Hedenavond wordt tekst van Atlantisch Pact gepubliceerd VEERBERICHT Onderhoud Bevin-Arnold over de grenscorrecties? Opnieuw voorlegging resolutie over Indonesië aan Veiligheidsraad? 88ste Jaargang VRIJDAG 18 MAART 1949 No. 26645 LEIDSCH Directeur: J W Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,15 per kwart-aal; 32 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no.; 57055 In Italië blijven de communisten zich roeren Heden zullen, na acht maanden van onderhandelingen, de voorwaarden van het Atlantisch verdrag, waar door de Verenigde Staten van Noord- Amerika en de Europese landen in één groot defensief blok worden aan eengesmeed, bekend worden gemaakt. Bij het sluiten van dit eerste bondge nootschap in vredestijd tussen de oude en de nieuwe wereld, wordt van ten minste acht mogendheden, wier geza- menlilk grondgebied een oppervlakte van ten naaste bil 7 000.000 vierkante mijl beslaat, waarop meer dan 250.000.000 mensen wonen, verwacht dat zij het beginsel zullen aanvaarden dat een aanval op één van hen zal worden be schouwd als een aanval od allen. Doch het gebied .dat door het slui ten van het verdrag zal worden bestre ken. is aanzienlijk groter dan dat der seht contracterende mogendheden. Van cezachebbende ziide geeft men te ken- dat het verdrag van toepassing zal gjn op de Europese territoria van het gehele Noordatlantische gebied en de zich daarin bevindende eilanden, op Fians-Algiers, West-Duitsland en West- Oostenrijk en voorts op de overzeese gebiedsdelen van de contracterende mo gendheden. Men verwacht, dat Denemarken, IJs land, Italië en Portugal zich zullen ver binden met de acht bedoelde landen namelijk de Verenigde Staten. Groot- Brittannië. Canada, Frankrijk, België. Nederland Luxemburg en Noorwegen. Kort nadat de uit 1040 woorden be gaande tekst van het verdrag bekend Iv, zullen de ministers van buitenlandse aken der twee voornaamste contrac terende mogenheden, namelijk de Ver engde Staten en Groot-Brittannië. zich In een radio-rede tot hun volken rich ten. teneinde de betekenis van het ver- dra" uiteen te zetten. De ondertekening van het verdrag zal !n het begin van de volgende maand plaats vinden, na de publicatie der voorwaarden-op heden ziin er dus nog twee weken beschikbaar voor onenbare besDrekingen door de parlementen der dHnemende landen. In de Verenigde Staten is bereids een uitgebreide publiciteits-campagne Inge zet, teneinde het Amerikaanse volk dui- •i»k [.o maken. wat de gevolgen voor Noord-Amerika van het sluiten van het verdrag zullen zijn. Het doel van deze r*~(nn<rne 1s steun te verkrijven voor het. verdrag, niet alleen opdat dit door de senaat zal worden bekrachtigd, doch cok om de goedkeuring van het congres ta verkrileen voor uitgaven tot een be drag van ongeveer 1500 millloen dollars, t'nodlgd voor het verstrekken van mi litaire voorraden en uitrusting aan de andere contracterende mogenheden, die thans bondgenoten ziin geworden. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard dat de Verenigde Staten zullen tra en ten in de periode van 1 Juli 1049 tot 30 Juni 1950 het thans bij de West- Europese militaire formaties bestaan de tekort aan wapens op te heffen. De Canadese minister van buiten landse zaken heeft- verklaard, dat het Canadese parlement zal worden ver acht bet ontwerp van het Atlantische verdrag goed te keuren voordat het in H begin van de volgende maand te Washington zal worden getekend. De Canadese minister-president zal reeds aoreen in het Canadese lagerhuis een motie indienen, waarin de instemming van het Huis met het sluiten van het verdrag wordt gevraagd. OPNIEUW GEVECHT IN ITALIAANSE KAMER. Communistische afgevaardigden on derbraken