Republiek zal aan Conferentie te Batavia deelnemen Heden ondertekening van Noord-Atlantisch pact WEERBERICHT Opnieuw wordt herstel van Djokja geëist Een jaar Marshall-hulp aan Europa 88ste Jaargang MAANDAG 4 APRIL 1949 00 No. 26659 LEIDSCH Directeur: 3 W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.15 per kwartaal: 32 cents per week DAGBLAD Telefoon Dlr en Adra.: 25041; Red 21607 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57U55 w Sovjet-nota afgewezen De ministers van Buitenlandse Zaken der mogendheden van de Westelijke Unie hebben een bespreking van twee uur met hun Amerikaanse ambtsgenoot Acheson gevoerd. Zij hebben de tekst van het Noord- atlantisch verdrag officieel ongewijzigd goedgekeurd. In een communiqué, uitgegeven na hun gemeenschappelijke bijeenkomst, verklaren zij: 1. ..Een voorlopige beschouwing" werd gewijd aan de verdedigingsraad, op te richten in het kader van het Noordat- lantisch verdrag. 2. Er is overeengekomen dat de raad zal worden samengesteld uit „ministers van Buitenlandse Zaken of andere re geringsvertegenwoordigers". 3. De raad zal bijeenkomen, onmid dellijk nadat het verdrag door de oor spronkelijke zeven leden is geratificeerd, ten einde de commissie voor de verde diging in te stellen. De volgorde, waarin de ministers van Buitenlandse Zaken heden zullen teke nen. Is als volgt: België. Canada. Denemarken. Frank rijk, IJsland, Italië, Luxemburg. Neder land. Noorwegen, Portugal, Engeland, Verenigde Staten. Tevens hebben de ministers een ge meenschappelijk antwoord gepubliceerd op de Sovietrussische nota over het Noordatlantisch verdrag. In dit antwoord wordt met nadruk verklaard, dat het verdrag van „volko- komen defensieve aard" is. De ministers brengen naar voren.dat het verdrag niet is gericht tegen enig land of enige groep van landen, doch alleen tegen gewapende agressie. Zij verklaren, dat de in de jongste Sovjet- nota naar voren gebrachte zienswijze in haar verkeerde voorstelling van de aard en bedoeling van dit verbond ge lijk is aan de in Januari door het Sov ietrussische ministerie van Buitenlandse Zaken gepubliceerde, toen de tekst zelfs nog niet bestond. „Hieruit zou kunnen blijken, dat de zienswijze van de Sovjet-regering over dit onderwerp niet ontspruit aan een onderzoek van de aard en de tekst van het Noordatlantisch verdrag, doch aan andere overwegingen". Na de ondertekening van het Atlan tische Pact zullen verscheidene honder den vliegtuigen met propellor-aandrii- ving overgebracht worden, zo schrijft de militaire correspondent van de „New York Times". Atlantische mogendheden hadden reeds verzocht om sommige van de duizenden vliegtuigen van de Ame rikaanse luchtmacht, die opgeslagen zijn. Engeland zou gaarne 150 tot 200 sunerforten ontvangen. De meeste volgens het Pact te zenden uitrustingen zouden, aldus de correspon dent, uitrustingen zijn voor het land leger en voor vliegtuigen, die hun bases op het land hebben. De V. S. konden artillerie-stukken en machinegeweren uit voorraad leveren, doch nieuwe tanks, moderne electrische uitrustings stukken. raketten en technische appa raten waren thans schaars. TURKIJE EN EEN MIDDELLANDSE-ZEEPACT. Bij zijn vertrek naar de V. S voor het bijwonen der Algemene Vergadering der V. N. heeft de Turkse minister van Buitenlandse Zaken. Sadak, verklaard, dat Turkije niet het plan heeft aan te dringen op een spoedig afsluiten van een Middellandse-Zeepact. Hij gaf ech ter te verstaan, dat Turkije ziln opvat ting, dat er een regionaal verdedigings systeem in het Oostelijk deel der Mid dellandse Zee noodzakelijk is, niet had