De „Mafaram" een voorbeeld van moderne scheepsbouw Verrassende uitslagen in voorlaatste ronde Wetsontwerp grenscorrecties ij Tweede Kamer ingediend Zij zijn van zeer beperkte strekking en omvang DRIE LEVENS gs-reiziger Radio-programma 58ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 24 Maart 1949 Tweede Blad No. 26650 Gebied rond Geilenkirchen bij Nederland? Jij de Tweede Kamer is ingediend xn ontwerp van wet: „Bevoegdheid lot het treffen van voorzieningen in verband met de verwezenlijking van bepaalde correcties In de Nederlands- Duitse grens". Het lükt de regering onder de be staande omstandigheden de aange wezen weg, zo zegt de Memorie van Toelichting, dat de Kroon althans voor een beperkte periode, bevoegd wordt verklaard, de Raad van State gehoord, kracht van wet hebbende voorzieningen te treffen, welke een voorlopig karakter hebben. Hierin !- (voorziet 't onderhavige wetsontwerp. Verder zegt de Memorie van Toelich- ig o.m.: „Met grond kan worden ver- icht. dat zeer binnenkort door ver ben woordigers van de Ver. Staten van Icord-Amerika, het Ver. Koninkrijk, ankrijk, België, Luxemburg en Ne tland in Parijs een protocol zal wor- r;n ondertekend, waarbij zal worden •jtgelegd. dat tussen die mogendhe- •n overeenstemming is bereikt ten inzien van enige correcties in de ifstelijke grens van Duitsland. Voor it de Nederlands-Duitse grens betreft, die overeenstemming betrekking •oben op een aantal grenscorrecties m overwegend technisch karakter. In algemeen zullen de hierbedoelde Tree ties van zeer beperkte strekking omvang zijn. Om voor de hand liggende redenen van monetaire en andere aard kun nen op dit ogenblik geen nadere ge gevens worden openbaar gemaakt no pens de gebieden, welke eventueel aan Nederland zullen worden toege voegd, noch omtrent het tijdstip, waarop die toevoeging zal plaats vin den. Wel kan de verwachting worden uitgesproken, dat deze toevoeging binnen afzienbare tijd zal worden verwezenlijkt. Met het oog hierop beraadt de rege- il zich inmiddels over de legislatieve administratieve voorzieningen, die verband met de toevoeging van be ulde gebieden zullen moeten worden üroffen. Deze voorzieningen zullen ■ede v/aar de definitieve status dier ■bieden eerst bij de finale regeling iet Duitsland zal kunnen worden vast hield een voorlopig karakter dra in. OVERDRACHT VAN 58 VIER KANTE MIJLEN. Deskundigen van Engeland, de Ver. Staten, Frankrijk en de Beneluxlan- den werden het gisteren eens over de overdracht van 58 vierkante mij len vroeger Duits gebied aan Neder land, België, Luxemburg en Frank rijk, zo vernemen wij uit Parijs. Overeenstemming over deze „kleine correcties" werd bereikt na weken van langdurige besprekingen, die ten doel hadden de belangen van de 12.000 tot 16.000 Duitsers die bij deze correcties betrokken waren, zo goed mogelijk te behartigen. De aanbevelingen van de deskundi- :n zullen naar de regeringen der zes iaden worden gezonden ter goectkeu- ng. In de loop van deze week zal over besprekingen een officieel communi- cé worden verstrekt. De overeenstemming heeft alleen be- :ekking op de „kleine aanspraken" tor Duitslands Westerburen. Grotere inspraken zullen later behandeld wor- ;n. In de -boezem van het comité dat besprekingen voerde is er een voort- ïrende strijd geweest tussen Duits- mcl's kleine buren en de Anglo- Saksi- :'ae landen. De Britse en Amerikaanse deskundi gen verzetten zich tegen "elke grenswij ziging op grond van-het feit, dat dit de Duitse publieke opinie zou verbitte ren, zonder dat daarbij Nederland, Bel gië en Luxemburg enig voordeel zouden hebben. De Franse afgevaardigde, die zich minder fel verzette tegen grenswijzi ging, baseerde zijn