DRIE LEVENS Assense Lucrezia Borgia probeerde liaar man te doden Beurs van Amsterdam Radio-programma MAANDAG 28 MAART Ds G. J. Sirks benoemd tot hoogleraar ALS OPVOLGER VAN PROF. Dr G. J. HEERING. Sn de Zaterdag te Amsterdam gehou- den buitengewone algemene vergadering van de Rem. Broederschap is benoemd tot hoogleraar aan het Seminarium der Broederschap te Leiden ds G. J. Sirks, Rem. Geref. pred. te A'dam, zulks in j de vacature ontstaan door het aftreden om redenen van leeftijd van prof. dr G. J. Heering. De nieuwe hoogleraar, die op het twee tal stond met dr H. J. Heering te 's-Gra- venhage, werd in 1887 te Rotterdam ge boren en werd in 1912 propenent. Na i een jaar hulpprediker te zijn geweest te 1 Doesburg, werd hil in 1914 predikant te Dordrecht. In 1919 vertrok hij naar j 's-Gravenhage en in 1931 verbond hij zich aan de gemeentp van Amsterdam. Sinds de oprichting is ds Sirks een voor aanstaand mede-arbeider in het werk I van de vereniging „Woodbrookers in Hol land" en in de door haar uitgegeven pe riodieken „Omhoog" en „Barchem-bla- den" heeft hij vele waardevolle bijdra gen geschreven. Bekend is zijn opstel in ..Omhoog" over „Analyse en synthese". De essay is ziin kracht. Een groot en theologisch werk is van ziin hand niet verschenen In de Rem. Broederschap is hii een der vooraanstaande predikan- t?n die krachtens zijn aard sterk lei dinggevend is. Op liturgisch gebied, de <:°schiedenis der Broederschap, in het bijzonder die van het Seminarium heeft hii voor zijn kerkgenootschaD belangrij ke bijdragen geleverd. Sedert vele jaren maakt hij deel uit van het curatorium van het Seminarium De laatste jaren heeft hij op eigen wijze Bijbelstudie ver richt, waarvan zowel de lezers van het Rem weekblad als de luisteraars naar de uitzendingen van de VP.RO. vrucht hebben genoten. Ds Sirks heeft een sterk analytische geest, die tast naar de ach tergronden van de werkelijkheid en de levensverschijnselen. Tegelijk is hii een zaeker naar svnthese en dat is een der op de voorgrond tredende stre vingen in zijn denken en levenshouding. Het probleem van de cultuur houdt hem sterk bezicr en hii werpt daaron vaak ver rassend licht. Onder ziin' collega's is ds Sirks een man van gezag, zowel door de wijze waarop hij de kern van een pro bleem kenbaar maakt, als door zijn rijke ervaring. Voor het aloude Rem. Seminarium zal prof. Sirks een leider ziin. die aan zijn studenten veel schenken zal uit de rijk dom van zijn geest en ziin bezonnen vroomheid. „ONS GRUNNEGERLAAND". Zaterdagavond waren de Leidse Gro ningers in de Harmonie bijeen. In zijn openingswoord merkte de voor zitter op. dat het bestuur alle reden tot tevredenheid heeft, er is 'n regelmatige toeneming van het getal leden, de avon den worden goed bezocht en de sfeer is nauwelijks voor verbetering vatbaar: men voelt zich Groninger onder Gro ningers! Deze avond stond in het teken van .de Puutholder"" (penningmeester), niet omdat deze een aanslag pleegde op de beurzen der leden maar omdat de twee één-acters en het fragment uit een blij- SDel in drie bedrijven, welke door de eigen toneelclub voor het voetlicht wer den gebracht, alle van de hand van de penningmeester, de heer Van Kluijve, waren. Deze „eerstelingen" van de nieuwe schrijver vonden, mede door de goede vertolking, veel waardering. Hierbij be denken wil. dat verschillende „tonelis ten" debuteerden en het beschikbare „toneel" zich voor opvoeringen als deze al heel slecht leent. Schrijver en spe lers oogstten een dankbaar applaus en een hartelijk woord van dank. Het zangkoor kon door ziekte van de dirigent de heer Riks niet optreden: de ^Zangliester" zullen echter in de gele genheid worden gesteld medewerking te verlenen aan de op 23 April in de Burcht te houden slot-avond, wanneer de Delft- se Groningers hier een Gronings toneel stuk zullen opvoeren. Na afloop van het progTamma bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Professor Emilio Garcia Gomez, hoogleraar in de Islamietische weten schappen aan de faculteit voor phlloso- Dhie en letteren van de Universiteit te Madrid, zal binnenkort een bezoek bren gen aan de Leidse