I e Compagnie Aan en Afvoerfroepen neemt afscheid van Leidse burgerij UIT DE OMSTREKEN Laatste Berichten Interessante uiteenzetting in Katwijkse Visserij sehool ZATERDAG 19 MAART P. J. VAN HOEKEN j 25 JAAR HOUTHANDELAAR. Drukbezochte receptie. P. J. van Hoeken. Deed 't groot aanbal functies, zowel in kringen van de houthandel als in het particuliere leven, reeds verwachten, dat het de heer P. J. van Hoeken gis teren ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als enig beherend vennoot van Gebrs. Van Hoekens Houthandel niet aan belangstelling zou ontbreken, de onafgebroken stroom van bezoekers, welke gistermiddag in het in een bloe- menpaleis herschapen Meerrust te Warmond ter receptie verscheen, was zo overweldigend groot, dat dit de heer en mevrouw Van Hoeken de overtui ging moet hebben geschonken, dat het werk van de zilveren jubilaris, die deze dag ook zijn 50ste verjaardag mocht herdenken, op onderscheiden terrein wel zéér wordt gewaardeerd. Allereerst waren daar de talloze vrienden en za kenrelaties. die hun gelukwensen kwa men aanbieden, terwijl wij voorts nog onder de ruim 400 receptiegangers op merkten mr C, J. Leembruggen, voor zitter van de Leidse Vereniging van Industriëlen, de heer S. A. M. Jansen, adj. directeur van het Rijksbureau voor bout, de heer J. G. J. Verheij van Wijk en mr dr P. G. Knibbe, voorzitter en secretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, ds D. J. Vossers en ds J. de Wit, respectie velijk voorzitter en scriba van de Ned. Herv. Kerkeraad, burgemeester K. van Diepeningen van Leiderdorp, de voltal lige Gemeentecommissie der Ned. Herv. Gemeente, wethouder D. van der Kwaak, ds M. J. Punselie, voorzitter en enige bestuursleden van de Ver. voor christelijk onderwijs, ds P, W. Spruyt, voorzitter van de Hervormde Jeugd raad, de heer J. H. de Jong, directeur van de Gem. Reinigingsdienst, de heer R. J. Meiier. commissaris van politie, er ir P. C. Lindenbergh, directeur van ce Leidse Duinwatermij., de heer J. Voorbach, chef van de Afd, Gebouwen van de dienst van Gemeentewerken, de heer G E, E. Kuijntjes, directeur van de Ambachtsschool, kolonel M. O. v. Houten, directeur van het Ned. Leger museum, de heer T. J. Krayt namens de Schadecommissie Rijnland, de bestu ren van de Buurtver. „Eensgezindheid" rn het Chr. Muziekgezelschap „Concor dia", waarvan de heer Van Hoeken be schermheer is en vele anderen. De heer P. J. Mulder, voorzitter van de Gemeentecommissie bood met een toepasselijke toespraak een boekwerk aan, terwijl vele anderen eveneens ge denken overhandigden Een 125-tal iloemstukken vormde de feestelijke mtourage. Hedenavond vindt de huldiging door bet personeel plaats. V.V.S.L. Het bestuur van de Ver. van Vrouwe- ■jke Studenten te Leiden is als volgt amengesteldmej, H. G. Blom prae- ses. mej. J. W. van der Walle ab-actis, uej. A. F. E. Salomonson quaestrix, 2ej. A M. van Riessen assessor I, mej. LR. Smit, assessor II. De Commandant, kapitein Van Zwol, door zijn jongens gehuldigd De le compagnie Aan- en Afvoer froepen ,die plm. één jaar de Mors- poortkazerne heeft bevolkt, in welke periode het, vooral de commandant, de kapitein T. J. van Zwol, is ge weest, die geen middel onbenut heeft gelaten om het contact tussen bur gers en militairen te verstevigen, heeft gisteravond in de uitstekend bezette Stadsgehoorzaal afscheid van Leiden genomen. Zoals wij indertijd reeds meldden, wordt deze compagnie ten dele met de 13e, welke in Den Haag is gelegerd, samengevoegd, terwijl ook vele man schappen dis-mobiliseren. Met een goe de vertegenwoordigers uit de Lsidse bur gerij, waren deze avond mede aanwezig de wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jongeleen, de garnizoens commandant, luit.-kol. Van Horssen, luit.