met uitroepen als ..moorde naars" en „misdadigers" het stormach tige debat in de Italiaanse Kamer over let Atlantisch pact toen bekend ge haakt werd. dat een man gedood en hee anderen ernstig gewond werden HAPPORT VERZOENINGSCOMMISSIE VOOR PALESTINA. De verzoeningscommissie der VN voor Palestina heeft in een rapport aan Tryg- 'e Lie aanbevolen, dat de waarnemende ^middelaar dr Bunche voortgaat met to regelen der Israëlisch-Arabische Wapenstilstandsbesprekingen. Het suc- der onderhandelingen zou ln gevaar Rbracht kunnen worden wanneer de '■^k van de bemiddelaar aan de com missie zélf £ou worden overgedragen, al- tos het rapport. De commissie deelt mee. dat zij een beciale commissie gevormd heeft voor Jeruzalem en de heilige plaatsen van Jeruzalem. De commissie trof bil haar Sïoek aan de regeringen der Arabische staten en aan de regering van Israël een [eesteshouding aan. die voor de vrede to list gunstig genoemd kan worden, al- het rapport. Dit moet echter niet de mening doen fëtvatten dat het bereiken van de vre- een gemakkeliike taak is die snel ^richt kan worden. 21 Maart heeft de commissie te Bei- :c*t een beso,- 'k'nvr met de Arabische toten over het vluchtelingenvraagstuk VRIJ KOUD. De Bilt verwacht tot morgenavond; Wisselende bewolking met enkele toen. Meest matige tijdens buien af •jj toe krachtige wind tussen Noord en "Kt. Tamelijk kruide nacht met plaat- «)Uk nachtvc-st vooral op tegen de toid beschutte plekken. Overdag weinig 'tendering In temperatuur. 19 MAART Zon op- 6 46 uur; onder; 18.50 uur- Maan op: 0.33 uur; onder;, 8 41 uur. (V M Hoog water te Katwijk te 6 25 en 1146 uur bij een botsing tussen politie en de demonstranten tegen het pact te Ter- nix. 80 km ten Noorden van Rome. Er volgde een gevecht, waarin onge veer 50 afgevaardigden van beide par tijen betrokken waren. Men schopte en s'oeg elkaar totdat suppoosten de vechtenden scheidden. Het tumult onderbrak een debat, waarbij afgevaardigden van uiterst links het debat trachtten „kapot- te Dra ten". Er was reeds 22 uur achtereen ge debatteerd en men denkt, dat er nog wel 15 tot 20 uur bil kunnen komen De politie voerde charges uit tegen communistische demonstranten, die naar de Kamer van Afgevaardigden marcheerden. Enkele personen werden licht gewond. De politie sloot de omge ving van de Kamer af en toen de com munistische demonstranten verschenen voerde de politie in jeeps charges uit tegen de menigte. Om 6 uur gistermiddag stonden op de sprekerslijst nog de namen van 70 com munisten en meerderheidssocialisten, die elk 10 minuten krijgen toegewezen. Vier pogingen van linkse afgevaardig den, de zitting voor een korte tijd te onderbreken, zijn mislukt. Naar schat ting zijn reeds 3.000 koppen koffie ge dronken. Het geld te Berlijn ZONDAG VIERDE SANERING IN ÉÉN JAAR. In gewoonlijk betrouwbare Westelijke kringen te Berlijn wordt te kennen ge geven, dat de Westelijke mark Zondag a.s. enig wettige betaalmiddel in de Westelijke sectoren van Berlijn zal wor den. Op die datum zou Berlijn daardoor zijn vierde geldsanering in minder dan een jaar hebben. Het zal niet onwettig zijn Oostelijke marken ln zijn bezit te hebben en voor zover thans kan worden verzekerd, zul len de toegestane inwisselingskantoren blijven fiyictionneren. In deze kantoren werden vandaag Westelijke marken tegen Oostelijke in gewisseld in de verhouding van één Westelijke tegen 4.60 mark. VERMISSINGEN OP ATOOM-LABORATORIA. De Amerikaanse congrescommissie voor de atoomenergie heeft bekend ge maakt, dat de „Federal F ard of In vestigation" thans een onderzoek instelt naar de verdwijning van splitsingsmate riaal der Amerikaanse laboratoria. Se nator Mac Mahon verklaarde hierom