houding cp een ver zet tegen elke annexatie, waarbij bevol king en steden betrekken waren. De overeenkomst beoogt, zo verneemt men, dat alle Duitsers die in de be trokken gebieden wonen, vrij zullen zijn om het gebied te verlaten met al hun roerende goederen. Het gebied waarop Nederland rechten doet gelden, ligt ten Noorden van Aken en omvat o.m. het gebied rond Geilenkirchen. Er vallen enkele ko lenmijnen binnen en de bevolking omvat ongeveer 7.0C0 zielen. Het gebied dat België wenst, cmvat in hoofdzaak de districten Rotgen en Muetsenich met een gezamenlijke be volking van 4500 zielen. Het voornaam ste deel van deze correctie is te voor komen, dat de Belgische spoorlijnen zeven keer de Duitse grens passeren. Alle 'voorgestelde correcties zullen eventueel vervat worden in de toekom stige vredesverdrag met Duitsland, zo zeide men in welingelichte kringen. VIETNAM WIL STRIJD VOORTZETTEN. Radio-Vietminh heeft de onlangs tus sen de Franse regering en Bao Dai ge sloten overeenkomst over^e onafhanke lijkheid van Vietnam afgewezen. „De re gering van Vietnam acht dit document van geen waarde", aldus de radio-om roep. „De Vietnamese regering en 't volk volgen de weg, die Ho tsji-minh heeft aangegeven: de strild voortzetten omvol- komen onafhankelijkheid te verkrijgen." ANTI-COMMUNISTISCHE DEMONSTRATIE. Anti communistische groepen te New York hebben bekend gemaakt voorne mens te zijn een massale demonstratie te organiseren tegen de „wereld-vredes" -conferentie, welke morgen as. in het Waldorf Astoria-hotel een aanvang zal nemen. Er zullen posten worden uitge zet, terwijl verder, volgens de organi satoren, duizenden aan een demonstra tie zullen deelnemen, die zal worden gehouden onder de leuze: „Communis ten zijn hier te lande niet welkom. Wij wensen uw aanwezigheid niet. Ruk uit." AMERIKAANS DIPLOMAAT MOET POLEN VERLATEN. Volgens een officeel Pools communi qué is een Amerikaanse diplomaat, Shester Opale, hoofd van de Ameri kaanse inlichtingendienst te Warschau, door de plaatselijke overheid verzocht het Poolse grondgebied te verlaten. Gezegd wordt, dat Opale verantwoor delijk is voor de publicatie van een bulletin in de Poolse taal, dat herhaal de malen de door de locale wetgeving voorgeschreven beperkingen overschreed en van een totaal gemis aan tact te genover de Poolse regering getuigde. Onze koopvaardijvloot groeit gestaag. (Speciale berichtgeving) In een tijd, waarm millioenen land genoten zich zorgen maken over de toekomst van Indonesië, gaat de Kon. Rotterdamsche Lloyd rustig voort met de uitbouw van haar vaste dienst op Batavia, die zij nu al meer dan hon derd jaren heeft onderhouden. Gestaag groeit weer onze koopvaar- dij-vloot, alle moeilijkheden en alle sombere perspectieven ten spijt. Het draagvermogen van de vloot van de Lloyd is reeds groter dan dat van vóór de oorlog, het totaal van haar schepen, sinds begin 1940, is al van 31 tot 34 gestegen. Terecht hebben de Nederlandse zee lieden zich door de eeuwen heen de ere-naam: „vrachtvaarders van Euro pa" verworven. Hun leiders blijken het vaste voornemen te hebben zich die titel tot in verre toekomst waardig te tonen. De nu gereed gekomen 12.000 tonme tende „Mataram", is het derde van een vijftal vrijwel gelijive schepen (na de Garoet en de Slamat), dat direct na de oorlog bij Nederlandse werven werd besteld. Het is opgeleverd in een bij kans verrassend vlot tempo. Nieuwbouw, zowel als restauratie en reparatie van schepen, gaat tegenwoordig, als regel, met een zeer lange wachttijd gepaard, veel langer tenminste dan voor de oor log het geval is geweest. Het materiaal is nu eenmaal schaars en de werven zijn overbelast met werk. Niettemin heeft P. Smit