Universiteit als gast van de Koninklijke Nederlandse Acade mie voor Wetenschappen. Uitbreiding Electriciteitscentrale IN HET KADER VAN DE PLANNEN „ELECTRICITEITSBEDRIJF ZUID HOLLAND". Tijdens een Zaterdagochtend op de Sted. Lichtfabrieken gehouden huldi gingssamenkomst van drie jubilaris sen heeft de directeur, ir Y. Ykema, enkele mededelingen gedaan over een vermoedelijke uitbreiding van de Electriciteitscentrale, zulks in het ka der van de plannen van het Elcctrici- teitsbedrijf Zuid-Holland, waarin ook l.elden een belangrijk aandeel zal hebben. Volgens spreker ligt het in de bedoe ling om de oude centrale zeer binnen kort uit te breiden met een nieuwe ma chine van 30.000 K W., waarvoor een moderne ketelinstallatie zal worden ge bouwd. Voorts moet het niet uitgesloten worden geacht, dat binnen afzienbare tijd een beslissing zal moeten worden genomen over de plaatsing van nog een dergelijke installatie, terwijl aan het einde van dit jaar eveneens enige be langrijke beslissingen moeten worden genomen. In het stadium, waarin de besprekingen zich thans bevinden, kon :r Ykema hierover geen nadere mede delingen doen.^ Indien al deze plannen zullen worden uitgevoerd, betekent dit een belang rijke wijziging in de huidige electrici teitscentrale. Zo zullen o.a. de oude machinekamers en ketelinstallaties moeten verdwijnen, terwijl ook enkele lokalen van de Gasfabriek zullen wor den afgebroken. Bovendien is te ver wachten, dat door al deze wijzigingen de kolenaanvoer een grotere omvang zal aannemen. HULDIGING VAN 3 JUBILARISSEN. In de Sted. Lichtfabrieken. De Stedelijke Lichtfabrieken waren Zaterdagochtend wederom het toneel van een hartelijke huldiging, welke dit maal de heren J. J. Vijlbrief, hulp monteur, W. Blok, machinist en C. J. Klepke, kraandrijver gold. De jubilaris sen, die tevoren reeds met hun familie in de directiekamer waren omvangen, werden in de can tine van dit bedrijf allereerst toegesproken door wethouder D. v. d. Kwaak, die o.m. wees op de trouwe plichtsvervulling en gro'.e opge wektheid, waarmede zij nu al 25 jaar de gemeenschap hebben gediend. Naast de gelukwensen van het gemeentebestuur, bood spreker aan ieder der jubilarissen een enveloppe met inhoud aan. Ir Y. Ykema, releveerde in 't kort de werk zaamheden der jubilarissen, die allen in de centrale zyn begonnen en later een afzonderlijke plaais in het bedrijf hebben gevonden. Nadat ook dr ir P. Fehmers nog zijn waardering had uit gesproken, heeft de heer Snel namens de personeelsvereniging de gelukwensen uitgesproken, welke hij vergezeld deed gaan met de aanbieding van enige fraaie cadeaux. Aan de dames werd een bloemetje overhandigd. Ten slotte voer den nog het woord de heren C. van Goor en H. Barg, die in het bijzonder herinnerden aan de prettige samenwer king met de jubilarissen, 't Laat zich begrijpen, dat een dankwoord volgde. E.H.B.O.-WEDSTRIJDEN. Zaterdag hield de Kring Leiden van de Ned. Ver. E.H.B.O. ziin tweede voor- wedstrijd tot aanwijzing van de twee ploegen voor de districts-wedstrijd van Zuid-Holland. In totaal konden 180 punten behaald worden. De uitslag was: Voorschoten I 149 pnt.; Voorschoten II 147 pnt.; Lisse 122 pnt.; Lelden 122 pnt.; Oegstgeest 121 pntOegstgeest II 117 pnt. en Rijnsburg 114 pnt. In de eerste voorwedstrijd, die op 29 Januari werd gehouden, was Voorscho ten II met 129 pnt. tweede en Voor schoten I met 118 pnt. vierde. Beide ploegen uit Voorschoten haal den hun achterstand dus volledig in en ziin daarmede aangewezen om de eer van de Kring Leiden hoog te houden op de districts-weds trilden in Dordrecht op 7 Mei a-s. KAPPERSBEDIENDENCONCOURS Gisteren vond in Den Haag de finale plaats van het door de Bedriifs Un\e voor het kappersvak georganiseerde kampioenschap voor de dames- en he renkappersbedienden. Onzp stadgenoot, de heer B Plu wist hierbij beslag te leggen op de eerste prijs in de afdeling herenkappen. Woningbouwver. Ons Belang TOEWIJZING DER 103 WONINGEN. Vrijdagavond waren de twee* zalen van het gebouw „Prediker" weer vol leden van bovengenoemde vereniging, toen de voorzitter, de heer J. Gerritsen, de uit gestelde vergadering voor het