Pogingen tot herstel Rep. gezag en organisatie Haagse conferentie DE NIEUWE BONNEN B.F.O. keurt terugkeer „voorwaardelijk" goed Rep. leiders Compromis 0 Veiligheidsraad neemt nieuw Canadees voorstel aan Dr Van Royen constateert daling van Raadsprestige Denemarken, Portugal en Spanje over Atlantisch pact 88ste Jaargang DONDERDAG 24 MAART 1949 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny iHoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwartaal: 32 cents per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no.: 57055 E Veiligheidsraad heeft ditmaal J lang werk gehad om in de Indone- s sische kwestie tot een uitspraak te omen. Aanvankelijk zag het er naar jt alsof de Raad in allereerste instan- zou aandringen op terugkeer van de epublikeinse leiders naar en herstel an het republikeinse gezag in Djokja. Xt zou voor Nederland zeer moeilijk unvaardbaar zijn geweest, aangezien jist daarin een ernstig gevaar wordt -ezien voor de verstoring van de orde rust, waarvoor uitsluitend Neder- snd verantwoordelijk is. Blijkbaar is het protest van dr Van loyen bij de Canadese afgevaardigde, eneraal Mac Naughton, tegen deze iggestie niet zonder uitwerking geble- en, want de strekking van het voorstel, lat het Canadese lid gisteravond ter ifel bracht en dat ten slotte werd ineenomen, gaat aanzienlijk minder dan het voorstel, dat de generaal in zitiing van Maandagavond aanvan- :lyk had willen indienen, doch gehoord >e beraadslagingen, niet in stemming iracht. Het gaat daarentegen weer verder oals dr Van Royen na afloop van de itüng terecht opmerkte, dan de sug- estie, welke hij in allereerste aanleg pperde en die in meer algemene ter en was vervat. j ET uiteindelijk geaccepteerde voor- J stel houdt in de Unci te instrueren lpogingenin het werk ie tellen (spatiëring van ons Red) e Nederlanders en Republikeinen by- "?n te brengen teneinde: a. het republi- einse gezag in Djokja te herstellen: b. et bijeenroepen ener Ronde Tafelcon- erentie in Den Haag met het doel de nafhankelijke Ver. Staten van Indone- te proclameren. Reeds eerder verklaarde de Neder- 'aadse regering in beginsel niet af wij- ?nd te staan tegenover het denkbeeld aer preliminaire conferentie te Bata- na onder auspiciën der Unci ter be- sreking van het tijdstip waarop en de oorwaarden waaronder de Republiek ou willen en kunnen deelnemen aan Haagse Ronde-Tafelconferentie. De ?.epubliek klampte zich van haar andpunt volkomen begrijpelijk! alsstarrig vast aan de Raadsresolutie ran 28 Januari J.I., welke de terugkeer aar Djokja en het herstel van het republikeinse gezag op de voorgrond iielde en Palar verbond daaraan de eis, :at een en ander zelfs binnen een ttfds- erloop van 14 dagen moest zijn ge- ohled. De Veiligheidsraad heeft zich .steravond niet bereid getoond achter üe eis te gaan staan: hij wil pogingen in het werk stellen om het zover te irengen, doch geeft anderzijds blijk het Nederlandse voorstel tot het houden :r.er Ronde-Tafelconferentie niet in ürijd te achten met de strekking van jj-n eigen besluiten en dus wel degelijk waarderen als een oprechte poging ;in Nederland om te komen tot een vervroegde souvereiniteit der Ver. Sta ten van Indonesië, waarin de Repu- ïilek een volkomen gelijkberechtigde teelstaat kan zijn. rj IEN wij het goed, dan is door de aanneming van het Canadese voor- Li stel 't aantal compromissen, waar in het gehele Indonesische conflict an elkaar hangt, wederom met één ermeerderd. Doch een waarvan wij de .druk hebben, dat het dit keer niet Lil een maar ongunstig is voor Neder- md. Natuurlijk blijft te Batavia de grote loeilijkheid de kwestie van het herstel m het republikeinse gezag in Djokja, aarbij nauwelijks kan worden ver acht, dat de Nederlandse regering aar bezwaren, die zij herhaaldelijk als onoverkomelijk" qualificeerde, zal la- n varen. Want het is zoals Maandagavond het ranse lid in de Veiligheidsraad, Jean ,'hauvel, opmerkte: „Wanneer inder- 'aad de Republiek