Qp SAL ATA Katwijk aan Zee Minister In 'I Yeid bespreekt wederopbouw in Eerste Kamer DRIE LEVENS Ernstige teleurstelling over behandeling grenscorrecties Duitsland beseft niet wat bet Nederland aandeed r Met de camera in: Radio-programma Panda en de meester ontdekkings-reiziger 88ste Jaargang LEIDSCH DAGBLADVrijdag 1 April 1949 Tweede Blad No. 26657 Schuld meer dan 25 milliard Verschenen is het verlopig verslag van de commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer over het ontwerp van wet houdende „Bevoegdheid tot het tref fen van voorzieningen in verband met de verwezenliiking van bepaalde correcties in de Nederlands-Duitse grens. Hieraan ontlenen wij: Bij het afdelingsonderzoek van dit wetsontwerp wilde men van verschil lende zijden beschouwingen beginnen met het uiten van ernstige teleurstel ling over de gehele gang van zaken met betrekking tot het vraagstuk van wijziging van de grens tussen Neder land en Duitsland. Men herinnerde er aan. dat de Ne derlandse regering nog tildens de oorlog zich heeft voorbehouden aanspraken te doen gelden op vergoeding van de scha de, welke door de Duitse bezetting aan ons land is toegebracht en welke, zo be toogde de regering toen. althans voor een deel zou kunnen worden vergoed door afstand van grond. Aan geallieerde zijde vonden deze eisen der regering destijds een niet ongewillig oor. Inmiddels is de toestand belangrijk gewijzigd. Niet al leen heeft ons land nog steeds geen be vredigende toezeggingen in dit opzicht weten te verkrijgen, doch het heeft zelfs bijna 4 jaar moeten duren voordat over eenstemming werd bereikt omtrent en kele grenscorrecties van voorlopige aard. waaromtrent de regering verklaart, dat zij van zeer beperkte strekking en om vang zijn. Blijkbaar bestaat er niet alleen ln Duitsland geen besef van hetgeen dit land Nederland heeft aangedaan ge tuige het misbaar, waarmede de be richten omtrent de thans in uitzicht gestelde correcties van zeer geringe betekenis aldaar begroet zijn doch bestaat dit besef helaas evenmin in voldoende mate bij de landen, die West-Duitsland hebben bezet. Ware dit wel het geval, dan had men immers mogen verwachten, dat althans over de technische correcties, welke van Nederlandse zijde werden gevraagd, in een veel sneller tempo overeenstem ming zou zijn bereikt. Sommige leden, die deze teleurstel ling konden delen, verklaarden niette min. dat zij van de aanvang af voor ver gaande eisen op het gebied van grens wijziging weinig hadden gevoeld. Inwil liging van de oorspronkelijk van Neder landse zijde gestelde eisen zou hi. heb ben geleid tot een zodanige aantasting van de Duitse economie, dat Nederland zelf de zeer nadelige gevolgen daarvan op de duur zou hebben móeten ondgl- vinden. Andere leden konden zich met deze gedachtengang niet verenigen. Duits land. zo betoogden zij, heeft Neder land enorme schade berokkend. De re kening daarvan beloopt meer dan 25 milliard. Dat dit bedrag in zijn geheel zou worden voldaan, is volstrekt uit gesloten. Betaling van een deel der schade door middel van gebiedsafstand zou daarom alleszins redelijk zijn. Deze leden dachten daarbij in het bij zonder aan afstand van gebied, waarin kolenmijnen gelegen zijn. Voor de toe komst van ons volk, welke toekomst door de Duitse inval zo ernstig in gevaar is gebracht, achtten zij zulk een afstand van het grootste belang. Dat de bevol king uit een dergelijk gebied zou moe ten worden uitgedreven, achtten zij al lerminst noodzakelijk. Tegen dit laatste betoog werd van de zijde van tegenstanders van annexatie aangevoerd, dat aan de Nederlandse be hoefte aan