veranderd. Turkije zou echter niet In de onmiddellijke toekomst besprekingen met mogelijke deelnemers voeren. Tot nu toe was niet met zekerheid na te gaan of de V. S. al of niet een dergelijk Pact wensten. Men legt dit te Ankara algemeen uit, als zou Amerika Turkije medegedeeld hebben, deze tijd niet het geschikte moment te achten voor be sprekingen over een dergelijk Pact. Be sprekingen hieromtrent zouden In ieder geval uitgesteld moeten worden totdat de Senaat het Atlantische Pact heeft goedgekeurd. PROTEST-NOTA'S DER SOVJETS. De gezant der sovjet-unie te Kopen hagen heeft hedennacht bU het Deense ministerie van buitenlandse zaken een nota ingediend, waarin wordt gepro testeerd tegen het plan van Denemar ken zich bij het Atlantisch verdrag aan te sluiten. Volgens een officiële Deense woord voerder is de nota „louter een fo-mak- teit", doch de tijd van indiening (2.50 uur Deense tijd) „zeer ongebruikelijk". De nota is van gelijksoortige inhoud ais de nota's, die verleden week aan de zeven mogendheden van het verdrag werden gezonden en waarin het ver drag agressief en teg.-r de sovjet-unie gericht genoemd wordt. Ook te Oslo is een dergelijke rota overhandigd. Churchill weer naar huis Winston Churchill heeft te New York aan boord van de Queen Mary, voordat het schip naar Engeland vertrok, op een persconferentie verklaard, dat de Wes telijke landen ..de vriendschapshand naar het Russische volk wensten uit te steken, doch geen kans zagen dat volk te benaderen." Churchill zeide een „buitengewoon prettige" ontvangst genoten te hebben in de V.S en voegde er aan toe. dat hij nog eens over hoopte te komen. ..Het is prettig om eens flinke maaltijden te hebben", zo zeide hij. Op de VTaag of er niet 13 mannen in het Kremlin wa ren in plaats van 14. zoals hii in zijn rede. te Boston verklaarde, antwoordde Churchill: „Ik dacht dat het er veertien waren, doch de pers wist het beter en zeide, dat het er 13 zijn. Wel, dat is juist een goed getal". Hij kon de 13 of 14 mannen niet noemen, doch zeide te geloven, dat Sta lin er een van was. Nieuw Feuilleton Morgen beginnen we met een nieuw feuilleton. Het gebeuren speelt zich af aan de kust van Essex in Engeland, waar eenzaam in de bossen verscholen een som ber huis ligt, voortdurend op al lerlei manieren bewaakt. Scotland Yard moet een zeer ernstig pro bleem oplossen en heeft het ver moeden. dat in dit huis de dra den bijeenkomen. Inspecteur Brannigan, die sleohts over geringe aanwijzingen be schikt, roept de hulp in van de vroegere Geheime dienst-officier Bob Arlen, en deze volgen wij op een reeks spannende avonturen in het kustplaatsje, waar het hem gelukt het probleem te ontsluie ren. De titel van het verhaal luidt: „Het huis aan de Baai", schrijver is Andrew Mackenzie. Gouden priesterfeest van de Paus Paus Pius XII heeft gistermorgen in de Sint Pieter twee missen opgedragen bij gelegenheid van de viering van zijn gouden priesterfeest Het celebreren van deze missen geschiedde zonder eni ge staatsie, daar de Paus deze plechtig heid uitdrukkelijk wilde houden in een geest van soberheid, gebed en verster ving, met het oog op de beproevingen, welke de gelovigen in vele landen moe ten ondergaan. Na de missen zegende de Paus de menigte en de wereld. Twintigduizend armen in Rome ont vingen een maaltijd ter gelegenheid van het priesterfeest. Nog heeft de Paus 50.000 kinderen van 4 tot 12 jaar op het Belvedèreplein van het Vaticaan toegesproken. De kin deren, in wit en blauw gekleed, wierpen gele en witte bloemen (de Pauselijke kleuren) omhoog. PROTESTNOTA's AAN BULGARIJE, ROEMENIË: EN HONGARIJE. De V