DRIE LEVENS EEN FORMIDABEL WERKSTUK Porlementaire Enquete-commissie treedt voor het voetlicht Zeer gematigd oordeel in Wi miilioen woorden Buitengewone betekenis der Benelux-overeenkomst Exporfmogeüjkheid door nieuwe overeenkomsten vergroot Frankrijk gaat weer ter stembus Zal er een brug worden geslagen tussen de Gaulle en Derde macht? gs-reiziger Radio-programma (Van onze parlementaire redacteur) Twee enorme banden, totaal ongeveer duizend bladzijden met ruim 1800 kolommen druks van 80 regels hoog, elke regel gemiddeld 10 woorden bevattend, dus anderhalf miilioen woorden, ziedaar het eerste werkstuk, waarmede de Parlementaire Enquête-commissie voor het voetlicht is getreden. Een week geleden was de eerste oplage bij vooruitbestelling reeds uitverkocht en terstond is de tweede druk ter perse gelegd. Zo moet het ook gaan. Want de enquête is bedoeld om klaarheid te brengen en openbaarheid te geven aan die zaken van landsbelang, waarover het volk naar democratisch recht opheldering verlangt. Nu reeds blijkt dat het recht van enquête, dat in 60 jaar niet was gebruikt, nog altijd een zeer bruikbaar recht van de Volksvertegen woordiging is. ZATERDAG 19 MAART Het is een formidabel werk! Deze eerste publicatie is, immers slechts de behandeling van punt A van het En- auéte-besluit. dat een onderzoek ver langt naar 15 punten A tot en met O. Punt A bevat het onderzoek naar het militaire beleid gedurende de Meidagen van 1940 en. voor zover daarmee in on middellijk verband staande, voordien. Het volgende deel zal bevatten de on derzoekingen naar het overbrengen van de zetel der regering naar het buiten land: de opvatting der reg- over de voort zetting van de oorlog en de Nederlandse deelneming daaraan. Het aftreden van jhr De Geer. Diens opgedragen reis naar Indië en hoe hit naar Nederland kon komen. Dat ziin de punten B, C. D, en E van het. Enquête-besluit, De com missie hoopt die tweede publicatie reeds over twee maanden gereed te hebben. In Juli verschijnt dan ,naar gehoopt wordt, deel K over het financiële en economisch-(aankoop-)beleld. In Sept deel F. over de verbindingen met het bezette Nederlandse gebied, in het bij zonder de militaire en civiele inlichtin gendiensten (het Engeland-Spiel). In November over de punten J. en O: de voorbereiding van het bestuur na de bevrijding (het militair gezag) en de uitvoering daarvan, benevens de moei lijkheden binnen de kabinetten en de verleende ontslagen. In Januari '50 de punten L en M: de vertegenwoordiging van Nederland in het buitenland, en de hulpverlening aan de Ned. gevangenen in Duitsland (Rode Kruis en pakket ten-rapporten). Voorts, zo mogelijk, tel kens na twee maanden het militair be leid na Mei 1940 en de verzetsbeweging, het Indisch beleid, zo wel in Londen als in Batavia, enz Totaal 9 publicaties: in hoeveel ban den valt nog niet te zeggen. Het thans gepubliceerde deel A bevat ln zijn eerste band de algemene iniei- ding voor het ganse werk der commis sie. Het verslag der commissie over het militaire beleid 1939—1940 en de bijla gen. zijnde afdrukken van 88 brieven, rappórten en andere documenten. De tweede band bevat de stenografi sche verslagen van het verhoren der ge- tuieen omtrent dit punt. Over dit en de andere punten zijn veel meer dan 500 getuigen gehoord. De ver schillende oproepen om inlichtingen te geven hadden slechts weinig gevolg. De Commissie heeft grotendeels zelf getui gen moeten vinden, die alle bereidwil lig aan de oproep gehoor gaven, behal ve 3 of 4. die moesten worden gedag vaard. waartoe de commissie de be voegdheid heeft. Soms duurden deze verhoren zeer lang. Het record sloeg wel de oud- G.