steenkolen beter zou kunnen worden voldaan door aan Nederland voor geruime tijd rechten op de ontginning van mijnen in Duitsland toe te kennen dan door het gebied zelf naar Nederland te doen overgaan. Dat de regering de thans te verkrijgen correcties niet concreet aan de Staten- Generaal heeft voorgelegd, doch de vorm van een machtigingswet heeft gekozen, vond bij verscheidene leden weinig in stemming, Het vragen van een machti ging brengt mede. dat de Staten-Gene- raal voor een voldongen feit kunnen worden geplaatst. Wel moet binnen 6 maanden een wetsontwerp ter vervan ging van het te nemen besluit of de te nemen besluiten worden ingediend, doch het is zeer wel mogelijk, dat deze beslui ten dan inmiddels zodanige gevolgen hebben gehad, dat men praktisch niet meer terug kan. Andere leden zagen in de gevraagde machtiging een ontoelaatbare delegatie van wetgeving en achtten bovendien de termijn van 6 maanden, binnen welke een wetsontwerp ter vervanging van een besluit moet worden ingediend, veel te ruim. ZAL KAMER DE „LANDAAN WINST" ACCEPTEREN? Onze Haagse redacteur meldt nog: Gezien de geringe bijval, die de door de geallieerden voorgenomen kleine Duitse grenscorrecties hier te lande ondervinden, staat het nog niet vast, of onze volksvertegenwoordiging de voor Nederland bestemde „landaan- winst" zal accepteren. AANWIJZING VAN LAND DROSTEN. Intussen worden alle maatregelen ge nomen voor de overneming ln beheer, die op 23 April a.s. is bepaald, als de overeenkomst wordt geratificeerd. Er z\jn z.g. Landdrosten aangewezen, n.l. de heer H. Dassen voor de Limburgse grensstrookjes en de heer dr A. Blauwboer voor het stukje grond bü Elten (benoorden Lobith). De heer Dassen is Tweede Kamerlid, chef Ar beidsbemiddeling te Heerlen. De heer Blauwboer is secretaris van het open bare lichaam de Noord-Oostpoldcr. Beide zjjn doende, medewerkers voor hun komende taak aan te trekken. Butlinkamp nieuw soort hotel-exploitatie (Van onze parlementaire redacteur). Een tiental sprekers had in de Eerste Kamer het woord gevoerd over Weder opbouw en Volkshuisvesting, toen gister middag over vieren minister In 't Veld aan zfjn antwoord begon, Hij kon zich daarbij hoofdzakelijk bepalen tot 'n glo bale herhaling van zijn begrotingsverde diging in de Tweede Kamer. De minister constateerde aanmerke lijke ontspanning op de aannemlngs- markt, hetgeen o.m. tot uitdrukking komt in een daling der prijzen. Her overleg tussen regering en bedrijfsleven zal geregeld plaats hebben. Veel verwacht spr. van de door hem ingevoerde decentralisatie bij de Weder opbouw. De aan de verschillende pro vincies en gemeenten toegewezen volu mina zullen daardoor het nuttigst wor den besteed. Er zijn enige gemeenten, die zelf zwart bouwen, maar gelukkig vormen zij een schaarse uitzondering. Het aantal ambtenaren is door het geleidelijk afnemend werk men denke aan de Oorlogsschaderegeling van 7100 per 1 Januari 1948 gedaald tot 5161 per 1 Maart jJ. 416 ambtenaren zijn van het Rijk naar de dienst van lagere organen overgegaan. Maar al met al ls het ambtenarenkorps bü de We deropbouw toch met 1500 afgenomen. Dit proces zal zich nog wel doorzetten. Het Butlin-kamp te Zandvoort moet men zien als een soort industrie, waar door het vreemdelingenverkeer in ons land tot uitbreiding kan worden ge bracht. Het heeft niets met opvoeding te maken, doch is een nieuw soort ho telexploitatie. Men moet ook niet spre ken van minderwaardig vermaakt, al dus de minister. In Engeland treedt b v. in de Butlin-kampen ook het Lon- dens Philharmonisch Orkest op. „Zou men ook zoveel oppositie ge voerd