trent, dat onlangs te Mexico ontdekt splitsingsmateriaal ongetwijfeld deel uitmaakte van dat, hetwelk uit het laboratorium van de staat New Mexico is gestolen. Oscar von Hindenburg gezuiverd De Germaniawerven te Kiel, eens een brandpunt der Duitse oorlogsindustrie, worden systematisch vernietigd. Onze foto toont het ogenblik, waarop de kraan- en hefinstallaties op Helling 8 worden opgeblazen. nummer bestaat uit zes pagina's. De Sovjet-strijd tegen de kerken KERK MOET IN DIENST KOMEN VAN DE STAAT. „In het gebied van de Sovjet-Unie en haar satelliet-staten wordt elke op positie, of deze nu wezenlijk dan wel denkbeeldig is, volgens vaste regels op berekende en meedogenloze wijze on derdrukt" verklaarde de Britse vice- minister van Buitenlandse Zaken, Christopher Mayhew, in het Lagerhuis. In antwoord op een vraag van een Labour-lid, of de Britse regering bereid was de godsdienstige vervolging in Oost-Europa onder de aandacht van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties te brengen, antwoordde Mayhew dat deze aangelegenheid de aandacht der rege ring had, doch dat zij met zekere moei lijkheden gepaard ging. Enige der be trokken staten waren geen leden van de organisatie der Verenigde Naties, ter wijl zich ook nog het vraagstuk van de bevoegdheid der Verenigde Naties voordeed. Hij vervolgde: „De processen tegen kardinaal Mindszenty en de Bulgaarse predikanten zijn geen op zichzelf staan de gebeurtenissen, zij vormen een on derdeel van een algemeen offensief, dat in Oost-Europa tegen de godsdienst vrijheid is ingezet. Bittere ondervinding heeft het Kremlin uiteindelijk de les bijgebracht, dat een rechtstreekse ver volging van de godsdienst onpractlsch is. In de satelliet-staten der Sovjet- Unie zijn de kerken en synagogen nog niet tot de staat van tamme gedwee heid teruggebracht, welke in Rusland zelf bestaat, doch wij zijn thans getui gen van het grimmige proces dat be oogt de godsdienst dienstbaar te maken aan de be belangen der Sovjet-Unie". TRUMAN OVER DE STEUN AAN GRIEKENLAND EN TURKIJE. President Truman heeft het congres gezegd, dat er tekenen waren, dat de krijgskans ln Griekenland zich tegen de communistische guerilla's keerde. De president legde deze verklaring af toen hij het zesde driemaandelijkse rapport over het Amerikaanse militaire hulpver leningsprogram voor Griekenland en Turkije indiende. Hij gewaagde van .groeiende demoralisatie en tweedracht" onder dé* communistische militaire lei ders. Volgens Truman waren de mili taire perspectieven voor Griekenland rooskleuriger dan zij geweest waren Hij waarschuwde er echter voor, niet te spoedig een beslissende overwinning te verwachten van het Griekse leger. De guerillastrijders zijn meedogenloos In hun methoden en bereid om Griekenland te ruïneren teneinde het te kunnen be heersen. Er is veel bereikt bij de oplei ding en uitrusting van de Griekse strijd krachten, er is echter ook nog veel dat gedaan moet worden", aldus Truman Hij gewaagde van het voornemen der regering het congres spoedig om meer jelden te verzoeken om het militaire hulpprogram voor Griekenland en Turkije tot 30 Juni van dit jaar voort te zetten Verwacht wordt, dat de in een des- oetreffend wetsontwerp gevraagde gel den een bedrag zullen uitmaken van 150 000 000 tot 300.000 000 dollar. In uit Istanboe) afkomstige beriohten wordt verklaard, dat minister Sadak zich spoedig naar Washington zou be geven teneinde aldaar besprekingen te veejen over de uitgestippelde Middel landse Zee-overeenkomst. ln officiële kringen te Washington werd echter verklaard, dat men hierom trent nog geen definitieve inlichtingen had ontvangen. Eerste algem. verkiezingen Ned. Antillen ORDELIJK EN RUSTIG