Hetvredestractaat is getekend Kravchenko wint- zijn proces Nieuwe hoop op behoud van vrede Het doel is de inspanning meer dan waard WEERBERICHT 88ste Jaargang DINSDAG 5 APRIL 1949 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal; 32 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1. Leiden - Otro no.: 67055 De ministers van Buitenlandse Zaken van België, Canada, Denemar ken, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Luxemburg, Nederland, Noor wegen, Portugal, de Verenigde Staten van Amerika en IJsland hebben gisteravond te Washington in een historische plechtigheid het Noord- atlantisch pact getekend, waardoor hun landen worden gebonden om een aanval op één als een aanval op allen te beschouwen. Voor de lenzen van televisie- sn pers camera's betraden de ministers in al- phabetische volgorde van de landen, die zii vertegenwoordigden, het podium van de gehoorzaal van het Amerikaanse de partement van buitenlandse zaken om de onderhandelingen over het pact, die negen maanden geduurd hadden, te be zegelen. Onder dit pact verplichten de 12 mo gendheden zioh om tezamen te beraad slagen, wanneer hun territoriale integri teit, politieke onafhankelijkheid of vei ligheid in enig deel van de wereld be dreigd wordt, om alles in het werk te stellen ten einde hun vriie instellingen te versterken en om onderlinge conflic ten op economisch gebied uit de weg te ruimen. Het pact is geldig voor 10 jaar, waar na het zal worden herzien voor een nieuwe tienjarige geldigheidsduur. Zeer krachtige Amerikaanse radiosta tions zonden besohriivingen Van de plechtigheid in bijna 50 talen over de wereld uit. Speciale uitzendingen wer den gericht op de Sovjet-Unie en de Oosteuropese landen. De voorbereidingen voor de onderte keningsplechtigheid in de gehoorzaal zijn de meest uitgebreide, die Washing ton heeft gekend. De zaal was gevuld met meer dan duizend diplomaten, re geringsambtenaren. congresleden, jour nalisten en filmoperateurs. Toen de ministers van Buitenlandse Zaken hun plaatsen op het podium on der de vlaggen van de twaalf mogend heden innamen, werden zü met een luid applaus begroet. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, verwel komde de ondertekenaars. Daarop na men de overige ministers het woord. Alle ambassadeurs te Washington, met uitzondering van die van de Sovjet-Unie en de Oosteuropese landen, die de Sov jet-Unie steunen, waren bij de plechtig heid vertegenwoordigd. De ministers ondertekenden het pact in alphabetlsche volgorde van hun lan den. De Belgische minister, Paul Henri Spaak, tekende derhalve als eerste en de Amerikaanse minister. Dean Ache son, als laatste. Behalve de ministers van Buitenlandse Zaken tekenden ook alle ambassadeurs van de betrokken mo gend-heden (behalve die van de V.S.) het pact De eigenlijke ondertekeningsplech tigheid nam twaalf minuten in beslag. De gehele plechtigheid eindigde om 22.52 uur (Ned. tijd). Voordat Acheson verklaarde „de plech tigheden zijn thans geëindigd" zette hij uiteen welke procedure voor de ratifi catie en het in werking treden van de overeenkomst wordt gevolgd, daarbij ci terend uit de tekst van de overeenkomst. Daarna verliet president Truman, ge volgd door alle twaalf lyinisters van Buitenlandse Zaken en de ambassadeurs van de ondertekenende mogendheden, het met een blauw tapijt bedekte po dium van de versierde gehoorzaal. Spaak (België) verwelkomde bet pact als een „daad van vertrouwen in de bestemming van de Westerse be schaving". Hij zeide, dat bet pact „nie mand moet verontrusten, behalve na tuurlijk iedereen, die het misdadige plan koestert om zijn toevlucht te ne men tot oorlog". Pearson (Canada) verklaarde, dat het verdrag op zichzelf niet de vrede verze kert en drong er op aan. dat ..de belofte van veiligheid en stabiliteit, welke het pact inhoudt, tot werkelijkheid wordt gemaakt". Het verdrag moet leiden tot ..positieve