De tekst van het Noord-Atlantisch verdrag EEN AGRESSIE, ALLEEN VERDEDIGING rehcel volgens de verivachtingen WEERBERICHT Enthousiasme over het ATLANTISCH PACT De krachtsverhouding tussen Oost en West Minister Stikker bespreekt het Noord-Atlantisch verdrag 250 MILLIOEN ZIELEN ONTWIKKELEN GROTE KRACHT Kste Jaargang ZATERDAG 19 MAART 1949 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J W Henny jjofdredactle: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwart-aal; 32 cents per week Telefoon Dlr en Adra.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.: 57055 Preambule: De ondertekenaars van dit verdrag bevestigen opnieuw hun erlrouwen in de doeleinden en beginselen van het Handvest van de Ver- u'pde Naties en hun wens om in vrede te leven met alle volken en alle ■yeringen. Zij zijn vastbesloten om de vrijheid, het gemeenschappelijk erfdeel en de tschaving van hun volken, welke zijn gegrondvest op beginselen van demo nie, persoonlijke vrijheid en rechtsorde, veilig te stellen. Zij zullen zich fijreren de stabiliteit en de welvaart in het Noord-Atlantisch gebied te be rderen. Zij zijn besloten hun krachten te verenigen voor de gemeenschappelijke rdediging en voor het behoud van vrede en veiligheid. Derhalve sluiten zij dit Noord-Atlantisch verdrag. Artikel 1: De partijen nemen op zich gelijk is geregeld in het Handvest Verenigde Naties, alle internationale schillen waarin zij mochten worden ikkeld langs vreedzame weg te be- ihten op zodanige wijze, dat interna- jnale vrede en veiligheid en gerechtig- iid niet in gevaar worden gebracht en in haar internationale betrekkingen :h te onthouden van bedreiging met gebruik van geweld op enige wijze •elke onverenigbaar is met de doelein- van de Verenigde Naties. Artikel 2: De partijen zullen bijdragen een verdere ontwikkeling van vreed- ime en vriendschappelijke internatio- le betrekkingen door haar vrije in- ïUingen te versterken, door een beter egrip te wekken voor de grondslagen, aarop deze instellingen berusten en or stabiliteit en welvaart te bevorde- i. Zij zullen trachten tegenstellingen haar internationale economische po- iek uit de weg te ruimen en zij zullen onomische samenwerking aanmoedi- tussen alle partijen. Artikel 3: Ten einde de doeleinden van verdrag beter te verwezenlijken zul- de partijen, ieder voor zich cn teza- i, haar individuele en collectief ver- igen om een gewapende aanval te eerstaan handhaven en ontwikkelen, or voortdurend en op doelmatige wy- rich zelf te versterken en elkander ïlp te verlenen. Artikel 4: De partijen zullen onder- ig overleg plegen telkens wanneer ar de mening van een van haar de 'ritoriale onschendbaarheid, politieke lafhankelijkheid of veiligheid van een t partijen wordt bedreigd. Artikel 5: De partijen komen overeen t een gewapende aanval tegen een of wer van haar in Europa of Noord- aerika als een aanval tegen haar al- zal worden beschouwd. Zij komen gevolg overeen, dat, indien zulk een apende aanval plaats vindt, ieder haar dc aldus aangevallen party partijen zal bijstaan, in de uitoefe- ig van het recht tot individuele of illectieve zelfverdediging, erkend in ar- iel 51 van het Handvest van de Ver- aigdc Naties, door terstond, individueel in samenwerking met de andere par- :n, op te treden op de wijze die zij idig oordeelt met inbegrip van het bruik van gewapende macht om veiligheid van het Noord-Atlantisch Med te herstellen en te handhaven. Elke gewapende aanval van dien aard alle dientengevolge genomen maat delen moeten terstond ter kennis •rden gebracht van de Veiligheids- id. Deze maatregelen zullen worden jeheven zodra de Veiligheidsraad de tiige maatregelen zal hebben geno om de internationale vrede