In totaal 32 grenscorrecties voorgesteld Omvatten 135 vierkante K.M. en 13.500 bewoners Tot wegneming van plaatselijke misstanden WEERBERICHT Italiaanse Senaat aanvaardt NOORD-ATLANTISCH PACT Congres over gevolgen der bevolkingsvermeerdering Richtlijnen tegen dreigende overbevoiking noodzakelijk 58ste Jaargang MAANDAG 28 MAART 1949 No. 62653 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Henny loofdredactle: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir en Adni.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 571)55 Te Den Haag en in de hoofdsteden van de andere Westelijke landen, die bij de grenscorrecties met Duitsland zijn betrokken, is Zaterdag een offi ciële mededeling gepubliceerd, waaruit blijkt, dat in totaal 32 geringe cor recties op een nader vast te stellen tijdstip zullen worden aangebracht. Zij beslaan een totale oppervlakte van omstreeks 135 vierkante kilome ter en betreffen een bevolking van ongeveer 13.500 bewoners. De wijzigingen, die zoals bekend, zullen worden aangebracht langs de grens van Duitsland enerzijds en Nederland, België, Luxemburg, Saar- gebied en Frankrijk anderzijds, zullen geen schade van enige omvang toe brengen aan de Duitse economie en dienen slechts voor 't wegnemen van plaatselijke misstanden en het verbeteren van de verbindingsmogelijkhe den. In verband met deze beperkte doeleinden, konden niet territoriale eisen van grotere omvang in bescherming worden genomen. Het vraagstuk der grenzen van Duitsland zal nader worden opgevat en in zijn geheel definitief worden geregeld bij het vredesverdrag. In het officiële communiqué wordt erder gezegd, dat de wijzigingen bij enadering zijn vastgesteld. De nauw- eurige grenzen zullen worden vastge- .eld door afbakeningscommissies. Deze ommissies zullen haar beslissing ne- nen, nadat eventueel de plaatselijke utoriteiten en personen uit de be- okken streken, die de commissies de ereiste inlichtingen kunnen verstrek en, zijn gehoord. De gebieden welke betrokken zijn bij deze correcties zullen worden ge plaatst onder de territoriale bevoegd heid van de buurstaten van Duits land. Deze wijzigingen zullen bekrachtigd of gewijzigd kunnen worden by de definitieve regeling met betrekking tot Duitsland. 411e maatregelen zullen worden geno den ten einde de belangen van de be- oners te waarborgen, zowel met be- ekking tot hun persoonlijke rechts- csitie als wat betreft hun roerende en nroerende goederen. Niemand zal ge- wongen worden de nationaliteit aan nemen van het land, waarbij 't door m bewoonde gebied wordt gevoegd, legenen, die deze nationaliteit niet ensen aan te nemen, zullen met be dekking tot hun persoon en hun goe- ;eren beschermd worden door de wet en van het betrokken land; jegens hen :il geen enkele discriminatoire maatre gel worden toegepast. Het zal hun vrij •taan zich in Duitsland te vestigen, in -.elk geval zij bevoegd zullen zijn de hun toebehorende roerende goederen r.ede te nemen, terwijl zij hun onroe rende goederen naar verkiezing in Itbendom kunnen behouden of verko- pen met de bevoegdheid de tegoeden naar Duitsland over te maken in over eenstemming met de speciale voor schriften die zullen worden uitgevaar digd. Zij zullen aan de andere kant. in dien zy dit wensen, in het betrokken :ebied kunnen blijven wonen. Sinds November 1948 hebben z.ch meer dan 40.000 brieven uit de Ver. Staten opgestapeld op het vliegveld Brojnma bij Stockholm. Al deze correspondentie is rericht aan een zekere mr Robert Farr, die een internationale vriendschapsor- tanisatie in het leven riep. ten doel heb bende een millioen brieven per week uit Amerika naar Europese landen te laten renden teneinde od deze wijze interna tionale contacten te leggen. Tot heden heeft mr Farr