Golf van terreur over Oost-Java geslagen SCHOOLREISJES Grote verliezen voor land en volk Als gevangenen achter prikkeldraad Dat Gestoofde STADSNIEUWS WOUBRUGGE N. H. Kerk wenst ernst te maken met haar apostolische taak Met een enkel woord MAANDAG 28 MAART (Van een speciale medewerker) Het in 1948 zo rustige Oost-Java, waar op alle mogelijke gebied gedu rende de 12 maanden an het vorige jaar een geweldige vooruitgang ge boekt kon worden, waar de weg naar een volledig herstel met rasse schreden werd afgelegd, is thans in enkele weken weer teruggevallen tot een gebied, waar de onveiligheid groot is, terreur, sabotage, intimidatie en afperzing hoogtij vieren en waar een deel van de, met uiterste krachtsinspanning en ten koste van grote offers verkregen, uitstekende resultaten weer verloren zijrt gegaan. In Februari 1948 kon van een volledig herstel van orde en rust in de Oosthoek worden gesproken. De bevolking voelde zich safe en wat er nog was overgebleven aan kwaadwillige elementen, was nergens meer vei lig, daar hun landgenoten, wetende dat het nog slechts om enkelingen ging, zich niet meer lieten intimideren, doch zonder angst voor vergelding de onrustzaaiers bij politie of militairen aangaven men kon zonder enig risico ongewapende het gehele gebied doorkruisen. Hoe anders is het thans. In Surabaja is de rust geen ogenblik verstoord ge weest. Daar is alles bij het oude geble ven. Komt men echter buiten de stad, dan zijn de gevaren vele. Schietpartijen, mijnen, opgeblazen brüggen, branden, aanvallen op ondernemingen en bero vingen zijn aan de orde van de dag. Zelfs in een stad als Malang zijn plun deringen en moorden in de buitenwijken tot het gebeuren van alle dag geworden. Nog steeds mag men als burger de Oost hoek in, doch er zijn er maar weinigen, die het wagen zonder bescherming van een militair convooi. Niettegenstaande alle voorzorgsmaat regelen vinden toch nog regelmatig schietpartijen plaats. TALLOZE SLACHTOFFERS In Januari van dit jaar, dus na de be ëindiging van de tweede politionele ac tie. werd het tijdens de eerste politionele actie bezette gebied weer overstroomd door kwaadwilligen, die grotendeels han delden in opzet van Djokja, Dit laatste blijkt uit verklaringen, die door gevan gen genomen infiltranten worden afge legd. Het aantal slachtoffers, dat sinds Februari in Oost-Java tengevolge van de acties van deze roversbenden is geval len, kan zelfs niet bij benadering wor den aangegeven. Want niet alleen Euro peanen moeten het ontgelden, doch ook honderden Chinezen en Indonesiërs, die medewerking weigeren, maken zij tot hun slachtoffers. Steun van de bevol king hebben politie en militairen bij hun zware taak op het ogenblik niet meer. De bevolkins zwijgt en druft, als gevolg van de ontzettende terreur, waaronder zij te lijden heeft, op geen enkele ma nier meer mee te werken aan het her stel van de normale toestand. GEVOELIGE SLAGEN VOOR BEDRIJFSLEVEN. Het bedrijfsleven heeft gevoelige slagen te incasseren gekregen. Niet minder dan 19 bergcultuur-onderne- mingen in de Oosthoek moesten wor den gesloten, terwijl op verschillende andere ondernemingen het werk ern stig stagneert. Alleen in het besoeki- sche, waar in totaal 16 tabaksonder nemingen gevestigd zijn. werden drie van deze ondernemingen totaal ver nield. Hierbij ging voor een waarde van f. 200.000.- aan tabak verloren. 