-G. Van Starkenborgh, die met slechts een half uur onderbreking van 's ochtends 10 tot 's avonds half acht inlichtingen verschafte. Het Enquête-besluit werd 6 Novem ber 1947 door de Tweede Kamer z.h.st. aangenomen. Op 12 November da.v. had de instelling der commissie plaats, be staande uit 9 leden en 9 plaatsvervan gers. Allen kamerleden, die hun taak als volksvertegenwoordigers moesten blijven vervullen, al noopte de enquête- arbeid hen vaak om de openbare Ka mer-vergaderineen te verzuimen. Een omvangrijk apparaat diende de commissie terzijde te staan, evenals de- griffier der Kamer ,die tevens griffier der commissie is. Drie wetenschappelijke medewerkers, voor elk der drie sub-commissies één. werden toegerust met de titel van waar nemend commies-griffier om aan de wet te voldoen, die eist dat steeds een griffier aanwezig moet zijn. Voorts zijn er vele „losse" wetenschappelijke mede werkers, een chef de bureau met 15 ty pistes*-yoor de technische arbeid. De Kamerstenografen voor het opnemen der verhoren (onder de zeer drukke ar beid voor Eerste en Tweede Kamer door) en ten slotte boden-personeel. Op 27 Februari 1948 kon met de ver horen v/orden begonnen, behalve op po litiek gebied wegens de herziening van het Enquête-besluit over het handha ven van het kabinets-raadsgeheim. De politieke commissie kon daarom pas 13 April 1948 haar werk aanvangen. Voor het samenstellen der eigenlijke verslagen werden ver over de 60 ple naire vergaderingen gehouden, waar- Enquête in openbaarheid (Van onze Haagse redacteur). De uitreiking van de eerste exemplaren der eerste publicatie van de Parlementaire Enquête- Commissie aan de leden der par lementaire pers, die Donderdag avond j.l. ten overstaan van de ge hele commissie en haar voornaam ste medewerkers in het Tweede Kamer-gebouw geschiedde, werd door Polygoon voor het filmjour naal vereeuwigd. De commissie is immers terecht van oordeel, dat aan de uitoefe ning van het bij uit9tek democra tische recht der Volks vertegen woor diging tot het instellen van een diepgaand onderzoek naar de za ken van algemeen belang ook de grootst mogelijke openbaarheid worde gegeven. Aan ons volk nu de plicht om door grote belangstelling voor de arbeid der commissie te tonen, dat het dit democratische recht waar deert en het dus waard is! voor doorgaans op Dins-, Woens- en Donderdagen van 10.3022.30 uur werd vergaderd Naar wij vernemen is de commissie zeer erkentelijk voor de grote medewer king van de verschillende instanties, die aan materiaal konden helpen, als het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta tie, de krijgsgeschiedkundige sectie van de Generale Staf, de departementen, enz. Doch vooral past hier. dunkt ons, een woord van grote dank aan de commissie onder haar voorzitter mr Donker, voor de ontzaggelijke arbeid, in het belang van land en volk ver richt, en nog te verrichten. Hoe dc Kamer op het Enquête-ver slag zal reageren het wordt immers aan haar uitgebracht valt natuur lijk niet te voorspellen. De commissie zelf heeft zich van adviezen, ten aanzien van mogelijke gevolgen van haar onderzoek, geheel onthouden. De hoofdzaak voor haar is, dat uit de geschiedenis lessen voor de toe komst worden geput. En de geschiedenis der jaren 1940 1945 wordt door deze arbeid beter be kend dan welke periode uit de ge schiedenis ook van ons Koninkrijk! Belastingverlaging mogelijk? (Van onze financiële medewerker). Welke aannemelijke motieven men ook moge aanvoeren voor de apathie van de Amsterdamse effectenbeurs, 't blijft op zijn minst merkwaardig dat zij niet of nauwelijks reageert op fei ten cn verschijnselen, welke op zich zelf beschouwd, een „ferme hausse" zouden wettigen! Daar is, om met het voornaamste te beginnen, de tot standkoming van de Benelux-overeenkomst. We behoeven ons niet te ontveinzen dat het ideaal van een volkomen eco nomische gemeenschap tussen België, Nederland en Luxemburg niet door een protocol van drie Ministers wordt be reikt en dat nog tal van practische moeilijkheden zullen moeten worden overwonnen, dit neemt niet weg dat het welslagen der Haagse conferentie voor de economische toekomst van de drie landen van de grootste betekenis moet worden geacht. 