en digheid te herstellen en te handhaven. Artikel 6: Voor de toepassing van ar il 5 wordt mede als een gewapende ival op een of meer der partijen be bouwd een gewapende aanval op het iondgebled van een der partijen in eopa of Noord-Amerika; op de Al- ïjjnse departementen van Frankrijk; de bezettingstroepen van een der tijen in Europa, op eilanden, vallen- onder de rechtsmacht van een der tijen in het Noord-Atlantisch gebied Noorden van de Kreeftskeerkring p de schepen of luchtvaartuigen van der partijen in dit gebied. Artikel 7: Dit verdrag doet geen ireuk aan en mag niet worden uit- legd als op enige wijze afbreuk te sn aan de rechten en verplichtingen, elke voor partijen, die lid zijp van de üenigde Naties, uit het handvest Wrtvloeien, of aan de primaire ver- 'Aoordelijkheid van de Veiligheids ei voor de handhaving van interna- "aale vrede en veiligheid. •Artikel 8: Elk der partijen verklaart. geen der internationale verbinte- 2sen, op het ogenblik van kracht tus- haar en een der andere partijen of derde staat, in strijd is met de Palingen van dit verdrag, en neemt, op geen enkele internationale verbin- j aan te gaan in strijd met dit Wrag. Artikel 9-- De partijen richten hierbij KOUDE NACHT. ue Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met tamelijk "ïdurige opklaringen. Gedurende de L' weinig wind met bijna overal c nachtvorst en hier en daar mist. ;en overdag iets minder koud en :-ke tot matige wind uit Westelijke klingen. 20 MAART. hn op: 6,44 uur; onder: 18.52 uur. Maan op: 1.59 uur; onder: 9.02 uur <21/3 L.K.) ^waiter te Katwijk te 7.08 en 19.33 u. (21 Maart te 7.56 en 20.30 uur) 1 nummer bestaat uit acht pagina's. wht I-re :rger. Ikke een raad op, waarin elk van haar zal zijn vertegenwoordigd ten einde aan gelegenheden de tenuitvoerlegging van dit verdrag betreffende in behandeling te nemen. De raad moet zo worden ge organiseerd, dat hij te allen tijde ter stond zal kunnen samenkomen. De raad zal de hulporganen oprichten welke vcergelegd overeenkomstig haar onder scheiden grondwettelijke procedures. De akten van bekrachtiging zullen zo spoedig mogelijk worden nedergelegd bij de regering van de Verenigde Staten van Amerika, die alle andere onderte kenaars in kennis zal stellen met elke nerieriegging. Het verdrag zal in wer king treden voor de staten, welke het hebber bekrachtigd, zodra de bekrach tigingen van de meerderheid van de ondertekenaars met inbegrip van Bel- gie, Canada, Frankrijk. Luxemburg, Ne derland, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten van Amerika, zijn nedergelegd en het zal van kracht wor den met betrekking tot andere staten op de dag, waarop hun bekrachtiging is nedergelegd. Artikel 12: Nadat het verdrag gedu rende 10 jaar van kracht is geweest, of te eniger tijd daarna, zullen partijen, op verzoek van een van haar, zich met elkander verstaan omtrent herziening van dit verdrag, met. inachtneming van de factoren, welke alsdan van invloed zyn op de vrede en veiligheid in het Noord-Atlantisch gebied, met inbegrip van de verdere ontwikkeling van alge- Atlantisch Pact nadert voltooiing. Nu het Noord-Atlantisch Pact zijn voltooi ing nadert zijn vertegenwoordigers van de acht deelnemende landen op het Ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington bijeen gekomen, ter verdere bespreking. V.l.n.r.: Hugues Le Gallais (Luxemburg), mr E. N. van Kleffens (Nederland), baron Silvercruys (België), Wilhelm de Morgenstierne (Noorwe gen), Dean Acheson (Ver. Staten), Henri Bonnet (Frankrijk), Hume Wrong (Canada) en Sir Oliver Franks (Engeland). nodig mochten zijn. In het bijzonder zal de raad onverwijld een defensie comité oprichten, hetwelk maatregelen voor de