-kol. Deschrsvel namens de bevel hebber van het le militaire gewest, de heer Pauwe, hoofd van de afd. A 1 van het ministerie van Oorlog, kolonel M, C, van Houten, directeur van het Le germuseum, kolonel Bakker, directeur van het bureau Aanschaffingen luit.- kol. Kromhout van het bureau Alg. Uitrusting, terwijl ook de luit.-kol. K. D. Scheffer, directeur van de Verplc- gings- en Cantinediienst en de com mandant van het Korps Vsrplegings- troepen, luit. kol. Evers, welke diensten na het vertrek van de le Compagnie A'A.T. in Leiden gelegerd zullen wor den. aanwszig waren. Kapitein Van Zwol, die een woord van welkom en afscheid sprak, dankte voor het prettige contact, dat er steeds tussen zijn manschappen en de Leidse burgerij had bestaan. Zeer in het bij zonder richtte spreker zich tot de mi litairen, die thans demobiliseren en die op zulk een uitstekende wijze hun dienstplicht hebben vervuld. De geest in de troep was goed en dit heeft de onderlinge saamhorigheid versterkt Spreker hoopte, dat ook de luit.-kol. Scheffer met zijn onderdeel een goede tijd in Leiden mocht beleven. Weder kerig dankte deze laatste voor de vriendelijke ontvangst in Leiden. Momenteel is het onderdeel van zijn dienst dat naar deze gemeente is overgekomen, nog in hoofdzaak uit administratief personeel samenge steld, maar de verwachting is ge rechtvaardigd, dat binnen niet al te lange tijd een concentratie van per soneel zal plaats vinden, waardoor de bezetting op pl.m, 400 man zal wor den gebracht. Ook spreker sprak de verwachting uit, dat hij in de toekomst aanspraak zal mogen maken op de warme sympa thie van de Leadse burgerij. Zeer zeker zal hij van zyn kant. alles in het werk stellen om- de door kapitein Van Zwol gelegde coritacten te bestendigen. Kapitein Den Engelsman van de le compagnie A.A.T. bracht hierna kapi tein Van Zwol dank voor al hetgeen hij in. het belang van zijn manschappen had gedaan, Van hoog tot laag zullen allen dan ook altijd een prettige herin- nering aan hun Leidse tijd bewaren. Juist uit de kring van het lagere per- I soneel was de gedachte opgekomen om i deze avond aan de commandant een tastbaar bewijs van medeleven en dank aan te bieden. Een geste, waarbij zich ook het kader van harte had aangeslo ten. In aansluiting op deze woorden overhandigde kapitein Den Engelsman aan de scheidende commandant een fraai wandbord en, omdat hij van Friese afkomst was en zijn hart aan de schaatsensport had verpand, een paar schaatsen. Nadat kapitein Van Zwol, niet wei nig verrast door deze vriendelijke at tentie, een, dankwoord had gesproken, bracht het gezelschap van Jan Brou wer een vlotte opvoering van de revue „Dat zal je gebeuren", waaraan o.a. medewerkten het zangduo Martin van Heelsbergen, Jonny van Zwieten, het danspaar Davis en O'Haro en de caba retière Cora Marti. Met zang, dans en vrolijke sketches hebben de talrijke aanwezigen zich kostelijk geamuseerd, terwijl een bal o. 1. v. de heer W. F. van Wijk en met medewerking van het revue-orkest van Leen van Dijk voor een opgewekt slot zorgde. AGENDA ZATERDAG: I Stadszaal: Muzlekver. „Nieuw Leven" P uur nam. 1 Volkshuls: Prof. dr N. Tinbergen over _T.d intieme leven der dieren, 4 uur nam. Schouwburg: ABC-cabaret, 8 uur nam. Lis se: Tentoonstelling Hollands Glorie -10 uur nam. MAANDAG: Lis se: Tentoonstelling Hollands Glorie •-10 uur nam. SchouwburgAbonnementsvQorstelllng •Jeanne van Lorraine", 8 uur nam. DINSDAG:. Steenschuur 6: Spiritistenver. „Harmo- -i", 8 uur nam. Volkshuls: Eurythmle en recitatie, 8 tor nam. DE BIOSCOPEN. islno „Een trein gaat voorbij" (18 Jaar) Zat en Zon 2.30, 4.45. 7 en 9.15 Uur; overige dagen 2,30, 7 en 9.15 uur; Donderdagavond K. en O. 'do „Passagiers ln de nacht" (18 J.) Zat en Zon 2.30. 4.30. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. nor „Opium" (14 Jaar) Zat en Zon 2.30, 4.45, 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. - „Gifhandel ln Sjanghai" (14 jaar) en Zon 2.15, 4.15, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2,15. 