20 MILLIOEN ZIELEN. Samen vormen ze een volksgemeen schap van ca. 20 miilioen zielen, waar van er in België op 1 K.M.2 277, in Ne derland 291 wonen, een bevolkings dichtheid duê groter dan in enig ander land van Europa, zodat aan de econo mische potenties de hoogste eisen wor den gesteld. Aangezien de volkswelvaart niet al leen is gediend met productie en con sumptie, maar ook de distributie, het goederenverkeer een belangrijke rol speelt, moet het ten slotte een groot voordeel zijn als tussen vroeger geheel autonome gebieden de economische grenzen wegvallen en een vrije uitwis seling van goederen en diensten kdn plaats hebben. -rm Niet ten onrechte wordt de tot stand koming en de uitwerking van de Be- neluxovereenkomst ln heel de wereld gezien als een „test-case" (proefbal lon) voor economische samenwerking tussen alle landen van West-Europa, als een poging voor dit werelddeel om ten aanzien van de Y.S. allengs weer tot economische onafhankelijkheid te komen, ECONOMISCHE GEMEENSCHAP België, Nederland en Luxemburg heb ben tezamen met hun overzeese gebieds delen een evenwichtige betalingsbalans ten opzichte van de Europese sfeer, al leen een tekort ten opzichte van Ameri ka en het is duidelijk dat wanneer in het kader van een Economische Unie INTREKKING VAN MAXIMUM PRIJSREGELINGEN. Voor talrijke artikelen. Voor de onderstaande artikelen, die niet te beschouwen zijn als voedings middelen van primaire betekenis, wordt het niet langer noodzakelijk geacht de bestaande prijsmaatregelen te handha ven. Met ingang van 20 Maart 1949 ko men vrij in prijs: bouillon- en extract blokjes, cacaodoppen en cacaovoermeel, producten welke in brood- of banket bakkerij- en of in koe-, biscuit- of wafelfabrieken als grondstoffen worden gebruikt, boekweitgrutten en -meel, ge mengd meel (meel, samengesteld uit twee of meer van de volgende meel- en bloemsoorten: boekweitmeel, boek- weitgrauwmeel, maisbloem, rijstbloem, gerstebloem, kortbloem, haverbloem en tarwebloem), stroopwafels, erwtensoep in blik, tarwe-griesmeel- en gortgries- meelpuddingpoeder, koffiesurrogaat, ge moute moutkoffie, koekjes, biscuit, ban ket en banketbakkerswaren, koek en taai-taai, beschuit, zelfrijzend bakmeel en banketbakkerspoeder, paneermeel en oud brood (gedroogd), geheel of gro tendeels uit tarwebloem en/of -gries bereid kindermeel (voor rijst kinder meel blijven maximumprijzen gelden), advocaat en verloflikeur ter vervanging van wijnlikeur. koppeling van deviezenvoorraden en verdere industrialisatie plaats vindt, het principieel geen verschil maakt in welk land de besparing der schaarse devie zen plaats vindt. Zonder enige twijfel zal de volkswelvaart ln de drie landen door een uniforme leiding van de eco nomie krachtig kunnen worden bevor derd, ook al zal de aanpassing hier en ginds voor sommige bedrijven tijdelijke moeilijkheden met zich brengen. Van de gTootste betekenis is voorlo pig, dat bij de regeringen der drie landen de vaste wil bestaat om tot een volkomen economische gemeen schap te geraken, wat wel heel dui delijk blijkt uit de bereidheid van België om Nederland voorlopig cre- dieten te verlenen ten behoeve van zijn tekort op de betalingsbalans met België. WAARDERING VOOR DE GULDEN? Wij voeren maandelijks uit België voor f. 20 a f. 25 miilioen meer in dan we uitvoeren en zolang onze betalings balans met België een deficit toont, kan van een vrije Inwisselbaarheid der va luta uiteraard geen sprake zijn, aan gezien dan het aanbod van guldens ln België steeds groter is dan de vraag. Een nieuw Belgisch crediet kan allicht leiden tot een zodanige appreciatie van de gulden, dat de zwarte markt voor guldens in België langzamerhand kan verdwenen, waarvoor dan nodig zal zijn dat de in België zwart gekochte guldens vrij naar Nederland kunnen worden overgebracht en hier vrij kun nen worden besteed. België heeft dit onlangs ten aanzien van de zwarte Francs gedaan met goed