hebben, als het ging om een ge woon hotel?", vroeg de heer In 't Veld. Men ls blijkbaar misleid door het woord „kamp". Over een eventuele invloed van het Atlantisch Pact op onze woningbouw evenals op onze hele begroting kan nie- FUSIE VAN AMERIKAANSE LUCHTVAART-MAATSCHAPPIJEN. (Speciale berichtgeving). De luchtvaartmaatschappij „Ameri can Overseas Airlines", welke een bu reau heeft te Amsterdam, zal zeer bin nenkort zulks in afwijking van vroe gere mededelingen deel gaan uitma ken van de Pan Am. Airlines, de groot ste maatschappij ter wereld. In concurrentie met de KLM zijn er dan ook via deze onderneming recht streekse luchtverbindingen van Amster dam met Australië en Indonesië, zij het dan dat de verbinding der Ameri kanen beduidend langer is dan die van de KLM. mand nog iets zeggen. In ieder geval zullen onze plannen voor 1949 er geen enkele verandering door ondergaan. De montagebouw is door de regering I in het zadel geholpen, wijl men zulk een onderneming niet zo maar kan be- I ginnen. Maar men dient goed te be grijpen, dat de montagebouw moet ko men op een kostenpeil, waarmee hij kan concurreren met de traditionele bouwe rij. In Engeland stelt men reeds deze eis. Verwacht wordt dat daardoor het aantal systemen, waarnaar men in En geland montagewoningen bouwt, v'an 30 zal slinken tot 4 of 5, hetgeen de rationalisatie en dus het kostenpeil ten goede zal komen. Hier in Nederland wil de minister vol gend jaar zover zijn. Dan moeten mon tagewoningen dus niet duurder zijn dan traditionele, normale woningen. Syste men, die zulks niet zullen kunnen bij houden, zullen dan moeten afvallen. Veel belangstelling heeft de minister voor de ..Limburgwoning", die belang rijk goedkoper is en ook minder devie zen eist dan de andere woningsoorten. Hij wil haar nu op kwaliteit en duur zaamheid bekijken. Hier vroeg spr. zijn rede te mogen af breken. Voortzetting Dinsdag a.s. VERBINDING DEN HAAG—ROTTER DAM VERBETERD. (Van onze Haagse redacteur). Gisteren is te Honsholredijk in het Westland het nieuwe gedeelte van de burgemeester Elsenweg in gebruik ge nomen, waardoor het snelverkeer tus sen Den Haag en Rotterdam door het Westland een aanzienlijke verbetering ondergaat en de Rijksweg Delft ontlast wordt. Ook voor de route naar Hoek van Holland betekent deze openstelling een grote verbetering. VERGADERING NED. FEDERATIE VAN SIGARENWINKELIERS VERENIGINGEN. Onder voorzitterschap van de heer J. F. Rummenie uit Amstelveen, verga derde de Ned. Federatie van Sigaren winkeliers-verenigingen te Amsterdam. 27 afdelingen waren aanwezig. Doel was „zich te beraden over het al of niet samengaan met de Ned. Bond van Si garenwinkeliers, dit vooral omdat het nimmer in de bedoeling van de Fede ratie heeft gelegen of zal liggen ver deeldheid te zaaien". Besloten werd nog eenmaal een po ging aan te wenden met het bestuur van de Ned. Bond tot overeenstemming te geraken. Zou ook deze poging falen, dan zo sprak de vergadering zich uit zal de Federatie op eigen weg voort gaan. Foto L.D./Van Vliet. „Ik zal U wel weten te vinden" Het Nederlandse en het Engelse volk hebben veel gemeen. Beide zijn groot geworden op de wereld zeeën. Beide kunnen bogen op grote „werken des vre- des", hoe bloedig eertijds die vredelievende missies ook waren. De handel van de Gou den Eeuw was geen kinder spel. Het goud van overzee en het goud der zee zelve moesten veelal in strijd worden veroverd, een strijd die ons telkenmale tegen over de Engelsen plaatste. Bij een dier hoogtepun ten beet Michiel de Ruyter de vijand toe: „Ik zal U wel weten te vinden", en tekenend voor de verbe