7,15 en 9.15 uur. 'riannn „Opdat recht geschiede" (14 Jaar) Zat en Zon 2.15. 4,30, 7 en 9.15 aur; overige dagen 2,30, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der totheken te Lelden wordt van Zaterdag 1 Maart 13 uur tot Zaterdag 26 Maart uur waargenomen door Apotheek Duys- Nieuwe Rijn 18, Tel. 20523; de Doeza- Ootheek, Doezastraat 31, Tel. 20313. le Oegstgeest door de Oegstgeester potheek," Wilhelmlnapark 8, Tel. 26274. De Zondagsdienst der Hulsartsen te ilden wordt van hedenmiddag 13 uur 1 Maandagmorgen 8 uur waargenomen tor de doktoren De Bruyne, Langezaal, fyboom en Nleuwzwaag. Je Oegstgeest door dr Varekairp, Te1. 2316. De dienst der dierenartsen door de heren Oostrom en Stol. Voor 'n snelle huwelijksreportage (des avonds gereed!) MrWm ofö)- clné on 'f I UUoLFSLQq eyten beeL^ 8REESTRROT 79 LE lOE n - TEL 2'85l Leidse Schouwburg HET ABC Cabaret. Het was maar een matig bezet Huls, dat de leden van het ABC Cabaret voor zich vonden, toen zij gisteravond hier hun kunst brachten. -Tussen Ot en Sien en Sartre was de titel van Wim Kan's nieuwe creatie, maar met recht kan hier gelden: wat komt de naam er op aan. Want deze naam verklaart weinig. Doch, gelijk ge zegd, het doet er niet toe, als het gebo denen maar goed is. En in doorsnee heeft Wlm Kan, die zelf de ziel Is van dit cabaret en tevens een vlot en gees tig conferencier, zich naar behoren van zijn taak gekweten om een aardige cocktail van klein-kunst in elkaar te mixen. Bijzonder geestig is zijn Bed- time-story. Eü de samenstelling van het program heeft hij rekening gehou den met de qualiteiten van zijn mede werkers en zodoende nergens te hoog gegrepen. Voor Corry Vonk zijn er de nummers met dat bekende „gamin"- achtlge, voor sophie Stein het meer be zadigde, voor Chris Baay het satyrische. Nieuwelingen zijn Pam Henning en Ton van Duinhoven, waarvan vooral de laat ste voldoet. Een bonte mengeling van sketches en voordrachten, al of niet op rijm, wordt ten beste gegeven, de meeste met meer, enkele met minder succes, doch over het geheel is het een smakelijk program, dat ln vlug tempo wordt afgewerkt en veel applaus ontlokte, M. HANDELSREIZIGERS EN AGENTEN VERENIGING. Onder voorzitterschap van de heer Brouwer hield de Ned. Handelsreizigers- en Agentenvereniging, afd. Lelden in café-rest. „De Harmonie" een propa- ganda-vergadering. In zijn openingswoord heette de voor zitter allen hartelijk welkom, inzonder heid de heer C. Kater uit Amsterdam. Na voorlezing der notulen en behan deling der ingekomen stukken kwam verkiezing van een voorzitter en secre taris aan de orde,, waarbij de heren Brouwer en Van Haarlem werden her kozen. Het bestuur is thans samenge steld uit de heren: J. Brouwer, voorzit ter; F. van Haarlem, seer,, G. H. Re- kers 2e secr.; L. Vreeswijk, voorz. prop. comm.; G. W. Schelke, alg. adj. Vervolgens hield de heer Kater een causerie over 30-jarige verkoopservaring. Spr. begon zijn uiteenzetting met enke le persoonlijke uitspraken over verkoop waarbij spr. tot de conclusie kwam, dat het voor een vertegenwoordiger in de eerste plaats noodzakelijk is een zoda nige vakkennis te bezitten, dat hij zijn beroep op een hoger plan kan brengen, waarbij persoonlijkheid en vertrouwen een zeer grote rol spelen, Sp. stond uitvoerig stil bij verschil lende punten, welke een vertegenwoor diger zich eigen moet maken, teneinde meer liefde voor zijn beroep te krijgen en het vertrouwen van een cliënt te winnen. Spr.. eindigde zijn betoog met de wens, dat vele ongeorganiseerde collega's, die op de vergadering aanwezig waren, zich zouden aansluiten bij de Ned. Handels- reizigersvereniging N.H.R.V, De voorzitter dankte de heer Kater voor zijn leerzaam betoog, waarna ge legenheid werd geboden vragen te stel len. Nadat spreker alle vragen od vlotte wijze had