S. en Engeland hebben nota's aan Bulgarije. Hongarije en Roemenië overhandigd, waarin deze landen van ..herhaaldelijke schendingen" worden be schuldigd van de voorzieningen in de vredesverdragen betreffende de rechten van de mens Canada heeft de Amerikaanse verte genwoordigers in die landen verzocht mededeling te doen van ziin instemming met het protest. (Canada onderhoudt zelf geen diplomatieke betrekkingen met .enoemde landen). Uit Syrië De oud-president van de Syrische re publiek Sjoekri Koeatli. is Der extra- vlieetuig „ergens in de woestijn" ge bracht. Kolonel Hoesni Zaim heeft een stu dentenafvaardiging ontvangen die hem kwam gelukwensen. Hii deelde mede. voornemens te ziin een Kamer met zes tig volksvertegenwoordigers te vormen, die uitsluitend de bevolking der steden zal vertegenwoordigen; de volksstam men zullen door een speciale commissie vertegenwoordigd zijn. Koning Ibn Saoed heeft kolonel Zaim medegedeeld dat hij hem persoonlijk verantwoordelijk stelt voor het leven van de Syrische president. Andere Arabische staten hebben de militaire regering te Damascus doen we ten. dat zii de mededeling van koning Ibn Saoed onderschrijven. Koning Faroek van Egypte zond een persoonlijke missie naar Damascus. Te Caïro is de staat van alarm van kracht. MINDER ZACHT DES NACHTS. De Bilt verwacht tot morgenavond: Gedurende de nacht tijdelijk opkla rend en minder zacht. Morgen overdag toenemende bewolking maar nog bijna overal droog weer. ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Langs de Waddeneilanden aanvankelijk nog krachtige, overigens meest matige wind tussen West en Zuid-West. (Opgemaakt te 10 uur). 5 APRIL Zon op: 6.07 uur: onder: 19.20 uur. Maan op: 8.57 uur; onder 2.26 uur (N.M.) Hoogwater te Katwijk te 7.09 en 19.36 u. Wapenstilstand tussen Israël en Transjordanië Israël en Trans jordanië hebben op Rhodos een wapenstilstandsovereen komst gesloten. Deze werd bereikt nadat de beide sta ten precies gedurende een maand had den onderhandeld. Het is de derde wa penstilstandsovereenkomst. welke door Israël op Rhodos thans het „vredes"- eiland in de Middellandse Zee genaamd Is gesloten. De belde andere overeen komsten kwamen tot stand met Egypte en met de Libanon. In het algemeen komt de nieuw vast gestelde demarcatielijn overeen met de bestaande bestandslinies; in Zuid-Pa- lestina valt zij samen met de interna tionale grens. Aan het document zijn bijlagen ge hecht. waarin de wederzijdse verminde ring der strijdkrachten wordt geregeld, welke binnen 14 weken moet zijn vol tooid. Als gevolg van de overeenkomst zal de spoorweg tussen Haifa en Tel Aviv prac- tisch over zijn gehele lengte onder Is raëlische contróle komen te staan; een uitzondering is gemaakt voor een punt te Toelkarim. De aan het Zuidelijke einde van de Dode Zee gelegen potaschfabrieken ko men eveneens in Israëlische handen. De situatie in Jeruzalem blijft onver anderd. De .oslofjord", het vlaggeschip van de Noorse koopvaardijvloot, geheel van suiker vervaardigd. als tafelversiering ter geleeenheid van het diner, dat Zaterdagavond aan het Kroonprinselijk Paar van Noorwesen in het Amstel- hotel te Amsterdam werd aangeboden Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Tijdens hun verblijf in Nederland waren Kroonprinses Martha en Kroonprins Olav van Noorwegen de gasten van H M de Koningin op Paleis Soestdiik. De Noorse gasten tezamen met het Koninklijk gezin; van links naar rechts: Prinses Margriet, Koningin Julana met Prinses Irene, Kroonprinses Martha, Kroon prins Olav. Prinses Beatrix en Prins Bernhard. Nu uitbreiding tot koloniën Door het