VERLOPEN, Gisteren zijn de eerste algemene ver kiezingen op de Nederlandse Antillen gehouden. Op Curasao waren er 37.688 en op Aruba 12.819 stemgerech tigden. Het aantal stemgerechtigden in het gehele gebied der Ned. Antillen bedroeg ruim 65.500. Bij de verkiezingen bestond geen op komstplicht. De vier partijen op Curasao hebben de laatste dagen veel propaganda ge voerd; lange stoeten van honderden auto's met vlaggetjes reden rond, ter wijl vele leuzen werden afgedrukt of op vergaderingen uitgeroepen werden Geluldwagens prezen de candddaten aan, bijv. aldus: „Surinamers kiest Braam, klein van gestalte, groot van capacitei ten", De nationalisten gebruikten het V-teken. Minder propaganda werd ge voerd door de als behoudend geken schetste onafhankelijker. Het eiland is van Woensdag tot vandaag droogge legd met het oog op verhitte gemoede ren. De verkiezingen hadden op alle eilan den een ordelijk en rustig verloop. De opkomst was zeer behoorlijk. Luitenant-generaal Oscar von Hin denburg, ^oon van veldmaarschalk Von Hindenburg, voormalle president van Duitsland, moet, volgens uitspraak van het zuiverings-gerechtshof te Uelzen (Britse zone van Duitsland), als een „volgeling van het natlonaal-socialiktl- sche stelsel" worden beschouwd. Hij werd veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding (5 000 mark), doch hii blijft in het bezit van ziin kiesrechten en hij mag een beroep kie zen. De president van het zuiveringsge rechtshof dr Berger, verklaarde in rijn bekendmaking van het oordeel van het hof, dat Oscar von Hindenburg steun had verleend aan het nationaal-socia lisme, door in Augustus .1934 een radio rede te houden, waarin hij er bii de Duitsers op aan had gedrongen op Hit- lef als hoofd -van de staat in opvol ging van ziin vader te stemmen. Het» hof had echter niet kunnen vaststellen, dat hij het nationaal-soclalisme op enige daadwerkelijke wijze had gehol pen. Von Hindenburg werd vrijgesproken van de andere in de tenlastelegging vermelde beschuldigingen, namellik dat hjj het politieke testament van rijn va der zou hebben vervalst en dat hii deel had eenomen aan de samenzwering, om Hitier aan de macht te brengen. HEVIGE STRIJD IN BIRMA. Regeringstroepen in Birma hebben over de gehele breedte van het front een offensief ingezet tegen de opstandelin gen, die hun troepen hebben samenge trokken in de nabijheid van de rijst- uitvoerhavcn Basseln, die op een afstand van 110 kilometer ten Noord-Westen van Rangoon is gelegen. In het communiqué, waarin dit wordt verklaard, wordt verder nog medege deeld dat eenheden van de Birmese vloot een communistisch hoofdkwartier te Maubln, dat halverwege tussen Ran goon en Bassein Is gelegen, hebben aan gevallen. NIEUWE DOUGLAS DC 6 VOOR DE KLM. Binnenkort wordt een nieuwe Dou glas DC 6 verkeersmachine, bestemd voor de KLM, op Schiphol verwacht. De KLM zal dan de beschikking hebben over zeven Douglas DC 6 toestellen. Scherpe Duitse anti-campagne Naar van Britse zijde vernomen wordt, heeft generaal Robertson de telegram men van de minister-president van Noord-Rijnland-Westfalen, Arnold, in zake de grenscorrecties aan de minis ter-presidenten Spaak en Drees doorge zonden naar het ministerie van Buiten landse Zaken te Londen. Het ministerie van Noord-Rijnland-West.f alen zal a..' Maandag een tocht maken door het grensgebied. Minister-president Arnold zal den te Gangelt de grensbevolking toespreken. Het te Malnz verschijnende blad „Allgemeine Zeitung" schrijft, dat de verwachte correctie van de grens bij Elten het gevolg zou zijn van de wens van de Philipsfabrieken tot het verkrij gen v*an een directe verbinding tussen het bedrijf te Eindhoven en ln de filialen in de