zijn post nog niet opge vraagd Om nu echter te zorgen, dat de Amerikanen niet voor niets hebben ge schreven. is er een overeenkomst ge maakt tussen het Amerikaanse tijd schrift .Look" en de luchtvaartmaat schappij SAS. waarbij de brieven aan cersonen in Zweden zullen worden toe- ïezonden. die dan voor beantwoording aillen zorgen. Een deel van de stapels brieven op het vliegveld Bromma. AFNEMENDE BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met aanvankelijk nog overdrijvende wolkenvelden: later wei nig of geen bewolking. Matige en langs de Waddenkust tijdelijk nog vrij krach tige wind uit Oostelijke richtingen Van nacht kans op lichte nachtvorst, morgen overdag temperatuur ongeveer normaal voor de tijd van het jaar. 29 Maart. Zon op: 6.23 uur; onder: 19.08 uur. Maan op: 6.34 uur; onder: 1906 uur (N. M.) Hoogwater te Katwijk te 3.36 en 15.44 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Van bevoegde zyde te Den Haag werd nog medegedeeld, dat nadere gegevens omtrent omvang en ligging van de thans aan Nederland toege stane grenscorrecties en het ogenblik, waarop zy zullen worden uitgevoerd, te zijner tyd verstrekt zullen worden. Voorshands kan slechts gezegd wor den, dat deze zuiver technische cor recties uitsluitend een aantal moei lijkheden van waterstaatkundigen, verkeers- en douane-technische aard zullen opheffen. Als zodanig dienen zij niet slechts Nederlandse, doch ook zij het in bescheiden mate Eu ropese belangen. De getroffen regelingen moeten wor den bezien in het licht van de politie ke ontwikkeling sinds 1944, toen voor het eerst sprake was van schadever goeding in de vorm van gebiedsafstand door Duitsland. De opvordering van deze schadevergoeding scheen toenter tijd in verband met de algemeen heer sende opvattingen omtrent de nood zaak van een toekomstige onschadelijk- making van Duitsland, op korte termijn na' de onvoorwaardelijke capitulatie van het derde rijk voor verwezenlijking vatbaar. De oorspronkelijke opvatting, dat deze onschadelykmaking het best ver zekerd zou worden door vérgaande des industrialisering en agrarlsering van Duitsland, maakte echter na de oorlog geleidelijk plaats voor het inzicht, dat voor de economische en politieke toe komst van Europa de inschakeling van een economisch gezond Duitsland on ontbeerlijk is. Meningsverschillen tussen de onder tekenaars van Potsdam brachten o.m. mede, dat in zake de inwilliging der door de Westelijke buurstaten van Duitsland ingediende territoritale aan spraken uitstel nodig werd geoordeeld. Niet nodig was dit uitstel, voor zover het zuiver technische grenscorrecties betrof, die van geen invloed op de eco nomische wederopbouw van Duitsland werden geacht. HEFTIGE DUITSE REACTIES Peter Altmaier, president van de Paltz, heeft verklaard dat Duitsland accoord gaat met wijzigingen van zijn grens met Frankrijk, doch niet met de veranderingen van zijn grenzen met België, Nederland en Luxemburg. Hy zelde voorts dat een onder zyn leiding staande delegatie, op uitnodi ging van de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Robert Schuman, Pa rijs heeft bezocht, teneinde het Duitse standpunt uiteen te zetten: als gevolg van dit onderhoud hadden „bevredi gende" veranderingen plaats gevonden. Omtrent de wijzigingen van de Duits- Luxemburgse grens verklaarde Altmai er dat deze een „unilaterale schending betekenden van een historische grens, die reeds sinds 1315 bestond." Hierdoor zou „een doorn in Duitsland's zijde ontstaan." Dr Ferdinand Friedensburg, de plaats vervangende burgemeester van West- Berlijn, heeft verklaard, dat hy zeer teleurgesteld was over het geauleerde communiqué inzake de grenswijzigin gen. Hoewel de wyzigingen geen grote verliezen betekenden, moesten zij wor