tenheid van die strijd om de vrijheid ter zee waren de woorden, die tezelfder tijd de Engelse vlootvoogd sprak: „Ik zal U wel weten te vinden" Zo heeft Nederland zich een plaats verworven op zee. in een harde, open, eerlijke concurrentiestrijd. Zo handhaaft Holland die plaats op zee ook nu. Wie in deze dagen, in de herboren voorjaarszon, naar de binnenhaven van Kat wijk aan Zee trekt, die ziet daar honderden nijvere handen aan het werk om de wapenen te smeden, waarmede thans de strijd wordt voortgezet, een strijd om een eigen bestaan te handhaven en om te tonen, dat Holland Holland blijft. De wapens zijn geen ka nonnen meer. maar vissers boten. die de zee op trek ken en vooral in de ko rrende' tijd daar het goud der zee „wel zullen weten te vinden". Terwijl dan binnenkort de harde knuisten van de Katwijkers ergens tussen Holland en Engeland, er gens aan de Noorse kust, ergens ln de IJslandse wa teren het bestaansrecht van deze zo bü uitstek zeeva rende gemeenschap van Katwijk verdedigen, strijdt Katwijk-aan-de-wal voor het behoud van het wa penarsenaal. Die strijd aan de wal is de strijd om een eigen ha ven. Die strijd kan slechts ge wonnen worden door de durf. waarmede Holland de zee veroverde. Die strijd gaat tegen de kleine beden kingen. risico's, de bezwa ren. Tegen de bevreesden, die door hun aarzelen de Katwijkse vissersgemeen schap dreigen te laten ver kommeren. Dat weet de Katwijker. En zoals hij nu zegt. in zijn binnenhaven, „Ik zal U wel weten te vinden" tegen de zee, die haar rijkdom zal moeten afstaan, zo zegt de Katwijker „Ik zal U wel weten te vinden" tegen de bevreesden. die hem een poort naar het zilte nat willen onthouden. Katwijk MOKT zijn zee haven krijgen! BONVRIJE SIGARETTEN MET TOESI.AG VOOR KONINGIN JULIAN A-FONDS. Kleurige affiches in sigarenwinkels sporen van heden af rokend Nederland aan tot het kopen van bonvrije siga retten met toeslag voor het Koningin Julianafonds. Dit- fonds is ingesteld ter bevordering van het maatschappelijk werk ln ons land. De toeslag op bonvrije Griekse, Turk se en Egyptische importsigaretten zal een dubbeltje bedragen. Van Ameri kaanse sigaretten zal het fonds een gul den toeslag blijven trekken GEEN HONDEN ZONDER TOEZICHT. Het hoofdbestuur van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren vestigt er de aandacht op. dat het aantal honden dat dagelijks op de verkeerswegen wordt overreden, belangrijk toeneemt. Met het oog daarop verzoekt dierenbescherming nogmaals aan eigenaren van viervoeters de dieren niet zonder toezicht de straat op te sturen, maar ze zoveel mogelijk onder appèl te houden. OPENING CONGRES DER LAGE LANDEN. In tegenwoordigheid van o.a. de mi nister van O., K en W„ prof. dr F. J. DE LAATSTE DAG VAN SAPPEMEER Gisteravond, aan de vooravond van de officiële samenvoeging van de gemeen - Th. Rutten. heeft de rector-magnificus Jen Hoogezand en Sappemeer is m een der Amsterdamse universiteit, prof. dr bijzondere vergadering van de H. R. Hoetlnk. gistermiddag ln de aula meme gemeenteraad de heer A. W. van het Universiteitsgebouw te Amster dam het Congres der Lago Landen, ge organiseerd door de Ned. Studentenraad, geopend. Prof. Hoetink, ingeleid door de prae- Stronkhorst, sedert 2 Januari 1946 waar nemend burgemeester van Sappemeer, gehuldigd. Er werden geschenken aange boden en bekend gemaakt, dat de heer G. Boer, oudste raadslid der gemeente nul. rrucwxiK., ïngeieia aoor ae prae- x-- r ses van de Studentenraad de heer J. Sappemeer, benoemd was jot Ridder 1 ae orde van Oranje Nassau. Drljber, wees op het grote belang van de eenheid van taal als basis