Achterhoek. In diplomatieke kringen te Londen verwacht men. dat Bevin de uitnodi ging van minister-president Arnold voor een bespreking zal aanvaarden. Deze bespreking zou dan gehouden REISVERKEER MET OOSTENRIJK. Evenals in 1948 zal het ook dit jaar weer mogelijk zijn naar Oostenrijk te reizen, doordat een aantal reisvereni- gingen en reisbureaux een compensatie transactie met dit land afsloot. HUURPRIJZEN VOOR WOON SCHEPEN EN WOONWAGENS. Over de huurprijzen voor woonsche pen deelt het Ministerie van Econ. Za ken mee, dat men Indien men van me ning is, dat de gevraagde huur welke ln principe niet hoger mag zijn dan de op 9 Mei 1940 geldende te hoog is, zich tot het Directoraat-Generaal van de prijzen te 's-Gravenhage kan wenden. Als zeer globale richtlijn voor de bepaling van de toelaatbare prijs kan gelden dat voor een normale woonark een huurprijs van 20 cent per week per vierkante meter bewoonbare oppervlakte redelijk is te achten. Vanzelfsprekend is de prijs voor slecht onderhouden schepen lager, die voor comfortabele schepen hoger. Voor woonwagens gelden ln het alge meen dezelfde richtlijnen, evenwel met dien verstande, dat hier een M2.-pri)s van 15 cent per week gemiddeld juist kan worden beschouwd. Het aantal Jeugdherbergen in ons land wordt binnenkort uitgebreid met het landgoed „Ockenburg" in Loosduinen, dat, gelegen in een schitterende om geving, momenteel voor zijn nieuwe bestemming ingereedheid wordt gebracht. Nieuw initiatief der Ver. Staten In welingelichte kringen te Lake Success verwacht men. dat de Ver. Staten Maandag a.s, bij de Veilig heidsraad een ontwerp-resolutie zul len indienen, waarin de beslissingen van de Raad. neergelegd in de reso lutie van 28 Januari jj., opnieuw zul len worden bevestigd. Verklaard wordt, dat er grote kans bestaat, dat deze nieuwe Amerikaanse resolutie het benodigde aantal stem men in de Veiligheidsraad zal verkrij gen, om te worden aangenomen. De Ver. Staten zouden beogen hier door een einde te maken aan de im passe, waarin het Indonesische vraag stuk schijnt te zijn geraakt, als gevolg van de weigering van Nederland om uitvoering te geven aan bepaalde clau sules uit de resolutie van 28 Januari, met name die betreffende de terugkeer der Republikeinse leiders naar Djokja karta en de weigering van de republi keinen om deel te nemen aan de voor gestelde Ronde-Tafelconferentie, zolang deze clausules niet ten uitvoer zijn ge legd. Het verluidt in genoemde kringen verder, dat de Amerikaanse delegatie in de afgelopen dagen met verscheide ne andere delegaties besprekingen over haar voornemen heeft gevoerd en dat zij thans bezig is een ontwerp-resolutie op te stellen. NEEMT DR M. BROUWER ONTSLAG? De Commissaris van de Kroon van Sumatra Timur, dr M Brouwer is voor nemens ontslag te vragen uit 's lands dienst aangezien de gezondheidstoe stand van zijn echtgenote een spoedige vestiging ln Nederland noodzakelijk maakt, aldus wordt uit Medan verno men. Dr Brouwer hoopt omstreeks Me) naar Nederland te kunnen vertrekken. Fox gaat door met zijn contract HIJ EN DE REPUBLIKEINEN DELEN SAMEN DE WINST. J. Beaufort, correspondent te New York van de „Christian Science Monitor" schrijft hi dat blad over het Fox-con tract: De Republiek en de Amerikaans- Indonesische maatschappij zijn vast besloten om zich te houden aan hun handelsovereenkomst, waartegen het Amerikaanse Dep. van Bult. Zaken bezwaren heeft. Fox wacht af, totdat dit departement zijn houding ten deze zal verduidelijken. In een interview met genoemde cor respondent heeft Fox verklaard, dat de overeenkomst tussen hem en zijn Indo nesische partners op geen enkele wijze ln strijd is met enige wet' van de Ver. Staten; voorts, dat