 102 Kon Petr. My 3% 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- cn Credlctlnstellingen Amsterd. Bank 148 Rotterd. Bank 153 Twentsche Bank 160 Industriële Ondernemingen Ned G en Spir fabr 298% Rott. Droogd My. 307% Zwanenb. Organon 172 Handelsondernemingen Born. Sum. H. MIJ. 141% Intern&tlo 178 Spooiwegen Dêli Spoorw My. 62% Voorl. genoteerde aandelen Albert Heyn 184 Ned. My. Walv.vrt. 115 Amerik. fondsen Anaoonda Shell Union 31% 36

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3