Naar verkiezingen in België RECHTZAKEN Films van deze week: Met een enkel woord ZATERDAG 19 MAART Onenigheid in kabinet Haar verluidt heeft, de tegenstelling tussen katholieken en socialisten in het Belgische coalitie-kabinet de minister raad er toe gebracht het besluit te ne men het parlement binnenkort te ont binden en te trachten in Mei a.s. alge mene verkiezingen te houden, vijf maan den voor de tijd,-waarop deze gehouden zouden wordèn. Gedurende de laatste twee maanden bestond er een tegenstelling tussen ge noemde partijen over de kwestie hoe de betaling van de verhoogde werkloos heidsuitkeringen moest worden gefinan cierd. Er was eeii som van 3 milliard fr. no dig. De socialisten drongen er op aan, dat dit bedrag zou worden verkregen door een extra-belasting op de winsten der maatschappijen, de katholieken wa ren hiertegen gekant. Een alternatieve oplossing was het op heffen van bepaalde regeringssubsidies. Er werd overeenstemming bereikt over het verlagen van de subsidie aan de steenkoolindustrie, maar de kwesties Trein bij Randegan beschoten TWEE NEDERLANDERS VERMOORD. Verleden week is dc trein Kroja Purwokerto bij binnenkomst van het station Randegan door een bende beschoten ,en geplunderd en daarna in brand gestoken. De opzichter-ma chinist én de treincontroieur, beiden Nederlanders, werden vermoord. Door de grote hitte was het niet mo gelijk de brand te blussen. De hitte was zó enorm, dat zelfs de rails krom trok ken. Onder de Indonesische passagiers vielen ook enkele slachtoffers; de ove rigen moesten naar Purwokerto lopen. Enkele dagen later is een aantal Indo nesiërs het station van Purwokerto bin nengedrongen, waar 's nachts altijd lo comotieven onder stoom staan. De In donesiërs reden een viertal locomotie ven het station uit, zonder dat de wach ters tegenstand, boden. Buiten het st-ation sprongen zij van de vier locomotieven, die zij aaneenge- koppeld hadden en lieten deze doorrij den. Zij kwamen zonder ongelukken verderop tot'stilstand. Militaire waarnemers der UNCI beschoten en gewond OOK LUIT. VAN VOORST TOT VOORST ERNSTIG GETROFFEN. Twee militaire waarnemers bjj de UNCI werden gewond, toen een jeep, waarmede zü van Brastagi naar Me- dan reden door een bende werd be schoten. Deze waarnemers ziin de En gelse luitenant-kolonel Harry D. Chaplin en de Amerik. majoor John. A. Simons. Dit is de eerste maal, dat waarnemers van dc Ver. Naties in In donesië bij de uitoefening van hun taak werden gewond. Beide waarnemers zaten in een wit gelakte jeep van de Ver, Naties, waarop de woorden „United Nations" voorkwa men. Zij werden 14 km van Brastagi door een bende met automatische wa pens -beschoten. Ook de Nederlandse lui tenant Van Voorst tot Voorst werd bij deze beschieting gewond. Dé luitenant-kolonel "Chaplin ep lui tenant Van Voorst tot Voorst werden zwaar, majoor Simmons licht gewond. De jeep werd door de bende in brand gestoken. Het gebeurde heeft te Batavia zeer grote Indruk gemaakt. De Nederlandse autoriteiten toonden zeer veel deelne ming. Naar te Batavia verluidde, zouden vertegenwoordigers van het Military Executieve Board van de Unci te Bata via vandaag naar Medan reizen en ge neraal Scholten en dè Commissaris van de Kroon dr Brouwer, uit Medan, hun medeleven aan de gewonde officieren betuigen. IIERREMANS TELEGRAFEERT AAN VEILIGHEIDSRAAD. Nam<*na de Unci heeft de voorzitter van de week. de heer Herremans een telegram gezonden aan de Veiligheids raad, waarin de beschieting van de mi litaire waarnemers .wordt gemeld. De Britse luitenant-kolonel Chaplin werd getroffen door zes kogels. Intussen is er van de Franse waarnemer te Medan bericht binnengekomen, dat Ghaplin buiten levensgevaar is. Dr MAN SUR OVER DE CONFERENTIE VAN SUMATRA. De Wali Negara van Oost-Sumatra dr Man sur, heeft op een persconferentie te Medan verklaard: „De enige en uitslui tende doeleinden van de komende con ferentie van Sumatra zijn, 't herstel van het nu reeds gedurende zeven iaar on derbroken* contact tussen de onderschei dene gebiedèn van het eiland Sumatra, het leggen van een basis voor dit con tact. het 