Rondzwervende benden en verzetscenlra worden opgeruimd STADSNIEUWS Laatste Berichten Kerkelijk Leven Officiële publicatie Beurs van Amsterdam DONDERDAG 24 MAART Gevoelige verliezen toegebracht In een officieel militair overzicht wordt gezegd, dat 85 leden van gewa pende groepen zijn gedood bli Zuive ringsacties ten Z.O. van Magelang, waar benden de bevolking terroriseer den. Ten Westen van Djokja werden gewapende groepen aangegrepen en werd het bendewezen zware verliezen aan manschappen en wapens toege bracht. Een centrum van verzet ten Z.O. van Djokja werd opgeruimd. In het gebied van Solo, Klaten en Bojo- lali leden rondzwervende, gewapende troepen aanzienlijke verliezen aan per sonen en wapens. In het overige deel van Mldden-Java bliift de toestand zich gunstig ontwik kelen en wordt de intensieve patrouille gang ter bescherming van de bevolking voortgezet. Ten aanzien van W.-Java wordt mel ding gemaakt van 'n aanhoudend gunsti ge ontwikkeling, hcewel 't in Bantam nog op enkele plaatsen onrustig is. Ten Zui den en Z.W. van Sukabumi en in de omgeving van Sumedane en Kuningan Terden militaire posten en voertuigen beschoten. Nederlandse troepen hebben een poging van enkele gewapende groe pen om zich ten Z.O. van Bandung te concentreren verijdeld. De benden leden belangrijke verliezen aan manschappen en wapens. De Nederlandse troepen zijn voorts opgetreden tegen rondzwervende roversbenden in het overige gebied van West—Java lil het Z.W. deel van Oost-Java. In Dr M. C. Colenbrander, oogarts te Delft, die 3oals wij gisteren meldden, als opvolger van prof. dr J. van der Hoeve ls benoemd tot gewoon-hoogle raar in de oogheelkunde aan de Leidse Universiteit. 6 Loos alarm TEERAFVAL QP TERREIN GAS FABRIEK RAAKTE IN BRAND Hedenmiddag kort na 2 uur werd de burgerij opgeschrikt door een brand alarm, dat zijn grond vind in een he vige rookontwikkeling in de omgeving van de Langegracht. Als een lopend vuurtje deed het gerucht de ronde, dat een zware brand woedde in de fabrieken van Clos en Leembruggen. Gelukkig bleek dit alles niet Juist. Wel dreven er zware rookwolken over de binnenstad, doch zij bleken slechts afkomstig van een hoop teerafval, welke zich op het terrein van de Gasfabriek bevond en die in brand was geraakt. De brand, welke is ontstaan doordat een vonk van een lasapparaat zich me dedeelde aan de zich in de omgeving bevindende brandbare stoffen, is door :igen personeel met één slang op de waterleiding geblust. De brandweer, die ogenblikkelijk aanwezig was, behoefde geen assistentie te verlenen. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. In de gisteren alhier gehouden ver enigde vergadering van het hoogheem raadschap Rijnland is voornamelijk ge sproken over de geldbeleggingen. Be sloten is de opbrengst der verkochte grootboekinschrijvingen in de eerste plaats aan te wenden voor de aflossing der nog lopende leningen (circa f. 400.000.en het overschot, na tij delijke belegging, t.z.t. voor de finan ciering van nieuwe kapitaalswerken te benutten. Er wordt een kapitaalsfonds gevormd, teneinde de scheiding tussen de buitengewone en de gewone middelen by voortduring te handhaven. Verder werd nog een formeel besluit genomen over de jaarwedden van de dijkgraaf en de hoofdambtenaren van het hoogheemraadschap. PROF. SCHLESINGER SPRAK IN LEEUWARDEN. Voor de Anglo-American Society te Leeuwarden sprak gisteravond prof. dr A. Schlesinger van de Harvard Uni versity, die als gast van de Commissa ris der Koningin een korte tijd in Friesland verblijft. Prof. Schlesinger ontwikkelde voor. een aandachtig ge hoor drie phasen in de Amerikaanse ïKOltiek, n.l. het afschaffen van het isolationisme, het losmaken van de binnenlandse politiek van de buiten landse en het op zich nemen van de politieke leiding in de westelijke we