voor samenwerking in alle opzichten. De directeurTgeneraal van het Hoger Onderwijs in België sprak namens de Belgische minister van Openbaar On derwijs, die meende dat de samenwer king tussen België en Nederland zeker slagen zal, omdat wetenschap, kunst en mensenliefde geen grenzen kennen. Ook van de zijde der studenten, Bel gische en Nederlandse, werd het. .woord gevoerd Duyv FEUILLETON door DAVID GARTH 41) Hij leunde op zijn gemak adhterover. „Waar ga je eigenlijk heen?" Gedurende enige ogenblikken bewaar de zij het stilzwijgen. „Onder ons gezegd, Bill, ik weet het niet," zei zij impulsief. „Niet naar West-Indiëdat zei ik alleen maar. Maar ik moet ergens heen om iets met mezelf -eens te worden. Ik móét," voeg de zij er gespannen aan toe. „Je zorgt goed voor jezelf, hè?" zei (hij. „Dat zal ik. Ik heb geld genoeg, dank zij het feit, dat Jock er op stond die royalties met mij te delen. Oh." Zij drukte haar ene hand even stijf op haar ogen. „Neen, laat maar, Bill. Ik ben er zo wel overheen. Het is alleen maar, dat hij zo fijn voor mij geweest is, en ik.... ik heb Bill bekeek haar lang en aandachtig. „Weet je, wat ik denk? Neen, na tuurlijk niet, want je kunt niet iemands gedachten lezen. Of ben je soms wel een gedachtenlezer?" vroeg hij plotse ling. „Want als je dat wel bent: wat denk je er dan van?" Zij nam haar hand van haar ogen weg en keek hem verbaasd aan! „Waarvan?" Bill wees met zijn duim op zijn borst. „Kijk eens hier. Ik werk het gehele jaar hard, om wiskunde te onderwijzen in de beroemde school, die een sieraad voor deze stad is. En wat doe ik nu? In mijn zeer geliefde vacantie hang ik 'hier nog rond. Waarom? Om Jou er gens heen te zien trekken waarheen weet je niet fluitend om de moed er in te houden." „Maar Bill, je wilde met Jook golf spelen „Ja, zeker, dat was één deel er van, n.l. dat Jock in de buurt zou zijn. Maar een andere reden was, dat ik dat meisje Dawson erg graag mocht." Hij sloeg zijn handen om zijn ene knie heen. „Het kan me niet schelen, dat een meisje verliefd is op een andere man, als zij zo verstandig is, het te laten uitbran den, als zij ziet, dat er nooit iets van komen kan. En. van dat punt uitgaan de, zou ik er op willen wijzen, dat ik eveneens leraar ben op de Brenton School en dat ik hier zal zijn geduren de de gehele tijd, dat jij hier en daar rondzwerft!" Hij grinnikte even. „Ik wou, dat je gauw terugkwam naar Brenton." „Dat zou je niet willen. Bill," zei zij langzaam, „als je eens wist, wat een verschrikkelijke leugenaarster ik ge weest ben." De koplichten van de trein kwamen in de verte de bocht om. „Kom, kom," zei Bill Armstrong. „Misschien moet je een pak voor je broek hebben. Missohien ook niet. Maar op de lange duur, dame, ben Je alles zins acceptabel. Nu moet je dit goed onthouden. Het is niet nodig, dat je ergens anders tracht opnieuw te begin nen. Dat heb je hier gedaan en dat moet je niet weggooien. Zie maar eens gauw de gedachte in je hoofd te krij gen, dat je plaats hier nog altijd voor je open is en dat ik blij zal zijn, je te rug te zien." De trein kwam met groot geraas na derbij en werd met een ruk tot staan gebracht. Een conducteur stapte uit. „Trein voor New York!" schreeuwde hij. „Instappen!" Treinen steppen niet lang in Brenton. Bill zette haar koffers in de coupé en bleef toen op de onderste tree staan, terwijl hij haar strak aankeek. „Denk er om!" zei hij. „Kom gauw terugnaar Brenton. Naar mij. Dat zul je toch doen, nietwaar, Constance?" En plotseling was die lange jonge man, die daar onder haar op de tree plank stond, iemand, die zi) heel graag mocht. Hij was