'opnieuw aanknopen van vriendschapsbanden en het komen tot nauwere samenwerking in het belang van da gehele- bevolking". - ZWEDEN WIJST OPNIEUW SOVJET-NOTA AF. In eenkrachtige diplomatieke nota aan de Sovjetambassade te Stockholm, heeft de Zweedse regering de - Sovjet- Russische beschuldigingen, dat de Zweedse pplitie Baltische vluchtelingen „terroriseert" en „hun terugkeer naar huis verhindert." van de hand gewezen. In de Zweedse nota wordt gezegd, dat het ministerie van- Buitenlandse Zaken betreurt, dat de nieuwe nota van de Sovjetambassade „dezelfde ongegronde beschuldigingen naar voren brengt als tevoren". Ten aanzien van het Sovjet-Russische verzoek tot vrijlating van de Est Erik Suurvaeli, die door de Zweden, op be schuldiging van spionnage, is gear resteerd, wordt in de Zweedse nota ver klaard. „De enige reden voor zijn ar restatie is, dat de tegen hem aanhangig gemaakte rechtszaak voortgang moet vinden. Of hij al dan niet zal worden vrijgelaten, is' een aangelegenheid, wel ke uitsluitend door het gerechtshof kan worden behandeld". VERZACHTING IN ONTMANTLLINGSPLAN'. Van Britse zijde vernemen wij dat het militaire bestuur aan de legering van Isoord-Rijnland-Westfalen heeft mede gedeeld, dat ih- het' ontmantélingspro- gramma 'een aanzienlijke verzachting is gebracht. Aan het -ministerie van eco nomische zaken is de lijst overhandigd van fabrieken, die op -grond van de herziening van het ontmantelingspro- gram van de lijs. der "demontage zijn verwijderd. - - Volgens, informatie van Duitse zijde zou deze lijst, omvatten. van verlaging der subsidie aan dqspoor- wegen en de subsidie, die gébruikt wordt voor het financieren van de speciale premies voor de kleine salarissen in ver band met de kosten van het levenson derhoud, moeten nog worden besproken. De socialisten zeggen, dat de oplos singen, die door de katholieken worden voorgesteld, een grotere last zouden be tekenen voor de mensen met kleine sa larissen. De katholieken zijn, liever dan in"té stemmen met het plan der socialisten, bereid tot ontbinding van het parle ment en. het houden van algemene ver kiezingen. Het decreet, waarin de ontbinding van het parlement zal worden bekend gemaakt, zal naar alle waarschUniek heid in de flaatste week van Maart dóór prins-regent Karei worden getekend,. Overeenkomstig de bepalingen van de Belgische grondwet kunnen dan. 26 "tot 40 dagen later verkiezingen worden ge houden. Voordat het parlement wordt ontbon den, zal waarschijnlijk in de loop van de volgende week een debat worden gehouden over het voorgestelde Atlan tische Verdrag* Verwacht wordt, dat de regering dan een motie van verteouwen in haar beleid zal vragen. Ter gelegenheid van de komende ver kiezingen zullen, voor het eerst in de geschiedenis van België, ook vrouwen mogen stemmen. Tijdelijk afleveringsverbod spiritus en gedistilleerde dranken Voor de aflevering van spiritus en gedistilleerde dranken door de fabrie ken is met Ingang van gisteren een tijdelijk verbod ingesteld. Het. tijdelijk afleveringsverbod van spiritus door de spiritusfabrieken is af gekondigd door de overheid; de vakor ganisatie gedistilleerde dranken heeft de fabrikanten van gedistilleerde dranken een dergelijk tijdelijk verbod opgelegd. Deze maatregelen houden verband met de door minister Lieftinck deze week in de Tweede Kamer afgelegde verklaring met betrekking tot de wijzl- -ging van accijns in het kader van de Benelux. Sterker verdediging tegen bedreigingen noodzakelijk EERSTE KAMERLEDEN OVER OORLOGSBEGROTING. Aan het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de begroting 1949 van het Ministerie van Oorlog, ontlenen wij, dat enkele leden de voor de defensie aange vraagde gelden ongeveer 6!