Jr. het klaar gespeeld de „Mataram" drie en een halve maónd na de te-water-lating kant en klaar aan de Lloydkade af te leveren, gereed voor de technische proeftocht. Met 't in de vaart brengen van dit vracht- en passagschip heeft de Lloyd thans op de internationale vrachten- markt weer een troef van betekenis uitgespeeld. Het vaartuig is van een volkomen moderne apparatuur (be halve Radar) voorzien, beschikt over geperfectionneerde hulpmiddelen voor het laden en lossen, en heeft een der mate magnifieke accomodatie voor de 35 passagiers en de 72 koppen tel lende bemanning, dat het een voor beeld mag worden genoemd voor de scheepsbouw in binnen- en buiten land. Ook de voor de scheepvaart zo nut tig gebleken Radar zal binnen niet al te lange tijd wel worden aangebracht. De Lloyd wenst het echter eerst met zichzelf eens te zijn over het soort Ra dar-apparaat, dat zij voortaan voor al haar nieuwe schepen in gebruik zal nemen. De .Mataram". die a.s. Zaterdag vol geladen naar Batavia vertrekt, heeft een totale lengte van 157 meter, een breedte van 19 meter en een snelheid van 16 mijl (30 km). Kunstenaars van naam werkten mee bij de afwerking van het interieur en in de ruime rooksalon hangt een in fraaie kleuren gehouden handgeknoopt wandtapijt van een bekende weverij uit Baarn. De voortstuwing van de „Mataram", die onder commando staat van kapi tein A. Kool, geschiedt in afwijking van de reeds in de vaart gebrachte zus terschepen volgens het „enkelwer- kende tweetakt-systeem", een methode, die al lang in gebruik is bij de gehele Scandinavische koopvaardijvloot, doch tot op heden in ons land weinig of geen toepassing heeft gevonden Kampioenschap Leidse Schaakbond De zesde ronde van de LSB-kampioen- schappen is de ronde der grote verras singen geworden. Rotteveel verloor op nieuw, ditmaal tegen Van Galen, die het Koningsgambiet, dat Rotteveel te gen hem speelde, rustig op zich af liet komen, en op voortreffelijke wijze de partij snel in zijn voordeel besliste, toen wit zijn eigen koningstelling onveilig maakte. Een andere verrassing was de overwinning van Leenheer op Barkema. Laatstgenoemde verscheen veel te laat, verloor daardoor kostbare bedenktijd en meest toen te snel spelen. Dem- mendal had Van Gelder tot tegenstan der: hij speelde deze partij weer eens bijzonder sterk, kreeg de meerderheid cp de damsrvleugel en had toen niet anders meer te deen dan een klein aan- valletje op zijn eigen kcningsvlëugel af te slaan om verder gemakkelijk te win nen! Jerrey Bey—Idema! Deze partij werd met grote spanning tegemoet gezien. In hoeverre zou Jerry Bey, die bij ver schillende gelegenheden heeft getoond tot bijzondere resultaten in staat te zyn, stand kunnen houden tegen de tweevoudige kampioen Idema? De uit slag weten we nog niet, want de partij werd afgeoroken. Maar zij voldeed aan de hoge verwachtingen: Jerry Bey had oorspronkelijk het normale initiatief, dat wit gewoonlijk pleegt te hebben, maar bij de afwikkelingen, die volg den, slaagde Idema er in met het goede paard tegen de slechte loper te blijven zitten. Het eindspel staat dan ook iets beter voor hem, maar als er al winst in blijkt te zitten, dan zal dat toch nog een lange strijd worden. De stand in de kampioensgroep is nu: Demmsndal 4 x, Rotteveel 4, Van Gelder 3, Idema 2% xx. Jerry Bey 2Va x, Barkema, Leenheer en Van Galen elk 2 pt. In de tweede klasse speelden Preenen- Bondselftal zonder initiatief verloor van Oostelijk elftal De gisteravond op het terrein van Haarlem gespeelde wedstrijd Neder lands BondselftalOostelijk elftal heeft weinig bevrediging wat de Bondsploeg betreft, geschonken. Er zat geen verband in het elftal. Het Oosten daarentegen heeft