beantwoord, werd deze ge slaagde vergadering met een ledenwinst besloten. Op veler verzoek zal het bekende Amsterdamse Bllndepkoór a.s. Dinsdag weer een uitvoering geven in onze stad. Dit koor, dat de merkwaardige Chris telijke werkgemeenschap voor blinde mannen en vrouwen aan de Plantage Mlddcnlaan 64, te Amsterdam vertegen woordigt, liet bij haar eerste optreden in de Zuiderkerk enige jaren geleden een buitengewoon diepe indruk achter. THEOSOFISCHE VERENIGING. Het overwinnende leven. Wat is het leven? Met deze vraag opende mej. H. Gantvoort uit Utrecht haar voordracht In het Federatiehuls gisteravond voor de Loge Leiden der Theosofische Vereniging, Het leven manifesteert zich in de ge hele, wereld, in mineralen, planten, die ren en de mens. Het is de groeiende factor - tussen geboorte en dood. Wij hebben- onze vorm zelf gebouwd. Als het leven zich wijzigt, verandert de vorm. Hét leven uit zich in het denk-lichaam en het gevoelslichaam. Het leven kan zich uiten in volle klank en ook ge sluierd. Dit laatste is het geval, wanneer wij te veel naar de stof kijken. Het leven is het verband tussen God en de mens. Men moet regeren door liefde. Een kind moet gelukkig zijn. Ook een dier kan gevormd worden, mits het met lief de geschiedt. In het alledaagse leven vergeten wij zo vaak, wat wij moeten doen. We hebben een stuwende kracht en we moeten steeds denken en dit ook uitjubelen.' Ik ben een mens en een denker. Ge weet dat ge goed en slecht kunt denken. Stel nooit uit tot morgen, want de wereld heeft voortdurend rust en liefde nodig. Wil zijn nog geen levenskunste naars, maar laten we trachten het te worden en met plichtsbetrachting en jolijt bouwen aan ons leven en aan dat van anderen. Er gaat een bijzonder dynamische kracht door de wereld, bij na niet bij te houden. De uitvindingen mogen niet gebruikt worden om te vernietigen, maar om goqd te doen, zodat wij al onze krach ten in dienst stellen van de mensheid als kinderen van één Vader. Met tal van voorbeelden verduidelijk te spreekster haar voordracht, die door een aandachtig gehoor gevolgd werd. Ten slotte werd nog gebruik gemaakt van de gelegenheid tot vragen stellen. KATWIJK AAN DEN RIJN VERGADERING BEATRIX De Meisjesvereniging „Beatrix" hield een geanimeerde ledenvergadering, wel ke door de voorzitster geopend werd naar aanleiding van Joh. 10 5. De vereniging vierde haar eerste lustrum op deze avond. Een van de leidsters, mej. A. Koelewijn, hield een Bijbelin leiding getiteld: „Pascha". De dames Verhoef en A. de Ruyter, resp. secreta resse én penningmeesteresse, deden ver slag over 1948. Er was een batig saldo. Vervolgens werden voordrachten gege ven, samenspraken gehouden, opwek kende propagandistische woorden ge sproken, de afgevaardigden kregen ge legenheid woorden van gelukwens uit te spreken, en ten slotte werd de ver gadering met dankgebed gesloten. VERPLEGINGSFONDS De vereniging „Verplegingsfonds" hield haar jaarvergadering onder lei ding van de voorzitter, de heer B. v. d. Jagt. Uit het jaarverslag van de secr.. de heer A. Wassenaar, bleek dat 1948 een gunstig jaar was geweest. De pen ningmeester, de heer Jac. Vliegenthart, deed financieel verslag. Het batig saldo over 1948 was f. 429,88. In de plaats van de heer G. Varkevisser, die bedankt had. werd gekozen de heer P. A. Scho- neveld. Herkozen werden de heren P. de Vries en Jac, Vliegenthart. In de raad van toezicht werd gekozen de heer P. Rijsdam in de plaats van de heer Abr. v. Beelen, die bedankt had. JAARVERGADERING JEUGDVERENIGINGEN. De meisjesvereniging „In Trouw Vol harden" en de jongelingsver. „Christi Mea Petra" hielden haar jaarvergade ring, De presidente van de M.V. opende met gebed. Vervolgens was aan de orde het uitbrengen der jaarverslagen, waar na mej. PrJJna de Mooy een inleiding hield, getiteld „Terug naar het woord". Nadat afgevaardigden