180 van de in totaal 300 hangloodsen (loodsen voor het drogen van de ta bak) in dit gebied werden in brand gestoken. Wel is waar is thans ten gevolge van de onvermoeide patrouillegang van onze troepen enfge verbetering in de alge mene toestand merkbaar, doch het is nog steeds niet mogelijk de verlaten on dernemingen weer te bezetten en op al le andere ondernemingen de werkzaam heden normaal te hervatten. Deze jam merlijke gang van zaken heeft niet na gelaten de productiecijfers in ongunstige zin te beïnvloeden. Onze woningbouw niet achter bij Engeland WEL TEN AANZIEN VAN BADGELEGENHEID EN WARMWATERVOORZIENING. De minister van Wederopbouw, mr J. In 't Veld, heeft Engeland bezocht, om zich op de hoogte te stellen van de vor deringen van de woningbouw daar te lande. Naar aanleiding van dit bezoek heeft de minister thans verklaard, dat wij met een jaarproductie van tegen de 50 000 woningen geen slecht figuur ma ken. Daar onze jaarproductie nu 40,000 zal bedragen staat deze bij Engeland (jaarproductie 200.000) niet ten achter. Bedacht dient, dat de materiaalvoor ziening Jn Nederland moeilijker Is en wij ook te kampen hebben met het probleem der enorme bevolkingsaan was. In dit opzicht staat Nederland aan de spits. In Nederland zou zon der dit probleem in 't geheel geen wo ningvraagstuk bestaan. Ten slotte is er nog het feit, dat in Nederland 4^ der woningen ver woest is en in Engeland 1M> Hier tegenover staat, dat Engeland veel meer slechte woningen bezit dan wij. De minister meent, dat onze woning productie moet worden verhoogd tot 55 a 60 duizend per jaar, maar hjj gelooft niet, dat de traditionele bouw die hoeveelheid kan leveren. Als aan vulling had hjj zich d£arbjj dan ook 10.000 montagewoningen gedacht. Be paald achterop ten opzichte van En geland zijn wjj ten aanzien van de badgelegenheid en de warmwater voorziening. Deze maken van de Engelse arbeiders woning een inhaerent deel uit. De kosten van de Engelse woning bedragen f, 2.000 ïver, maar de minister meent, dat wij hier proeven moeten gaan ne men volgens het in dit opzicht geldende Engelse systeem. Men vergete echter niet, dat het indexcijfer van onze bouw kosten 350 is en in Engeland 205. Ten slotte wees de minister er nog op, dat in Engeland veel ramen van alu minium worden toegepast. Deze zijn zeer praclisch en duurzaam en vergen nagenoeg geen onderhoud. Aangezien Suriname voldoende bauxiet kan leve ren. ligt hier misschien een bron van deviezenbesparing. PRINS BERNIIARD BIJ GRAND- NATIONAL TE LIVERPOOL. Prins Bernhard heeft Zaterdag te Li verpool de Grand-National bijgewoond. De prins was, tezamen .met de Franse generaal de Lattres de Tassigny, de gast, van Lord Sefton, Lord-Lieutenant van het district. VRIJ ERNSTIGE TOESTAND. Samenvattend kunnen wij zeggen, dat op het ogenblik de toestand vrij wel in de gehele Oosthoek vrij ernstig is. Militair gesproken is de situatie ze ker in geen enkel opzicht verontrus tend, doch aan land en volk worden geweldige verliezen toegebracht. Nog maals wijzen wij er op. dat dit alles in geen enkel opzicht voor Surabaja geldt, evenmin trouwens voor Madura, waar het leven ongestoord zijn gang gaat. Algemeen is men van mening, dat de «rootste moeiliikheden alweer overwonnen zijn en dat men er ook nu weer in zal slagen de rust volkomen te herstellen. PLANTERSVAK ZENUWSLOPEND Onze correspondent te Batvia meldt nog: Een van de meest zenuwslopende be roepen in Indonesië is in de huidige omstandigheden het plantersvak. Vrij wel dagelijks worden ondernemingen door grotere of kleinere benden aan gevallen en men moet op zulke aan vallen dag en nacht voorbereid zijn. Voor zover de ondernemingen op stra tegische belangrijke punten liggen, is er vaak een militaire