Noord-Atlantisch pact gunstig ontvangen te Berlijn Het geld Hoe Luitenant Van Voorst de Unci-waarnemers beschermd e Moedig vuurgevecht van een half uur Rubens' „Diana in het bad" met mes gestoken iVEERBERICHT 56ste Jaargang MAANDAG 21 MAART 1949 No. 26647 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dlr en Adm.: 25041: Red 2150: Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwerf4il5 per kwartaal; 32cents per week Witte Singel 1. Lelden - O»ro no.: MU55 Deze prachtige foto van de jonge lente in Washington verschafte haar maker Frank Cance'lare chef-fotograaf van ae Acme-dienst in Washington een eerste prijs. Deze 37-jarige kunstenaar, die de gehele wereld heeft afgereisd en thans speciaal belast ls met de reportage van het Witte Huis. sloeg alle r°cords wat priizen betrèft door liefst drie eerste, een derde en bovendien de Grote Prijs 1948 te winnen bh de jaarlijkse wedstrijd van de Bond van Persfotografen van het Witte Huis. - Deze foto toont de beroemde kersenboom aan het Tidal Basin In Washington met een soldaat en zijn meisje, rustend onder de bloe sempracht. Vervroegde verkiezingen in België op 29 Mei? Onze correspondent te Brussel telefo neerde ons hedenochtend: Zoals bekend is de politieke crisis in België plotseling acuut geworden en reeds wordt de datum van 29 Mei voor verkiezingen genoemd. Men neemt aan dat thans de volgen de spoedprocedure zal worden gevolgd om aan de ontwikkelingen het hoofd te bieden: Spaak zal een speciaal vertrou wensvotum verkrijgen, waardoor hij op 4 April in Washington £1 naam van het Belgische volk het Atlantisch Pact zal kunnen tekenen. Ten tweede zal de minister van Binnenlandse Zaken een wetsontwerp indienen dat de bedoeling heeft om het stemrecht van de vrouw, dat oorspronkelijk pas 21 Juli van kracht zou worden, te vervroegen. Een ander wetsontwerp beoogt het aanral zetels der Tweede Kamer van 202 op 212 te brengen, waarmee dt samenstel ling van de Kamer wordt aangepast aan de resultaten van de jongste volkstel ling. Vervolgens zal het decreet tot ont binding van het parlement worden voor gelegd aan de prins-regent. Spaak heeft gisteren te Molenbeek, bij Brussel, opnieuw een felle aanval gedaan op de communisten, waarbij hij herinnerde aan hun passieve houding in de jaren 1939 tot Juli 1941. In ver band met het Atlantisch pact merkte Spaak op dat alles zou kunnen doen geloven dat de derde wereldoorlog voor de deur staat. „Niets is echter minder waar", zeide hij. „Een politicus kan zich moeilijk aan voorspellingen wagen, maar ik voel, dat de openbare mening on gerust is en daarom verklaar ik dat ik niet aan een derde wereldoorlog geloof, voor zover ik de zaak kan zien. De kans,- die Berlijn bood voor het ontketenen van een oorlog, is uniek geweest, en van die kans is geen gebruik gemaakt". Joelende aanvallers riepen „dood, dood!" Met betrekking tot de beschieting van de militaire -waarnemers van de Com missie der Ver. N. nabij Brastagi ver nemen wij, dat de Jeep bij het pas seren van een der veie haarspeldboch ten in de oetrokken weg. van achteren automatisch vuur ontving. De heer Chaplin zat aan het stuur, naast hem zat de heer Simmons en achterin de Nederlandse luitenant Van Voorst tot Voorst. Chaplin, die door verscheidene ko gels wera getroffen, verloor de macht over het stuur, waardoor de jeep tegen de berm van de weg reed en tot stilstand kwam. De beide waar nemers der Commissie sprongen er uit, waarna luitenant Van Voorst tot Voorst het vuur beantwoordde. Het duurde ongeveer een halfuur voordal de aanvallers aftrokken. Een uur later kwam een ander voer tuig, een autobus van een Chinese on derneming op de plaats van de overval en stopte daar. Daarna arriveerde een Nederlandse patrouille uit Brastagi. De gewonden zijn 's avonds naar het hos pitaal te Meüan overgebracht. Vrijdagmorgen heeft generaal P. Scholten, territoriaal- tevens troepen- commandant, de gewonden bezocht en later bracht de Franse militaire waar nemer te Medan, de Colonel Ansidee. hun een bezoek. Deze laatste heeft aan j generaal