sociale en politieke ontwikke lingen, die uitgaan boven de noodtoe stand. waaruit het pact is geboren". Rasmussen (Denemarken) zeide, dat Denemarken het pact tekent, omdat het een instrument van de vrede is en geen ander doel heeft als verdediging in geval van gewapende agressie tegen een der ondertekenaars". Schuman (Frankrijk) verklaarde, dat Frankrijk tot het pact toetrad omdat het „misdadig zou zijn ook maar een enkele gelegenheid of mogelijke hulp voor het bewaren van de vrede te ver waarlozen". Zolang.de VN nog niet sterk genoeg zijn om vrede en veiligheid te waarborgen, is een alliantie als het At lantisch pact niet overbodig, aldus Schu man die verder ter verdediging van het bestaande Frans-Sovjetrussisohe pact aanvoerde, dat ook dit gesloten was ter waarborging van de veiligheid van Frankrijk. Bevin (Groot-Brittannië) zeide het pact te tekenen „namens een vrije par lementaire natie en met biina unanie me goedkeuring van het Britse volk". Als resultaat van het pact Is de de mocratie niet langer een serie gclso- ZACHT WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met nu en dan enige regen of motregen vooral in het westen van het land. Mar:ge, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West. en Zuid. Iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). 6 APRIL Zon op: 6.05 uur; onder: 19.21 uur. Maan cp: 9.59 u.; onder: 3.23 u. (EK> Hoog water te-Katwijk te 7.58 en 20.36 uur. leerde heenheden doch een samenhan gend organisme, aldus zeide hij. Graaf Sforza (Italië) voerde aan. dat de ondertekening van het pact alleen niet voldoende was. doch dat het pact moest leven door voortdurende vrije sa menwerking in dienst van de vrede tus sen alle huidige en toekomstige leden. Bech (Luxemburg) noemde het pact „de krachtigste en ernstigste vreedzame coalitie van materiële en morele krach ten ter verzekering van de veiligheid der deelnemnde landen" en „de logische aanvulling van het pact van Brussel". Mr Stikker (Nederland) zeide. dat „het pact het einde betekent van de illusie, dat de Verenigde Naties op zich zelf de wereldvrede zouden kunnen verzekeren, „doch tevens de geboorte van een nieuwe hoop op duurzame vrede". In het vaste besluit agressie te keren, zullen wij het pact ondertekenen met een zuiver geweten voor Gods aange zicht. aldus minister Stikker. wy zullen tezamen een kraolitige keten smeden om het Noorden van de Atlantische Oceaan, een keten die eohter noodzake lijk zo sterk zal zijn als zijn zwakste schakel. Er moet dus naar gestreefd worden de kracht van de sterkste scha kels in stand te houden en die van de zwakke te vergroten. „Ootmoedig Gods genadige zegen afsmekend, aldus besloot minister Stikker, „verklaar ik. dat de Nederlandse regering bereid is over te gaan tot de ondertekening van dit ver drag in dienst, van de vrede". Lange (Noorwegen) noemde het pact een „vredespact" waartoe Noorwegen was toegetreden omdat de VN niet de verwachte veiligheid kon verschaffen. I en nadat dé Scandinavische landen niet tot overeenstemming hadden kunnen komen over „de basis voor een Scandi navische defensie-unie en de noodzaak van solidariteit met een grotere en ster kere defensiegroep". Dr da Matta (Portugal) bestempelde het pact als een instrument van verde- dj£ing en internationale samenwerking. Hfj zeide het meer dan ooit noodzakelijk te achten, de beginselen en de posities van „de volkeren, die de bewaarders zijn van de idealen der Westerse bescha ving", te verdedigen. Benelgeyyan (IJsland) zeide. dat IJs land tot het pact was toegetreden, om dat „wü allen liever het leven verliezen dan onze vrijheid, zowel als individu als in natie-verband". Dean Acheson richtte in zijn wel komstwoord een waarschuwing tot eventuele aanvallers met een variatie op vers zeven van het achttiende hoofdstuk van Mattheus, zeggende: in dien het noodzakelijk is, dat er aan stoot komt, wee dan degenen