den beschouwd a.s een „dwangmaatre gel". Het viel te vrezen, dat „de agres sors in het Oosten de grenswijzigingen zouden kunnen beschouwen ais een machtiging voor hun eigen geweldda den." aldus dr Friedensburg. De Duitse pers doet felie aanvallen naar aanleiding van de voorgestelde grenscorrectie en het Sovjet-persbureau Tass te Beriyn stelt ae correctie gelyk met inbeslagneming van Duits gebied. Sovjet-actie tegen Finland De Italiaanse Senaat heeft na een debat van 7 dagen met 188 tegen 112 stemmen bij acht onthoudingen goed gekeurd, dat Italië zich zal aansluiten bij het Atlantisch Pact. De fracties der communisten en meer-, derheidssocialisten dienden een motie in, waarbij de regering wordt uitgeno digd het initiatief te nemen tot onder handelingen voor het sluiten van een vriendschaps- en niet-aanvalsverdrag met de Sovjet-Unie en andere volksde mocratieën. De Gasperi, de premier, zeide: „In beginsel ben ik niet tegen de goed keuring van een soortgelijke motie. Maar het ogenblik schijnt mij slecht gekozen, omdat de naties, waarmede wij volgens de motie een nlet-aanvalsver- drag zouden moeten sluiten, steeds heb ben gestemd tegen de toelating van Italië tot de V. N., die de basis vormen voor de Internationale vriendschap. Wij zullen dit voorstel slechts in overweging kunpen nemen wanneer die naties niet langer tegen onze toelating tot de V. N. zijn". De Senaat heeft daarop met 176 te gen 105 stemmen de motie verworpen. De zitting werd daarop gesloten. Prof.i Harold Laski, voormalig voor zitter van de Britse Labourparty, heeft in een interview voorgesteld, dat gene raal Dwlght Eisenhower, lord Mount- batten, Halvard Lanee (de Noorse mi nister van Buitenlandse Zaken) en Leon Blum naar Moskou zouden gaan om de weg te effenen voor een vredesconferen tie van Oost en West te Stockholm. Deze conferentie zou dan de basis kunnen leggen voor een bijeenkomst van Stalin, Truman, Attlee en Queuille. Het orgaan van de Portugese rege ringspartij „Diaro da Manha". schrijft, dat de mogendheden van het Atlan tisch Pact bij haar pogingen on> het Westen te verdedigen ..mensen moeten betrekken, met meer ervaring en meer standvastigheid in leerstellingen om op alle gebieden het hoofd te kunnen bie den aan de verraderlijke aanvallen van de vijfde colonnes van Moskou". Waar nemers te Lissabon beschouwen het ar tikel als een mogelijke wenk aan de Atlantische landen om Spanie uit te nodigen, zich aan te sluiten bij het At lantisch Pact. KAPITEIN WILDASH BESCHULDIGD. Een officiële Tsjec-hoslowaakse rege ringsverklaring beschuldigde de onlangs uit het land gezette Britse diplomatieke ambtenaar, kapitein Wildash, van sa menzwering tegen de Tsjechoslowaakse republiek. Kapitein Wildash zou deel hebben ge nomen aan 'n complot van een Tsjechi sche terroristische organisatie. In de Britse antwoordnota wordt o.m. verklaard, dat geen bewijzen voor de beschuldiging zijn aangevoerd. De nota is in krachtige bewoordingen gesteld. De Tsjechoslowaakse beschuldiging wordt een voorbeeld genoemd van ..een handelwijze, waaraan de Britse open bare mening langzamerhand gewend raakt en welke geheel vreemd Is aan de I opvattingen van het Britse volk". Een officiële Spaanse woordvoerder heeft verklaard, dat Spanje zijn hou ding ten opzichte van het Atlantisch Pact bekend zou maken „op het tijdstip dat dit wenselijk voor Spanje wordt ge acht". Hij zeide, dat er geen reden was te geloven, dat Spanje vijandig tegenover het Pact stond. Spanje acht de sluiting „de eerste ernstige poging om West- Europa tegen het Sovjet-imperialisme te verdedigen". Van Sovjet-zyde wordt de actie tegen het Pact onvermoeid voortgezet. Het blad van het Sovjet-leger „Rode Ster", aangehaald door radio-Moskou, uit zelfs de