bezetting om de kastanjes uit het vuur te halen. De meesten echter zijn niet zo gelukkig Qn moeten het met eigen onderne- mingswachten doen. Nu zijn deze te genwoordig lang niet te onderschat ten en men kan met hun prestaties zo langzamerhand wel een heldenepos vullen. Dikwijls staan zij met een handjevol tegenover een veelvoudige overmacht en beschermen de ondcr- neming met de moed der wanhoop. Ook de plantersvrouwen hebben het zwaar te verduren. Voor zover zij in Bandung en andere centra wonen cn eens in de vele weken hun man voor een week-eind beneden zien komen, leven zij in een gedrukte, nerveuze sfeer, da gelijks zich afvragend wat er nu weer „daarboven" aan de gang zal zijn. Velen konden die spanning niet langer ver dragen en hebben besloten hun mannen te volgen. Dit wordt door de onderne mingen toegestaan, mits het geheel op eigen verantwoording geschiedt. Vele 'vrouwen nemen deze verantwoording en verkiezen de realiteit van het ge/aar boven het maand-in maand-uit zenuw slopende wachten op eventualiteiten. Zij zeggen. „Als onze mannen dan iets moet gebeuren, dan zijn wij er liever zelf ook maar bij." Het leven voor deze vrouwen op de ondernemingen is weinig meer dan vrij' willige internering. De zorgen, die daar ginds in de bewoonde 'wereld vaag cn onbestemd waren, krijgen hier een scherp en concreet karakter. Duizend dingen kunnen op een dag gebeuren en zelden prettige dingen. Wanneer de man. nen de deur uitgaan om hun werk te doen, kan in iedere hoek de dood op hen loeren. Wanneer men 's avonds rus tig thuis zit of 's nachts in bed ligt. leeft in het onderbewustzijn voortdu rend het besef dat ieder ogenblik ren aanval kan olaats hebben. ONDERNEMINGEN ZIJN VESTINGEN. Vele ondernemingen zijn thans kleine vestingen. Om het emplacement heen is prikkeldraad en er staan dag en nacht posten. Een planter, die de tulnnen inspec teert en plotseling tot de ontdekking komt dat op een bepaalde plaats niet gewerkt wordt, doet beter meteen plat in een greppel te duiken, want de kogel regen laat niet op zich wachten. Infil tranten gaan tegenwoordig vaak bij de werkgroepen informeren of de „toean" al langs gekomen is. Zeegen z*> „nee", dan informeren ze of hij er de vorige dag is geweest. Zeggen ze weer „nee", dan vragen ze hoe het de dag daarvoor was. Blijkt ook die dag de toean er niet te zijn geweest, dan weten ze met vrij grote zekerheid dat hij er deze dag langs zal komen, want langer dan twee of drie dagen blijft een tuin niet zonder inspec tie. Ze geven het werkvolk in overwe ging met grota haast de benen te nemen en zich niet meer te laten zien. want er zal geschoten worden. Zo komt het dat de tuin-employe straks geen volk zal vinden maar wel een hagel van kogels.. Dit is een van de vele manleren waarop de planter aan zijn einde kan komen. Maar het gevaar schuilt ln ontelbare hoeken. En tussen dat alles door leeft de plantersvrouw het bestaan van een ge vangene achter Drikkeldraad. \Vaar zti zich wendt, waar zij heen gaat, zij zal altiid op een schildwacht stuiten, die speciale opdracht heeft haar te bewa ken en dit doet met de iriterende trouw van een hond Inkomsten Amsterdam- Batavia lijn 53 millioen De inkomsten van de K.L.M. uit de lijn AmsterdamBatavia bdroegen in 1948 ruim f. 53 millioen. De totale omzet op alle K.L.M.