door wie de aanstoot komt. Hij zeide verder, dat uit de thans verrichte daad in toenemende mate goeds zou voort vloeien voor alle volkeren, niet alleen voor de volkeren van de Atlantische gemeenschap, doch van de gehele we reldgemeenschap. Nadat alle ministers gesproken had den, onmiddellijk voor de ondertekening van het pact. voerde president Truman nog het woord. Hij noemde het pact „een schild tegen agressie en tegen de angst voor agressie". Hij zeide. dat Amerika en andere landen gehoopt hadden in het kader van de VN een internationale macht in te stellen voor het behouden van de vrede, doch dat deze pogingen werden geb'okkeerd door een van de grote mogendheden. Het beschermen van het Noordatlantisch gebied tegen oorlog zou een gTote stap zijn in de richting van een permanente vrede op de gehele wereld, aldus Truman. Het document is een met rood-wit blauw koord bijeengebonden stapeltje folio-vellen van speciaal papier, goud op snee. waarop de tekst van het verdrag is getypt. Op de knoop van het koord is een waszegel gehecht om toevoeging van valse papieren te voorkomen. Het document wordt opgeborgen in een spe ciale kluis van het State Department. De ondertekenaars krijgen een fotocopie. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Heden opening Algemené Vergadering der V. N. De algemene vergadering der VN komt hedenavond om 21.00 uur (Ned. tijd) te Flushing bijeen om opnieuw te trachten de lange agenda, die het vorig jaar tij dens de bijeenkomst te Parijs niet kon worden afgehandeld, af te werken. De voorzitter van de vergadering, de Australische minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Evatt. zal de voltallige bijeenkomst van 58 landen toespreken, welke daarop onmiddellijk uiteen zal gaan. De voornaamste commissies zullen direct met haar werk beginnen en nieu we leden in de vacante plaatsen kiezen. De algemene commissie, welke bestaat uit de voorzitter van de algemene ver gadering. de zeven vice-voorzitters en de voorzitter van de zes voornaamste commissies, zal morgen bijeenkomen om de punten voor de agenda van de alge mene vergadering, die naast de overge bleven 19 punten zijn ingediend, in over weging te nemen. De algemene vergadering zal morgen middag opnieuw in volledige zitting bij eenkomen om het rapport van de alge mene commissie te ontvangen. Hersteld tabaksrantsoen. (Van onze Haagse redacteur) Voor de komende distributieperiode zullen de mannen 6 en de vrouwen 2 tabaksrantsoenen ontvangen. KORPS GENEESKUNDIGE TROEPEN GAAT JUBILEREN. (Speciale berichtgeving). Het Korps Geneeskundige troepen zal 12 en 13 April a.s. te Utrecht het 80-jarig bestaan herdenken. Deze her denking omvat o.m. een tentoonstel ling van het werk van dit korps, welke gehouden werdt op de eerste der ge noemde dagen in de Seypesteynkazer- ne, waarbij tevens het werk der diver se afdelingen zal worden gedemon streerd. In de aangrenzende Knoop- kazerne wordt die dag een gedenkplaat onthuld ter nagedachtenis van alle leden van het korps, die sinds 1940 zijn .gesneuveld. De eerste jubileumdag wordt besloten met een feesbbijeen- komst in Tivoli, waar een soldaten- revue zal worden opgevoerd. De tweede dag zullen de ouders en familieleden van de pas opgekomen lichting van een genoeglijk feestpro gramma kunnen genieten, terwijl tot slot een parade wordt gehouden. Grote villa te Huizen afgebrand. EEN ONGELUK LIGT IN EEN KLEIN HOEKJE Gistermorgen ontstond brand in een kapitale, van hout opgetrokken, villa aan de Naarderstraat 316 te Huizen, op de grens van Naarden en Huizen, be woond door mevrouw Van Eeghen en de families Randag en Molenaar. De geweldige stormwind en de lage druk op de waterleiding waren de hoofdoor zaken, dat de villa tot de grond toe afbrandde, hoewel het vuur krachtig werd bestreden. Toen de vlammen aan één kant door het dak heensloegen, had de stormwind vrij spel. Het grootste ge