Scholten zijn dank betuigd voor het dappere optreden van de Ne derlandse luitenant, zeggend, dat zijn beide collega-waarnemers hieraan on getwijfeld hun leven hebben te dan ken. Aneta's correspondent te Medan r meldt nog. dat de waarnemers in een t, I witte jeep van Medan vertrokken wa- Een hevige botsing tussen twee per- ren naar Kebadiahe vergezeld van de sonenauto s heeft Zaterdagochtend op j luitenant der Kon. Landmacht, K L R P M. baron van Voorst tot Twee doden en drie gewonden bij auto-botsing OP SNELWEG HILVERSUM— UTRECHT. de snelweg HilversumUtrecht ter hoogte van de Nieuwe Wetering twee mensenlevens gekost. Vier personen werden bij dit ongeluk gewond, van wie twee zeer ernstig. De botsing geschiedde, toen de be stuurder van een Lancia-v/agen, afkom stig uit Heerlen, een voor hem rijdende auto wilde passeren, zonder tijdig een uit de richting Hilversumkomende DKW uit Naarden te hebben opgemerkt. Wel is waar trachtte de bestuurder nog bij te remmen, doch de snelheid van beide wagens was te groot om een bot sing te voorkomen. De linkerzijde van de Lancia, waarin vijf personen waren gezeten, werd geheel opengescheurd. De op de achterbank zittende mevrouw O. B. uit Heerlen en haar 4-jarlg dochter tje werden op slag gedood. De naast hen zittende heer H. K. eveneens uit Heer len liep zware verwondingen aan de rug oo en kreeg bovendien ernstige inwen dige kwetsuren. De bestuurder van de Lancia, de heer W. S., eveneens uit Heerlen liep slechts lichte verwondingen op. Zijn naast hem gezeten echtgenote daarentegen werd zeer ernstig gewond. De bestuurder van de DKW kwam er betrekkelijk goed af. De Lancia is geheel vernield; de DKW werd zwaar beschadigd. Voorst, die als liaison officier fungeer de. Toen de waarnemers dekking zoch ten zag Van Voorst tot Voorst op de berghelling een achttal Indonesische aanvallers, gewapend met brenguns, stengum en geweren Van Voorst riep in het Indonesisch naar de aanvallers, dat de inzittenden van de leep tot de Commissie der V. N. behoorden, daarbij de aandacht 'vestigend op de kenteke nen van de jeep. Hierna klonk gejoel van de aanval lers, die meermalen riepen: „Mati, Mati" (d.i. dood, dood). Aangezien de aanvallers doorgingen met schieten, begon Van Voorst,hoewel ook hy ge wond was. van de achterbank van de jeep af een vuurgevecht met de aan vallers. dat van tien tot half elf duur de en waarbij hy nieuwe verwondin gen opliep en de jeep meermalen ge troffen werd. Tijdens een pauze van het vuurgevecht slaagde Van Voorst er in de militaire waarnemers om de bocht van de weg heen naar een vei liger plaats te brengen, waar zij zich in de alang-alang schuil hielden. Van Voorst was zelf aan benen, düen en handen gewond, maar bleef met zijn stengun paraat om de waarnemers te beschermen. Toen de Chinese autobus aan kwam verzocht lult. Van Voorst de chauffeur de gewonde mee te nemen. De Chirfese passagiers en de chauffeur waren zeer behulpzaam en hielpen met het over brengen van de waarnemers, in de bus. Hierna moest ook luit. Van Voorst als gevolg van uitputting en verwondingen in de bus gedragen worden. Onderweg naar Brastagi ontmoette men een groepje Nederlandse artillerie-soldaten, die onmiddellijk de militaire autoritei ten waarschuwden De gewonde mili taire waarnemers lieten zich zeer prij zend uit over het moedige optreden van Van Voorst tot Voorst. De wnd. voorzitter van de Nederlandse delegatie, dr Eliiïk Schuurman, heeft het Amerikaanse lid van de Unci. Merle Cochran, en de Engelsche consul-gene raal te Batavia sir Francis Shepherd, bezocht om uiting te geven aan zijn medeleven met de aanval op de waar nemers van de Unci. B.F.O.