-lijnen bedroeg omstreeks f. 156 millioen. Een definitieve resultatenrekening van de K.LM. over 1948 is nog niet beschikbaar, zo deelt minister Spitzen verder in de Memorie van Antwoord over de begroting van zijn departement aan de eerste Kamer mede. De minis ter ontkent, dat de onderbreking van de verbinding AmsterdamBatavia de oorzaak is van de bezuinigingen van.de K.LM. De inkrimping van personeel is een gevolg van de verhoging der effi ciency, waartoe de K.LM. is overge gaan. omdat door de stormachtige ont wikkeling van de luchtvaart na de be vrijding de KJj.M. meer personeel heeft aangenomen dan later nodig bleek te zijn en omdat ki het algemeen de uit gaven op een te hoog niveau kwamen. DE ANIMO ZAKT! (Van onze Haagse redacteur). Nadat de heer Peeters zich uit de C.P.N. had teruggetrokken en o.m. ook bedankt had als lid van de Haagse ge meenteraad, weigerde zijn opvolger op de lijst, de heer Leeflang, de opengeval len plaats in te nemen. De daarop vol gende candidaat, de heer Wolda, be dankte ook al voor de eer. Eindelijk heeft het centraal stembureau de heer dr De Leeuwe bereid gevonden de wei nig begeerde post te bezetten. NEDERLANDSE BLOEMBOLLEN TE NEW YORK. Meer dan 5.000 vroege rode en witte dubbele tulpen uit Nederland zullen van Donderdag af twee weken worden tentoongesteld in Channel Gardens, Rockefeller Center, te New York. De bollen zijn vorig jaar October uit ons land geïmporteerd. Later zal te New York een collectie uit Nederland ge- importeerde blauwe, gele en witte iris sen worden geëxposeerd. DAGVAARDING P. J. VAN MEGCHELEN. 11 April a.s. zal voor 't Bijz. Gerechts hof te 's-Gravenhage terecht staan de ex-journalist P. J. van Megchelen, die in oorlogstijd hoofdredacteur is ge weest van het A.N.P, Hij wordt er o.m. van beschuldigd, dat hij op instigatie van de vijand vrywel onmiddellijk na de bezetting van Nederland bovenge noemde betrekking heeft aanvaard, deze gedurende de gehele bezettingstijd heeft bekleed en van correspondenten heeft verlangd, dat zij hun artikelen en ver slagen een pro-Duitse strekking gaven, het ontslag van medewerkers heeft be vorderd en in *t algemeen heeft bevor derd de berichtgeving in bezet Neder land in pro-Duitse zin. Voorts wordt hem ten laste gelegd de mede-oprichting van en het zitting nemen in de dusge naamde „Raad van voorlichting voor de pers", de mede-oprichting van het ..Ver bond van Ned. Journalisten", de door de vijand voorgestane discriminatie van het Joodse volksdeel heeft bevorderd, druk heeft geoefend op journalisten en dezen heeft opgewekt tot vrijwillige ar beid in Duitsland. VROUW ZETTE GASKRAAN OPEN. Om haar man te doden Terwijl haar 26-jarige echtgenoot sliep, draaide Zaterdagmorgen een 24- jarige vrouw uit de Putterstraat in Amsterdam de gaskraan open, nam haar 2 jaar oude baby op en verliet de woning. De man werd echter wakker, rook de gasluc'nt, zette de ramen open en draai de de kraan weer dicht. Daarna door zocht hij het huis en wendde zich tot de politie, toen hij bemerkte, dat zijn vrouw met de baby was verdwenen. De vtouw werd opgespoord en aa.n een verhoor onderworpen. Zij bekende gepoogd te hebben haar man van het leven te beroven. De beide echtgenoten leefden in onmin. bindt 't Vissertje. Voor dit recept van de Voe dingsraad hebt U nodig: 1 kilo schelvis (voor 4 pers.), zoüt, (citroensap), boter of marga rine, peterselie. Was de vis goed en wrijf z© met wat zout in. Leg ze in een vuurvaste schotel, braadslee of stoofpan, waarin wat boter of margarine gesmolten is. Voeg er wat water aan toe en spren kel er desgewenst citroensap over. Stoof de vis 20 min. in een matig-warme oven of 10 min. op een klein vuur gaar. Het vlees is dan zacht en laat makkelijk los. De pan gesloten! Bedruip de vis af en toe met het vocht. Ge bruik