deelte van de inboedel ging verloren. De oorzaak was vermoedelijk een defect aan de schoorsteen. De huisknecht had 's morgens vroeg de kachel aange maakt, doch deze wilde niet trekken, hetgeen overigens meermalen was vóór gekomen. Toen enige uren later de huishoudster naar de kachel kwam kijken, ontdekte zij vlammen in de schoorsteen van de dienkamer. Noors Kroonprinselijk Paar naar Oslo vertrokken. Nadat 't Noorse Kroonprinselijk paar op de „Grote" Club te Amsterdam de lunch had gebruikt, is het gistermid dag met het KiLM-lijntoestel. de Con- vair- „Meindert Hobbema" gezagvoer der Ton van Ulsen van Schiphol naar Oslo vertrokken. Bij het afscheid waren ter uitgeleide aanwezig de Ka merheer en de Dame du Palais van H.M. de Koningin, jhr mr C. Dedel en mevr. L. Verbrugge. kapitein-vlieger G. Sonderman als vertegenwoordiger van Prins Bemhard, de Noorse gezant en de burgemeester van Amsterdam, mr Arn. J. d'Ailly. .1 T Op de eerste verjaardag der ondertekening van het Marshall-plan is op de Utrechtse Jaarbeurs .een Marshall-dag gehouden, die zich ln de belangstelling van vele hoge autoriteiten mocht verheugen. Tijdens de rondgang over de beurs: v.l.n.r. Prins Bemhard (tweede van links); naast hem (van op zij) dr F. H. Fertener van Vlissingen en W. A. Harrlman. BEROERING OVER DE „PERSWET". (Van onze Haagse redacteur) Het verleden week bij de Tweede Ka mer ingediende ontwerp van „Wet op de journalistieke verantwoordelijkheid", dat in onze pers een slechte ontvangst ge noot, heeft ook onder de hier werkende buitenlandse journalisten beroering ge wekt. Naar wij vernemen, heeft de Buiten landse Persvereniging bereids een com missie benoemd om het ontwerp te be studeren. BULGAARSE VICE-PREMIER GEARRESTEERD. Kostof, vice-premier en voorzitter van het Bulgaarse comité voor economische en financiële kwesties, is van zijn functies ontheven en onder arrest ge steld, aldus wordt nu door het officiële Bulgaarse persbureau bevestigd. Het centraal comité van de Bulgaarse communistische party, dat tot zijn ar restatie had besloten, besprak de poli tieke fouten, die Kostof had begaan en zyn „fouten met betrekking tot de par tij" aldus een communiqué in het blad van de communistische partij. Kostof had nationalistische tenden ties in het staatsapparaat, die nadelig waren voor de toekomst van ons land, dat zyn onafhankelijkheid niet zou kunnen bewaren noch zich economisch zou kunnen ontwikkelen zonder het vertrouwen van de Sovjet-Unie en zon der haar onmisbare steun, getolereerd en aangemoedigd". Hij verhinderde de consolidatie van een waarlijk democra tische regering, aldus het communiqué- AMERIKAANSE HULP AAN CHINA. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft met 279 tegen 70 stemmen een resolutie goedgekeurd van dezelfde aard als die, welke eenparig door de Senaat werd aangenomen en volgens welke het niet-communistische China over 54 millioen dollar zal kunnen be schikken. Volgens de goedgekeurde re solutie wordt het aan president Truman overgelaten, over de beste wijze van ge bruiken van dit bedrag te beslissen. De leider van de Nederlandse delegatie bii de vergadering van de Verenigde Naties de heer J. W. M. Snouck Hur- gonje (links) bespreekt te New York de toekomstige Indonesische onafhanke lijkheid met de heer Abdulkadir Widjo- ioatmodio. die uit Batavia is gekomen om het vice-voorzitterschap van de Ne derlandse delegatie te aanvaarden. Nieuwe Sovjet-nota. GEEN ERKENNING GRENSCORRECTIES. De Sovjet-ambassadeurs in Engeland, Amerika en Frankrijk hebben bij het ministerie van Buitenlandse Zaken een nota ingediend over de „onwettige wij ziging van de Westelijke grens van Duitsland". In de nota wordt gezegd: „De Sovjet regering acht het nodig de aandacht van de regeringen van Enge land, de VB. en Frankrijk te vestigen op de omstandigheid dat in de verkla ring betreffende de nederlaag van Duitsland, op vijf Juni 