voor haar een licht voor het venster.... iets dat misschien helderder en sterker zou gaan branden tegen de donkere onzekerheid, die daar voor haar lag. Zij bukte zich en stak hem de hand toe. ,Jk zal terugkomen, Bill!" En de rest werd verdoofd door het spannende momenten in een huis in de gefluit van de locomotief. West Fifties VOOR ZATERDAG 2 APRIL. Hilversum I (301 M.) VARA 7.00: nieuws; 7 15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.pl.; 8.00: nieuws; 8.15; socialistisch .strijdlied; 818: selecties (gr.pl.); 9.00: Chicago Symphonle Orkest; VPRO 10.U0: Tydeiyk uitgeschakeld". Spr. de heer A. I J. van Leusen, arts ;10.05: morgenwijding door ds F. Oort, Ned. Herv. pree. te Naar- den; VARA 10.20: radlofeuilleton; 10.35: 1 voor de arbeiders ln de contlnu-bedry- I ven; 11.35: Héléne Ludolph, sopraan; Rutger Schoute. plano; 12.00: Accordeoia; 12.30: mededelingen land. en tuinbouw; 12.33. Clro Rlmac's Rumba-orkest; 1.00: voor de strijdkrachten; 1.30: The Ram blers; 2.00: het Nederlandse lied; 2.20: Amsterdamse Polltiekapel; 3.00: blerep- praatle, 3.25: Omroep-Kamerorke6t olv. Maurlts van den Berg; 4.10: Het Econo misch Congres van het N.V.V.; 4.25; pia- ..Bon voyage!" riep de directeur hem pinr-eii™ hipf v.ü vw v,™™ v, n°-duo André de Raaff en Jacq. Schutte; achterna Bon vovaee! Goede reLs! Plotseling hief hh het hoofd cp. Er. 4.45; sportpraatje; 5.00: schyvenschouw; 1 werd zachtjes geklopt. Hij opende de 5.30 om en nabij dc twintig; ö.OO nieuws; Jook liep het terrein van de school deur en stond tegenover de kleindoch- 6.15; Westeuropees commentaar; over naar Bill's huisje en voelde zich helemaal niet in de stemming, om op reis te gaan. Alles scheen zo gedesor ganiseerd. Zie eens naar die Connie, die daar maar plotseling naar West- Indië vertrokbeng! Zonder meer. In zijn eigen kwartier terug, begon hii zijn bagage verder te pakken. Plot seling bleef hij staan met een armvol overhemden boven een open koffer. Als hij zich maar niet al die prettige dingen over haar herinnerde die be toverende indruk van diep ge-voel en warme oprechtheid, toen zij bij de over dracht van de bibliotheek over haar vader sprak die snelle besliste nei ging. om terug te vechten, die zij zo moedig getoond had gedurende de meer ter van de cude Nathaniël Carsden. De schok van de verrassing deed hem bij na sprakeloos blijven staan. Het was natuurlijk maa-r verbeelding. „Hallo, Jock," zei de verbeelding op zachte toon. „Fontaine!" riep hij uit. „Ik maar kom binnen, alsjeblieft. Kom binnen!" Voor het ogenblik kon hij niets an ders bedenken, als haar verzoeken, om te gaan zitten. Fontaine gaf hier gevolg aan door op de armleuning van een stoel te gaan zitten en keek hem scherp aan. .Ik weet alles. Jookalles, wat er met je gebeurd is." „Oh." zei Jook. „Ja „Ik heb gehoord, d-at Je morgen weg gaat. Doedoe dat niet." Jock schrok even, „Doe dat niet?" herhaalde hij. „Maar waarom, Fon taine." „Er is iets beters voor j-e dan dat, Jock." i Jook keek haar een beetje verward j aan. Natuurlijk kon er wel iets beters zijn, dan naar het buitenland te gaan met 'n grote regeringscommissie, maar ta"; 4.30r de schoonheid Vaahet "GrVgó- I hij kon zich toch»niet zo gauw beden- rlaans; 5 00: de Wigwam; 6.00: roportaee 'ken, op welke manier hij eventjes een hockey-wedstrijd Nederland-België; 6 15: i nieuwe carrière kon beginnen. Guus Jansen .plano; 6.30- Journalistiek u tt I weekoverzicht; 6.45: Blng Grosby, zang: Het meisje ging voort: „Het meet 1 7.00: nieuws; 7.15: actualiteiten; 7 25: 6.30: voor de strijdkrachten; 7.00: artistieke staalkaart; 7.30: de grote wereld