dit als saus, eventueel gebonden met aardappelmeel of bloem. Bestrooi de schelvis met gehakte peterselie. Geef er gekookte aardappelen, wor teltjes, spinazie, sla of appel moes by. VERPLICHTE DEELNEMING AAN BEDRIJFSPENSIOENFONDS. (Speciale berichtgeving). Nu de wet inzake verplichte deelne ming in een Bedrijfspensioenfonds in werking is getreden, is aan de minister van Sociale Zaken door de Stichting voor de Landbouw het verzoek gericht om op grond van art. 3 der wet deelne ming in dat fonds, verplicht te stellen voor de arbeiders in de land- en tuin bouw, het griend- en riebbedrijf, de bos bouw. het veenbedrijf en het hoveniers bedrijf. Onder tuinbouw wordt hier verstaan de tuinbol— «n ruime zin, met dien verstande dat voor het bloembollen- bedrijf geen verplichtstelling is ge vraagd voor Noord- en Zuid-Holland, aangezien het pensioenfonds in het bloembollenbedrijf zich over die beide provincies uitstrekt. T. M. P. H. JANSEN JSENOEMD TOT CHEF UITVOERENDE DIENST N.Z.H.V.M. In de plaats van de heer D. M. v. d. Vijver. In verband met de benoeming van de heer D. M v. d. Vijver, tot voor kort chef van de uitvoerende dienst van de N.Z.H.V.M. te dezer stede, tot hoofdin specteur Vervoer van deze maatschappij te Haarlem, is met ingang van 15 Mei a.s. in zijn plaats benoemd de heer T. M. P. H. Jansen te Amsterdam (Buik sloot). De heer Jansen, die evenals de heer v. d. Vijver reeds vele jaren in dienst van de N.Z.H.V.M. Ls. is thans chef van de uitvoerende dienst te Amsterdam, waar hij speciaal belast is met de ver binding van de lijn op Volendam/Pur- merend en het bootveer naar Marken. Aangezien de heer v. d. Vijver zijn werkzaamheden te Haarlem reeds heeft aangevangen en de heer Jansen niet voor half Mei kan worden overgeplaatst, is de ass.chef van de U.D. te dezer ste de, de heer F. Thomas, thans tijdelijk met de leiding van deze dienst belast. Met de camera in Het verleden bloeit in het heden Eeuwen dromen op het rhythme van de hart slag der moderne tij den. In het vlakke polder land. naar welks schoon heid de Hollander ver langt die jaren en jaren In den vreemde, waar ter wereld ook, vertoeft, temidden van de zo wij de en toch vertrouwd door dorpssilhouetten omsloten weilanden, waardoor lijnrechte sló t-en, vaarten en boom- omzoomde wegen trek ken, sluimert de rustie ke schoonheid van Woubrugge naast de werven, waar klinkha mers kloppen langs de rompen van beurtsche pen. loggers en mijnen vegers. Het Woubrugge, waar heen Koningin Wilhel- mina de weg zo goed kende, waar zij heeft rondgedoold om een vorm te vinden, waarin zij haar drang naar zui verheid op het schilders linnen kon uiten, daar heeft de schoonheid van eeuwen een woning gevonden, die gastvrij heid biedt temidden van een levend volk Hier kan de schoonheid niet wegkwijnen in een ster vende gemeenschap. Hier blijft zij leven, omdat de gemeenschap een vorm heeft gevon den, zichzelve te blij ven, levende op de hart slag van de tild. Langs diezelfde boor den van de Heimanswe tering, waar nijvere handen schip na schip aan het water toever trouwen, naast de rus tieke brug. priemt een kerkje trots de spits van een bescheiden to rentje in de heldere lucht. Reeds honderden jaren nu heeft dit men senwerk stand gehouden in het wisselend beeld der maatschappij. Maar mensenwerk blijft tij delijk Woubrugge wil de schoonheid die eeu wig kan zijn bewaren. Het wil ook de mate riële vorm, die de voor ouders er aan verleen den. handhaven. Niet uit eigenwaan, maar uit eerbied voor dat voor geslacht en uit diep re ligieus besef, dat