resultaat. Op deze wijze kan de gulden langzamerhand tot zijn officiële pariteit stijgen en de export worden bevorderd. ECONOMISCH REDRES? Hoe dit zij, met de jongste Benelux- overeenkomst zijn de economische perspectieven van ons land verbeterd en wanneer men daarbij in aanmer king neemt dat de handelsbalans met Engeland bij een veel grotere goede- renomzet thans in evenwicht is, dat met Italië een handel is gesloten, die een aanmerkelijke uitbreiding der goederenruil betekent, dat ten aan zien van West-Duitsland hetzelfde kan worden gezegd cn de Marsall- hulp voor het tweede jaar verzekerd is, dan kan niet anders worden ge concludeerd dan dat de voorwaarden van een verder economisch redres in ons land aanwezig zijn. Daar komt dan nog bij dat de schat kist thans zodanige bedragen aan be lastingen ontvangt Januari niet min der dan f. 480 miilioen dat partiële verlagingen nu toch mogelijk moeten zijn en op die wijze het bedrijfsleven in staat kan worden gesteld aan de ver zwaarde concurrentie het hoofd te bie den. Op dit punt talme de Minister van Financiën niet langer! (Van onze Parijse correspondent) Op de twee eerstvolgende Zonda gen van 20 en 27 Maart zal er in Frankrijk weer eens worden gestemd. Het betreft hier de zogeheten kanto nale verkiezingen, die worden georga niseerd in 50 procent der Franse kies districten ter vervulling van een aan tal vacatures in de prov'nciale staten, de conseils généraux, waarvan elke drie jaar de he'ft moet worden ver nieuwd. Wanneer men alleen de rol in ogenschouw neemt, die deze raden in 't Franse staatsbestel te spelen heb ben, dan zal men de betekenis dezer verkiezingen niet overdreven hoog aan mogen slaan. Als graadmeting van de kracht der drie politieke grootmachten van Frankrijk Communisme. Gaullisme en Derde macht zal de uitslag dezer stembusstrijd echter van een zeker be lang kunnen blijken. Men weet, dat De Gaulle's partijgan gers de actuele regering in hun bladen plegen te brandmerken als 'n illegaal minderheids'oewind en de brave heer Queuille als een usurpator, 'n machts wellusteling. Deze regering is geven zij toe wel is waar op constitutionele wijze tot stand gekomen met de steun van een parlementaire meerderheid, maar de Kamer zelf werd gekozen in een tijd, toen er nog geen RPF bestond en uit dien hoofde weerspiegelt ze dus de ac tuele krachtsverhoudingen niet. Moch ten de eerstvolgende verkiezingen nu een nieuwe groei van De Gaulle's beweging openbaren, dan zou de generaal rnet nieuwe energie de roep om Kameront binding aan kunnen heffen. Maar nie mand slaat de gevaren, die daaruit voort zouden kunnen vloeien voor de huidige regering momenteel zeer hcog aan. Het lijkt er zelfs veel op, dat De Gaul le zich in rijn hart met de idee heeft verzoend, dat hij minstens tot 1951 (wanneer namelijk het parlement con stitutioneel moet worden vernieuwd) heeft te wachten voor hij met enige kans aanspraak op de macht zal kun nen maken. Maar voor een dynamische beweging als de RPF is het een zware opgaaf zijn ziel in ledigheid te bewaren. De Gaulle moet het van een onstuimige actie heb ben. Queuille heeft echter momenteel ontegenzeggelijk de wind in de zeilen: er Is herstel op velerlei gebied. Daarom Is opnieuw de vraag aan de orde geko men of er niet een brug te slaan zou zijn tussen het Gaullisme en de Derde macht, die immers beide in het com munisme de doodsvijand van Frankrijk zien. Officieel bestaat deze brug nog al tijd niet en in redevoeringen en arti kelen der officiële Gaullistische woord voerders wordt het zittende kabinet regelmatig nog van heel veel lelijke dingen beticht. Maar in feite zijn er niettemin verschillende symptomen, waaruit men minstens het bestaan van een modus vivendi, een soort gentle men's Agreement tussen De Gaulle en Queuille concluderen kan. In politieke kringen te Parijs kan men vandaag dan ook herhaaldelijk het ge rucht vernemen, dat er tussen Caullls- ten en