toewijzen der 103 woningen van plan Noord (Julianastraat en omgeving) met een woord van welkom opende Hij wees er op dat velen vol spanning afwachten of hun het geluk ten deel zal vallen een woning te zien toegewezen, waardoor zij verlost zouden worden van de hoogst onaangename omstandigheden waaron der zij nu „wonen". Het speet het be stuur zeer te moeten mededelen, dat de afgekomen huurprijzen voor de meeste leden te hoog zullen zijn en hij waar schuwde de leden er voor goed te over wegen wat zij doen opdat zij later niet in financiële moeilijkheden zouden ge raken. Toen hij daarop de huurprijzen bekend maakte, liet deze mededeling niet na op de aanwezigen een grote in druk te maken, wat zich uitte door ru moerig onderling gemopper, waaraan de voorzitter door hamerslagen een einde trachtte te maken. Er werden huurprij zen genoemd vanf. 5.40 tot f. 9.20, al naar gelang de grootte van de wonin gen. Dat dit voor vele aanwezigen een grote teleurstelling was, begreep het be stuur volkomen en het zal trachten, zo enigszins mogelijk, daarin nog enige ver andering ten goede te brengen, hoewel er niet veel verwachtingen van worden gekoesterd. Toegegeven moest worden, dat deze huren te hoog zijn voor de meeste leden van de vereniging, doch momenteel is daaraan niets te veran deren. Laten we hopen, dat de toekomst enige huurverlaging voor dit plan moge breng;n, aldus de voorzitter! Hierna werd overgegaan tot het toewij zing van de nieuwe en de door opschui ving vrij komende oude woningen. Dat dit geen gemakkelijke taak was. gezien de voorwaarden waaronder toegewezen moet worden, laat zich begrijpen. Een en ander had echter een zeer ordelijk verloop en voorzitter Gerritsen wist de leiding strak in handen te houden. Dat het nemen van een woning yoor velen een zwaar offer betekende en an deren van het huren van een woning, onder die omstandigheden, moesten af zien, valt niet te verwonderen! Het was bijna middernacht toen de voorzitter de vergadering die voor de een blijde verrassing en voor een ander een grote teleurstelling bracht, kon slui ten. K. EN O. Dr v. d. Sleen over Canada. Voor Canada bestaat een enorme be langstelling in Nederland. Ook in Lei den. Dat bleek Zaterdagmiddag wel zeer duidelijk, toen -de kleine Stadszaal wel haast te klein was om alle K. en O - leden t; bevatten, die kwamen luiste ren naar hetgeen dr W. G. N. v. d. Sleen uit Amsterdam te vertellen laad over het grote en mooie land, dat hij verschillende malen doorkruiste. Het was de eerste, schone Lente-Za terdag, maar de bekoriii'g van het verre Canada was sterker dan het lokkende zonnetje. Die belangstelling voor Cana-da heeft een goede grond, want de Cana dezen hebben voor de vrijheid van ons land gevochten, ze hebben ons na de bevrijding weer op gang geholpen en zij hebben vele harten veroverd. Er zijn thans niet minder dan 7000 Nederland se bruidjes in Canada. Spr. heeft eg enige tientallen opgezocht en bevonden, dat zij het best maakten. De Canadazen zelf appreciëren ze ten zeerste: zij heb ben iets uit het oude Europa meege bracht, waaraan men in Canada niet te veel heeft: zij hebben Europa's tradi tie en cultuur meegebracht. Er wonen op het ogenblik circa 250.000 Nederlan ders in Canada. Zij zyn er welkom en de Hollandse arbeidskrachten zijn zeer gezocht. Er is daar nog genoeg ruimte voor duizenden immigrantèn, doch voor lopig alleen in de agrarische sector. Men dient er eerst te beginnen als arbeider, doch voor degenen, die sparen kunnen, is er na betrekkelijk korte tijd volop ge legenheid om een eigen bedrijf te ko pen. Hoe het er in Canada toe gaat, hoe Hollandse families het maken, hoe het land met zijn grote vlakten, bergen en steden er uit ziet, liet spr. zien aan de hand van talrijke foto's en een tweetal door hem tijdens zijn reizen opgeno men films. Vooral de tweede film een kleurenfilm met zijn natuurop namen en zijn bont uitgedoste Indianen, vond algemeen bewondering. Een prach tig en rijk land met grote mogelijkhe den, waar de romantiek der prairiën nog niet geheel is uitgestorven. Dr v. d. Sleen heeft een prettige ver teltrant en wist uit zijn rijke ervarin