niet tijdelijk maar eeuwig is, omdat het niet door mensen is gevormd, doch e> slechts door wordt gedrVen. Veel is er nNt bekend over de oorsprong van dit kerkje. Het kwam in 1653 tot stand in de trant van Pieter Post, doch de naam van de bouwer is in die eeuwen verloren gegaan. Het grondplan doet in ster ke mate denken aan dat van de Nieuwe Kerk in Den Haag waar zovele hoogtepunten van ons nationale leven zich afspeelden. De twaalf- ziidige dakruiter, voor zien van een hoge spits, is reeds geruime tijd Foto L.D./Van Vliet eigendom van de bur gerlijke gemeente. Deze sierlijke bekroning be hoefde enige tijd gele den dringend herstel, hetgeen geschiedde. Thans blijkt de kapcon structie grondige restau ratie van node te heb ben,terwijl de dakbedek king vernieuwd moet worden en het metsel werk onder de daklijst scheuren vertoont. Vanavond spreekt men er over in de gemeente raad. Dan gaat de Wou- brugse gemeenschap, berooid zoals heel ons land. ruim een ton be stemmen voor de her stellingen aan deze Ned. Herv. Kerk, die niet al leen het dorpsbeeld, maar ook de dorpsgeest beheerste gedurende zo vele geslachten. Dan zullen voor kort ook in dit anders stemmige kerkje de hamers klop pen. Wanneer het ge druis van de nijvece scheepswerven verder op langs de waterkant weer te horen zal zijn, omdat de rust is terug gekeerd onder het sier lijke spitsje, dan zullen honderden Woubrugge- naren, in het licht dat valt door stemmige glas in lood ramen, danken voor dit nieuw behoud van oude schoonheid. En uit die schoonheid nieu we kracht putten voor het werk .dat de moder ne tijd ook van Wou brugge eist. Bevestiging en intrede ds P. J. Mackaay Ds P. J. Mackaay, die sinds 1945 de Ncd. Ilerv. Gemeente van Haarlem als predikant diende en onlangs werd be noemd tot secretaris van de Herv. Raad van de Uitwendige Zending, waardoor het noodzakelijk was, dat vanwege de Gen. Synode der N.H. Kerk voor hem een predikantsplaats in algemene dienst werd gesticht, is gisteravond in de Pieterskerk door dr BINNENLAND Het hospitaal-troepenschip de Groote Beer, met aan boord ongeveer 600 afge keurde en zieke militairen uit Indonesië, is Zaterdagnacht in IJmuiden binnenge komen. Gisteren meerde het schip aan de Javakade te Amsterdam, waarna dlreot met de debarkatle werd begonnen. Zaterdagmiddag bracht mgr Roy, bisschop van Quebec ln Canada, die tij dens de oorlog als hoofd van de aalmoe zeniers van het eerste Canadese Leger corps, geruime tijd in het oorlogsgebied van Groesbeek heeft doorgebracht, een bezoek aan het Canadees kerkhof aldaar en aan de Heilige Landstichting. De Bond van Jongellngsverenlglngen op Geref. grondslag, onderhoudende art. 31 K.O zal op Hemelvaartsdag zijn lan delijke bondsdag houden te Enschedé. Op de Zaterdagmiddag ln Amsterdam gehoucfen 27ste Jaarlijkse ledenvergadering van de Nationaal Chr. Onderwysverenl- glng, is de heer W. A. de Ridder ln ver band met zijn zilveren penningmeester- jubileum gehuldigd. In de Nederlandse Zeemansclub te New York ls een muurschildering van de Nederlandse kunstenaar Joep Nicolaas onthuld, welke deze kunstenaar aan de Nederlandse koopvaardij had opgedragen. De Alg. Ned. Pluimveeteeltvereniging bestaat 5 April a.s. 25 jaar. Het bestuur zal rlciplëren. ln het Restaurant Esplanade te Utrecht 's middags van 3 tot 5 uur. Dan zal voor de eerste maal worden uit gereikt de zilveren A.N.P.V.