£ van' het nationale inkomen in dat jaar, dat op 13 milliard gulden wordt geschat naar verhouding te laag achten. Volgens hen mag het landleger zeker niet van geringere sterkte zijn dart het in 1940 was, want de marine en de lucht macht moeten veel sterker zijn dan toen. De landverdediging zal, in het ka der van het Westeuropees en Noord - atlantisch verdedigingssysteem, niet alleen gericht moeten zjjn tegen be dreiging van buitenaf, maar ook tegen de machten, die de vrijheid van bin nen de grenzen bedreigen. Koninklijke dank voor recente reddingen BEWONDERING VOOR MOED EN MENSLIEVEND HULPBETOON. De directie van de NZHRM ontving een brief van de minister van Verkeer en Waterstaat mr D. G. W. Spitzen, van de volgende inhoud: „Het is mij een voorrecht U mede te delen dat ik van H.M de Koningin het volgende telegram ontving: „St Anton Arlberg - Verzoek U mijn grote -bewondering t-e willen overbren gen aan bemanning van redding- en sleepboten en aan kustwacht voor-hun moed en -prachtige successen bij red dingswerk gedurende .stormen laatste dagen". Enige dagen te voren bereikte de -directie het volgende schrijven dat H.K.H. persoonlijk met „Wilhelmina; Prinses'der Nederlanden" heeft onder tekend Mij herinnerende hoe nauw mijn1 echt genoot zich vér bonden voelde met de bemanningen der reddingsboten, is het mij een behoefte U~ te verzoeken mijn bewondering voor het moedige gedrag en heb. menslievend hulpbetoon over te willen brengen aan alle bemanningen van uw .reddingsboten, .die zich ,1-n de afgelopen week weer zozeer onderschei den hebben en hen tevens geluk be -Willen wensen. De directie van de NZHRM heeft de. bemanningen van haar reddingsboten van deze Koninklijke bewondering voor hun moedig menslievend' optreden op de hoógte gesteld. Prins Bernhard en Prinsesjes bezochten Zuers am Arlberg Prins Bernhard bracht gisteren in gezelschap van de prinsesjes Beatrix en Irene een bezoek aan Zuers am Arl berg, een bekende wintersportplaats. Zij werden begroet door de burgemeester en de vertegenwoordigers van 't vreem-, delingenverkeer. De gasten maakten gebruik- van dc skilift op hun tocht naar het" Meer van Zuers en gingen per ski terug. Prins Bernhard en de prinsesjes zul len in de loop van de volgende week in ons land terugkeren. Verkiezingsuitslagen van Curasao NATIONALE VOLKSPARTIJ BOVENAAN. Bij de verkiezingen op Curacao wer-.' den de stemmen over de 4 partijen al dus .verdeeld: -- De-Nationale Volkspartij kreeg 13.224 st.; de Democratische Partij .10.006 st.; de Katholieke Volkspartij 5.305 st. en .de Cura?aose- Onafhankelijke Partij 2.165- stemmen. Het totaal aantal geldige stemmen bedroeg-30.700. Het aantal uit gebrachte stemmen bedroeg 31.176. Tot diep in de nacht heerste grote vreugde onder de aanhangers van mr dr Da Costa Gom-^z (Nationuie.-VolksoarDijj De verkiezingen verliepen ordelijk en zonder incidenten-. Adviescommissie inzake landbouw-emigratie Bij beschikking van de minister van Sociale Zaken is ingesteld, een commis sie, ten einde de regering van advies te dienen over-de vraagstukken met be trekking tot de emigratie van hen,- die zich elders, wensen - te vestigen in een agrarisch beroep: Tot voorzitter dezer commissie is - benoemd de heer J, Schilt- huis, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, te 's-Gravenhage. Tot lid werd a.a. benoemd de heer A, Warnaar Jr,- ondervoorzitter van de Centrale Stichting Landbouw Emigratie, te Waddinxveen. Koningin onthulde gedenkplaat van Rode Kruis TER HERDENKING VAN 31 GEVALLENEN. H.M, de Koningin onthulde gister middag in het hoofdgebouw van het Rode Kruis te 's-Gravenhage een ge denkplaat met de ruim 31 namen van de Rode Kruis-medewerksters en -me dewerkers, die tijdens de oorlog bij het vervullen van hun taak gevallen zijn, Nadat Koningin Juliana het witte gor dijn, dat de gedenkplaat aan het oog onttrok, op zijde geschoven had, bleef zij enige tijd in stille aandacht staan en huldigde nadien de- nagedachtenis van de bij hun plichtsbetrachting om het leven gekomenen met een grote bouquet witte bloemen, die samenge houden werden door een wit lint. De plechtigheid werd omlijst door muziek en zang. De voorzitter van het hoofdbestuur van het Rode Kruis ir F. E. C. baron van Tuyll sprak woorden van deelne ming en vriendschap tot de verwanten. Benoeming gedelegeerden H.V.K. Bij regeringsbesluit is bepaald, dat 'n nader vast te stellen aantal gedele geerden van de Hoge Vertegenwoordi ger van de Kroon zullen worden be