een goe de wedstrijd gespeeld en profijt getrok ken van de oefening. Van het. Bondselftal ging weinig ini tiatief uit. In het begin was de achter hoede nogal eens onzeker, maar gaan deweg herstelde Everse van in eptunus zich en de vele aanvallen van het Oos ten hadden teen niet meer zo'n gevaar lijk karakter als in de eerste periode toen doelman De Munck enige malen in actie moest komen. Schaap was in het veld technisch ruim voldoende, maar hij had zijn schot thuis gelaten. Dat gold ock voor Van der Tuyn, die wel enkele kansen kreeg, maar er niet van profiteerde. Het Oosten nam na 25 minuten de leiding door Van der Meer. Het Bonds elftal was daarna technisch iets beter, maar het schieten bleef zwak. Kort voor rust bra-oht Van Roessel (Longa) de partijen op gelijke voet. Ook na de her vatting heeit het Oostelijk elftal zich meer gegeven dan de tegenpartij. De middenlinie, waarin Möring uitblonk, zette de voorhoede steeds aan het werk en Van der Meer zorgde er voor dat zijn ploeg een voorsprong van 3-1 ver kreeg. Eerst in de laatste minuut slaag de Schaap er in de achterstand te ver kleinen. (32). Volders en Geyer-Zwaan remise, ter wijl Poot-Optendrees werd afgebroken in gewonnen stand voor Poot. Stand: Optsndrees 2M- x, Preenen 2 x, Zwaan en Volders 1V= x, Geyer 1, Poot l/i xx pt. Voer de derde klasse kwamen tot een beslissing: VavierSlegtenhorst De RooGaljaard 0—1, Van der Kaay —Galjaard 01. Stand: Slegtenhorst 3. P. J. Galjaard De Roo 2, Vavier x/z. Van der Kaay 0 pt. Volgende week Woensdag worden de afgebroken partijen beëindigd, terwijl dan over 14 dagen de laatst# ronde in alle groepen de beslissing zal moeten brengen. Zwaluwenploeg met mogelijkheden VOOR WEDSTRIJD TEGEN LIGUE DU NORD. De Zwaluwenploeg, die Zondag 3 April te Rijssel tegen het e ftal van de Franse Ligue du Nord speelt, is als volgt sa mengesteld: Doel: Da Munck (Sitt. Boys); achter: Van Bun iMVV) en Schijvenaar (EDO) aanvoerder; midden: Staffelen (AJax), Terlouw <DCV) en Schwencke (HBS); voor: Van der Tuijn (HDVS), Schaap Ct Gooi), Van Roessel (Longa), Tim mermans IADO) en Groenedaal (Haar lem). INTERNATIONALE SCHEIDSRECHTERS- EN SPELREGELS-COMMISSIE VERGADERDE. In de gisteren te Parijs gehouden ver gadering van de Spelregels- en Scheids rechters Commissie van de FIFA werd beslist, dat scheidsrechter bevoegd zijn om spelers, die buiten de lijnen slaags raken terwijl de bal in het veld is, naar de kleedkamer te verwijzen en dat een opgooi verricht moet worden op de plaats daar de bal tot rust is gekomen. Scheidsrechters, die twee internatio nale wedstrijden hebben geleld, krijgen recht op een speciaal onderscheidings teken. Alphen Comb.Gouds Bondselftal. Zaterdagmiddag zal op het terrein der A.V.V. „Alphen" het Gouds Bonds elftal een oefenwedstrijd spelen tegen een sterke combinatie van Alphen. Engeland leerde snel ons korfbal BINNENKORT LANDENONTMOETING (Van onze Londense correspondent). De Engelse taal is met een woord verrijkt. „Korfball" heet dat woord, rechtstreeks en zonder importvergun- ning uit ons land ingevoerd. Twee Jaar geleden gaven enige Nederlandse 12- tallen een demonstratie van dit hier nog onbekende spel. Het gevolg was, dat er in Londen een korfbalclub werd gevormd. Eerst leek het, alsof de En gelsen hiervoor weinig belangstelling zouden hebben, doch langzamerhand won het spel in populariteit. Op het ogenblik zijn er reeds vier clubs in Zuid-Londen en een gelijk aantal in Yorkshire. Cambridge telt zelfs al acht studentenplccgen. Binnenkort zal na enige selectie-wedstrijden een twaalftal worden gevormd voor de eerste landen- ontmoeting tegen Nederland. Het spel wordt hier vooral gewaar deerd om het „teamwork" en men