beschuldiging, dat Duits land met de hulp van de Engels-Ameri kaanse bezettings-autoriteiten zijn mi litaire macht, precies zoals na het ver drag van Versailles, weer opbouwt. Het officiële Sovjetrussische regerings orgaan de „Iswestia" en andere Mos- kouse bladen publiceren op in het oog lopende wijze berichten over Finland, waarin zij een verandering van de Fin se regering en samenwerking met de Sovjet-Unie eisen. Oproep aan de V akverenigingen TEGEN AANSLUITING BIJ HET WERELDVERBOND. Het Britse T.U.C. (CongTes van Vak verenigingen), 't Amerikaanse C.I.O. (Congres van Industriële Organisa ties) en het Nederlandse N.V.V. heb ben vandaag een beroep gedaan op de nationale vakverenigingen, die nog zyn aangesloten by 't W.F.T.U. (Wc- reldverbond van Vakverenigingen, waarin de communisten 'n overheer sende positie hebben), terugtrekking uit deze laatste organisatie te over wegen. Het beroep was ondertekend door Ar thur Deakin en Vincent Tewson van het T.U.C.James Carey van het C.I.O. en E. Kupers van het N.V.V. De verklaring handelt over de moei- lykheden, die by de samenwerking tus sen genoemde Westelijke vakbonden met de Oosteuropese bonden in het WT.T.U. waren gerezen. Te kennen wordt gegeven, dat het plan-Marshall een eind maakte aan alle hoop op verzoening. „Het beslis sende bewysj dat practisohe samenwer king met de communistische elementen in het W.F.T.U. niet mogelyk zou zyn, was de eensgezinde aanval van al hun krachten, geleid door het Kominform, sedert November 1947 tegen de refor mistische vakverenigingsorganisaties, die er naar streefden de econcmie van hun landen opnieuw op te bouweh met de hulp van het Amerikaanse volk," aldus de verklaring. De publicatie van de verklaring valt samen met de aankomst van de ïeiders van het T.U.C. in de V.S., waar zy be sprekingen zullen voeren met leiders van het C.I.O. en de andere grote Amerikaanse Vakbond A.F.L. (Ameri can Federation of Labour) over de mo gelijkheid van het bestaan van een nieuwe internationale vakbond naast 't W.F.T.U. ARRESTATIES OP WERELD VREDES CONGRES TE NEW-YORK. Op de wereldvredesconferentie te New York is medegedeeld, dat drie Cana dese afgevaardigden waren gearresteerd. De Canadezen werden ondervraagd naar de legaliteit van hun aanwezig heid in de V S. Het betreft Barker Fair ly, vice-voorzitter van de Canadees-sov- jet-russische vereniging, zyn vrouw, een lid van de culturele commissie van Ca nadese progressieve Labours-par tij, en John Goss, toneelspeler en schouwburg directeur. Immigratie-ambtenaren te Washing ton hebben later verklaard, dat Goss en mevr. Fairly na de ondervraging toe stemming hebben gekregen naar Cana da terug te keren. Ook de heer Fairly is in vrijheid gesteld. Hy mag in de V.S. blyven. Er is geen reden opgegeven voor het ondervragen van de drie. AANSLAG OP ITALIAANS PREMIER VOORBEREID? De Romeinse politie heeft een zékere Grillo gearresteerd, die, naar wordt verklaard, aan een communistisch Ka merlid advies gevraagd heeft over een aanslag op het leven van de Italiaanse premier, De Gasperi. Hy verklaarde by het verhoor de aanslag niet te hebben willen plegen, hy wilde slechts de aan dacht der communistische partij trek- kten ten einde hulp en werk te verkry- gen. Hy is sinds 1946 lid der party. Het beroemde bloemenfeest van Nice is ook dit jaar weer met alle pracht en praal' en met alle vrolykheid gevierd. Duizenden waren naar de witte Rlviè- rastad gestroomd om uDe Slag der Bloe nen" mee te strijden. Natuurlijk ont brak ook de 90-1arige Zweedse koning niet bi.1 dit vro'iike feest en men ziet hier Koning Gustaaf tydens het voorby trekken van de stoet op de tribune, ter wijl hy bloemen werpt en zich blykbaar best amuseert. De uitslag der Franse verkiezingen De voortgezette