regeringsfiguren regelmatig con ferenties worden georganiseerd. Zeker is in elk geval, dat Bao dal, de ex-keizer van Annam, waarmee Frankrijk zo juLst een verdrag over Viet-nam heeft geslo ten, een ontmoeting met een aantal mi nisters heeft gehad, waarbij ook afge vaardigden van De Gaulle aanwezig zijn geweest. Alvorens de eventuele bespre kingen met de rebellengeneraal Ho chl minh te entameren, wilde Bao dal zich namelijk van de medewerking, of al thans de adhaesie, van alle „geestelijke families" op de communisten na na tuurlijk van Frankrijk verzekeren. De Gaulle heeft tegenover Bao dai op dit FEUILLETON door DAVID GARTH 29) Het was niet mogelijk. Hy was ergens ver weg bezig met het schrijven van een boek; hij was niet hier in deze ka mer, alsof hij daar op een tovertapijt binnen gevlogen was. Met een ruk keerde Norroy rich om. Toen liet hij haar los en nam een duik in de richting van zijn lessenaar. Maar Jock deed hetzelfde. Hij kreeg een nij dige slag tegen rijn mond op het mo ment, dat hij er met volle kracht op los ging. Zijn vuist maakte contact op een manier, dat hij de schok door zijn gehele arm voelen kon en Norroy smak te over de lessenaar heen en kwam aan de andere kant op de grond terecht. Het verbaasde Jock, dat hij niet op stond waarschijnlijk had hij zijn hoofd ergens tegen gestoten. Hij draalde rich om en kwam tegen over het meisje te staan. Zjj had strijd vaardig als altijd een stoel opgenomen, maar toen zij de bewusteloze Norroy zag liggen, liet zij de stoel vallen en stond even op haar benen heen en weer te zwaaien, nog verdoofd door de schok van haar plotselinge verbazing. Jock Pemberlain! „Jock!" Zij kon nauwelijks spreken. „Waarwaar ben Jij vandaan ge komen?" Haar stem scheen als verstikt. Hij hoorde het geluid van voetstap pen. die de hall afliepen. „Het Is alleen maar, waar we heen gaan, wat er op aankomt." zei hij grim mig. „Is er een andere uitweg, hier vandaan?" In een oogwenk herstelde zij zich van haar verdovende verbazing. „Door deze kamer waar Branley sliep Zij greep zijn hand en zij liepen snel door een kleedkamer, die niet veel meer was dan een grote kast met een onop gemaakt bed en bevonden zich in een •kleine bediendenhall met een trap, die naar de eerste verdieping leidde. Zij renden die met twee of drie treden te gelijk af en kwamen een vertrekje bin nen. dat klaarblijkelijk een butler's pantry was. Jock duwde een zelfsluitende deur open, zag plotseling de gewapende Branley in de hall rondlopen en sprong zo snel achteruit, dat hij met Fontaine die hem vlak op de hielen zat, in bot sing tem. „Die kant kunnen we niet uit," hijg de hij. Zij keken snel even om zich heen. Er was niet al te veel licht, want de ramen van de keuken waren met plan ken dichtgespijkerd. Hij trok een deur- cpen, zag, dat het alleen maar een kast was en deed haar met een ge smoorde uitroep weer dicht. Zij konden Turgott al naar boven ho ren komen. Hij zou binnen enkele ogenblikken bovenaan de diensttrap zijn en hij zou een revolver bij zich hebben. „Hier!" noorde hij Fontaine's scher pe stem op zachte toon zeggen. „Gauw!" Zij greep zijn hand en zij doken bei de in een bergruimte onder de trap. Terwijl de voetstappen boven hun hoof den klonken, klemde zij zich stevig aan hem vast, In de pantry hoorden zij Turgott' nogal lang blijven staan, ter wijl Jock trachtte zijn adem in te hou den. Toen hoorden rij hem de zwaal- deur doorgaan en de hall inlopen. „Jock," fluisterde zij, „ben jij ooit uit een nachtmerrie ontwaakt en heb je toen de hemel gedankt, dat het och tend was? Dat is het, wat jij voor mij bentde ochtend. De hemel mag weten, hoe, of waarom of waar...." Jock was geneigd, om alleen maar practisch te zijn. „Zijn er alleen die drie?" „Wat? Oh, ja." „Connie is ergens daarginds „Connie!" „Ik weet niet, of ze haar al of niet gevonden hebben," zei hij hees. „Wacht even!" Hij stapte naar buiten en duwde de zwaaideur voorzichtig