wordt hersteld, wie urandeeft ons dan, dat de republikein- re leiders daarna bereid zullen zijn deel s nemen aan besprekingen of aan de 'onde-Tafelconferenie te Den Haag?" Daarom gaat het inderdaad: garan- es! En na de overeenkomst van Ling- :±djati, honderden bestandsschendin- ven en het Renvilie-accoord, bestaat in ederland de verklaarbare neiging bit- er weinig waarde toe te kennen aan •epublikeinse garanties! Omdat de Republiek tot nu toe steeds iewezen heeft een lichaam te zijn, ■aarvan de ledematen anders willen - en vooral doen! dan het hoofd fcveeltü De vertegenwoordiger van Canada, MacNaughton. heeft gisteren in de Veiligheidsraad voorgesteld om de Commissie der V. N. voor Indonesië tc instrueren pogingen in het werk te stellen om de Nederlanders en de Re publikeinen bijeen te brengen op de twee volgende punten: 1). Het herstel van het Republikeinse gezag in Djokja. 2). Het organiseren van een Ronde Tafel Conferentie in Den Haag met het doel de onafhankelijke Ver. Staten van Indonesië in het leven te roe pen. Dit voorstel werd door de Veiligheidsraad met 8 stemmen voor en drie onthoudingen. Frankrijk, Rusland en de Oekraïne onthielden zich van stem ming. WET OP DE DIENSTPLICHT IN TSJECHO-SLOWAKIJE AANGENOMEN. De Tsjechoslowaakse nationale ver kering heelt eenstemmig de nieuwe "»et op de dienstplicnt aangenomen. Mannen van 18 en li) jaaj zullen 'Aee jaar in actieve dienst en 5 maan- ïn reservedienst moeten doorbren gen. Alle Tsjecno-öiowaken van 17 tot y jaar zullen opgeroepen Kunnen wor- J:n, vrouwen in geval van nood. Ztf !<n.en aezelide reenten als de mannen jenieten. De nieuwe wet veran-aert ae ïius van net leger. Vroeger was de ieftapenae maent uitsluitend defensief, mans mag zij bij een conflict ingry- zelïs al is Tsjecho-Slowakije met aangevallene. WEERBERICHT AANHOUDEND FRAAI WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met weinig bewolking. ZuakKe tot matige Oostelijke wind, Ta- Qeiijk koude nacht met plaatselijk Nachtvorst. Morgen overdag zonnig en hcht weer. 25 Maart. Zon op: 6.33 uur; onder: 19.01 uur. Maan op:5.4 8 uur; onder: 14.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.05 en 13.25 lur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. „Complete onzin van Palar" De Veiligheidsraad heeft ook be sloten de Commissie der V. N. voor Indonesië te verzoeken de Raad in te lichten over de toestand te Djokja. De afgevaardigde van de Indonesi sche Republiek had namelijk Neder land er Maandag van beschuldigd de hoofdstad van de Republiek systema tisch te verwoesten. De tekst van het nieuwe Canadese voorstel, luidt als volgt: „Het is de bedoeling van de Veilig heidsraad, dat de Unci in overeenstem ming met de resolutie van de Raad van 28 Januari en zonder te prejudiciëren op de rechten, aanspraken en stand punten van de partijen, behulpzaam zal zijn bij het bereiken van overeenstem ming tussen partijen inzake: 1). Uitvoering van de paragrafen een en twee van de resolutie in het bijzon der van de practische maatregelen hier in voorgeschreven. 2). Vaststelling van de voorwaarden waaronder en het tijdstip waarop de voorgestelde conferentie ln Den Haag zal worden gehouden, zodat de onder handelingen, waarover in de resolutie wordt gesproken, zo spoedig mogelijk gehouden zullen worden. De Raad is voorts van gevoelen, dat wanneer een dergelijke overeenstemming is bereikt het houden van een zodanige conferen tie en de deelneming hieraan door de Unci overeenkomstig de haar verleende bevoegdheden Ln overeenstemming zal zijn met de bedoelingen en objecten van de resolutie van 28 Januari j.l. Dr Van Royen verklaarde nog niet te willen antwoorden op de nieuwe Ca nadese voorstellen. Hij betuigde zijn spijt, dat in de twee laatste Raadszittin gen een aantal sprekers 't uiterste heeft gedaan om de atmosfeer te verstoren door het eindeloos herhalen van be schuldigingen. Iedere onpartijdige waarnemer zou zich hierbij hebben moeten afvragen: „Wat is toch het doel van dergelijke debatten? Is het te verwonderen, dat zoals verschillen de sprekers hebben geconstateerd, het prestige van de Raad snel daalt?" De debatten over Indonesië samen vattend noemde dr Van Royen als de zes voornaamste feiten: 1). Nederland heeft de Raad mede gedeeld, dat het de resolutie zou uitvoe ren voor zover dit overeen te brengen was met zijn verantwoordelijkheid. Ne derland gaf aan de Republikeinse lei ders vrijheid van beweging in geheel Indonesië met uitzondering van Djok jakarta. 