hij als enige 400.000 dollars eigen geld Ln de onderneming heeft gestoken. Uiteindelijk kan de on derneming 10 millloen dollar preferente aandelen uitgeven De onderneming krijgt 5 op de netto-winst, na beta ling van alle onkosten en belastingen, op alle aankopen door de Republikeinse regering ln de Ver. Staten of verkopen aan de V.S., of aan opdrachtgevers th de V.S Deze 5 zullen door Fox en de Republikeinse regering gelijk-op worden gedeeld. Fox keerde zich tegen de beschuldiging dat hij van de Repu bliek een m mopolie zóu hebben ge kregen Volgens hem is deze Ameri kaans Indonesische handelsonderneming een instelling van een regering zoals <ok andere regeringen er ln de V S onderhouden en het bestaan er van Is vooi andere"particuliere firma's ol per sonen geen beletsel om rechtstreeks handel te drijven met in Indonesië ge vestigde personen of lichamen of omge keerd. Volgens Republikeinse zegslieden zijn blokkadebrekers (vliegtuigen en schepen) van Januari 1947 af tot De cember 1948 in staat geweest, maan delijks voor een gemiddelde waarde van 100.000 dollars aan goederen uit het geblokkeerde gebied uit te voeren. De opbrengst van deze uitvoer is ge bruikt voor het financieren van Re publikeinse buitenlandse diensten in meer dan een dozijn plaatsen op de gehele wereld en om de Import, v.n. van textielgoedercn, te betalen. De Republikeinse zegsman weigerde uiteen te zetten, hoe het de Republi keinen mogelijk is geweest, het voor deze uitvoeren ontvangen geld ln \te wisselen tegen Amerikaanse dollars. Abdulkadir naar Lake Success Het Franse persbureau A.F.P meldt, dal Raden Abdulkadir Widjojoatmodjo op 25 Maart naar Lake Success zal gaan, waar hij als vice-voorzitter van de Nederlandse delegatie de algemene ver gadering van de Ver. Naties zal bijwo nen. die in ApriJ zal worden gehouden Aneta bevestigt bdvenstaahd AFP- uericht doch drukt het zo uit, dat de mogelijkheid pestaat, dat Abdul ï£adii zal worden benoemd tot vice-voorzitter der Nederlandse -delegatie. Aneta voegt hier nog aan toe: Tevens zal aan de Nederlandse dele gatie waarscnijnlljk worden toegevoegd de heer Kad*rman. voorheen hoofd der afdeling politieke zaken van het Repu blikeinse ministerie van Binnenlandse Zaken. MEVROUW O'KEEFE MAG BLIJVEN Het AustralLsche Hooggerechtsho! heeft gisteren met vier tegen twee stemmer, besloten, dat mevrouw Annie O'Keefe. de Indonesische vrouw van een Australiër niet uit net land zal worden gezet: ook de acht kinderen uit haar eerste huwelijk mogen m Aus tralië bleven. worden bjj het bezoek aan Duitsland, dat hjj in de naaste toekomst hoopt te brengen. De militaire gouverneur voor Neder- Saksen, brigadier Lingham, heeft ver klaard, dat de correcties van slechts geringe betekenis zouden zijn. De ln de Duitse pers gevoerde oampagne tegen de correcties neemt nog vrijwel met de dag scherpere vormen aan. Grote fabrieksbrand te Tilburg KORDAAT OPTREDEN VOORKWAM NOG ERGER. Gisteravond brak door onbekende oorzaak brand uit in Stracter's tex tielfabriek. gelegen tussen de Klooster- en Zomerstraat te Tilburg, waarin ook de fabriek van verlichtings- en huishoudelijke artikelen van do fir ma Biemans gevestigd Is. De brand weer rukte onmiddellijk met groot materiaal uit. In dezelfde fabriek was ook een op slagplaats van balen oud papier en een van de radiumlampenfabrick ge vestigd. Na twee uur blussen was de brand weer het vuur nagenoeg meester, zo dat toen geen gevaar voor uitbreiding meer bestond. De houtvoorraad der firma Biemans is verloren gegaan, evenals de balen oud papier en de opgeslagen lampen. In het fabrieksgebouw was een vier tal firma's gevestigd, t.w. bovengenoem de lampenkronenfabriek der firma W. Biemans