gen van alles te vertellen van land en volk ran Canada. PERSONEELSVERENIGING KON. NED. GROFSMEDERIJ. Vereniging heeft thans 600 leden. Het was niet alleen ,het enthousiasme van de 600 leden een aantal, dat volgens voorzitter v. d. Voort nog niet eerder werd bereikt dat de perso- neelsavond van de Kon. Ned. Grofsme derij Zaterdag in de bijna geheel ge vulde Stadsgehoorzaal zo uitstekend deed slagen, vooral ook het door eigen krachten verzorgde programma was hier voor een belangrijk deel debet aan. Met de directeur, ir M. C. de Jong, waren hier tevens de personeelsstaf en afgevaardigden van de Martha-stich- tmg te Alphen aan den Rijn, het Kin derhuis Voordorp te Leiderdorp en van enige zusterverenigingen aanwezig. De voorzitter, de heer v. d. Voort, die een ■kort inleidend woord sprak, heette al len welkom, waarna hij een overzicht gaf van hét werk der vereniging, welke thans weer een excursie naar de Jaar beurs en de firma Stork in Hengelo cp het programma heeft staan. In aan sluiting hierep spoorde spreker de be drijf sgenoten aan cm zich geheel te geven aan hun taak. Slechts dan zal K.N.G. haar positie in het Nederlandse bedrijfsleven kunnen handhaven, aldus spreker. Na een vlotte opening, ondersteund door „The Metal Players", de eerst kortgeleden gevormde band van K.N.G., volgde een vrolijk programma van sket ches. acrobatiek, zang en dans, waar mede men zich uitstekend amuseerde. Extra geëngageerd was het Xylophoon- duo Diana and Daranti, dat eveneens veel succes boekte. De conferencier, John Lightfoot, ook al een kracht voortgekomen uit eigen bedrijf, laste met een leutig praatje de verschillende nummers aan elkaar, 't Was reeds laat toen een geanimeerd bal o.l.v. de heer Nieboer en met medewerking van Ho- ferJks Melody Makers een einde bracht aan een avond van vrolijke ontspan ning, waartoe ook de gepensionneerden waren uitgenodigd. LEIDSE SPAARBANK. Bevredigende ontwikkeling in 1948. Aan het jaarverslag over 1948 van de Leidse Spaarbank (opgericht 16 Octo ber 1818) ontlenen wy, dat de ontwik keling in dat jaar tot tevredenheid stemde. De teruggang van 't inleggers tegoed bleef beperkt tot f. 300.000, ter wijl het aantal kleinere inlagen weer steeg. De afhaalaienst bleef zich in gloeiende belangstelling verheugen. De indruk bestaat, dat in toenemende mate van de diensten der spaarbank gebruik wordt- gemaakt voor het z.g. doelsparen op korte termijn, ten einde tot aan schaffing van de duurdere verbrulksar- tikelen te kunnen geraken. In deze richting liggen ongetwijfeld goede kan sen voor de ontwikkeling van het spaar bankwezen in de naaste toekomst, zulks te meer, nu als gevolg van de duurte en de verbeterde sociale voorzieningen de zorg voor de oude dag min of nieer uit het gezichtsveld is geraakt. Hoewel minder opvallend, viel even eens een stijging van de grotere inla gen waar te nemen. De exploitatie-rekening gaf een over schot van f. 81.328,93, welk bedrag, te zamen met de rente van de Belegde Re serve ad f. 40.032,52, werd toegevoegd aan de algemene reserve. De gezamenlijke reserves bedroegen per 31 December f. 2,162.438,18, uitma kende 14,81% van het inleggerstegoed. De omzet is niet onaanzienlijk geste gen. Er werd rond f 4,9 millioen Inge legd tegen f4.millioen in 1947. De terugbetalingen bedroegen f. 5,2 mil lioen tegen f,4;3 millioen in het vorig jaar. Het totale aantal behandelde pos ten steeg van 60.000 tot 85.000. Het inleggers tegoed bedraagt thans ruim f. 14.600.000. De afhaaldienst droeg het meest tot de stijging van het postaantal by. Het aantal deelnemers steeg van 2.000 tot 3.000 en het aantal stortingen van 75.000 tot 130.000. Het schoolsparen is thans ingevoerd op 5 scholen. De vraag naar metalen spaarbusjes hield aan. ook na de uitgifte van een nieuwe serie van 300 stuks. De verbouwing van het kantoorgebouw betekende éen grote verbetering. Na vergif was gas aan de beurt (Speciale berichtgeving) In 1946 huwde de toen 40-jarige vrouw T. E. met een zekere D. te Assen. De verstandhouding liet niets te wensen over. totdat de man in liet voorjaar 1947 langdurig ziek werd. De vrouw besloot zich van de zieke man te