noemd, die de HVK zullen bijstaan- in de vervulling van zijn taak. Zij zullen daartoe worden tewerkgesteld in de hoofdplaatsen van de deelstaten of el ders met een bepaalde ambtskring, die overeenkomt met die van de huidige .Commissarissen van de Kroon. MACHINIST REDDE EEN GEZIN. Brand in dokterswoning te Noordgouwe. Elke morgen stopt de machinist van de R.T.M. bij de halte voor het huis van dokter van Eldik te Noordgouwe. "Zo ook gistermorgen in alle vroegte. Dit keer bemerkte hij echter een sterke brandlucht en zag hjj rook komen uit plaatsen waar deze gewoonlijk niet uit komt. Hij waarschuwde onmiddellijk de omwonenden en de bewoners van het huis, die nog in diepe rust waren. Door zijn kordaat optreden was het doktersgezin spoedig in veiligheid, doch de brandweercorpsen van Zlerlkzee, Brouwershaven en Zonnemaire moesten er aan te pas komen om het vuur, dat door -de felle Noord-Ooster aangewak kerd werd, te blussen. De woning liep veel schade op. Dokter van Eldik zou binnenkort het dorp gaan verlaten en zijn opvolger dokter Kramer had reeds een deel van zijn meubilair naar zijn toekomstige woning overgebracht. Ook dit meubilair ging verloren. 14-JARIGE JONGEN DOOR DUITSERS GEARRESTEERD. Gistermiddag is een 14-jarige Neder landse jongen op Duits grondgebied na bij "Grossbeek door Duitse douanebeamb ten gearresteerd en naar de Kleefse ge vangenis „Bedburg" overgebracht. De jongen wilde hulp -halen voor het vrij maken van een in de modder vastgelo pen auto en stak daarom de weg over naar een op Duits grondgebied gelegen boerderij. Twee Duitse douanebeambten, die het gemanoeuvreer met de auto had- ;d?n gadegeslagen, .pakten de jongen beet en brachten hem naar de commissaris te Cranenburg. Later werd de Jopgen over geleverd aan de Britse autoriteiten, die ds jongen in „Bedburg" opsloten. Van Nederlandse zijde wordt thans getracht -de jongen vrij te krijgen. EX-COMMANDANT HULPLAND WACHT WERD PLOTSELING ZIEK. Toen de president van de Rotterdamse Kamer van het Haags Btfzr Gerechtshof gistermiddag wilde beginnen met de on dervraging van de 51-j. F. A. Spinks, v.m. commandant van de Hulpland- wacht op Voorne en Putten, die op het eiland een ware terreur zou hebben uit geoefend, viel verd. plotseling voorover. Hij was niet in staat een woord uit te brengen. De Advocaat-Fiscaal mr Donker, die vermoed-de ,dat verd. simuleerde, wilde hem weer bij zijn positieven brengen, Daartoe zei hij„Mensch, hören sie mal". Dit maakte echter niet de min ste Indruk op de man, zodat de presi dent, mr J. van Vollenhoven, het raad zamer achtte de zitting voor tien minu ten te schorsen. Gesteund door twee parketwachters verliet verd, wankelend de zaal. Toen in zijn toestand 'geen ver betering optrad, werd -een ziekenauto gerequireerd en verd. naar het Berg wegziekenhuis vervoerd. De behandeling van zijn zaak werd voor onbepaalde tijd uitgesteld. VERDACHTEN „VRIJ NEDERLAND"- ZAAK VRIJGESPROKEN. De gebroeders J. en T. Lohman, die er van werden verdacht, er toe te heb ben medegewerkt, dat een aantal mede- -werkers en lezers van „Vrij Nederland" te Haarlem werden gearresteerd, wer den gisteren door het Bijz. Gerechtshof te Arnhem vrijgesproken. HAAGSE RECHTBANK. In Katwijk a. d. Rijn Is wenig vertier... Daar klaagde de raadsman van J.B. de Ruyter uit Katwijk aan den Rijn over: „Er is in die gemeente zo weinig vertier". Maar op een gegeven moment waren vissers en zwarte handelaren, verenigd in een zwart café'tje, waar stevig ge gokt en gedronken werd. Toen wilde De R. mee doen, doch dat ging niet in ver band met de financiën. Toen had de jongeman door diefstal f.800.bemach tigd en er flink de bloemetjes van bul ten gezet. Daarvoor moest hij nu boe ten en de Officier eiste omdat verdach te reeds eerder is veroordeeld, 1 jaar en 3 mnd. gevangenisstraf m. a. De verdediger, mr P. J. M. Leinaerts wees op de verleiding voor verdachte en vroeg clementie. Een best zaakje! De koopman R. de Winter uit Leiden had een best zaakje uitgevonden. Hij haalde op het terrein der velling te Rijnsburg groen- tenkisten weg, die hij op de centrale markt te Amsterdam