aan het woord waren geweest, volgden de diverse ver slagen van de Jongel.ver. en daarna een inleiding door Hans Heemskerk, over „De leden der Kerk, de gemeenschap der heiligen", waarna een geanimeerde bespreking volgde, Ds Boersema sprak een slotwoord, waarna sluiting met ge bed. De uitbreidingsplannen van de groentenveiling Een belangrijke en drpk bezochte ver gadering hield de veilingvereniging K, en O. Allereerst kwam na de opening in bespreking de agenda voor de alg. jaarvergadering van het Centraal Bu reau der Tuinbouwveilingen in Neder land op 31 Maart a.s. te Utrecht. Di verse voorsteilen van het bestuur van het centraal bureau kwamen in be spreking en met deze voorstellen kon den de leden zich in het algemeen verenigen. De voorstellen van de vere nigingen te Grootebroek, Loosduinen en Noordermarktbond werden uitvoerig be sproken en met de praeadviezen van het hoofdbestuur kon de vergadering zich verenigen. Dan kwam de hoofd schotel van de avond: bespreking der diverse bouwplannen. Na enige toe lichting door de voorzitter en enkele der bestuursleden, waarbij bleek, dat het bestuur niet eenstemmig was in deze, kregen de leden gelegenheid hun me tingen daarover kenbaar te maken. Zo als begrijpelijk was waren de .meningen zeer verschillend. Het betrof verlenging van de bestaande kistenloods. het bou wen van een nieuwe kistenloods met kunstmestloods, 't bouwen van een mon- sferaf deling aan de Noordelijke vleugel van het veilinggebouw, de bestaande brug vervangen door een nieuwe hcf- brug, verlaging der opritten en bestra ting van ruim 1600 M.2 nieuw terrein. Willem van Otterloo dirigent Residentie Orkest THANS LEIDER VAN HET U.S.O. (Speciale berichtgeving). De benoeming is te verwachten- van Willem van Otterloo, dirigent van het Utrechtsch Stedelijk Orkest tot diri gent van het Residentie-Orkest in de vacature-Frits Schuurman. De heer Van Qtterloo zal waarschijn lijk met ingang van het nieuwe sei zoen het Haagse orkest leiden. De heer Van Otterloo werd 27 De cember 1907 te Winterswijk geboren en behaalde in 1926 het einddiploma H.BJS, te Utrecht. Hij liet zich als student in de medicijnen aan de Universiteit te Utrecht inschrijven. Van Otterloo mu- ciseerde en componeerde reeds op Jeug dige leeftijd. Zijn eerste cello- en pianolessen kreeg hij resp. van Ludwig Werner en George Enderlé- In 1928 liet hij zijn studie in de medicijnen varen om het conserva torium te Amsterdam te gaan bezoeken. Daar waren zijn leraren Max Orablo de Castro (cello) en Sem Dresden (harmo nie-compositieleer). Zijn derde Suite werd door hem gecomponeerd naar aan leiding van een prijsvraag voor een muziekstuk met bijzondere bezetting, uitgeschreven door de N.V, het Concert gebouw te Amsterdam en werd door het Concertgebouw-orkest onder zijn leiding uitgevoerd. Spoedig hierna werd Van Otterloo be noemd tot cellist bij het U S.O. te Utrecht en door samenwerking met Henry van Goudoever kreeg hij weldra gelegenheid dit orkest te dirigeren, In 1933 volgde zyn benoeming tot tweede dirigent van het U.S.O.waarvan hij la ter eerste dirigent werd. Verschillende zijner composities zijn met stijgend succes door orkesten, o.a. het Concertgebouworkest en het Resi dentie-Orkest nog in dit seizoen uitgevoerd. VERGOEDINGEN OP STOOKOLIE. De minister van Economische Zaken heeft besloten de bestaande regeling, waarbij aan daarvoor in aanmerking ko mende verbruikers vergoedingen worden uitgekeerd op stookolie, middelzware stookolie en zware stookolie en welke regeling voorlopig tot en met 31 Maart 1949 zou worden gehandhaafd, ook na die datum voortgang te doen vinden Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Saar, d. van W. F. Bavelaar en J. W, Pardon; Antoon Jan, z. van G. J. Osse- waarde en A Plaizier; Johanna Maria Gerarda. d. van L, C, T. Zandvliet en P M. de Wit; Adrlanus. z. van M. S. van