reld. Uitvoerig stond spreker stil bij de hulp aan China geboden, een hulp, die grotendeels mislukte, de Trumanhulp aan Griekenland en Turkije, het Mar shall-plan en het Atlantisch Pact. Na oeze rede volgde een uitvoerige ge- dachtenwlsseling, waarbij de spreker gelegenheid kreeg op te merken, dat de waardering jegens Nederland in Ame rika groot is, maar dat waar het Indo nesië betreft onze Inlichtingendienst in Amerika volkomen gefaald heeft. AUTOBOTSING STAGNEERT TRAMVERKEER. Hedenochtend omstreeks 8 uur vorjd >p de Breestraat ter hoogte van „De Harmonie" een botsing plaats tussen een vrachtauto van de fa. Schipper te dezer stede, beladen met melkbussen, en een kolenauto van de heer J. P. Baak, wonende aan de Lage Rijndijk, waar door het tramverkeer in beide richtin gen een uuf werd gestremd. Tegenover de politie verklaarde de beer B., dat hij komende uit de rich- hng van het Noordelnde, door het zon licht werd verblind, waardoor hij zijn tegenligger niet opmerkte. Beide wagens, welke aanzienlijk werden beschadigd, hoesten worden weggesleept. Er deden fich geen persoonlijke ongelukken voor. het bijzonder in de omgeving van Ke- diri, begint de situatie op te klaren. Een centrum van hardnekkig verzet werd op geruimd,terwijl losse benden achtervolgd werden, Een sterke, gewapende groep werd hierbij geneutraliseerd en 70 man werden gevangen genomen. In het regentschap Malang hebben rondzwervende benden onrust veroor zaakt door het vermoorden van kamp- pongbesturen en politie; hiertegen werd door Nederlandse troepen krachtig op getreden. Ten Zuiden van Malang in de omgeving van Kepandjen werd een ben de van 50 man geneutraliseerd. In de Oosthoek traden Nederlandse troepen op tegen in enkele steden rondzwervende benden. In het gehele gebied van Sumatra wordt de intensieve patrouillegang voort gezet. Benden leden gevoelige verliezen aan personen en materiaal. In toene mende mate steunt de bevolking de troe pen bij het opsporen van benden en op slagplaatsen van springstoffen. De financiering van het Middenstandsbedrijf ZUINIG LEVEN EN ALLE OVERBODIGE LUXE VERMIJDEN. In een gisteravond in „In den vergul den Turk" onder presidium van de heer F. C. de Hosson gehouden vergadering van de afdeling Leiden van de Ned. R.K. Middenstandsbond heeft de heer B. Tersteeg uit Den Haag, gesproken over „De financiering van het midden standsbedrijf". In het begin van zijn lezing merkte de heer Tersteeg op, dat in dit opzicht de voor-oorlogse wegen thans niet meer bewandeld kunnen worden en dat de regering bezig is dit vraagstuk onder ogen te zien, zodat men binnenkort be sluiten hieromtrent mag verwachten. „We geven zo graag de schuld aan minister Lieftinck", aldus spr. „maar we moeten de dingen vooral in de juiste proporties zien. In de oorlogsjaren is met de belasting-aanslagen vlak luchtig omgesprongen, zodat het begrij pelijk was, dat deze schade na 1945 moest worden ingehaald. De midden stander zit thans voor het vraagstuk voorraden aan te leggen, waarvoor vaak geen geldmiddelen aanwezig zijn. Het onverkoopbare goed is tijdens de oorlog geheel uitverkocht en velen hebben van deze inkomsten gebruik gemaakt zich het een en ander aan te schaffen, ter wijl ook bij niet weinigen het levens niveau belangrijk omhoog is gegaan. Dit vooral maakt het zo moeilijk het klaaglied bij de regering aannemelijk te maken, terwijl er toch wel degelijk nood heerst. Wat wij zelf kunnen doen? Op de eerste plaats zuinig leven en alle over bodige luxe vermijden. Bij het betalen van belasting alle mogelijkheden van termijnen enz. onderzoeken en uitbui ten. In combinatie de administratie en propaganda voeren, inkopen en be- drijfsonkosten dragen. We moeten tot daden komen, anders helpen vergaderingen, verenigingen en protesten niets". Van de gelegenheid om vragen te stellen werd druk gebruik gemaakt. De heer V. B. v Ulden deelde mede, dat hij een bescheiden begin gemaakt heeft, met .de. vorming van een culturele, sectie in- de: plaatselijke N.R.K.M., waarin ook de heer A. J. van Tienen een groot aandeel heeft. In Mei zal een toneeluitvoering plaats hebben als propaganda, waarna getracht zal wor den tot een definitieve oprichting te komen. FEEST IN DE OPENBARE V.G.L.O.