vindt het interessanter dan basketball, waar het cp lijkt. FEUILLETON door DAVID GARTH Zij ging op de divan zitten, steunde aai- ellebogen op de knieën en legde in- hoofd in de handen. Zij had ge acht, dat zij dit wel alleen zou kun- :n opknappen, maar de volkomen ho- :loosheid van haar positie trof haar een slag. En plotseling voelde zij volstrekte behoefte aan iets boven ■arzelf, iets waar zij naar reiken kon, aaraan zij zich kon vastklampen, iets sarop zij zou kunnen steunen en dat juist aan haar greep scheen te itsnappen Wat was het ook weer, dat Two-gun tijd zei over de keren, dat hij in het iuw had gezeten? Zij kon hem bijrta iet zijn brommende stem horen zeg- „Laat ik je iets zeggen er wa in tijden daar aan de grens, dat de m-en-negentigste Psalm beter was m een paar revolvers en een vlug lard. Je kunt nu eenmaal niet sterk, handig, of. dapper genoeg zijn om tijd aan jezelf genoeg te hebben." e wat? De Een-en-negentigste Psalm? >ntaine keek plotseling op. Ja, zij had ituurlijk wel van de Psalmen gehoord in de Bijbel natuurlijk. Wel, als dat =ed genoeg was voor Two-gun, was H ook goed genoeg voor haar. Dat leemde impulsieve verlangen naar iets imeraadschajppelijks en inspirerends wijsgerigs maakte die mysterieuse en-en-negentigste Psalm tot een ab- »ute noodzakelijkheid. Voor zover zij wist, was er maar één ijbel in het huis en dat was de oude imiliebij'bel van haar grootvader, hij altfjd ergens hier bewaarde, Zij *>ht* de boekenkasten af en liet haar ■ik langs de planken gaan, hier en iar even met haar vinger tegen tik- ^nd, tot zij haar vond op de laagste ^ank dicht bij zijn bureau. 2(j haalde het grote zware boek te Xirschijn, bevond, dat het afgesloten 33, herinnerde zich, dat haar groot eer de sleutel altijd in een koperen esje op zijn lessenaar bewaarde en toeg tenslotte de opengesloten Bijbel aar de divan. PsalmenPsalmenPsalmen har voor de drommel waren de Psal men? De een-en-negentigste Psalm. Be- dan een paar revolvers af en toe. H Two-gun kon het wetenZij "-ad ze ten slotte vlak voor de S;;reu- waar ze altijd gestaan haddon. Teen bladerde zij snel het boek door zy de een-en-negentigste Psalm had. Hier stond hij, onderaan de pagina: Die in de schuilplaats des Aller- •hoogsten is gezeten, die zal vernach ten in de schaduw des Almachtigen. Ik 'zal tot de Heere zeggen: Mijne toevlucht en mijne burg Zij sloeg de bladzijde om en vond tot haar verbazing eem lange witte en veloppe tussen de bladen. Een leeswij zer. neen, ze was aan haar geadres seerd! „Voor Fontaine Carsden" in het handschrift van Two-gun! Met vingers, die trilden van verba zing, rukte zij de enveloppe open en nam de inhoud er uit een opgevou wen brief; neen, er was nog iets an ders, dat op de grond viel een groen slipje papier. Zij sloeg er aanvankelijk geen acht op, daar zij de brief eerst wilde lezep en er gretig en eigenlijk nog ongelovig aan begon. Een brief ge schreven in het krachtige handschrift van Nathaniel en gedateerd drie dagen voor zyn dood. Mijn geliefde Fonnie: Dit is de vriend, die ik in mijn tes tament genoemd heb, die altijd bij de hand is, om Je te helpen en ik hoop, dat, daar je dit nu ontdekt hebt, je het nimmer vergeten zult. Omdat, Fcnnie, er in ieders leven tijden zijn, dat het tegen de stroom oproeien bijna te zwaar wordt en dan is God helpe mij geen nutteloze phra se, maar een ernstig, intelligent ver zoek voor de gehele mensheid. Het is natuurlijk mogelijk, dat het ingeslotene niet de oplossing is van het probleem, dat je er toe bracht dit boek te openenofschoon ik ge neigd ben, om aan te nmen, dat dit wel het geval is. Maar wat ook de oorzaak moge zijn, denk er altijd aan, dat het antwoord op