Polanen en G. E. van Tongeren; Johan nes, z. van J. Klein en S. J. Francken. OVERLEDEN": M. Sanders, wed. van J. van der Hulst, 83 Jaar; M. J. M. van der Meer, d.. 4 dagen; J. N. Heemskerk, man., 38 Jaar; J A. van Dqrst, man, 66 jaar. Wordt de zeeman geivaardeerd? Er zijn plannen tot bouw van een nieuwe school Burgemeester mr WJ H. J. M. Lambooy, ere-voorzitter van het tentoonstellings comité (rechts) opende gistermiddag de Lisser middenstandsexpositie „Hollands Glorie" in de Hobaho-hallen, na door de voorzitter van het comité, de heer G. H. Mijnders Hzn met enkele woorden te zijn ingeleid .De tentoonstelling, over welker opening wij gisteren reeds uitvoerig schreven, trok reeds direct aan zienlijke belangstelling, daarmede beantwoordende aan de hooggestemde ver wachtingen, die ook tijdens de openingsredevoeringen zo sterk tot uitdrukking kwamen. Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet In de Visserij school té Katwijk a. Zee werd een algemene ledenvergadering gehouden van de Ver. ter bevordering van het Vakonderwijs bü de zeevisserij. De voorzitter, de heer D. F. E. Meër- burg, opende met een woord van wel kom speciaal gericht tot de vertegen woordigers van de Ver. van Haringhan delaren en van de Vereniging van Sehipper-eigenaars, Spreker memoreerde dat het geruime tyd geleden was dat een algemene ver gadering was gehouden. De school ver keert blijkens de officiële verslagen van de Nederl. Visserijen in een bloeiende toestand en staat, wat het aantal ge slaagden betreft, bovènaan. De invoe ring van de zee^-diplomawet heeft haar belang nog doen toenemen. Daarna sprak de directeur de heer C. Varkevis ser over de betekenis van het onderwijs aan de vissertfscholen mede in verband met de Diplomawet 1947. Bij de zeevaart werd reeds in de oud heid enig onderricht aan degenen die leiding hadden te geven, nodig geacht. Daar de visserij een tak van zeevaart is, gold daarvoor hetzelfde. Dit kwam ook te Katwijk tot uiting vooral toen de visserij zich In het midden det vori ge eeuw vanuit de kustplaatsen breder kon ontwikkelen. Aanvankelijk deelden oud-koopvaardij-kapiteins hun kennis mede aan de jonge schippers der bom schuiten, doch reeds kort na 1861 werd hier regelmatig onderwijs gegeven door de nog altijd ook buiten Katwijk goed bekende hoofdonderwijzer-zeevaartkun dige, wijlen de heer K. Boorsma. Een commissie van reders en oud- kapiteins nam de examens af en in 1901 richtte men officieel de Visserijschool op. Van Rijkswege stelde men, uit oog punt van veiligheid ter zee, van meet af belang in de examens en in 1906 werd de Centrale Examencommissie te 's-Gra- venhage ingesteld. Ongeveer in diezelfde tijd stelde men deze examens in andere landen bij de zich uitbreidende visserij verplicht, doch te onzent kwam jaren later de „schip perswet 1920" en eerst in 1947 werd de zeedlplomawet van kracht, Spr. zette verschillende bijzonderheden hiervan uiteen, belichtte ook enkele andere zij den van het visserij-onderwijs en ein digde als volgt: „De belangstelling vöor de zeevaart door de Nederl. bevolking Is na de oorlog, medo dank zij dc activiteit van verschillende verenigingen, toegeno men en dat is too te juichen. Doch dit is nog niet hetzelfde als waardering voor do zeeman en nog minder als ambitie voor daadwerkelijke beoefe ning van de zeevaart. Integendeel het comfort aan de wal schijnt het in vele gevallen te winnen van do magische trek naar zee. vroeger echte Holland se jongens eigen, welke zoveel heeft bijgedragen tot Holland's welvaart en roem. Flinke zeelieden van dezo kust plaatsen worden daarom, bh het be- staando tekort aan bevaren beman ningen in allo takken van zeevaart, nog meer gewaardeerd dan voorheen, doch wat do jeugd in do leeftijd van de beroepskeuze betreft, meende spr. dat bovengenoemd verschijnsel ook hier niet geheel schijnt uit te blijven. Doch