-RESOLUTIE IN OVEREEN STEMMING MET DIE VAN VEILIGHEIDSRAAD. Op voorstel van de Oostindische de legatie is in de vergadering van de B.F.O. van 3 Maart j.l. met algemene stemmen een resolutie aangenomen met als inhoud: 1. herstpl van de Re publiek te Djokja; 2. Erkenning van de bemiddeling door, de Commissie der V.N.; 3. het verzoek tot uitvaardiging van het bevel tot staken van het vuren. De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon werd op 11 Maart van deze be slissing in kennis gesteld. Het stand punt van de B.F.O., in deze resolutie neergelegd, stemt overeen met de re solutie van de Veiligheidsraad en zal niet te niet gedaan worden door het Canadese voorstel in de Veiligheids raad dat hierop eveneens is gebaseerd. wel zal stfjgen. doch dat de schaarste aan goederen tengevolge van de blok kade onvermijdelijk zal leiden tot een ongecontroleerde stijging der prijzen. In industriële kringen meent men, dat vele firma's zullen moeten sluiten, waardoor de werkloosheid zal stijgen. De gouverneurs verklaarden op een pers conferentie, dat de hervorming een fi nanciële en geen politie:c2 daad was. In kringen van het militaire bestuur ver wacht men geen drastische tegenmaat regelen van Sovjetrus-iscne zijde. De Berlijners bestormden Zaterdag avond de levensmiddelenzaken in de Westelijke sectoren teneinde hun rant soenen voor de volgende week te kopen met de „goedkope" Oostelijke marken. In de Sovjet-sector stonden zij in de rij voor de Russische „vrije" levens middelenwinkels om luxe-artikelen als ongerantsoeneerde suiker en bevroren asperges te kopen. Bij Oostmahorri sloeg in de storm van 1 Maart jl. de vissersboot O.L. 34 los De reddingboot .Jnsu'inde" van de N.Z H.R.M. wilde de boot te hulp komen, maar kreeg daartoe geen toestemming, daar er geen direct gevaar aanwezig was en de reddingboot beschikbaar moest blijven voor de eventuele redding van men senlevens. Zo „belandde" de O.L. 34 ten Noord-Oosten van Engwlerum op de dijk, waar zü nu wordt uitgegraven en dan het springtij moet afwachten om weer vlot te komen. Isolationisme in Ver. St. nog niet geheel verdwenen Natuurlek zijn voor het tot stand ko- men van het Noord-Atlantisch pact stromen inkt verbruikt. De beoordelin gen bevatten overigens weinig nieuws meer, hetgeen ook niet te verwachten ■ras. Van communistische zildè wordt de 2ctie tegen het pact scherp voortgezet In de langzamerhand bekende termen. Overigens is de ontvangst zeer gunstig. Men verwacht, dat een keine groep isolationlsten in de Amerikaanse senaat de oDPositie zal leiden tegen ratificatie van het Noord-Atlantisch pact door de Verenigde Staten. Zij zullen waarschijn lijk aanvoeren, dat 1) hoe de bewoor ding van het pact ook luidt, de Verenig de Staten zich morepl verplichten stap an te nemen, die naar de oorlog lei den. wanneer een Europese pactgenoot rordt aangevallen, en 2) dat het pact inhoudt de vervanging van het veilig heidssysteem der VN door het negen- üende-eeuwse Britse systeem van even wicht der machten, waarbij de Ver enigde Staten in de plaats van Groot- Brittannië de grootste macht zullen vor men Wat dit tweede punt betreft zullen de isolationlsten steun kriigen van sommige VN-enthousiasten. die het pact beschou wen als een klap voor het prestige van de VN. Voorts zullen de isolationisten steun hijgen van de partijgangers van Henry Wallace, de leider van de „progressieve partij", dip het pact beschouwt als een alliantie tegen de Sovjet-Unie Men verwacht dat de Senaat echter in Mei of begin Juni het pact zal rati ficeren. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft nog een brochure over het Noord-Atlantische verdrag uit gegeven. waarvan de titel luidt „collec- Amerikaans dagboek (Speciale berichtgeving) ANGST VOOR HET RODE VADERLAND. De toestanden achter het ijzeren gor- dijn schijnen niet helemaal zo florissant te ziin als de communistische propagan da het graag wil voorstellen. En ook aan het enthousiasme van de bevolking voor ce maatregelen der Russen blijkt nog wel iets te mankeren. Vandaar dat het Poolse deel van de bemannine van een schip, dat een dienst onderhoudt tussen Amerika en Gdynia, dermate schrok over de geruchten dat het schip zou worden ierkocht, dat het 61 man sterk de plaat heeft gepoetst, uit vrees straks jaar het communistisch geworden va derland te worden gedirigeerd. De Ame rikaanse immigratie-dienst is thans op »ek naar de onderduikers, maar men rreest dat het weinig zal