en ook een keer aan de velling te Veur, tegen vergoe ding van statiegeld inleverde. De man deed dat nogal in het-groot, want in totaal waren 300 kisten gesto len. „Voor een sigaartje en een biertje" was dat gedaan, zoals verdachte zei. De Officier vond het een brutaal stukje, verdachte sjouwde eerst de kisten naar de weg, liet een vrachtauto komen en verdween met de kisten! „Dat is een dief die durf heeft", vnod de Officier en hij eiste 1 jaar m.a. Mr H. J. van Wijk had juridische be zwaren, waarom hij vrijspraak, ontslag van rechtsvervolging en anders clemen tie vroeg. „Bilbliomaan" op vrije voeten Bij vervroegde uitspraak, heeft de recht bank de monteur L: de- Wekker te Lei den. die terecht heeft gestaan wegens diefstal van boeken uit een boekhandel veroordeeld tot 7 mnd. m.a. de verdach te onmiddellijk in vrijheid gesteld. Een woord van bezinning HET KWADE TEN GOEDE. Het kwaad. Wat is dat toch? Wij rijn niet ver af van de Bijbelse betekenis van het woord, wanneer wij zeggen dat het is: het inbreuk maken op de totali teit. Dat wil zeggen, hoe het organisch verband, waarin een mens zou moeten leven, geschonden is. God heeft ver houdingen voor een mens geschapen waarin- hij leven moet. Heel de schep ping, heel de organische samenhang der mensen ls een geheel, een totaliteit. Het kwaad, dat in de wereld optreedt, is een loswrikken van stenen uit dat ge bouw, de ene steen na de andere, soms langzaamaan, soms in een snel tempo. Maar in alle gevallen is in beginsel eri hoe vaak ook in de werkelijkheid!, de ruïne er het gevolg van. Het schijnt het droevig voorrecht van de mensen te zijn, dat zij enkel maar ten kwade kunnen denken. Men kan wel eens, zoals wij dat zeggen, goede ge dachten hebben. Er kunnen inderdaad mensen bestaan met een edele ziel; mensen met wie het een voorrecht is in aanraking te komen. Maar wat er aan kwaad van de kant van de men sen in deze wereld tot openbaring komt, ook en juist van mensen die beweren dat ze het toch zo goed hebben bedoeld, en zeggen dat ze niet anders konden doen en het dus zo goed mogelijk gaan verdedigen, aannemelijk maken, goed praten, dat alles is zo veel en zo in grijpend in die totale organische sa menhang, dat er van het z.g. goede niets overblijft. Het is het betreurenswaardig voor recht der mensen, dat zij ten kwade denken. Maar het is het wonderlijke voorrecht van God, dat God terr goede denkt. Alles wat de mensen denken, behoeft wel niet kwaad te zijn, maar het gkat ten kwade. Alles wat God denkt be hoeft niet goed te zijn, althans zoals wij ons dat voorstellen, maar het gakt ten goede. Want God is de Schepper ten goede. En als die schepping van God wordt verstoord, is Gods her schepping enkel maar ten goede. Want God is liefde. En Zijn liefde doet geen kwaad ontstaan; het werkt alles mee ten goede. Ja Gods goedheid is daarin wel allermeest goed, dat God het kwa de ten goede omdenkt. Dat er niets zo kwaad, zo lelijk, zo gemeen is, of God weet er zodanig raad mee, dat het ten goede komen zal naar Zijn bestel. En als een mens oog krijgt voor de kwaad heid der mensen, waarvan wij niet zo gewieks-goddeloos moeten zijn om het op Gods rekening te schuiven, en ook oog krijgt voor de goedheid Gods, dan kan er alleen maar een blij belijden groeien en bloeien, dat hierbij uitkomt: Gü lieden wel, gij hebt ten kwade tegen mij gedacht, doch God heeft dat ten goede gedacht, opdat Hij deed, gelijk het te dezen dage is, om een groot volk in het leven te behouden. Dit laatste woord is voor Jozef tot de broers, die hem smadelijk behandeld hadden. Ja, in Jozefs geval is het zo geworden, dat ook en juist de mensen, die ten kwade hebben gedacht, beho ren tot dat éne grote volk, dat in het leven wordt behouden in de tijden van de hongersnood; ja dat er voor kwade mensen met boze gedachten en gemene plannen en slinkse streken koren is, opdat zij léven zouden en geloven dat God de schuld vergeeft, de ongerech tigheid wegdoet, de zonde verzoent. En daarmee staan wij midden in het wonder van de prediking van het kruis van Jezus Christus. W. H. K. Een overzicht van hei terrein ,wahr het hoofdgebouw: van de Organisatie der Verenigde Naties zal verrijzen. De werkzaamheden zijn in volle gang, doch het zal zeker twee jaren duren, alvorens de,permanente zetel van de UNO in ge bruik kan worden genomen. Casino Een film, waarin het aan sensatie en geheimzinnigheid niet ont breekt, is deze week de film „Een trein gaat voorbij", met Eva Gardner, Victor Mc Laglen en Tom Conway, die in span nend spel ons de les doet trekken, dat een vrouw ook in vele gevallen een goede invloed op een man kan uitoefe nen en kans ziet om van een verlopen sujet een behoorlijk hardwerkende ke rel te maken. George Raft, een knappe jongen met misdadige neigingen, speelt in deze film een wonderlijke rol als hij het meisje ontdekt, dat door haar schoonheid bh hem heftige conflicten opwerpt. Wederkerig krijgt ook dit meis je veel te verwerken als zij moet kiezen tussen een nietsnut en een schurk. Zo zien wil haar in het dorp, waar zij te midden van bekrompen mensen woont, spitsroeden lopen, omdat zij de man, die zij lief kreeg, het pad der misdaad zag bewandelen. Haar invloed is op deze man echter zo groot, dat zij hem op betere gedachten weet te brengen, waar door hij zich weet te herstellen en een oppassend lid van de kleine dorpsge meenschap wordt. Rex De film „Gifhandel in Shang hai" is de geschiedenis van een ex-oor lógsvlieger (George Raft), die wegens een smokkelaffaire, waar hij geheel buitenstaat oneervol uit de dienst wordt ontslagen en op het hellende pad raakt. Aanvankelijk verleent hij als vlieger hand- en spandiensten aan een smok- kel-organisatie in voedsel. Later weet hij de leiding te krijgen van deze ver- BINNENLAND De tentoonstelling „Kunst van Vluchtelingen", welke verleden maand ln het Stedelijk Musetim te Amsterdam ls georganiseerd, zal worden overgebracht naar Kunstcentrum Dulnrell te Wasse naar. waar zij 26 Maart geopend zal wor den door dr N. R. A. Vroom. Hoofd van de Afd, Kunsten van het Ministerie van O., K. en W. Mr H. M. L. H. Sark zal dan spreken als gedelegeerde voor Neder land van de Internationale Vluchtelingen Organisaties der Ver. Naties. De politie te Zlerlkzee arresteerde een 29-Jarige banketbakker-kok en colporteur uit Den Haag wegens oplichting en ver duistering. De man wera gezocht door de politie te Venlo, Bussum, 's-Gravenhage, Jutphaas, Gouda, Haarlem, De Bilt, Vel- zen, Uithoorn. Alkmaar. Hoorn en Weesp. De boerderij van de heer P. van Dongen te Made bij Waalwijk ls geheel afgebrand. Een gedeelte van de inboedel kon worden gered. Veel landbouwwerk tuigen gingen evenwél verloren- Drie kal veren kwamen ln de vlammen om. In de bondsraadvergadering van de „Algemene Bond van Ouden van Dagen werden resp. tot bondsvoorzitter en secre taris gekozen deheren W. van Beek en G, J. de Bruin te 's-Gravenhage. Als gast van de Commissaris der Koningin in Friesland zullen resp. op 23 Maart en 1- April ln de provincie Fries land vertoeven prof. dr Arthur Schleslrrger gast-professor te Lelden waar hij tijdelijk de geschiedenis van Amerika doceert en dr Alan Valnntlne, hoofd van- de E.C.A.- nüsslc van de Marshallhulp. De K.N.A.C. heeft zich opnieuw tot ongeveer 150 bedrijven betrokken Franse instanties gewend -met het verzoek na te-gaan, of er thans, nu de benzinepositie ln Frankrijk aan merkelijk schijnt te zijn verbeterd, een gunstiger regeling.- kan worden verkregen voor de toewijzing van- benzine aan bui tenlanders, die per auto naar en ln Frankrijk reizen. Mevrouw J. A. C. van Bilderbeek- Lamaison van Heenvllet, wonende in "het huls „Cronenburch" te Dordrecht (dat tot Rijksmuseum is verklaard) vierde giste ren onder grote belangstelling haar 100ste verjaardag. Hst congres voor „Verkeer en Toe risme", ls gisteren begonnen ln de zaal van de Antwerpse Provinciale Raad te Antwerpen onder voorzitterschap van prof. E. Frantjols en ln tegenwoordigheid van mr D. G; W. Spitzen, de Nederlandse minister van Verkeer en Waterstaat. Op 3 Juli a.s. zal het 100 Jaar ge leden zijn, dat het Museum Boymans -te Rotterdam, toen gehuisvest ln het voor malige Gemeentelandshuis van Schleland, zfjn deuren