verkiezingen zyn gis teren in Frankryk even kalm verlopen als de eerste stemming van verleden Zondag. De socialisten van het departement Bouches-du-Rhone hebben voor de R. P.F. gestemd, ten einde 'de communis ten uit te schakelen. In"tal van departe menten hebben de aanhangers van de R.P.F., alleen met het doel het commu nisme de weg te versperren, en bloc op de candidaten van de regeringspartijen gestemd, onverschillig of deze socialis tisch, volksrepublikeinen of radicalen waren. De officiële uitslagen van de zetelver deling (over 2 van de 785 zetels heeft men nog geen zekerheid) luiden als volgt: regeringsparty en 394 van de 783, na melijk socialisten 171, radicalen 148, M RP 75; Gaullisten 219, Communisten 20. Rechtse groeperingen, onafhankelijken en anderen 150. Dank zy een gezamenlyke actie is het dus een echec voor de communisten ge worden. Het resultaat van beide stemmingen gezameniyk is thans voor 1506 van de 1508 omstreden zetels als volgt: Socialisten 279; Radicalen 290; MRP 110. regeringsparty en dus tezamen 679 zetels). Gaullisten 389; Onafhankeiy- ken, reohtsen en anderen 401. Commu nisten 37. Onze Paryse correspondent telefo neerde hedenmorgen: Zoals wel te verwachten was, is giste ren bij de tweede ronde der kantonale verkiezingen de ring om het communis me nog steviger gesloten. Ofschoon hun stemmenaantal maar betrekkelyk wei nig is teruggelopen zy beschikken nog steeds over 23 procent van het kiezers corps zien de communisten ten ge volge van de overeenkomsten die tussen hun tegenstanders zijn gesloten, hun ze tels in de provinciale staten niettemin gedecimeerd. Een tweede punt, dat onderstreept dient te worden, is, dat de opgaande iyn der ontwikkeling der R.P.F. veel minder steil is gebleken dan de Gaul listen zelf hadden verwacht. Aan hun eis voor nieuwe Kamerverkiezingen is daardoor alle grond ontnomen. De ge neraal zal zyn volgelingen tot 1952 in toom moeten houden en gedoemd zyn een meer of minder platonische opposi tie te voeren. Na de stoten naar uiterst links of uiterst rechts, die by vorige verkiezin gen te constateren waren, heeft Frank rijk haar evenwicht dus in het midden gezocht. Het volk heeft te kennen ge geven, wat het niet wil en wat het wei gert. Wat het wel wil, is minder duide- lyk en komt oa. tot uiting in 40 pro cent stem-onthoudingen. Niettemin kan men zeggen, dat de Derde macht een nieuwe kans in de schoot is geworpen. Na zyn machtige tegenstanders knap in een hoek te heb ben gemanoeuvreerd, zal Queuille thans de geschillen in zyn eigen coalitie moe ten domineren. De liberalen, die algemeen worden be schouwd als de grote overwinnaars van de strijd, zullen hun stembuszege waar- schyniyk in enkele portefeuilles geho noreerd willen zien en in dit verband worden vooral de namen van Paul Re- naud en René Mayer genoemd. Doch buiten die eventuele kleine re constructie van het kabinet verwacht men in politieke kringen niet, dat de uitslag van deze provinciale verkiezin gen op de gang van zakep veel invloed zal doen gelden. VREDESBESPREKINGEN IN CHINA. Een delegatie van de Chinese rege ring zal 31 Maart per vliegtuig naar Peiping vertrekken voor het beginnen van vredesonderhandelingen. De delegatie zal geen onderhoud heb ben me! generaal Tsjang kal sjek, voor dat zy naar Peiping gaat. Fokker-ontwerp voor K.L.M.