open. Halfweg de hall stonden twee mannen met zachte stem te praten, „Aan de achterkant, baas," (hoorde hij Branley zeggen. „Hier boven zijn ze niet." Jock rapporteerde zijn bevindingen aan het meisje. „Ik denk, dat ze hierheen terug ko men, fluisterde hij, „dat betekent, dat de voorste trap misschien vrij is. Kom mee we gaan dezelfde weg terug, die we gekomen zijn!" Zij slopen de trap weer op, haar hand nog steeds stijf in de zijne geklemd en liepen weer door het kantoor. Norroy begon zich weer te bewegen. „Een ogenblik," zei Fontaine gespan nen, Zy nam een klein bronzen beeldje van een boekenkastje en gaf er Norroy een stevige tik mee op het hoofd. Hij zakte weer in elkaar. Nog steeds het beeldje vasthoudend stak zij de andere hand uit en strengelde haar vingers in die van Jock. Weer liepen zij de bovenhall in; al les daar beneden scheen rustig te zijn; doodstil en angstwekkend rustig. Mis schien werd de mensenjacht in het achterhuis voortgezet. Zo ja, dan kon den zy hun goed gesternte danken voor dit fortuintje, want daar was de trap voor hen de weg naar Connie en naar die vurig begeerde voordeur. zy haastten zich naar de trap en kwamen tot hun sohrik daar reoht te genover Turgott te staan, die als een kat de met een loper belegde treden kwam oplopen. Hy zag hen byna ter zelfder tyd. „Blijf staan, waar je staat!" snauw de hy en begon de beweging ,v om zy-n automatic op Jock's maag te richten. Maar Jock had een onderdeel ,van een seconde op hem voor en hy ge bruikte het ook. Instinctief, blindelings, schopte hy vooruit en plantte zyn voet midden in Turgott's gezicht. Op hetzelfde moment, dat de revol ver afging, sloeg Turgott achterover en naast hen vloog een kogel in de muur. Hy maakte een complete salto mortale op de trap en sloeg naar beneden, eni ge keren om en om wentelend tot hy 16). Panda was niet van plan het er by te laten. Hij had het individu met de dophoed beslist herkend! Maar voor dat hij verdere maatregelen kon nemen, drong een zwaargebouwde en viytige politie-agent zich door de menigte, ge wapend met een opsehryfboek. „Mijn waarde heer", sprak de agent spottend tot Joris Goedbloed, „u weet natuurlijk niet dat het verboden is om hier te par keren?" „Agent agent...." zei Panda, ter- wyi hy de diender aan de mouw trok, „die man "met die dophoed daar die heeft het gedaan!" „Stoor een ambtenaar in functie niet, kwajongen!" snauwde de agent en, zich weer tot Joris wendend, ging hy yverig voort: „Laat my eens uw naam en uw adres, uw geboortedatum, uw stam kaartnummer en de naam van uw oud ste oom aan vaderszyde noteren!" Joris hief afwerend de hand op. „Laat my dit even rechtzetten, myn waarde", sprak hy. Welnu op zóveel gepraat kon Panda niet wachten. Hy liet dus de redenaars aan hun lot over en glipte ongemerkt tussen de omstanders door, in de richting, waarin ook de man met de dophoed verdwenen was. En ja hoor had hu het niet gedacht? Op enige afstand zag hij het ongunstig individu in de auto stappen, waar de bom uit was gekomen, Die auto had daar zeker op hem gewacht, „Nu even vlug zijn!" sprak Panda tot zichzelf. rnet een geweldige slag op de grond neerkwam en met zijn ene been onder hem gevouwen als een machteloze mas sa bleef liggen. „Goed zo. Jcck!" zei Fontaine. „La ten we ons geluk vasthouden Gt, mee." Zy sprongen zo snel mogelijk de trap af. Een enkele blik op Turgott was vol doende hy was bewusteloos en had naar alle waarschy'niykheid ook een been gebroken, Fontaine boog rich over hem heen en tastte in een van zijn zakken. Hij had daar het Yuan medail lon ingestopt, toen Braniey's schreeuw hem de kamer uit had doen gaan. Ah, daar was heteen symbool voor Fontaine Carsden, onbetaalbaar boven alle diamanten ter wereld en zy hield het harde koude stuk Jade vast, of het een deel van haar leven was. Jock had een paar seconden besteed aan het zoeken naar Turgott's revol ver, maar hy kon niet langer wachten. Connie? Hy