opende' voor het publiek, na dat ln 1847 de gemeente Rotterdam ln het bezit was gekomen van de verzame lingen van Frans Jacob Otto Boymans. Ter viering van deze gebeurtenis, zal een van onze meest bekende hedendaagse verzamelaars, de oud-Rotterdammer de heer D, G van Beunlngen, zijn wereld vermaarde collectie" ter ëxposerlng gedu rende de zomermaanden- ln brulkli afstaan» deen Britse "töerlstèn mogen voortaan 50 1. p. v. 30 pond sterling meenemen naar een aantal landen in Europa, waaronder Nederland. BUITENLAND Arthur Calwell, cic Australische mi nister van Immigratie, heeft bekend ge-, maakt, dat voortaan aan alle verstekelin gen op lmmigrantenschépen de toegang tot het land zal worden geweigerd. Het door een Brits gerechtshof uit gesproken vonnis van 2 maanden gevan genisstraf voor 6 Duitse arbeiders, die ge weigerd hadden de ontmantellngswerk- zaamheden ln de Bochumse staalfabrieken te verrichten, is ln hoger beroep nietig verklaard. Gisteren werden de cijfers van de begroting voor de Britse buitenlandse diensten en die ln het imperium tot een totaalbedrag van 51.676.938 pond sterling gepubliceerd. Het begrote bedrag voor Palestina van 2.800.000 pond sterling ver toont een daling van 10.020.000 pond sterling. Onder de post „diplomatieke en con sulaire Instellingen" komt de uitgave voor van 1 000 000 pond sterling als sub sidie aan Transjordanië. Een Nieuw-Zeelands passagiersvlieg tuig ls gisteren op een afstand van onge veer Vijf kilometer van het stadje Wal- kanae te pletter gevallen. De 15 Inzitten den vonden allen de dood. De regering van Israël heeft geëist, dat de Britse troepen in Transjordanië geheel zullen worden teruggetrokken of aanzienlijk verminderd. De administrateur van de E.C.A., Paul Hoffman, heeft op een bijeenkomst van de vereniging van Amerikaanse bedrijfsleiders de. volledige kosten van het plan-Marshall op 17 milliard dollars gesteld. Hoffman voegde daaraan toe. dat van dit totaal w,nnpn 7un fPrwü, hiTh^rTrT ™Dr ongeveer 9 milliard dollars rechtstreeks ,®,n TT'. T'erWtfl nq net ln wer- p->- kelykheid niet is. Ontsnapt uit de ge- foeilijke racket. Dank zij het werk van een journalist, die dit met zijn leven moet betalen, wordt de organisatie door de politie opgerold. Een avontuurlijke film in het rumoerige China van na de oorlog. Luxor Een van de plagen van de mensheid, gehanteerd door een gewe tenloze bandietenbende, is het verdo vende middel als genotsmiddel. De strijd tegen de opiumhandel is reeds door de Volkenbond over de genele wereld gecoördineerd, en na de oorlog heeft de N.N.O. dit werk voortgezet. De film „Opium" handelt over deze geza menlijke strijd, gevoerd in alle Aziati sche en vele Europese landen. De film is een wonderlijke mengeling van speel film, geïllustreerde vertelling, documen taire en „thriller", waarin gaaf spel en aantrekkelijke verhaaltrant opvallen naast een maximum aan goed volgehou den gelijkmatige spanning. De jacht op een bende opiumhande laren voert de toeschouwer mee van de Verenigde Staten naar China, naar Egypte, naar Cuba en terug naar de kust van Amerika, waar in volle zee voor de haven van New-York een be langrijke kruistocht tegen de opium- handel met succes wordt bekroond. Een van de vele slagen, die uitgedeeld moe ten worden, voor de mensheid verlost is van de ellende der narcotica, die in deskundige handen zo zegenrijk werk kunnen verrichten. Een boeiende film, die grote belang stelling overwaard is. Trianon „Opdat recht geschiede", waarin Robert Donat de sympathieke rol vervult! van de advocaat, die zowel in het Lagerhuis als ln de rechtszaal strijdt voor de rechten van 'n 13-jarige jongen, die wegens een vermeende diefstal zonder vorm van proces van het Marine-opleidingsinstituut wordt verwijderd, geeft een typische trek van het Britse volkskarakter weer. Uitvce- ï'ige polemieken worden er over deze schijnbaar onbeduidende zaak gevoerd, de nieuwsbladen brengen de uitslagen der rechtszittingen op de frontpagina's, verlovingen worden er door verbroken en dat alles niet over de vraag: ls de knaap schuldig? maar over het alles beheersende