-SCHOOL. Schoolfonds vaart er wel bij. Het was gisteren feest in de openbare V.G.L.O.-school aan de Oude Vest. Enerzijds waren daar de ouders der leerlingen, die niet alleen met grote be langstelling kennis namen van de vor deringen van hun kinderen, welke er dan ook Inderdaad mogen zijn, doch te vens op een in het gymnastieklokaal georganiseerde bazar nog een stevige duit in de pot van het schoolfonds de den. Anderzijds was daar het personeel, dat in hartelijke samenwerking met de leerlingen en het hoofd der school, de heer J. G. Wilterdink, geen middel on beproefd liet om de baten van deze ba zar zo hoog mogelijk op te voeren. En te oordelen naar de grote belangstel ling, welke hiervoor zowel 's middags als 's avonds bestond, geloven wij, dat het daarin ook uitnemend is geslaagd. Vooral het door de leerlingen vervaar digde werk vond gretig aftrek, waar mede niet gezegd wil zijn. dat de tal rijke attracties werden vergeten. Inte gendeel men moest zelfs wachten om aan de beurt te komen. Dat ook de rijksinspecteur voor het L.O., de heer Tazelaar, van zijn belangstelling en waardering voor dit werk blijk gaf, stemde tot bijzondere voldoening. Zo ook het feit, dat juist deze week zich weer 40 kinderen hebben aangemeld om het onderwijs aan deze school te volgen. Voor deze V.G.L.O.-school was het gisteren een goede dag, welke ongetwij feld het onderwijzend personeel zal hebben aangespoord om. ondanks be perkende bepalingen, zijn arbeid met enthousiasme voort te zetten. Wij. die ons gisteren nog weer eens opnieuw van de resultaten van dit onderwijs op de hoogte hebben kunnen stellen en hebben mogen constateren met hoeveel enthousiasme de leerlingen zich aan het werk zetten, zijn overtuigd, dat Ook hier gearbeid wordt in het belang van het kind. De heer Wilterdink, met zijn staf van personeel, vecht voor deze vorm van onderwijs en wie het gezien heeft, kan het begrijpen NED. VER. VAN HUISVROUWEN. Onder presidium van mevr. A. Groen- Nieuwenhuizen Segaar kwam gistermid dag in „Het Gulden Vlies" de afdeling Leiden van de Ned. Veren, van Huis vrouwen in vergaderine bil een. Allereerst vond een bespreking plaats van de voor stellen. welke od de 11 Mei te Groningen te houden algemene vergadering zullen worden behandeld. Als afgevaardigden werden benoemd mevr. A. Groen-Nieu- menhuizen Segaar en mevr. C. Nieuwen- huizen Segaar—ül.iee. Vervolgens heeft mej. Woelders een causerie gehouden over het werk van de Vereniging voor Maatschappelijk werk in de ziekenhuizen, waarin zij nog eens krachtig opwekte om dit van zo veel sociaal gevoel getuigende werk te steunen. Op 1 April as. hoopt de heer J. Th. Bleye, Michielstraat 11 alhier, de dag te herdenken, dat hij 2-5 Jaar ge leden zich vestigde als zelfstandig gla zenwasser. De eerstvolgende vergadering van de Raad zal vermoedelijk worden ge houden op Maandag 11 April a.s. Zilveren jubileum J. A. M. van Oyen Vandaag mocht de heer J. A. M. v. Oyen, hier ter stede meer bekend als lid van de gemeenteraad en als voor zitter van de Kath, Arbeidersbond, het feit herdenken, dat hij 25 jaar werk zaam is geweest in de afdeling behan- gerij der N.V. Vroom en Dreesmann al hier, In tegenwoordigheid van nagenoeg het gehele personeel vond hedenmorgen de huldiging van de jubilaris plaats, waarbij het woord werd gevoerd door ae heer G. W. Gribnau. die er aan her innerde hoe gisteren het 12%-jarig