2). De Republiek bleef ln gebreke het staken van het vuren voor haar guerillatroepen af te kondigen en de noodregering op Sumatra verwierp ln feite de gehele resolutie. Geen woord van kritiek is geuit op deze nalatigheid van de Republiek. 3). Nederland deed het voorstel tot het houden van een Ronde Tafel Con ferentie waarover weinig is gesproken en dan nog uitsluitend in kritische zin. 4). Canada stelde voor een prelimi naire conferentie te houden. Dit voor stel werd door China ondersteund en door Nederland aanvaard. 5). De Republiek heeft aanvankelijk dit voorstel verworpen. 6). Daarna aanvaardde de Republiek de preliminaire conferentie onder de nieuwe voorwaarde dat het binnen veer tien dagen zou leiden tot herstel van de Republikeinse regering in Djokja. Dr Van Royen weerlegde hierna enige verkeerde voorstellingen van zaken ge daan door de vertegenwoordigers van India en Egypte naar aanleiding van zijn woorden. Dr Van Royen richtte zich daarna tegen de bewering van Palar dat de Nederlanders thans doende zjjn Djok ja te verwoesten. Hij noemde dit „complete onzin" en zeide, dat het ook hem nuttig leek dat de Unci deze beschuldiging zou verifiëren, vooral nu de commissie toevallig een bezoek bracht aan D'ok.ia, juist op de dag dat de beschuldiging werd geuit. Dr Van Royen had niets meer toe te voegen aan zijn vorige verklaring met betrekking tot Palars uitleggingen van het nieuwe hoofdstuk van de Neder landse grondwet. De vertegenwoordiger van India had aan dr Van Royen gevraagd om een ondubbelzinnig antwoord op de vraag of Nederland een preliminaire confe rentie aanvaardt. Dr Van Royen verklaarde zich be reid dit antwoord te geven: Neder land en de Republiek zullen onder auspiciën van de Unci bespreken of er wegen en middelen gevonden kun nen wordep om te bereiken: 1) het staken van alle militaire operaties en guerillagevechten; 2) tegemoetkoming aan de bezwaren welke voor de Re publikeinse leiders bestaan tegen het deelnemen aan een Ronde Tafel Con ferentie. En wel op deze wijze, dat het herstel van de vrede en de handha ving van rust en orde waarover in de resolutie van 8 Januari wordt gespro ken niet in gevaar zal worden ge bracht. Dr Van Royen besloot met de hoop uit te spreken dat de Republi keinse leiders op een zodanige confe rentie bewijzen zouden geven van de zelfde verzoenende geest als waarvan de Nederlanders bereid zijn blijk te geven. Hierna sprak de vertegenwoordiger van India B. R. Sen. Deze verklaarde verdere verduidelijkingen van bepaalde punten uit het Canadese voorstel te wensen. De vertegenwoordiger van Australië, kolonel John Hood, verklaarde dat het „onwezenlijk" was van de Veiligheids raad, te verwachten, dat een voorlopige conferentie, als de voorgestelde, ook maar tot enig resultaat zou kunnen lei den. Jakob Ma1 ik. vertegenwoordiger van de Sovjet-Unie. verklaarde sterk ge kant te zijn togen elk denkbeeld, om een voorbereidende conferentie te houden. Hij zeide: „Indien de Veiligheidsraad zich met deze werkwijze accoord ver klaart, zal dit veel er toe bijdragen zijn aanzien en gezag te verminderen. Daar om kan mijn delegatie dit voorstel niet steunen. De Veiligheidsraad moet erop staan, dat de Republikeinse leiders on middellijk en onvoorwaardelijk in vrij heid worden gesteld, terwijl aan hun terugkeer naar D.iokja generlei hinder paal in de weg mag worden gelegd". De Amerikaanse en Chinese dele gaties steunden beiden het Canadese