Europese hoofdkwartier van de E.C.A, te Parijs is bekend gemaakt, dat de hulp, welke volgens het plan- Marshall aan Europese staten wordt verleend zal worden uitgebreid, teneinde deze landen in staat te ste'len hun in andere werelddelen gelegen koloniën tot ontwikkeling te brengen. Waarschijnlijk zal bij het ten uitvoer leggen van de volgende projecten in ko loniale gebieden hulp worden verleend: het uitbreiden van haven-instaliaties, het bouwen van krachtstations en het tot stand brengen van verbindingsmid delen. het in exploitatie brengen van mi nerale hulpbronnen en het bstriiden van de tsetsevlieg (die de slaapziekte ver oorzaakt) Paull Hoffman, de administrateur van de E.C.A.heeft Zaterdag verklaard, dat in het eerste jaar van het plan-Marshall een vooruitgang werd bereikt, die niet verloren mag gaan. Hogere oroduotie en grotere export in de Marshall-landen hebben het tekort op de betalingsbalans dier landen verminderd en de inflatlo- nistische tendensen minder sterk ge maakt. De industriële productie in 1948 lag in alle Marshall-landen vrijwel op voor- ooHcgs niveau. Wanneer men West- Duitsland niet mederekent. was de pro ductie 14 procent groter dan voor de oor log Het voor 1952 eestelde doel ligt on geveer 30 procent boven het vooroorlog se niveau Bij de zware industrieën had de staalindustrie de leiding Haar pro ductie beliep in 1948 ongeveer 40 mil- lioen ton (doel voor 1952. 58 milhoen ton) De verbetering oo het gebied vau I brandstoffen blijkt uit de verminderde export van Amerikaanse kolen naar de Marshall-landen. 33 millioen ton in 1947 en naar schatting 14 millioen ton in 1949, De West-Europese kolenproductie was in 1948 398 millioen ton groot (doel voor 1952 meer dan 500 millioen ton). De productie van textielbarons was in het vierde kwartaal van 1948 nog geen 6 procent kleiner dan voor de oorlog. (Doel voor 1952, 22 procent meer dan voor de oorlog). De export in 1943 steeg tot 21 procent boven die van 1947. doch de totale inkomsten daaruit zijn nog steeds slechts voldoende voor ongeve°r de helft van de totale invoer (in 1947 minder dan 40 procent). De landbouw productie was in 1948 ongeveer eelük aan die van voor de oorlog. (Doel voor 1952 10 tot 15 procent boven het vooroorlogse niveau) De Britse premier. Clement Attlee, heeft ter ge'egenheid van de eerste ver jaardag van 'het plan-Marshall in een telegram aan president Truman o.m. verklaard, dat de Marshall-hulp gedu rende het laatste laar het economische leven in West-Europa veranderd heeft .In een mate die ons allen moet verba zen indien wij ons de onzekerheid en de gevaren van de onm'ddelliik daaraan voorafgaande jaren herinneren". De vooruitgang in het herstel was mogelijk geworden door de goedgeefsheid van het volk en de regering van Amerika. Zon- hulp zouden de verkregen re sultaten niet ziin bereikt. ..Laat ons er naar streven Duitsland niet slechts eco nomische stabiliteit, doch ook een eer volle plaats te geven onder de demo cratische landen van Europa, a's hun deel gemot in het zoeken van eéh weg naar vrede en voorspoed", zo besluit Attlee. De Republikeinse autoriteiten uit Batavia en Djokja, die naar Banka reisden om overleg te plggen met Su karno c.s. in verband met de invitatie voor de Batavia-conferentie. ziin Za terdagmiddag in Batavia terugge keerd. Zij brachten het antwoord mee, dat dr Leimena aan Critchley over handigde. Het antwoord was vervat in een brief, ondertekend door Moh. Rum. Daarin wordt o.a. gezegd, dat besloten werd, de uitnodiging van de Unci te aanvaaraen. Er wordt echter aan toegevoegd c&t, deze aanvaarding „alvorens door