tenuitvoerlegging van artikel 3 en artikel 5 zal aanbevelen. Artikel 10: De partijen kunnen een stemmig elke andere Europese staat, welke de verwezenlijking van de begin selen van dit verdrag kan bevorderen en kan bijdragen tot de veiligheid van het Noord-Atlantisch gebied, uitnodigen tot dit verdrag toe te treden. Elke staat, welke aldus is uitgenodigd, kan partij worden bij het verdrag door het neder- leggen van zijn akte van toetreding bij de regermg van de Verenigde Staten van Amerika De regering van de Ver enigde Staten van Amerika zal elk der partijen in kennis stellen met het ne- derleggen van elke akte van toetreding. Artikel 11: Dit verdrag zal worden bekrachtigd en de bepalingen daarvan zullen door de partijen worden tenuit- mene zowel als van regionale, binnen het kader van het Handvest van de Verenigde Naties vallende regelingen voor het handhaven van internationale vrede en veiligheid. Artikel 13: Nadat dit verdrag gedu rende 20 jaar van kracht is geweest kan elke partij ophouden partij te zijn één jaar nadat, zij van aeze opzegging ken nis heeft gegeven aan de regering Van de Verenigde Staten van Amerika, die de regeringen van de andere partijen in kennis zaï stellen mei net neaeneggen van elke kennisgeving van opzegging. Artikel 14: Dit verdrag, waarvan de Engelse en de Franse teksten gelijkelijk authentiek zijn, zal worden nedergelegd in het archief van de regering van de Verenigde Staten van Amerika. Gewaar merkte afschriften daarvan zullen door deze regering worden overgelegd aan de regeringen van de andere onderteke- Alle ministers van buitenlandse za ken der bij het Atlantisch pact betrok ken landen hebben uiting gegeven aan hun voldoening over het tot stand ko men van dezs overeenkomst, waarvan zij de verdedigende bedoelingen nog eens uitvoerig naar voren brachten. Bevin zeide o.m.: „Geen land, dat onschuldig is aan agressieve bedoelin gen, behoeft ook maar de geringste vrees of ongerustheid te koesteren. Dit verdrag is een zuiver defensieve rege ling voor de gemeenschappelijke vei ligheid van de landen, die zich aan sluiten. Het richt zich tegen niemand. Indien wij er van worden beschuldigd, dat wfj ons aaneen scharen tegen enig land of enige groep van landen, zeg ik eenvoudig: bestudeer de tekst. Het is zeker een van de grootste stappen naar wereldvrede en veiligheid, die sinds het eind van de eerste wereldoorlog zijn genomen. Mijns inziens kunnen wij zeg gen, dat deze overeenkomst het begin van een nieuw tijdperk van samenwer king en begrip betekent". Dean Acheson, Spaak, Schuman lie ten zich uit in gelijke geest, evenals vertegenwoordigers van Canada en Noorwegen. Acheson liet nog eens dui delijk uitkomen, toe de sovjets aanlei ding waren voor dit samengaan. Hij zeide o.m.: „Door obstructieve tactiek en mis bruik van het veto heeft de sovjet unie op ernstige wijze het werk van de Veiligheidsraad ten aanzien van het bewaren van de internationale vrede en veiligheid belemmerd". De mogelijkheid kon ongelukkigerwijs niet worden uitgesloten, „dat de lan den, die zich in het pact verenigen, wel licht een gewapende aanval onder de ogen moeten zien". Acheson besprak daarop de herbe wapening der West-Europese landen en de belangstelling der Verenigde Sta ten voor andere landen dan de Noord Atlantische mogendheden, met name Griekenland, Turkije en Perzië. De regering van de Verenigde Sta ten is bereid de Europese leden van het Atlantische pact in de eerste twaalf maanden na de ratificatie wa penen en militaire uitrusting ter waarde van drie tot vijf milliard dol lar te zenden, aldus werd in gewoon lijk welingelichte kringen te Parys verklaard, Dean Acheson heeft nog verklaard, dat de beoogde