wie als spr. steeds in nauw con tact is met jonge (en ook oudere) flin ke kerels van de zee die interesse hbe- ben voor hun beroep en zich op eigen wijze wensen to ontwikkelen om tot leiding geven in staat te zijn, voelt welk een hecht stuk volkskracht zU vertegenwoordigen. Het personeel van do Visserijschool wenst zich daarom ten vollo aan zijn taak te geven". Do voorzitter deed daarna nog enl- go mededelingen in verband met de plannen tot het bouwen ener nieuwe visserijschool en wekte do heren re ders op bij het vervaardigen van trawlnctten aan het belang van het verlenen van voldoende opdrachten aan dc afd. breien en boeten van de visserijschool te denken. Tn de vacatures ontstaan door het bedanken der bestuursleden de heren Joh. Parlevliet en Ar Ouwehand, beiden wegens gevorderde leeftijd, werden ge- Na langdurfge bespreking bracht de voorzitter de verschillende objecten in stemming. Allereerst de vraag of een nieuwe kunstmestloods zal worden ge bouwd, wat de vergadering met 56 st. vóór, 26 tegen en enkele blanco stem men met ja beantwoordde. Vervolgens of de bestaande kistenloods zal verlengd worden of dat bij de bestaande loods nog een nieuwe gebouwd zal worden, grenzend aan de kunstmestloods. Dit laatste werd met 63 tegen 17 en enkele onthoudingen aangenomen. Het bouwen van, een afdeling voor de monsters werd met algemene stemmen aangenomen, zelfs om deze groter te maken dan de plannen vermelden. Ook het vervangen van de bestaande vaste brug door een hefbrug, egalisatie en bestrating van nieuwe terreinen, werd z,h.st, goedge keurd. Vervolgens de geldkwestie. Het bestuur kreeg maohtiging om voor de uitvoering der plannen een credlethypo- theek bij de Boerenleenbank aan te gaan van f. 125.000. Het was intussen middernacht toen de voorzitter deze be langrijke vergadering sloot. LISSE VOORLOPIG ORANJECOMITÈ. In de zaal Van Riel werd Vrijdag avond een vergadering belegd, waarbij uitgenodigd waren de vertegenwoordi gers der buurtverenigingen met als doel het oprichten van een Oranjecomité, dat de viering van de Koninklijke feest dagen verzorgt. Deze bijeenkomst werd gepresideerd door de heer T. van Leeuwen, die in het kort meedeelde om welke reden het bestaande comité is ontbonden. In de vergadering blijken meerdere voorstan ders te zijn voor een Oranjevereniging, Na uitvoerige discussie besluit men voorlopig als comité in samenwerking met de buurtverenigingen deze zaak te behartigen. Zondagsdienst doktoren De medische dienst wordt Zondag waargenomen door dr W. J. Hootsmans. NOORDWIJK Zilveren jubileum v^n techn.-hoofdopzichter J. Pijlman Donderdag herdacht de heer J. Pijl- man de dag, dat hij vóór 25 jaar bij de Dienst van Gemeentewerken als op zichter in functie trad. De drie lokalen van het bureau aan de Gooweg waren tot één "ontvangstzaal omgetoverd, toen om 11 uur de jubilaris met zyn echtge note binnentrad, waar ca 175 gemeente ambtenaren, -werklieden en belangstel lenden uit de Noordwijkse bouw- en zakenwereld aanwezig waren, evenals de burgemeester, wethouder J. van Leeu wen en de gemeente-secretaris B. Ike. Als eerste spreker nam mr G. F. W. van Berckel het woord, die onthulde dat de jubilaris met het oog op zijn minder goede gezondheidstoestand aanvankelijk plannen gekoesterd had zich door af wezigheid aan alle feestvertoon te ont trekken, maar door beïnvloeding van zijn ambtelijke omgeving hièrop terug gekomen was. Hij prees de jubilaris voor de nauwgezette plichtsbetrachting en de stoere Friese koppigheid waarmede hij zich vaak tot laat -in de nacht aan de belangen der gemeente gewijd had. Op nadrukkelijk verzoek van de wet houder van openbare werken, de heer G. Vogelaar, welke door ziekte verhin derd was, bracht hij diens hartelijke ge voelens jegens de jubilaris naar vo ren. daarbij zijn persoonlijke sympa thie aansluitend. Spreker wenste de heer