Neder land werd toegestemd in een herstel van de Republikeinse regering te Djokja karta", waarschijnlijk „ernstige misver standen bij de Republikeinse leiders in andere delen van het land en daarbui ten. alsmede bij het Indonesische volk in het algemeen" tengevolge zal hebben, welke misverstanden „ongetwijfeld een eventuele bli legging van het Indonesi sche geschil nog meer zouden bemoeilil- ken". Tevens wordt nadrukkelijk ver klaard, dat deze deelneming aan de con ferentie noodzakelijkerwijs een beperkt karakter zal hebben, althans gedurende de eerste fazen der besprekingen Nadat vervolgens o.m. is verwezen naar de desbetreffende passages in het rapport der UNCI van 1 Maart en naar de debatten in de Veiligheidsraad, on derstreept de Republikeinse brief. dat wederinstelling van de Republi keinse regering te Djokja „voorwaar de is voor vruchtbare onderhandelin gen". Vervolgens wordt gepreciseerd, dat de Republikeinse delegatie bij deelneming aan de besprekingen tc Batavia „aanvankelijk" alleen in staat zal ziin „de practische bijzonderheden van het herstel der Republikeinse re gering te Djokja te bespreken." De brief besluit met het uitspreken van de hoop. dat Nederland in principe -net een dergelijk herstel ..reeds dadelijk bij het begin" zal instemmen, teneinde de Republikeinse regering in staat te stellen, te Djokja ..en op grond van de onomstootbaar vastgestelde wensen van haar volk, essentiële besluiten te nemen met betrekking tot de rerolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari en de richtlijnen van 23 Maart". Open brief aan de Raad van Ministers VOORSTELLEN TOT OPLOSSING DER INDONESISCHE KWESTIE. Een aantal Nederlanders heeft zich in een open brief gericht tot de Raad van Ministers. Hierin wordt o.a. gezegd: De toestand in Indonesië dwingt de regering en ons gehele volk tot een verantwoordelijke beslissing, want wij zijn thans volledig in een impasse ge raakt. Dit wordt met de dag duidelij ker. Het geweten van velen in den lande wordt door de gang van zaken in stij gende mate verontrust. De tiid van be raadslagingen. van aarzelende maatre gelen en van voorstellen, die door de feiten achterhaald worden is voorbij. Wij zullen zo spoedig mogelijk tot een moedige en constructieve daad moeten komen, die een definitieve oplossing in uitzicht stelt. Wij vertrouwen door deze open brief uw ernstig streven om tot een snelle op lossing te komen, te steunen. Vast staat, dat het dringend vereist is tot een onmiddellijke beslissing te raken. De militaire actie kost ons mensen levens. werkkrachten .millioenen en in ternationale goodwill, die wij bU de op bouw van ons industriële apparaat en voor onze export niet kunnen missen Zij vertraagt de reconstructie van het geteisterde Indonesië en vervreemdt grote delen van de bevolking van ons. Wij stellen daarom voor om zo spoedig mogelijk tot de volgende beslissingen te komen: a. „Vertegenwoordigers van Neder land en Indonesië komen op de kortst mogelijke termijn samen om in ge- mcenschappeliik overleg als volkomen geliikc^-e^hilgden de moeeliiUhgden te onderzoeken van en dan de grondslagen te leggen voor een te voTnen L'nie. b. dit sluit in dat de vertegenwoor digers van Indonesië door de aldaar bestaande deelstaten (het B.F.O.) de Republiek en eventuele andere groe peringen in volle vrijheid en geheel volgens eigen inzicht worden aange wezen. c. Aan alle Indonesiërs wordt volle bewegingsvrijheid toegestaan, zonder enigo restrictie, om tot gezamenlijk overleg te komen, nodig om het sub b gestelde to verwezenlijken; d. De bevelvoering van onze troepen in Indonesië, die