raad der Noord-At lantische mogendheden practisch in voortdurende zitting bijeen zal zyn. Zyn hoofdkwartier zou gevestigd wor den te Washington of Brussel. Volgens Acheson zou een aanval op Amerikaanse vliegtuigen, die over door de Sovjet-Unie bezet gebied in Duits land in het kader van de luchtbrug- opzraties naar Berlijn vliegen, be schouwd worden als een „gewapende aanval" volgens de bepalingen van het verdrag. Acheson maakte onderscheid tussen aanvallen, die de vrede en veiligheid bedreigen en louter grensschermutselin- gen. Zuiver binnenlandse revolutionaire activiteit zal niet beschouwd worden als een gewapende aanval, die volgens ar tikel 5 acties vereist, aldus Acheson. Revolutionaire activiteit, dis hulp van buiten krijgt, zou een andere zaak zyn. Dit zou wel als een gewapende aanval beschouwd kunnen worden. Ook in West-Duitsland is sympathie voor het pact en reeds gaan de eerste stemmen op, die aandringen op aanslui ting, zodra de West-Duitse staat ge vormd zal zyn. De communisten over de gehele we reld bli /en natuurlijk heftig ageren te gen het pact. VERGELIJKBARE CIJFERS OVER KRACHTSVERHOUDING. Een overzi.ht van het mensenmate- Italië voor het Atlantisch pact MOTIE VOOR DE GASPERI. De regering De Gasperi heeft van de Kamer het vertrouwensvotum gekregen, waarom zij verzocht had voor het aan vangen van de besprekingen met het oog op Italië's toetreding tot het Noord- atlantisch pact. De uitslag van de stemming was 342 stemmen voor, 170 stemmen tegen en 19 onthoudingen. Toen het resultaat van de stemming was bekend gemaakt gin gen afgevaardigden, die de regering steunen, en afgevaardigden van de op positie elkaar te lijf. Het handgemeen duurde tien minuten, waarna de zaal werd ontruimd en de zitting geschorst. De stemming werd gehouden na een «ion-stop debat van twee dagen over m pact. De communistische leider Togliatti diende nog het verzoek in ,dat de rege ringsresolutie ten gunste van het Atlan tisch pact zou worden gewijzigd in dier voege, dat de verzekering werd gegeven, dat aan geen buitenlandse regering zou worden toegestaan Italiaans gebied te ONZE VERLIEZEN De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende ver liezen zijn gerapporteerd: Kon. Landmacht: Sold. K. de Mots, Nunspeet (Gld.); korp. H. J. F. Koolmees, Den Haag; sold. H. Perquin, Koog a. d. Zaan; korp. J. P. G. Pelzer, Waubach (gem. Ubach over Worms); sold. L. van der Mo len, Heerenveen; sold. H. J. La- mers, Mook (L). gebruiken voor de organisatie van welke militaire bases ook. Toghatti's verzoek werd met handopsteken verworpen. In enkele plaatsen kwam het nog tot botsingen met communisten. Nennl, voorzitter der meerderheids socialisten, heeft verzocht om ontbin ding van de Italiaanse Kamer en het houden van nieuwe verkiezingen om het laad zelf te laten beslissen, of Italië zich by het Atlantisch verdrag zal aan sluiten. Voorzorg tegen oorlogsgevaar (Van onze Haagse redacteur). Gistermiddag werd in alle hoofdsteden een persconferentie gehouden van wege „hei gewicht van het Noord-Atlantisch Pact", aldus minister Stikker in net Dep. van Buitenl. Zaken te Den Haag in een conferentie voor de bin nen- en buitenlandse journalisten, die hij zelf verleende. Op 1 April a.s. zullen alle ministers van Buit. Zaken der aangesloten mogendheden in Washington byeen zyn om het Noord-Atlantische verdrag te tekenen. Dat zal een historisch ogenblik zyn! Voor het eerst zullen de Ver. Staten en Canada hun plaats gaan kiezen: een daad van het allergrootste gewicht voor de toekomst der wereld. Wy maken daar een definitieve overeenkomst, een voorzorgsmaatregel voor eventueel oorlogsgevaar. Men spreekt de laatste tyd veel van oorlogsdreiging. r\f.r "Ier, Vlnden zich, tot het behoud van de vrede, volkeren samen die 250 millioen zielen tellen. De kracht, die door deze kan worden ontwikkeld, is zo groot dat ieder het wel uit de gedachte zal laten, hen ooit aan te vallen. Organen worden in hst leven geroe pen, die zullen waken dat de nodige krachten inderdaad aanwezig zyn, in mankracht, productie en uitrusting. Ook hier geldt: eigen hulp, maar ook we derzijdse hulp. Nederland kon zich thans verbinden, wyl rekening wordt gehouden met de byzondere omstandigheden, waarin wij door de oorlog en bezetting verkeren. Minister Stikker gelooft niet dat men er in de Overzeese Gebiedsdelen bezwa ren tegen zal hebben dat het Westen zich sterk maakt voor een eventuele verdediging. Art. 4 van het verdrag be treft niet alleen Europa doch ook de Overzeese Gebiedsdelen. Dit artikel gaat niet verder dan het plegen van oorlog, doch er is inderdaad aan de verdedi ging der Overzeese Gebiedsdelen ge dacht. De artikelen 5 en 6 spreken van het gebied benoorden de Kreeftskeerkring. Suriname, de Antillen en de Congo val len daar dus buiten. Die vallen ook eigenlyk buiten het Noord-Atlantisch gebied. Maar na toepassing van art. 4 kan verder alles gesohieden, ook toe passing van art. 5- De preambule gaat uit van een be ginsel, men kan haast zeggen; een „credo". Tot zover ongeveer minister Stikker. In antwoord op gestelde vragen werd nog eens verklaard dat de verdrags partners ook voor hun Overzeese Ge biedsdelen elkander kunnen helpen. In donesië valt Inderdaad buiten het Noord-Atlantisch gebied, doch art. 4 is er op toepasselijk. Van een Zuid-Oost- Azië-verdrag wist de minister slechts uit persberichten. Doch het zou funda menteel dezelfde doeleinden nastreven als het Noord-Atlantisch verdrag. Eenzelfde bescheid: toepassing van art. 4, werd gegeven op vragen naar de maatregelen voor geval by ver dragspartners interne moeilykheden zouden ontstaan, byv. door een com munistische greep naar dc macht, waardoor de veiligheid en onafhanke lijkheid zou worden bedreigd. Alle mogelijke gevaren zyn onder ogen ge zien, aldus het antwoord. Inzake de Nederlandse bijdrage In de gezamenlijke verdediging wees de mi nister op het reeds vergroten van onze jaarlijkse lichtingen. Men houdt reke ning met onze moeilykheden. Spr. zelf Is overtuigd dat Nederland binnen een redelijke tijd zyn bijdrage bevredigend kan opvoeren. Op de vraag van een buitenlands journalist wat de gevolgen zouden zijn, als Nederland zich in de Indonesische kwestie niet aan de Veiligheidsraad zou storen, antwoordde minister Stikker, dat men de problemen niet mei elkaar moet vermengen. Zy liggen elk in een heel andere sfeer. Tot slot zij er op ge wezen, dat alle deelnemende staten een volmaakt gelijke positie in het verdrag innemen, en dat alle afgevaardigden het als volkomen bevredigend hebben aanvaard. riaal en militaire hulpbronnen der twaalf landen, die naar verwacht wordt, tot het Atlantische pact zul len toetreden, toont aan, dat de ge zamenlijke kracht van de Atlantische mogendheden die van de Sovjet-Unie en haar „satellieten" verre overtreft. Uit deze gegevens van officiële bron nen blijkt, dat de Westerse mogendhe den in staat zijn de „overweldigende kracht" op te brengen, die, naar presi dent Truman onlangs zeide, voortaan „iedere gewapende aanval" zal bestrij den. De Westerse mogendheden bezitten: 1. Bijna 15% meer mensenmateriaal dan het Oostelijk blok. 2. Meer dan drie maal zoveel capaci teit voor de staalproductie. 3. Meer dan twee maal zo hoge pro ductie van steenkool. 4. Acht maal meer olie, als men zelfs de productie van Midden- en Zuid- Amerika, en het Nabije - en Verre Oos ten uitsluit. 5. Bijna 34 maal zo veel tonnage cceaanschepen. 