ontdoen door vergif in een beker melk te mengen. Deze eerste poging (er zouden later nog meer volgen) mislukte evenwel, doordat de man 'n onaangename smaak proefde. Een weck later probeerde zij het voor een tweede keer. Zij mengde toen vergif in zijn medicijnen, maar D. ontdekte ook dit. Toen de vrouw bleek, dat zij als gif mengster faalde, trachtte zij met ande re middelen haai man van 't leven te beroven, waarvoor zy met veel scherp zinnigheid een plan uitbroelde. In een nacht, toen haar man sliep, sloop zij de kamer binnen, sloot het openstaande raam en na er zich van overtuigd te hebben, dat er voldoende gasmuntcn in de meter waren, zette zij de kraan van de gaslamp open en sloot de kamer zorgvuldig af. In een ander vertrek wachtte zij kalm en onbewogen op de dood van haar man. Deze derde poging had echter ook geen succtó. De man werd tijdig wakker en sloot de gastoevoer af. Vermoedelijk was dit drama geëin digd met de dood Van D.. wanneer zijn ziekbed het niet noodzakelijk had ge maakt dat hij elders werd verpleegd, waardoor de vrouw geen gelegenheid meer kreeg haar misdadige plannen ten uitvoer te leggen. Tijdens zyn verpleging elders was op het gedrag van de vrouw wel het een en ander aan te merken Zij had inmid dels Asser met onbekende bestemming verlaten. D. kreeg argwaan en deed ln Sep tember 1947 van zijn vermoeden aan gifte bij de Asser recherche. De justitie werd onmiddellijk van dit ernstige feit in kennis gesteld De rechercheur Bos trok op onderzoek uit en wist In deze duistere zaak in diverse steden van ons land voldoende gegevens te verzamelen, welke een arrestatie wettigden. Het bleek evenwel een moeililke opgave te ztin om de vrouw te vinden. Verschil lende SDoren werden gevolgd, o.a, naar Amsterdam, Rotterdam en Dortmundt, maar steeds was zij gevlogen. Daarom werd ook het landelllk apparaat Inge schakeld en het resultaat was. dat de politie van Nieuwer-Amstel, die haar op de hielen zat, ontdekte, dat zij voor de zoveelste maal was ontkomen en ver moedelijk naar Groningen was uitgewe ken. Daar werd zij doo; de Groninger recherche gearresteerd. De vrouw legde een volledige beken tenis af en werd voor de officier van Justitie te Assen geleid. OEGSTGEEST Dodelijke aanrijding door onvoorzichtig oversteken Gisteravond omstreeks halfzeven stak de 79-jarige wielrijder P. v. B., wonen de alhier, op onvoorzichtige wijze de Rijksweg over. waardoor hij door een passerende auto werd gegrepen. Het slachtoffer werd op slag gedood. VALKENBURG Ds P. Hainjé gaat heen BEROEP NAAR TIEL AANGENOMEN. Ds P. Hainjé. Geref. predikant alhier, zal onze gemeente gaan verlaten. Hy heeft het op hem uitgebrachte beroep naar de BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 23 Maart. Het zakenverkeer op de effectenbeurs te Amsterdam liet vandaag weer veel te wensen over. Van een bepaalde stemming ken niet worden gesproken. De koersen verschilden over het alge meen weinig bij de slotnoteringen van Vrijdag en terwijl enkele soorten een kleinigheid hoger waren, waren andere daarentegem weer wat lager. Koninklij ke gingen per saldo een kleinigheid achteruit. Van dé industriëlen warende bekende hoofdsoorten een kleinigheid luier. De Scheepvaartmarkt was stil, met slechs onbetekende variaties. Be houdens aandelen Holland Amerika Lijn, die door toevallig aanbod van een paar stukken een paar punten naar be neden gingen. De belangstelling voor Cultuurfondsen was zeer klein. De koersen ondergingen geen noemens waardige wijziging, waarbij de ontwik keling eveneens onregelmatig was. Aandelen Indische Bank waren wat hoger. In de Nederlandse Staatspapie ren konden vrij flinke omzetten worden waargenomen. In de eerse plaats in Grootboek 1946, waarvoor aanvankelijk nogal wat aanbod bestond. Tegen het slot werd gehandeld tegen circa 95 1/4. In overeenstemming hiermede was de ccnverslelening 1947 eveneens lager. Ook de overige Nederlandse Staats papieren waren aan de gedeprimeerde kant. De Amerikaanse markt was ver waarloosd. Maandag 28 Maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige v. heden koers Slotkoers Ned. '48 3% 100A 99% Ned. '47 33 96A 96$ Dollar-Ing. '47 3 98 98 Invesfteringscert. 