punt: is hier recht ge schied? Teneinde dit te bewerkstelligen wordt het gehele administratieve appa raat van de rechterlijke macht in op schudding gebracht, moet een minister in 't openbaar zwichten voor de volks wil en lijdt de procureur des Konings een gevoelige nederlaag. Naast Donat treden in deze sterk ge speelde film Cedrie Hardwicke en Mar garet Leighton op de yoorgrond. Lido De hoofdfiguur in de film „Passagiers in de nacht" komt in hoogst onaangename situaties. Hij wordt be trokken in een aantal moordzaken, schijnt er slechts de enige dader van ln de V.S. besteed zoudpn worden en dat „ln de loop van de tijd de andere acht milliard dollars zeker naar de V.S. zouden terugkeren". Naar vernomen wordt heeft de Sovjet-Unie zich als actief deelneemster uit de wereld-tarwe-conferentle terugge trokken. vangenis, wordt hij door de politie op gejaagd, maar gaat zelf de echte da der zoeken. Totdat hij "In een ander land met haar, die van" hem houdt, de vrijheid tegemoet kan gaan. Ziethler, heel in het kort, de kern van deze sensationele film, waarvan de NEDERLANDSE ZUID-AFRIKAANSE VERENIGING. Filmavond. Voor een zeer goed gevulde zaal van het Volkshuis sprak gisteravond de lan delijk voorzitter van de Ned. Zuid-Afri kaanse Vereniging, de heer L, R. Mid- delberg, voor de afdeling Leiden en Omstreken, over „Actuele problemen in Zuid-Afrika". Een van deze belangrijk ste problemen achtte spr„ die zelf ver scheidene jaren in Z.-Afrika door bracht, gelegen in de mengeling van onderling geheel verschillende mensen rassen en beschavingen. De Z.-Afri- kaanse Unie wordt immers bevolkt door 2.500.000 blanken, 8.000.000 kaffers, 700,000 kleurlingen en 200.000 Brits In diërs, welke groepen alle hun 'eigen beschavingsmilieu hebben en zich moeilijk bh elkaar aanpassen. Vooral de Brits Indiërs, gerecruteerd uit de on derste lagen, om in de suikerfabrieken te werken, houden zich streng afzonder lijk. Ook komt het nog voor. dat som- 1 mige treinen aparte compartimenten voor blanken'en niet-blanken hebben! Achtereenvolgens liet de heer Mid- delberg de verschillende groepen met hun geschiedenis, middelen van bestaan en eigenaardige gewoc^nten, de revue passeren, hierbij blijk gevend van een grote kennis van het Z. Afrikaanse land en een even grote liefde voor zijn sterk gevarieerde bevolking. Na de pauze werd de film „In het i wagenspoor van de Voortrekkers" ver- 1 toond. De film, opgenomen in techni color en voorzien van commentaar in het Z, Afrikaans, behandelde de reis j van een der eerste voortrekkers Louis Trigardt, van de Kaap, over de Draken- j bergen en door Transvaal naar de De- lagoabaad, alles per huiskar. Schitteren- j de natuurtaferelen en de bonte pracht van de overrijke flora en fauna van het Z. Afrikaanse land wisselden elkaar af j en gaven een boeiend beeld van het natuurschoon, dat ln Nederland nog zo weinig bekendheid geniet. Jammer was het echter dat de film te veel was uit- I gesleten, waordoor de vertoning veel- I vuldig werd onderbroken. De voorz. van de Leidse afd. dankte de spreker voor j zijn interessante lezing. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaasd voor het doctoraal examen Nederlands recht: de heer J. A. H. Ver hagen (Leiden)pronapdeuttech examen Godgeleerdheid: mej. C. C. K. de (Haarlem); doctoraal examen Genees kunde: de dame* P. Fetter (Den Haag)! S. C. Rochat (Den Haag) en mevr O- Vanags (Oegsteeest) en de heer J. J. M. Michielsen (Heerlen); arteexamen le vpdeelte; de heren J. de Graeff (Den Haag), J. Reenmaker (Wassenaar) en B. Levle (Voorburg): artsexamen 2e ge deelte: mevr. E. G. van Proosdij-Hart- zema (Rotterdam). gezichtsverandering door middel van een plastische, chirurgische operatie, welke de opgejaagde voor de politie onherkenbaar moet. maken, een op emotionele rillingen afgestemd hoogte punt. vormt. Deze film, die ons lange tijd in het onzekere laat omtrent het uiterlijk van hoofdfiguur (Humphrey Bogart) wordt verlevendigd door het spel van Laurier Basall,. het meisje, dat voor géén kleintje vervaard 1st

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 2