-Sannes beker aan degenen, die zich op het gebied van de pluimveehouderij bijzonder hebben on derschelden. De eerste, die voor deze on derscheiding ln aanmerking komt. Is de Utrechtse hoogleraar prof. dr L. de Blieck. De staat Israël denkt zeer spoedig een consulaat ln Amsterdam te openen. Doordat de „Kota Inten" is Inge lopen op de vaartijd komt het schip 7 April ln plaats van 9 April In Port Said aan. Brieven voor opvarenden moeten ln verband hiermede uiterlijk op 31 Maart a.s. worden gepost lnplaats van 3 April. De Engelse minister van Verkeer en Waterstaat mr Alfred Barnes, heeft Zater dag het Airborne kerkhof te Oosterbeek bezocht. HIJ legde een krans, waarna mi nister Spitzen namens de Nederlandse regering en ir Den Hollander, president directeur van de Ned. Spoorwegen dit voorbeeld volgden, In verband met de benoeming van de heer H, H. Wemmers tot directeur van de Staatsmijnen in Limburg, ls de heer W. H. van Schevlkhoven van 1 Januari 1949 af aangewezen als directeur van het Rij kskolen bureau BUITENLAND Het Duitse persbureau D.P.D. (Britse eone) meldt de terugkeer van 1.500 voor malige Duitse krijgsgevangenen uit de Sovjet-Unie, Een 50.000 zouden nog te verwachten zijn ln April. Egon Hllbero, directeur van de Oos tenrijkse theaters, heeft meegedeeld, dat Marshallhulp beschikbaar gesteld zal wor den voor de herbouw van het gebouw der Weense opera. De E.C.A. (de organisatie voor econo mische samenwerking) heeft een 300 millioen dollar omvattend program voor uitbreiding en modernisering van de Westeuropese staalindustrie goedgekeurd. Een Tornado heeft verscheidene staten in het Zuiden en Zuid-Westen van Noord-Amerlka geteisterd. Het aantal doden bedroeg minstens 25, waarvan 16 ln Arkansas, zes' In Mississippi, twee ln Oklahoma en een ln Texas. Ivan Matflefjef, een Russisch arts, Is Zaterdag door de Argentijnse staats politie aangehouden. Hij was ln het bezit van plannen van het ministerie van openbare werken, zonder dat hij de her komst er van kon verklaren. De filmster Fellx Bressart ls ln een ziekenhuis te Hollywood overleden. Strenge beperkingen in het electrl- clteitsverbruik zijn voorgeschreven voor de Sovjetzone van Duitsland. Het betreft zowel het huishoudelijk ver bruik als dat van de industrie, de handel en de landbouw. Een gehele eenheid Duitse politie in de Sovjetzone, 80 officieren en manschap pen, is ontwapend en naar de polltie- gevangenls van Halle gebracht. De man nen, die waren gestatlonneerd aan de Brits-Russische zoneg'rens, worden be schuldigd van economische misdaden en corruptie. Te Hlrosjima (Japan) heeft een hevige brand gewoed, waarbij ongeveer honderd hulzen ln de nabijheid van het station zijn verwoest. Aangezien ook een ziekenhuis ls uitgebrand vreest men dat er talriike slachtoffers zullen zijn. De ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk en Italië, Schumann en graaf Sforza, hebben een overeenkomst ondertekend, volgens welke de regeringen van hun landen zich verbinden binnen een Jaar de bepalingen vast te stellen voor een gemeenschappelijk douane-tarief. Tezamen met Algerie zullen de landen dan een douane-unie vormen. Vier personen werden gedood en een zwaar gewond bij de geweldige overbelas ting van het stadstrelnverkeer ln Berlijn. De slachtoffers, die allen bulten de trein hingen, omdat er binnen geen plaats meer was. werden van de treeplanken afgeveegd door een trein die uit tegen overgestelde richting kwam. (U.P.). K. J. Brouwer, zendingsdirecteur te Oegstgeest, in zijn ambt bevestigd. Onder hen, die deze bevestigingsdienst bijwoonden, merkten wij o.m. op de rector van de Ned. Zendingshogeschool, dr E, Jansen Schoonhoven, de zendings- director, dr W. F, Dankbaar, de oud