ju bileum van de heer Keuning werd her dacht, iemand die wel nimmer voor het voetlicht treedt, doch zijn afdeling de reclame des te meer. Ook de heer Van Oyen werkt achter de schei- men, maar in zeer nauw contact met de klanten en zijn taak is veelzijdig: vakmanschap, het „aanvoelen" en het „afwerken" van de klant zijn onmis bare eigenschappen. Spr. bracht de dank der directie over en uitte de wens, dat de heer v. Oyen nog vele jaren zijn taak op dezelfde wijze moge vervullen in goede gezond heid. Ook ten aanzien van de contact commissie in het bedrijf uitte spr. ge lijke wensen. Namens het gezamenlijk personeel bood spr. de jubilaris hierna een karpet, een actetas en een bloem stuk aan en van de afdeling behanger!) een theeservies. De heer v. Oyen dankte uitvoerig voor de hem gebrachte hulde. Hierna maakten allen van de gele genheid gebruik de Jubilaris persoon lijk te complimenteren. Zondagmiddag van 121.30 uur is er voor bestuurderen van vakbonden en van 24 uur voor anderen gelegenheid gelukwensen aan te bieden ten huize van de jubilaris, Anna Paulownastr. 1 DE RADIO IN DE ZUIDSINGEL- SCHOLEN. De radiouitzending in deze school be gint hoe langer hoe meer de aandacht te trekken. Als leermiddel heeft de ra dio, zoals die daar gebruikt wordt, reeds zijn belangrijkheid aangetoond. De leerlingen vinden het heerlijk om er, voor te mogen optreden, terwijl de ouders zeer veel interesse tonen. Maar ook buiten de school blijkt veel belang stelling te bestaan. Morgenavond kunnen alle stadgenoten een gedeelte van deze wekelijkse uitzen ding beluisteren. De N.C.R.V. zendt mor genavond cm halfacht over Hilversum I een gedeelte van het programma uit. Mochten er vragen hierover oprijzen, dan zijn de hoofden der scholen gaarne bereid, deze te beantwoorden. ONZE WINDMOLENS. De heer A. Bicker Cnarten sprak voor „Oud Leiden". In de gisteren in „De Lakenhal" ge houden vergadering van „Oud Leiden" sprak de heer A. Bicker Caarten, be stuurslid van deze vereniging en van ,„De Hollandse Molen" over „Onze windmolens". In de 16de en vooral in de 17de eeuw hebben de windmolens, die zo karakte ristiek zyn voor het Hollandse land schap, krachtig medegewerkt aan de bloei en de vreedzame uitbreiding van ons land. Het is typisch, aldus spre ker, dat op de plaatsen, waar vroeger vele Industriemolens stonden, o.a. in de Zaanstreek, nu nog grote industrieën zijn. Dat de taak van de windmolens nog niet ls afgelopen, is wel overduide lijk bewezen in de achter ons liggende oorlogsjaren. De watermolens zorgden voor de bemaling en ook de industrie- molens deden nuttig werk. Het verdwij nen van deze molens zou dus niet al leen een aesthetisoh en historisch doch tevens een economisch verlies zijn. De toekomst is echter niet rooskleurig, daar vele molens in staat van verval zijn geraakt. Gelukkig toont de overheid tegenwoordig belangstelling, zodat repa raties met rijkssubsidie kunnen worden uitgevoerd. Vervolgens besprak spreker, aan de hand van een prachtige collecte licht beelden. de geschiedenis van de molen een de verschillende typen. Spreker meende, dat pl.m. 950 in Perzië de eerste molen moet zijn gebouwd; de oudste molen in ons land, voorzover thans bekend, is in 1294 bij Lochem verrezen. Het bouwen van molens kwam niet enkel voor in vroeger tijden, ook thans doet men dit nog wel. Zo verrees in 1942 een molen bij Rljpwetering. Tot slot besprak de heer Bicker Caarten de wiekverbeteringen. Voor hen die belang stelling hebben voor de Hollandse wind molen was het een zeer interessante avond. 11 jaar geëist tegen inspecteur J. Warmenhoven De inspecteur b|j de Marechaussee J. Warmerhoven, had in bezettingstijd een ruim arbeidsveld gevonden om aan de vijand zijn hulp te verlenen. Hij was eerst inspecteur van politie te Lisse, waar hij zijn nat.