1945 door de regeringen van de Sovjet-Unie, de V.S., Engeland en Frankrijk getekend, uit drukkelijk is verklaard, dat deze rege ringen de status van Duitsland of enig gebied, dat thans een deel van het Duitse grondgebied is, zullen vaststellen. Hieruit moet worden afgeleid, dat el ke wijziging van het Duitse grondge bied, dat onder de controle van de vier mogendheden blijft, slechts van kracht kan worden na een gemeenschappelijke beslissing van de regeringen van de Sovjet-Unie, de VB., Engeland en Frankrijk, die het hoogste gezag heb ben in hetgeen Duitsland betreft. De nota vervolgt: „In overeenstem ming hiermee acht de Sovjet regering het noodzakelijk de regeringen van En geland, de VB. en Frankrijk er van in kennis te stellen, dat zij de wijzigingen van de Westelijke grens van Duitsland, v/elke door de regeringen van Engeland, de VB. en Frankrijk worden aange bracht met overtreding van de „verkla ring betreffende de nederlaag van Duitsland", als onwettig beschouwt". HET TESTAMENT VAN PADEREWSKI De Poolse ambassade te Parijs heeft medegedeeld, dat Ignace Paderewski, de befaamde musicus en eerste minister president van de Poolse republiek, on geveer 162 500 pond sterling heeft na gelaten aan vijf Poolse universiteiten, namelijk die van Krakau, Jagelomme, Wroclaw, Poznan en het conservatorium van Warschau, voor het verstrekken van beurzen. Het testament, dat in 1930 werd opgesteld, is vorige week te Parijs geopend. ONVERANTWOORDELIJK DIERENTRANSPORT De Velsense politie heeft binnen de kom der gemeente een vrachtautobe stuurder aangehouden, die 80 kalveren vervoerde met zijn wagen, die slechts bestemd was voor 40. Drie van de dieren bleken de reis niet overleefd te hebben. Nadat de politie had geconstateerd, dat de manier van laden alle perken te buiten ging. is op kosten van de expedi teur een andere veewagen gecharterd, waarmede de kalveren op kosten van de vervoerder naar Rotterdam zyn getrans porteerd. Tegen de bestuurder werd pro ces-verbaal opgemaakt. Het oordeel van rechter Durkheim. Victor Kravchenko, die tegen het Franse communistische litteraire week blad „Les Lettres francaises" drie aan klachten had ingediend, heeft, zoals reeds kort gemeld, op elk van deze drie aanklachten 50.000 fr. schadevergoeding toegewezen gekregen. Hij achtte 26 ver klaringen in de verschillende over hem door het blad gepubliceerde artikelen lasterlijk voor zijn persoon, o.m. dat hy niet zelf de schrijver zou zijn van het boek „Ik verkoos de vrijheid" en dat hij „niet in staat was" om dit te schrij ven. Kravchenko's drie aanklachten han delden over: lo. Een artikel van 13 November 1947, waarin wordt beweerd, dat Kravchenko gewoonlijk dronken was, wanneer hij moest werken als employé van de Sov jet-aankoopcommissie te Washington en dat hij grote schulden maakte, welke door de Amerikaanse geheime dienst werden betaald. 2. Een artikel van 15 April 1948, waar in werd gezegd, dat Kravchenko „hetzij een leugenaar, hetzij een verachtelijk schepsel", „een verrader", „een vijand van Frankrijk", „een marionet" en een „pion" was. De derde aanklacht was tegen Claude Morgan, directeur van 't blad en schrij ver van artikelen, waarin vroegere be weringen werden herhaald. Claude Morgan en André Wurmser, hoofdredacteur van „Les Lettres fran- caises", zijn ieder tot een boete van 5000 fr. veroordeeld. „Sim Thomas", schrijver van een der artikelen, is niet geïdenti ficeerd. Kravchenko had op grond van zqn eerste twee aanklachten in totaal twee millioen francs schadevergoeding ge- eist en nog eens twee millioen op grond van de derde aanklacht. „Les Lettres francaises" is tevens ver oordeeld tot de kosten van het proces. Het juiste bedrag hiervan is nog niet bekend. Het tijdschrift moet de uit spraak op de voorpagina publiceren. De raadslieden van het blad hebben medegedeeld, dat zij in hoger beroep zullen gaan. Rechter Durkheim. die