baten. Vorige maand verdwenen er 19 Polen van een ander schip van deze lijn en ook zij bljj- ten spoorloos verdwenen te zijn. SPLINTER EN BALK. Terwijl de Amerikanen zich zo hevig wijveren om in de Veiligheidsraad de "'•hten en vrijheden van de Indone- iièrs te bepleiten, komt uit Washington het Interessante bericht, dat een verzoek' is afgewezen van een neger-student aan ce universiteit te Oklahoma op gelijke loet te worden behandeld als zijn blanke seriestudenten. Hij mag. zo vertelde hij voor het hof. dat indertiid bevel heeft ge wen tot zijn toelating tot die univer siteit. niet in dezelfde lokaliteiten zitten lis de anderp studenten, doch krijgt tij- lens de colleges een plaatsje in een iDart kamertje, dat via een open deur set de collegezaal in verbinding staat: hii mag de bibhotheek niet betreden en crenmin het voornaamste deel van het courant. Het hof oordeelde dat beklaagde per aldo dezelfde opleiding geniet als de :lanke studenten en dat alleen de staat rassenkwesties kan optreden De Amerikanen moeten het spreek woord van de splinter «en de balk toch hog eens leren. WEER EENS EEN PROTEST- SCHRIJVEN VAN SOKOLOFSKY. Maarschalk Sokolofsky. de Sovjet- ïusslsche militaire gouverneur in Duitsland, heeft in een brief aan zijn igeLse ambtsgenoot, generaal sir Brian Robertson, de beschuldiging geuit, dat Britse autoriteiten het verschepen <an goederen, die aan de Sovjet-Unie ^uggegeven moeten worden, „met op- vertragen". Verder wordt in de hief verklaard, dat geen poging wordt icdaan de Sovjetrussische bezittingen 9 te sporen, die nog door de Duitsers de Britse bezettingszone verborgen weien gehouden, waaronder machines »r de industrie en grondstoffen. .Eigendommen tot een waarde van •42 500 000 mark werden tot 11 Febru- iïi 1948 teruggegeven aan landen, die tor het lecer van Hitier Werden aan ballen. De Sovjet-Unie ontving hier in slechts 14%," aldus de brief. IETS ZACHTER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking tijdelijk enige regen of motregen, feest matige wind uit Westelijke rich- Agen. Iets zachter. 22 MAART Zon op: 6.40 uur: onder; 18.56 uur. Maan op: 4.15 uur; onder: 10 12 uur (L K.). Hoog water te Katwijk te 9.01 en '50 uur. (Doodtij). bit nummer bestaai uit zes pagina's. tieve verdediging en de handhaving van vrede, veiligheid en vrijheid in het Noord-Atlantisch gebied". OOK MEXICO? De Mexicaanse regering heeft ver klaard toe te willen treden tot het Noord-Atlantisch verdrag. Elke staat van het verdrag van Rio kan tot andere verdragen toetreden, in het kader van het handvest der VN, al dus de Mex-icaanse minister van buiten landse zaken. ROND DE STILLE OCEAAN. De Australische premier, Chifley, heeft medegedeeld, dat zijn besprekin gen met de Britse afgezant lord Listo- wel gevoerd werden met het doel. te ko men tot een regionaal pact voor de Stille Oceaan in de geest van het At lantisch pact. Lord Listowel is een van de vier Britse afgezanten, die op het ogenblik een bezoek brengen aan de dominions ter bespreking van aangele genheden, het gemenebest betreffend. De Franse nationale verkiezingen Onze Parijse correspondenttelefo neerde ons heden: Met de voorlopige uitslag der kan tonale verkiezingen, die gisteren in de helft van het aantal Franse districten is gehouden, blijkt volgens het tradi tionele gebruik in Frankrijk iedereen weer tevreden. De Gaullisten beroemen zich er op, dat zij zich aan de kop hebben gesteld der politieke partijen. De communisten zijn content, omdat zij hun positie heb ben geconsolideerd en de derde macht ten slotte toont zich opgetogen, wijl de overwinningen harer tegenstanders niet nog groter zijn geweest dan gisteren is gebleken. Het meest opvallend is echter voorlopig, dat ook ditmaal het was de 13de keer dat het Franse volk sedert de oorlog werd geconsulteerd 40 pro cent van het kiezersvolk het de moeite niet waard vond, zich voor de stem ming te derangeren. Van deze onverschilligheid het was een echte gemoedelijke Zondag trekt de regering zeker partij, verwacht men. De oppositiepartijen, communisten