-vliegtuig Eind 1948 kwam, naar uit het ver slag van het Ned. Inst. v. Vliegtuigont wikkeling blykt, by de N.V. Verenigde Ned. Vliegtuigfabrieken „Fokkr" i. o. een voorontwerp voor een verkeers vliegtuig gereed, gemaakt overeenkom stig de ideeën van de KJL..M. Bovendien voltooide Fokker een opdracht voor 't in overleg met de potentiële afnemers in grote trekken uitwerken van een aantal ontwerpen voor een tweemotorig vrachtvliegtuig, terwyl tevens een op dracht voor het uitwerken van 'n aan tal ontwerpstudies voor viermotorige vrachtvliegtuigen gereed kwam. OVERVAL OP ONDERNEMING IN WEST-JAVfl. Eeh bende ter sterkte van 200 k 300 man heeft het fabrieksemplacement van de rubber- en thee-onderneming .Parakan Salak" bij Tjibadak (West- Java) aangevallen. De fabriek bleef, dank zy het ingrijpen van de onderne- mingswacht en der employé's, gespaard, doch verschillende gebouwen zijn ver brand. V.N.-commissie rapporteert: Djokja niet ernstig beschadigd FACILITEITEN VOOK REP. LEIDERS De Commissie der Ver. Naties heeft in een rapport over de toestand te Djokja aan de Veiligheidsraad mede gedeeld, dat geen ernstige schade aan de stad Djokja is toegebracht, welke op enigerlei wijze het herstel van de republikeinse regering zou verhinde ren. Het rapport zegt verder, dat het ge brek aan materialen en uitrusting, waarvan een deel is weggevoerd of vernield sedert 18 December jl., het doeltreffend functionneren van het republikeinse bestuur ernstig zal bc mociiyken, Het zal daarom nodig zyn, aldus het rapport, dat de Nederland se autoriteiten faciliteiten verschaf fen als vermeld in art. 2 van de re solutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari. De bevindingen der commissie zijn gebaseerd op inlichtingen van de mili taire waarnemers en de plaatsvervan gende leden, die op 2 Maart Djokja hebben bezocht. Hamid II wenst erkenning der B.F.O. MOET BETROKKEN IN ONDERHANDELINGEN. Gisterochtend heeft te Batavia de aangekondigde bespreking plaats ge had tussen V. v. K. en de ln de B.F.O. vertegenwoordigde deelgebieden over het door Den Haag gevraagde advies inzake de resolutie van de Veiligheids raad. Onder de aanwezigen bevonden zich de executieve staatshoofden van Pa- sundan, Oost Indonesië, Oost Sumatra, Zuid Sumatra. West Borneo, Oost Java Madura en vertegenwoordigers van de ander tot de B.F.O. toegelaten gebie den. Tydens deze bespreking bracht dc voorzitter der B.F.O., Sultan Hamid II, de wens naar voren, dat de BJF.O. naast Nederland en de Republiek, door de Veiligheidsraad mede als partij in de oplossing van het Indone sische vraagstuk zal worden erkend en in de onderhandelingen daartoe als zodanig zal wprden betrokken. Naar Sultan Hamid mededeelde zul len voortaan de besprekingen der B.F.O. in het openbaar worden gehou den. De eerstvolgende byeenkomst is vastgesteld op 5 April. Inmiddels zijn de Sumatraanse ver tegenwoordigers, die te Batavia waren gearriveerd, reeds weer naar Medan vertrokken tot bijwoning van de daar te houden conferentie voor de Sum? - traanse gebieden. RECHTSTREEKS CONVOOI SURABAJA—BATAVIA. Het eerste convooi, dat na de oorlog over land Batavia van Surabaja uit be reikte, is te Batavia aangekomen. Het bestond uit vyf jeeps, bemand met personeel van de K.L. en het KN.I.L., voorts met mariniers en 'n Franse mili taire waarnemer. De commandant van het convooi, de eerste luitenant van het K.N.IJLi. J. A, Florentinus, ver klaarde. diat de afstand van ongeveer 800 km non-stop was afgelegd. De rou te liep via Bodjonegoro, Semarang, Cheribon en Bandung. V.N. COMMISSIE NAAR BANKA. De commissie der V.N. voor Indo nesië is vanochtend op verzoek van Mohammed Rum, voorzitter der Repu blikeinse delegatie, voor een bezoek van één dag naar Banka vertrokken. Het congres over de gevolgen van de bevolkingsvermeerdering, georganiseerd door het Instituut voor Sociaal onder zoek van het Nederlandse volk werd Zaterdagochtend te Amsterdam ge opend door de minister van Sociale Zaten, mr A M. Joekes. Deze wees er op, dat de regering zich gesteld ziet voor een aantal belangryke en ingewik kelde vraagstukken, die in nauw ver band slaan met de bevolkingsvermeer dering: 