komt ln onze huiskamer; 7.45: voor de Nederlan ders in Duitsland; 8.00: nieuws; 8.05: dingen van de dag; 8.12: VARA-Varla; 8.15: Weense operett-e-klanken; 9.00: so cialistische commentaar: 9.15: tussen Ot en Slen en Sartre": 10.15: Vlndobona Schrammel'n; 10.40: Cor Steyn. orgel; 11.00: nieuws; 11.15: 6port: biljarten; 11.25: Sfeer en rhythme; 11.50' Mario Lo- renzl; 12.00: sluiting. Hilversum II (415 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: Concerto Grosso ln F gr. top. 6 No. 2. Handel; 7 30: Maria ter ere; 7.45: morgengebed; 8.00: nieuws; 8.15 pluk de dag; 9.00: voor de vrouw; 9.05: planotrio; 9.30: waterstanden; 9.35 Bran- denburgs Concert; 10.00. klein, klein kleutertje 10.15: muziek houdt fit!; 11.00: De Zonnebloem; 11.45: schoolradio; 12.15: muzikale melange; 12.30: mede delingen voor land- en tuinbouw; 12.33: Magyarl Icre; 12.55: zonnefljzer; 1.00: nieuws; 1.20: Promenade concert; 1.50: film en toneel; 2.10: Tony Murena en zijn orkest; 2.20: Engelse les voor beginners; 2.40: Morton Gould en z(Jn orkest; 2.50: boekennieuws; 3.00: Felix Mendelssohn: 3.10: naar het wonderland der muziek; 3.30: „De Zaankanters"; 4.00- de sociale gosltle van de musici en artlstcn; 4 10: et Haags Kamermuzlekgezelschap Ro- je hard vallen, om hier geen les meer te geven." „Ja," stemde hij toe, „dat doet het in zekere zin óok. Ik bedoel, ik zal deze plaats tot op zekere hoogte mis- Park Lane Serenade; 7.50 vreugd ln veel gezinnen; 8.00: nieuws; 8.05: de gewone man; 8.12: Impromptu in B gr. t. öp 142 No. 3. Schubert; 8.20: lichtbaken; 8 45: de stem van de week; 9 00: negen helt de klok: 9.45: voetbal-theorie; wedstrijd 27). „Nu wil ik er het mijne van heb ben!" dacht Panda. „Die Bey is geen Bey maar een wassen popdus wie weet wat dat caponiet dan wel niet is! Ik neem een stukje en ik ga er mee naar een knap iemand die weet of capo niet caponiet is! Zo gedacht, zo gedaan. Hij nam vlug een stukje van de tafel en keek om zich heen. Bij de deur stond Joris nog toe spraken te houden tegen de deurwaar ders, maar hij scheen al op weg naar binnen te zijn. „Laaft uw gretige zielen aan het verachtelijk goud!" sprak hij nog. „Wanneer het u een genoegen doet, laat het mij onverschilligen met die woorden deed hij een pas achteruit om de deur te sluiten. „Nu moet ik op schieten!" dacht Pandaen meteen sprong hij over de vensterbank en door het raam en zo op de brandladder, die onder dat raam doorliep. „Ik ga naar een geleerd persoon!" dacht hij nog eens, maar toen schoot het hem te bin nen, dat een geleerd persoon het mis schien vreemd zou vinden, wanneer hij met zijn picolo-petje op naar binnen kwam en dus zette hij dat petje toen maar af en hing het aan een muur haak, om het later weer terug te kun nen vinden. En toen ging h(j de brand ladder af, om zo ongemerkt buiten te komen sen, maarHij zweeg. „Kijk eens ln spelregelkennis; 10.OOweekend" se hier. Fontaine, wat heeft dit allemaal I renade: 10-30: wjj lulden de Zondag ln!. t« betekenen. Het ls net, of je mede- c°nc«rtse»ouw Or- Hjden met mij hebt." kest' 120°' "ultln«- „Dat heb ik ook, Jock," zei zij. „Ik weet, hoe jij je veelt. Alles gaat tege lijk scheef. Maar weet Je niet meer, wat je me eens gezegd hebt? Je racet starten van het punt, waar je je be vindt. En," zei zij beslist, „je heengaan hier is een sta-p terug; niet vooruit." „Hoe bedoel je dat Fontaine," zei hij. „Ik begrijp je niet." (Slot volgt) AGENDA Gerecht 10: Humanistisch Verbond. Spr. drs I. Vyibrlef, 10.30 uur voorm. MAANDAG: Stadszaal: Plano-avoad Cor de Groot vur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5