en Gaullisten, hebben samen meer stem men behaald dan de coalitie, maar het enthousiasme voor extreme avonturen bleek niettemin gering, zodat alles wel bij het oude zal blijven. Meer dan deze eerste indruk valt op dit moment nochtans niet te geven, aangezien de volgende week er opnieuw gestemd zal worden in de districten, waar gisteren geen enkele partij een absolute meerderheid heeft verworven Sensationele verschuivingen verwacht men echter ook bij die gelegenheid niet. Francois Mitierand. staatssecretaris van voorlichting, versloeg zijn commu nistische en Gaullistische medecandida- ten in het kanton Montsauche in cen- traal-Frankrijk. De minister-president, Henri Queille, werd gekozen in het departement Cor- reze, eveneens centraal-Frankrijk DE DUITSE VOLKSRAAD VERGADERDE. De onder communistische leiding staande Duitse volksraad heeft met algemene stemmen een ontwerp-grond- wet goedgekeurd en besloten disze aan het volkscongres voor te leggen. Volgens dit ontwerp zou Berlijn de hoofdstad van de nieuwe Duitse repu bliek zijn. De wetgevende macht zou berusten bij de ..Volkskamer" samen gesteld uit 400 volksvertegenwoordigers, die bij geheime stemming rechtstreeks gekozen zouden worden. Sommige wet ten zouden echter door het volk kun nen worden goedgekeurd door middel van een volksstemming De wetten zou den opgesteld worden door de „Laen- derkammer", waarin elk land vertegen woordigd i" naar rato van een afge vaardigde pei 500 000 inwoners. De re gering zou bestaan uit de minister president en ziin ministers. De eerste zou gekozen worden uit de partij die het sterkst is vertegenwoordigd. Elke partij die over ten minste 40 volksver tegenwoordigers beschikt, zou een por tefeuille krijgen. Chinese oorlogsschepen tot zinken gebracht Bommenwerpers van de Chinese re gering hebben Zaterdagavond bij een aanval op de Mandsjoerijse haven Hoe- loetao bommen geworpen op de kruiser „Tsjoengking". Een woordvoerder van de marine der Chinese regering heeft gezegd, dat de „Tsjoengking" is gezonken. Het schip brandde twee uur, voordat het zonk, al dus de woordvoerder. Zoals men weet is de „Tsjoengking" (de vroegere Britse kruiser ..Aurora") kort geleden aan de communisten over gegeven. Vliegtuigen van de regering hebben ook de torpedojager „Twangan", die dezer dagen naar de communisten de serteerde, met bommen tot zinken ge bracht. OUD-GEZANT PROF. L. FOUCHÉ OVERLEDEN. Professor L. Fouché. oud-gezant van de Zuidafrikaanse Unie in Nederland, is in de leeftijd van 68 jaar te Johan nesburg overleden. De crematie vond gisteren te Braamfontein plaats, waar bij de Nederlandse consul de Neder landse regering vertegenwoordigde. DE BELGISCHE KONINGSKWESTIE. De Belgische regering heeft een com missie van parlementsleden en juristen ingesteld, die de positie van de thans in ballingschap levende koning Leopold zal bestuderen. Moreau de Melen, de Belgische minis ter van justitie, die de eerste bijeen komst van de commissie opende, ver klaarde, dat koning Leopold in een nota aan het Belgische parlement in Novem ber jl. de instelling van een dergelijke commissie had goedgekeurd. Invoering Westelijke Mark in West-Berlijn De Westelijke mark is thans het eni ge wettige betaalmiddel in de Weste lijke sectoren van Berlijn gewerden, al dus is door de Britse, Franse en Ame rikaanse militaire gouverneurs in Duitsland medegedeeld. De mededeling betekent practisch het verbod van de Oostelijke mark. die tot nog toe als wettig betaalmiddel in de Westelijke sectoren was aanvaard. De rantsoenen kunnen echter tot 31 Maart met Oostelijke marken wor den betaald, aldus de mededeling. Ieder zal vijftien Oostmarken a pari mogen inwisselen, wanneer de bon kaarten voor April worden gehaald. De militaire gouverneurs hebben 30 April vastgesteld als de laatste da tum. waarop de Oostelijke mark voor enig doel in de Weste.yke sectoren aanvaard zal worden. Er zal een clear mg-bureau opgericht woorden voor de regeling aer lonen van Berlijners uit de Westelijke .sectoren, die in de Oostelijke sector werken en van hen. die