6. Bijna 30 maal zo veel motorvoer tuigen. De beste beschikbare cijfers over deze hulpbronnen zijn: Atlantische mogendheden: Bevolking 332.338.526. Strijdkrachten ,4.143.600. Bruto-tonnage oceaanschepen in '48: 56.394.500. Steenkoolproductie in '47 980.500 000 ton. Staalproductie in 1947: 112.500.000 ton. Olieproductie ln 1946: 1.741.957.000 barrel. In 1947 in gebruik zijnde motorvoer tuigen: 40.924.070. Oostelijk blok: Bevolking 289.542.109. Strijdkrachten: 5 208.000. Bruto-tonnage oceaanschepen in '48: 1.671.000. Staalproductie in 1947: 31.300.000 ton. Steenkoolproductie in '47: 404,700.000 ton. Olieprcductie: 201.733.000 barrel. In 1947 in gebruik zijnde motorvoer tuigen: 1.427 467. Volgens deze cijfers zijn' de strijd krachten van het Oostelijk blok 25% groter dan van de Atlantische mogend heden. Een nauwkeuriger vergelijking zou echter moeten rekenen met divisies, uitgerust, geoefend en gereed voor actie. Deze gegevens zyn echter voor de meeste landen geheim. Een algehele vergelijking moet even wel ook rekening houden met de atoom bom, de nieuwe Amerikaanse B-36 bommenwerper en het enorme over wicht, dat de Amerikaanse vloot heeft met 731 in de Atlantische Oceaan ge concentreerde in actieve dienst zijnde oorlogsschepen. Verder merkt Reuter op, dat in dé prc-ductie-gegevens het potenV.eel van het Oostelijk blek overschat wordt. Bovenstaande cijfers duiden de pro ductie aan, die deze landen hoopten te bereiken over een of twee jaar. Cijfers over de huidige productie waren niet te verkrijgen of onbetrouwbaar. Aan de andere kant zijn de cijfers van de Westerse mogendiheden die voor de productie in de jaren 1946 en 1947, waarbij dus geen rekening is gehouden met de productieverhoging, die de Westeurcpese landen door de ECA-hulp hebben bereikt. Het Westen één uit zucht tot zelfbehoud Het Atlantisch pact is in kannen en kruiken De tekst is thans gepubliceerd. Ver rassingen biedt deze niet meer na alles wat er reeds over bekend was geworden. Het pact is een zuiver defensief ver bond. geheel passend in het Handvest van de Verenigde Naties. Trouwens, van waarlijk democratisch voelende en den kende landen is het ook niet anders denkbaar. Slechts de politiek der Sovjets heeft deze eenheid kunnen bewerkstelligen. Na zelf ter afweer te hebben gevormd het Oosteuropese blok, heeft Moskou als het ware het Westen genoodzaakt om zioh te verenigen. Slechts zo en zo alleen blijft er immers de mogelijkheid van een zelfstandig bestaan met be houd van al die eigenschappen, die een vrij volk zo bij uitstek ter harte gaan. Moskou moge thans nog zo hard van de toren blazen en het Atlantisch pact verklaren tot een agressief en op oorlog gericht verbond, het kan niet meer baten; voor ieder weldenkend mens ligt de zaak helder en volkomen open U.t noodzaak is dit pact geboren, uit har de noodzaak. Uit zucht naar zelfbe houd! West-Europa heeft gevoeld, dat het zich moest verenigen. De tijd drong zelfs. Niet opnieuw wilde men de fout van 1938 maken, toen men als "t ware Hitier op een presenteerblaadje de kans gaf voor zijn vernietigingsoorlog. Door ieder land stuk voor stuk te laten af maken. Het Westen heeft begrepen, dat slechts eendracht macht maakt en ge lukkig heeft het Amerika voor mee doen kunnen winnen, want anders zag het er nog maar benauwd uit Zonder Amerika zou Europa nog maar weinig in te brengen hebben. Het zal Amerika moeten zijn, dat het nog niet uitge ruste Europa de bewapening zal schen ken, die noodzakelijk is. om na het gevaar de daad te kunnen stellen. De daad van de zelf-verdedlging. En Amerika zal dit doen. daaraan valt thans niet meer te twijfelen. Ock al is neg niet geheel bepaald in welke