de vonnissen voorlas, zei, dat het hof van mening is. dat Kravchenko bewezen heeft de auteur van het boek te zijn door ziin getuigenis over de vergeefse moeita. die hij zich gegeven heeft om een uitgever te vinden en in het bijzonder door het feit, dat hij extra-honorarium moest be talen voor bijzonder omvangrijke cor rectie van drukproeven. Kravchenko's antwoorden en verkla ringen voor de rechtbank hadden dui delijk bewezen, dat hij voldoende ont wikkeld was om een boek te schrijven. De rechter was van mening, dat de verdedigers het recht hebben ernstig critiekte leveren od het feit, dat Krav chenko zijn post tijdens de oorlog heeft verlaten, doch dat de verdedigers niet gerechtigd waren hem een verrader te noemen. Evenmin achtte de rechter een rechtvaardiging aanwezig voor epitheta als „leugenaar", .verachtelijk schepsel", .marionet", „pion" en „vijand van Frankrijk". De rechtbank was van mening, dat de verdedigers geen bewijs hebben kunnen leveren voor hun bewering, dat eiser een gewoonte-dronkaard was. De bewering, dat Kravchenko gehan- deld had voor de Amerikaanse geheime dienst, achtte Durkheim gebaseerd op „gewaagde veronderstellingen". Het interview, dat eiser aan de „New- York Times" had toegestaan, toen hij de Sovjet-aankoopcommissie had verla ten, moet volgens de rechter beschouwd worden als een geheel en niet op grond van uittreksels, die door de Duitse pro paganda werden gebruikt. Er bestond geen bewijs, dat Kravchenko op enig tijdstip betrekkingen had onderhouden met pro-Duitse of pro-fascistische ele menten in de V.S., of dat hij getracht had verdeeldheid onder de geallieerden te zaaien. De rechter meende, dat Kravchenko zonder twijfel zich bij het schrijven van het boek heeft laten meeslepen en vele goede dingen In de Sovjet-unie verzwe gen heeft. De verdedigers hebben echter niet kunnen bewijzen, dat Kravchenko heeft gelogen, aldus Durkheim. Onze Parijse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen nog: In nauwelijks drie kwartier heeft pre sident Durkheim gistermiddag de over stelpende stof van circa 100 zittingsuren uit het proces Kravchenko samengevat en de conclusie uitgetrokken, die zich aan ieder opdrong, namelijk dat het communistische blad „Les Lettres fran caises" er niet in was geslaagd voor haar aantijging tegen de schrijver, die de vrijheid verkoos, ook maar een scha duw van bewys te vinden. Aangezien echter het tribunaal en kele verzachtende omstandigheden meende te ontdekken in het polemisch temperament en het patriotisme van de heren Morgan en Wurmser, die bei den wegens een tournee door België verhinderd waren, bij de uitspraak aan wezig te zijn, wilde de president de geldstraf reduceren tot anderhalf dui zend gulden, ofschoon Kravchenko hon derdduizend gulden had geëist. Zoals te verwachten was, heeft presi dent Durkheim zich voor zijn veroorde ling scrupuleus gehouden aan de forme le inzet van het geding, dat theoretisch althans niets meer of minder dan een beledigingsproces is geweest. Hij heeft dus uit zijn verdict alle politieke passies geweerd en laconiek en eenvoudig ge constateerd, dat Kravchenko zich te recht door de artikelen van het com munistische blad beledigd mag achten, want de tientallen getuigen hebben de kwaadwillige beschuldigingen betreffen de wangedrag, dronkenschap, oplichte rij etc. niet met bewijzen vermogen te staven. Zo is dus het lange, luidruchtige pro ces in zekere zin met een onsensationele sisser geëindigd. Kravchenko, wiens brede grijns van voldoening zijn gezicht in tweeën scheen te splijten, treedt uit het proces naar voren als een van smaad gezuiverde Overigens beschouwt hij de hele zaak als een etappe in zyn strijd tegen het communisme, die nu op politiek terrein zal worden voortgezet. Binnen enkele dagen hoopt de schrijver op een tour nee door Europa te vertrekken en waar schijnlijk ook Holland te bezoeken. De communisten