rende de kleine ontvang kamer binnen en rijn hart soheen hem in de keel te schieten, toen hy haar in hef oog kreeg, zy had zich op één knie opgericht; haar hoofd hing zwaar naar beneden, terwyi een dunne bloedstraal uit haar slaap druppelde. Met één sprong was hy haar terzijde gekomen en knielde naast haar neer, haar met zyn ene arm ondersteunend. „Connie! Wat hebben ze je gedaan?" Hij begon haar op zyn schouder te laden, „Jock!" Fontaine's stem was een ademloze, wanhopige waarschuwing. Hij liet Connie weer zakken en sprong overeind. Branley was daar buiten in de hall, trachtend een slank worstelend meisje van de arm af te schudden, waarmee hy zyn revolver vasthield, teneinde haar daarmee 'n slag op het hoofd te kunnen geven. Op haar ademloze waar schuwing wierp hy haar van zich af en traohtte zyn revolver op Jock te richten. Het meisje smakte tegen de muur en kaatste als het ware terug met een wilde zwaai van het bronzen beeldje, dat zy nog steeds niet losgelaten had. Toen het recht op zyn pols neer kwam, sloeg het hem de revolver uit de hand, juist op het moment, dat Jock in actie kwam. Branley liet voor het ogenblik de re volver voor wat zy was en richtte zyn aandacht op de jongeman, die op hem afkwam. Zijn vuisten schoten naar vo reneentwee, linksrechts. Jock was er niet zeker van, wat hem gebeurde. Hy had het gevoel, dat hy tegen een stenen muur opgerend was en in het volgende ogenblik trof hem iets met een kracht, die zyn hoofd achterover deed slaan en hem tegen de tafel ln de hall deed vallen. (Wordt vervolgd) punt van praktische politiek de Tegerltie zyn steun toegezegd. Een eeUiksoorSS overeenkomst moet. tussen de Gaullisten en de regeringscoalitie ook worden voor- osreid, met het oog op de spoedige af vaardiging van een aantal Franse Ka merleden naar het z,g. Europese parle- ment van Straatsburg. Voorlopig zhn dit nog maar contrac ten, die in de politieke binnenkamers worden afgesloten, doch voor een groot deel zal het van de uitslag der kanto nale verkiezingen afhangen, aldus gelo ven vele politieke waarnemers in Pa rijs, of in een naaste toekomst deze flir tation tussen de RPF en de Derde macht door een definitievere verbinte nis bekroond zal kunnen worden. MOEDER VERMOORDDE PASGEBOREN KINDJE. De Apeldoornse politie heeft de 22-JaJ rigs ongehuwde moeder C. J. in arrest gesteld wegens moord op haar pasge boren kindje. De vrouw had zwangerschap zelfs voor haar n; familieleden geheim weten te houden er had by de bevalling geen enkele assisten tie. Toen niettemin kort daarna het fel toch bekend dreigde te worden, heeft zy in haar radeloosheid de kleine met een broodmes dodelyk verwond. Giste ren is zy voor de Officier van Justitie te Zutphen geleid. NIEUWE FIREFLIES VOOR DE MARINE. Op Valkenburg gearriveerd. Op het vliegveld Valkenburg zijn weep acht Firefly-jagers merk V voor de Ma- rineluchtvaartdienst aangekomen. De vliegtuigen werden door Nederlandse vliegers die daarvoor onder leiding van kapitem-ter-zee vl. L. A. H. Rombeek per Dakota naar Engeland vertrokken, van het Engelse vliegveld White Walt- ham overgevlogen. Omstreeks half Apri worden nog 6 Fireflies verwacht, GEMEENTERAAD VAN AKEN PROTESTEERT TEGEN GRENSCORRECTIES. De gemeenteraad van Aken heeft gis teren geprotesteerd tegen eventuel grenscorrecties in het gebied der stad. De voor afscheiding ln aanmerking komende delen zouden volgens de gemeenteraad onmisbaar zyn voor het herstel van Aken's betekenis als bad plaats. VOOR ZONDAG 20 MAART. Hilversum I (301 M.) KRO 3.00 nieuws; 8.15: A. Rubinstein, piano; 8.2 Inleiding; 8.30: Hoogmis St. Pauluscolleg Sterksel; NCRV 9.30: nieuws ,9.45: symj plionlsch -gedicht van Joh. Wagenr 10.00: dienst Duinoordkerk Den Hi olv. ds J, A. Kwint; 11.30: na kerkdief KRO 12.15: apologie; 12.35: muziek W Mozart, 12.40: orkest zonder naam; 12.5 zonnewijzer; 13.00: nieuws; 13.15: orki zonder naam; 13.60: Buffalo Bill; 14. bas-bariton en piano; 14.30: Concert bouworkest; 15.30: kampen zonder pi keidraad; 15.40: muziek van Palestr1 16.10: reportage hockeykamplocn&cl 16.25: Vespers; NCRV 17.00: dienst Gerd Kerk Kollum, voorg. ds A. Mout; 18.