-soc. gezindheid ten toonspreidde. door deel te nemen aan razzia's, huiszoekingen enz. Vervolgens ging hij naar Delft, waar hij afdelings commandant werd. Maar hij werkte ook buiten Delft, en zo nam op zekere dag W. deel aan een grote razzia, wel ke uitgevoerd werd te Maasland, Maas sluis en De Lier, waar Jacht werd ge maakt op onderduikers. Voor al zijn gedragingen had W. zich voor het Haagse Bijz. Gerechtshof te verantwoorden. Verdachte bekende alle feiten en erkende dat hij de goede weg voorbij gegaan is. De Proc.-Fiscaal zeide in zijn requi sitoir, dat verd. zeer actief is geweest, de vijand geholpen heeft en de politie wilde naziflceren. De eis luidde elf Jaar gevangenisstraf met aftrek preventief. Uitspraak 6 April. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Catharina Elisabeth, dr van P. Kop pend en J. C. Hövena; Hubertus Johan nes. zn van J. J. Verstraaten en J. de Vink; Willem Jacobus, zn van W. J. Bink en M. C Boter; Cornells, zn van J. Ker- pershoek en C. P. Kuljt; Gljsbert, zn van J. Verdoes en M. Blokker OVERLEDEN. J. S. Pannebakkor man 38 Jr; W. van Loon wednr 70 Jr. GEHUWD. J. C. Schalkwijk wednr en T. de Pauw wed.; A. C. Baart Jm en A. C. J. Mledema id; A. J. Blansjaar Jm en W. Azler Jd; I. J. de Boer Jm en M. van As Jd; B. H. Eikeienboom Jm en J. van der Sluijs gesch.; H. B. Fontein Jm en A. Garbacz Jd; F. de Graaf Jm en M. van der Linden Jd; J. P van Haastrecht Jm en C. K. van Egmond Jd; J. J. Hoogeveen Jm en J. M. van Soest ld; N. Kroesemeljer Jm en C. Langeveld Jd; B. Rh(Jnsburger jm en J. Koet Jd, A. A. Schouwenaars Jm en M. van der KaalJ Jd; H. Smit. Jm en M. Boom Jd; P van der Steen Jm en L. J. Wisse Jd; F. Beaufort Jm en M. de Ruiter Jd; J H. W. Schllthulzen Jm en W. M. Neuteboom jd; E. A. Mostert gesch. en M. E. P W. Cornellsse Jd; J. J. Cancrlnus Jm en J. M. C. den Daas Jd. 21 April hogere koffieprijzen PRIJS VAN THEE VRIJDAG VRIJ. Met ingang van 21 April a.s. zal de verbruikersprijs voor gebrande koffie ten hoogste f. 4.40 per kg. mogen be dragen. Sedert 14 Maart j J. bedraagt de maximumprijs bij verkoop- aan ver pakkers f. 3.26 per kg. en bij de verkoop aan kleinhandelaren f. 3.74 per kg. De genoemde prijzen gelden voor koffie van de beste kwaliteit. De ver koopprijzen voor koffie van mindere kwaliteit zullen op de gestelde prijzen afgestemd moeten zijn. Met ingang van Vrijdag zijn de maxi mumprijsregelingen voor thee en thee- ballen opgeheven. Daar de voorziening ruim gewaarborgd is en de onderlinge concurrentie voor dit artikel groot is, behoeft voor prijsstijging geen vrees te bestaan. 14 millioen francs voor toerisme naar België en Luxemburg De Nederlandse Bank heeft besloten voor de periode van 1 April1 Juli (het trimester, dat overeenkomt met dat van het handelsverdrag) fr 14 millioen ter beschikking te stellen van het Nederlandse toerisme naar België én Luxemburg. Dit bedrag zal, evenals verleden jaar, door middel van loting worden toege wezen. Verwacht wordt dat ook voor de periode na 1 Juli nog een belangrijk bedrag aan deviezen ter beschikking zal worden gesteld van de Nederlanders, die hun vacantie'in België en Luxem burg willen doorbrengen, temeer daar de Belgische hotel- en pensionhouders in de grote toeristencentra hun prijzen dit seizoen belangrijk zullen verlagen. Verschillende hotelhouders te Anse- remme (ten Zuiden van Dinant) heb ben b.v. besloten dit jaar hun prijs op fr. 125, d.i. f. 7,50 per dag, te stel len. MEVROUW SPOOR NAAR ONS LAND Mevrouw H. Spoor vertrekt dezer da gen voor enige maanden naar ons land. Zij zal reizen met de „Oranje". LACY VERGEZELT COCHRAN. Cochran wordt op zijn reis naar Banka vergezeld door William Lacy, on- derhoofd van de afd. Verre Oosten van het Amerikaanse Statedepartment. die enkele dagen in Indonesië verblijf hield. Lacy reist mee