een in gemeen over leg vast te stellen politionele taak te vervullen hebben ten einde recht te handhaven en veiligheid te verzeke ren, worde ten spoedigste geregeld op een wijze die het vertrouwen der In donesische bevolking waarborgt; c. Aan eigen en buitenlandse pers wordt de grootst mogelijke vrijheid geschonken om op eigen wijze ons volk de onmisbare voorlichting te ge ven; f. Vanuit uw beslissend gezag ga het moedige initiatief uit om nu eindelijk eens krachtdadig en zonder aanzien des persoons die personen te verwijde ren die in het verleden telkens weer uw bedoelingen hebben doorkruist en die gü met vaak onbegrijpelijke lank moedigheid geduld, ja gehandhaafd hebt De ondertekenaars van deze oproep zijn diep bezorgd over de gang der ge beurtenissen en zijn van oordeel, dat bovenstaande voorstellen, of andere voorstellen van verwante strekking, ten snelste dienen te worden uitgevoerd." De brief was o.m. ondertekend door prof dr J. J. L. Duyvendak, prof. R. B. G. Escher en prof, dr K. H. Miskotte, hoogleraren te Leiden en J. A. Riedel, fabrikant te Leiden. Sumatraconferentie dringt aan op V. S. I. GELIJKWAARDIG PARTNER MET NEDERLAND. In de slotzitting van de Sumatracon ferentie, werd een uitvoerige resolutie aangenomen, waarin de deelnemers con cluderen. dat zij de sooe-dige tot-stand- koming van de uit gelijkwaardige en ge lijkgerechtigde deelgebieden bestaande vrije souvereine Ver Staten van Indone sië, als gelijkwaardige partner verbon den met Nederland, met alle middelen zullen bevorderen. Zij overwegen daarbij, dat Sumatra bij de staatkundige vor ming en opbouw van de VJ3.I, een be langrijke rol zal dienen te vervullen, het geen zij alleen mogelijk achten, indien het eiland op basis van de volkswil wordt geordend en dat derhalve de staatkundige opbouw van de gebiedsde len, berustend op de volkswil moet wor den bevorderd, opdat deze gebieden ten snoedigste als zelfstandige gebiedsde len van de V.S.I. worden erkend. Besprekingen van minister Stikker OVER INDONESIË EN ATLANTISCH PACT. Mr Stikker heeft gisteren een onder houd gehad met dr Van Royen, die waarschijnlijk vandaag van New-York naar ons land zal vliegen. Dit onderhoud had plaats twee dagen na de bespreking tussen de ministers Acheson en Stikker, tij dens welke dc Amerikaanse minister van BuitcnI. Zaken zijn Nederlandse collega heeft aangeraden, zo spoedig mogelijk een oplossing te vinden voor het Indonesische problem. Minister Stikker voerde Zaterdag te Washington op de Britse Ambassade be sprekingen met zijn Engelse en Franse ambtsgenoten Bevin en Schuman, De kwestie van de bewapening vkn West- Europa in het kader van het Atlantisch verdrag vormde een onderwerp van dis cussie. De vijf ministers van Buiten landse Zaken der West-Europese Unie hadden Zaterdag een afzonderlijke bij eenkomst met Acheson. waarop de ge meenschappelijke politiek ten opzichte van Duitsland werd besproken. ARRESTATIES ROND LÊMBANG. Een politie détachement uit Lembane arresteerde bii een nacMe'nke razzia In verschillende dessa's elf geïnfiltreerde leden van de Siliwan» d'vicje en legd° besla» oo een Jananc rmrtier. 