ingezetenen zijn van de Oostelijke sector en werken in de an dere zones. Zaterdag was in de binnenstad een Westelijke mark ongeveer vijl Oostelij ke marken waard. Er heerste ontevredenheid omdat er geen regeling was getroffen voor de converteerbaarheid van bij banken, in Oostelijke marken gedeponeerde waar depapieren. In economische kringen is men van oordeel, aat de individuele koopkracht OVEREENKOMST MET AMERIKAANSE SPOORWEGARBEIDERS. Na onderhandelingen, die elf maan den, hebben geduurd, en tussenkomst van een door president Truman inge stelde bijzondere commissie, hebben de Amerikaanse spoorwegmaatschappijen en de spoorwegarbeidersbonden, die een millioen leden tellen, volledige overeenstemming bereikt. De overeenkomst omvat de volgende hooidpunten: 1. Week van 5 dagen en 40 uren met hetzelide loon als voor weken van 48 uren. 2 Verhoging van het uurloon met 7 cent. Dit betekent een stijging der be- driifskosten mei 640 millioen dollar per jaar. Ex-politieke delinquent wilde aandacht trekken De Officier van Justitie te Rotter dam ontving een brief, welke het vol gende behelsde: „Ik heb op Vrijdag 11 Maart tijdens een bezoek aan het museum Boymans met een mes een gat gestoken in het beroemde schil derij van Rubens „Diana in het bad". Ik heb dit gedaan, omdat ik geen raad meer wist Mijn beroep is opzichter, maar omdat ik een gewezen politieke delinquent ben wil niemand mij meer aan het werk zetten. Nu ik deze daad heb bedreven is er m'sschien iemand, die weer eens aandaeht aan mjj schenkt." Het briefje was ondertekend door J. C. Koster uit Naaldwijk. Een in het museum ingesteld onder zoek men had daar van een bescha diging nog niets opgemerkt bracht aan het licht, dat inderdaad op de schil derij. even boven de zittende vrouwen figuur .een flinke snede was te bespeu ren. Bliikbaar was een mes rechtsten- die door het doek gestoken. De man werd daarop gearresteerd en aan een vernoor orderworpen. Het mes. waarmee hij teweer 1 de daad bedreven te hebben. w»rd eevonden en in beslag genomen. Er is echter geen enkel spoor op te vinden ^at h#*c bewijs zou kunnen leveren, dat het inderdaad door het doek gestoken is. Tijdens zijn verhoor herhaalde Koster de klacht, dat hii nergens meer werk kon vinden dat hem paste. Om de aan dacht op zich te vestigen had hij al eens eerder ergens een ruit ingeworpen, maar zeen politieagent greep hem ln de kraag. Daarna was hij naar Rotterdam gegaan had er het museum bezocht en daar i.tt bekende ..Melkmeisje" van Vermeer met water uit een fles natgesooid. Ook dit bleef onopgemerkt. Nu had hij naar een climax gezocht en met een mes een be roemd schilderij beschadigd, zoals -ies- tijds gebeurd was met Rembrand's „Nachtwacht". Ouk nu had hii oech, want geen suppoost merkte het op. Daarom had hii maai zichzelf aange geven. K. is voorlopig in elizellne gezet. Ver moedelijk zal een onderzoek naar zijn geestvermogens worden ingesield. De waarde van het schllderil wordt op f 50.000 geschat. Met de restauratie 1 er van zal enige tijd gemoeid zijn. i Dr Treep treedt af als Thesaurier-Generaal Dr A. Treep, de Thesaurier-Gene raal van het Ministerie van Financien zal binnenkort als zodanig aftreden. Hij wordt opgevolgd door dr W. Koster, die thans voor Nederland optreedt als plaatsvervangend „Director" bij het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank te Washington. De heer Treep zal na zijn aftreden de functie aanvaarden van adjunct- directeur bij de N V. Kon. Ned. Petro leum Mii. en by de N.V. Bataafse Pe troleum Mu. Half millioen voor Rode Kruishulp aan Indonesië Als gevolg van de onlangs door het Ned. Rode Kruis in dagbladen en radio gevoerde actie „Rode Kruis-hulp voor Indonesië" is het Ned Rode Kruis ln staat om voor een waarde van over het half millioen gulden aan geneesmidde len. melk en baby-voedsel naar Indone sië te zenden Door grote en k'eine elf ten is dU ho-Jri-r hHc.on?pi5racht om het Rode Kruiswerk in Indonesië onder d« noodiydtnden te kunnen voortzetten.

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1