voorstel. Warren Austin, vertegen woordiger der Ver. Staten zegde zijn steun toe. mits beide partijen blijk gaven van hun ernstige wil om tot overeenstemming te komen. Nadat de Veligheidsraad het Cana dese voorstel in de ln de aanvang ge noemde stemverhouding had goedge keurd, werd de zitting van de Raad verdaagd. TOCH NOG MOEILIJK TE VERTEREN Na beëindiging van de zitting van de Veiligheidsraad heeft dr Van Royen o.a. verklaard, dat het nieuwe besluit van de Veiligheidsraad toch nog wel moeilijk te verteren zal zijn voor het Nederlandse volk, daar de specificaties in de formulering minder prettig zijn uitgevallen dan de oorspronkelijke in algemene termen gehouden Canadese suggestie had doen verwachten. Thans moet worden afgewacht, wat de Neder landse regering zal antwoorden, wan neer de uitnodiging van de Unci voor de Voor-conferentie haar bereikt, aldus dr Van Royen. Tenzij onverwachts bij zondere ontwikkelingen tussenbeide ko men al dr Van Royen morgen naar Ot tawa terugkeren. Voor het tijdvak van 27 Maart t/m 9 April 1949 geeft elk der volgende bon nen recht op het kopen van: Voedingsmiddelenkaarten 903. 061 vlees (a, b, d): 100 gram vlees 062 vlees .(a, b): 300 gram vlees 063 vlees <d): 100 gram vlees 064 algemeen (a, b, d): 250 gram rijst 065 algemeen (a. b. d)250 gram boter, margarine of vet 066 algemeen (a, b): 500 gram boter, margarine of vet 067 algemeen (a. bi: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 068 algemeen (a, b>: 125 gram koffie 072 algemeen (b): 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 074 algemeen <d): 250 gram boter, mar garine of vet Hamid II zet de zaken zecht. Met betrekking tot de publicaties over I de resolutie der B.F.O. heeft de voorzit ter der B.F.O.Sultan Hamid II, o.a. verklaard: „Op 3 Maart werd door de B.F.O. een zeer geheime resolutie aanvaard, waar van een verdraaide inhoud binnen zeer korte tijd wereldkundig werd. Hiermede werd een reeds eerder opgedane erva ring bevestigd. In de volgende vergadering werd be sloten, voorshands aan de resolutie geen uitvoering te geven en haar derhalve ook niet aan de bij de resolutie betrok ken instanties aan te bieden, aangezien slechts over de hoofdbeginselen, doch niet over de uitwerking daarvan, over eenstemming bleek te bestaan. Wel is 'ijdens een bespreking tussen de leiders der delegaties en de leiding der B.F.O. enerzijds met de Hoge Vertegenwoordi ger van de Kroon anderzijds, aan laatstgenoemde door mij mededeling ge daan van de hoofdpunten der resolutie. In het kader van het nieu'Vc economische herstelprogramma is de Chinese Munt in Sjanghai begonnen m.-i de aanmaak van nieuwe zilveren munten. Deze dragen aan de ene zijde de beeldenaar van Dr Sun Yat-Sen en aan de keerzijde een Chinese jonk. vyf van deze muntpersen leveren 300.000 stuks per dag af. De hierover bedoelde, door de B.F.O. met algemene stemmen aanvaarde hoofdbeginselen zijn: a. de B.F.O. stemt in met een terugkeer der Re publikeinse regering naar Djokja en naaste omgeving; b. de B.F.O. aan vaardt de bijstand van de Commissie der Ver. Naties ter Ronde Tafel conferentie. Deze resolutie werd door de B.F.O. aanvaard, vermits de Republikeinse leiders, in hun bespreking met de contactcommissie der B.F.O. op Ban- ka, de verkering hebben gegeven en zuiks is eveneens in de resolutie vastgelegd dat de Republikeinse regering: a. zou deelnemen en mede werken aan de Ronde Tafel-Confe rentie, en b. na haar terugkeer in Djokja een order zou uitvaardigen tot het staken van alle vijandelijkheden. De Republikeinse leiders hebben zich hiertoe verplicht op voorwaarde, dat aan de door hen gestelde eisen zou worden voldaan, n 1 ten le de terugkeer naar Djokja en ten 2e dat de bespre kingen op de Ronde Tafel-Conferentie niet zullen afdoen aan de positie der Commissie van de Ver. Naties, zoals deze is geregeld in de resolutie van de Vei ligheidsraad van-28 Januari. Hamid II verwacht, dat met de pu blicatie van vorengaand