rector, dr F J. Fokkema, ds D. J. Vossers als vertegenwoordiger van het classi caal bestuur van Leiden, de praeses en enkele leden van de Haarlemse kerke- raad, een deputatie van de Jonge Kerk uit wijk VII der N.H. Gemeente te Haarlem en vele anderen. Nadat dr K. J. Brouwer was overge gaan tot de bevestiging van ds Mackaay in aansluiting waarop de gemeente de predikant de zegenbede „U zeeg'ne God Hij steil' U tot een zegen" toezong, hield hy een korte predikatie aan de hand van Markus 3 14a „En Hfj stelde er twaalf,-opdat ze met Hem zouden zjjn". Vooraf merkte dr Brouwer op, dat de benoeming van ds Mackaay tot secreta ris van de Herv. Raad van de Uitwen dige Zending een uiting is, dat er in de N.H. Kerk wel heel duidelijk een ver nieuwing aan de gang ls. Was deze Kerk voor de oorlog grotendeels op zich zelf gericht, reeds tijdens de bezetting drong het besef tot haar door, dat zij meer ernst moest maken met haar apostoli sche taak en haar prediking tevens moest richten tot de niet-christelijke wereld. Ook de nieuwe kerkorde is hier van een duidelijk bewijs. Eén der gevol gen was de oprichting van de Herv. Raad van Uitwendige Zending. Nu ds Mackaay als secretaris van deze raad is benoemd en hedenavond als zodanig ook is bevestigd, komt hij te staan in de wijdere ruimte der wereldkerk. Hij zal, aldus dr Brouwer, tot het kerkvolk moeten uitgaan en dit volk onder de aandacht moeten brengen, dat het ook een verantwoordelijkheid heeft t.o.v. de wereld. Hierna kwam dr Brouwer tot de ontvouwing van zijn tekstwoord, waarbij hij er o.m. op wees, dat Christus met de roeping der twaalf apostelen de grondslag heeft gelegd voor Zijn ge meente in deze wereld. Zal de Kerk waarlijk haar roeping verstaan, dan heeft zij uit te gaan tot de wereld en zal zij getuigen van het nieuwe rijk, dat komen zal. Tot slot richtte spreker ziéh in een persoonlijk woord tot ds Mackaay. Hoofden van Scholen pleegt tijdig overleg met ons voor het huren van Touringcars voor het a.s. seizoen. Stationsweg 45 - TeL 22444 (2 lijnen). (Adv.) Nadat gezongen was Gez. 104 4, aan vaardde ds Mackaay met 'n korte over denking zijn ambt, waarin hij er op wees, dat God de mensen niet geroepen heeft om by Hem te blijven en dat Hij ze de opdracht heeft gegeven „Predik het evangelie alle creaturen". Hij wenst niet, dat Zijn Kerk temidden van deze wereld blijft staan als een gesloten groep. Dit uitgaan tot de wereld ziet spreker als het apostolaat der Kerk. In aansluiting hierop weidde ds Mackaay nog uit over de betekenis van de pre diking van het evangelie, waartoe Christus reeds tijdens Zijn menswording in het vlees heeft opgewekt. Aan het einde van zijn predikatie richtte ds Mackaay zich tot zijn be vestiger, dr Brouwer en de aanwezige Haarlemse gemeenteleden, wie hij de verzekering gaf, dat hij ook in dit nieuwe ambt nog vaak zal terugdenken aan de aangename lyd, welke hij in deze stad heeft doorgebracht. De dienst werd besloten met het zingen van Gez. 3 :1 en 2. Ds J. J. de Koning beroepen IN DE VACATURE VAN DS D. KUILMAN. Gistermiddag is door het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente een beroep uitgebracht op ds J, J. de Koning, Ned. Herv. predikant te Gouda. Ds De Koning, die in de vacature van ds D Kuilman is beroepen, werd in 1908 geboren. In 1937 werd hy benoemd tot hulpprediker te Hees om op 10 Juli van datzelfde jaar te Hoogvliet ln het predikambt te worden bevestigd. Op 26 Mei 1946 verbond ds De Koning zich aan zyn tegenwoordige 'gemeente.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2