1. Hoe moet het bestaande welvaarts peil van onze bevolking worden ge handhaafd, c.q. verhoogd; 2. Hoe verschaffen wy een voldoende en doelmatige huisvesting aan per sonen en bedrijven; 3. Op welke wyze kan voldoende werk gelegenheid aan de beroepsbevolking worden gegeven. De agrarische sector van het bedrijfs leven aldus spr. biedt in Neder land uiterst geringe kansen voor een bydrage tot de oplossing van het werk- gclcgenheidsjjrobleem. Deze sector is reeds oververzadigd, voor zover het vaste arbeidskrachten betreft. Van de verdere inpoldering van de voormalige Zuiderzee mag wel een ze kere, maar niet een afdoende bydrage tot tie vergroting van de werkgelegen- he'd in de agrarische sector worden verwacht. Indien er al binnenslands voldoende werkgelegenheid voor de groeiende be roepsbevolking zal worden gevonden, dan zal dit in de eers'e plaats door uit breiding van de Industrie zyn Het tweede middel ter bestrijding van de werkloosheid is de emigratie. Het voordeel, dat emigratie en arbeidskrach ten, die hier tot inproductiviteit zyn gedoemd, doch elders productief werk zaam kunnen zyn, oplevert, is duidelijk Het bevorderen van emigratie voor de huidige periode verdient aanbeveling, aldus de minister. Als derde middel ter bestrydlng van werkloosheid noemde minister Jonker de vakopleiding, welke bevorderd moet worden. Nauwkeurige kennis van het vraag stuk van de bevolkingsvermeerdering achtte spr van essentiële betekenis voor de beoordeling van de sociaal-economi sche problemen en voor de bepaling van het te dien aanzien te voeren beleid. Hierna begonnen de debatten naar aanleiding van de uitgebrachte prae- advlezen. Prae-adviseurs waren prof. dr W. R. Heere, hoogleraar aan de Kath. Econ. Hogeschool te Tilburg over „De demografische situatie", de heer W. J. van de Woestyne over „Bevol kingsvermeerdering en economische kernpunten", dr W. Steigenga, admi nistrateur aan het ministerie van So ciale Zaken over „Bevolkingsvermeerde ring en arbeidsvoorziening" en ir L. H. J. Angenot, hoofdingenieur-afdelings chef by de dienst voor stadsontwikke ling te Rotterdam, over „Bevolkings vermeerdering en bevolkingsspreiding", Ir L. II. J. Angenot zeide in zyn prae- advies over Bevolkingsvermeerdering en Bevolkingsspreiding dat ons sterf tecijfer van 1947, het laagste dat er ooit ter wereld werd bereikt niet van blyvende aard kan zyn. Onze Neder landse bevolking veroudert, d.w.z., het aantal bejaarde personen neemt rela tief toe en de gemiddelde Iecftyd stijgt. Zodra er een zeker plafond be reikt is, zal de hoge bevolklngstocnc- mlng ophouden, hoewel de gemiddel de levensduur verhoogd zal zyn. Ir Angenot achtte het vrijwel zeker, dat de Nederlandse bevolking over 30 ja ren 12.000.000 zal bedragen. Afgezien van de na-oorlogse „hoogconjunctuur" in het aantal geboorten, ach^ ir An genot de bevende huwelijksvrucht baarheid groter dan zy geweest is. Hy ziet hierin een fenomeen van zeer vergaande consequenties. Uitvoerig belichtte ir Angenot in verband hier mede de mogeiykhcden tot transmi gratie der stedelijke bevolking naar het land of omgekeerd al naar gelang de regionale aspecten. De congresvoorzitter besloot met te zeggen, dat het gehouden congres moet worden opgevat als een „kreet", als een dringend appèl om het grote probleem van het bevolkings adres onder ogen te zien. Grote waakzaamheid is geëist en het is dringend noodzakeiyk dat de verschillende aspecten die het bevol kingsvraagstuk biedt, doordringen tot he* publiek. Het is volgens de voorzitter wenselyk de diagnose nauwkeuriger te stellen en dan te komen tot het aangeven van rich'lijnen. die ons uit dc „be nauwende" dr-ieing van overbevol king kunnen leiden.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1