3 96$ 96 Ned. p. 1962/4 m.b, 3 975/R 97% Indlë '37 A 3 95$ 94% Grootboek '46 3 96 95 ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 77% 78% N. Ind. H.bank 105% 106"% Hed. Handeimij. 155 154 A.K.U159% 158 Lever Br233% 232% Philips 226% 225% Wilton Feyenoord 162 162 Kon. Olie 289% 287 Amst. Rubber 143144 Dell-Bat. Rubber 91% 92 Holl. Amer. lijn 162% 159% Kon. N. Stoomboot 147% 147% Ned. Scheepv. Unie 161% 161% H.V.A153% 153 Java Cult80% 82 Deli Bat. Mij. 127 Deli Mij138% 138fJ Senembah 131 130 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 99% 98% Den Haag 1937 I 3 99% R'dam '37 I, II 3% 100% 1003% Industr. Obligaties Lever's Zeep Mij 3% 103 102J4 Kon. Petr. Mij 3% 102% 102% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstcllingen Amsterd. Bank 151% 152 Rotterd. Bank 157 156% Twentsche Bank 165 Industriële Ondernemingen Ned. G en Splx. fabr. 294 293 Rott. Droogd. Mij. 306 300 Zwanenb. Organon 171 171 Handelsondernemingen Born. Sum. H. Mij. 131% 131% Internatio 172 172 Spoorwegen Deii Spoorw. Mij. 553% Voorl. genoteerde aandelen Albert Heyn 182 182 Ned. Mij. Walv.vrt. 117% Amerik. fondsen Anaconda 31% 31% Shell Union 35% 35% FEUILLETON door DAVID GARTH I 37) „Maar ik doe niets dan praten," zei Fontaine op een ogenblik. „Ik meende alleen, dat jij het wel interessant zou vinden. En Jij, vertel jij me nu eens Connie, hoe ben jij zo op de prachtige idee gekomen, om mee te rijden? Moet je boodschappen doen?" I „Ja," zei Connie, „dat ook. En tevens om Jock eens even een ogenblik respijt I te geven, zodat hij zich eens niet be- I hoeft te bemoeien met ons meisjes, aie 1 hij altijd uit de moeilijkheden moet ha- I len." „Denk je dan, dat hij respijt nodig heeft. Connie?" „Wel," zei Connie, „hij is iemand, die I je'soms niet gemakkelijk begrijpt." „Hoe bedoel Je dat?" „Hè? Oh. ik weet het niet precies,' I Constance lachte. „Maar één ding weet j ik wel dat hij ons meisjes niet erg I vertrouwt Gedurende enige ogenblikken zweeg I Fontaine. „Waarom?" zei zij toen. „Waarom denk je dat?" Connie dwong zichzelf tot een lichte I conversatietoon. „Wel, we hadden het vanmorgen nog I over jou. Ed hij grinnikte op die pret- I tige manier, die hij altijd heeft en zei j „ten vos verliest wel zijn oude haren, i maar niet zijn oude streken". Ik denk, I dat hij bedoelt, dat Je wel weer ééns in I de soep zult raken." Zij lachte even. „Zei hij dat vanmorgen?" Fontaine's I stem klonk een beetje gespannen. Ja terwijl we naar het huis van de I directeur liepen. Ik zei dat Jij voorlopig j wel genoeg zou hebben gehad van alle f opwinding Fontaine wilde de rest liever niet horen. Had hij dat vanmorgen gezegd? i Maarmaar het was toch eerst gis teren. dat zij nog getracht had hem te i zeggen, getracht had hem te tonen, hoezeer zij hoopte, dat zij wat geleerd had! Zij stopten bij een klein restaurant aan de kant van de weg om te lunchen. Fontaine bestelde alleen maar een kop koffie. „Geen trek." zei zij tegen Connie. Connie wist wel, wat er aan de hand was. Het was een smerige streek, om dit meisje In haar trots te treffen, maar J zij zou r.-rscbijnlilk er zich gedu rfd* enige tijd aan ergeren en het dan wel wcei vergeten. Zij had zelf ook niet veel eetlust, maar zij trachtte ten mlriste toch iets naar binnen te krijgen. Ja. als een meisje als Fontaine Carsden in haar trots getroffen werd. dan was het raak ook. Vroeg in de middag reden zij New York binnen en toen Fontaine stopte bij het trottoir voor een van de waren huizen, die Connie genoemd had, ver zocht zij haar een ogenblik te wachten. In haar tas grijpend, haalde zij een notitieboekje te voorschijn. „Dit is het adres, waar ik te vinden zal zijn. Connie," zei zij kortaf, een paar regels op een blaadje papier schrijvend. „Ik geef het slechts aan zeer enkele mensen op. Maar ik zou graag willen, dat jij en Jock wisten, waar ik ben," Zij scheurde de pagina er uit en over handigde die aan Connie. „Voor het geval je mij eens zoudt willen komen opzoeken." zei ze .Prachtig," zei Connie. „Dank ie wel, Fontaine. En bedankt voor de rit." „Ik hoop dat die. je goed gedaan