tot Singapore. REPUBLIKEINEN TELEURGESTELD. De eerste reactie, die in Republikeinse kringen op de aanvaarding van het Ca nadese voorstel door de Veiligheidsraad gegeven werd, was niet enthousiast. De Republikeinen te Batavia hadden gehoopt, ofschoon niet met veel ver trouwen, op handhaving van de uitvoe ring der resolutie van 28 Januari, Een vooraanstaand Republikeins lei der, zeide, dat „indien de Nederlanders thans werkelijk bereid zijn samen te werken, het Canadese plan vorderingen mogelijk zal maken, doch indien niet, 't "plan tot een nieuwe impasse zal lei den". MAX KLOÓS VERLAAT HET CONCERTLEVEN. Na een 30-jarige concertpraktijk als oratorium- en liederenzanger ln bin nen- en buitenland, heeft Max Kloos het beslüit genomen, zich uit het con certleven terug te trekken. Van nu af aan zal hij zich uitsluitend bepalen tot zijn arbeid als zangpaedagoog. LANDELIJKE GELDINZAMELING NEDERLANDS RODE KRUIS. Van 2 Mei tot 5 Juni. (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen zal het Ned. Rode Kruis ook dit jaar een grootse lande lijke geldinzameling organiseren en wel in de periode van 2 Mei tot 5 Juni. Door de grote uitbreiding van de ta ken van het Rode Kruis is de financiële positie van deze instelling veel minder gunstig dan gewenst. Een financiële injectie van het Nederlandse volk ls dan ook dringend nodig. RELIEFGOEDEREN VRIJ NAAR NEDERLAND. Ing-evolge een tussen de regeringen van de Ver. Staten van Amerika en Nederland gesloten overeenkomst, kun nen van 1 Februari 1949 af o.a. relief- pakketten („USA giftparcels")die door particulieren of in opdracht van deze door een handelsonderneming uit de V.S. aan particulieren hier te lande worden verzonden, vrij van invoerrech ten, statistiek- en inWaringsrecht wor den ingevoerd. 24 April DE bollenzondag MAAR GEEN ONTHEFFING ZONDAGSRIJVERBOD. In de kringen van bollenkwekers en andere deskundigen te Hillegom heeft men met gemengde gevoelens kennis genomen van de mededeling, verstrekt door het ministerie van verkeer en waterstaat, waarin enige data werden genoemd, waarop vrijstelling van het z.g. „Zondagsrijverbod" werd verleend Zoals bekend vallen deze Zondagen op 17 April, l Mei en 8 Mei. Met enige verwondering vraagt men zich nu in Hillegom af, waarom de 24ste April er buiten viel, te meer daar aan het mi nisterie van verkeer en waterstaat door deskundigen desgevraagd was medege deeld, dat, alhoewel „bollen-Zondagen" van te voren altijd zeer moeilijk zijn aan te geven, toch zeker de 24ste April hiervoor in aanmerking moest komen. Juist omdat in Hillegom met stellig heid wordt verwacht, dat deze datum de velden het mdoist zijn heeft men op 23 April een groot bloemencorso ge organiseerd. Een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat deelde ons naar aanleiding van het bovenstaande mede, dat ondanks het advies uit Hil legom de minister In verband met de benzine-positie geen termen heeft kun nen vinden een vierde Zondag in te lassen of andere data vast te stellen. Er moest een keus worden gedaan uit drie dagen. Bij de bepaling van de Zondagen, waarop het rijverbod niet van toepas sing zou zijn, is de minister er voorts van uit gegaan, dat ook andere beziens waardigheden in de natuur als bloeien de' bongerds e.d. niet achtergesteld mo gen worden bij de bollenvelden. Daar om. aldus de woordvoerder, is tot 8 Mei •gegaan, omdat dan ook de bongerds reeds hun pracht teil toon beginnen te spreiden. Gistermiddag trad in het huwelijk het bruidspaar S. J Rosenboom van Leiderdorp en H. C. Maat van Koude kerk. Aangezien de bruidegom lid was van de landelijke rijvereniglng „De Rijn- ruiters" gaf deze een bijzonder cachet aan deze plechtigheid. Tien ruiters, o.l.v. instructeur-wacht meester Kreffers, haalden het bruids paar van de woning van de bruid in de Lage Waard