vrijwel ieder probleem ter wereld in deze Inspire rende pagina's gevonden kan worden. En herinner Je ook, dat ik trots op je ben, dat Je deze brief gewonden hebt. Als altijd je toegewijde Opa. Werktuigelijk bukte zy zich en nam het groene papiertje op. Zij keek er even naar en haalde toen scherp adem. Of zij was in de war van de emotie, of zij hield een te haren name gestélde chèque voor vijftigduizend dollar in haar handen. De cijfers schenen in een waas voor haar ogen te dansen vijftigduizend dollar cp een ogenblik van zo hoge nood. Zij kon er de boete voor dat me daillon mee betalen, haar boete voor haar aandeel in de Kamarkale-affaire, alle rekeningen betalen en die speel schuld afdoen. Het gaf haar de kans, om geheel met een schone lei te be ginnen. En toch liet zij de chèque weer op de vloer vallen, toen zij zich in haar volle lengte op de divan liet vallen en de brief nog even overlas Opa met zijn vérziende liefdevolle blik, die haar een boodschap van hoop en bemoedi ging geschreven had het was bijna of zy hem weer ontmoette. Haar ogen brandden van de tranen. Laat nu alles maar komen! Zij was gereed. Nathaniëi had vanuit het Wal halla haar in die stille bibliotheek de hand toegestoken. En toen las zij nogmaals de een-en- negentigste Psalm. - HOOFDSTUK XIV. De lange Bill Armstrong, die er in zyn tweeds nogal gemoedelijk uitzag, leunde tegen een grote boom en stond 20). „Hier zult u spijt van krijgen!" sprak Panda op donkere toon maar veel anders als op donkere toon spre ken kon hij ook al niet doen, want de man die Dop heette, hield hem vast in een ijzeren greep. En Panda vervolgde: j .Mynheer Goedbloed zal u weten te inden! Hij laat niet met zich spotten „Houd je mond!" zei de heer. „Ik ben j Geofridus Goudbakker en als ik zin heb I om met die misselijke Goedbloed te spotten, dan spot lk! Uit! En nu gaan we eens verder kijken". Nu wendde hij zich dus naar de tweede deur, waar een bordje op hing met het opschrift: „Ver boden toegang!" En Panda riep: „Daar zit de Bey zelf en die mag niet gestoord worden!" „Ach kom! Ach kom! Doe niet zo mis selijk!" zei Heer Geofridus Goudbak ker en hij rukte de deur open Daar achter die deur was het don kerheel donker. Alle gordijnen van die kamer waren blijkbaar dicht, maar als je goed keek, dan zag je nog net een donkere gestalte rechtop ln bed zitten, een gestalte, die blijkbaar een eindeloos- hoge tulband op het hoofd had. En uit die duisternis klonk een krassende stem, die sprak: „Ik wens niet gestoord te worden! Ik wens niet gestoord te worden!" naar de laatste repetitie te kijken van het Grote Schouwspel ter Herdenking van de Stichting der Ver. Staten, Iede re Mei-maand kwam de school in actie om tonelen op te voeren, die voorstel den: (a) de onbevreesde jonge Silas Brenton, die land koopt van de India nen; (b) de Krijgsraad voor de verde diging van Brenton, compleet met Ge- I neraal David Wooster met pruik en 't muziekkorps van de Boy-Scouts in uni formen van de revolutionnaire troepen; (c) Dansen op de oude dorpsweide; (d) „Het Visioen" hetgeen veronder steld werd iets te maken te hebben met de stichting van de Brenton School, maar daar was niemand helemaal ze ker van, behalve dan de Historische Vereniging van Brenton. Bill zelf, b.v. was er absoluut niet zeker van. Maar het was een prachtige middag in Mei en op het grote oude grasveld van de stad, was Miss Constance Daw son met behulp van twee violisten en een cellist bezig te trachten nr. (c) er in te krijgen bij twee dozyn paren, die wel het hart op de rechte plaats droe gen, maar wier voeten daar gewoonlijk niet waren. Zij stuurde de groep weg en kwam op hem af. Zij zag er tamelijk buiten adem, maar