4 gewe ren eert tijdbom en 1600 scherpe geweer- partonen. Prinses Wilhelmina exposeert haar schilderijen Dr HAMMACHER SCHETST HET WERK. Zaterdag is te Apeldoorn geopend dc tentoonstelling van schilderijen van Prinses Wilhelmina. Voor de eerste maal is haar werk volledig te zien In de expositiezaal der Ver. van Apel- doornse Beeldende Kunstenaars, aan de Loolaan. Het oeuvre 28 schilderstukken en 17 tekeningen bestaat geheel uit Ne derlandse, Zwitserse en Scandinavische landschappen. Dr A. M. Hammacher, directeur van het Rijksmuseum Kröller-Müller, con stateerde, dat werk een zekere een zijdigheid toont Maar in die beperking schuilt een rijkdom van motieven en wisselende uitdrukkingswijze, vooral in de tekeningen. Dr Hammacher vroeg aandacht voor de persoonlijkheid van de kunstenares, speciaal voor die kant, wel ke zich kort na de bevrijding van ons land openbaarde. Terwijl het geteisterde land de vorstin geheel opeiste, op een wijze als wij nauwelijks kunnen begrijpen, zocht zij aansluiting bij onze kunstenaars. Wij voelden, dat er iets was veranderd, dat het oude verband tussen overheid-ge- mecnschap-kunstenaar was hersteld, zo zeide dr Hammacher. Komende tot een beschouwing van het geëxposeerde werk constateerde hij, dat het méér dan alle andere dingen het „absolute landschap" tot onderwerp heeft De boom heeft daarin een aan zienlijk. overwicht. Soms zijn die landschappen meer ge observeerd, maar er zijn er ook bij. die uitdrukkelijk naar het expressieve nei gen, hetgeen dan met een zekere ver eenvoudiging van de vormen gepaard gaat. Vooral de tekeningen geven vaak een gemoedstoestand weer en tonen haar kracht in soms scherpe tegenstellingen: woestheid en ruigheid, naast intimiteit, welke vaak niet vrij is van ontroerende tederheid. Dr Hammacher besloot met een woord van gelukwens tot de kunstenares, die in gezelschap van mevrouw L. F. de Beaufort, aanwezig was. Marshall-ambassadeur Harriman in ons land „SCHITTERENDE VORDERINGEN IN EUROPA". De reizende ambassadeur voor hec Marshall-plan, Avereill Harriman, is gisteren van Kopenhagen met een spe ciaal vliegtuig van de United States Airlines op Schiphol gearriveerd. HU werd begroet door de Amerikaan se ambassadeur dr H. Baruch, door het hoofd van de Marshall-missie in Ne derland dr A. Valentine en enige an dere Amerikaanse hoogwaardigheidsbe kleders. Het gezelschap reed per auto van Schiphol naar Den Haag, waar de lunch gebruikt werd in Restaurant Royal. De heer Harriman is gast van de Ameri kaanse ambassadeur. Harriman heeft gisteravond in een radio-rede. welke hU hield er gele genheid van de herdenking van het feit, dat de hulp, overeenkomstig het plan-Marshall, thans gedurende een jaar is verleend, verklaard dat West- Europa „schitterende vorderingen" met zjjn herstel heeft gemaakt. HU bVacht Harriman hulde aan het „harde en intelligente werk, door rege ringen en volken der Westeuropese lan den verricht", waardoor in de afgelopen 12 maanden de productie In fabrieken, mUnen en op de landbouw-bedrijven, was gestegen. „Gedurende eeuwen werd Europa beheerst door neiging tot versplin tering, verdeeldheid en wantrouwen", verklaarde hg. „doch nu spannen ver tegenwoordigers van 19 afzonderlijke politieke eenheden zich gezamenlijk in, ten einde vereend te trachten hun economische levenspeil wederom te herstellen". x Kwart van lading uit de ..Katowice" gered SCHIP EN REST VAN LADING VERLOREN Personeel van de rederg' Doekscn. versterkt met een groot aantal losse arbeiders, is er in de loop van de laat ste weken in ;ps'.aaga ongtveo- het vierde deel van de '.«d'ng uk :et w:ak van de Poolse boot „Kalo.ace die in de orkaan van 1 Maart bil Ter schelling strandde te berger. CTca 7000 huiden en enige duizel zak jes looistof, te zamen voor pon waarde van om en nabU f 250.000 ziin voor de maatschappij, die de lad!ng verzeker de gered. De storm van de laatste dag" i heoft voortzetting det bergingswerkzaamhe den 'inmoBfihk gemaakt. Met het schln moet nu de rost der lading als verloren worden beschouwd.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1