Pijlman nog vele werkzame Jaren In goede gezondheid in dienst der ge meente toe. De Directeur van Gemeentewerken, de heer C. van Vliqt, had beloofd het deze dag de jubilaris .zo gemakkelijk mogelijk te maken, maar meende niet temin er op te moeten wijzen hoe zijn bureau in 1925 vrijwel nog geheel dak loos was de dienst zonder outillage. Al les is van de grond af, mede door de kozen de heren D. Ouwehand Azn., Re der en L. van der Plas, gep, gezagvoer der alhier. Na de rondvraag volgde slui ting door de voorzitter. uitstekende diensten van de heer Pijl man, opgebouwd tot het tegenwoordig peil, waarvoor spreker hartelijk dank bracht. Gedachtig aan het feit, dat de heer Pijlman steeds nauwgezet een man van de klok was, bood hij namens het gehele personeel van zijn dienst een fraai polshorloge aan. In een vlotte speech wees de heer Teunisse namens de tekenkamer op de onkreukbare plichtsbetrachting en stipt heid van de jubilaris. Enige toepasse lijke herinneringen ophalend, sprak 1 de wens uit, dat de 25-jarige loopbaan tot een 40-jarlge mocht uitgroeien. Als oudste' werkman sprak de heer Willem Plug. Hy prees de grote recht vaardigheid van de jubilaris en wenste hem nog vele Jaren van gezegende ar beid toe in het genot van een goede ge zondheid. Namens de brandweer sprak de heer Just Imthorn onder aanbieding van een boekwerk, In overeenstemming met het gegeven advies zag de jubilaris er van af het woord te voeren, maar niettemin wees alles er op. dat deze huldiging een erote indruk op hem had gemaakt. N< - geruime tijd bleef het gezelschap in de beste stemming genoeglijk bijeen, NOORDWIJKERHOUT Medische dienst Deze wordt Zondag waargenomen door dr K. A. van Praag, OEGSTGEEST Zandauto in botsing met tram naar Rijnsburg Omstreeks kwart over neren heden ochtend is een zandauto, rUdendc voor de spoorwegwerken te Lelden, bi) het viaduct over de Rljnzichtweg in botsing gekomen met een uit Leiden komende tram in de richting Rijnsburg, De bot sing vond plaats op het punt. waar auto's uit Rijnsburg de trambaan over steken om rechts van de tramrails onder het viaduct door naar de Leidse Buurt te rijden. De botsing kwam zo hevig aan, dat zowel tram als vrachtauto ern stig werden beschadigd. Er deden zich wonder boven wonder geen persoon lijke ongelukken voor. Het tramverkeer was ruim een uur gestagneerd. De NZH liet evenwel onmiddellijk autobussen aanrukken om de diensten zo goed mo gelijk gaande te houden. SASSEN HEI M GROSLIJST K.V.P. Door de R.K, Volkspartij zijn de vol gende candldaten voor de groslijst voor de a.s. Raadsverkiezing gesteld: W, J. J. Beijk, P. H. Blom, L. Elfrink, Th. van der Geest (aftr.), J. W. Kortekaas (aftr,), P. C. v. d. Kraan, M. J. J. M. Malmberg (aftr.). G. v. d. Nouland (aftr,), J. Reeuwijk, J. C. Schrama (aftr.), L. ter Meer, A. W. Tassen S, Verdegaal (aftr.), C. Verkley, J. Wes- seling (aftr,) en Th, Witteman, Over de volgorde zal nader gestemd worden. Zondagsdienst doktoren Deze wordt waargenomen door dr Van Nes. VOORSCHOTEN Het Nut Het bestuur van het De partement Voorschoten van de Mij. tot Nut van het Algemeen is thans als volgt samengesteld; dr J. F. Slrks, voor zitter; J. M. de Ruyter, secr.-penn.; G, J. Boom, A. Th. v. d. Lecq en J. van Prooye. Medische Zondagsdienst Gedurende dit weekeinde wordt de medische Zon dagsdienst waargenomen door dr C. Kuy- pers, Leldseweg 51, tel. 520. VOORHOUT GEMEENTERAADSVERKIEZING. De Gemeenteraadsverkiezing zal plaats vinden op Woensdag 18 Juni 1949. WASSENAAR De heer G. W. Kampschoër, voor zitter van de Centrale Stichting Land bouw Emigratie, alhier, is benoemd tot lid van een advies-commissie inzake emigratie van Nederlanders, werkzaam in het agrarisch beroep. Medische dienst De medische dienst wordt Zondag waargenomen door de doktoren Boer en De Haan,

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 3