heeft." zei Fontaine. „Adieu. Connie." Constance zag haar wegrijden. Ja. die Fontaine was een fijne dame. Maar er was niets, wat haar nu naar Jock Pemberlaln zou terugbrengen. Niets. En wat dat adres betreft Connie verscheurde het papiertje in kleine snippers en wierp die weg. Ja. het was niet plezierig om je hard te tonen. Heen en weer geworpen door de verschillende stromingen in het leven, was dat iets, waar Connie over kon meepraten. Maar het was toch maar beter een brand te blussen, voor die zich te veel uitbreidde. HOOFDSTUK XV. De kleine zeilboot lag rustig in het midden van de Sound met slap han gend zeil, terwijl alleen maar een zacht klotsend geluid onder de spiegel er op wees, dat er in die grote glinsterende watervlakte toch nog enige beweging zat. „Een fijne boel," zei Bill Armstrong, uit de kleine kajuit naar boven ko mend. „Alles is hier even kalm, behalve ik zelf. Connie slaapt en jij lijkt wel in trance te verkeren. Zo meteen begin ik nog te geloven, dat wij een schilde rij zijn, dat in een museum hangt." Jock voelde zich zeer zeker erg kalm. „Ik heb wel eens mensen gezien, op wie je nooit peil kon trekken," zei hij als bij zichzelf, „maar zij hoorde een medaille te krijgen." „Wat mankeert Jou?", vroeg Bill. „Is dit onze brillante mr Pemberlaln? En ik zou toch niet zeggen," voegde hij er met een sluw lachje aan toe. „dat Fon taine Carsden iets te maken heeft met je afgetrokkenheid. Oh, neen, natuur lijk niet." Jock nam niet de moeite het te ont kennen. „Bill." zei hij met beslistheid. „Ik be grijp het eenvoudig niet. Verleden week, toen ik in New-York was, om die uit gevers te bezceken, heb ik getracht haar een bezoek te brengen. Zy woont niet meer thuis. Wel, da.t wist ik. Maar wat mij frappeert is, dat die butler van haar mij mededeelt, dat haar adres ge durende haar studietijd alleen maar be kend is aan een paar geselecteerde mensen. Dat kan ik ook begrijpen. Maar wat ik niet begrijp is „Waarom jy niet op die lijst staat?" zei Bill. 23). Heer Geofrldus Goudbakker en Dop zaten er tamelijk onbenullig bU, terwijl Joris het glimmende klontje tus sen zyn vingers ronddraaide en vervol gens op hoge toon het woord nam. „Foei, foei, lieden!" zo sprak hij. „Wat beeldt gij u in Met grof geweld wlldet gij u verrijken! Laat mij in klare taal de zaak uiteen zetten. Het is ulieden be kend, dat Zijne Opperverhevenheid de Bey van Kromostan hier vertoeft om Iets te verkopen Door de bekende ont dekkingsreiziger Joris Goethbloeth Meester Doctor Goethbloeth, mag ik wel zeggen dat ben ik, mag ik wel zeggendoor die bekende ontdek kingsreiziger is in het gebied van de Bey van Kromostan een terrein gevon den, waarin zich het beroemde mine raal caponiet bevindt, dat, gelijk gij weet, zeer kostbaar ls. Hier heb ik de kaart, waarop de vindplaats van dit caponiet staat aangegeven. Nu wilt gijlieden u door brute kracht meester maken van het geheim van dit caponiet. Foei foeihoe dom! In de eerste plaats ben ik de enige, die weet waar het precies gevonden wordt; in de tweede plaats zal de Bey veel geld wil len hebben alvorens u het recht te ver lenen om op zyn gebied dit caponiet uit de grond te graven. Dus mijne vrien denik zal het goed met u maken. Betaal mij tweehonderd daalders, dan sta ik u één klontje caponiet af, zodat ge het kunt onderzoeken. Bevalt het u, dan kunnen we verder zaken doen Welnu Geofridus Goudbakker en Dop hadden niet veel keus en betaal den dus tweehonderd rijksdaalders en toen gingen ze verdrietig en verslagen weg. Maar Panda.... Wel, waarom zou hij zich daar niet over verwonderen? „Waarom schrijf je haar niet een brief," vroeg Bill practisch. „Ik denk toch wel, dat die opgestuurd zou wor den!" Jock bromde. „Zou misschien gecen sureerd worden, net als haar lijstje van bezoekers. Bovendien Bill," zei hij be daard. „als zij mij niet zien wil, waar om zou zij dan wel van mij willen ho ren?" „Oh, zeg, het zou toch misschjen de moeite waard zijn, om die kans te lopen." „Je bekijkt het uit een verkeerde hoek, Bill. Ik vroeg het me alleen maar af, dat is alles." „Juist," zei Bill. „Het je alleen maar afvragen. Zeg. hoe zit het met