en de Perla lampenfabriek, terwijl de overige ruimte dienst deed als- magazijn der Radiumlampenfabrlek en als opslagplaats van oud papier der firma Mekes. De brandweer tastte de grote vlam-, menzee, nog aangewakkerd door de fel le wind, met 9 stralen aan, sloeg door het dak en voerde een vonkenregen mee, die gevaar opleverde voor een be lendend fabrieksgebouw, waarin onge veer 2000 ton leder- en textlelafval was opgeslagen, eigendom der firma Jos van RieL Door het kordate optreden van het personeel van genoemde firma, dat door een deur te forceren zich toegang ver schafte en de ramen barricadeerde, zo dat de overslaande vonkenregen geen vat kreeg op het daar aanwezige mate riaal, Is zo goed als zeker voorkomen, dat ook dit gebouw ln vlammen opging. Het fabrieksgebouw waar de brand ontstond brandde geheel uit op een klein gedeelte na, dat der lampenfa briek- Perla. De schade loopt in de duizenden gul dens. Vrijwel tegelijkertijd met dé grote brand in de binnenstad brak brand uit in de boerderij van de landbouwer H. de Brouwer aan de President Steyn- straat 30, te Tilburg. De brandweer wist de boerderij te behouden. 30 stuks vee, die op stal stonden, konden worden ge red. Een grote voorraad hooi en stro ging verloren. Nederlandse potloden op binnenlandse markt TWEEDERDE DER BEHOEFTE KAN REEDS BEVREDIGD WORDEN. (Speciale berichtgeving). Uit oude spoorbiels van cederhout, die na een 50-jarige dienst door de Amerikaanse spoorwegen zijn afgekeurd, worden in Zaandam de potloden ver vaardigd, welke sinds een maand of vit hier ie lande onder de naam „Bruyn- zeel" ter verkoop worden aangeboden. Dat het juist het Bruynzeel-concern is geweest, dat belangstelling had voor deze tak van industrie, is begrijpelijk. 11 dit enorme bedrijf met zijn 2000 man personeel, is men vertrouwd met alle details van de houtbewerking. Men heeft een voortreffelijke apparatuur ter beschikking. De staat, die de industrialisatie aan moedigt, zorgde voor de dollars om een aantal speciale machines in Amerika aan te kopen en een met Nederland sympathiserende fabrikant leverde deze in afwijking van de gewoonte op dermate korte termijn dat zij reeds na een viertal maanden konden worden geïnstalleerd. Het potloden-bedrijf werkt nu op volle toeren. En al in het eerste Jaar zullen er minstens twintig millloen houten potloden naar de Nederlandse grossiers verhuizen, waar zij dank zH prijs en kwaliteit ln toenemende mate worden gevraagd. Uiteraard betekent het gebruiken van Hollandse potloden versterking van onze deviezen-positie. Op één potlood Is dat maar drie cent. Op 20 en naar men vertrouwt wel dra op 30 millloen per jaar wordt dat tenmen een aanzienlijk bedrag, dat voor ons land niet zonder betekenis kan worden genoemd. Het hout voor de potloodfabricage moet. bij voorkeur cederhout zijn: ge makkelijk slUpbaar voor mes en machine en toch stevig genoeg om de stift te beschermen. Bovendien mag het ln het gebruik niet krom trekken. Potloodfabricage kende men, voor wat de Benelux betreft, tot dusverre reeds in België, maar z[] geschiedt daar op uiterst bescheiden schaal. Gelet op de energieke wijze waarop de zaken In Zaandam worden aangepakt, is er reden om aan te nemen dat ons land an dit Nederlandse bedrijf over enige tijd ook tn Benelux-verband goede vruchten kan oogsten. Bij de steeds groeiende samen werking ligt het toch voor de hand, dat men dan In België geen dure dollars meer spanderen zal aan een artikel dat men In N»d»riand eveneens konen kan voor een prijs, die zeker niet hoger en bij een kwaliteit, die volgens de Insiders In geen geval minder is dan van d® meest geroemde houten potloden van elders

Leidsch Dagblad | 1949 | | pagina 1