overigens opgewekt ge noeg uit in een sportrok en zijden slip over sweater en witte schoenen. „Oh, hallo, Bill," zei zij mat. „Was het niet verschrikkelijk?" „Connie," gaf hij ten antwoord naast haar voortlopend, „dit jaarlijks gédoe is altijd verschrikkelijk. Dat meet het wel zijn. Het is nu eenmaal een oude traditie." „Wel, die oude galopdansen zijn vre selijk moeilijk te onderwijzen. Ik heb moeteji werken als zes paarden, om ze zelf onder de knie te krijgen. Ik werk nog liever mee aan wee voorstellingen per dag op een toumée, waar Je met petroleumlampen moet werken. Indien ze mij alleen maar wilden permitte ren," zei zij een beetje verlangend, „om er wat swing in te brengen, dat zou den die oude voortrekkers van mij het gras onder hun vceten laten verbran den." „Hetgeen dan waarschijnlijk een tweede revolutie zou veroorzaken," gaf hij ten antwoord. „Enfin, jy bent de enige niet. Drie jaar geleden was ik op verzoek van de directeur een van de Indianen. En Jock heeft mij maanden lang „Squaw" genoemd. Hetgeen mij herinnert aan de reien, waarom ik met je opliep, n.l. cm je te vertellen, dat een vriend van je overmorgen bij zijn terugkomst uit het Westen, zich tijdelijk in de „Brentor* Arms" zal ves tigen." (Wordt vervolgd) Sportsplinters De organisatie van de wereldkampi oenschappen wielrennen 1950 is opge dragen aan België. Door het congres van de U.C.I. zijn Frankrijk, Luxemburg en Nederland gevraagd een vertegen woordiger te benoemen voor de com missie, welke het door België uitgezoch te parcours voor de wereldkampioen schappen op de weg moet keuren. Door de N.W.U. is als zodanig aangewezen de heer J. van Eok. De interleave-wedstrijd Schot land—Engeland. gisteren te Glasgow gespeeld, is met een 3—0 zege voor de Engelse league geëindigd. De Italiaanse tennisbond heeft be kend gemaakt, dat Turkije zich defini tief uit het tourhooi om de Davls-cup heeft teruggetrokken. De Italianen krij gen, nu Turkije thuis blijft, een „walk over" naar de tweede ronde, waarin zij tegen de winnaar van de wedstrijd Ne derlandZuid-Afrlka zullen uitkomen. President Truman heeft gisteren èen resolutie van het Congres getekend, waarbij het I.O.C. verzocht wordt om de Olympische Spelen in 1956 te Detroit t2 houden. In een te Bratislava- gespeeld^wed strijd heeft Luxemburg een gelijk spel, 22, bereikt tegen een Tsjechische Bondsploeg. Na de eerste helft hadden de Tsjechen een 1—0 voorsprong. De Italiaanse tweede klasser Leg- nano heeft gisteravond met 5—1 van de Utrechtse eerste klasser DOS ge wonnen. De Roemeen Pasaschivescu heeft met 1 uur 8 min. 28 sec. een nieuw we reldrecord snelwandelen over 15 K.M. gevestigd. Het officiële record stond met 1 uur 9 min. 0.8 sec. op naam van de Zwitser Teil Schwab. TENNIS. DEENSE DAVISCUP-SPELERS NAAR ONS LA£D. Naar reeds gemeld is, zullen tijdens de Paasdagen twee Deense Daviscup- spelers een oefenwedstrijd spelen tegen het Nederlandse Davlscup-team. Het zijn Ulrich en Bjerre, Nielsen komt niet mee. Aan Nederlandse zijde zullen Van Swol en Van Meegeren de singles spe len. Met Rinkel komt Van Swol uit in het dubbelspel. Overwogen wordt om Krijt tegen Llnck te laten spelen voor een plaats als reserve voor onze Davis- cup-ploeg. De wedstrijden worden gehouden te Hilversum, WIELRENNEN LAMBRICHS WEERT ZICH GOED IN RONDE VAN ALGIERS. De tiende étappe van de Ronde van Algiers. Bou Saada—Setif193 km. is ge wonnen door de Belg Oreel in 5 uur 20 min. 43 sec. voor Igmat (Fr.) z.t., Stera- chi (Italië) 5 uur 20 min. 49 sec., Van Dyck (België) 5 uur 21 min. 03 sec., Cou- vreur (België) z.t. en Lambrichs (Ned.) 5 uur 22 min. 06 sec. Lambrichs ie in het algemeen klasse ment een laats opgeschoven en