vorm dit zal worden gegoten. En waar schijnlijk reeds zeer spoedig, daar h c grote belang daarvan maar al te zeer wordt ingezien. Zoals gezegd, het is Sovjet-Rusland, dat Europa gedwongen' heeft tot deze geste, daar het systematisch iedere po ging om een compromis te vinden heelt gesaboteerd en getorpedeerd. Het heeft als het ware alle anderen, die HET ATLANTISCHE PACT zich niet wilden schikken in een com munistische overheersing op een hoop gedreven en uit zelfbehoud tot elkaar gebracht. Met hei Atlantisch pact is een his torische daad gesteld ln de geschiede nis. Laat ons hopen, dat deze daad nog tijdig genoeg komt om de mens heid voor een derde en dan alles ver nielende wereldoorlog te vrijwaren. Moge Meskou begrijpen, dat het bit tere ernst is geworden! Voor de Sovjets is het niettemin een hard gelag. Eerst hebben zij de neder laag van het gelukken van het Mars hall-plan moeten incasseren, nu volgt op het slagen van dit economische herstelplan de politieke eenheid van alie werkelijk democratische landen in West-Europa. Zodoende hebben zij zelf mede geholpen een macht te vormen, die in staat is om het communisme een halt toe te roepen. Hetgeen lang zamerhand een gebiedende eis was ge worden, want steeds meer dreigde er direct gevaar. - Het Atlantisch pact is het laatste redmiddel cm een oorlog te voorkomen. Door dit pact is er thans een macht gevormd, die in staat is de Sovjet dictatuur in bedwang te houden. Het is op zich zelf genomen wellicht tra gisch, dat dit noodzakelijk was gewor den, maar laat ons verheugd zijn, dat deze kans nog is benut, nu het nog tijd daarvoor was. Tegenover een op macht en dwang ingesteld systeem is immers slechts maar één uitweg: het stellen van een andere macht, die zo danig imponeert, dat zij respect af dwingt. Het is te betreuren, dat dit nodig was geworden, edoch, het was onvermijdelijk, wilde men vrijheid en cultuur redden. Behalve de acht landen, die reeds een volmondig ja hadden gesproken dit zijn Amerika, Engeland. Frankrijk, Canada, de drie Benelux-landen en Noorwegen zal zo goed als zeker nog een viertal landen meedoen, n.l, Denemarken, IJsland, Portugal en Italië. In laatstgenoemd land hebben de communisten hun vijfde colonne nog eens intens in werking gesteld, doch het heeft niet meer mogen ba ten. Trots een ongekend hevige ob structie in het parlement en grote de monstraties pp straat, heeft de rege ring De Gaspari toestemming van het parlement gekregen om toe te treden. Portugal zou gaarne ook Spanje in het pact zien betrokken, maar de be kende kortzichtigheid vormt daarvoor nog een beletsel. Toch schijnt van Amerikaanse zijde ernstig te zullen worden gestreefd, om de ring, die cm het Franco-Spanje is gelegd, te door breken, zoetjes aan weliswaar, maar toch welbewust. Slechts Zweden en Zwitserland hou den zich afzijdig, evenals Eire, dat al tijd nog een „zaakje" hoopte te kun nen maken van zijn toetreden. Daarnaast houden de geruchten over een Middellandse Zee-pact aan als aanvulling op het Atlantisch pact en komen de eerste symptomen van po gingen om ook in het Verre Oosten te geraken tot een anti-communistisch blok tot uiting. Eindelijk schijnt de wereld dan toch wakker te zijn geworden! Moge dit laatste zich ook aftekenen ten aanzien van de zo gevaarlijke vijf de colonne, waarover Moskou nog al tijd beschikt in diverse landen. Zelf behoud eist uitschakeling daarvan. MEER STUDENTEN TE DELFT. Reeds thans is dus al vóór het einde van het studiejaar 1948—1949 het to taal aantal Ingeschrevenen aan de Technische Hogeschool te Delft van 19471943 overschreden. Het bedraagt op het ogenblik 5578 (verleden Jaar 5576).

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1