resumé van de wezenlijke feiten, klaarheid zal zijn ge bracht in de rond deze resolutie door ontijdige en deels onjuiste uitlatingen verwekte verwarring. De Belgische communisten SPAAK WIL GEEN „MARTELAREN". Drie Belgische katholieke senatorèn hebben een wetsontwerp ingediend, vol gens welke de kortgeleden van commu nistische zijde afgelegde verklaringen, dat de communisten geen weerstand zullen bieden aan het rode leger, in dien dit België, tijdens de achtervolging van een verslagen aanvaller, zou bin nenvallen. als opruiend zullen worden beschouwd. Premier Spaak weigerde het nemen van speciale maatregelen toe te staan bij invoering waarvan communistische afgevaardigden geen deel zouden kun nen uitmaken van parlementaire com missies. Zich tct de communistische parle mentsleden richtende, zeide hij„Ik zou niet graag martelaren van u maken." 075 algemeen (d): 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas Tabakskaarten 903. 70 tabak (qa)2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak 72 tabak (qc»: 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB. ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 904 (btfz. arbeid a.s. moeders, zieken). Geldig zijn de bonnen, gemerkt met de letter J, (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan. waarop de betref fende bonnen voorkomen). Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 25 Maart worden gebruikt. De bonnen 044, 048, 049. 050, 051, 053, 056, 057, 058 en 059 algemeen der bon kaarten voor voedingsmiddelen kunnen vernietigd worden. Dean Acheson over steun aan andere landen Met extra-politiebewaking binnen en buiten het parlementsgebouw is de Deense Tweede Kamer gisteren begon nen met het debat over de onderteke ning van het Atlantische pact. Socia listen en conservatieven verklaarden zich voorstanders, de communisten na tuurlijk tegenstanders. De radicalen aarzelen. De minister van Buitenlandse Zaken, Rasmussen, zei in antwoord op vragen, dat het geheel onjuist was, dat Dene marken zijn onafhankelijkheid zou ver liezen dpor zich bij het pact aan te slui ten. Denemarken zou vertegenwoordigd zfjn ln de defensie-raad. De V S had den op geen enkel ogenblik enige soort druk op Denemarken uitgeoefend, aldus de minister. De communisten organiseerden een demonstratie, die rustig verliep. SPANJE WIL MEEDOEN. Naar in diplomatieke kringen te Madrid verluidt oefent Spanje druk uit op Portugal, een uitnodiging voor aan sluiting bij het Atlantisch pact niet te aanvaarden, tenzij Spanje een derge lijke uitnodiging ontvangt. Volgens deze kringen is Spanje van oordeel, dat aansluiting van Portugal alleen in strijd zou zjjn met de geest der overeenkomst van het „Iberisch blok" voor vrede en wederzijdse vriend schap, 19 December 1943 door de twee landen getekend In politieke kringen is men van mening, dat Spanje, „hoe wel sinds het eind van de oorlog op politieke gronden systematisch terzijde gelaten door de Westelijke mogendhe den". by het pact behoort te worden opgenomen op grond van „zijn duidelijk bewezen anti-communistische houding en zijn strategisch belangrijke ligging in Europa en aan de Middellandse Zee". Verder zijn zij van oordeel, dat „in de verdedigingsha^g van Europa een ge vaarlijke bres" zou komen, indien Span je buiten het verdrag bleef. Mayhew, de Britse onderminister van Buitenlandse Zaken, heeft in het La gerhuis verklaard, dat Bevin niet van plan is tijdens een bezoek aan de Ver enigde Staten de toekomst van Spanje met de andere partijen van het Atlan tische pact te bespreken. Evenmin was Bevin voornemens een voorstel te doen tot het Intrekken van de in December 1947 door de Verenigde Naties aangenomen resolutie om Spanje diplomatiek te boycotten. Mayhew zeide dit in antwoord op suggesties van deze aard, naar voren gebracht door het conservatieve lid Teeling „met het oog op Spanje's grote strategische waarde voor een toekom stige verdediging van West-Europa". Onder bijval