staat nu elfde. VOOR VRIJDAG 23 MAART. Hilversum I (301 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: reveille: 7.45: een woord voor de dag; 8.00: nieuws; 8.15: Te Deum Laudamus; 8.45: muziek bij het werk; 9.15: och tendbezoek bij onze jonge zieken; 9.30: familiecompetitie' voor zieken; 10.00» con cert voor vlooi en orkest; 10.30: morgen dienst te lelden door ds J. H. Vele'ma; 11.00: Cornells Kalkman, tenor: 11.30: Mldsummernlghtsdream, Mendelssohn; 12.00: gram.muziek; 12.30: mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33 Nederlands Kamerkoor; 1,00 nieuws; I.15: vrij en blij; 1.45: Celesta Ensemble: 2.00: poéme d'extase -opus 54, Scrlabln; 2.40: onder dank en dan....?; 3.00: cy clus „Het Oud-Nederlands* geestelijke volkslied"; 3.30: gram.muzlok; 3.40: van oude en nieuwe schrijvers; 4 00: be kende operamelodieën: 4.40: voordracht van lijdensgedichten door Nico Dekker; 5.00: adagio cantabile ma non troppo uit de Symphonic No. 1 ln g. Tsjaikofskl; 5.10: muslque de la Garde Republlcalnc; 5.30: NCRV-koor olv Alex Schellevis: 6 00: planoduo André de Raaff-Jacques Schutte; 6.15: vreugde en zorgen ln het huidige Zendingswerk door drW.P. Dank baar: 6.30: voor de stiHJdkr achten: 7.00: nieuws: 7.15: geestelijke liederen; 7.30: het actueel geluld; 7.45: CMB-kwartlcr; 8.00 nieuws; 8.05: programma-proloog; 8.15: God wil het; 9.15: Busch strijkor kest; 9.45: muzlekforum: 10.15: élégle opus 26. Pauré; 10.25: NCRV-kwartet: 10.45: avondoverdenklnp: 11.00: nieuws; II.15: avondconcert: 12.00: sluiting. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: muziek bij het ontbijt; 8 00: nieuws; 8.15: socialistisch strijdlied; 8 18: uit operettes van Lehar; 8.50: voor de hulsvrouw: 9 00: Artuso Toscanlnl; 9-30: waterstanden: 9.35: gram.muziek: VPRO 10.00: Morgenwijding door ds P. Brak man; VARA 10.20; the Shaftesbury Thea tre Orchestra: 10.30: voor de vrouw; 10.45 moderne pianomuziek; 11.10- een kind groeit op. door Mary James; 11.30: Accor- deolo; AVRO 12.00: Rusland ln het lied; 12.30: mededelingen ten behoeve van land- en tuinbouw; 12.33* 6port en prognose: 12.45: pianospel door Franklc Carle: 1.0Q: nieuws: 1.15* mededelingen; I.20: John Renova and hls musici 1.50: Jean Sablon begeleid door het orkest van Pierre Solers: 2.00* kookkunst: 2.20: het Kamerorkest olv André Rieu: VARA 4.00: the Ramblers; 4.30: tusschen 12 cn 16; 5.00: filmland presenteert: 5.20: wil en de muziek: 6.00: nieuws; 6.15: de VARA fe liciteert; 6.30: congres van de Vrouwen bond ln de Partil van de Arbeid: 7.00: denk om de boebt; 7.15: Internationale economische en sociale samenwerking; VPRO: 7.30: Nederland en ziln gewesten: 7.50: tien voor acht: 8 00: nieuws: 8.05: het Groninesch Strijkkwartet; 8.30: leven ln pen bedrijf: 8 55: zo Juist verschenen: VARA 9.00' men vraagt en wij draalen: 9.30: het Mvsterie van de Prlnsencracht, hoorspel: 10 00: buitenlands weekover zicht door dr C. D. J. Brandt: 10.15: swing and sweet: VPRO 10.40: vandaae: 10.45: 8vondwl1dlng; VARA 11.00: nieuws; II.15: ln huwelilk en gezin; 11.30: Ar- turo Toscanlnl dirigeert het NBC-orkest; 12.00: sluiting. AGENDA DONDERDAG. Rapenbure 50: Anthropoeophische le zing J. M. Westra. 8 1/4 uur nam. In den vereulden Turk: Ledenverende- rinc CnöD. Boerenleenbank Lelden. 7 1/2 uur nam. Schouwburg: Residentie Operette „Ge- schlchtén aus dem Wlenerwald" 8 uur n.m. Stadsz£8i (Ki°in» Zaal): Sprekers L. J. Pasman, D. J. Bruijn en A. Nouta. 8 uur nam. Remonstr. Kerk: Johannes Passion. 8 uur nam. VRMDAG: Sladszaal (Kleine Zaal): Sprekers L. J. Pasman, D. J. Bru()n en A. Nouta, 8 uur nam. Den Burcht: Bonte avond 7 3/4 u. nam.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 5