dat boek van je? Komt volgende week uit, hè?" „Boek? Oh ja. De volgende week." „Dat was een mooie zet van Je om er op te staan, dat je de royalties met Connie gelijk opdeelt." Jock wuifde even met de hiind. „Zij heeft zich de moeite gegeven het uit de la te halen en voor mjj te plaat sen. Ik wilde haar tonen, hoezeer ik dat waardeer. Ofschoon," voegde hij er glimlachend aan toe, „ik vrees, dat de geste meer sentimentele waarde zal hebben, dan financiële." Bill keek eens naar het slapende meisje. „Zij ls een flinke meid, Jock." Jock's magere gezicht verzachtte zich, toen hy Bill's blik volgde. ZIJ was een flinke meld. „Dat is zij zeker, Bill. En zij zal al- tfjd een vriendin van mfj zyn." Het meisje, dat als een poes opgerold lag. scheen plotseling even te kreunen als het ware van een onverwachte reflex. „Weet je, wat ik geloof," zei Bill, „dat de vent, die die jongedame Inpikt een hoop stommere dingen kon doen." „Stommer, Bill? Hy kon niet beter doen." Bill vouwde zyn handen achter zyn hoofd samen en keek hem met half gesloten ogen nadenkend aan. „Heb je ooit er over gedacht, dat ze wel eens verliefd op je kon zyn?" vroeg hy. „Dat is zy niet," zei Jock kortaf. „Maar zy denkt, dat lk iets voor haar gedaan heb en zy heeft een zeer grote voorraad dankbaarheid!" Een plotselinge beweging van het zeil deed hen opspringen. „Hei!" zei Jock, „daar is de wind." Hy boog zich over de zykant van de boot en gooide het meisje met een beetje water. „Opschieten, landrot!" brulde hy. „Houdt Je gereed, jongens!" (Wordt vervolgd) VOOR DINSDAG 29 MAART Hilversum I 301 M. KRO 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek: 7.30: gram.muziek; 7.45': morgengebed en litur gische kalender; 8.00: nieuws; 8.15; pluk de dag; 9.00: lichtbaken 9.30; ochtend concert; 10.00: wie komt er ln myn hokle?; 10.15: Tony Murena en zyn en semble; 10.40: schoolradio; 11.00: muziek houdt fit; 11.30: als de ziele luistert; 11.40: E. Power Blggs. orgel; 12.00: Ange lus; 12.03: muziek van Mozart, Schubert, Wolf. 12.30: mededelingen: 12.33: twee maal zeven; 12.55: zonnewyzer; 13.00: nieuws; 13.25: tweemaal zeven; 13.45: Reger-Bruckner cyclUB; 14.30: onder ons; 15.00: schoolradio; 15.30: een bezoekje b\J Mercer; 16.00: de zonnebloem; 16.30: zle- kenlof; 17.00: na schooltijd; 17.15: lang zullen ze leven; 17.45: het onderwys ln Indonesië: 18.00' oude melodieën met nieuwe harmonieën; 18.20: sportpraatje; 18.30: Ned strijdkrachten; 19.00: nieuws; 19.15: de contrabas als concerterend In strument: 19.30- dit ls leven; 19.45: voor de scheepvaart; 19.50: wederopbouw; 20.00: nieuws; 20 05: de gewone man; 20.12: pianorecital: 20.30: ïydensmedltatle; 21.30: Reger Bruckner cyclus. 22.37: ac tualiteiten: 22 45: avondgebed en litur gische kalender; 23.00: nieuws; 23.15 24..00: avondconcert. Hilversum II (415 M.) AVRO 7 00: nieuws: 7.15: gram muziek; 7.50: dag opening door dr J. C. A. Fetter; 8.00: nieuws; 8.16.Vochtendvarla; 8.55: van vrouw tot vrouw; 9.00: concert; 9.30: waterstanden: 9.35: aubade: 10.00: mor gen wydlng door ds J. Blauw; 10.15: ar beidsvitaminen; 10 50: kleutertje luister; 11.00: kinderen leren zien en kennen (RVU): 11.30: de wekker; 12 00: het Lyra trio: 12.30: mededelingen; 12.33: voor onB platteland: 12.40: planoduo; 13.00: nieuws; 13.15' mededelingen; 13.20: Promenade Orkest: 13 50: Jussl Björllng zingt; 14.00: rpet. naald en schao»-' i<t ao: radio matinee: 16.25: honderd beroemde componisten; 16.40; de schoolbel: 17.00: kinderkoor; i7?n- en baar Zuldamerl- kaan3 orkest; 18 00: nieuws; 18.15: Tom Erlch, plano: 18.30' (RVU) voordracht; 1900: radiostrln- 19.10: gram.muzlek: 19.15: consiimentpneunst eist zakenkunst; 19.30: radio muziek Journaal; 20 00: nieuws: 20.05: ln het radio zoeklicht: 20.15: bonte Dlnsdagavnndtreln: 21.30: allerlei- 2135- brlevpn over hersenevm- nastlek: 21.45' buitenlands overzicht: 22.00: verzneknroeramma: 22.30' vlooi en plano: 23.00: nieuws; 23.1524.00: gram. muzlek. AGENDA MAANDAG Den Hang (Hoky): Weense IJsrevu*. 8 1/4 uur oam Paul Krugerstraat 37: Tentoonstelling R.K. Avuudtekenschool 79 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3