af. Naar het Raadhuis en df Ned. Herv- Kerk werd de bruids koets geëscorteerd door de „RUnrui- ters", die ook bij 't. Raadhuis en de kerk een erewacht vormden. Na de kerke lijke plechtigheid werd een rondrit door het dorp gemaakt. VISSER1JBERICHTEN Vaart haringvloot 17 Mei uit? Hoewel de oude liaringvoorraad nog niet geruimd is en de koelhuizen nog kwanta maatjesharing bevatten, zou het hoofdbestuur van de Redersver eniging voor de Nederlandse haring visserij de uitvaartdatum voor de ha ringvloot willen vaststellen op 17 Mei a.s. Tevens Is men van oordeel, dat, evenals vorig jaar, een regeling dient te worden getroffen inzake het aan tal schepen, dat gelijktijdig kan uit varen, zomede over het aantal mede te nemen netten per schip. In beginsel is door het hoofdbestuur besloten ook dit jaar weer een opvang- regeling in het leven te roepen, d.w.z, dat de haring beneden een nader vast te stellen prijs niet aan de handel zal worden afgegeven doch door de reders zal worden opgehouden. Met IJmuiden hoopt men een rege ling te kunnen treffen inzake het niet- ultoefenen van de trawlvisserij op ha ring gedurende het begin van het ha- ringdrijfnetseizoen. De politieke situatie in België Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Gisteravond duurde de Belgische ka binetsraad tot middernacht. De minis ter van Binnenlandse Zaken, Vermeyien verklaarde daarna aan de journalisten, dat de regering het eens was, maar weigerde verdere inlichtingen te ver strekken. Men moet dit aldus interpreteren, dat de katholieke en socialistische ministers er van overtuigd zijn dat het regerings werk kan en moet worden, voortgezet. Ongelukkig gaan sommige socialistische partijleiders, die op een gevoelige ver zwakking van de katholieken specule ren, daarmee niet accoord. De regering zal, zoals Vermeyien me dedeelde, een wetsontwerp indienen, waardoor het vrouwenstemrecht, dat pas in Juli a.s. van kracht wordt, even tueel kan worden vervroegd. Een twee de wetsontwerp voorziet het verhogen van het aantal parlementszetels van 202 op 219, zodat de katholieken hier mede een zeer belangrijk politiek voor deel in de wacht slepen. Van de 10 nieuwe zetels gaan immers 8 naar de Vlaamse provincies en 2 naar Brabant. Gisteren was de politieke toestand ovre het algemeen minder gespannen. De socialisten zijn blijkbaar verdeeld. Terwijl de radicale vleugel onmiddellij ke ontbinding eist, zouden de gematig den voorstanders zijn van de voortzet ting der coalitie Snaak tot October e.k. Maar zoals men ziet, heeft de regering ziöh afgestemd on de verwachting, dat de radicaal-socialisten elk nieuw com promis zullen weigeren en het plan van de katholieke minister van Financiën om het budgetaire evenwicht te behou den zonder nieuwe heffingen op de N.V.'s zullen wegieren. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen; te Gieten J. M. Wlllemsen te Havelte; te Terhorne P. C. Klebnsma, cana, en hulppred. tc Hengelo (O); te Grljpskerk (Gron.) dr E. J. F. Smits te Adorp Bedankt: voor Hollandscheveld A. M. Llndenburg te Nijbroek. Aangenomen: naar Anna Paulowna drs B. G. Meyer, cand. te Rotterdam-Hllle- gersberg. Benoemd: tot hulppred. te Oost en JKest Grafdijk F Biouwer, cand. te Zuid laren. Geref. Kerken Aangenomen: naar Gasselternyveen J. Koopmans te Schlld- wolde. die bedankte voor Oudehornc. Geref. Kerken onderh. art. 31 K. O. Beroepen: te Haren G. P. Plooy te Uit huizen. Bapt. Gemeenten Bedankt: voor Noord-Bergura O. W. T(Jman te Utrecht. KIESWET. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter openbare kennis, dat op de gemeentesecretarie (afdeling Bevolking c.a.) voor een leder ter inzage ls neer gelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar ls, de beslissing van Burgemeester en Wethouders op een ver zoek om verbetering van de kiezerslijst. Lelden, 24 Maart 1949. De Burgemeester van Lelden, F H. VAN KINSCHOT. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 24 Maart. Coöp. Groentenvei- Hng: Per 100 kg: rode kool 16—18; boe renkool 35; prei 9,1010,20; rabarber 21 —66; kroten 8—6,20; gek. kroten 12—17; uien 1,404; peen 10—20; spruiten 13- 99; andijvie 4352; stoofsla 88—96; wit lof 3264; wlnterpostelein 1437; peen 2 66 20; kelen 1&; spinazie 2140. Per 100 stuks: sla 7.8020.70. per 100 bos: radijs 14—17; selderie 2022,70; rabarber 4,504.90. (Adv.) DE BEWAPENING VAN WEST-EUROPA. In een rapport van de raad voor na tionale hulpbronnen en andere sleutel organen vqn de Amerikaanse regering wordt verklaard, dat de Verenigde Sta ten over voldoende mensenmateriaal en industriële hulpbronnen beschikken om tot 2 milliard dollar ten koste te leggen aan de herbewapening van West- Europa. Een bewapeningsprogram van deze omvang kan ten uitvoer worden gelegd zonder dat men in de Verenigde Staten tot rantsoenering en toewijzingen moet over gaan en zonder verdere inflatie te veroorzaken, aldus het rapport. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 24 Maart. In de algemene beurssibuatle kwam slechts weinig verandering. Wel werden hedenochtend hogere koersen verno men, vooral voor aandelen van cultuur ondernemingen,. onder invloed van de in de Veiligheidsraad aanvaarde Cana dese resolutie, waarin men ter beurze althans een uitweg zag om uit de im passe te geraken, maar de opening van de officiële markt liet een koerspeil zien, dat maai- heel weinig van dat van gisteren afweek. Toch was de markt niet ongunstig gedisponeerd. Merendeels kwamen de koersen ln 't verdere verloop op een iets hoger peil, zodat het slot niet onvriendelijk was. Kon. Olie verliet de markt op 't hoog ste punt. De scheepvaartfondsen ble ven onbeïnvloed door de aanvullende overeenkomst, waardoor aan Nederland 850.000 pond sterling zal worden be taald voor in de oorlog verleende scheepvaartdiensten. Unilever, Deli-Mij, HVA en Amsterdam Rubber wisten zich enkele punten te verheffen. Nederlandse Staatsfondsen waren eer der een fractie luier en ontmoetten slechts geringe belangstelling. De fluc tuaties waren zeer beperkt. Per 1 April a.s komt de handel ln een vijfde deel der investeringscertificaten vrij. Deze certificaten kunnen thans gebruikt wor den voor betaling van belastingen, die met geblokkeerd tegoed kunnen worden voldaan. Donderdag 24 Maart ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. Ned. '48 3% '47 3% 3 Dollar-ing '47 3 Investerlngscert. 3 Ned p. 1962/4 m.b. 3 Indlë *37 A 3 Grootboek '46 3 100* 97* 98* 97 98* 94 96* ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 77% N Ind. H bank 104 Ned. HandelmiJ. 151 AKU158 Lever Br231% Philips 223 Wilton Feyenoord 159% Kon Olie 2867/a Amst. Rubber 140 Dell-Bat Rubber 89% Holl Amer Itfn 160'/a Kon N Stoomboot 147Vi Ned Scheepv Unie 161 HVA 149% Java Cult 78% Dell Bat MIJ. 123% Dell Mi) 135 Senembah 127 97 98 97 98* 94 H 96* 78 105% 154% 158 231V 22$ 15914 2893/8 142% 89'i 162% 148 161% 152% 73'/, 124 137 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen 'i A'dam 1947 (3%) 3 99* 99% Den Haag 1937 1 3 99% R'dam -37 L, II 3% 100* 100% tndustr. Obligaties Lever's Zeep MU 3 103 103 Kon Petr. Mij 3% 102% 102 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstelllngen Amsterd Bank 149% 150% Rotterd. Bank 158 157 rwentache Bank 167% 166% Industriële Ondernemingen Ned G en Splr fabr. 298 296% Rott Droogd Mi) 295 304 Zwanenb Organon 170% 170% Handelsondernemingen Born Sum. H. MIJ. 132 130% ln.ternat.io 170 169% Spoorwegen l)ell Spuorw MfJ 55 56 Voorl. genoteerde aandelen Albert He/n 180 Ned MU Waivvrt. 116% 117% Amerik. fondsen Anaconda 31% 31% SheU Uotaft 35% 35%

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3