° Ned. strijdkrachten; 19.00: NCRV-kC 19.15: kent gii Uw bijbel? 19.30: nlev KRO 19.45: muziek van Paganlnl: IS boekbespreking; 20.05: de gewone taai 20.12: uit en thuis; 22.37. actallteitei 22.45: avondgebed en liturgische kalei der; 23.00: nieuws; 23.15—24.00: Mr" trlchts stedelijk orkest. Hilversum II (415 M.) VARA nieuws; 8.15: strijdlied; 8.18: Slavl rhapsodle van Dworsjak; 8-30: voor hj platteland; 8.40; 20th Century Sereni ders; 9.12: sport: 9.15: verzoekprogrs™ ma; 9.45: geestelijk leven; 10.00: Meel Trio; 10.30: briefgeheim; 10.50: de Jol Flierefluiters; 11.15 Triangel; AVRO 12. Musicorda; 12.30: Zondagsclub; 12.4' mannen- en knapenkoor; 13.00: nieuw) 13.15: mededelingen; 13.20: ensemble ml lodle en rhythme; 13.50: even afrekenel 14,00: muziek van Rachmanlnof; H.0a| boekbespreking; 14.30: bijnamen in08 kamermuziek; 15 00: fllmpraatje; 15.15j Boston Pops Orkest; 15.45: theemu; 16.30: sportrevue; VARA 17.00: nlei 17.20: Clara Haskill plano; 17.30: I Keesje; 17.50: voetbalreportage; }8.ou nieuws; 18.15: in gesprek met de lezer VPRO 18.30: studlodlenst olv. ds W; Mackenzie: 19.00: klnderdlenst voor d< lulsterclubs; 19.30: bil b'el ver telling voor Jongeren; AVRO 20.00: nieuws; 20.05 actualiteiten; 2015: Radio Phllb. Orkest; 21.00: hoorspel Beau Geste: 21.35: sPes*, doos; 22.00: hersengymnastiek; 22,30, bekende melodieën, VOOR MAANDAG 21 MAART. Hilversum I (301 M.) NCRV 7.00 nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; reveille; 7,45: woord voor de dag: nieuws; 8.15: Te Deum Laudamus; planoduo's; 9.15: ziekenbezoek; 9.30: Ra dio Phllh. Orkest; 10.30: morgendleWl olv. ds J. Zwynenburg: 11.00: strljkkwar tet van Haydn; 11.20: voordracht; 11A»; concert; 12.10: NBC Symphonie Orkest. 12.30: weerpraatje; 12.33. werken van Dietrich Buxtehude; 13.00: nieuws; 13.10 Mandollnata; 13,45: Benjamlno Gig*1 zingt; 14.00: schoolradio. 14.35: thee-, muziek; 15.00: NCRV-koor; 15.30: histo rische cyclus; 16.00: bijbellezing; muziek van Bernstein; 17.00: voor.._„: kleuters; 17.15 populaire orgelbespeling, i 17.45: overzeese kroniek; 18 00: Vijf pakara's; 1815- sport; 18.30: Ned. strijd" krachten; 19.00: nieuws; 19.15: boekbe spreking; 19.30; actueel geluld; 19-4p- betekenis van de rassenlljst voor lano bouwgewassen voor practljk en expo«, 20.00: nieuws; 20.05: prolooe; -O.w- scherzo van Tansman: 20.25: luisterspel „Jona"; 21.10: Rotterdams Phllh. Of*®**! 21.55: muziek van Palestrlna; 22.00: in: termezzo: 22.15: Hollands strijkorkest, 22.45: avond-overdenking: 23 00: nieuws; 23.15: Wilhelmina Matthes; 23.45—24,0». El Salon Mexico. Hilversum II (415 M.) VARA 7.00: nieuws; 7-15: gram.muziek; 8.00: nieuws, 8.15: stljrdleid: 8.18: gevarieerd program ma; 9.00: muziek van Mozart en Beet hoven; VPRO 10.00. morgenwijding aoor ds J. J. Thomson; VARA 10.20: Pibaflffl Selectie; 10,30: voor de vrouw; io-«; ziekenbezoek: 11.25. Hollandse lleaer!"' 11.40: lentesprookje; 12.00: Accordeon, 12.30: weerpraatje; 12.33' voor het P1®*"1 teland; 12,39: rumba's en samba's: ïa-w-i nieuws; 13.15: kalender. 13.20: Ra»™"*; 13.50: plano en rhythmlsche begeleiding 14.00: jonge Ned kunstenaars; 14.30: tus i sen hemel en aarde, 14.45: °PeramU van Rossini; 15.55: hoorspel ..Het grow verlies"; 16.30' lenteprogramma; de school ls uit; *17.30: filmselecties; UfcWj nieuws; 18.16 varia; 18 20: Malanao. 18.45: parlementaii overzicht; 19-00: m* ralr critlsh experiment; 19.30: Nelly W genaar. plano; 2000- nieuws; 20.05: am gen van de dag; 20.15, pennies from xw» ven; 20 50: kabinet are kleine 21.10: Pierre Fourhler, cello. 22.10: cnm I al6 republiek; 22.25; de nieuwe noten kraker; 23,00: nieuws, 23 1 524.00; dans UUZllL

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 6