van zijn partijgenoten, zeide Mayhew, dat er andere factoren waren behalve strategische overwegin gen. tastbaarheid en onafhankelijkheid te handhaven, niet alleen in West-Europa of Amerika, maar waar ook de hulp, die wij kunnen verlenen, van nut kan zijn". Verder las de minister een verklaring voor over Sovjet-Russische druk op Perzlë. De Sovjet-Unie zou deze druk uitoefenen door voortdurende pers- en radiopropaganda. In de verklaring wordt de juistheid tegengesproken van de Sovjet-Russische beschuldiging, dat de V.S. Perzië tot een basis voor aanval op de Sovjet-Unie maken. Acheson zette nader uiteen, dat de militaire missie der V.S. in Perzië uit 40 of 50 officieren en soldaten bestaat, die uitsluitend advies en opleiding ge ven voor het militair bestuur en niets uitstaande hebben met gevechtsoplei ding, en de gendarmeriemissie uit 12 of ficieren en manschappen, die uitslui tend tot taak hebben de opleiding van de gendarmerie ln Perzië tot een groep voor de interne veiligheid. De V.S. heb ben geen vliegveld ln Perzië noch opera tiebasis, aldus Acheson. Ten slotte gaf Acheson in een ver klaring zijn steun aan de demonstratie in Griekenland voor „arbeid en over winning", die door de Griekse regering en bevolking gehouden worden om uit drukking te geven aan hun vastbeslo tenheid, hun onafhankelijkheid te be waren tegenover wat Acheson noemde „opstand van binnen uit. die groten deels geleid wordt door antidemocrati sche machten buiten Griekenland's grenzen". Acheson verklaarde, dat voorstellen voor een pact voor het gebied van de Stille Oceaan niet officieel ter kennis van de Amerikaanse regering waren gebracht. Acheson zei: „Een dergelijk pact ls niet bij ons aangekomen, maar het kan op weg zijn". Hij gaf verder te verstaan, dat hij waarschijnlijk met elk der ministers van Buitenlandse Zaken, die naar Washing ton komen om op 4 April het Atlantisch pact te ondertekenen, afzonderlijk een bespreking zal hebben. Hij zou dan be reid zijn over alle punten te spreken, welke de ministers naar voren wensten te brengen, ook al zouden deze los staan van het pact. Bevin over de situatie KOUDE OORLOG ZAL VOORTDUREN DEAN ACHESON STEUNT OOK LANDEN BUITEN HET PACT. Tijdens zijn wekelijkse persconferentie heeft Dean Acheson. de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zak ver klaard, dat de V.S groot belang heb ben by de veiligheid en onafhankelijk heid van landen buiten het gpbled van het Noordatlantisch pact. „in het bij zonder in het nabije en midden-Oos en", zoals Griekenland. Turkije en Perzië „Een ernstige bedreiging voor inter nationale vrede en veiligheid, waar" ook ter wereld, gaat de VS. direct aan" aldus Acheson. „Daarom is onze poli tiek, vrije volken te helpen hun onaan- Bevln. de Britse minister van buiten landse zaken, heeft in het Lagerhuis o.m. verklaard, dat in Frankrijk stakingen dreigen, welke door de communisten worden geïnstigeerd. De bedoeling van de koude oorlog, waarvan dit een onder.- deel vormde, was volgens Bevin. een si tuatie te scheopen. waarin het onmo gelijk zou zijn. dat Oost en West zich ooit zouden verenigen. Hij zeide niet te geloven, dat West- Duitsland communistisch zou worden. Frankrijk was over het dode punt heen en in Italië was een hechte regering ge vormd, en over het Atlantisch pact was men het eens geworden. De Britse re gering had de hoop op een verenigd Duitsland nog niet opgegeven. ..Het zal misschien tijd kosten, maar het zal er komen". Amerika was van plan de ca paciteit der luchtbrug te verhogen en gedurende de zomer wintervoorraden aan tp leeeen. De Westeuropesp Unie had met grote snoed gewerkt, fcli moest od de een of andere wilze contact met Du'tsland hou den in afwachting van rip stichting van. een rpnrpcentati°vp rpeering Mc Neil, minister van staat zeide dat de toestand van de redering van Ttfco ten opzichte van de Kominform. van groot belaas voor Engeland was.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1