hunnerzijds kunnen uit de uitspraak de Igs trekken, dat zij er in 't vervolg goed aan zullen doen de moaderspuit als wapen tegen politie ke vyanden met wat meer omzichtigheid te hanteren. EERSTE SHOW VAtf MODESCHOEISEL. Bij ieder toilet een passend schoentje. (Van een speciale verslaggeefster) Gisteren werd in het Kurhaus te Sohoveningen de eerste show van mo dieus damesschoeisel in Nederland ge houden, onder auspiciën van vier be kende Nederlandse schoenfabrikanten in samenwerking met de Ned. Ver. van Winkeliers in luxe schoeisel en de uit gever van het vakmaandblad „De pas bank". In Engeland en Amerika worden schoenenshows al sinds jaren gehouden, doch uitsluitend voor de handel. Deze show van in de handel verkrijg bare modellen was echter bestemd voor het kopend publiek en stelde zioh in het bijzonder ten doel de Nederlandse vrouw te wijzen od de belangrijkheid van de juiste schoen bij ieder toilet. Op de talrijke textiel-modeshows speelt de schoen een ondergeschikte rol. De mannequins lopen op pumps, die ge makkelijk zitten en „altild goed staan". Er zijn zelfs uitspraken in modepraatjes, dat een vrouw met zwarte pumps klaar is bij vrijwel ieder toilet. Inderdaad zijn pumps'flatteus voor vrouwebenen. maar welke andere mogelijkheden op schoen- gebied ziet men dan over 't hoofd! Vele Nederlandse vrouwen letten nog niet genoeg op dit belangrijke détail van het welverzorgde uiterlflk. Zij hebben vaak veel geld over voor een dure Jurk, dooh verwaarlozen het schoeisel, waar door het totaal-effect bedorven of al thans minder elegant wordt. De laatste laren worden de eisen op schoenengebled echter steeds hoger en de ontwerpers steeds vindingrijker en origineler zonder de goede leest te ver waarlozen. Op de tonen van een zacht muziekje schreden vier elegante mannequins met zeer normale schoenmaten (38 en één had zelfs een grotere maat) over het Dod'ium en toonden een keur van prach tige schoenen bii gevarieerde toiletten. Er waren verschillende bezienswaardige nieuwigheden. VERBAZINGWEKKEND LAGE STERFTECIJFERS. Nederland aan de spits! De Wereldgezondheidsorganisatie heeft medegedeeld, dat de lage sterftecijfers in 1947 in het door de oorlog getroffen Europa de laagste in de geschiedenis van de meeste landen „waarlijk verbazingwekkend" waren. In by na elk land van de wereld, behalve Ierland en Roemenië, waren de sterftecijfers in 1947 lager dan voor de oorlog. Nederland had hét laagste alge mene sterftecijfer ln de wereld: slechts 8,1 op de 1000 ln 1947. Een verdere daling van het cijfer wordt voorspeld voor 1948. ONDERWIJZERSSALARISSEN EN „ONTKNIKK1NG". Het Tweede Kamerlid de heer Peters (KVP) had aan de Minister van O., K. en W. de volgende vragen gesteld: Kan de minister aan de hand ener benaderende berekening mededelen hoeveel leerkrachten bij het L.O. een salaris genieten, dat bij gelijke behan deling tussen ambtenaren en onderwij zers voor de z.g. „ontknikking" ln aan merking zou komen en op welk gemid delde per leerkracht per maand de ver hoging ten gevolge van de toepassing der ontknikking wordt geschat? Aan het zeer uitvoerige antwoord van de Minister ontlenen wij, dat de schaal voor de bezitters der hoofdacte ihans loopt van f. 240—f. 390 te bereiken in 20 Jaar. Naar de mening van de rege ring worden de onderwijzers „evenre dig" met de burgerlijke Rijksambtenaren behandeld, indien het maximum der schaal tot f. 400 wordt verhoogd, het welk f. 5 lager is dan bi) volledige ont knikking. De totale kasten van deze maatregel belopen f. 2.2 millioen per jaar. Zij heeft betrekking op ongeveer 30.600 onderwijzers. DE EERSTE NIEUWE AARDAPPELEN Te Naaldwijk zijn de eerste nieuw# aardappelen aangevoerd door C J. Duy- vesteln. Het zijn kas-aardappelen. Al# primeurs brachten zy op als poters f 2 05 per kiio, als kleine poters f. 2 25 en als talal l. 2.10.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1